EKSTRA
MENÜ

Lys

Lys haberleri sayfasında güncel ve son dakika Lys hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.230 Lys haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Lys Haberleri

15 dakika mağdurları için flaş çıkış... ÖSYM’den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız

15 dakika mağdurları için flaş çıkış... 'ÖSYM’den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız'

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) ’09.45 mağdurları’ hakkında "09.45 mağdurları ile ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Kararın yazım aşamasındayız. Biz, şunu arzu ediyoruz. ÖSYM, bu tür kural değişikliklerini daha yumuşak yapsın. Bu hafta sonuna varmadan ÖSYM’den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız" dedi. Şeref Malkoç, ayrıca kendilerine KPSS için 330, ALES için 10 ve LYS için de 256 kişinin başvurduğunu söyledi.

26.04.2017Gündem
2017 LYS sınavları ne zaman yapılacak Hangi dersten kaç soru sorulacak

2017 LYS sınavları ne zaman yapılacak? Hangi dersten kaç soru sorulacak?

LYS sınavlarının ne zaman yapılacağı yüz binlerce öğrenci tarafından araştırılan konulardan birisi haline geldi. Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci LYS sınavları için hazırlıklarını sürdüyor. Hazırlıklarını sürdüren öğrenciler bir yandan da LYS sınavlarının yapılacağı tarihe odaklanmış durumda. LYS sınavlarında hangi dersten kaç soru sorulacağını da merak eden öğrenciler araştırmalarına devam ediyor. Peki, 2017 LYS sınavları ne zaman yapılacak? Hangi dersten kaç soru sorulacak? İşte detaylar.

25.04.2017Eğitim
Bu sınavların başvuru gününü kaçıranlara ÖSYMden müjde

Bu sınavların başvuru gününü kaçıranlara ÖSYM'den müjde

ÖSYM, LYS, KPSS ve ALES başta olmak üzere birçok sınav için başvuru süresini uzattı. Geçtiğimiz günlerde başvurusunun sonlanmasının ardından güncelleme yapılan LYS için öğrencilere bir hak daha tanıma kararı alan ÖSYM, bu sınavların yanına KPSS ve ALES'i de ekledi. İşte, LYS, KPSS ve ALES yeni başvuru tarihleri

25.04.2017Eğitim
Sadece sınav değil okul başarınız da önemli

Sadece sınav değil okul başarınız da önemli

YGS bitti. Sınav heyecanını atlatan adaylar sonuçlarını öğrendi. Şimdi sıralamadaki yerlerini korumak ya da yükseltmek hedefiyle Lisans Yerleştirme Sınavları için çalışıyorlar. Uzmanlar, bu hazırlıklar sırasında okul başarısının da ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor, çünkü yüksek gelen diploma notu sizi aynı puanı aldığınız bir aday karşısında daha da yukarıya çıkaracak.

22.04.2017Eğitim
LYS sınavı ne zaman 2017 LYS sınav tarihleri

LYS sınavı ne zaman? 2017 LYS sınav tarihleri

LYS başvuru için verilen süre 17 Nisan Pazartesi günü doldu. YGS sınavından 180 baraj puanı alarak alan sınavlarına girmeye hak kazanan adaylar, şimdi büyük bir merak ve heyecanla LYS sınav tarihlerini araştırıyor. Haziran ayında gerçekleşecek olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nda bu yıl ilk kez açık uçlu sorular da olacak. Peki, 5 oturumdan oluşan LYS sınavı ne zaman?

19.04.2017Eğitim
LYS ücreti hangi bankalardan yatırılacak Başvuru ne zaman sonlanacak

LYS ücreti hangi bankalardan yatırılacak! Başvuru ne zaman sonlanacak?

LYS para yatırma işlemlerini tamamlayarak başvuru işlemlerini tamamlamak isteyen adaylar, bu işlemin tamamlanmasının ardından sınavların gerçekleştirileceği güne doğru geri sayıma geçecek. LYS başvurusu para yatırma işlemlerinin hangi bankadan yatırılacağını da sorgulayan adaylar, işlemlerini bu gece 23.59'a kadar tamamlayabilecek. İşte, LYS başvurusu ve para yatırma işlemleri hakkında detaylı bilgiler

17.04.2017Eğitim
LYS başvurusu için son gün

LYS başvurusu için son gün

ÜNİVERSİTEYE girişin ikinci adımı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başvuru için yarın (17 Nisan) son gün.

