MENÜ

Maliye Bakanı Olaf Scholz

Maliye Bakanı Olaf Scholz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Maliye Bakanı Olaf Scholz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 151 Maliye Bakanı Olaf Scholz haberi bulunmuştur.

Maliye Bakanı Olaf Scholz Haberleri

Lufthansa’dan yeni çıkış noktaları

Lufthansa’dan yeni çıkış noktaları!

Lufthansa Hava Yolları Kovid-19 salgını nedeniyle girdiği mali krizden çıkmak için arayışları sürdürüyor. Şirket yönetimi şimdiye kadar uçulan merkezlere yeni 20 uçuş noktası daha eklemeyi planlıyor.

24.05.2020Avrupa
Bir defalık çocuk başına 300 Euro

Bir defalık çocuk başına 300 Euro

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, korona krizi nedeniyle düşen satın alma gücünü teşvik etmek için ailelere çocuk başına bir defaya mahsus 300 Euro vermeyi planlıyor.

22.05.2020Avrupa
Almanyanın vergi gelirleri azalıyor

Almanya'nın vergi gelirleri azalıyor

Federal devlet, eyaletler ve belediyeleri kapsayan vergi gelirlerinin 81,5 milyar avro azalarak 717,8 milyara gerilemesi bekleniyor.

15.05.2020Ekonomi
Pandeminin en ağır darbesi vergi gelirlerine oldu

Pandeminin en ağır darbesi vergi gelirlerine oldu

Korona krizi Almanya’da vergi gelirlerini de vurdu. Maliye Bakanı bu yıl için 98.6 milyar Euro, 2024 yılına kadar ise 315.9 milyar Euro vergi açığı tahmin ettiklerini açıkladı.

14.05.2020Avrupa
Almanya’da karar haftası

Almanya’da karar haftası

Almanya’da bu hafta önlemlerin çok geniş ölçüde yumuşatılması konusunda karar haftası olacak. Gözler çarşamba günü federal hükümetle eyalet başbakanları arasında yapılacak telekonferansa çevrildi. Restoranlar, alışveriş merkezleri ve futbol kulüpleri çarşamba gününe odaklandı.

4.05.2020Avrupa
Lufthansaya büyük yardım

Lufthansa'ya büyük yardım

Almanya Lufthansa'ya yaklaşık 9 milyar euroluk yardım paketi sağlama konusunda anlaştı.

28.04.2020Ekonomi
4 Mayıs’ta açılıyor... Yığılmaya dikkat...

4 Mayıs’ta açılıyor... Yığılmaya dikkat...

Almanya’da federal hükümetin salgınla ilgili alınan önlemlerin yumuşatılması kararları arasında kuaför ve berber salonlarının yeniden açılması da var. Almanya Berberler Birliği Genel Sekreteri Jörg Müller, uzun süredir kapalı olan dükkânlara yoğun müşteri akını olacağı konusunda uyardı:

17.04.2020Avrupa
Schröder ve Merkel’e teşekkür borcu

Schröder ve Merkel’e teşekkür borcu

Dünya koronavirüs belasıyla boğuşuyor. Binlerce insan yaşamını yitirdi. Herkes diken üstünde, herkes tedirgin. Tam bir belirginsizlik hâkim. Bu beladan ne zaman kurtulacağımızı kimse bilmiyor. Almanya’da sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen, caddeler bomboş. Berlin’in her zaman insan kaynayan ünlü Ku’Damm Caddesi de, Friedrich caddesi de öyle. Eski Doğu Berlin sınırları içinde kalan ünlü ‘Gendarmenmarkt’ (Jandarma Pazarı) da öyle.

28.03.2020Avrupa
Covid-19 Almanya ekonomisini yüzde 20 küçültebilir

Covid-19 Almanya ekonomisini yüzde 20 küçültebilir

Almanya merkezli araştırma kuruluşu Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, Covid-19 salgını nedeniyle Almanya ekonomisi yüzde 20 küçülebilir.

25.03.2020Ekonomi
Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Almanya’da Federal Meclis, korona krizine karşı eşi benzeri olmayan yüz milyarlarca Euro’luk yardım paketini görüşüyor. Meclis, çok duygulu anlar ve konuşmalara sahne oluyor. Oturuma korona uygulaması nedeniyle 1.5 metre mesafeyi korumak için 709 milletvekilinden sadece üçte biri katıldı. Diğer milletvekilleri oturumu bürolarından parlamento televizyonu üzerinden izledi.

