EKSTRA
MENÜ

Maliye Bakanligi

Maliye Bakanligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Maliye Bakanligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 28.912 Maliye Bakanligi haberi bulunmuştur.

Maliye Bakanligi Haberleri

Andersen Global, İstanbul merkezli ECC Denetim ile Türkiyedeki hizmet ağını genişletiyor

Andersen Global, İstanbul merkezli ECC Denetim ile Türkiye'deki hizmet ağını genişletiyor

Andersen Global, üye ve iş birliği firmaları aracılığı ile küresel ölçekte entegre hizmetler sunabilme stratejisine uygun bir şekilde ECC Denetim ile işbirliği sözleşmesi imzalayarak Türkiye’deki varlığına yeni bir boyut kattı.

27.05.2021Ekonomi
Nefes kredisi 2021 başvuru şartları: 6 ay ödemesiz nefes kredisi veren bankalar hangileri, kimler alabilir İşte başvuru detayı

Nefes kredisi 2021 başvuru şartları: 6 ay ödemesiz nefes kredisi veren bankalar hangileri, kimler alabilir? İşte başvuru detayı!

Nefes kredisi 2021 başvuru detayları belli oldu. KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 Nefes Kredisi, 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alınacak. Nefes kredisinden yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sunulacak. Peki, 6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır? İşte, Nefes kredisi 2021 başvuru şartları.

27.05.2021Gündem
Son dakika: Gök gürültüsü İstanbulda deprem mi oldu paylaşımlarına neden oldu Evlerin camları titredi...

Son dakika: Gök gürültüsü 'İstanbul'da deprem mi oldu' paylaşımlarına neden oldu! Evlerin camları titredi...

İstanbul'da hava bir anda karardı ve birçok ilçede şiddetli bir gök gürültüsü duyuldu. Sosyal medyada birçok kullanıcı gök gürültüsüyle evlerinin camların titrediğini belirtti. Son dakika gelişmesine göre İstanbul'un bazı ilçelerinde sağanak yağış başladı.

27.05.2021Gündem
Nefes Kredisi 6 ay ödemesiz

Nefes Kredisi 6 ay ödemesiz

Pandemi döneminde zarara uğrayan KOBİ’lere nefes verecek kredi paketinin detayları belli oldu. Yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmelerin yararlanabileceği pakette ilk 6 ay ödemesiz dönem olacak. Faiz oranı ise yıllık yüzde 17.5 olarak belirlendi.

27.05.2021Ekonomi
Amazondan dev satın alma

Amazon'dan dev satın alma

Amazon'un, James Bond filmlerinin telif haklarını da elinde bulunduran film yapım şirketi Metro Goldwyn Mayer'i (MGM) 8,45 milyar dolara satın almak için anlaştığı bildirildi.

26.05.2021Ekonomi
Değerli metaller 2021 yılında ne kadar yükseldi

Değerli metaller 2021 yılında ne kadar yükseldi?

Altın fiyatları halk arasında en çok takip edilen konu olsa da yılbaşından bu yana fiyatı en çok artan değerli metal bakır oldu. Bakır fiyatları 2021 yılında yüzde 34 yükseldi. Uzmanlar değerli metallerde yaşanan yükselişi hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi...

26.05.2021Ekonomi
KOBİlere Nefes kredisi

KOBİ'lere Nefes kredisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisinde detayları açıkladı. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. İşte detaylar...

26.05.2021Ekonomi
Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisinde detayları açıkladı. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. İşte detaylar...

26.05.2021Ekonomi
Kurumlar Vergisinde yeni dönem

Kurumlar Vergisi'nde yeni dönem

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 2021 yılında Kurumlar Vergisi yüzde 25, 2022 yılında ise yüzde 23 olarak uygulanmasına karar verildi.

25.05.2021Ekonomi
Japonyada Kovid-19u önemsiz gören başbakan danışmanı istifa etti

Japonya'da Kovid-19'u "önemsiz" gören başbakan danışmanı istifa etti

Japonya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını "önemsiz" gören ve Tokyo Olimpiyatlarının iptaline yönelik çağrıları "gülünç" bulan paylaşımlar yapan başbakan danışmanı istifa etti.