15.04.2017Eğitim
LYS başvuruları için son gün ne zaman LYS başvuru ücreti ne kadar

LYS başvuruları için son gün ne zaman? LYS başvuru ücreti ne kadar?

LYS başvurularının ne zaman sona ereceği binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından merak konusu oldu. LYS sınavının yaklaşmasıyla beraber öğrenciler LYS başvurularını tamamlamaya çalışıyorlar. Öğrenciler bir yandan da LYS başvuru ücretinin ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Peki, LYS başvuruları için son gün ne zaman? LYS başvuru ücreti ne kadar?

15.04.2017Eğitim
LYS başvuru ücreti ne kadar LYS ücreti hangi bankaya yatırılacak

LYS başvuru ücreti ne kadar? LYS ücreti hangi bankaya yatırılacak?

ÖSYM, adayların LYS başvuru sürecini en doğru şekilde gerçekleştirebilmek için kamu spotu yayınladı. Başvuru süreci için verilen süre 17 Nisan'da dolacak. Ancak LYS başvuru ücretini ödemeyenlerin başvurusu geçerli olmayacak. Peki, LYS ücreti hangi bankaya yatırılacak?

14.04.2017Gündem
Hayal gücü optiklere kodlanamaz

Hayal gücü optiklere kodlanamaz

İç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerine yetenek sınavı yerine LYS ile girilecek olmasına öğrenciler tepki gösterdi. Adaylar, “Hayal gücü ve yetenek optiklere kodlanamaz” derken, eğitimciler de bu bölümlerin yetenek sınavıyla öğrenci alması gerektiği görüşünde.

13.04.2017Eğitim
ÖSYMden LYS başvuruları için kamu spotu

ÖSYM'den LYS başvuruları için kamu spotu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan kamu spotuyla, 17 Nisan'da sona erecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvurularında dikkat edilmesi gerekenler konusunda adaylar uyarıldı. Bu yılki LYS'de ilk kez açık uçlu sorular sorulacağından, kamu spotunda adaylara "ÖSYM'nin yayınladığı soru örneklerini incelemeleri" önerildi.

13.04.2017Eğitim
ÖSYM’den LYS başvuru için kamu spotu

ÖSYM’den LYS başvuru için kamu spotu

LYS başvuruları, 17 Nisan’da sona erecek. ÖSYM, YGS sınavından 180 ve üstü puan alıp Lisan Yerleştirme Sınavı'na girmeye hak kazanan adaylar için kamu spotu hazırladı. Başvuruların gerçekleşme sürecine ilişkin detaylı bilgi veren spotta, LYS ücretleriyle ilgili de açıklamalar yer alıyor. Peki, LYS ücreti ne kadar, ödemeler hangi bankaya yapılacak?

13.04.2017Eğitim
Çözüm için karar aşamasındayız

"Çözüm için karar aşamasındayız"

Üniversiteye girişin ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda ‘15 dakika kuralı’ nedeniyle birçok aday mağdur edildiğini söylemiş, okul önlerinde sinir krizi geçirenler olmuştu. KDK’ya başvuranlar da vardı. KDK Başdenetçisi Şeref Malkoç, konuyla ilgili görüşmelerin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

13.04.2017Eğitim
LYS ödemeleri hangi bankaya yapılacak 2017 LYS başvurusu

LYS ödemeleri hangi bankaya yapılacak? 2017 LYS başvurusu!

