EKSTRA
MENÜ

Mahir Çayan

Mahir Çayan haberleri sayfasında güncel ve son dakika Mahir Çayan hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 255 Mahir Çayan haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Mahir Çayan (d. 15 Mart 1946; Samsun - ö. 30 Mart 1972; Kızıldere, Niksar, Tokat), Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi'nin (THKP-C) lideri olan, Marksist-Leninist devrimci. 30 Mart 1972 tarihinde, Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde dokuz arkadaşıyla birlikte öldürüldü.

Devamı..

Mahir Çayan Haberleri

Perinçek ‘Deniz, Mahir emrimdeydi’ dedi, Türk solunda tartışma çıktı

Perinçek ‘Deniz, Mahir emrimdeydi’ dedi, Türk solunda tartışma çıktı

Perinçek’in, 68 kuşağının ünlü gençlik liderleri Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan ile ilgili, “Emrimdeki kişilerdi” sözleri Türk solunda yeni bir tartışma yarattı. Eski ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, “En büyük özellikleri bir şeflerinin olmamasıydı” derken, yazar Oğuzhan Müftüoğlu da “İlgi çekmek, hava atmak için mi söyleniyor?” diye tepki gösterdi.

25.01.2021Gündem
‘Deniz’le Mahir’in kulaklarını çektim’

‘Deniz’le Mahir’in kulaklarını çektim’

Sosyal medyada yayınlanan bir belgeselde Doğu Perinçek, Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’ın silahlı mücadele konusunda dolduruşa geldiğini söyledi ve ‘O zaman hepsinin kulağını çektim’ dedi.

6.12.2020Gündem
Mülkiye bu ülkenin hem geçmişi hem geleceği...Bu yıl 160 yaşında

Mülkiye bu ülkenin hem geçmişi hem geleceği...Bu yıl 160 yaşında

Yemeğin başlama saatine neredeyse yarım saat var ama herkes çoktan gelmiş, hatta koyu bir sohbete dalmış bile. Yılda bir kez, aralık ayında buluşup hem anıları yad ediyor hem de hayatlarındaki yenilikleri konuşuyorlar. Kimin torunu olmuş, kim kitap yazmış, kim bağ bahçeyle ilgileniyor, kim artık resim yapıyor... Onlar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ya da en bilinen adıyla Mülkiye’nin 1984 mezunları. Mülkiyeliler Birliği her yıl okulun kuruluş tarihi olan 4 Aralık’ta bütün mezunlar için bir balo düzenliyor ama ‘84 mezunları son dokuz yıldır bir ‘kaz partisi’nde de buluşuyor. Bu yemekte ‘iyi çiftçi’, ‘yılın şairi’ gibi ödüller vererek birbirlerini mutlu ediyor, eğitime destek olmayı da unutmuyorlar. Maddi imkânı yetersiz Siyasal Bilgiler öğrencilerine burs veren ekibin geçen pazar günkü yemeğine Mülkiye’nin 160’ıncı yaşı vesilesiyle biz de konuk olduk. Mezunlardan Erdal Batmaz, Cahit Yılmaz ve Nejla Anıl’a fakültenin geleneklerini, temsil ettiklerini, toplumda bıraktığı izleri sorduk. Mülkiye’nin neden ve nasıl efsaneleştiğini, Türk modernleşmesinde nerede durduğunu öğrendik.

29.12.2019Hürriyet Pazar
Dolap  kapağı delil olamadı iade edilecek

Dolap kapağı delil olamadı iade edilecek

MAMAK, Mamak Mutlu, İlker, Eryaman ve Keçiören halkevleri şube başkanları, dernekte Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi bir dönemin gençlik örgütü liderlerinin posterlerini bulundurdukları gerekçesiyle THKP/C üyeliği suçlamasıyla gözaltına alındı.

21.10.2019Gündem
PKK ile ilgili dikkat çeken detaylar ortaya çıktı Tüm o örgütlerin hamisi oldu...

PKK ile ilgili dikkat çeken detaylar ortaya çıktı! Tüm o örgütlerin hamisi oldu...

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'de işgal ettiği bölgelerde yasa dışı sol örgütleri de muhafaza ediyor. Bunlar arasında MLKP, DKP, TİKKO ve TKHP/C yer alıyor.

25.04.2019Gündem
Gazeteci, devrimci ve ‘freak’

Gazeteci, devrimci ve ‘freak’

Asu Maro’nun nehir şöylesi kitabı ‘Tuğrul Eryılmaz - 68’li ve Gazeteci’, Türkiye’nin en iyi ve en farklı gazetecilerinden Eryılmaz’ın hayatını anlatırken, memleketin 70 yıllık siyaseti ve sosyolojisini de veriyor. Tüm renkleriyle gazeteci Eryılmaz, bir çırpıda merakla okunuyor.

