EKSTRA
MENÜ

Menopoz Belirtileri

Menopoz Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Menopoz Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 480 Menopoz Belirtileri haberi bulunmuştur.

Menopoz Belirtileri Haberleri

“Meme kanseri görülme yaşı gün geçtikçe düşüyor”

“Meme kanseri görülme yaşı gün geçtikçe düşüyor”

MEME kanseri günümüzde kadınlarda en sık rastlanan kanser türü ve gün geçtikçe de daha genç yaşlarda görülüyor. Gelişmiş ülkelere oranla ülkemizde meme kanseri görülme yaşının daha düşük olduğuna dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Neşet Köksal, genç yaşta görülen meme kanserinin, ileri yaşa oranla daha hızlı ilerleyebileceği ve tekrarlama olasılığının da fazla olabileceği uyarısında bulundu.

30.10.2020Sağlık
Menopozdan Sonra İdrar Yolu Enfeksiyonları Daha Sık Yaşanıyor

Menopozdan Sonra İdrar Yolu Enfeksiyonları Daha Sık Yaşanıyor!

Menopozdan sonra idrar yolu enfeksiyonlarının özellikle daha sık görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Burada östrojen hormonunun eksikliğinin önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Yine menopozla birlikte östrojen eksikliğine bağlı olarak vajen ve üretra (dış idrar yolu) bölgesinde kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma ve sık işeme gibi sistit benzeri rahatsız edici semptomları daha sık görüyoruz. Dolayısıyla menopozla idrar kaçırmadan çok bu tür ürolojik durumlar arasında bir ilişki var” dedi.

İklim Şartları Bile Menopoza Giriş Yaşını Etkiliyormuş

İklim Şartları Bile Menopoza Giriş Yaşını Etkiliyormuş!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tülay Çağlar, menopozun belirtileri, dönemleri ve tedavisi hakkında önemli bilgi verdi, iklim şartlarının bile, menopoza giriş yaşında bir etken olduğunu ifade ederek menopoz sürecini rahat geçirmek isteyen kadınlara önerilerde bulundu.

Menopoz, Kadınlığın Bitmesi Demek Değil

Menopoz, Kadınlığın Bitmesi Demek Değil!

Menopoz kadınlarda adet döngülerinin bitmesini ifade eder. Bir kadın başka bir neden bulunmadan 12 ay kadar adet görmediğinde menopoza girdiği kabul edilir. Genellikle 40’lı 50’li yaşlarda başlayan doğal bir süreç olmakla birlikte bazı kadınlarda daha erken de görülebilir. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Duygu Kaya Yertutanol, menopoz dönemi ve bu dönemde yaşanan psikolojiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Menopoz Dönemini İyi Yönetmenin Yolları

 Menopoz Dönemini İyi Yönetmenin Yolları

Adet döngüsünün kalıcı olarak durduğu menopoz dönemi, kadınlar için çok zor geçebiliyor. Menopozu iyi yöneterek yaşam kalitesini korumanın mümkün olduğunu söyleyen Op. Dr. Yüksel Çağıl Tokur, bu dönemi iyi yönetmenin yollarını anlattı.

Kabus Değil Yeni Bir Başlangıç: Menopoz Sonrası Bu Önerileri Dikkate Alın

Kabus Değil Yeni Bir Başlangıç: Menopoz Sonrası Bu Önerileri Dikkate Alın!

Çocukluk, ergenlik veya yetişkinlik gibi hayatın içinde doğal bir süreç olsa da menopozal dönem, kadınların duygusal ve fiziksel sağlıkları için önemli bir dönemeç.

Menopoz ne demek Menopoz yaşı nedir Menopoz belirtileri nelerdir

Menopoz ne demek? Menopoz yaşı nedir? Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz, kadınların karşılaştığı durumlardan birisidir. Özellikle orta yaşlarda ortaya çıkan menopoz durumu, yumurtlama döneminin sona ermesi de denilebilir. Peki, menopoz nedir ve belirtileri nelerdir? İşte, menopoz yaşı hakkında merak edilen bazı bilgiler ve belirtileri hakkında merak edilen hususlar

22.05.2020Sağlık
30 Yaşın Üzerindeki Her 4 Kadından 1i İdrar Kaçırıyor

30 Yaşın Üzerindeki Her 4 Kadından 1'i İdrar Kaçırıyor

Yapılan araştırmalara göre 30 yaşın üzerindeki her 4 kadından 1’i idrar kaçırmadan şikayet ediyor. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, çok doğum yapmış kadınlarda ve aşırı kilolu kadınlarda görülebilen bu sağlık sorunu hakkında Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman önemli açıklamalarda bulundu.

