EKSTRA
MENÜ

Markus Blume

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 27 haberi bulunmuştur.

Markus Blume Haberleri

Ayağına değil ayaklarına kurşun

Ayağına değil ayaklarına kurşun

Türkçe’de “Kendi ayağına kurşun sıkmak” diye bir söylem vardır. İşte Almanya’da Yeşiller’de bugünlerde yaşanan bazı gelişmelere bakınca aklıma hemen bu söylem geliyor.

12.05.2021Avrupa
‘İçinde her şey var, Almanya olmasın’ önerisi

‘İçinde her şey var, Almanya olmasın’ önerisi

Son kamuoyu yoklamalarında Birlik Partileri’nin önünde yer alan Yeşiller’de bazı üyeler, ‘Almanya-İçinde Her Şey Var’ adlı seçim programının isminden ‘Almanya’nın çıkarılmasını istedi, ortalık karıştı.

7.05.2021Avrupa
CDU’da istifalar başladı

CDU’da istifalar başladı

Almanya’da CDU ile CSU arasındaki başbakan adaylığı yüzünden başlayan tartışmalar tam anlamıyla kardeş kavgasına dönüştü. CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in adaylığını destekleyen Berlin, Saksonya Anhalt ve Thüringen eyaletleri başta olmak üzere başka eyaletlerde de CDU’dan istifalar başladı.

23.04.2021Avrupa
Merkel’in partisinin adayı Türk Armin oldu

Merkel’in partisinin adayı Türk Armin oldu

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), eylül ayındaki seçimlerde ‘Türk Armin’ lakaplı Armin Laschet’i Başbakan Merkel’in koltuğuna aday gösterdi.

21.04.2021Dünya
Söder: Birlik Partileri’nin adayı Laschet’tir

Söder: Birlik Partileri’nin adayı Laschet’tir!

CSU Genel Başkanı Markus Söder, CDU yönetiminin Armin Laschet’i başbakan adayı gösterme kararına saygı duyduğunu belirterek, Münih’te CDU genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, kendisinin adaylığını geri çektiğini duyurdu. Söder, “Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet’tir” dedi.

20.04.2021Avrupa
CDU’dan Laschet’e tam destek

CDU’dan Laschet’e tam destek!

CDU Merkez Karar Yürütme Kurulu’nun dünkü toplantısında, Armin Laschet’in muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmasına tam destek verildi.

12.04.2021Avrupa
CSU’da sancılar arttı

CSU’da sancılar arttı

Almanya’da maske skandalıyla ilgili soruşturmalar devam ederken, Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) bir milletvekili daha istifa etti.

19.03.2021Avrupa
Sauter’e ‘İstifa et’ baskısı

Sauter’e ‘İstifa et’ baskısı

CSU Genel Sekreteri Markus Blume, maske satışından komisyon aldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan milletvekili Alfred Sauter’e “İstifa et” çağrısında bulundu.

18.03.2021Avrupa
Laschet restini çekti: Ya kendiniz ortaya çıkın ya biz çıkarırız

Laschet restini çekti: Ya kendiniz ortaya çıkın ya biz çıkarırız

CDU Genel Başkanı Armin Laschet, başka parlamenterlerin de maske skandalında parmağı olduğu iddiaları üzerine, “Ya kendiniz ortaya çıkarsınız, ya da biz ortaya çıkarırız” tehdidi savurdu. CSU da başka Federal Meclis milletvekillerinin de “maske ticareti” yapıp yapmadıklarının belirlenmesi için gereken adımların atılacağını ilan etti.

9.03.2021Avrupa
Maskeler düştü, 5 saat arayla istifalar geldi

Maskeler düştü, 5 saat arayla istifalar geldi

Almanya’da maske satan şirketlere arabuluculuk yapıp, yüzbinlerce euro komisyon aldıkları ortaya çıkan muhafazakâr kanat milletvekillerinden CDU’lu Nikolas Löbel baskılara dayanamayıp vekillik görevini bırakırken, 5 saat sonra CSU’lu Georg Nüsslein’ın da partisinden istifa ettiğini CSU Genel Sekreteri Blume duyurdu. Nüsslein, milletvekilliğine bağımsız olarak devam edecek.

