EKSTRA
MENÜ

Liselere Giriş Sınavı

Liselere Giriş Sınavı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Liselere Giriş Sınavı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 559 Liselere Giriş Sınavı haberi bulunmuştur.

LGS; Liselere Geçiş Sistemi ifadesinin kısaltması olarak tanımlanabilir. Bu sınav, 2018- 2019 eğitim öğretim senesinde devreye girmiştir. LGS sınavına 8. sınıf öğrencileri girer. Sınava girmiş olan 8. sınıf öğrencilerinin yüzde 30 diploma notu, yüzde 70 sınav notu kullanılmaktadır.

LGS Nedir?

Liselere Geçiş Sistemi veya LGS; TC Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018- 2019 Eğitim Öğretim senesinden beri uygulamaya koymuş olduğu ortaöğretime giriş sistemi olarak tanımlanabilir. TEOG sınavının yerini LGS sistemi almıştır. Bu sistemde TIMS ve PISA soruları esas alınıp, mantık muhakemesi yeteneği ölçülmektedir. Sınavı kazanan öğrencilerin; Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi gibi liselere gitme şansı bulunur. Sınavda belli başarıya ulaşamayan öğrenciler ise adrese dayalı okul tercihi yapabilir ve merkezi sınav ile öğrenci almayan okullarda eğitimini sürdürmeyi tercih edebilir. Sınava girmek zorunlu değildir.

Liselere Giriş Sınavı Konuları

Sınavın giriş konuları; seçmeli sayısal ve sözel konulardan oluşmaktadır. 6- 7- 8. sınıf müfredatı ile oluşacak olan sorular Milli Eğitim Bakanlığı ile hazırlanacaktır. Liselere Giriş Sınavı konuları, müfredat ile uyumlu bir şekilde hazırlanmaktadır.

LGS Soru Sayısı

Liselere Geçiş Sistemi veya LGS, TEOG sınavı yerine geçen bir sınav sistemidir. LGS sınavı 90 sorudan oluşmaktadır. Bununla birlikte derslere göre soru dağılımı bulunur. Derslere göre soru dağılımı ise; Türkçe dersinden 20 soru, matematik dersinden 20 soru, fen bilgisi dersinden 20 soru, din kültürü dersinden 20 soru, inkılap ve Atatürkçülük tarihi dersinden 10 soru, yabancı dil dersinden 10 soru olmak üzere toplam 90 sorudur. Yalnızca 8. sınıf dersleri konularından oluşmayan bu sınav 6.- 7. ve 9. sınıf olmak üzere her senenin müfredatından sorulmaktadır. LGS sınavı iki ayrı oturumdan oluşmaktadır. İlk oturumda 50 soru verilmekte olup 75 dakikalık bir süre tanımlanmaktadır. İkinci oturumda ise sayısal alan olmak üzere 40 soru verilerek 80 dakikalık süre tanımlanmaktadır.

LGS Soru Dağılımı Hakkında Bilgi

Liselere Geçiş Sınavı soru dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır;

Türkçe Dersi Konu Dağılımı:

 - Anlam Bilgisi,

 - Sözcükte Anlam,

 - Paragrafta Anlam,

 -Cümlede Anlam,

 -Yazım ve Noktalama,

 -Ses Bilgisi,

 - Noktalama İşaretleri,

 - Yazım imla Kuralları,

 - Dil Bilgisi,

 - Yazı Türleri,

 - Fiil Çatısı,

 - Anlatım Bozuklukları,

 - Söz sanatları,

 - Cümlenin Öğeleri,

 - Eylemsi.

Matematik Dersi Konu Dağılımı:

 - Sayılar ve İşlemler,

 - Çarpanlar ve Katlar,

 - Üslü İfadeler,

 - Kara köklü İfadeler,

 - Olasılık,

 - Basit olayların olma olasılığı,

 - Geometri,

 - Üçgenler,

 - Eşitlik ve Benzerlik,

 - Dönüşüm geometrisi,

 - Geometrik Cisimler,

 - Cebir,

 - Eşitsizlikler,

 - Doğrusal Denklemler,

 - Cebirsel İfadeler ve özdeşlikler,

 - Veri İşleme.

 Fen Bilgisi Dersi Konu Dağılımı:

 - İnsanda üreme, büyüme ve gelişme,

 - Basit Makineler,

 - Maddenin Yapısı ve Özellikleri,

 - Işık ve ses,

 - Canlılar ve Enerji İlişkileri ve maddenin halleri ile ısı,

 - Yaşamımızdaki Elektrik,

 - Deprem ve Hava Olayları.

 İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Konu Dağılımı:

 - Bir Kahraman Doğuyor,

 - Milli Uyanış Yurdumuzun İşgaline Tepkiler,

 - Ya İstiklal Ya Ölüm,

 - Çağdaş Türkiye Yolunda,

 - Atatürkçülük, İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası,

 - Atatürk Dönemi Türkiye dış politikası,

 - Atatürk’ün Ölümü.

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fiziğe Çalışma Teknikleri Ve Öneriler 

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? Dikkat Dağınıklığını Önlemek Ve Geliştirmek İçin Öneriler 

Liselere Giriş Sınavı Haberleri

2021 LGS ne zaman İşte MEB Liselere Giriş Sınavı tarihi

2021 LGS ne zaman? İşte MEB Liselere Giriş Sınavı tarihi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Bu gelişmenin ardından, LGS sınav tarihi merak konusu oldu. Peki, 2021 LGS ne zaman yapılacak?

30.04.2021Gündem
2021 LGS ne zaman yapılacak İşte erteleme durumu hakkında son gelişmeler

2021 LGS ne zaman yapılacak? İşte erteleme durumu hakkında son gelişmeler

'LGS ertelenecek mi? sorusu, Koronavirüs vaka sayılarının artışa geçmesi dolayısıyla pek çok öğrenci ve velisinin aklındaki soru işareti olmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğundaki Liselere Giriş Sınavı (LGS) için müracaatlarını gerçekleştiren öğrenciler, çalışmalarına da aralıksız devam ederken bu soruya yanıt aramaya başladı. Peki, 2021 LGS ne zaman yapılacak?

27.04.2021Gündem
LGS ne zaman yapılacak MEB LGS 2021 tarih detaylarını açıkladı

LGS ne zaman yapılacak? MEB LGS 2021 tarih detaylarını açıkladı

LGS hangi tarihte ve ne zaman yapılacağı ile gündemde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan LGS 2021 sınavı için tarih detayı duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre LGS sınavı Haziran ayında organize edilecek. 8. sınıf öğrencilerinin katılım sağlayacağı sınavda öğrenciler kendilerine sorulan sorulara yanıt arayacak. Peki, LGS 2021 ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

31.03.2021Gündem
LGS 2021 ne zaman yapılacak LGS sınav tarihi belli oldu

LGS 2021 ne zaman yapılacak? LGS sınav tarihi belli oldu!

LGS sınav tarihi veli ve öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı LGS 2021 sınav tarihini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre söz konusu sınav Haziran ayında organize edilecek. 8. sınıf öğrencilerinin katılım sağlayacağı sınavda öğrenciler kendilerine sorulan sorulara yanıt arayacak. Peki, LGS 2021 ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

4.03.2021Gündem
Başarıyı etkileyen faktörler

Başarıyı etkileyen faktörler

Başarı tesadüfen gelen bir sonuç değil. İyi bir planlama ve yatırım gerektirir. Sınavlar eğitim sisteminde yoğun olarak uygulandığı ve elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin gelecekleri şekillendirildiği için ülkemizde sınav başarısı önemli bir gündemi oluşturuyor. Peki öğrencilerin özellikle de ulusal ya da uluslararası düzeyde yapılan sınavlardaki başarıları nasıl arttırılabilir?

17.02.2021Eğitim
Yüz yüze kursa giden öğrencilere öneriler

Yüz yüze kursa giden öğrencilere öneriler

Bu yıl LGS ve YKS’ye girecek öğrenciler için yüz yüze kurslar başladı. Tatil gelse bile onların bu zorlu sınava hazır olması gerekiyor. Uzmanların bu öğrencilere en büyük önerisi planlı çalışmaları. Çünkü sınavda zeki olan değil planlı çalışan kazanıyor.

27.01.2021Eğitim
Ortaokullara 3 bin 350 soruluk kaynak desteği

Ortaokullara 3 bin 350 soruluk kaynak desteği

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaokul öğrencileri için daha önce ilk üç ünitesi yayımlanan çalışma fasiküllerinin dördüncü ünitelerinin paylaşıldığını duyurdu. Bakan Selçuk, "Ortaokul öğrencilerimiz için yayımladığımız yeni çalışmada her sınıf düzeyinde dördüncü üniteleri kapsayan fasiküller bulunuyor. 4'üncü ünite fasikülleri LGS'ye hazırlanan 8'inci sınıf öğrencilerimiz için de önemli bir kaynak oluşturuyor" dedi.

