EKSTRA
MENÜ

Meb Takvim

Meb Takvim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meb Takvim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 168 Meb Takvim haberi bulunmuştur.

Meb Takvim Haberleri

5. sınıflar okula ne zaman başlayacak Ara tatiller ne zaman

5. sınıflar okula ne zaman başlayacak? Ara tatiller ne zaman?

Eylül ayına girmemizle beraber, 14 Haziran'da başlayan yaz tatili döneminin tamamlanmasına günler kala, öğrenci ve velileri de alışveriş telaşı sardı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geçtiğimiz senelerde uygulanmaya başlanan 1. 5. 9 sınıf okula uyum süreci, okulların açıklamasına günler kala gündeme gelmeye başladı. Peki, 5. sınıflar okula ne zaman başlayacak? Ara tatiller ne zaman? İşte, o konulara ilişkin bilgiler.

1.09.2019Gündem
Kasım tatili ne zaman başlayacak MEB 2019 2020 ara tatiller takvimi

Kasım tatili ne zaman başlayacak? MEB 2019 2020 ara tatiller takvimi

18 milyon öğrencinin 9 Eylül'de ders başı yapması ile yeni eğitim öğretim yılı başladı. Okulların açılmasının üzerinden henüz bir hafta geçmesine rağmen, ara tatil takvimi şimdiden gündeme geldi. İlk ara tatilini kasım ayında yapacak olan ilköğretim ve orta öğretim öğrencileri, 'Kasım tatili ne zaman başlayacak? sorusunun cevabını almak için araştırmalarını yoğunlaştırdı. İşte, MEB 2019 2020 ara tatiller takvimi.

14.09.2019Gündem
Okullar ne zaman kapanıyor 2019 2020 okullarda ilk ara tatil ne zaman

Okullar ne zaman kapanıyor? 2019 2020 okullarda ilk ara tatil ne zaman?

9 Eylül tarihinde yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla, milyonlarca öğrenci ders başı yaptı. Okullarda yazılı ve sözlüler için tempolu süreç başlarken, öğrenciler şimdiden dinlemek için ara tatiller ve yarı yıl tatili ile ilgili araştırma yapmaya başladı. "Okullar ne zaman kapanacak?" sorusunun yanıtını arayanlar, MEB'in takvimine ulaşmak istiyor. Peki, okullarda ilk ara tatil ne zaman? İşte, o konular hakkında merak edilenler.

21.09.2019Gündem
İkinci dönem ara tatil ne zaman başlıyor Nisan ara tatili kaç gün MEB duyurdu

İkinci dönem ara tatil ne zaman başlıyor? Nisan ara tatili kaç gün? MEB duyurdu!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan ara tatil takvimi son günlerde araştırılmaya başlandı. Sömestr tatilini geride bırakan milyonlarca öğrenci, nisan ayında yapılacak ikinci ara tatilin kaç gün süreceğini sorguluyor. Öğrencilerin yanı sıra tatil planı yapan veliler de ara tatilin ne zaman başlayacağını öğrenmek istiyor. Peki, nisan ara tatili kaç gün? İkinci dönem ara tatil ne zaman başlıyor? İşte, 2019 2020 eğitim öğretim dönemi ara tatil başlangıç tarihi.

19.02.2020Gündem
Okullar ne zaman açılacak İlkokul, ortaokul ve liselerde okulların açılış tarihi 2020 - MEB takvimi duyurdu

Okullar ne zaman açılacak? İlkokul, ortaokul ve liselerde okulların açılış tarihi 2020 - MEB takvimi duyurdu

Okullar ne zaman açılacak 2020? Milyonlarca veli ve öğrencinin yakından takip ettiği okulların açılış tarihi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2020 2021 eğitim öğretim yılı takvimini duyurmasıyla belli oldu. 17 Ağustos Pazartesi günü için özel okullarda uzaktan eğitim süreci başlayacak. Bakanlığın açıklamasına göre Bilim Kurulunun tavsiye kararları neticesinde bazı sınıflarda seyreltilmiş yüz yüz eğitim uygulanacak. İlk olarak okul öncesi, ilkokul birinci ve ikinci sınıfların okula başlaması bekleniyor. İşte, ilkokul, ortaokul ve liselerde 2020 okulların açılış tarihiyle ilgili bilgiler.

