EKSTRA
MENÜ

Maraş

Maraş ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Maraş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.214 Maraş haberi bulunmuştur.

Maraş Haberleri

Maraşta piknik yapacaklar

Maraş'ta piknik yapacaklar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Beştepe’de bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlerken Erdoğan, Tatar’a 15 Kasım’da 46 yıl kapalı kalan Maraş’ta piknik yapmayı teklif etti. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:

27.10.2020Dünya
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ersin Tatardan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ersin Tatar'dan önemli açıklamalar

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz'le ilgili olarak, "Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığımızdaki haklarımızı koruduğumuz gibi adanın ortak sahibi Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini de sürdürüyoruz. Doğu Akdeniz'deki mevcut durumun müsebbibi 2003 yılından bu yana uyarılarımızı dinlemeyen, yapıcı önerilerimizi dikkate almayan Rum-Yunan ikilisidir. Bu oyun artık bozulmuştur" dedi

26.10.2020Gündem
Fuat Oktay KKTC’de  hayalet  kente gitti... Maraş çocukların geleceği olacak

Fuat Oktay KKTC’de hayalet kente gitti... Maraş çocukların geleceği olacak

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın devir teslim törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay dün 46 yıl sonra açılan Maraş kentini ziyaret etti.

25.10.2020Dünya
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar görev başı yaptı

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar görev başı yaptı

KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, dünkü törenin ardından görevi Akıncı’dan devraldı. İlk toplantısını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile yaptı.

24.10.2020Dünya
Üçlü buluştu, hedefleri yine Türkiye oldu

Üçlü buluştu, hedefleri yine Türkiye oldu

Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı cephe olarak isim yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Mısır lideri Abdülfettah es-Sisi ve Rum lider Nikos Anastasiadis üçlü ittifaklarının 8’inci buluşmasını Lefkoşa’da gerçekleştirdi.

22.10.2020Dünya
KKTC’de karar zamanı

KKTC’de karar zamanı

KKTC’de seçmenler, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan Başbakan Ersin Tatar ve mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında tercih yapmak üzere bugün sandık başına gidiyor. Yeni cumhurbaşkanını Kıbrıs müzakereleri, Doğu Akdeniz’de enerji paylaşım krizi ve Maraş açılımı bekliyor.

18.10.2020Dünya
KKTC liderini seçiyor: Tatar mı, Akıncı mı

KKTC liderini seçiyor: Tatar mı, Akıncı mı?

Kıbrıs Türk halkı, yarın 5 yıllığına yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere ikinci kez sandığa gidiyor. İlk turda Tatar yüzde 32.4, Akıncı yüzde 29.7 oranında oy almıştı.

17.10.2020Dünya
Son dakika haberi: Pompeodan skandal Kapalı Maraş açıklaması

Son dakika haberi: Pompeo'dan skandal 'Kapalı Maraş' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides'ın telefonda görüşerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde bulunan Kapalı Maraş'ın açılması konusunu ele aldıkları bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, Pompeo'nun Maraş'ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtilirken, BMGK'nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısını ve başkanlık açıklamasını hatırlattığı kaydedildi.

16.10.2020Dünya
AB: Türkiyenin tek taraflı eylemlerinden üzüntü duyuyoruz

AB: Türkiye'nin tek taraflı eylemlerinden üzüntü duyuyoruz

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesinin sonuç bildirisinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de "tek taraflı" eylemlerde bulunduğu savunularak AB Konseyi'nin bundan dolayı üzüntü duyduğu belirtildi.

16.10.2020Dünya
Hayalet Şehir Kapalı Maraşta hüzün turizmi düşünülüyor

'Hayalet Şehir' Kapalı Maraş'ta 'hüzün turizmi' düşünülüyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm Bakanı Kutlu Evren, 'Hayalet Şehir' Kapalı Maraş'ın bir bölümünün halka açılmasını tarihi bir karar olarak değerlendirdi. Kapalı Maraş'ta halka açılan bölgelerde incelemeler yapan Evren, "Kapalı Maraş'ta 'dark turizm' (hüzün turizmi) yapmayı düşünüyoruz" dedi.