19.01.2021Eğitim
2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

Küresel bir salgının bizi aldığımız nefesle sınaması, temel beşeri gerekliliğimiz olan sosyalleşme ihtiyacımızı elimizden alması hem bireysel hem de kurumsal anlamda ağır bir sınavdı. 2020 bu yüzden dünya tarihinde pek çok alanda büyük kırılmalar yarattı.

28.12.2020Eğitim
Ortaokullara 3 bin soruluk yeni kaynak

Ortaokullara 3 bin soruluk yeni kaynak

5, 6,7 ve 8'inci sınıflar için hazırlanan çalışma fasiküllerinin üçüncü üniteleri, öğrencilerin çalışmalarını pekiştirme süreçlerini kolaylaştırması için ‘http://odsgm.meb.gov.tr/’ adresinden erişime açıldı.

25.12.2020Eğitim
8 ve 12’lere seviye tespit sınavı

8 ve 12’lere seviye tespit sınavı

2021’de LGS ile YKS’ye girecek 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine seviye tespit sınavı yapılacak. Sınavda başarılı öğrencilere de burs desteği sağlanacak.

15.10.2020Eğitim
‘FETÖ imamı soruları dağıttı’

‘FETÖ imamı soruları dağıttı’

21 Kara Harp Okulu eski öğrencisi itirafçı oldu. Şüphelilerden biri, 2010 Askeri Liselere Giriş Sınavı sorularının dağıtıldığını anlattı.

1.09.2020Gündem
Garsonluktan Türkiye birinciliğine

Garsonluktan Türkiye birinciliğine

Kayseri'de özel kursa gitmeyen, ailesinin işlettiği lokantada hem garson olarak yardım eden hem de sınava hazırlanan Akif Bayam, Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) Türkiye 1'incisi oldu.

15.08.2020Eğitim
Özel okullara kayıt telaşı sürüyor

Özel okullara kayıt telaşı sürüyor

Türkiye’nin köklü özel okulları ön kayıt için öğrencilere ve velilere kapılarını açarken taban puanlarını da duyurdu. Çocuklarını kontenjanların sınırlı olduğu özel okullara kaydettirmek isteyen velilerin sayısı oldukça fazla. Okullar ise öğrencilerin belgelerini titizlikle inceleyerek ön kayıt sürecine devam ediyor.

21.07.2020Eğitim
İTÜ Meslek Lisesi çıtayı yükseltti

İTÜ Meslek Lisesi çıtayı yükseltti

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, "İTÜ MTAL'a bu eğitim öğretim döneminde daha büyük bir ilgi bekliyoruz. Bu sene LGS'den yüzde 1'lik dilimden öğrenci almayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu alanda nitelikli ara elemanlar yetiştirmek. Üstüne bir de üniversite derecesi almaları ve hele İTÜ'lü olurlarsa ciddi imkân ve olanaklar onları bekliyor. Lisede birkaç dersi de üniversitedeki hocalarımız üstlenebilir. Yani lise öğrencilerine üniversite hocalarımız da ders verecek" dedi.

21.07.2020Eğitim
Dünya değişti, tercihler değişti

Dünya değişti, tercihler değişti

2020 ülkemiz ve dünya için olağan üstü hadiselerin yaşandığı bir sene olarak yaşanmaya devam ediyor. Bu sene Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) giren öğrenciler okul yaşantılarının son dönemini evlerde geçirdi. Böyle bir süreçte uzaktan eğitim, çevrimiçi eğitim, canlı yayınlar, online sınavlar, ev okulu, evde eğitim gibi kavramları daha sık dillendirir olduk. Çocukların sınav motivasyonunda okulun destek bölümü de ailelere kaldı.

20.07.2020Eğitim
LGS tercihleri başladı

LGS tercihleri başladı

Bu yıl Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) giren öğrenci sayısının geçen yıla göre yüzde 43 oranında fazla olması, veli ve öğrencilerin doğru tercih yapabilme konusunda kaygılarını artırıyor. Kaygının temelinde yüzdelik dilime düşen öğrenci sayısındaki artış var.

20.07.2020Eğitim
2020 LGS sonuçları açıklandı, birinciler belli oldu - LGSde kaç birinci çıktı İşte LGS birincileri ve sonuçlarıyla ilgili bilgiler

2020 LGS sonuçları açıklandı, birinciler belli oldu - LGS'de kaç birinci çıktı? İşte LGS birincileri ve sonuçlarıyla ilgili bilgiler

2020 LGS sonuçları günler öncesinden de duyurulduğu gibi MEB.gov.tr adresinden açıklandı. 20 Haziran tarihinde gerçekleşen Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonucunda 42 ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak birinci oldu. Bu yıl LGS'de tam puan alan öğrenciler, LGS Türkiye birinciliğini paylaşıyor. Peki, LGS'de kaç birinci çıktı? İşte LGS sonuçları ve LGS birincileriyle ilgili bilgiler...