21.02.2019Kitap Sanat
2018’in en iyileri Onlarla zenginleştik, güzelleştik, eğlendik

2018’in en iyileri! Onlarla zenginleştik, güzelleştik, eğlendik

Koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yaşam koşturmacası içinde bazen zor ve yorucu zamanların üstesinden dizilerle, filmlerle, kitaplarla, sergilerle, şarkılarla ve yeni açılan mekânlarla geldik. Yıl boyu, bu alanlardaki yenilikleri sizlerle paylaşmıştık. 2018’i uğurlamaya hazırlanırken sıra geldi, en iyileri seçmeye...

23.12.2018Hürriyet Pazar
1968 Ankarasından 2018 medyasına Son 50 yılın dedikodulu tarihi

1968 Ankara'sından 2018 medyasına! Son 50 yılın dedikodulu tarihi

Türkiye’nin en renkli ve sivri dilli gazetecilerinden Tuğrul Eryılmaz’la, ‘68’li ve Gazeteci’ kitabı için bir araya geldik. Medyaya ve siyasete yön veren en etkili isimlerin sırlarını öğrendik.

18.11.2018Hürriyet Pazar
Gazetecilik gurur duyulacak meslektir

Gazetecilik gurur duyulacak meslektir

Hürriyet’in uzun yıllar Yazı İşleri Müdürlüğü’nü üstlenen duayen gazeteci Tufan Türenç, mesleğinin rehberliğinde anılarını yazdı. Türenç, ‘Babıâli’nin Öteki Yüzü’nde çok sevdiği gazeteciliği yazarken bir Türkiye portresi de çiziyor.

Bir Deli Rüzgar dizisinin oyuncuları kimler İşte karakterler ve konusu

Bir Deli Rüzgar dizisinin oyuncuları kimler? İşte karakterler ve konusu

Yeni sezon yapımlarından Bir Deli Rüzgar, cumartesi günleri diziseverlerle buluşacak. Bir Deli Rüzgar’ın başrollerini Vatanım Sensin ile yıldızı parlayan Pınar Deniz’in yanı sıra son dönemlerin bir diğer popüler ismi Berk Canpolat üstleniyor. Peki, Bir Deli Rüzgar dizisinin kadrosunda başka kimler yer alıyor? İşte Bir Deli Rüzgar dizisinin karakterleri ve konusu…

15.09.2018Televizyon
Teyzenin hediyesi suç delili sayıldı

Teyzenin hediyesi suç delili sayıldı

Halkevi üyelerine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Avukat Deniz Özbilgin’in evinde yapılan aramada teyzesinin Rusya'dan kendisine hediye getirdiği rozete suç delili olarak el konulduğu ortaya çıktı.

1.03.2018Gündem
Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Erdal Erenin avukatıydı... Hayatını kaybetti

Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Erdal Eren'in avukatıydı... Hayatını kaybetti

Türk siyasi tarihinin en önemli dönemlerine yakından tanıklık eden Deniz Gezmiş, Ulaş Bardakçı, Mahir Çayan, Erdal Eren ve arkadaşlarının avukatlığını yapan Sadık Akıncılar, 73 yaşında hayatını kaybetti.

5.09.2017Gündem
İstanbul Üniversitesinde gerginlik

İstanbul Üniversitesi'nde gerginlik

İstanbul Üniversitesi'nde çıkan olaylarda bazı öğrenciler gözaltına alındı. İstanbul Üniversitesi Beyazıt yerleşkesinde, Kızıldere?de 42 yıl önce girdikleri çatışmada öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için toplanan öğrencilere izin verilmedi. Öğrenciler ile özel güvenlik görevlileri arasında gerginlik çıkması üzerine polis müdahale etti. Çıkan olaylar öğrencilerin cep telefonu kameralarına yansıdı. Yaşanan arbede sonrası anma için toplanan öğrencilerden bir çoğunun gözaltına alındığı belirtildi.

30.03.2017Haber
İstanbul Üniversitesinde gerginlik

İstanbul Üniversitesi'nde gerginlik

İstanbul Üniversitesi'nde çıkan olaylarda bazı öğrenciler gözaltına alındı.