15.08.2020Gündem
Okullar ne zaman açılacak MEB tatil takvimini duyurdu... 22 Ocak Cuma gününe kadar sürecek

Okullar ne zaman açılacak? MEB tatil takvimini duyurdu... 22 Ocak Cuma gününe kadar sürecek

Okulların açılacağı tarih, öğrenci ve veliler tarafından gündemde yer almaya devam ediyor. Koronavirüsü nedeniyle online eğitim sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, vaka sayısının belli bir sayısının altına düşmeden kısıtlamaların kaldırılmayacağını belirtti. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada hasta sayısı binin altına düşerse okulların da açılabileceğini söyledi. MEB takvimine göre 22 Ocak Cuma gününe birinci dönem sürecek. İşte, ayrıntılı bilgiler.

12.01.2021Eğitim
AÖL 1. Dönem sınavları ile ilgili yeni açıklama - Açık Öğretim Lisesi sınavları nasıl yapılacak

AÖL 1. Dönem sınavları ile ilgili yeni açıklama - Açık Öğretim Lisesi sınavları nasıl yapılacak?

AÖL 1. Dönem sınavları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni açıklama geldi. Koronavirüsü nedeniyle ertelenen Açık Öğretim Lisesi sınavları MEB takvimine göre, 25 Şubat 1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. Online (çevrimiçi) yapılacak olan söz konusu sınavlara öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi Yönetim Sistemine sınav kapasitesinde giriş yaparak katılacaklar. Sınavlar çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler halinde yapılacak. İşte, detaylar.

14.02.2021Gündem
MEDYADAN : Muhtelif

MEDYADAN : Muhtelif

Başkan Bilgili biraz abartmış - Siyaset sorusuna cevap: Politika - Hayırsız koça bela okuyan adam - Bakın bizi kimler yönetiyor - Doğru adama doğru soru - İçimi hoplatan haber - Müşerref “Türkiye benim evim” demiş - O haberin spor sayfasında işi ne - Önlere doğru trafiği sıkıştıralım beyler - Taammüden atılmış “Biz dedik oldu” manşeti - Erkan Çelebi’ye reklam yoluyla saygısızlığı Yurtsan Atakan yakalamış - Milliyet bizim Ayda Karar’ın haberini 14 ay sonra nasıl “Özel Haber” yapmış...

25.01.2004Gündem
MEDYADAN : Muhtelif alıntılar

MEDYADAN : Muhtelif alıntılar

Beni kimse evlat edinmek istemiyor, demiş - Biri kokudan yakalanmış, biri de şiveden - Mehmet Sağlam şu anda nerede, ne iş yapıyor - Ruhat Mengi’nin hastane kriterleri - Yılın annesi derken ‘mama’ demek istemişlerdir - Flamingo fena halde kimlik bunalımına girmiş - Namusunuzun Allah belasını versin - Hürriyet, Bayezit’leri karıştırdı - Babanız da “barbekü” derdi Sayın Başkanım... ve sair alıntılar!

3.10.2004Gündem
Ortaöğretime e-kayıtlar 3-28 Ağustosta

Ortaöğretime e-kayıtlar 3-28 Ağustos'ta

Liselere öğrenci aday kayıtları, 3-28 Ağustos 2009 tarihleri arasında elektronik ortamda yapılacak.

9.06.2009Gündem
Liselere kayıtlar 3-28 Ağustosta yapılacak

Liselere kayıtlar 3-28 Ağustos'ta yapılacak

2009-2010 eğitim-öğretim yılında sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına elektronik ortamda aday öğrenci kayıtları, 3-28 Ağustos 2009 tarihleri arasında yapılacak.

16.07.2009Gündem
Liselere kayıt başvuruları başladı

Liselere kayıt başvuruları başladı

Sınavsız öğrenci alan genel liseler ile meslek liselerine elektronik ortamda “aday” kayıtları bugün başladı.

3.08.2009Gündem
Liselere kayıt başvurusu için yarın son gün

Liselere kayıt başvurusu için yarın son gün

Sınavsız öğrenci alan genel liseler ile meslek liselerine elektronik ortamdaki aday kayıtları yarın sona erecek.

27.08.2009Gündem
15 bin 800 öğretmene atama

15 bin 800 öğretmene atama

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) başvurular dün başlayan 15 bin öğretmen atamasında en fazla kadro okul öncesi ve sınıf öğretmenliklerine ayrıldı.