25.03.2020Avrupa
Eşi benzeri görülmemiş 750 milyar Euro’luk yardım paketi

Eşi benzeri görülmemiş 750 milyar Euro’luk yardım paketi

Almanya, korona krizine karşı İkinci Dünya Savaşı’ndan beri eşi benzeri görülmemiş bir yardım paketi hazırladı. Kiracıdan, ailelere, sanatçılardan, bakıcılara ve terapistlere, küçük işyerlerinden orta ölçekli işyerlerine kadar 750 milyar Euro’luk virüs yardım paketini Bakanlar Kurulu onayladı.

23.03.2020Avrupa
Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

23.03.2020Ekonomi
Küçük işletmelere 15 bin Euro kredi

Küçük işletmelere 15 bin Euro kredi

Almanya, korona krizi sonucu iflasları önlemek için acil kredi yardımında bazı iyileştirmelere gitti. Devlet teşvik bankası KfW, orta ve büyük ölçekli işletmelere kredilerde yüzde seksen olan kredi riski sınırını yüzde doksana çekti.

22.03.2020Avrupa
Herkesin gözü bu toplantıda

Herkesin gözü bu toplantıda

Almanya’da halkın büyük çoğunluğu siyasi yetkililerin “Evde kalın! Zorunlu olmadığınız sürece dışarı çıkmayın” çağrılarına uydu. Cumartesi günü kentlerde in cin top oynadı. Ancak öte yandan koronavirüs vakaları sihirli 20 bin sınırını aştı. Hastaneler, uzmanlar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı çağrılarını artırdı.

22.03.2020Avrupa
‘Devlet şirketlere ortak olabilir’

‘Devlet şirketlere ortak olabilir’

Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz (SPD), mali sıkıntıya giren büyük şirketlere devletin ortak olabileceğini söyledi. Scholz, likidite sorunu yaşayan şirketlerin sorununu çözmek amacıyla devletin geçici süre ortaklık yapabileceğini ve böylece şirketlerin geleceğinin garanti altına alınabileceğini belirtti.

20.03.2020Avrupa
Almanya kesenin ağzını açtı 500 milyar Euro...

Almanya kesenin ağzını açtı! 500 milyar Euro...

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, ekonomik olarak koronavirüs krizinin üstesinden gelmek için önlemler paketini açıkladı. Buna göre hükümet, iflasları ve iş yeri kayıplarını önlemek amacıyla şirketlere devlet bankası KfW üzerinden 500 milyar Euro kredi ayırdı. İlk planda 20 milyar Euro’nun hazır tutulduğunu belirten Maliye Bakanı Scholz, KfW’nin vereceği kredilerde, “Bir üst sınır yok” dedi.

13.03.2020Avrupa
Maliye Bakanı’ndan koronavirüs açıklaması: ‘Uzun vadede...’

Maliye Bakanı’ndan koronavirüs açıklaması: ‘Uzun vadede...’

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, hükümetin, ekonomiyi istikrara kavuşturmak, işleri (istihdamı) güvence altına almak için gerekli her şeyi yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

9.03.2020Avrupa
Almanyada corona virüsü hızla yayılıyor Vaka sayısı 117ye yükseldi

Almanya'da corona virüsü hızla yayılıyor! Vaka sayısı 117'ye yükseldi

Almanya'da corona virüsü vaka sayısının 117'ye yükseldiği açıklandı.

1.03.2020Dünya
‘Koronavirüs için fon ayırabiliriz’

‘Koronavirüs için fon ayırabiliriz’

Almanya’da koronavirüs vakasının yüzü aşması üzerine, Federal Maliye Bakanı Scholz, virüsün ekonomiyi etkilememesi için her türlü hazırlıklı olduklarını gerekirse fon ayırabileceklerini söyledi.

1.03.2020Avrupa
Bütçe fazla verince vergi indirimi istediler

Bütçe fazla verince vergi indirimi istediler

Almanya’nın 2019 yılı bütçesi 13.5 milyar Euro fazla verince, vergi indirimi talepleri de yeniden gündeme geldi. Hem muhalefet partileri hem de uzmanlar, vergi yükünün fazlalığına dikkati çekerek düşürülmesini istedi.