30.03.2017Gündem
Ankara Gezi eylemlerine iddianame: 26 şüpheli 9 örgüt

Ankara Gezi eylemlerine iddianame: 26 şüpheli 9 örgüt

Ankara’daki Gezi eylemlerine katılan 26 kişi hakkında ‘silahlı terör örgütü üyesi’ oldukları gerekçesiyle iddianame hazırlandı. İddianamede şüphelilerin 9 ayrı örgüt üyesi oldukları öne sürüldü. Ev aramalarında alınan Servet Tanilli, Louis Althusser gibi yazarların kitaplarının yanı sıra CHP Milletvekili Levent Gök’e ait kartvizit, delil olarak iddianameye koyuldu.

4.12.2016Gündem
Cumhuriyet reisin kulu olmamaktır

Cumhuriyet reisin kulu olmamaktır

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’ öncesinde Birinci Meclis’in önünde yaptığı konuşmada “Cumhuriyet ‘özgürlük’ demektir. Padişahın kulu değil, duçenin kulu değil, führerin kulu değil, reisin kulu değil, Cumhuriyet’in özgür bireyi olmaktır” dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

29.10.2016Gündem
Mimarı yakan cephe sohbeti

Mimarı yakan 'cephe' sohbeti

İstanbul Küçükarmutlu’da alternatif kentsel dönüşüm projesini yürüten mimar Yrd. Doç. Dr. Senem Doyduk, terör örgütü DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Doyduk’un bir telefon görüşmesinde kullandığı ‘cephe’ sözcüğüyle örgütü kastettiği iddia edildi. Bu görüşme örgüt üyeliği suçlamasına delil olarak gösterildi. Doyduk, kendisini “Sözü edilen cephe, bina cephesi olup bir mimari terimdir” diye savundu.

21.10.2016Gündem
İngilizce öğretmeni Facebook paylaşımından açığa alındı

İngilizce öğretmeni Facebook paylaşımından açığa alındı

Yalova Tanşu Aksoy İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Aslı Akdemir, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılan şikayet sonrası kimi karikatürler de dahil olmak üzere Facebook paylaşımlarından ötürü sakıncalı bulunarak açığa alındı. Akdemir, şehirde son üç ayda açığa alınan dördüncü muhalif sendika üyesi öğretmen...

15.04.2016Gündem
Saygıyla anıyorum

Saygıyla anıyorum

Meclis gündeminde dün, 30 Mart 1972’de NATO teknisyenlerini rehin tuttukları evde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) lideri Mahir Çayan ve arkadaşları da vardı.

30.03.2016Gündem
Tuncelideki çatışmada öldürülen terörist DHKP-Cli çıktı

Tunceli'deki çatışmada öldürülen terörist DHKP-C'li çıktı

Tunceli'de Valilik ve Adliye binasının girişindeki polis noktasına el bombası attıktan sonra içeriye girmeye çalışan terörist çatışmada ölü olarak ele geçirildi. Yetkililer, öldürülen teröristin DHKP-C'li olduğunu ve kimliğinin belirlendiğini söyledi. Valilikten yapılan açıklamada, "10 Ekim 1990 İstanbul Ümraniye doğumlu Nazımiye nüfusuna kayıtlı, DHKP-C terör örgütü dağ kadrosundan olduğu değerlendirilen Onur Polat isimli şahıs etkisiz hale getirilmiştir" denildi. DHKP-C'li teröristle ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı.

30.03.2016Gündem
Ünlü kabadayı İsmail Hacısüleymanoğlu, namı diğer Oflu İsmail: Gerçek babalık hakşinaslıktır

Ünlü kabadayı İsmail Hacısüleymanoğlu, namı diğer Oflu İsmail: Gerçek babalık hakşinaslıktır!

Ünlü kabadayı İsmail Hacısüleymanoğlu, namı diğer Oflu İsmail, 77 yaşında akciğer kanserinden öldü. Sevenleri camiye sığmadı. Oflu İsmail’i ‘Abi’ kitabının yazarı Doğan Yurdakul ve 12 Mart döneminde askeri cezaevinde birlikte yattığı gazeteci Aydın Engin anlattı.

26.12.2015Hayat
Celal Şengör: Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan eşkiyaydı

Celal Şengör: Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan eşkiyaydı

12 Eylül döneminde yapılan işkenceler konusunda çarpıcı açıklamalardabulunan Celal Şengör, Habertürk televizyonunda Fatih Altaylı'ya konukoldu. Cezaevlerinde mahkumlara insan dışkısı yedirmenin işkenceolmadığını, kendisinin de yiyebileceğini söyleyen Şengör, bu kez DenizGezmiş ve Mahir Çayan ile ilgili konuştu.

17.12.2015Haber

Yazar Sonuçları

Bu mesajlar ne, darbe tehlikesi mi var?

AK Parti’nin önde gelen isimlerinden Hamza Dağ, Mahir Ünal, Bülent Turan ve Mustafa Şen’in, “Birlik, beraberlik, ülkem, Türkiyem” gibi sosyal medya paylaşımlarına önce bir anlam veremedim.