Menopoz Sonrası Kanama Neden Olur

Menopoz Sonrası Kanama Neden Olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mesut Polat, rahim kanserinin 60-61 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyerek menopoz sonrası meydana gelen kanamanın rahim kanserinin habercisi olabileceği uyarısında bulundu.

Sağlıklı Yaşam Menopozu Yavaşlatıyor

Sağlıklı Yaşam Menopozu Yavaşlatıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Niyazi Emre Turgut, erken menopoz riski olanların sağlıklı beslenme ile bu süreci yavaşlatabileceğine dikkat çekti.

Sağlıklı yaşam menopozu yavaşlatıyor

'Sağlıklı yaşam' menopozu yavaşlatıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Niyazi Emre Turgut, erken menopoz riski olanların sağlıklı beslenme ile bu süreci yavaşlatabileceğine dikkat çekti.

5.11.2019Sağlık
Hekimlerden Uyarı: 40 Yaş Öncesi Menopoz Normal Değil

Hekimlerden Uyarı: 40 Yaş Öncesi Menopoz Normal Değil

18 Ekim Dünya Menopoz Günü sebebi ile önemli uyarılarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Dr. Öğr. Üyesi Suat Süphan Erşahin, “Dünyada ortalama menopoz yaşı 45-55 arasında. Ülkemizde ise en sık 48-49 yaş aralığındaki kadınlarda başlıyor. Fakat 40 yaşından önce menopoza girilirse nedenleri patolojik açıdan araştırılmalı” dedi.

Menopoz belirtileri nelerdir

Menopoz belirtileri nelerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Gülbin Destici İşgören, “18 Ekim Dünya Menopoz Günü” öncesi sağlıklı menopoz süreci hakkında bilgi verdi.

16.10.2019Saglik
Menopozu Geciktirmek İçin Neler Yapılabilir

Menopozu Geciktirmek İçin Neler Yapılabilir?

Türkiye'de menopoza girme yaşının ortalama 47-49 civarında olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Pulatoğlu, menopoz şikâyetlerinin azalması için yapılması gerekenleri anlattı.

Menopozun etkisinden soya fasulyesiyle korunun

Menopozun etkisinden soya fasulyesiyle korunun

Türkiye'de menopoza girme yaşının ortalama 47-49 civarında olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Pulatoğlu, “Menopozda temel sorun östrojenin azalmasıdır. Bu nedenle soya fasulyesi, nohut, mercimek, keten tohumu gibi gıdalar menopoz şikâyetlerinin azalmasında faydalı olabilir” dedi.

16.10.2019Sağlık
Erken Menopoz İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Erken Menopoz İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Menopoz bir kadının adetten kesilmesi olarak tanımlanıyor. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 48-49 olarak kabul ediliyor. Erken menopoz ise 40 yaşından önce adetin kesilmesi anlamına geliyor. Menopozun toplumda fazla bilinmemesi bu sürecin kadınlar arasında endişe verici bir dönemin başlangıcı olarak anılmasına yol açıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Veysel Şal, erken menopoz dönemi ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeli

Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Kadınların belli bir yaştan sonra girdiği menopoz dönemi, oldukça hassas. Peki bu dönemde nasıl beslenilmeli? Prof. Dr. Neriman İnanç, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Menopoz belirtileri nelerdir

Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz dönemi öncesinde ve menopoz döneminde sık sık belirli şikayetler ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler ortaya çıktıkça “Acaba menopoza mı giriyorum” diye düşünen pek çok kadın var. Peki bir kadın menopoza girdiğini nasıl anlar? Menopozun belirtileri nelerdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cihan Karadağ, menopoz ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

15.02.2019Sağlık
Menopoz Döneminde Alınacak Önlemler

Menopoz Döneminde Alınacak Önlemler

Kadınların yaşam döngüsü içerisinde fizyolojik bir süreç olarak tanımlanan menopoz dönemi ortaya çıkan önemli biyolojik, psikolojik ve sosyal değişimler nedeniyle aslında kritik bir geçiş dönemidir. Yaşam kalitesini düşüren belirtileri nedeni ile çoğu kadını sosyal hayatından uzaklaştıran menopoz dönemi alınacak önlemler ile daha keyifli geçirilebilir.

