Bugün neler oldu?

Lunapark

Lunapark kelimesi, dilimizde oldukça sık olarak karşımıza çıkan kelimeler arasında kendisine yer edinmektedir. Sizin için lunapark nedir? Lunapark oyuncakları ve isimleri hakkında bilgi konularıyla alakalı bilgileri tüm detayları ile derledik.

Lunapark içerisinde çok çeşitli elektronik makine ve oyuncak bulunur ve her yaştan insanın eğlenmesine olanak sağlayan bir ortam barındırır.

Lunapark Nedir?

Lunapark, çocukların, gençlerin hep çocuk kalanların binmekten ve oynamaktan keyif alacakları nitelikte içerisinde çok fazla sayıda elektrikli makine ve oyuncakların bir araya gelerek oluşturduğu bir tür eğlence merkezi olarak tanımlanmaktadır.

Lunapark içerisinden her yaştan insanın keyifli zaman geçirmesine olanak sağlayan çok fazla seçenek bulunur. Bu yönüyle de eski zamanlardan günümüze dek her yaştan insanın eğlence anlayışı içinde kendisine yer edinmiştir. Bu doğrultuda Lunapark, insan yaşamındaki değişikliklerin doğrultusunda sürekli olarak değişime uğramaktadır.

Sanayileşmenin olmadığı dönemlerde Lunaparklarda el ve bilek gücüyle çalışan oyuncaklar çeşitli oyuncaklar yer alırken, elektriğin insan yaşamının bir parçası olmasıyla birlikte gittikçe modernleşen bir yapıya sahip hale gelmiştir.

Lunapark Oyuncakları Ve İsimleri Hakkında Bilgi

Lunapark, insanların içerisinde olabildiğince eğlenerek vakit geçirmesini sağlamak doğrultusunda yapılmış olan bir tür eğlence mekanı olarak faaliyet gösteren yerdir. Lunapark kültürünün sahip olduğu eğlence anlayışında; insanı eğlendirirken aynı zamanda heyecanlandıran ve kimi zamanda korkutan çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin varlığı söz konusudur.

 Lunaparklarda çok çeşitli eğlence amaçlı oyuncak bulunmaktadır. Bu oyuncaklar arasında ise;

 - Atlıkarınca (Atlıkaraca)

 - Gondol

 - Şişme Oyun Parkları

 - Kamikaze

 - Korku tüneli

 - Ahtapot

 - Zincirli Sandalye (Salıncak)

 - Dönme dolap

 - Çarpışan araba

 - Balerin

 - Crazy Dance

 - Atlıkarınca, yere sabitlenmiş durumda olan bir eksen etrafında döndürülen bir çeşit platform yahut askılara takılı oyuncak atlardan oluşur. Aynı zamanda uçaklar, arabalar gibi çeşitli oyun araçlarından meydana gelebilen oldukça büyük bir oyuncak ve eğlence aracıdır. Bu oyuncağın ismi İki yüzyıl öncesine kadar Atlıkaraca olmuştur. Daha sonraki yıllarda ise Türklerin at eğitimi için kullandıkları bir alet ve eğlence amaçlı olarak gerçekleştirdikleri at oyunlarına verilen isimden türetilip günümüzde kullanılan Atlıkarınca ismini almıştır.

 - Gondol; İtalyanca ve İngilizce gondola, gondol, geleneksel kürekli bir Venedik aracı olarak tanımlanır. Lunaparklardaki gondola benzer oyuncak da adını bu araçtan alır.

 - Şişme Oyun Parkı; isminden de anlaşılacağı üzere tamamıyla şişme olarak üretilmiş olan ve içerisinde herhangi bir ahşap, demir ve benzeri sert cismin olmadığı eğlence amaçlı üretilmiş oyun parkları olup ismini de şişirilme özelliğinden almıştır.

 - Kamikaze ismi; ikinci Dünya Savaşı döneminde Japonların uyguladıkları intihar hücumları ve bu hücumlarda kullanılan araç diğer bir ifadeyle intihar saldırısı gerçekleştiren pilottan gelmiştir.

- Korku tünelinde bir raylı sistem ve üzerinde karanlık bir tünelde ilerleyen bir araba vardır. Bu ilerleyiş esnasında ise kenarlarda çeşitli ürkütücü ve korkutucu yaratıklar bulunur ve tüm bunlara korkunç ses eşlik eder. Korku tüneli ismini sahip olduğu tüm bu donanımların varlığıyla alır.

- Ahtapot; lunaparklarda bir çeşit eğlence aracı olup ismini ise bir tür deniz canlısı olan ve sekiz kolu bulunan ahtapot canlısına benzerliğinden dolayı almıştır.

- Zincirli Sandalye (Salıncak); sandalye ye benzer oturma araçlarının zincirler yardımıyla kendi çevresinde dönen bir tür mekanizmaya bağlanması ve bu doğrultuda hareket etmesinden meydana gelir. Bu eğlence aracı ismini sahip olduğu bu özelliğinden alır.

- Dönmedolap; ismini dik bir tekerlek ve üzerinde oturma bölümlerinden ve döner bir çark olma özelliğinden almıştır.

- Çarpışan arabalar: genellikle dikdörtgen veya oval biçimde bir pist üzerinde hareket eder ve bu pistin zemini de metal kaplıdır. Çarpışan arabalar ismini pist üzerindeki çarpışma hareketlerinden alır.

- Balerin; Türkçe dilinde hareket etmek anlamına gelmekte olup İtalyanca ballo kelimesinden türetilmiştir. Bu terim dansın içeriğine uygun bir isim kazanmıştır. Lunaparkta bulunan eğlence aracı da ismini bu dans içeriğini hayata geçiren kadın balerin dansçıda alır.

- Crazy Dance; dönen bir eksen üzerinde bulunan araba şeklindeki koltuklardan meydana gelen bir eğlence aracıdır. Bu araç ismini sahip olduğu hareket niteliğinden almıştır.

Lunapark haberleri

DAHA FAZLA #LUNAPARK HABERLERİ

Lunapark’a ait tüm site haberleri