16.10.2020Seyahat
Pekmezli tahinli çörek sofraların vazgeçilmezi oldu

Pekmezli tahinli çörek sofraların vazgeçilmezi oldu

Kahramanmaraş’ta Osmanlı döneminden bu yana üretilen Maraş çöreği, sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Türk yönetiminde Maraş’a döneriz

Türk yönetiminde Maraş’a döneriz

KKTC yönetiminin 46 yıl sonra geçen hafta kısmen halka açtığı Maraş’ı terk eden Rumların en zengin ailelerinden Lordoslar da kenti ziyarete geldi. Doğduğu evi, babasının otellerini görmeye gelen Dimitri Lordos, “Türk yönetimi altında yatırıma başlamaya hazırım” dedi.

15.10.2020Dünya
Meslek örgütüne de ‘çoklu baro’ modeli

Meslek örgütüne de ‘çoklu baro’ modeli

Pandemi nedeniyle verilen aranın ardından yedi ay sonra AK Parti TBMM grup toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, meslek örgütleri için de ‘çoklu baro’ gibi bir sistem getirileceğini açıkladı. Erdoğan “Terör örgütünden birini TTB’nin başına koyuyorlar” dedi.

15.10.2020Gündem
Son dakika haberi: Avusturya Başbakanı Kurzdan küstah Türkiye açıklaması

Son dakika haberi: Avusturya Başbakanı Kurz'dan küstah Türkiye açıklaması

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Kıbrıs'ta Kapalı Maraş'ın açılması ve Oruç Reis'in yeniden Doğu Akdeniz'e dönmesiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

14.10.2020Dünya
Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğandan AYM üyesinin paylaşımı hakkında açıklama

Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AYM üyesinin paylaşımı hakkında açıklama

TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek, hem çalışmaları bizzat yerinde görecek, hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız." dedi. TTB'ye de tepki gösteren Erdoğan, "Ne zamandan beri terörle iç içe olanlar Tabipler Birliği gibi önemli bir kuruluşun başına geçebiliyor? Bunun adı terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına el koyması hadisesidir." diye konuştu. Erdoğan, AYM üyesinin yaptığı paylaşıma ilişkin de "Çok talihsiz bir açıklama. Bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi." ifadelerini kullandı.

14.10.2020Gündem
Van Valisi, gece yol çalışmalarını denetledi

Van Valisi, gece yol çalışmalarını denetledi

VAN Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, dün gece kentte devam eden yol çalışmalarını yerinde inceleyip, esnaf ziyareti yaptı.

14.10.2020Gündem
Oruç Reis açıldı diye Yunanistan masadan kaçtı

Oruç Reis açıldı diye Yunanistan masadan kaçtı

Yunanistan, Türkiye ile görüşme masasına oturmamak için ‘Oruç Reis’ sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki yeni çalışmalarını bahane etti. Yunanistan’da Kiriakos Miçotakis hükümeti, Oruç Reis dönmedikçe istikşafi görüşmelere başlamama kararı aldı.

14.10.2020Dünya
Son dakika…  AK Parti MYK toplantısı sonrası Ömer Çelik’ten flaş açıklamalar

Son dakika…  AK Parti MYK toplantısı sonrası Ömer Çelik’ten flaş açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK Toplantısı sonrası devam ederken açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında Ermenistan'ın saldırılarıyla ilgili çok sert tepki göstererek 'Haydut devlet Ermenistan'a karşı sesini yükseltmeyenlerin ateşkes çağrısı yapmaları hukukun açık ihlalidir. Paşinyan yönetimi bir haydut devlet gibi davranmaktadır. Ortada hukuk tanımazlık saldırganlık var sivil kayıplar var her türlü meşru değerlere saldırı var. Minsk grubu Azerbaycan’ı ve Ermenistan’ı iki eşit kefeye koyarak davranmaya çalışıyor ancak burada iki eşit kefe yok' dedi. 'Erken seçim olacak mı?' sorusuna da cevap veren Çelik 'Cumhur ittifakı açısından erken seçim söz konusu değildir. Seçimler zamanında yapılacaktır' ifadelerini kullandı.