Menopoz hayatın bitişi değil başlangıç dönemi

Menopoz hayatın bitişi değil başlangıç dönemi

Kadınların yaşam döngüsü içerisinde fizyolojik bir süreç olarak tanımlanan menopoz dönemi ortaya çıkan önemli biyolojik, psikolojik ve sosyal değişimler nedeniyle aslında kritik bir geçiş dönemidir. Yaşam kalitesini düşüren belirtileri nedeni ile çoğu kadını sosyal hayatından uzaklaştıran menopoz dönemi alınacak önlemler ile daha keyifli geçirilebilir.

17.10.2018Sağlık
Menopoz ile birlikte cinsel hayatım biter mi

Menopoz ile birlikte cinsel hayatım biter mi?

Menopoz, bazı kadınlarda daha erken, bazılarında ise geç başlar. Yaş ortalaması 50 olarak bilinse de, kişilerde sigara kullanımı ve yumurtalıklarda görülen bozukluklara göre görülmesi 45-55 yaşları arasında değişir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cihan Karadağ, menopoz ile ilgili merak edilenleri anlattı.

12.10.2018Sağlık
Karayılan otunun faydaları nelerdir

Karayılan otunun faydaları nelerdir?

Tamamlayıcı tıbba olan ilgi gün geçtikçe büyüyor. Bu süreçte artık “bitkilerle tedavi” yani “fitoterapi” bilimini daha sık duymaya ve öğrenmeye başladık. Bitkiler ile tedavinin de bir bilim olduğunu; bilinçsiz ve yanlış kullanımlarının çok ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Sinem Usuk, karayılan otu ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

6.09.2018Sağlık
Düşük östrojen hormonunun 6 işareti

Düşük östrojen hormonunun 6 işareti

Bazı kadınlar, genç yaşlarına rağmen menopoz sürecinde yaşanan sıcak basması, titreme gibi problemler yaşayabilirler. Çoğu zaman tüm bunların nedeni, düşük östrojen seviyeleridir. Belirtiler ise tıpkı menopoz sürecindekiler gibidir çünkü bu süreçte de östrojen seviyeleri doğal olarak düşmektedir. Kadınlar için çeşitli sıkıntılara neden olan östrojen düşüklüğü, genetik olabileceği gibi tiroit rahatsızlığı, yumurtalık kistleri veya radyasyona maruz kalmak gibi faktörlere bağlı olarak da gelişebilir. Ya da çok fazla egzersiz yapmanız, yeteri kadar beslenmemeniz nedeniyle düşük bir yağ oranınız varsa, östrojen hormonunuz düşük olabilir.

8.03.2018Sağlık
Dong Quai (Çin Melekotu) nedir, faydaları neler

Dong Quai (Çin Melekotu) nedir, faydaları neler?

Asırlardır şifa kaynağı olarak kullanılan ve şehir efsanelerine konu olan Dong Quai günümüzde de tüketilmeye devam ediyor. Halk arasında Çin Melekotu olarak bilinen Dong Quainin birçok faydasının olduğu biliniyor. Peki, Dong Quai nedir? Dong Quainin faydaları neler? İşte Dong Quai yani Çin Melekotu hakkında merak edilen her şey...

