EKSTRA
MENÜ

Man Booker

Man Booker haberleri sayfasında güncel ve son dakika Man Booker hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 14 Man Booker haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Man Booker Haberleri

Anlatılamayanı yazmak

Anlatılamayanı yazmak

Man Booker ödüllü ‘Vejetaryen’le tanınan Han Kang, Türkçeye yeni çevrilen 2014 tarihli romanı ‘Çocuk Geliyor’da askerlerin barışçıl göstericilere ateş açtığı Güney Kore tarihinin kara günü 18 Mayıs 1980’de ve devamında Gwangju’da yaşananları anlatıyor. Yürek yakıcı, okuru derinden sarsan bir roman.

25.09.2019Kitap Sanat
‘Herkes Trump Çağı’nda yaşıyor ama ben orada değilim’

‘Herkes Trump Çağı’nda yaşıyor ama ben orada değilim!’

Komik, zeki ve edebi... ABD’de yaşayan Kanadalı Patrick DeWitt, yeni çağın en iyi yazarlarından biri. Dışarıyı sallayan ve çok beğenilen, ‘bir tuhaf western’ diye tanımlanabilecek ‘Sisters Kardeşler’, DeWitt’e Türkiye’de bir okuyucu kitlesi kazandırmıştı. Son kitabı ‘Kâhya ve Klara’nın da dilimize çevrilmesini fırsat bildik, DeWitt’le konuştuk.

9.03.2018Kitap Sanat
Bitmeyen kavga

Bitmeyen kavga

Fiona Mozley, Man Booker’a aday gösterilen ilk romanı ‘Elmet’te, İngiltere kırsalında yaşayan yoksul insanları, mülk sahipleriyle mülksüzler arasındaki kadim kavgayı bir aile dramı üzerinden anlatıyor. 1998 doğumlu genç bir yazar olarak Mozley, çağdaş edebiyatın görmezden geldiği konulara cesurca el atmasıyla hem şaşırtıyor hem farklılık yaratıyor.

1.03.2018Kitap Sanat
Man Booker Roman Ödülü kısa listesi açıklandı

Man Booker Roman Ödülü kısa listesi açıklandı

2017 Man Booker Roman Ödülü kısa listesi açıklandı. Türkçeye de çevrilen ‘Lincoln in the Bardo’ (Arafta), 6 eserle birlikte finale kaldı.

14.09.2017Kitap Sanat
Man Booker savaş karşıtı İsrailli yazara

Man Booker savaş karşıtı İsrailli yazara

Edebiyat dünyasının en saygın ödüllerinden biri kabul edilen Man Booker Uluslararası Ödülü'nü, "A Horse Walks İnto A Bar" (Bara Giren At) adlı romanıyla 63 yaşındaki ünlü İsrailli yazar David Grossman kazandı.

14.06.2017Kitap Sanat
Ölümü kimse tanımıyor

Ölümü kimse tanımıyor

‘Gençlik’ (Youth) filminin oyuncularından Robert Seethaler, Avusturya Alpleri’nde kendi dünyasında yaşayan Adreas Egger’in hayatını anlattığı ve Man Booker’a aday gösterilen romanı ‘Bütün Bir Ömür’le Türkçede. Kitabı vesilesiyle konuştuğumuz Seethaler’in Türkiye’den en sevdiği yazar Sait Faik.

16.02.2017Kitap Sanat
Man Booker finalistleri belli oldu

Man Booker finalistleri belli oldu

Her yıl İngilizce yazılmış ve Birleşik Krallık’ta yayımlanmış romanların değerlendirildiği Man Booker edebiyat ödülü için final listesi açıklandı.

14.09.2016Gündem
Elif şafak Man Booker jürisinde

Elif şafak 'Man Booker' jürisinde

İngiltere’nin en prestijli ödülü Man Booker International’ın 2017 yılındaki jürisinde ünlü yazar Elif Şafak’ın da olduğu açıklandı.

11.07.2016Gündem
Elif Şafak ‘Man Booker’ jürisinde

Elif Şafak ‘Man Booker’ jürisinde

YAZAR Elif Şafak, İngiltere’nin en prestijli ödülü Man Booker International’ın 2017 jürisinde görev alacak.

11.07.2016Dünya
man Booker Ödülü Vejetaryenin oldu

man Booker Ödülü 'Vejetaryen'in oldu

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un da kısa listesinde yer aldığı, dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Uluslararası Man Booker Ödülü’nü ‘The Vegetarian’ romanıyla Güney Koreli yazar Han Kang ve çevirmeni Deborah Smith kazandı. Kitabın yazar ve çevirmeni, 50 bin poundluk ödülü eşit olarak paylaşacak.

17.05.2016Gündem
Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflıkla Man Booker Ödülüne aday

Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflık'la Man Booker Ödülü'ne aday

Dünyaca ünlü Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, en prestijli edebiyat ödüllerinden birine daha aday... Pamuk, Uluslararası Man Booker Ödülü'nde 155 aday arasından uzun listeye kaldı.

10.03.2016Keyif
2015 Man Booker Uluslararası Edebiyat Ödülü adayları açıklandı

2015 Man Booker Uluslararası Edebiyat Ödülü adayları açıklandı

İngiltere'nin önde gelen edebiyat ödüllerinden Man Booker'ın bu seneki adayları, jüri başkanı Marina Warner tarafından açıklandı. Listede Mozambikli Maryse Conde'den Kongolu Alain Mabanckou'ya kadar dünyanın dört bir yanından farklı yazarlar bulunuyor.

26.03.2015Keyif
Büyük ödül Flanagana

Büyük ödül Flanagan'a

İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü Man Booker'ın bu yılki sahibi, Avustralyalı yazar Richard Flanagan oldu.

15.10.2014Keyif

Yazar Sonuçları

Mutlaka okuyun

Sayım Çınar bugün okuma listenizin en başına yazmanız gereken 5 kitap öneriyor...

10.04.2020