13.10.2020Gündem
Tatar ve Akıncı’yı sıkı bir yarış bekliyor... KKTC seçimleri çekişmeli olacak

Tatar ve Akıncı’yı sıkı bir yarış bekliyor... KKTC seçimleri çekişmeli olacak

KKTC’de pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda önceki günkü seçimlerde birinci olan Başbakan Tatar ile Cumhurbaşkanı Akıncı arasında sıkı bir yarışın geçmesi bekleniyor. İlk turda oluşan tablo, adayların başa baş bir mücadele vereceğine işaret ediyor.

13.10.2020Dünya
Akdeniz’in röntgenini çekecek

Akdeniz’in röntgenini çekecek

Türkiye’nin Yunanistan ile krize neden olan Oruç Reis sismik araştırma gemisi dün bir kez daha Antalya Limanı’ndan denize açılırken, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, ‘Gemimiz, Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldı’ dedi. Yunanistan ise yeni sefere sert tepki gösterdi.

13.10.2020Dünya
Kutalmışoğlu Süleyman Şah kimdir, nasıl öldü Kutalmışoğlu Süleyman Şah hakkında bilgiler

Kutalmışoğlu Süleyman Şah kimdir, nasıl öldü? Kutalmışoğlu Süleyman Şah hakkında bilgiler

Kutalmışoğlu Süleyman Şah ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu ve ilk hükümdarı Süleyman Şah, Selçuk Bey’in torunu Kutalmış’ın oğludur. Süleyman Şah’ın babası Kutalmış, Sultan Alparslan karşısında giriştiği savaşta yenilgiye uğrayıp kaçarken atından düşüp ölmüştür. İşte Kutalmışoğlu Süleyman Şah ile ilgili bilgiler

12.10.2020Gündem
KKTC’de son yarış haftaya yapılacak... Tatar 1’inci, Akıncı 2’nci

KKTC’de son yarış haftaya yapılacak... Tatar 1’inci, Akıncı 2’nci

KKTC’de halk beşinci cumhurbaşkanını belirlemek üzere dün sandık başındaydı. Resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Ersin Tatar yarışı önde tamamladı, ancak yüzde 51’e erişemeyince seçimler ikinci tura kaldı.

12.10.2020Dünya
Rumlar Maraş sınırında yangın çıkardı

Rumlar Maraş sınırında yangın çıkardı

Fanatik Rumlar, KKTC’nin perşembe günü kısmen ziyarete açtığı Maraş kentinin sınır hattında, BM denetimindeki ara bölgede dün akşam yangın çıkardı.

12.10.2020Dünya
Son dakika: Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’tan küstah iddia

Son dakika: Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’tan küstah iddia

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin, KKTC’de Maraş sahilinin 46 yıl sonra açılması kararı ve Yunan milli bayramının kutlandığı 28 Ekim’de askeri tatbikat için Navtex (denizcilere duyuru) yayımlamasının “ortamı dimanitlediğini” ileri sürdü.

12.10.2020Dünya
Fanatik Rumlardan Maraş provakasyonu Sınırda yangın çıktı

Fanatik Rumlardan 'Maraş' provakasyonu! Sınırda yangın çıktı

Kıbrıs Rum kesiminde faaliyet gösteren aşırı sağ eğilimli ve ırkçı Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM) taraftarları geçtiğimiz gün Maraş’ın 46 yıl sonra kısmi olarak açılmasını provoke ederek, Derinya Sınır kapısında havai fişekle protesto düzenledi.

11.10.2020Dünya
Son dakika haberler... Yunanistanın garip iddiasına Dışişlerinden cevap

Son dakika haberler... Yunanistan'ın garip iddiasına Dışişleri'nden cevap

Dışişleri Bakanlığından, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın bir gazete mülakatında Türkiye'ye yönelik ifadelerine karşılık, "İstikşafi görüşmeler 2016’da Yunanistan’ın talebi üzerine durdurulmuştur. Bunun Türkiye’den kaynaklandığı iddiası kamuoyunu yanıltmaya matuftur. Aynı şekilde istikşafi görüşmelerde tek bir meselenin ele alındığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Bu görüşmelerin amacı, iki ülke arasında birbirleriyle bağlantılı tüm meselelerin çözüme kavuşturulmasıdır." açıklaması yapıldı.