27.02.2018Gündem
Soya ve soya yağının faydaları ve zararları nelerdir

Soya ve soya yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Soya, faydaları kadar zararları ile de dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Özellikle meme kanseri geçirmiş bireylerin kullanırken dikkat etmesi gereken soya bitkisinin varlığı, 13 asırdır bilinmektedir. Peki, soyanın ve soya yağının faydaları ve zararları nelerdir? İşte, protein kaynağı ve kalp dostu olarak nitelendirilen soya hakkında bazı bilgiler

27.02.2018Gündem
Siyah Yılankökü bitkisi nedir, faydası ve zararları nelerdir

Siyah Yılankökü bitkisi nedir, faydası ve zararları nelerdir?

Siyah Yılankökü'nün anavatanı Kuzey Amerika’nın nemli ve gölgeli ormanlarıdır. Zaman geçtikçe bahçelerde yetiştirilen çok yıllık bir bitki olmuştur.Peki Siyah Yılankökü bitkisi nedir, faydası ve zararları nelerdir?

27.02.2018Gündem
Shatavari nedir Shatavarinin faydalaları nelerdir

Shatavari nedir? Shatavari'nin faydalaları nelerdir?

Shatavari, kadın sağlığı için önemli bir etkiye sahiptir. Anne sütü üretimi, menopoz, hazımsızlık ve adet sancısı gibi durumlarda kullanılan Shatavari, birçok kişinin merak ettiği bitki türü oldu. Cinsel gücü arttırıcı etkiye de sahip olan Shatavari, faydaları arasında mide koruyucu özelliğini de barındırmaktadır. Peki, Shatavari nasıl tüketilmelidir? İşte, Shatavari'nin merak edilen faydaları

27.02.2018Gündem
Erken Menopoza Yol Açan 14 Neden

Erken Menopoza Yol Açan 14 Neden!

Erken menopozda erken teşhis çok önemli olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Dal Ağca erken menopoza yol açan 14 nedeni anlattı.

Menopozda kilo vermenizi sağlayacak 9 tüyo

Menopozda kilo vermenizi sağlayacak 9 tüyo

Azalan östrojen hormonu nedeniyle menopoz döneminde vücudunuzda fiziksel değişiklikler meydana gelebilir. Özellikle artan kilo sorununa karşı aşağıdaki 9 tüyoya mutlaka göz atın.

3.01.2017Sağlık
Menopoz yaşını söyleyen test

Menopoz yaşını söyleyen test

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, AMH testi ile menopoz yaşının öğrenilebileceğini belirtti.

16.04.2016Sağlık
Yanlış teşhis yüzünden rahmi alındı

Yanlış teşhis yüzünden rahmi alındı

Kayleigh Wadhams, anormal kanamaları nedeniyle doktora gittiğinde 25 yaşındaydı. Doktorlar ona hormonal bir hastalık olan polikistik over sendromu teşhisi koydular ancak genç kadın tahlil yapılmasını istediyse de doktorlar teşhiste kararlıydı. Bu teşhis ise Kayleigh Wadhams'ın 26 yaşında rahminin alınmasına neden oldu, menopoza girdi ve bir daha çocuk sahibi olamayacağı söylendi.

19.03.2016Sağlık
Menopoza bağlı 7 farklı sağlık problemi

Menopoza bağlı 7 farklı sağlık problemi

Uzmanlara göre menopoz sürecinin başlaması için 12 ay kadar regl olunmaması gerekiyor. Peki, menopoz hangi hastalıklara kapı açıyor?

12.01.2016Sağlık
Menopoz bir hastalık değildir

Menopoz bir hastalık değildir

Yaşam kalitesini düşüren menopozu ilaç tedavisi ile yenmek mümkün!

11.11.2015Sağlık
Menopoz nedir

Menopoz nedir?

Kadın hayatının önemli bir evresi olan menopoz dönemi hakkında merak edilenler...

9.07.2015Sağlık
Erken menopoz nedir

Erken menopoz nedir?

Jinokolog Opr. Dr. Kağan Kocatepe açıklıyor...

30.06.2014Sağlık

Yazar Sonuçları

Menopoz bir hastalık değil yeni bir dönemin başlangıcıdır

Kadınların yaşamında doğal bir süreç olan menopoz, bir hastalık değil hormon dengesinin değişmesiyle birlikte doğurganlığın sona erdiği dönemdir. Batı ülkelerinde kadınların menopoz yaşı ortalaması 51 iken, ülkemizde bu yaş ortalama 47’dir.