18.07.2020Gündem
20 soruda LGS tercihi

20 soruda LGS tercihi

Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. 16-29 Temmuz tarihleri arasında özel ortaöğretim kurumları ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar, 20-29 Temmuz’da ise Anadolu ve fen liseleri için başvurular başlıyor. Peki tercih yaparken nelere dikkat etmeli. İşte 20 soruda LGS tercih rehberi...

18.07.2020Eğitim
TOBB Başkanından meslek okullarını seçin çağrısı

TOBB Başkanı'ndan 'meslek okullarını seçin' çağrısı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gençlerimizi Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB ETÜ olarak başlattığımız program kapsamındaki 81 ildeki 103 okulumuzu tercih etmeye çağırıyorum" dedi.

18.07.2020Eğitim
Bu liseyi tercih eden öğrencilerin tüm giderleri karşılanacak

'Bu liseyi tercih eden öğrencilerin tüm giderleri karşılanacak'

Aksaray Valiliği, Aksaray Ticaret Borsası ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini tercih eden öğrencilere, burs, servis, yemek, staj ve iş imkânı sağlanacak.

17.07.2020Eğitim
LGS 2020’nin şampiyonlarının hayalleri farklı... Sınava çalışmak kadar sınav anı da önemli

LGS 2020’nin şampiyonlarının hayalleri farklı... 'Sınava çalışmak kadar sınav anı da önemli'

Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonucunda 42 ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak birinci oldu. 500 tam puan yapan öğrencilerin her birinin hayalleri farklı. Kimi hangi mesleğe seçeceğine daha sonra karar vereceğini belirtirken kimi tıp okumak istediğini, kimiyse teknik direktör olmak istediğini söyledi. İşte 2020 LGS şampiyonları:

16.07.2020Eğitim
LGS sınav yeri ve giriş belgesi sorgulama: LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır

LGS sınav yeri ve giriş belgesi sorgulama: LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

LGS sınav yerleri nasıl öğrenilir? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan Liselere Giriş Sınavı (LGS) giriş belgeleri yayımlandı. E okul üzerinden açıklanan LGS sınav giriş belgesi üzerinde sınav salonu, sıra numarası ve öğrenci bilgileri yer alacak. LGS sınav giriş belgelerine 'http://www.meb.gov.tr/' internet adresi ve e-Okul üzerinden ulaşabilecek. Söz konusu sınav yerleri T.C kimlik no ve doğum tarihiyle birlikte sorgulanacak. İşte, 2020 LGS sınav yerleriyle ilgili ayrıntılar.

18.06.2020Gündem
Nüfus müdürlükleri LGS ve YKSye girecek olan öğrenciler için açık tutulacak

Nüfus müdürlükleri LGS ve YKS'ye girecek olan öğrenciler için açık tutulacak

LGS ve YKS'ye girecek öğrencilerin kimlik kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin 18-19-25-26 Haziran'da saat 20.00'ye kadar, 20-27 Haziran'da 07.00-13.00 saatlerinde, 28 Haziran'da 07.00-16.00 saatlerinde hizmet vereceği bildirildi.

18.06.2020Eğitim
Van Büyükşehir Belediyesi, sınav öncesi okulları dezenfekte ediyor

Van Büyükşehir Belediyesi, sınav öncesi okulları dezenfekte ediyor

VAN’da koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak Liselere Giriş Sınavı (LGS) öncesinde Büyükşehir Belediyesi, okullarda dezenfeksiyon çalışması gerçekleştiriyor.

17.06.2020Gündem
Sınav ailesi olmak

Sınav ailesi olmak

Ülkemizde bir öğrencinin kariyerini belirleyen iki önemli sınavdan bahsedilir. Bunlar Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır (YKS). Bu sınavların dışında da tabii ki başka sınavlar da var. Ancak bilinirliği en yüksek sınavlar bunlar. Bu iki sınavın bir insanın hayatında kapladığı toplam süreye baktığımızda ortalama altı saat olduğunu görürüz.

15.06.2020Eğitim
Yaşam bir sınav mı Sınavlar bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı

Yaşam bir sınav mı? Sınavlar bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı?