25.05.2021Dünya
Son dakika... Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Mor bölgede yaşayanlar dikkat

Son dakika... Meteoroloji'den 'sıcaklık' uyarısı! Mor bölgede yaşayanlar dikkat

Meteoroloji'den hava sıcaklığı ile ilgili önemli bir uyarı geldi. Sıcaklıklar bu hafta Karadeniz kıyı kesimleri dışında mevsim normallerinin 4 - 7 derece üzerinde olacak. Özellikle Ege Bölgesi, Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasıyla adeta kavrulacak. İzmir'de yarın sıcaklığının 36 derece olması beklenirken, iç bölgelerde 40 dereceye kadar ulaşacak...

24.05.2021Gündem
Vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır

Vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır?

Vergi ve sigorta borcu yapılandırma detayları ile gündeme gelen vergi sicil affı için detaylar olgunlaşmaya başladı. Cuma günü meclise gelen vergi sicil affı, torba yasa ile birlikte görüşülecek konular arasında yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik borçları vergi sicil affı başvuru kapsamında yer alacak. Peki, vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

23.05.2021Ekonomi
Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor Öğle arası saat kaçta Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor? Öğle arası saat kaçta? Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 17 günlük tam kapanma sonrası, kademeli normalleşme sürecine geçildi. Bu süreçte ise Vergi Dairesi çalışma saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Resmi tatillerde kapalı olan Vergi Dairesi, her gün aynı saatte açılıp aynı saatte kapanıyor. Peki, Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor, hafta sonu açık mı? İşte, Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021...

22.05.2021Gündem
Son dakika.. Matrah artışı ve sicil affı Meclis’te.. İlk taksit 30 Eylülde

Son dakika.. Matrah artışı ve sicil affı Meclis’te.. İlk taksit 30 Eylül'de

30 Nisan 2021 tarihinden önceki vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, sigorta pirimleri yeniden yapılandırılabilecek. Ayrıca 2016 yılından itibaren de matrah arttırımı yapılabilecek. Karşılıksız çek, ödenmemiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçları için de sicil affı getiriliyor.

22.05.2021Ekonomi
Atama kararları Resmi Gazetede yayımlandı

Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile bazı kurumlara ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

22.05.2021Gündem
Hafta sonu hava nasıl olacak MGM 22 Mayıs hava durumu tahminleri Doğu ve Güneydoğu Anadoluya toz taşınımı uyarısı

Hafta sonu hava nasıl olacak? MGM 22 Mayıs hava durumu tahminleri! Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya toz taşınımı uyarısı

Hava durumu tahminleri belli oldu. Meteoroloji'den yapılan açıklamada Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Siirt ve Şırnak çevrelerinde cumartesi günü toz taşınımı beklendiği belirtildi. Son hava durumu değerlendirmelerine göre Çankırı, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ordu ve Giresun çevreleri kuvvetli sağanak yağışın etkisi altına girecek. İstanbul ve çevre illerde de bugün aralıklarla gök gürültülü yağışların devam etmesi bekleniyor. İşte, İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 22 Mayıs hava durumu tahminleri.

22.05.2021Gündem
KGFden KOBİlere 163 milyar liralık kefalet

KGF'den KOBİ'lere 163 milyar liralık kefalet

KGF tarafından 2020 yılında 286 bin 773 KOBİ'nin kullandığı 203 milyar 404 milyon liralık ticari kredi için 163 milyar 30 milyon lira kefalet sağlandı.

21.05.2021Ekonomi
Bugün hava nasıl olacak Meteorolojiden İstanbul ve çok sayıda kente uyarı

Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den İstanbul ve çok sayıda kente uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son raporuna göre, Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Antalya, Isparta, Burdur ve Aydın çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz ve Tekirdağ çevrelerinde kuvvetli (20-50 kg/m2), Çanakkale ile Balıkesir'in kuzey ve batı ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor. Öte yandan, İstanbul'da da gök gürültülü sağanak yağışın etkili olması tahmin ediliyor. Meteoroloji'nin uyarılarının ardından İstanbul'da beklenen kuvvetli yağış başladı. İstanbul üzerindeki yağışlı hava meteorolojinin radarına da yansıdı.

21.05.2021Gündem
Mikro ve küçük ölçekli işletmelere can suyu 12 ay süreyle uygulanacak

Mikro ve küçük ölçekli işletmelere can suyu! 12 ay süreyle uygulanacak

Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre mikro ve küçük ölçekli işletmeler, likidite sıkıntısını karşılamak ve istihdamı desteklemek için ilave olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerini, 30 Haziran 2022'ye kadar kullandıkları kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşebilecek. Ayrıca ebeveynler, 18 yaşını tamamlamamış çocukları adına BES'te birikim yapabilecek.

