EKSTRA
MENÜ

Lys

Lys haberleri sayfasında güncel ve son dakika Lys hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.230 Lys haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Lys Haberleri

350 bin öğrenciyi buluşturan Bir Bilene Sor Arıkovanı’nda

350 bin öğrenciyi buluşturan Bir Bilene Sor Arıkovanı’nda

YGS ve LYS’ye hazırlanan öğrencileri ortak platformda buluşturan Bir Bilene Sor Uygulaması, Arıkovanı’nda fonlamaya açıldı. Öğrencilerin takıldıkları soruları birbirleriyle paylaşarak yanıtlarını bulmalarını sağlayan uygulama, yeni özelliği Akıllı Rehberlik Paketi ile onlara kişisel çalışma programı sunuyor. Uygulama, 350 bin öğrenciyi buluşturmuş durumda.

14.08.2017Teknoloji
ÖSYM LYS tercih sonuçlarını güncelledi YÖKSİS giriş sayfası

ÖSYM LYS tercih sonuçlarını güncelledi! YÖKSİS giriş sayfası

ÖSYM, LYS tercih sonuçlarını güncelledi. ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işlemindeki hatadan dolayı üniversitelere yeni yerleşen öğrencilere ait güncel verilerin, YÖKSİS'ten indirilerek, gerekli işlemlerin yapılması istendi. İşte konuya dair detaylar ve YÖKSİS giriş sayfası!

13.08.2017Gündem
ÖSYM’den yerleştirme skandalı

ÖSYM’den yerleştirme skandalı

ÖSYM 2017 ÖSYS’de ikinci kez yanlış hesaplama yaparak özür diledi. Adayların ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın dikkate alındığı tespit edildi. Güncellemeyle 1110 adayın yerleştirmesi değişti. 1628 aday daha önce bir programa girmemişken yerleşir duruma geldi, bir bölümü kazanan 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir bölüme yerleşemedi.

12.08.2017Eğitim
Derece yapanlar Boğaziçi’nde

Derece yapanlar Boğaziçi’nde

LYS 2017’de en iyi 100 öğrencinin 66’sı Boğaziçi’ni seçti. LYS'de beş puan türünde Türkiye birincisi olan görme engelli öğrenci Fulya Akkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’ne yerleşti.

11.08.2017Eğitim
İlahiyat ve hukukta boş yok

İlahiyat ve hukukta boş yok

Üniversitelerde çok boş kontenjan kalmasına rağmen tamamı dolan bölümler de var. Dolulukta hukuk ilk, ilahiyat ikinci sırada. Uzmanlar, ilahiyatın yüzde 100 dolmasının nedenini, adayların bu alanda ‘gelecek görmesi’ olarak açıkladı.

10.08.2017Eğitim
Boş kontenjan ek kontenjan avantajını artırdı

Boş kontenjan ek kontenjan avantajını artırdı

2017 LYS sonuçları açıklandı. Uzmanlar boş kontenjan sayısının 300 bini bulacağını öngörüyor. Boş kontenjan sayısının artması herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar için ek yerleştirmede yeni bir fırsatı getirdi. Uzmanlar bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

10.08.2017Kampüs
Rekor boş kontenjanda 3 neden

Rekor boş kontenjanda 3 neden

Üniversitelerde geçen yıla oranla yaklaşık 4 kat fazla (214 bin 430) boş kontenjan kalırken uzmanlara göre bunun 3 önemli nedeni var: Meslek liselerine sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla bu adayların doğru tercihte bulunamaması, açıköğretime LYS’yle öğrenci alınması, vakıflarda artan üniversite ve kontenjan sayısına rağmen öğrenci talebinin düşmesi...

9.08.2017Eğitim
Yaşasaydı bilgisayar mühendisi olacaktı...

Yaşasaydı bilgisayar mühendisi olacaktı...

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde evlerinin balkonundan düşmesi sonucu ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleştikten sonra 6 kişiye organları bağışlanan Kübra Nur Coşğun'un LYS sonuçlarına göre bilgisayar mühendisliğini kazandığı öğrenildi...