17.10.2020

Menopoz için endişelenmeyin!

Menopoz, her kadının yaşadığı doğal bir geçiş dönemidir. Ancak bazı kişileri daha fazla endişelendirmektedir. Hastalar; sıklıkla menopozun etkilerinden korktuklarını belirtiyorlar. Öncelikle menopozdan korkmak sizi ve hayat kalitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu dönemde yapmanız gereken şey; doktorunuzla iletişim halinde olmak ve onu dinlemektir. Haydi, gelin hep birlikte menopoz nedir, belirtileri nelerdir ve bu dönemde neler yapabiliriz gibi konu başlıklarına bakalım.

22.01.2020

Replasman Tedavisi Meme Kanserine Neden Olabilir mi?

Hormon replasman (eksileni yerine koyma) tedavisi; menopoza girmiş (Adetleri kalıcı olarak kesilmiş) kadınların sıcak basması, gece terlemesi, vajinal kuruluk gibi yakınmalarının giderilesi ve yine menapozda sık görülen osteporoz denilen kemik erimesi riskinin azaltılması için kullanılmaktadır.

30.11.2019

Menopoz nedir? Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz, adetten kesilme ve doğurganlığın bitmesi anlamında kullanılan bir kelime olmakla birlikte aslında bu sözcüğün gerçek anlamı "son adet kanaması" demektir. Kelimenin kökeni Yunancadan gelmekte olup mens (ay) ve pause (durmak) sözcüklerinin birleştirilmesinden türemiştir. Ortalama olarak 40 yaşlarından sonra kadınlarda yumurtalıkların beyinden salgılanan hormonlara cevabı azalmakta ve bunun sonucunda menopoza geçiş dönemi başlamaktadır. Bu döneme "klimakterium dönemi" denir. Son adet kanaması yani menopozla birlikte "postmenopozal dönem" başlamaktadır.

18.07.2019

Menopoz Döneminde Yaşam Tarzı ve Evde Yapılabilecekler

Menopozla ilişkili birçok şikayet ve belirtiler geçicidir. Etkilerini azaltmaya veya önlemeye yardımcı olmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

29.05.2019

Menopoz ile savaşmalı mı yoksa barışmalı mısınız?

Algılarımız zamana karşı durmadan değişiyor ve evriliyor. Eskiden menopozla birlikte dişiliğin sona erdiği sanılır, bunun büyük bir problem olduğu kabul edilirdi. Ama bu eksik anlama son yıllarda değişmeye başladı. Menopoz ile sona eren sadece doğurganlık özelliğidir. Bir kadın ömrü boyunca yaklaşık 37-40 yıl arasında adet görür. Menopozla birlikte kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron seviyesi düşmeye başlar. Bu dönemi 4 kısımda tanımlayabiliriz.

27.02.2019

Menopoz nedir? Menopozda neler olur?

Kadınların hayatlarındaki önemli dönemeçlerden biri olan menopoz, akıllara sık sık kadınlarda menopoz nedir sorusunu getirir. Adet kanamalarının kesilmesi ve doğurganlığın bitmesini anlatan bu sözcüğün gerçek kelime anlamı ise ‘son âdet kanaması’ demektir.

29.01.2019

Erken menopoz nedir?

Erken menopozun en olumsuz yönü kadının kendi yumurta hücreleriyle hamile kalmasının imkansız hale gelmesidir.

25.01.2018

Ahh Mardin!

HER gün yeni bir yerde, yeni bombalar patlıyor.

8.06.2016

Menopoz kötüye gidiş değildir

Sevgili okurlar bu hafta konumuz Menopoz... Zaman zaman “hayatın değişimi” olarak algılansa da negatif bir anlam taşıyan bu tarif yerinde değil.

31.10.2014

Yaşamdaki doğal östrojenler: Fitoöstrojenler

Peki, bitkilerde doğal olarak bulunan fitoöstrojen kaynakları nelerdir?

29.10.2014

Menopoz döneminde uygulanacak beslenme taktikleri

Menopozda beslenmenize dikkat edin! İşte size tavsiyeler...

15.08.2013