20.05.2021Ekonomi
Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 personel alımı yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 personel alımı yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 sürekli işçi alımı yapmaya hazırlanıyor. Avukat, uzman, güvenlik görevlisi kadrolarına yapılacak olan alım, Kapadokya sınırları içerisinde gerçekleşecek. Peki, Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 personel alımı başvurusu ne zaman yapılacak ve şartları neler? İşte, o bilgiler

20.05.2021Gündem
Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazetede yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

20.05.2021Gündem
Türkiyenin küresel markası THY 88 yaşında

Türkiye'nin küresel markası THY 88 yaşında

20 Mayıs 1933'te Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı "Devlet Hava Yolları İşletmesi" olarak kurulan şirket, aradan geçen sürede dünyanın en çok ülkesine uçuş yapan küresel bir marka oldu.

19.05.2021Ekonomi
Nisanda bütçe 16.9 milyar lira açık verdi

Nisanda bütçe 16.9 milyar lira açık verdi

Nisan ayında bütçe 16.9 milyar lira açık verdi. Nisan ayında bütçe giderleri yüzde 2.1 artarak 110.7 milyar lira, bütçe gelirleri yüzde 43.8 oranında artışla 93.8 milyar lira oldu. Nisan ayında vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55.4 oranında artarak, 76.3 milyar lira oldu. Geçen yıl kasım ayında çıkarılan son yapılandırma düzenlemesi olan 7256 sayılı yasa çerçevesinde nisan ayı sonu itibariyle 16.6 milyar liralık gelir geldi.

18.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi: 18 yaş altına BES imkanı komisyondan geçti

Son dakika haberi: 18 yaş altına BES imkanı komisyondan geçti

On sekiz yaşından küçüklerin Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınması, emekliliğe yönelik taahhütte bulunan hizmet sunucularının BES'e aktarımına imkan sağlanması, Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalan konuların yeniden düzenlenmesini de içeren Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

17.05.2021Ekonomi
SBK Holdingin Sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı verildi

SBK Holding'in Sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı verildi

YURTDIŞINDA bulunan SBK Holding'in sahibi işadamı Sezgin Baran Korkmaz'ın da arasında olduğu 10 sanığın yargılandığı, "mal varlığı değerini aklama" davasının ilk duruşması görüldü. Mahkeme, 3 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istenen sanık Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki yakalama kararının kaldırarak, yokluğunda tutuklama kararı verdi. Haklarında yakalama kararı bulunan Sanıklar Olessia Zoubkova, Levon Termendzhyan ve Jacob Ortell Kıngston hakkında yakalama kararını da kaldıran mahkeme, bu sanıkların bulundukları ülkeden ifadelerinin alınmasına hükmetti.

17.05.2021Gündem
Trafik sigortasında değişiklik yolda

Trafik sigortasında değişiklik yolda

Trafik sigortasında yeni düzenlemeye gidiliyor. Yasa çıkarsa, sigortadan ödenen tazminatlar standart hale gelecek. Böylece farklı tazminatlar ödenmeyecek, hasar aracılarına gerek kalmayacak, tüketici mağdur olmayacak. Tasarı ile başka değişiklikler de yapılacak.

17.05.2021Ekonomi
Vergi Matrahı Artışı Nedir Ve Nasıl Yapılır

Vergi Matrahı Artışı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Bir firmanın veya işletmenin en zor zamanlarından birisi vergi inceleme dönemleridir. Tüm her şey hesaplansa bile ufak eksiklikler meydana gelebilir. Eksik belge işletme sahibinde strese neden olabilir. Bu durumda ise devreye vergi matrahı artışı girer. Vergi matrahı artışı nedir ve nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını derledik.

13.05.2021Kobi
Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır? Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi levhası, vergi mükelleflerinin bulundurma zorunluluğu bulunan iş yerleri için son derece önemli bir levhadır. İş yerlerine gidildiğinde genellikle duvarda asılı vergi levhası dikkatleri üzerine çekmektedir. Mükellefin adı soyadı, ticaret unvanı, iş yeri adresi, vergi türü, ana faaliyet kodu ve adı, vergi dairesi, vergi kimlik no, işe başlama tarihi, beyan olunan matrah, tahakkuk eden vergi gibi önemli hususlar vergi levhasında yer alıyor. Özellikle yeni iş yeri açanlar tarafından vergi levhası merak ediliyor. Bu konuda vergi levhası nedir ve nasıl alınır? Vergi levhası sorgulama ve alma başlıkları hakkında detayları derledik.

