EKSTRA
MENÜ

Maçka

Maçka ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Maçka haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.882 Maçka haberi bulunmuştur.

Maçka Haberleri

Dünyayla bir hesaplaşma

Dünyayla bir hesaplaşma

37. İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı Selim İleri, aynı zamanda iki yeni kitapla birden okurla buluşuyor: ‘Elimde Viyoletler’ ile ‘Kumkuma’. İkisinde de kendinden izler var. Ortak nokta ise onun tanıdık imzası hüzün: “Gençliğimden itibaren ideallerimin alıp götürdüğü yere gelebildim. Ama hep hak ettiği halde istediği yere gelmemiş olanların ıstırabını çektim.”

7.11.2018Kitap Sanat
Vadinin zirvesindeki manastır: Kuştul

Vadinin zirvesindeki manastır: Kuştul

Trabzon'un Maçka ilçesinde vadiye hakim sarp kayalık üzerine sekizinci yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Kuştul Manastırı'nın turizme kazandırılması amacıyla çalışma yürütülüyor.

5.11.2018Seyahat
Köftesiyle meşhur Akçaabat ve ekmeğiyle meşhur Vekfikebir ilçeleri nerededir

Köftesiyle meşhur Akçaabat ve ekmeğiyle meşhur Vekfikebir ilçeleri nerededir?

Köftesiyle meşhur Akçaabat ve ekmeğiyle meşhur Vakfıkebir ilçeleri ile Türk gastronomi haritasında önemli bir yer tutan Trabzon, merkezi hariç 18 ilçeye sahiptir. Yeşiliyle, yaylalarıyla olduğu kadar mutfağıyla da tanınan Trabzon, Vakfıkebir ekmeği ve Akçaabat köftesi ile tanınmaktadır. İşte, birçok ürünüyle meşhur olan Trabzon hakkında bazı bilgiler

2.11.2018Gündem
Trabzon’da kan donduran olay Tecavüzden böyle kurtuldu...

Trabzon’da kan donduran olay! Tecavüzden böyle kurtuldu...

Trabzon'da 13 yaşındaki B.Ç., kendisine tecavüz etmek isteyen Ş.A.'dan ölü taklidi yaparak kurtuldu. Çocuğun öldüğünü düşünen Ş.A., üzerini taş ve otlarla örterek uzaklaştı. Kız çocuğu bir müddet sonra ablasının sesini duyunca taşların altından çıktı. Tutuklanan Ş.A. için müebbet hapis isteniyor.

29.10.2018Gündem
Kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı

Kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı

Trabzon’un Maçka ilçesi Ayaster Yaylası ile Sürmene ilçesinin Büyükyayla ve Handüzü yaylalarında mahsur kalan vatandaşlar Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerince kurtarıldı.

26.10.2018Haber
Mahsur kalanlar kurtarıldı... Belediye Başkanı bu çağrıyı yaptı: Artık geri dönün

Mahsur kalanlar kurtarıldı... Belediye Başkanı bu çağrıyı yaptı: Artık geri dönün

Trabzon'da kar yağışı dolayısıyla yolu kapanan yaylada mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, vatandaşlardan mevsim şartları dolayısıyla artık yayla ve mezralardan geri dönmelerini istedi.

26.10.2018Gündem
İTÜ’de “Doğrudan Yabancı Yatırım Zirvesi”

İTÜ’de “Doğrudan Yabancı Yatırım Zirvesi”

İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nün ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İTÜNOVA Teknoloji Transferi Ofisi destekleriyle bu yıl ilki düzenlenen “Uluslararası Doğrudan Yatırım Zirvesi”, İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.

26.10.2018Ekonomi
Aleyna, kıyafetine servet ödedi

Aleyna, kıyafetine servet ödedi

Aleyna Tilki, önceki akşam Maçka Küçükçiftlik Park'ta konser verdi.

22.10.2018Magazin
Oğuz boylarının adını verdiği 24 çadırla oba kültürünü yaşatıyor

Oğuz boylarının adını verdiği 24 çadırla oba kültürünü yaşatıyor

Trabzonlu girişimci Salih Kantarcı, Maçka ilçesine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan Livera Mahallesi'ndeki arazisine eski Türk oba kültürünü yansıtan 24 çadır ile kurduğu kamp alanında, turistlere her mevsim tabiat ile iç içe vakit geçirme imkanı sağlıyor.

22.10.2018Seyahat
FETÖ silindi Dink yazıldı

FETÖ silindi Dink yazıldı

FETÖ’yü çağrıştırdığı gerekçesiyle, İstanbul’daki cadde ve sokak isimlerini değiştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu ay da İBB Meclis’inden oybirliğiyle geçen kararlarla, sokakları tarayıp Türk sineması ve edebiyat dünyasının unutulmazlarının isimleriyle yeniledi.

13.10.2018Gündem
İstanbulda flaş gelişme O sokakların isimleri tek tek değişti...

İstanbul'da flaş gelişme! O sokakların isimleri tek tek değişti...