9.08.2017Gündem
LYS birincisi görme engelli Fulya Boğaziçili oldu

LYS birincisi görme engelli Fulya Boğaziçili oldu

Lisansüstü Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) 5 puan türünde Türkiye birincisi olan Konyalı görme engelli Fulya Akkaya, Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümüne yerleşti. Akkaya, "Çok mutluyum, inşallah sevdiğim alana yoğunlaşacağım. Hayallerime kavuştum" diye konuştu.

9.08.2017Haber
ÖSYM, LYS tercih sonuçları açıklandı... İşte LYS tercih sonuçları sorgulama sayfası

ÖSYM, LYS tercih sonuçları açıklandı... İşte LYS tercih sonuçları sorgulama sayfası

LYS tercih sonuçları milyonlarca adayın erişimine ÖSYM tarafından biraz önce açıldı. Günlerdir adaylar tarafından beklenen LYS tercih sonuçları için müjdeli haber biraz önce geldi. LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından adaylar ÖSYM'nin sonuç sorgulama adresine akın ettiler. ÖSYM'nin sonuç sorgulama adresi kısa süreliğine yoğunluktan erişime kapalı hale geldi. Şimdi üniversite kayıtlarının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. İşte, LYS tercih sonuçları sorgulama sayfası ve detaylar.

8.08.2017Gündem
LYS tercih sonuçları açıklandı... ÖSYM sonuç sorgulama sayfası

LYS tercih sonuçları açıklandı... ÖSYM sonuç sorgulama sayfası

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) tercih sonuçları için bekleyiş son buldu. LYS 2017 tercih sonuçları ÖSYM'nin internet adresinden açıklandı. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle nereye yerleştiğini öğrenebilir. İşte LYS tercih sonuç sorgulama sayfası ve üniversite kayıt dönemine ilişkin detaylar!

8.08.2017Eğitim
LYS tercih sonuçları için geri sayım sürüyor... ÖSYM sonuç sayfası

LYS tercih sonuçları için geri sayım sürüyor... ÖSYM sonuç sayfası

ÖSYM yetkilileri LYS tercih sonuçlarının 17.00'den sonra açıklanacağını duyurdu, artan heyecan dozu sosyal medyaya da yansıdı. 2017 LYS tercih sonuçlarına hızlıca ulaşmak isteyen öğrenciler sık sık https:/sonuc.osym.gov.tr adresini ziyaret ediyor. Tercihler neticesinde adaylar her hangi bir programa yerleşip yerleşemediklerini öğrenecek. İşte son durum ve LYS sosyal medya yorumları!

8.08.2017Gündem
LYSde son durum... 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

LYS'de son durum... 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

LYS tercih yerleştirme sonuçları 8 Ağustos tarihinin en çok konuşulan konusu oldu. 2017-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Peki LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? Net saat belli mi? İşte LYS tercih sonucuyla ilgili son durum!

8.08.2017Gündem
LYS tercih sonuçları bugün açıklanıyor.. İşte açıklanacağı saat

LYS tercih sonuçları bugün açıklanıyor.. İşte açıklanacağı saat

LYS tercih sonuçları için meraklı bekleyiş bugün son bulacak. ÖSYM'den gelen bilgilere göre tercih sonuçları bugün saat 17:00'den sonra açıklanacak. Peki LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından hangi işlemler uygulanacak? İşte detaylar

8.08.2017Gündem
Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM LYS tercih sonuç tarihini açıkladı

Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM' LYS tercih sonuç tarihini açıkladı

ÖSYM, LYS tercih sonuçları sessizliğini 4 Ağustos Cuma günü bozdu. Pek çok sınavın sonuç tarihini 2017 sınav takvimiyle duyuran ÖSYM, LYS tercih sonucunda net tarih beklentilerine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi. Yapılan duyuruya göre sonuçlar bu hafta erişime açılacak. Peki 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

6.08.2017Gündem
ÖSYM LYS tercihleri sonuç sorgulama LYS tercih sonuçları bugün açıklanacak mı ÖSYM tarih verdi mi

ÖSYM LYS tercihleri sonuç sorgulama! LYS tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? ÖSYM tarih verdi mi?