1.09.2009Gündem
Bakan Çubukçudan SBS genelgesi

Bakan Çubukçu'dan SBS genelgesi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Seviye Belirleme Sınavı'nın soru kitapçıklarının Bakanlığa geri gönderilmeyeceğini belirterek, “Sınav bittikten 1 saat sonra isteyen öğrenciler soru kitapçıklarını sınava girdikleri okullardan alabilecek” dedi.

3.06.2010Gündem
Meclis’ten bir ‘Torba’ daha geçti, belediye ihaleleri KİK dışına çıktı

Meclis’ten bir ‘Torba’ daha geçti, belediye ihaleleri KİK dışına çıktı

TBMM Genel Kurulu’nda, “mini torba” olarak adlandırılan, Kanun Teklifi kabul edildi.

29.03.2011Ekonomi
Ortaöğretim kurumlarına kayıt 1 Ağustosta

Ortaöğretim kurumlarına kayıt 1 Ağustos'ta

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına elektronik ortamda aday öğrenci kaydı, 1 Ağustos 2011 tarihinde başlayacak.

1.07.2011Gündem
Ortaöğretim kurumlarına öğrenci kaydı 1 Ağustosta

Ortaöğretim kurumlarına öğrenci kaydı 1 Ağustos'ta

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına elektronik ortamda aday öğrenci kaydı, 1 Ağustos Pazartesi günü başlayacak.2011-2012 eğitim-öğretim yılında sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtlarının e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacak.

26.07.2011Gündem
Öğretmene müjde

Öğretmene müjde

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin iller arası eş durumu, sağlık durumu ve genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değişiklikleri, 06/05/2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yapılacağını açıkladı.

30.01.2013Gündem
Altı üstü çocuk mu dediniz

Altı üstü çocuk mu dediniz?

Üstün çocuk nasıl anlaşılır? Ona nasıl davranmalı? Diğerleriyle aynı eğitimi mi almalı?

27.04.2013Eğitim
Sınavlarda 2 gözetmen öğretmen sınıfta olacak

Sınavlarda 2 gözetmen öğretmen sınıfta olacak

Kasım ve nisan ayı sonunda yapılacak yeni sınavlarda, sınıflarda aynı anda 2 gözetmen öğretmen bulunacak. Öğrenciler, ortak sınavlara olağanüstü şartlar dışında kendi okullarında girecek. Sınava girmek istemeyen öğrenciler o gün okula gelmeyecek. Öğrenciler, tekli oturma düzeninde ortak sınava girecekler. Sınavda en az iki farklı kitapçık türü kullanılacak.

19.09.2013Gündem
Sınavlarda 2 gözetmen öğretmen sınıfta olacak

Sınavlarda 2 gözetmen öğretmen sınıfta olacak

Kasım ve nisan ayı sonunda yapılacak yeni sınavlarda, sınıflarda aynı anda 2 gözetmen öğretmen bulunacak. Öğrenciler, ortak sınavlara olağanüstü şartlar dışında kendi okullarında girecek. Sınava girmek istemeyen öğrenciler o gün okula gelmeyecek. Öğrenciler, tekli oturma düzeninde ortak sınava girecekler. Sınavda en az iki farklı kitapçık türü kullanılacak.

20.09.2013Advertorial
Sınavlarda 2 gözetmen öğretmen sınıfta olacak

Sınavlarda 2 gözetmen öğretmen sınıfta olacak

Kasım ve nisan ayı sonunda yapılacak yeni sınavlarda, sınıflarda aynı anda 2 gözetmen öğretmen bulunacak. Öğrenciler, ortak sınavlara olağanüstü şartlar dışında kendi okullarında girecek. Sınava girmek istemeyen öğrenciler o gün okula gelmeyecek. Öğrenciler, tekli oturma düzeninde ortak sınava girecekler. Sınavda en az iki farklı kitapçık türü kullanılacak.

8.11.2013Eğitim
Sonuçlar 12 Temmuz’da açıklanacak

Sonuçlar 12 Temmuz’da açıklanacak

SBS sonuçlarının 12 Temmuz’da açıklanması bekleniyor. İşte bu tarihten sonra adaylar ve aileler tercih koşuşturması içinde olacak. En az sınava hazırlık süreci kadar önemli olan bu dönemde adayların listesine almayı düşündükleri tüm okullar hakkında bilgi sahibi olmaları ve tercih listelerini istek sırasına göre oluşturmaları oldukça önemli.