11.08.2021

‘Arkadaş’tı, ‘Çirkin Kral’dı

“Parlak bir sinemacı ve sanatçı, hiçbir zaman amatörlüğün ötesine geçememiş bir ‘siyasetçi’; her şeyini kitlelerle paylaşmaya can atan bir ‘biz’ ve çıkardığı siyasi dergiye ‘Güney’ adını verecek kadar bireyci bir ‘ben’; dünyanın sosyalizm-öncesi popülist başkaldırmacı kahramanına, örneğin bir Robin Hood’a denk düşen bir mizaç ve tarihi maddeciliğin teorik inceliklerini kavramaya hayati önem veren bir akıl; silah, eylem ve mertlik dünyasının korkusuz bir savaşçısı ve insanları barışa, sükunete, okumaya, sevgiye çağıran bir derviş. Bütün bunların sonucunda mutlak bir yalnız adam...” Yıllar yıllar önce bir yazısında böyle tanımlıyordu Murat Belge onu...

2.04.2021

Mesut Özil’e bile bu yapıldı! Almanya’da yabancı Türkiye’de Alamancı

Burak Yılmaz adlı milli futbolcumuz, Mesut Özil’e laf sokmuş.

25.01.2021

Motor, tren ve ince çizgi

MOTOR: Devrim otomobilleri gibi olacak diye sevindiler

8.12.2020

Reformlar şekilleniyor ama asıl iş uygulamada

Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak koronavirüs önlemlerine odaklandık ancak toplantının çok önemli bir gündem maddesi daha vardı. Ekonomik, hukuk ve demokrasi alanındaki reformlar ele alındı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hafta sonu TÜSİAD ve TOBB’la toplantı yaptı. Abdulhamit Gül ayrıca azınlık vakıflarının temsilcileri ile bir araya geldi. Elvan ve Gül, sektör temsilcileri ile yaptıkları toplantılar hakkında Bakanlar Kurulu’na bilgilendirmede bulunmuşlar. TÜSİAD ve TOBB üyelerinin ekonomide yatırım ikliminin oluşması ve güven ortamının sağlanması yönünde somut önerileri olmuştu. Lütfi Elvan, bu öneriler ve kendi çalışmaları hakkında kabine üyelerini bilgilendirmiş. Abdulhamit Gül ise hukuki boyutuna ilişkin öneriler, ihtiyaçlar ve yapılan çalışmalar eksenli değerlendirmede bulunmuş.

1.12.2020

Erdoğan’ın darbe hassasiyeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup konuşmasını yaptıktan sonra Meclis’ten ayrılıyordu.

20.02.2020

Zülfü kime benzetti kime ise hiç benzetmedi

Zülfü Livaneli siyaset, kültür sanat üzerine bir şey yazdı mı, kelime kelime okurum. Çünkü çok önemserim Livaneli’yi...

25.08.2019

Duran adam ve kırmızılı kadının verdiği asıl zarar

O sabah İstanbul Emniyet’ince yapılan açıklamadaki o cümleleri görünce içimden “Eyvah!” dedim...

20.11.2018

O kantine gelseydim dayak yiyecektim, işte o yüzden görmedin beni

BUGÜN yazılarıma şahsi ama eğlenceli bir konuyla başlıyorum.

4.08.2018

Oğlunuz yaşça büyük bir kadına âşık olursa

VE siz bir anne olsanız, o kadına ilk sorunuz ne olur?

26.05.2018

Boşuna gaz verilmesin! Ne Apo asılır ne Fetullah

BİNALİ Bey ile Devlet Bey el ele verip idamı getirseler...

1.11.2016

FETÖ’nün en mutlu günü

FETÖ’cüler, Batı’da “DARBE BAHANE, MUHALİF SUSTURMA ŞAHANE” diyerek propaganda yapıyorlardı.

31.10.2016

Mahir, Yılmaz, İsmet Paşa! Yaşasın ideolojik karmaşa!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li gençlerin Cumhuriyet Yürüyüşü’nde çekilen şu fotoğrafına bakar mısınız lütfen:

30.10.2016

Hulusi Paşa 'Kes tıraşı' dedi

“DARBE olacak, fıstık gibi olacak” diye beklentiye girenler!

31.03.2016

Yüzleşmediğimiz 12 Mart darbesinin 45.yılı

İbrahim Kaypakkaya ile birlikte Gaziantep'te, üçüncü arkadaşımız Muzaffer Oruçoğlu'nun bekliyoruz. Tarih 11 Temmuz 1971.

11.03.2016