EKSTRA
MENÜ

Melisa Çayı

Melisa Çayı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Melisa Çayı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 227 Melisa Çayı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Melisa Çayı Haberleri

Melisa çayı neye iyi gelir, nasıl yapılır Melisa çayının yan etkisi var mı İşte melisa çayının faydaları

Melisa çayı neye iyi gelir, nasıl yapılır? Melisa çayının yan etkisi var mı? İşte melisa çayının faydaları

Melisa çayı, sıklıkla tercih edilen bitki çaylarından biri. Nane familyasından gelen melisa, limona benzeyen kokusuyla dikkat çekiyor. Ayrıca sağlık için bazı faydaları bulunuyor. Peki melisa çayı neye iyi gelir, nasıl yapılır? Melisa çayının yan etkisi var mı? İşte melisa çayının faydaları...

4.07.2021Sağlık
Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Zihnimiz, etrafımızdaki dünyayı sürekli olarak yorumlama ihtiyacı duyar, olaylara anlam vermeye çalışır. Bazen dünyayı doğru bir şekilde görürüz – gerçekte olduğu gibi-fakat stres anlarında zihnimizin ürünleri olan sahip olduğumuz düşünceler, başımıza gelenleri gerçekçi bir resim ile çizemez. Örneğin, öncesinde yaptığınız bir hatayı hatırlamak, kendi kendinize “Hiçbir şeyi doğru yapamıyorum ve yapamayacağım!” demenize yani aşırı genelleme yapabilmenize sebep olur.

18.06.2021Eğitim
Mutluluk reçeteleri

Mutluluk reçeteleri

Pandemi başladığında artan C ve D vitamini talebine artık psikolojiyi olumlu etkileyecek ürünler de eklendi. Küresel bir salgın ortamında tüm ‘normal’lerimiz değişmişken stresle savaşmada ve mutluluğumuzu arttırmada bitki ve gıda takviyelerinden yararlanabiliriz.

Pandemi şişkinliğinden kurtulmanın yolları

Pandemi şişkinliğinden kurtulmanın yolları

Pandemi stresi ve değişen yeme alışkanlığıyla bağırsak şişkinliği şikayetlerinin de arttığını söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, “Bağırsak şişkinliği, hastalığa bağlı olmadan da yani kişinin yeme içme alışkanlığına göre de oluşabilir” dedi.

12.02.2021Sağlık
Bu uykusuzlukların bir anlamı olmalı...

Bu uykusuzlukların bir anlamı olmalı...

Kimileri için her gece düzenli ve kesintisiz uyumak mümkün değil... Oysa sağlıklı uyku, bağışıklık sistemimizin en yakın dostlarından biri. Yarın yani 3 Ocak, Uyku Festivali Günü. Biz de konunun uzmanı nöroloji doktoruna kaliteli uykunun sırlarını ve uykusuzluğun yol açabileceği problemleri sorduk.

Bayramda yemeği fazla kaçıranlara 3 günlük detoks programı

Bayramda yemeği fazla kaçıranlara 3 günlük detoks programı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, bayramda yemeği fazla kaçıranlar için bir detoks önerisi paylaştı.

4.08.2020Sağlık
Kurban eti sağlıklı bir şekilde nasıl pişirilmeli

Kurban eti sağlıklı bir şekilde nasıl pişirilmeli?

Kurban Bayramı’nda etleri pişirmeden önce bekletmeli miyiz? Eti en sağlıklı şekilde nasıl pişirebiliriz? Bayramda yemeği fazla kaçıranlar, bu durumu nasıl telafi edebilir? Bayram sonrasında herhangi bir detoks yapılabilir mi? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, açıkladı.

29.07.2020Kurban Bayramı
YKS maratonu başlıyor Sınavı kazandıracak 40 tüyo

YKS maratonu başlıyor! Sınavı kazandıracak 40 tüyo

2 milyon 437 bin 119 genç üniversiteli olmak için bu hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonunda ter dökecek.

26.06.2020Eğitim
Uzmanlardan YKS önerileri

Uzmanlardan YKS önerileri

27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek YKS’ye artık çok az zaman kaldı. Bu yıl sınava girecek adaylara eğitim uzmanları neler öneriyor? Sınav öncesi ve sınav sırasında nelere dikkat edilmeli? İşte YKS adaylarının dikkatle gözden geçirmesi gereken birbirinden değerli öneriler:

22.06.2020Eğitim
Uykudan önce rahatlatacak 3 bitki çayı

Uykudan önce rahatlatacak 3 bitki çayı

Uyumadan önce tüketeceğiniz bir fincan bitki çayı, rahatlamanıza ve deliksiz kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir. İşte uyumadan önce rahatlatacak 3 doğal bitki çayı...