ÖSYM LYS tercih sonuçları sorgulama sayfası yüz binlerce öğrencinin akınına uğramaya devam ediyor. Milyonlarca öğrenci 26 Temmuz tarihinde LYS tercih işlemlerini tamamlamış ve ardından LYS tercih sonuçlarını beklemeye başlamıştı. LYS tercih sonuçlarının hala açıklanmamasının ardından öğrencilerin büyük isyanı sosyal medyada çığ gibi büyüdü. Geçtiğimiz yıl bu tarihlerde açıklanan LYS tercih sonuçlarının, bu yıl da bu tarihlere yakın açıklanabileceği düşünülmeye başlandı. Peki, LYS tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? ÖSYM tarih verdi mi?

4.08.2017Eğitim
Son Durum: 2017 LYS tercih sonuçları neden hala belli olmadı Geçtiğimiz sene ne zaman açıklanmıştı

Son Durum: 2017 LYS tercih sonuçları neden hala belli olmadı? Geçtiğimiz sene ne zaman açıklanmıştı?

2017 LYS tercih sonuçları günün en çok merak edilen soruları arasına girdi. Geçtiğimiz ay öğrenciler LYS tercihlerini gerçekleştirmişti. Bu süreçte ÖSYM tarafından tercih sonuçlarının açıklanacağı zaman ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, 2017 LYS tercih sonuçlarını merak eden öğrenciler sık sık sonuc.osym.gov.tr adresini ziyaret ediyor. Bu süreçte bizde ÖSYM tarafından LYS tercih sonuçları ile ilgili açıklamaları sizlere aktarmaya çalışacağız.

4.08.2017Eğitim
2017 LYS tercih sonuçları merakla bekleniyor... ÖSYM sonuçları bugün açıklar mı

2017 LYS tercih sonuçları merakla bekleniyor... ÖSYM sonuçları bugün açıklar mı?

LYS tercih sonuçları için öğrencilerin bekleyişi sürüyor. ÖSYM'nin konu hakkında net bir tarih vermemesi ile birlikte öğrenciler sürekli olarak '2017 LYS tercih sonuçları açıklandı mı ve tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorularına cevap arıyor. Bu konuda en güvenilir veri ise geçen yıl hemen hemen aynı tarihlerde yapılan sınavların ve peşinden gelen tercih sürecinin tarihleri.. Peki ÖSYM, LYS tercih sonuçlarını bugün açıklayacak mı?

4.08.2017Gündem
LYS tercih sonuçları bugün açıklanacak mı ÖSYM takviminde heyecanlandıran detay

LYS tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? ÖSYM takviminde heyecanlandıran detay

LYS tercih sonuçları için meraklı bekleyiş sürerken, ÖSYM takviminde dikkat çeken bir detay yer aldı. ÖSYM'nin resmi sitesinde merakla beklenen başka bir sınav sonucu olan ÖABT sonuçlarının bugün açıklanacağı duyuruldu. Bu duyurunun ardından öğrencilerde LYS tercih sonuçlarının da bu takvim de yer alıp yer almayacağı merak konusu oldu. Peki LYS tercih sonuçları bugünün takviminde yer almamasına rağmen açıklanacak mı? İşte detaylar

4.08.2017Eğitim
2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanır LYS sonuç sorgulama ekranı sonuc.osym.gov.tr

2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? LYS sonuç sorgulama ekranı sonuc.osym.gov.tr

LYS sonuçları 11 Temmuz’da açıklandı ancak LYS tercih sonuçları ile ilgili heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Her yıl binlerce öğrencinin girdiği ve sonuçlara göre tercihlerini yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı tercih sonuçları açıklandı mı? İşte detaylar...

3.08.2017Eğitim
Günün sorusu: LYS (üniversite) tercih sonuçları bugün açıklanacak mı

Günün sorusu: LYS (üniversite) tercih sonuçları bugün açıklanacak mı?

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) son günlerin en çok araştırılan konularından biri olmaya devam ediyor. Hem daha önce bir kaç kez üniversite sınavına giren hem de yeni mezunlar LYS tercih sonuçlarını sosyal medyada da gündeme getirerek ÖSYM'den yanıt almaya çalışıyor. Peki tercih sonuçları bugün açıklanacak mı?