LYS başvuru işlemini yapabilmek için ödemeleri gerçekleştirecek olan öğrenciler, bu başvurunun nasıl gerçekleştirileceğini araştırmaya başladı. İyi bir üniversite için mücadele verecek olan milyonlarca öğrencinin müracaatta bulunacağı LYS başvurusu, ücretlerin bankaya yatırılmasının ardından son bulacak. Peki, LYS başvurusu nasıl yapılacak? LYS paraları hangi bankaya yatırılacak? İşte, öğrencilerin merak ettiği konunun detayları

12.04.2017Eğitim
Sınavlar tek çare olmamalı

Sınavlar tek çare olmamalı

Her çocuğumuz yetenekli. Asıl olan onların yeteneklerini, yaratıcılıklarını ve özgün yanlarını keşfedecekleri ve geliştirecekleri eğitim ortamlarının onlara sunulması. İlkokuldan liseye kadar okuldaki 12 yılının neredeyse yarısını sınavlara hazırlanarak ve soru çözerek geçiren bir öğrencinin dünyamıza katacağı çok az şey olabilir. Araştırmalar, çocuklarımıza çok sayıda soru çözdürerek başarılarını arttıramayacağımızı ortaya koyuyor.

10.04.2017Eğitim
LYS başvuru tarihi ne zaman bitiyor ÖSYMden flaş sınav merkezi duyurusu

LYS başvuru tarihi ne zaman bitiyor? ÖSYM'den flaş sınav merkezi duyurusu!

LYS başvuru tarihleri konusunda araştırma yapan öğrenciler, bir üst sınav olan LYS'ye giriş yapabilmek için müracaatta bulunmak zorunda oldukları sınav hakkında detayları öğrenmek istiyor. ÖSYM tarafından bazı merkezlerde gerçekleştirilen LYS, yeni duyuru ile birlikte ilan edilen ilçe merkezlerinde de gerçekleştirilebilecek. Peki, bu merkezler hangileri olacak? İşte, LYS başvuru tarihi ve sınav merkezleri hakkında detaylı bilgiler

9.04.2017Eğitim
YGSde hayatının şokunu yaşayan genç kıza sevindiren haber

YGS'de hayatının şokunu yaşayan genç kıza sevindiren haber

Tokat’ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) nefes açıcı tüp ilaçla girdiği için sınavı iptal edilen Zehra Betül Baş’a sevindirici haber Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) geldi.

9.04.2017Gündem
Sayısal derslerde başarıyı yakalayın

Sayısal derslerde başarıyı yakalayın

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nı (YGS) geride bıraktınız. Sırada 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. YGS’de istediğiniz puanı elde edemediyseniz üzülmeyin, LYS bunu telafi etmek için iyi bir fırsat. Bunun için çalışmaya biraz daha hız verebilirsiniz, özellikle de sayısal derslere. Çünkü ÖSYM’nin YGS ile ilgili istatistiklerinin de gösterdiği gibi, adaylar özellikle sayısal derslerde zorlanıyor. 2017 YGS’de matematik netleri son beş yılın en kötüsü oldu. Uzmanlara göre, sayısaldaki başarısızlığın ilk sebebi öğrencilerin onlardan korkması. Ayrıca, daha ilkokul birinci sınıftaki ders işlenişi ve yapılan etkinliklerin yetersiz olmasının da bu durumu etkilediğini belirtiyorlar. Oysa sayısalda başarının sırrı basit: “Onları soyutluktan kurtarıp somutlaştırın.” Sizin için işin uzmanlarından tüyolar aldık.

8.04.2017Eğitim
YGS’den sevindiren haber geldi... Sınavı geçerli

YGS’den sevindiren haber geldi... Sınavı geçerli!

Tokat’ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına nefes açıcı tüp ilaçla girdiği için sınavı iptal edilen Zehra Betül Baş’a sevindirici haber Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) geldi. Zehra Betül Baş'ın sınavı geçerli sayıldı. Baş, "Belgem var ve LYS'ye girebilir yazıyor. Defalarca kontrol ettim gerçekten inanılmaz bir duygu” dedi.

8.04.2017Gündem
ÖSYM’den sınav merkezleri listesine güncelleme

ÖSYM’den sınav merkezleri listesine güncelleme

ÖSYM, 2017 LYS’nin uygulanacağı ‘İlçe Sınav Merkezileri Listesi’ni güncelledi.