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, aralarında Yaşar Kemal, Eren Bülbül, Melih Cevdet Anday, Tuncel Kurtiz, Münir Özkul, Uğur Mumcu, Hrant Dink ve Naim Süleymanoğlu'un da bulunduğu isimlerin sokaklara verilmesine ilişkin teklif, oy birliğiyle kabul edildi. Öte yandan İstanbul'da FETÖ'yü çağrıştıran sokak isimlerinin değiştirilmesi için ilçe belediyelerinden önerilerde bulunması talep edilmişti. 

13.10.2018Gündem
Doğu Karadeniz’de 3 muhteşem gün

Doğu Karadeniz’de 3 muhteşem gün

Türkiye’nin Alpler’ine, koca koca vinçlerle çıkılamadığı için hâlâ betonlaşmamış Rize yaylalarına, yukarılara doğru tırmandıkça içine dalmak ve hiç çıkmak istemeyeceğiniz yeşil denizlere ve bulutların üstüne hoş geldiniz. Bu yazı, geç kalmış bir Karadeniz yolculuğunun ilk adımıdır.

6.10.2018Seyahat
Çağdaş sanatın önemli ismi Edoardo Tresoldi Türkiyede

Çağdaş sanatın önemli ismi Edoardo Tresoldi Türkiye'de

Bu yıl altıncı kez düzenlenen ‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri’ etkinliğinin bu yılki konuğu Edoardo Tresoldi.

2.10.2018Kitap Sanat
Sümela Manastırında define söylentisi

Sümela Manastırı'nda define söylentisi

Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'nda, 3 yıldır süren restorasyon çalışmalarında sona yaklaşılırken, tarihi yapı ile ilgili define söylentisi yayılmaya başladı. Manastırda, endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekibin sürdürdüğü restorasyonda define bulunduğu öne sürüldü. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da "Bu söylentiler tamamıyla uydurmadır" dedi. Söylentiler, manastırda define bulunduğunu konu alan 'Sümela'nın Şifresi-Temel' filmini anımsattı.

1.10.2018Haber
Gardırop felçi kadının hayatını kurtardı

Gardırop felçi kadının hayatını kurtardı

Trabzon'un Maçka ilçesinde meydana gelen heyelanda, kayan toprak beraberinde sürüklediği taş kütleriyle yamaçtaki tek katlı evin duvarını yıkarak içeri girdi. Heyelana, odadaki yatağında uyuduğu sırada yakalanan belinden aşağısı tutmayan Nazmiye Çolak'ın (85) yatağından düştükten sonra ters dönen yatak ile devrilen gardırobun arasında kaldığı ve yakınları tarafından kurtarıldığı ortaya çıktı.

1.10.2018Haber
Sümelanın şifresi Define mi bulundu

Sümela'nın şifresi! Define mi bulundu?

Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'nda, 3 yıldır süren restorasyon çalışmalarında sona yaklaşılırken, tarihi yapı ile ilgili define söylentisi yayılmaya başladı. Manastırda, endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekibin sürdürdüğü restorasyonda define bulunduğu öne sürüldü. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da "Bu söylentiler tamamıyla uydurmadır" dedi. Söylentiler, manastırda define bulunduğunu konu alan 'Sümela'nın Şifresi-Temel' filmini anımsattı.

1.10.2018Gündem
Felçli kadın hayatının şokunu yaşadı Gardırop mucizesi

Felçli kadın hayatının şokunu yaşadı! Gardırop mucizesi

Trabzon'un Maçka ilçesinde meydana gelen heyelanda, kayan toprak beraberinde sürüklediği taş kütleriyle yamaçtaki tek katlı evin duvarını yıkarak içeri girdi. Heyelana, odadaki yatağında uyuduğu sırada yakalanan belinden aşağısı tutmayan Nazmiye Çolak'ın (85) yatağından düştükten sonra ters dönen yatak ile devrilen gardırobun arasında kaldığı ve yakınları tarafından kurtarıldığı ortaya çıktı.

1.10.2018Gündem
İhalesiz kamu arazisi tahsisi

İhalesiz kamu arazisi tahsisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

25.09.2018Ekonomi
Üniversite mezunlarını bu turnuvayı kaçırmıyor

Üniversite mezunlarını bu turnuvayı kaçırmıyor

Bu yıl 5.’si düzenlenen üniversite mezunlarının 10 spor dalında yarıştığı MasterGames’te koşu, briç ve tavla turnuvaları geride kaldı. Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 3 branşta dereceye giren katılımcılar ödüllendirildi. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden 1000’den fazla mezunun katılımıyla gerçekleşen MasterGames, eğlence ve mücadele dolu geçiyor.

25.09.2018Kampüs

Bilanço açıklandı! 9 ayda büyük darbe

Karadeniz kırsalında güvenlik güçlerinin bu yılın ilk 9 ayında düzenlediği operasyonlarda 2'si İçişleri Bakanlığının "Terörden Arananlar Listesi"nde kırmızı, biri gri kategoride olmak üzere 7 terörist etkisiz hale getirildi.