14.01.2020Avrupa
Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’yı Rusya’ya bağımlı kılacağı ve ulusal güvenliği tehlikeye düşüreceği iddiasıyla ‘Kuzey Akım 2’ projesi ile ‘Türk Akım’ projesinin iptalini istiyor. Bunun için de yaptırım kararı aldı. Boru hatlarının önümüzdeki yıl kullanıma girmeleri planlanıyor. Kuzey Akım 2, Baltık Denizi altından, Türk Akım ise Karadeniz altından döşenen borularla Rusya doğalgazını Almanya’ya ve Avrupa’ya taşıyacak.

22.12.2019Avrupa
Gözler bu kurultayda

Gözler bu kurultayda

Almanya’nın gündemi, “Merkel hükümetinin ne kadar ömrü var?” sorusuna düğümlendi. Günlerdir hükümetin geleceği tartışılıyor. Bu sorunun cevabını, bugünkü SPD kurultayı verecek.

5.12.2019Avrupa
Merkel için yolun sonu görünüyor

Merkel için yolun sonu görünüyor

Almanya’da hükümet ortağı SPD, uzun süredir partiye eş başkan arayışı içindeydi. Üyelerin oylamasına sunulan eş başkan seçimi cumartesi akşamı sonuçlandı ve sandıktan siyasi deprem çıktı. Üyeler hiç beklenmedik bir biçimde, koalisyona karşı olan sol kanadın desteklediği, kamuoyunda tanınmayan Norbert Walter Borjans ile Saskia Esken’i eş başkan seçti.

1.12.2019Avrupa
Merkel hükümeti dördüncü yılı görür mü

Merkel hükümeti dördüncü yılı görür mü?

Almanya’da Başbabakan Angela Merkel dönemi sona yaklaşıyor. Seçimlerden 6 ay sonra Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) arasında zar zor kurulan büyük koalisyon, 14 Mart’ta ikinci yılını dolduracak.

26.11.2019Avrupa
Vergi kaçakçılarına karşı özel tim

Vergi kaçakçılarına karşı özel tim

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, büyük vergi kaçakçılığı olaylarını takip etmek amacıyla yeni bir özel tim kurmak istiyor. Scholz’un planına göre 48 mali şubede maliye uzmanlarından oluşacak bu özel tim, bankalar, sermaye kuruluşları ve yüksek servet sahiplerinin vergi kaçakçılığını takip edecek.

17.11.2019Avrupa
Yıllardır tartışılıyordu Federal Meclis sonunda onayladı

Yıllardır tartışılıyordu! Federal Meclis sonunda onayladı

Federal Meclis, iki Almanya’nın birleşmesinin ardından Doğu Almanya’nın ekonomik olarak gelişimine destek amacıyla geçici olarak getirilen ‘Dayanışma Vergisi’nin 2021’den itibaren kaldırılmasını onayladı.

14.11.2019Avrupa
Scholz açıkladı, ortalık karıştı

Scholz açıkladı, ortalık karıştı

SPD’li Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, sadece kadın veya erkeklerin üye olduğu derneklere kamu yararı statüsünü kaldıracağını açıkladı. Scholz “Kadınları dışlayan, vergi muafiyeti ve bağış makbuzu düzenleme hakkından yararlanamaz” dedi. Böyle bir karar Almanya’da avcı dernekleri, kadın dernekleri gibi yüzlerce derneği kapsıyor.

13.11.2019Avrupa
Büyük koalisyona 2021’e kadar devam

Büyük koalisyona 2021’e kadar devam

Almanya’da CDU/CSU ve SPD’den oluşan büyük koalisyon hükümeti sözleşme gereği ilk iki yılın envanterini yaptı. Envanter raporunda kendisine iyi not veren hükümet, 2021’deki genel seçimlere kadar devam kararı aldı.

6.11.2019Avrupa
Scholz’dan bankacılıkta birlik projesi çağırısı

Scholz’dan bankacılıkta birlik projesi çağırısı

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’nin yaşanan kilitlenmeyi sona erdirmeye ve bankacılık birliği projelerinde ilerlemeye çağırdı.

6.11.2019Avrupa
Almanya Ekonomi Bakanı ölümden döndü: Zirvede düştü, burnu kırıldı

Almanya Ekonomi Bakanı ölümden döndü: Zirvede düştü, burnu kırıldı

Dortmund’da katıldığı ‘Dijital Zirvede konuşma yaptıktan sonra podyumdan inerken düşen Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ölümden döndü. Bilincini kaybeden Bakanın burnu kırıldı, vücudunda yırtıklar oluştu. Bakan hemen hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

29.10.2019Avrupa
227 bin SPD’li oyunu kullandı

227 bin SPD’li oyunu kullandı

Almanya’da SPD Eş Genel Başkan adayları ilk turda yeterli çoğunluğu elde edemedi. SPD’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 14 Ekim’de başlayan ve dün sona eren seçimlere, 425 bin 630 parti üyesinden 226 bin 775’i katıldı. Üyeler, internet üzerinden ve mektupla oy kullandı.