24.04.2020Evdehayat
Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yöntemleri

Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yöntemleri

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs, hepimizi korkutuyor. Koronavirüs hakkında pek çok şeyi de merak ediyoruz. Gerçekten nedir bu koronavirüs. Nasıl yayılır, belirtileri nedir ve kendimizi nasıl koruruz? Özellikle kanser hastaları daha mı çabuk etkilenir? Tüm bu soruları Tıbbi Onkoloji, İç Hastalıkları ve Fitoterapi (Bitkisel tedavi) Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl'e sorduk.

2.03.2020İyi Yaşam
Melisa çayının faydaları nelerdir, melisa çayı nasıl demlenir

Melisa çayının faydaları nelerdir, melisa çayı nasıl demlenir?

Hoş kokulu yapraklarıyla kolayca ayırt edilebilen melisa çayının faydaları saymakla bitmiyor. Bitki çayı içmeyi sevenler için yararları ve tadıyla harika bir seçenek. Tam bir şifa deposu olan melisa çayı diğer bitki çaylarında olan faydaların çoğunu içinde barındırıyor.

5.02.2020Sağlık
Sayısız Faydası Olan 8 Bitki Çayı

Sayısız Faydası Olan 8 Bitki Çayı

Diyet sürecini destekleyip yağ yakmadan mikroplara karşı savaşmaya, depresyondan mide bulantısına birçok faydası bulunan bitki çaylarını derledik.

Melisa çayı nasıl demlenir, faydaları neler

Melisa çayı nasıl demlenir, faydaları neler?

Sakinleştirici etkisiyle bilinen melisa çayının birçok kullanım alanı mevcut. Dünya mutfaklarında ödüllü şefler, melisa, nane gibi otları aroma, tat lezzeti için kullanıyor. Doğal şifa kaynağı olan melisa, gripten böcek ısırıklarına karşı birçok alanda tedavi edici özelliğe sahiptir. Peki, melisa çayı nasıl demlenir, faydaları neler?

2.05.2019Sağlık
Ender Saraç’tan sigarayı bırakacaklara karanfil-melisa çayı önerisi

Ender Saraç’tan sigarayı bırakacaklara karanfil-melisa çayı önerisi

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Dr. Ender Saraç, sigarayı bırakmak isteyen kişilere melisa ve karanfilden oluşan karışım çayı önerdi. Dr. Saraç, “Bu karışım hem sinir sistemini rahatlatır hem de toksin atmaya yardımcı olur. Günde 3-4 fincan melisa karanfil çayı içmeliler” dedi.

11.02.2019Sağlık
Hüplete hüplete içtiğiniz bitki çaylarının faydaları neler

Hüplete hüplete içtiğiniz bitki çaylarının faydaları neler?

Kimine göre şifa, kimine göre zehir olan bitki çayların kullanım alanlarını ve kullanım miktarlarını bilmek çok önemli.

31.01.2019Saglik
Lezzetli çay demlemenin püf noktaları

Lezzetli çay demlemenin püf noktaları

Kahvaltıların olmazsa olmazı çay gün içindeki molaların da vazgeçilmezi. Kimimiz güne çay içmeden başlayamıyoruz, kimimiz de akşam arkadaşlarımız ya da ailemizle vakit geçirirken çay olmadan yapamıyoruz. Peki, çayı daha lezzetli hale getirmek için neler yapabilirsiniz?

Melisa çayının faydaları nelerdir

Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayının faydaları nelerdir sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Hazmı kolaylaştırma ve uykusuzluğa iyi gelmesiyle bilinen melisa çayı hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, melisa çayının faydaları nelerdir?

26.10.2018Sağlık
Melisa çayı nedir Melisa çayının faydaları nelerdir

Melisa çayı nedir? Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayı nedir sorusu birçok kişi tarafından sorgulanmaya ve merak edilmeye başlandı. Birçok hastalıkla baş edebilen melisa çayının oldukça fazla yararı bulunuyor. Peki, Melisa çayı nedir? Melisa çayının faydaları nelerdir?