11.10.2020Gündem
KKTC’de tarihi seçim: Rumlarla federasyon mu, iki ayrı devlet mi

KKTC’de tarihi seçim: Rumlarla federasyon mu, iki ayrı devlet mi?

KKTC bugün 5’nci cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başına gidiyor. Seçimlerde ülke geleceğiyle ilgili iki ana görüş de yarışıyor. 11 adayın yarıştığı seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Akıncı, ‘Rumlarla federasyon’ tezi, Başbakan Tatar ise ‘iki ayrı devlet’ politikasını savunuyor.

11.10.2020Dünya
BMye Maraş cevabı: Gerçekleri görün

BM'ye Maraş cevabı: Gerçekleri görün

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum yönetiminin başvurusu üzerine Maraş açılımının geri alınması çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi’ne, “Yanıltıcı propagandaya değil, gerçeklere bakın” cevabını verdi.

11.10.2020Dünya
AB Navalnıyın zehirlenmesi nedeniyle Rusyaya yaptırıma hazırlanıyor

AB Navalnıy'ın zehirlenmesi nedeniyle Rusya'ya yaptırıma hazırlanıyor

Avrupa Birliği, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

10.10.2020Dünya
Açılan Maraş, ‘hüzün turizmi’ merkezi olacak

Açılan Maraş, ‘hüzün turizmi’ merkezi olacak

KKTC’de önceki gün kısmen açılan Maraş’ta ‘hüzün turizmi’ hedefleniyor. 46 yıl önce kent sakinlerinin bıraktığı gibi kalan Maraş bir açık hava müzesini andırıyor. İşte KKTC yönetimi, film setlerini andıran bu görüntüyü koruyarak turist çekmeye hazırlanıyor.

10.10.2020Dünya
Tatar ve Akıncı su ve Maraş kavgasında

Tatar ve Akıncı su ve Maraş kavgasında

KKTC’de yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine yeniden aday olan Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar arasında Türkiye’den boru hatlarıyla gelen Anamur suyu ve Maraş kentinin bir bölümünün sivillerin ziyaretine açılması konularında konularında son bir haftada büyük bir tartışma yaşandı.

10.10.2020Dünya
Dışişlerinden BMye Kıbrıs tepkisi Ada’daki gerçekleri dikkate almalı

Dışişleri'nden BM'ye Kıbrıs tepkisi! 'Ada’daki gerçekleri dikkate almalı'

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), "Kıbrıs'ta Durum" başlıklı oturumuna ilişkin, "Uluslararası toplum Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı propagandasını değil, Ada’daki gerçekleri dikkate almalı ve gelişmeleri önyargısız şekilde değerlendirmelidir." ifadelerini kullandı.

9.10.2020Gündem
Kayıp Boğumcuk Micromeria (Boğumlu Çay) bitkisi nedir

'Kayıp Boğumcuk' Micromeria (Boğumlu Çay) bitkisi nedir?

Türkiye'de 150 yıldır görülemeyen bitki türü bulundu. Bingöl Üniversitesinden yapılan açıklamada, izine 150 yıldır rastlanmayan, bu nedenle Türkiye’deki botanikçilerin "Kayıp Boğumcuk" olarak adlandırdığı Micromeria (Boğumlu Çay) cinsine ait "Micromeria cymuligera" bitkisinin, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Behçet'in yürüttüğü, "Çapakçur Vadisi’nin Florası (Bingöl)" başlıklı proje çalışmaları esnasında bulunduğu belirtildi.