27.10.2019Avrupa
Adaylar son sözlerini söyledi, sıra üyelerde

Adaylar son sözlerini söyledi, sıra üyelerde

Andrea Nahles’in haziran ayı başında istifasıyla boşalan SPD Genel Başkanlığı için yarışan 14 aday, bugüne kadar üyelerle yaptıkları toplantılarda partiyi nasıl yöneteceklerini anlattı. 23’üncü ve son toplantı ise Münih’te yapıldı. 14 aday kürsüye çıktı, SPD için yapacaklarını söyledi. Ancak 2 aday kürsüde adaylıktan çekildiğini açıkladı.

13.10.2019Avrupa
Uçak biletine iklim zammı

Uçak biletine iklim zammı

Almanya, iklim korumasına yönelik önlemler paketini ve politikaları cuma günü açıklayacak. Alınacak önlemler arasında bulunan yeni vergilerin özellikle uçak biletlerini artması bekleniyor.

16.09.2019Avrupa
IMF/Thomsen: Almanya kamu yatırımlarını artırmalı

IMF/Thomsen: Almanya kamu yatırımlarını artırmalı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Direktörü Poul Thomsen, Almanya’nın kamu yatırımlarını artırması gerektiği uyarısı yaparken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümet olarak denk bütçe politikasına bağlı olduklarının altını çizdi.

11.09.2019Ekonomi
Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Federal Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerinde konuşan AfD Grup Eş Başkanı Alice Weidel, Almanya’nın olası ekonomik krize hazır olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Olaf Scholz’a cevap verdi.

11.09.2019Avrupa
IMF Direktörü Thomsen’den Almanya’ya uyarı

IMF Direktörü Thomsen’den Almanya’ya uyarı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Direktörü Poul Thomsen, Almanya’nın kamu yatırımlarını artırması gerektiği uyarısı yaparken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümet olarak denk bütçe politikasına bağlı olduklarının altını çizdi.

11.09.2019Avrupa
Olaf Scholz: Almanya krize karşı hazırlıklı

Olaf Scholz: Almanya krize karşı hazırlıklı

Federal Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya’nın olası bir ekonomik krize karşı hazırlıklı olduğunu söyledi. Gelecek yıl bütçesi için yeni borçlanmaya gidilmeyeceğini belirten Scholz, “Borçlanmanın olmadığı sağlam bir bütçe hazırladık. Avrupa’yı ve Almanya’yı etkileyebilecek olası krize karşı güçlü bir bütçe hazırlandı” dedi.

10.09.2019Avrupa
Laschet kapıyı açık bıraktı

Laschet kapıyı açık bıraktı

Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder, alışılmışın dışında bir politikacıydı. Gençliğinde, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) ‘Jusos’ kısa adıyla tanınan gençlik teşkilatı Genç Sosyalistler’in başkanlığını da yapan Gerhard Schröder’in gözü hep yükseklerdeydi.

9.09.2019Avrupa
Adaylık başvuru süresi bu akşam sona eriyor

Adaylık başvuru süresi bu akşam sona eriyor

SOSYAL Demokrat Parti (SPD) genel başkanlığı için adaylık başvuru süresi bugün akşam sona eriyor.

1.09.2019Avrupa
Sandık öncesi iki eyalette son durum

Sandık öncesi iki eyalette son durum

Almanya’nın Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde siyasi partiler haftalardır kıyasıya bir seçim mücadelesi yürüttü. Doğu’da aşırı sağ AfD’nin güçlü olması ve sandıktan birinci parti çıkacağı tahminleri, sadece hükümet partilerini değil, işverenleri de endişelendirdi.

30.08.2019Avrupa
35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde haftaya pazar seçimler var. Anketlere göre aşırı sağcı AfD, bu eyaletlerde oy patlaması bekliyor. Seçimler öncesi halkı aşırı sağa karşı uyarmak isteyen 35 bin kişi, Almanya’da yükselen ırkçılığı protesto etti ve aşırı sağcı partilere oy verilmemesi çağrısı yaptı.