7.04.2017Eğitim
LYS için kritik başvuru rehberi

LYS için kritik başvuru rehberi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 180 barajını geçerek Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılmaya hak kazanan yüz binlerce aday, şimdi başvuru telaşı yaşıyor. Uzmanlar, bu sürecin de sınav kadar önemli olduğunu söylüyor. Çünkü LYS sonucunda hesaplanacak puan türleri bu başvurulara göre olacak.

6.04.2017Eğitim
2017 LYS başvurusu nasıl yapılır LYS Ücreti ne kadar

2017 LYS başvurusu nasıl yapılır? LYS Ücreti ne kadar?

YGS'de 180 barajına ulaşarak LYS'ye girmeye hak kazanan adaylar, 4 Nisan Salı günü itibariyle başvurularını yapmaya başladı, süreç 17 Nisan'a kadar devam edecek. LYS sınav ücretleri ise 18 Nisan 2017 tarihine kadar sürecek. Sınav ücreti süresi içinde yatırılmadığı takdirde başvurular tamamlanmamış sayılacak. Peki, 2017 LYS başvurusu nasıl yapılır? 2017 LYS Ücreti ne kadar? Sınavla ilgili tüm merak edilenler detayda!

6.04.2017Gündem
LYS için başvurularda son tarih 17 Nisan

LYS için başvurularda son tarih 17 Nisan

Ünİversiteye girişin ikinci adımı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başvurular başladı. Başvuruların erişime açılmasıyla birlikte AİS sisteminde yoğunluk meydana geldi. LYS başvurusu nasıl yapılır? LYS başvuru ücreti ne kadar? İşte detaylar.

4.04.2017Eğitim
2017 LYS başvuruları ÖSYM tarafından erişime açıldı LYS başvurusu nasıl yapılır

2017 LYS başvuruları ÖSYM tarafından erişime açıldı! LYS başvurusu nasıl yapılır?

2017 LYS başvuruları bugün ÖSYM tarafından binlerce öğrencinin erişimine açıldı. YGS'nin bitmesinin hemen ardından LYS sınavına yönelen öğrenciler başvuruların başlayacağı günü merakla bekliyordu. Bugün başvuruların erişime açılmasıyla birlikte AİS sisteminde yoğunluk meydana geldi. Öğrenciler bir yandan da LYS başvuru ücretinin ne kadar olacağını merak ediyordu. Peki, LYS başvurusu nasıl yapılır? LYS başvuru ücreti ne kadar? İşte detaylar.

4.04.2017Eğitim
Öğrenciyi suçlamakla olmaz

Öğrenciyi suçlamakla olmaz

ÖSYM’nin paylaştığı sayısal verilere göre, testlerdeki başarı ortalamaları geçen yıla oranla önemli ölçüde düştü. Matematik Köyü’nün kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin, bu durumu Hürriyet’e değerlendirdi. Geçen yıl eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talebi üzerine “Lise-1 Matematik Kitabı” yazmaya başlayan Nesin, öğrenciyi suçlamanın yanlış olduğunu belirterek, özetle şunları söyledi:

29.03.2017Eğitim
2017 LYS başvuruları ne zaman yapılacak İşte ÖSYM tarafından açıklanan 2017 LYS tarihleri

2017 LYS başvuruları ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından açıklanan 2017 LYS tarihleri

2017 LYS başvuruları ne zaman yapılacağı binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 28 Mart'ta açıklanan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (YGS) ardından binlerce öğrenci şimdi ikinci sınav olan LYS'ye yöneldi. İlk sınav sonuçlarının ardından puanlarını kontrol eden öğrenciler şimdi de en önemli sınav olan LYS için çalışmalarına başladı. Peki, 2017 LYS başvuruları ne zaman yapılacak? İşte, ÖSYM tarafından açıklanan 2017 LYS tarihleri.

29.03.2017Eğitim
2017 YGS başarı sıralaması düşer mi YGS baraj puanı kaç

2017 YGS başarı sıralaması düşer mi? YGS baraj puanı kaç?

YGS başarı sıralamasının bu yıl nasıl olacağı merak ediliyor. 12 Mart Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2017-YGS) sonuçları dün açıklandı. ÖSYM, sınav sonuçları ile beraber sınavla ilgili sayısal bilgileri de paylaştı. Şimdi öğrencilerin aklında tek bir soru var: 2017 YGS başarı sıralaması düşer mi? Bu konuya yanıt uzmanlardan geldi. İşte, YGS baraj puanı ve başarı sıralamasıyla ilgili öngörüler!