9.10.2020Gündem
Kapalı Maraş neden kapandı, Kapalı Maraş neresi Kapalı Maraşın tarihi hikayesi

Kapalı Maraş neden kapandı, Kapalı Maraş neresi? Kapalı Maraş'ın tarihi hikayesi

Kapalı Maraş'ın tarihi ve önemi gündemde yer almaya devam ediyor. KKTC sınırları içerisinde yer alan ve 46 yılın ardından ilk kez bugün kademeli olarak açılmaya başlandı. Maraş'ın kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi bugün sabah itibarıyla halkın kullanımına açıldı. Kamuoyu tarafından "hayalet şehir" olarak adlandırılan, 46 Yıldır sivillerin girişinin yasak olduğu şehir adeta film sahnelerini andırıyordu. Peki, Kapalı Maraş neden kapandı? İşte, Kapalı Maraş'ın tarihi hikayesi...

9.10.2020Gündem
Kriz sonrası ilk temas

Kriz sonrası ilk temas

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz krizi sonrasında ilk kez Yunan mevkidaşı Dendias ile bir araya geldi. Görüşme Bratislava’da gerçekleşti.

9.10.2020Dünya
Maraş bayramı Hayalet kent 46 yıl sonra halka açıldı

Maraş bayramı! Hayalet kent 46 yıl sonra halka açıldı

KKTC’de 46 yıldır kapalı tutulan ve ‘hayalet kent’ diye anılan Maraş dün Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla halka açıldı. Kenti görmek isteyen yerli, yabancı kalabalık grup kapıya yığıldı, zaman zaman izdiham yaşandı. KKTC ve Türk bayraklarıyla Maraş’a akın eden kalabalık bayram havası estirdi.

9.10.2020Dünya
KKTC Kapalı Maraş sahilinde 46 yıl sonra ilk kez denize girdiler

KKTC Kapalı Maraş sahilinde 46 yıl sonra ilk kez denize girdiler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi kademeli olarak halkın kullanımına açıldı. Ayrıca bazı vatandaşlar sahilinde 46 yıl sonra ilk kez denize girdiler

8.10.2020Haber
Kıbrısda Maraş bölgesi neden kapatılmıştı

Kıbrıs'da Maraş bölgesi neden kapatılmıştı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümü bu sabah itibarıyla halkın kullanımına açıldı. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar Maraş bölgesinin neden kapatıldığını araştırıyorlar.

8.10.2020Gündem
 Hayalet Şehir Kapalı Maraş a 46 yıl sonra girişler başladı

" Hayalet Şehir" Kapalı Maraş' a 46 yıl sonra girişler başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi halkın kullanımına açıldı.

8.10.2020Haber
İlk adım atıldı: Kapalı Maraş kademeli olarak açılıyor

İlk adım atıldı: Kapalı Maraş kademeli olarak açılıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi halkın kullanımına açıldı.

8.10.2020Dünya
Son dakika haberi: Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı Dendias ile görüştü

Son dakika haberi: Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı Dendias ile görüştü

Son dakika haberine göre, Türkiye ile Yunanistan’ın yeniden başlatılması için niyet beyanı ortaya koyduğu ve ön görüşmeleri de yapılan “61. Türkiye-Yunanistan İstikşafi Görüşmeleri” öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias görüştü.

8.10.2020Dünya
Kapalı Maraş için önemli gün

Kapalı Maraş için önemli gün

Hürriyet Gazetesi Lefkoşa Temsilcisi Ömer Bilge, CNN TÜRK’te şu bilgileri paylaştı: “46 yıldır kapalı tutulan Maraş kentinin önündeyiz. Büyük bir kalabalık var. Son hazırlıklar tamamlandı. Kapalı Maraş’ın askeri statüsü kaldırılmadı. Girişte ve içeride kamera sistemleri kuruldu. Sakinlerinin girişine izin verilecek. Hummalı bir kalabalık var diyebiliriz. Büyük bir kalabalık içeri girmek isteyecek. Uluslararası medyadan da yoğun bir ilgi var. 16.00’da Başbakan Ersin Tatar buraya gelecek ve Kapalı Maraş’a ilk giren kişi olacak. Kapalı Maraş 1974’ten beri kapalı tutuluyor. Kapalı Maraş’ın diğer kısmı Rum sınırı. Kıbrıslı Rumlar Maraş’ın açılması nedeniyle protesto düzenliyorlar. Tarihi bir adım. Önümüzdeki pazar günkü Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ardından da altyapı çalışmaları başlayacak.”