8.03.2021Avrupa
İkisi de yumuşamaya karşı

İkisi de yumuşamaya karşı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eyalet başbakanları ile yarın video konferans yöntemiyle yapacağı ‘koronavirüs değerlendirme toplantısı’nda alınan önlemlerin yumuşatılması yönünde karar alınmasının beklemediği görüşü şimdiden ağırlık kazandı.

8.02.2021Avrupa
Almanya’da devlet memurlarına 40 bin bilgisayar

Almanya’da devlet memurlarına 40 bin bilgisayar

Alman hükümeti, pandemi döneminde devlet memurlarının evlerinden çalışabilmeleri için 93.5 milyon euro değerinde 40 binden fazla bilgisayar satın aldı.

8.10.2020Avrupa
SPD’den ‘seçme ve seçilme yaşı 16’ya düşsün’ önerisi

SPD’den ‘seçme ve seçilme yaşı 16’ya düşsün’ önerisi

Almanya’da seçme ve seçilme yaşı 1970 yılında 21’den 18 düşürüldü. 50 yıl sonra bu kez SPD, hem yerel hem eyalet hem de federal seçimlerde seçme ve seçilme yaşının 16’ya düşürülmesini önerdi.

30.07.2020Avrupa
Almanya’da 130 kavgası

Almanya’da 130 kavgası

Almanya’da hız limiti sınırı kavgası büyüyor. CSU, hız sınırının trafiği felç ettiğini söylerken, Alman Çevre Dairesi CSU’yu AfD seçmeninin oylarına göz dikmekle suçladı. Birbirlerine karşı imza kampanyaları başlattılar.

9.02.2020Avrupa
Bir sonraki ölümü bekleyemeyiz

'Bir sonraki ölümü bekleyemeyiz!'

Aşırı sağcıların Almanya’da politikacılara yönelik tehditlerinin öldürme boyutuna kadar varması, siyasi partileri harekete geçirdi. Federal Meclis’te grubu bulunan partiler, aşırı sağa karşı mücadele stratejisi geliştirilmesi konusunu görüşmek için genel sekreter düzeyinde bir araya gelecek.

27.01.2020Avrupa
Almanya’da gündemi sarsan Türk

Almanya’da gündemi sarsan Türk

Almanya, Bavyera’ya bağlı Wallerstein’de CSU’dan belediye başkan adayı olan ancak Müslüman olduğu için gelen baskılar üzerine adaylıktan çekilen Şener Şahin’i tartışıyor. Alman medyası, televizyonları, Şener Şahin’le röportaj yapmak için yarışıyor. CSU ise zedelenen imajını kurtarmaya çalışıyor.

8.01.2020Avrupa
Kararından dönmedi

Kararından dönmedi

CSU’dan, Bavyera Eyaleti’ne bağlı Wallerstein beldesi belediye başkanı adayı gösterilen ancak Müslüman olduğu gerekçesiyle tepki alan ve bu yüzden adaylıktan çekilen Türk iş insanı Şener Şahin, kararından dönmedi.

8.01.2020Avrupa
Türk adaya Söderden destek: ‘Aydınlanması için talimat verdim’

Türk adaya Söder'den destek: ‘Aydınlanması için talimat verdim’

CSU Genel Başkanı Markus Söder, Bavyera Eyaleti’nin Wallerstein beldesi belediye başkanı adayı gösterilen Şener Şahin’in Müslüman olduğundan dolayı tepkiler almasının ardından adaylıktan çekilmesini, üzüntüyle karşıladığını söyledi.