25.08.2019Avrupa
Dün dündür, bugün bugündür

Dün dündür, bugün bugündür

Almanya’da son yıllarda yapılan kamuoyu yoklamalarında, politikacılara duyulan güvenin sistematik olarak azaldığı görülüyor. En son ‘Tüketici Araştırma Kurumu’ (GfK) adına yapılan ve birkaç ay önce açıklanan araştırmaya göre, Almanya’da insanlar en çok itfaiyecilere, ilk yardım personeline, hemşirelere, doktorlara, makinistlere, vatmanlara, otobüs şoförlerine, eczacılara ve polislere güven duymaktadır.

24.08.2019Avrupa
Ekonomistler ‘negatif faiz’den yana

Ekonomistler ‘negatif faiz’den yana

CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in “Finans kültürümüze uymuyor” diyerek ‘negatif faiz’ uygulamasının yasaklanmasını istemesi, ekonomi çevreleri tarafından temkinli karşılandı.

22.08.2019Avrupa
‘Bu konuda konuşmam’ dedi, cevap vermedi

‘Bu konuda konuşmam’ dedi, cevap vermedi

Almanya Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, SPD Genel Başkanlığını paylaşmak istediği Klara Geywitz ile Berlin’de basının karşısına çıktı. İki eş başkan adayı, sadece SPD’yi güçlendirmek için aday olduklarını vurguladı.

21.08.2019Avrupa
Bakanlar Kurulu onayladı ‘Dayanışma Vergisi’...

Bakanlar Kurulu onayladı! ‘Dayanışma Vergisi’...

Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’un hazırladığı Doğu Almanya’nın kalkınması için getirilen Dayanışma Vergisi’nin kademeli olarak kaldırılması tasarısı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

21.08.2019Avrupa
Olaf Scholz, eş genel başkanını buldu

Olaf Scholz, eş genel başkanını buldu

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) Brandenburg Eyalet Meclis milletvekili Klara Geywitz ile eş genel başkan olarak yönetmek istiyor.

20.08.2019Avrupa
SPD’de en popüler aday

SPD’de en popüler aday

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) kamuoyu yoklamalarında oy oranı yüzde 14’e kadar düştü. Halk desteğinin yanı sıra üye kaybı da yaşayan SPD’de, 2018’den bu yana parti üyeliğinden istifa edenlerin sayısı 37 bini buldu. Son 20 yılda, geçici isimlerle birlikte genel başkanlık koltuğuna 12 kişi oturdu. 2017’den bu yana ise altı isim genel başkan olarak görev yaptı. SPD’de aralık ayında yapılacak genel kurulda yeni genel başkan seçilecek. Adaylık başvuruları da 1 Eylül’e kadar kabul edilecek. Adaylar, genel kurul tarihine kadar 23 ayrı konferansta kendilerini ve projelerini parti üyelerine anlatacak.

18.08.2019Avrupa
‘Dayanışma Vergisi’ kabineyi böldü

‘Dayanışma Vergisi’ kabineyi böldü

Almanya’da CDU’lu ve SPD’li kabine üyeleri ‘Dayanışma Vergisi’nin kaldırılması konusunda karşı karşıya geldi. SPD’li Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz (SPD), ‘Dayanışma Vergisi’nin yüksek gelirli mükelleflerden alınmasını isterken, CDU’lu Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier (CDU), buna karşı çıkıyor.

16.08.2019Avrupa
‘Dayanışma Vergisi’ adım adım kalkıyor

‘Dayanışma Vergisi’ adım adım kalkıyor

Almanya’da hükümet, koalisyon sözleşmesinde öngörülen ‘Dayanışma Vergisi’nin yavaş yavaş kaldırılması için ilk adımı attı. Maliye Bakanı Olaf Scholz, kısa adı ‘Soli’ olan ‘Dayanışma Vergisi’ni vergi mükelleflerinin yüzde 90’ı için kaldıracak yasa taslağını ilgili bakanlıklara sundu. 2021 yılından itibaren vergi mükelleflerinin yüzde 90’ı ‘Dayanışma Vergisi’ ödemekten tamamen kurtulacak.

11.08.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Almanya’dan Istanbul’a 110 milyon Euro kredi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) davetlisi olarak Sultanahmet’teki Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı’na girdiğimizde biz gazetecileri Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan önce müthiş bir İstanbul manzarası karşıladı.

25.11.2019