8.10.2020Haber
Son dakika haberi: 46 yıl sonra tarihi adım Kapalı Maraş resmen açıldı

Son dakika haberi: 46 yıl sonra tarihi adım! Kapalı Maraş resmen açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi kademeli olarak halkın kullanımına açıldı. Saat 16.00'da KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş’a giriş yaptıktan sonra ilk duygularını Demirören Haber Ajansı’yla (DHA) paylaştı.

8.10.2020Dünya
Son dakika haberi: Başbakan Ersin Tatar Hürriyetle gezdi: ‘Hayalet Kent’te son teftiş

Son dakika haberi: Başbakan Ersin Tatar Hürriyet'le gezdi: ‘Hayalet Kent’te son teftiş

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bu yana kapalı tutulan ve adı ‘Hayalet Kent’e çıkan bir zamanların ünlü turistik kenti Maraş bugün açılıyor. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, açılıştan bir gün önce Maraş’taki hazırlıkları Hürriyet’le birlikte denetledi ve “Rumlar istedikleri kadar bağırsın, ‘Arkamızda Türkiye olduktan sonra, açıyoruz’ dedik ve yaptık” diye konuştu.

8.10.2020Dünya
KKTC Hayalet Şehir Kapalı Maraş ta iş makinalarıyla temizlik çalışması başladı

KKTC "Hayalet Şehir" Kapalı Maraş' ta iş makinalarıyla temizlik çalışması başladı

KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın, 'Hayelet Şehir' Kapalı Maraş'ın sahil ve kıyı bölümünün perşembe günü halka açılacağını açılamasının ardından iş makinaları bölgeye giriş yaptı. Bölgede temizlik çalışmalarına başlayan iş makinalarını DHA görüntüledi. İş makinaları 1974'ten sonra atıl durumda olan caddelerde temizlik çalışmasına başladı

7.10.2020Haber
Son dakika haberler: Rum medyasından Kapalı Maraş yorumu: Açılmasını engellemekte başarılı olamadık

Son dakika haberler: Rum medyasından Kapalı Maraş yorumu: Açılmasını engellemekte başarılı olamadık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 'Hayelet Şehir' olarak da bilinen Kapalı Maraş'ın açılması kararı, Rum medyasında da geniş yer buldu. Bütün çabalara rağmen Maraş'ın açılmasının engellenemediği belirtildi.

7.10.2020Dünya
Yarın açılacak hayalet şehir Kapalı Maraşta temizlik çalışması başlatıldı

Yarın açılacak 'hayalet şehir' Kapalı Maraş'ta temizlik çalışması başlatıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), yarın açılacak 'hayalet şehir' Kapalı Maraş'ın sahil ve kıyı bölümünde temizlik çalışması başlatıldı.

7.10.2020Dünya
Kapalı Maraş nerede ve Kapalı Maraş neden kapalı İşte Kapalı Maraşın tarihi

Kapalı Maraş nerede ve Kapalı Maraş neden kapalı? İşte Kapalı Maraş'ın tarihi

Kapalı Maraş'ın açılış tarihi belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber toplantı yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar toplantının ardından önemli açıklamalar yaparak, Kapalı Maraş'ın açılacağını duyurdu. 1974 öncesinde Akdeniz’in en önemli tatil merkezlerinden Maraş'a girişler 46 yıldır yasak durumdaydı. Peki, Kapalı Maraş nerede ve Kapalı Maraş neden kapalı? İşte Kapalı Maraş'ın tarihi...

7.10.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Şakayla karışık

Maraş açıldı deyince, arkadaş bir irkildi:

10.10.2020

Ne oluyoruz?

Hay ayağının uğurunu seveyim diyeceğim ama kime ve kimlere diyeceğimi bilemiyorum.

9.10.2020