8.11.2013Eğitim
Dershanelerin kapatılması ertelendi

Dershanelerin kapatılması ertelendi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 7 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, “Dershaneler konusu ailelerle, öğrencilerle, dershanecilerle, bütün paydaşlarla yeniden görüşülerek Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak” dedi.

18.11.2013Eğitim
Formasyonda en fazla kontenjan Türk diline

Formasyonda en fazla kontenjan Türk diline

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programları için en fazla kontenjan, Türk dili ve edebiyatı, matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi alanlarına ayrıldı.

3.12.2013Eğitim
Müsteşar Tekin: Özel teşebbüsü engellemiyoruz

Müsteşar Tekin: Özel teşebbüsü engellemiyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, "Dershanelere, veliler ya da öğrencilerin bir ücret ödemeleri gerekiyordu. Biz MEB bünyesinde ücretsiz bir biçimde çocuklarımızın eksik kaldığı dersleri takviye etmelerine imkan sağlayacağız. Özel teşebbüsü engellemiyoruz, daha sağlıklı alanlara yönlendirdik. Dershaneler yerine özel okulların kurulmasını teşvik etmek, bunların sayısını artırmak istiyoruz” dedi.

14.03.2014Eğitim
21 Temmuz’da taban puanlar açıklanacak

21 Temmuz’da taban puanlar açıklanacak

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, sınavla öğrenci alan özel okulların kayıt takvimini açıkladı. Buna göre, TEOG kapsamında yapılan sınavlarla öğrenci alacak özel okulların taban puanları 21 Temmuz’da ilan edilecek.

18.06.2014Gündem
TEOG ile ilgili okurlar sordu, MEB yetkilileri cevapladı

TEOG ile ilgili okurlar sordu, MEB yetkilileri cevapladı

Okurlar Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi ile ilgili merak ettiklerini sordu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri cevapladı.

19.06.2014Eğitim
TEOG tercih ve yerleştirme kılavuzu yayınlandı

TEOG tercih ve yerleştirme kılavuzu yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayınladı. Buna göre tercihlere esas kontenjan tabloları 4 Temmuz’da açıklanacak. 7 Temmuz’da 8’inci sınıf Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) ilan edilecek. Tercih işlemleri ise 31 Temmuz-8 Ağustos arasında alınacak.

23.06.2014Eğitim
İlk ders zili 15 Eylülde çalacak

İlk ders zili 15 Eylül'de çalacak

Üç aylık yaz tatili ardından 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen için yeni eğitim öğretim yılı 15 Eylül Pazartesi başlayacak.

9.09.2014Gündem
Öğrencilere haftada üç gün süt verilecek

Öğrencilere haftada üç gün süt verilecek

Okul Sütü Programı kapsamında, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde 200 mil ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacak.

10.09.2014Eğitim
Yeni eğitim yılının yenilikleri

Yeni eğitim yılının yenilikleri

Üç aylık yaz tatilinin ardından bugün 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen ders başı yaptı. Yeni eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı birçok yenilik yaptı.

15.09.2014Eğitim
Yurtdışındaki okullar için öne çıkan plan vakıf

Yurtdışındaki okullar için öne çıkan plan vakıf

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yurtdışındaki cemaat okullarıyla ilgili kötü amaçla kullanıldığına dair farklı ülkelerden şikayet aldıklarını belirterek “Yurtdışındaki okullara yönelik somut öneri, vakıf olacağı yönünde” dedi.

29.01.2015Gündem
“Bilim ve sanat merkezleri yetersiz”

“Bilim ve sanat merkezleri yetersiz”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 61 il valiliğine gönderdiği yazıyla özel yetenekli çocukların belirlenmesini istedi. MEB’in bu girişimini olumlu bulan Maarif Müfettişi Doğan Ceylan, “Ancak” diyerek şöyle konuştu: “Özel yetenekli öğrencileri belirlediğimizde devam edebilecekleri kapasitede Bilim ve Sanat Merkezi yok.”

18.02.2015Eğitim
Öğretmenler e-imzaya geçiyor

Öğretmenler e-imzaya geçiyor

MEB, 800 bin öğretmenin e-imza sistemine geçeceği duyurdu.