6.01.2020Avrupa
‘Maassen yeteri kadar baş ağrıttı’

‘Maassen yeteri kadar baş ağrıttı’

Chemnitz olaylarında yaptığı açıklamalarla Başbakan Angela Merkel ve hükümetle ters düşen Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) eski başkanı Hans Georg Maassen, şimdi de parti içinde krize neden oldu.

26.08.2019Avrupa
‘Mangal keyfimizi mahvetmenize izin vermeyiz’

‘Mangal keyfimizi mahvetmenize izin vermeyiz’

Almanya’da hayvan besi kalitesini artırmak için gündeme getirilen ‘et vergisi’ tartışmaları partileri de böldü. Yeşiller tarım politikaları sözcüsü Friedrich Ostendorff, etteki KDV oranının yüzde 7’den 19’a çıkarılmasını talep ederken, parti lideri ise aksi yönde görüş belirtti.

8.08.2019Avrupa
Üniformalı askere tren bileti ücretsiz olacak

Üniformalı askere tren bileti ücretsiz olacak

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, askerlerin toplum içinde daha fazla görünür olmasını istiyor. Askerlerin üniformalarıyla yaşam alanlarında bulunmasını savunan Karrenbauer, bunun için ilk adımı da attı.

28.07.2019Avrupa
‘Kamulaştıralım’ dedi, kıyamet koptu

‘Kamulaştıralım’ dedi, kıyamet koptu

Kevin Kühnert, Sosyal Demokratların yeni umuduydu. Büyük koalisyona çektiği isyan bayrağıyla kamuoyunda ‘isyankar çocuk’ olarak tanınan SPD gençlik teşkilatı Juso Başkanı Kühnert, şimdi de haftalık Die Zeit gazetesine verdiği demeçle, partisi dahil siyaset dünyasını ayağa kaldırdı. Demokratik yolla büyük şirketleri kamulaştırmak istediğini söyleyen Kühnert, örnek olarak da Almanya’nın en büyük otomotiv şirketlerinden BMW’yi gösterdi.

2.05.2019Avrupa
Nihayet kadınları keşfettiler

Nihayet kadınları keşfettiler

Son dönemlerde Almanya’da köklü partiler, kadınlara daha fazla sahip çıkılması için hiç de alışık olmadığımız bir tutum sergilemeye başladılar.

19.01.2019Avrupa
Seehofer, ‘geri kabul’u kabul ettirebilecek mi

Seehofer, ‘geri kabul’u kabul ettirebilecek mi?

Almanya’nın, haftalardır hükümet krizine neden olan mültecileri geri gönderebilmesi için, Avrupa ülkelerinden bazılarıyla ‘geri kabul anlaşması’ yapması gerekiyor.

5.07.2018Avrupa
Merkel’in ‘İslam’ tepkisi Seehofer’i kızdırdı

Merkel’in ‘İslam’ tepkisi Seehofer’i kızdırdı

Almanya’da hükümet ortakları arasında İslam tartışması sürüyor. “İslam Almanya’ya ait değil” diyen İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Başbakan Angela Merkel’in kendisini bu yüzden eleştirmesine kızgın olduğunu ifade etti.

24.03.2018Avrupa
Seçimi biz kazanmıştık değişen bir şey yok

Seçimi biz kazanmıştık değişen bir şey yok

Almanya Başbakanı Merkel, genel seçimlerden üç hafta sonra koalisyon görüşmeleri için Aşağı Saksonya seçimlerini bekledi. Partisi seçimi kazanamayan Merkel, “Sonuç Jamaika koalisyonu için elimi zayıflatmadı. Görüşmelere öz güvenle gidiyorum” dedi.

16.10.2017Dünya
İşte CSU’nun göçmen kriterleri

İşte CSU’nun göçmen kriterleri

Alman koalisyon hükümetinin küçük ortağı CSU’nun yeni hazırladığı parti temel ilkeleri taslağına göre ülkeye gelecek göçmenlerin sadece kalifiye olmaları yetmez... ‘Yakın kültür çevresinden’ de olmaları gerekiyor.

26.08.2016Dünya