13.05.2021Kobi
Vergi Dilimi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır Vergi Dilimi Hesaplama Ve Oranları Hakkında Bilgi

Vergi Dilimi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Vergi Dilimi Hesaplama Ve Oranları Hakkında Bilgi

Vergi ve vergi ile bağlantılı bir kavram olan vergi dilimi sıklıkla karşılaşılan bir konudur. Vergi dilimi hakkında haberler yapılmaktadır. Vergi dilimi ile ilgili güncel bilgiler paylaşılmaktadır. Fakat vergi dilimi tam olarak ne ifade eder, vergi dilimi ile ne anlatılmak istenir? Genellikle bu soruyu tam olarak cevaplandırmak mümkün olamamaktadır. İşte sizin için vergi dilimi konusunda yararlı bilgileri derledik. Vergi dilimi nedir ve nasıl hesaplanır? Vergi dilimi hesaplama ve oranları hakkında merak edilenler.

13.05.2021Kobi
Sevk İrsaliyesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Faturadan Farkı Nedir

Sevk İrsaliyesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Faturadan Farkı Nedir

Sevk irsaliyesi stok takibi gibi işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan bir belgedir. Genellikle faturayla karıştırılan sevk irsaliyesi iş hayatında karşımıza çıkan bir belgedir. O halde birçok kişinin merak ettiği konulardan olan sevk irsaliyesi nedir ve nasıl düzenlenir, sevk irsaliyesinin faturadan farkı nedir detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
Matrah Artırımı Nedir Ve Neden Yapılır

Matrah Artırımı Nedir Ve Neden Yapılır?

Matrah, devlete ödenecek olan verginin miktarını belirlemek için baz alınan değere verilen isimdir. Bir kazancın vergi miktarını belirlemek için temel alınan ve giderler kazançtan çıkarıldıktan sonra geriye kalan kısma verilen isimdir. Matrah artırımı nedir ve neden yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Kdv İadesi Nedir Ve Nasıl Alınır Kimler Alabilir Kdv İadesi Hesaplama

Kdv İadesi Nedir Ve Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Kdv İadesi Hesaplama

Ticari faaliyette bulunan pek çok işletmeyi kapsayan bir konu olan KDV iadesi, yararlanan işletmeler ve kişiler için büyük fayda sağlar. Kişilerin ve işletmelerin devlete ödemiş olduğu KDV'nin bir kısmının geri ödenmesi için devlet tarafından sunulan bu haktan yararlanmak isteyen pek çok kişi için KDV iadesi nedir ve nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İşletme Defteri Nedir Ve Nasıl Tutulur Kimler İşletme Defteri Tutmak Zorundadır

İşletme Defteri Nedir Ve Nasıl Tutulur? Kimler İşletme Defteri Tutmak Zorundadır

Ticari faaliyette bulunan kişiler vergiye tabi ticari faaliyetleri sebebi ile ilgili kanuni mevzuatta düzenlenen çeşitli defterleri yine bu düzenlemelere uygun olarak tutmak zorundadırlar. Bu defterlerden biri de işletme defteridir. Bilanço defterlerinin aksine işletme defteri, muhasebe sisteminde tek taraflı kayıt sistemine göre tutulmaktadır. İşletme defterlerinde gelirler ve giderler defterin ayrı sayfalarına kaydedilirken işbu deftere dair pek çok husus merak ediliyor. İşletme defteri hakkında detaylı bilgi almak için "İşletme defteri nedir ve nasıl tutulur? Kimler işletme defteri tutmak zorundadır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İrsaliyeli Fatura Nedir İrsaliyeli Fatura Nasıl Kesilir Ve Düzenlenir