29.03.2017Eğitim
YGS 2017 sonuç sorgulama ekranı | ÖSYM, YGS sınav sonuçlarını açıkladı

YGS 2017 sonuç sorgulama ekranı | ÖSYM, YGS sınav sonuçlarını açıkladı

YGS sınav sonuçları meraklı bekleyişin ardından dün akşam üstü açıklandı. Sonuçların açıklanmaması üzerine öğrenciler sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getirmiş bunun üzerine ÖSYM'den konu hakkında açıklama gelmişti. YGS sınav sonuçları açıklandı. Peki YGS sınav sorgulama işlemi nasıl yapılır?

29.03.2017Eğitim
Geçersiz sınav rekoru

Geçersiz sınav rekoru

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) 12 Mart’ta yapılan ve 2 milyon 265 bin 844 adayın başvurduğu üniversiteye geçişin ilk basamağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın YGS sonuçları dün açıklandı. Bu yıl sınava girmeyen aday sayısında artış gözlendi. Geçen yıl çeşitli nedenlerle 61 bin 482 aday sınava giremezken bu yıl 102 bin 949 aday sınava girmedi. Bu artışta, bu yıl ilk kez uygulanan ve tartışmalara neden olan 15 dakika kuralının etkili olduğu öngörülüyor.

28.03.2017Eğitim
YGS 2017 sınav sonuçları açıklandı.. YGS sınav sonuçları sorgulama ekranı

YGS 2017 sınav sonuçları açıklandı.. YGS sınav sonuçları sorgulama ekranı

YGS sınav sonuçları sınava giren adaylar tarafından merakla bekleniyordu. ÖSYM az önce merakla beklenen sonuçları açıkladı. YGS sınav sonuçlarını sorgulamak için ÖSYM'nin resmi sitesi şuan erişime açıldı. Peki YGS 2017 sınav sonuçları nasıl sorgulanacak? İşte ÖSYM'nin sınav sorgulamak için resmi adresi

28.03.2017Gündem
YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak ÖSYM sonuç sayfası

YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak? ÖSYM sonuç sayfası

YGS sonuçlarının bugün açıklanmasını bekleyen adaylar sık sık ÖSYM'nin sonuç sayfasını ziyaret ediyor. Üniversite adayları YGS sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin 'https://sonuc.osym.gov.tr' adresi üzerinden görüntüleyebilecekler. Peki, sonuçlar saat kaçta açıklanacak? Net bir saat var mı? YGS sonuçlarında son durum detayda!

28.03.2017Eğitim
YGS sonuçları bugün açıklanacak mı YGS sonucu için saatler kaldı

YGS sonuçları bugün açıklanacak mı? YGS sonucu için saatler kaldı

YGS sonucu için nefesler tutuldu. Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonucu için ÖSYM'den tarih bilgisi geldi. Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin katılım sağladığı 2017 YGS sınav sonuçları, AİS sistemi üzerinden erişime açılacak, öğrenciler LYS'ye giriş hakkı elde edip edemediklerini öğrenecek. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

27.03.2017Eğitim
Bahar Akıngüç Günver: Online eğitimi iyi kullanmalı

Bahar Akıngüç Günver: Online eğitimi iyi kullanmalı

Bahar Akıngüç Günver, bir eğitim yöneticisi ve aile işletmesinin de üçüncü kuşak üyesi. İlköğrenimini Kültür Koleji’nde, ortaöğrenimini Robert Kolej’de, yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. California State University’de ‘Eğitim Yönetimi’ konusunda yüksek lisans yaptı.

27.03.2017Eğitim
Üniversite adaylarının gözde alanları belli oldu

Üniversite adaylarının gözde alanları belli oldu

YÖK, 28 Mart'ta YGS sonuçları açıklanmadan önce üniversite adaylarının meslek eğilimlerini belirledi.

26.03.2017Eğitim