7.07.2018Sağlık
Ananas Ödemi Hurma Tatlı Krizlerini Önlüyor

Ananas Ödemi Hurma Tatlı Krizlerini Önlüyor

Adet Öncesi Sendrom (PMS), kadınlarda menstruasyondan ortalama bir hafta önce hem ruhsal hem fiziksel belirtilerle kendini göstermeye başlıyor. Bu dönemde karın bölgesinde şişlik, göğüslerde hassasiyet, iştah ve ağırlık artışı, tatlıya düşkünlük, sivilce problemi, depresyon, gerginlik, asabi ruh hali ve öfke sorunu gibi şikayetler yaşanabiliyor. Bu şikayetler menstruasyon bitimiyle sona eriyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, regl dönemi şikayetlerinden doğru beslenme ile korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Migren nedir Migren belirtileri nelerdir

Migren nedir? Migren belirtileri nelerdir

Migren yetişkin kadınlarda yüzde 25, yetişkin erkeklerde yüzde 8 oranında görülüyor. Genetik bir hastalık olan migren yaşam şeklinin değiştirilmesiyle önemli ölçüde kontrol edilebiliyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Derya Uludüz migren hastalığının belirtileri, nedenleri ve migrenin tedavisi hakkında bilgi verdi.

12.01.2018Sağlık
Aşırı iştahınızın nedeni uyku düzeniniz olabilir

Aşırı iştahınızın nedeni uyku düzeniniz olabilir!

Uykusuzluk, iştahı artıran grelin hormonu seviyesini yükseltirken, tam tersi etkiye sahip leptin hormonunu baskılıyor. Hal böyle olunca da kaliteli uyku uyuyamamak iştahı ve kiloyu artırıyor. Oysa beslenme düzenindeki küçük değişiklikler uykusuz gecelere dur demenizi sağlayabilir: Akşam kahveyi azaltın, uyumadan önce ılık bir süt için. Rahatlatıcı etkisi olan melisa, papatya ve ıhlamur çayı için; ama bunların açık olanını değil poşetli olanını tercih edin!

2.01.2018Sağlık
Dizginleyemediğiniz İştahınızın Nedeni Ne

Dizginleyemediğiniz İştahınızın Nedeni Ne?

Günümüzde sürekli stres altında olan modern insanın en önemli şikayetlerinin başında ‘uykusuzluk’ geliyor. Kaliteli uyku uyuyamamak ise birçok sağlık sorunun yanında şişmanlığa da neden olabiliyor. Alınan kiloların bir nedeninin de uykusuzluk olabileceği söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Korkmaz, doğru beslenmeyi anlattı.

Hangi bitki çayı neye iyi geliyor İşte, bitki çayının faydaları...

Hangi bitki çayı neye iyi geliyor? İşte, bitki çayının faydaları...

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gülünay, bitki çaylarının nasıl tüketilmesi gerektiği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

13.01.2017Ebeveyn
Kışın bu bitki çaylarını mutlaka için

Kışın bu bitki çaylarını mutlaka için

Hastalıklara davetiye çıkaran soğuk kış günlerinde bitki çayları tüketimini artırmak günü zinde geçirmenizi sağlamada oldukça etkili. İşte bazıları...

14.12.2016Sağlık
Uyumaya yardımcı 6 yiyecek

Uyumaya yardımcı 6 yiyecek

Geceleri deliksiz bir uyku için yatmadan önce bu besinlerden tüketin!

9.10.2016Sağlık
Uykusuzluk sorunu çekenler için 10 pratik öneri

Uykusuzluk sorunu çekenler için 10 pratik öneri

İyi uyumanın hastalıklardan koruduğunu biliyor muydunuz?

17.08.2016Sağlık
Regl dönemini sakin geçirmek 6 öneri

Regl dönemini sakin geçirmek 6 öneri

Bu gergin döneminizde sizi pamuk gibi yumuşatacak ipuçları...

30.05.2016Sağlık
Kış depresyonuna meydan okuyun

Kış depresyonuna meydan okuyun!

Yeşil alanlara gidin, doğanın en iyi terapist olduğunu unutmayın.

7.01.2016Sağlık
Rahat bir uyku için öneriler

Rahat bir uyku için öneriler

Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız yatakta bunları yapmayın...

24.12.2015Sağlık
7 Adımda Dümdüz Bir Karın

7 Adımda Dümdüz Bir Karın!

Yaz ya da kış, düz bir karına kavuşmak her daim aklımızda. Yani kusursuz bir karın hayal etmenin zamanı yok. İşte 7 adımda dümdüz bir karın için yapmanız gerekenler!

Duygusal Açlığın 7 İşareti

Duygusal Açlığın 7 İşareti!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, “duygusal açlığın” 7 işaretini ve bu alışkanlığa son vermenin püf noktalarını anlattı...