20.04.2015Eğitim
Bakan Nabi Avcı: TEOG İngilizce sorusunda hata yok

Bakan Nabi Avcı: TEOG İngilizce sorusunda hata yok

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2010 yılında gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavı’ndaki (SBS) kopya iddiaları ile ilgili henüz bakanlığa ulaşmış bir bilgi olmadığını söyledi. TEOG İngilizce testinde bir sorunun hatalı olduğu iddiası hakkında, “Türkçe düşünmekten kaynaklanan bir yanlış anlama veya işaretleme olabilir ama sorunun düzenlenmesinin doğru olduğu konusunda uzmanlarımız hemfikir” diyen Avcı, okulların kapanma tarihinde bir değişiklik olmadığını ve 12 Haziran’da yaz tatiline çıkılacağını açıkladı.

7.05.2015Eğitim
TEOG için itiraz 5 iş gününde yapılabilecek

TEOG için itiraz 5 iş gününde yapılabilecek

TEOG için gerekli olan yerleştirme puanı sonuçlarına itirazlar soruların ve sonuçların e-okul sisteminde yayımlanmasından itibaren en geç 5 takvim günü içinde ÖDSGM Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Hizmetleri Daire Başkanlığı’na mail ile yapılabilecek.

30.06.2015Eğitim
AÖL sınav sonuçları açıklandı AÖL 2015 sınav takvimi nedir AÖL sınavında dikkat edilmesi gerekenler

AÖL sınav sonuçları açıklandı! AÖL 2015 sınav takvimi nedir? AÖL sınavında dikkat edilmesi gerekenler?

AÖL sınav sonuçlarını ve soruları görmek için haberde geçen link'e tıklayınız. AÖL sınav cevaplarının açıklanmasının hemen ardından sınav sorularıda açıklandı.

3.08.2015Gündem
AÖL sınav giriş yerleri açıklandı mı AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır

AÖL sınav giriş yerleri açıklandı mı? AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır?

8-9 Ağustos tarihli AÖL sınav giriş belgesi adaylar tarafından merakla bekleniyor. 8 Temmuz'da sona eren 3. dönem AÖL kayıt yenileme işlemlerinin ardından adaylar AÖL sınav giriş belgelerini merakla bekliyor.

4.08.2015Gündem
AÖL sınav giriş yerleri açıklandı AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır 2015 AÖL sınav giriş belgeleri

AÖL sınav giriş yerleri açıklandı! AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır? 2015 AÖL sınav giriş belgeleri

08-09 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarının sınav giriş yerleri belli oldu. 8 Temmuz'da sona eren 3. dönem AÖL kayıt yenileme işlemlerinin ardından adaylar AÖL sınav giriş belgelerini alabilecekler.

5.08.2015Gündem
Açık liselilere staj ücreti müjdesi (AÖL 12.sınıf staj şartları nelerdir)

Açık liselilere staj ücreti müjdesi!! (AÖL 12.sınıf staj şartları nelerdir?)

MEB açıköğretim lisesi öğrencilerinin staj uygulamalarında örgün eğitime devam eden öğrenciler gibi ücret almasına karar verdi

7.08.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Şile’yi acınacak hale düşürdüler

ŞİLE eşrafından saygın bir isim; ‘‘Şile'de meydana gelen tutuklamaların arkası gazetelerde pek yer almadı. Çünkü burada gazeteci yok.

5.05.2003

Atatürk'ü bilimsel değil duygusal sevdireceğiz

MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın yeni Talim Terbiye Kurulu Başkanı Doç. Ziya Selçuk, köşemizde yer alan ‘‘Yıllık ders programlarından Atatürkçülük kaldırıldı’’ (19.9.2003) yazısı üzerine aradı. ‘‘Biz Atatürkçülük politikalarını yeni konsept geliştirmek için MGK ile çalışırken, bu yazıya üzüldüm’’ dedi. Ancak şunu da eklemeyi ihmal etmedi:

20.09.2003
Ücretli öğretmenler dikkat

Ücretli öğretmenler dikkat

KAMUOYUNDA “Sosyal güvenlik reformu” olarak bilinen 5510 sayılı kanun uygulaması birçok kesimi olumsuz etkilemeye devam ediyor.

12.09.2010

Altı üstü çocuk mu dediniz?

Üstün çocuk nasıl anlaşılır? Ona nasıl davranmalı? Diğerleriyle aynı eğitimi mi almalı? Tüm Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Mehmet Hilmi Eren anlatıyor

26.04.2013

Askerlikte çifte standart tepkisi TBMM’de soru oldu

“GÜNEYDOĞU’da, 7 Haziran seçimleri sonrası dozajı artan çatışmalı ortam neticesinde, şehit olan askerlerin hemen tamamının yoksul halk çocukları olduğunu görüyoruz.

21.08.2015