3.08.2017Gündem
LYS tercih sonuçlarına sosyal medyadan büyük tepki ÖSYM LYS yerleştirme sonuçlarını ne zaman açıklayacak

LYS tercih sonuçlarına sosyal medyadan büyük tepki! ÖSYM LYS yerleştirme sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

LYS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin tepkiler sosyal medyadan çığ gibi gelmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından geçtiğimiz haftalarda tamamlanan LYS tercihleri için sonuç açıklaması bekleniyor. ÖSYM tarafından LYS tercih sonuçlarına ilişkin hiç bir duyuru ve açıklama gelmemesi öğrenciler tarafından büyük tepki çekilmesine neden oldu. Öğrenciler ÖSYM'nin resmi internet sitesini adeta işgal etmiş durumda. Peki, 2017 ÖSYM LYS yerleştirme sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

3.08.2017Gündem
TEOG 2017 yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak MEBden net tarih

TEOG 2017 yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB'den net tarih!

TEOG yerleştirme sonuçları için geri sayım devam ediyor. Aldıkları puan çerçevesinde en iyi liseye yerleşebilmek için sonuçları bekleyecek olan adaylar, konuyla ilgili detayları araştırmaya devam ediyor. TEOG yerleştirme sonuçları için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımlayacağı bilgilere kilitlenen adaylar, bu sonuçlarla birlikte hangi okula kayıt yaptırabileceğini öğrenecek. Peki, TEOG yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

1.08.2017Eğitim
Üniversiteye hazırlanmanın bedeli: En az 50 bin TL

Üniversiteye hazırlanmanın bedeli: En az 50 bin TL

Etüt merkezleri kapandı. Özel öğretim kursları ise bugünden sonra tek dersten eğitim verecek. Adaylar, özel derse yönelmiş durumda. Üniversite sınavına hazırlanan bir aday her bölümden özel ders alırsa yılda en az 50 bin lira harcamak zorunda.

31.07.2017Eğitim
LYS tercih sonuçları için geri sayım başladı... 2017 ÖSYM LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

LYS tercih sonuçları için geri sayım başladı... 2017 ÖSYM LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 LYS tercih sonuçları için binlerce adayın bekleyişi sürmeye devam ediyor. ÖSTM tarafından gerçekleştirilmeye başlayan LYS tercih işlemleri 18 Temmuz tarihinde binlerce adayın erişimine açılmıştı. LYS tercih işlemlerini tamamlayan adaylar artık beklemeye başladı. ÖSYM tarafından LYS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili henüz bir açıklama gelmese de, adaylar geçmiş yılların tercih sonucu açıklamalarına göz gezdiriyorlar. Peki, 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

31.07.2017Eğitim
LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM LYS takvimi

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS takvimi

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav ve tercih telaşını geride bırakan üniversite adaylarının yeni gündemi bu soru oldu. 2017 LYS tercihleri 18-26 Temmuz tarih aralığında alındı. Tercih hakkını elde etmiş olan binlerce aday, ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden işlemlerini gerçekleştirdi. Şimdi ise tüm adayların gözü kulağı LYS tercih sonuçlarında!

27.07.2017Eğitim
Yurtdışında eğitim hayal değil

Yurtdışında eğitim hayal değil

OECD’nin 2015 verilerine göre, dünya üzerinde toplamda 4.6 milyon uluslararası öğrenci bulunuyor. 2002’de bu sayısının 2 milyon olduğu düşünüldüğünde artık daha fazla sayıda gencin kendi ülkesi dışında eğitim fırsatlarının peşine düştüğü görülüyor. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Avustralya gibi büyük oyuncuların yanı sıra özellikle Avrupa’da Polonya gibi diğer ülkeler de ortaya koydukları stratejik planlarla “Yarışta ben de varım” diyor. Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği (UED), geçen haftalarda yayınladığı rehberde bu ülkelerde eğitim almak isteyenlerin merak ettiği soruları cevaplandırdı. İşte ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Avusturya, Polonya ve İngiltere’de lisans eğitimi için aranan kriterler:

25.07.2017Eğitim
Türkiyenin en iyi hukuk fakülteleri açıklandı

Türkiye'nin en iyi hukuk fakülteleri açıklandı!