İyi Uyku Hastalıktan Koruyor

İyi Uyku Hastalıktan Koruyor!

Sağlıklı bir yaşam için uykunun en az düzenli beslenme ve fiziksel aktivite kadar önem taşıdığını vurgulayan Dr. Sinan Akkurt, “İyi bir uyku kendini yenileyip tamir etmiş bir zihin ve beden demektir.” dedi.

Yazar Sonuçları

Sinirinizi bozan uçuklar ile nasıl başa çıkılır?

Hiç haberiniz yokken, aynaya şöyle göz ucuyla bakınca bir anda gözünüze takılandır uçuklar! Size bir kez gelince ayrılmak istemezler. Dudağınızın kenarında her bahane ile yeniden çıkarlar.

11.04.2021

Sağlıklı uykunun kaynağı melisa çayı başka nelere faydalı?

Melisa, kokusu limona benzeyen ve nane ile aynı aileden gelen bir bitki çeşididir. Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’ya özgü olan bu bitki tüm dünyada yetiştirilebiliyor. Melisa hem sakinleşme amaçlı hem de bilişsel fonksiyonları güçlendirmek için kullanılıyor ancak potansiyel faydaları bunlarla sınırlı değil

5.01.2021

Bugün ne yapsak

Virüs mutasyonu moral bozduysa, uzman bir psikoloğun ‘podcast’ yayınına kulak verelim bugün.

22.12.2020

YKS maratonu başlıyor! Sınavı kazandıracak 40 tüyo

2 milyon 437 bin 119 genç üniversiteli olmak için bu hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonunda ter dökecek.

26.06.2020

Noel Baba geldi hanııım

Ünlülere yılbaşı hediyeleri düşündüm. Çam sakızı, çoban armağanı. Almadım ama kalbim temiz, para sayacakmış gibi fiyatlarına falan bile baktım...

27.12.2019

Ömür hesabınız ne durumda?

Beslenme tavsiyeleri bitmez. Dahası bu tavsiyeler bazen tartışma düzeyine bile varabilir.

29.10.2019
Doğurganlığı arttırmanın doğal yolları nelerdir

Doğurganlığı arttırmanın doğal yolları nelerdir?

Bahar ve yaz; şifalı otlarla, diğer tıbbi bitkiler için en güzel zamandır. Otlar çiçek açar, sıcaklar başladığında tohumları olgunlaşır, kökler güçlenir. Bir çok hastalığın çaresi doğada filizlenirken, kısırlıktan dert yanan kadınlar için de bir çok bitki boy verir. Doğal doğurganlık takviyeleri bir çok toplumda popülerdir. "Şifalı otlar ve tıbbi bitkiler gebe kalamayanlara nasıl faydalı olabilir?" sorusuna tabiatta çok yanıt mevcut.

20.03.2019

Magnezyum depresyonda işe yarar mı?

Her magnezyum takviyesi aynı işi yapmıyor. Ayrıca, depresif ruh halini biraz olsun iyileştirmek için magnezyum takviyesi kullanımın sonuçları da henüz net ve açık değil. Şimdilik sadece kısmi bir yarar sağladığını söyleyebiliriz.

20.02.2019
Bayram sonrası diyetiniz hazır

Bayram sonrası diyetiniz hazır!

Tatil boyunca yemeği fazla kaçırdıysanız bu diyet tam size göre!

13.06.2018

İşte bahar yorgunluğunun çareleri

Bahar ışığı, rengiyle pek çoğumuza iyi geliyor. Ancak bir geçiş mevsimi olan baharda, halsizlik ve yorgunluk hissedenler de az değil. Bu durumla baş etmek için sihirli bir değnek bulunmasa da beslenme alışkanlıklarında yapılacak bazı küçük ayarlamalar bile yetebilir.

16.04.2018

Tatlının sağlıklısı olmaz

Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan bir soru var: Sağlıklı tatlılar hangileri? Peki tatlının sağlıklısı olur mu? Tabii ki olmaz. Nedenine gelince...

4.07.2017

Eyvah yaz geliyor!

Aç kalarak yağdan kaybedemezsiniz...

30.03.2017

Hipoglisemi ve insülin direnci aynı şey mi?

İnsülin direnci tanısı koymak için de hipoglisemiyi teşhis için de aynı işlem yeterli. Önce kandaki insülin ve şeker seviyelerini belirlemek gerekiyor. Yani açlık ve tokluk insülin-şeker seviyelerini saptamak çok önemli.

3.06.2016