İrsaliyeli Fatura Nedir? İrsaliyeli Fatura Nasıl Kesilir Ve Düzenlenir

İrsaliyeli fatura, malın satış sonrasında sevk edilmesi sırasında faturanın da mal ile gönderilmesi durumunda, bu belgeleri ayrı ayrı hazırlama zahmetinden kurtaran bir fatura çeşididir. İrsaliyeli fatura, normal fatura ve sevk irsaliyesinden küçük farklılıklar içerir. İrsaliyeli fatura, satıcıya pratik bir çözüm sunarken maliyeti de önemli ölçüde azaltan bir etkiye sahiptir. İrsaliyeli fatura nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İade Faturası Nedir İade Faturası Nasıl Kesilir Ve İşlenir

İade Faturası Nedir? İade Faturası Nasıl Kesilir Ve İşlenir

Müşterinin aldığı malı satıcıya iade etmesi halinde hazırlanan bir belge olarak iade faturaları günlük yaşamın bir parçasıdır. Her ne kadar adı iade faturası olarak geçse de bu belge aslında bir fatura türü değildir. Çünkü bir malın satılması, üretilmesi ya da tedarik edilmesi karşılığında düzenlenip kesilmemekte aksine satın alma, üretim ya da tedarik sonucunda alıcının satın aldığı malın tamamını ya da bir bölümünü kabul etmemesi herhangi bir sebeple iadesi durumunda düzenlenmektedir. Peki detaylarıyla “İade faturası nedir? İade faturası nasıl kesilir ve işlenir?” Tüm detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
Fatura Nedir Ve Nasıl Kesilir Fatura Düzenleme Hakkında Bilgi

Fatura Nedir Ve Nasıl Kesilir? Fatura Düzenleme Hakkında Bilgi

Profesyonel iş hayatının en temel unsurlarından birisi fatura kesmektir. Verilen hizmet karşılığında fatura kesmek, kesilen faturaların takibinin yapılması ve arşivlenmesi emin adımlarla gelişmek isteyen her KOBİ'nin bilmesi ve yapması gereken işlemlerdir. Fatura nedir ve nasıl kesilir? Fatura düzenleme hakkında tüm bilgileri detaylarıyla derledik.

13.05.2021Kobi
E-Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Sorgulanır

E-Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Sorgulanır?

İşletmeler için vergi levhası olmazsa olmazlar arasında yer alır. İşletmelerin vergiye tabi olan kazanç miktarını ve buna karşılık gelen vergi tutarını belirleyen belgeye işletmelerin de sahip olması gerekir. Önceden vergi levhasının işletmenin duvarında rahatça okunabilir bir şekilde asılı olması zorunluluğu bulunuyordu. Fakat 2011 yılında yapılan yasa değişikliği sonrasında bu kural kaldırıldı. E-Vergi levhası nedir ve nasıl sorgulanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
E-Bordro Nedir Kimler E-Bordro Alabilir

E-Bordro Nedir? Kimler E-Bordro Alabilir?

Bordro, maaş bilgilerinin görülebildiği belge türüdür. İşe başlama tarihi, maaşın miktarı ve ne sürede devam ettiği bordro belgesinde bulunur. Kamu çalışanları Maliye Bakanlığı aracılığıyla, özel sektör çalışanları ise şirket muhasebesiyle bordrolarını alabilirler. E-bordro sisteminde ise tüm bu bilgilere herhangi bir yere gitmeden gidilebilir. E-bordro nedir, nasıl alınır, kimler alabilir gibi soruların cevaplarını derledik.

13.05.2021Kobi
4A, 4B, 4C Nedir 4A, 4B, 4C Kimleri Kapsar

4A, 4B, 4C Nedir? 4A, 4B, 4C Kimleri Kapsar?

4A, 4B, 4C çalışma hayatı içinde yer alan pek çok insanın duyduğu kavramlar arasında yer alır. Bu bakımdan önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizin için 4A, 4B, 4C nedir? 4A, 4B, 4C kimleri kapsar şeklindeki soruların yanıtlarını detaylarıyla derledik.

13.05.2021Kobi
Intel Tiger Lake-H: Detayları belli oldu

Intel Tiger Lake-H: Detayları belli oldu

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Intel, bu kez bir süredir beklenen Tiger Lake-H ile ilgili önemli bilgiler verdi. Tiger Lake-U’nun ardından Tiger Lake-H35 hamlesi ile dikkat çeken şirket, beklenen yüksek çekirdek sayılı mobil işlemcilerini detaylandırdı.