24.09.2018Gündem
Yaylalarda yıkım başladı

Yaylalarda yıkım başladı

İMAR Barışı’nı fırsata dönüştürmek isteyenlerin Doğu Karadeniz’deki yaylalara 31 Aralık 2017’den sonra yaptığı kaçak binalar İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yıkılmaya başlandı. Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılara karşı Trabzon, Rize, Giresun ve Gümüşhane illerinin valilikleri harekete geçti.

17.09.2018Ekonomi
Kaza değil, cinayet Yusuf Durup için farkındalık korteji…

Kaza değil, cinayet! Yusuf Durup için farkındalık korteji…

Türkiye Motosiklet Platformu Üyesi ve motosiklet sürücüsü Sinem Özgül, bu pazar günü 'Yollarda Ölmek İstemiyoruz' sloganıyla gerçekleşecek farkındalık kortejini anlattı.

15.09.2018Hayat
Japonyada tattı, sırrını vermediler Şimdi dünyaya satıyor

Japonya'da tattı, sırrını vermediler! Şimdi dünyaya satıyor

TRABZON’da sütlaç üretimi yapan Uğur Alkurt, gittiği Japonya'da tattığı ve çok beğendiği süt reçelinin istediği tarifi, kendisine ’sır’ denilerek verilmedi. Alkurt, formülü öğrenmek için işe koyuldu, yanında getirdiği süt reçelini, Trabzon’da laboratuvar ortamında araştırdı, uzun denemeler yaptı. Alkurt, sonunda formülünü çözdüğü, tat ve kıvamını yakaladığı süt reçelini üretmeyi başardı. Çeşitlerini de artıran Alkurtun ürettiği süt reçeli başta olmak üzere diğer reçel çeşitleri, yurt içi ve yurt dışından da ilgi görüyor.

14.09.2018Ekonomi
Akılalmaz olay Anlaşmazlık yaşayan baba-oğulun arasına tel örgüler girdi

Akılalmaz olay! Anlaşmazlık yaşayan baba-oğulun arasına tel örgüler girdi

Trabzon'un Maçka ilçesinde, arazi nedeniyle babasıyla anlaşmazlık yaşayan vatandaşın evinin etrafı, mahkeme kararıyla tel örgüyle çevrildi.

13.09.2018Gündem
Oğluna kızan Trabzonlu babanın intikamı

Oğluna kızan Trabzonlu babanın intikamı

Trabzon’un Maçka ilçesinde kendisine ait arazide ev yapan oğluyla sorunlar yaşayan baba, önce mahkemeye başvurdu, ardından oğluna ait evin dört bir yanını tel örgüyle çevreledi. Mahkeme kararıyla evlerine girebilmek için kullandıkları yol da yasaklanan Oğuz ailesi tel örgülerle çevrili evde yaşamaya çalışıyor.

13.09.2018Gündem
Trabzonlu baba, oğlunun evini tel örgüyle çevirdi

Trabzonlu baba, oğlunun evini tel örgüyle çevirdi

Trabzon’un Maçka ilçesinde kendisine ait arazide ev yapan oğluyla sorunlar yaşayan baba, önce mahkemeye başvurdu, ardından oğluna ait evin dört bir yanını tel örgüyle çevreledi. Mahkeme kararıyla evlerine girebilmek için kullandıkları yol da yasaklanan Oğuz ailesi tel örgülerle çevrili evde yaşamaya çalışıyor.

13.09.2018Gündem
Meteoroloji uyarmıştı İstanbulda yağmurlu gün

Meteoroloji uyarmıştı! İstanbul'da yağmurlu gün

İSTANBUL’DA bazı bölgelerde yağmur etkili oluyor. Meteorolojinin uyarısının ardından İstanbul’da beklenen yağmur başladı. Yağmura hazırlıksız yakalananlar duraklara sığındı. Yağmur nedeniyle Zeytinburnu'nda bulunan bir açık otoparkı su bastı.

8.09.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Restoran sektöründe iyi şeyler oluyor

İstanbul yeme-içme sahnesi sonbahara hareketli başladı. Birbiri ardına yeni mekanlar, şef restoranları açılıyor. Geçen hafta büyük bir bölümünü aktarmıştım ama güzel haberler devam ediyor. Ünlü kadın şeflerimizden Pınar Taşdemir, Yeniköy’de Araka isimli yeni bir restoran açtı.

12.10.2018

İzmir’de bir ilk...

Sık sık dillendirdiğim gibi gastronomi son yıllarda turizmin önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Ülkelerin ve kentlerin, uluslararası çapta tanınmasında, markalaşmasında kültürü, sanatı, doğal güzellikleri, ekonomisi kadar gastronomisi de itici güç olmaya başladı.

5.10.2018

Ege’nin kelebekleri kapıştı

Ege'nin masmavi suların yine yelkenler şovlarına tanıklık etti.

14.09.2018