Türkiye Barolar Birliği'nin hukuk eğitimi ve öğretimindeki standartları belirlemek amacıyla başlattığı "ölçme-değerlendirme" çalışmaları sonuçlandı. Türkiye'deki hukuk fakültelerinin dekanlarının katılımıyla yaklaşık 3 yıldır yürütülen çalışmaya, 73 hukuk fakültesinden 53'ü katıldı. Çalışma sonucunda hazırlanan listede ilk sıraları devlet üniversiteleri aldı.

25.07.2017Kampüs
Prof.Dr. Sinan Canan: “Sevdiğinizi seçecek ya da seçtiğinizi seveceksiniz”

Prof.Dr. Sinan Canan: “Sevdiğinizi seçecek ya da seçtiğinizi seveceksiniz”

Beyin alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Sinan Canan, hayatlarının en önemli kararını vermeye hazırlanan üniversite adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu: “Sakince düşünüp karar verin. Hayal kurun, bir amacınız olsun. Sadece bir diploma işe yaramaz, mutlaka bir fark oluşturun” diyen Canan, “Ya sevdiğinizi seçeceksiniz ya da ona erişemediyseniz seçtiğinizi seveceksiniz, seçtiğinizi sevmeyi öğreneceksiniz” dedi.

25.07.2017Kampüs
296 bin aday kariyerini bu testle belirledi

296 bin aday kariyerini bu testle belirledi

Üniversite tercihlerinde son iki güne girildi. Tercih yapmak isteyen adaylar, Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi’nde devam eden Tercih ve Tanıtım Günleri’ne yoğun ilgi gösteriyor. Meslek seçimi konusunda henüz karar veremeyenler ise üniversitenin sunduğu Kariyer Testi’ni uyguluyor. 2015’ten bu yana uygulanan Kariyer Testi’ni 296 bin aday çözerken; son bir ayda 26 bin 500 aday kariyerine bu testle yön verdi.

25.07.2017Kampüs
LYS tercih sonuçları o tarihte mi açıklanıyor 2017 üniversite tercih sonuçları

LYS tercih sonuçları o tarihte mi açıklanıyor? 2017 üniversite tercih sonuçları

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak konusu hakkında detayları sorgulamayı sürdüren adaylar, ÖSMY'nin bu hususta yapacağı açıklamanın tarihini merak ediyor. 2017 LYS tercih sonuçları bilgisine göre hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrenecek olan adaylar, dönem başına doğru kayıtlarını gerçekleştirecek. Peki, LYS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

25.07.2017Eğitim
Tercihlerde en önemli faktör: Para ve iş garantisi

Tercihlerde en önemli faktör: Para ve iş garantisi

Üniversite adaylarının hayallerindeki meslek için yaptığı üniversite tercih süreci yarın bitiyor. Doç. Dr. Aslı Bugay, adayların meslek seçimini etkileyen faktörleri araştırdı. Buna göre ilk sırada yüzde 82 ile kazanç-iş garantisi yer aldı. Onu yüzde 68.5 ile aile beklentisi-baskısı izledi.

24.07.2017Eğitim
Bu burslar sizi cezbedecek

Bu burslar sizi cezbedecek

Tercih dönemi geldi, çattı. LYS’den geçerli not alan adayları, şimdi üniversite seçimi bekliyor. Vakıf üniversitelerini tercih edecek adaylar için önemli kriterlerden biri de, burs. Bazı yükseköğretim kurumları, adayları ‘özel’ burslarıyla etkiliyor. Bu zorlu dönemde sizlere rehberlik etmesi için bu fırsatları araştırdık.

24.07.2017Eğitim
Görme engelli Huzeyfenin LYS başarısı

Görme engelli Huzeyfe'nin LYS başarısı

2017 Lisans Yerleştirme Sınavı sonucunda yerleştirme puanı da dahil edilerek YGS-4 türünde Türkiye 6'ncısı olan doğuştan görme engelli Huzeyfe Aydın, toplumun geneline hitap edebilecek bir alanda uzmanlaşmak istiyor.

23.07.2017Kampüs

Yazar Sonuçları

Her tercih bir 'tweet'tir

Geçtiğimiz hafta Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih sonuçlarının açıklanmasıyla sosyal medyada yer yerinden oynadı.

12.08.2017