13.05.2021Teknoloji
‘Nargile kafelerden de vergi alınsın’

‘Nargile kafelerden de vergi alınsın’

Almanya’da moda haline gelen nargile kafelerin genel anlamda tütün vergisinden muaf olduğunu söyleyen CSU federal milletvekili Sebastian Brehm, maliye bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi reformuna nargilecilerin de alınması talebinde bulundu.

11.05.2021Avrupa
Havalar ne zaman ısınacak Meteoroloji tarih verdi İşte MGM 11 Mayıs hava durumu

Havalar ne zaman ısınacak? Meteoroloji tarih verdi! İşte MGM 11 Mayıs hava durumu

Hava ne zaman ısınacak? sorusu Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamaları ile yanıt buldu. Son günlerde Marmara başta olmak üzere bir çok bölgede devam eden soğuk havanın ardından Meteoroloji fırtınanın salı gününe kadar devam edeceğini duyurdu. Hafta ortasında hava sıcaklıkların yükselmesi beklenirken, salı günü İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde zirai don ön görülüyor. İşte, MGM 11 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

11.05.2021Gündem
Sandhausen belediye başkanlığına Hakan Güneş seçildi

Sandhausen belediye başkanlığına Hakan Güneş seçildi

Baden-Württemberg eyaletinde Maliye Bakanlığı’na Türkiye kökenli Danyal Bayaz’ın getirilmesinin ardından aynı gün Belde Belediye Başkanlığı’na da Türkiye kökenli Hakan Güneş seçildi.

10.05.2021Avrupa
Laschet: Benim yerim Berlin

Laschet: Benim yerim Berlin

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, eylül ayında yapılacak genel seçimlerin sonuçları ne olursa olsun, seçimlerden sonra Berlin’de kalacağını yineledi. Bazı çevrelerin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Laschet’in seçimleri kazanmaması halinde Eyalet Başbakanlığı’na geri dönme kapısını açık bıraktığı yönündeki iddiaların tamamen ‘uydurma’ olduğunu söyledi.

10.05.2021Avrupa
Kripto yasasında sona gelindi

Kripto yasasında sona gelindi

Kripto varlıklar için bir taslak çalışması hazırladıklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Arkadaşlarımız çalışmaların yaptı. Konuyu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bizim ‘bu yasaklansın’ gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok” diye konuştu.

8.05.2021Ekonomi
Yüzde 5’in üzerinde büyüyeceğiz

Yüzde 5’in üzerinde büyüyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Avantaj olarak gördüğüm bir husus şu: ABD çok hızlı toparlanıyor, Çin hızlı toparlanıyor ama önümüzdeki süreç aşılama hızına baktığımızda AB’de olumlu bir gidişat görüyorum. İhracat performansımızın daha güçlü gitmesini sağlayacak. Büyümenin yarıya yakınını dış ticaretten alacağız. İkinci çeyrekte çift haneli bir büyüme göreceğiz. Ben 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

7.05.2021Ekonomi
Mevcut duruş sürüyor

Mevcut duruş sürüyor

Merkez Bankası (MB) politika faizini değiştirmedi. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19 düzeyinde sabit tuttu. Yapılan açıklamada, “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, nisan enflasyon raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir” denildi.

7.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı Kripto parada flaş gelişme

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı! Kripto parada flaş gelişme

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Hande Fırat'ın CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bakan Elvan, Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, kripto para platformlarıyla ilgili taslak çalışmasının yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, "128 milyar dolar" tartışmasıyla ilgili olarak "MB Kanunu'na göre yaşanan tamamen yasaldır." dedi. Koronavirüsle mücadelede 133,7 milyar liranın harcandığını söyleyen Bakan Elvan, 206 milyar liralık Tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcunun ertelendiğini ve bugüne kadar kredi programları kapsamında firmalara 315 milyar liralık kredi verildiğini belirtti. Öte yandan Bakan Elvan 2021'de %5'in üzerinde bir büyüme beklediğini ifade etti.

6.05.2021Ekonomi
4.2 milyon TL’lik fahiş fiyat cezası

4.2 milyon TL’lik fahiş fiyat cezası

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yaptığı denetimlerde 4 milyon 253 bin liralık özel usulsüzlük cezası kesti. 12 Mart tarihinden itibaren 1432 Gelir İdaresi personeli ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı müfettişleri ekipler halinde ülke genelinde 1170 adet mükellefe yönelik fiili sayım yaptı.

6.05.2021Ekonomi