Üç aydır yaşadığımız ‘korona süreci’ tüm dünya için bir kriz ve bir sınav oldu. “Bu krizi aşabilecek miyiz, koronavirüsle verdiğimiz sınavda başarılı olabilecek miyiz? Kim kazanacak, kim kaybedecek?” sorularıyla her an kaygı ve endişe içinde yaşadık... Kim kazandı? Kim kaybetti? Neler öğrendik? İşte her sınavın ‘kazananı ve kaybedeni’ vardır ve bunlar aynı kişiler değildir. Ancak her sınavdan sonra herkes bir şeyleri öğrenerek, bazı şeyleri farkederek çıkmışsa eğer, sınavlar işe yarıyor demektir!

15.06.2020Eğitim
2020 Liselere Giriş Sınavı ne zaman 2020 LGS sınav takvimi

2020 Liselere Giriş Sınavı ne zaman? 2020 LGS sınav takvimi

2020 LGS sınav takvimi öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınavın yani LGS'nin yapılacağı tarih, sekizinci sınıf öğrencileri ve ailelerinin merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor. Bir yandan sınava yönelik hazırlıklarına devam eden öğrenciler, bir yandan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan LGS sınav tarihini öğrenmek istiyor. İşte, sınava dair ayrıntılar.

12.06.2020Gündem
LGS’ye 2 gün kala uzmanlardan öneriler

LGS’ye 2 gün kala uzmanlardan öneriler

LGS için artık adayların önünde sadece iki gün var. Uzmanların, LGS’ye hazırlanan 8'inci sınıf öğrencileriyle, anne babalarına; son günlerde, sınavdan bir gün önce ve sınav gününde yapmaları gerekenlerle ilgili bazı önerileri var:“Hata yapmaktan korkmayın, soru sayısına odaklanmayın, kolay sorulara dikkat edin. Kaygınızı çocuğunuza yansıtmayın, onu diğerleriyle kıyaslamayın, rahatlatıcı konuşmalar yapın.”

11.06.2020Eğitim
LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak Hangi konular sorulacak MEB sınav yerleri için tarih verdi

LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? Hangi konular sorulacak? MEB sınav yerleri için tarih verdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan Liselere Giriş Sınavı (LGS) için geri sayım devam ediyor. Corona virüsü nedeniyle 20 Haziran tarihine ertelenen sınavda, sınav giriş belgesi e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecek. Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınav giriş belgesinde yer alacak. Peki, LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? Hangi konular sorulacak?

4.06.2020Gündem
Liselere Giriş Sınavı (2020 LGS) ne zaman yapılacak

Liselere Giriş Sınavı (2020 LGS) ne zaman yapılacak?

Geçtiğimiz yıllarda haziran ayının ilk haftası düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın, 2020 yılında hangi tarihte düzenleneceği, söz konusu sınava katılım sağlayacak yüz binlerce öğrencinin yanı sıra veliler tarafından da merak ediliyor. Peki, Liselere Giriş Sınavı (2020 LGS) ne zaman yapılacak?

3.06.2020Gündem
LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak Liselere Giriş Sınavı ile ilgili Bakan Selçuktan açıklama

LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? Liselere Giriş Sınavı ile ilgili Bakan Selçuk'tan açıklama

Liselere giriş kapsamında uygulanacak olan LGS 2020 sınav giriş belgelerinin yayınlanacağı tarih merakla bekleniyor. Korona virüsü nedeniyle 20 Haziran tarihine ertelenen LGS sınavında sınav giriş yerleri e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk LGS sınavıyla ilgili yaptığı açıklamada, "LGS soru kitapçıkları, bu yıl bir karmaşaya neden olmaması için öğrencilere 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren geri verilecek" dedi. Peki, LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak?

3.06.2020Gündem
LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak LGS 2020 ne zaman

LGS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? LGS 2020 ne zaman?

2020 Liselere Giriş Sınavı (LGS) Başvuru ve Uygulama Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı'nca güncellendi. Haziran ayında yapılacak olan LGS sınavında ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerin bu sene kendi okullarında sınava gireceklerini duyurdu. Bu kapsamda LGS başvuruları, yurt dışında e-Okul'a kayıtlı olmayan okullardakiler hariç tüm 8. sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezi yapılacak. Peki, LGS sınav giriş belgesi ne zaman verilecek? LGS 2020 ne zaman? İşte, LGS sınav giriş belgeleri ve LGS sınav tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

19.05.2020Gündem
Haziranda dersbaşı

Haziranda dersbaşı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu da uygun görürse ve bu iyileşme sürerse okulları 1 Haziran’dan itibaren açacakları mesajını vermişti. Önümüzde iki hafta var. Ben de biraz araştırma yaptım. Öğrendiğime göre haziranın ilk haftası, lise ve üniversite sınavına girecek olan 8 ve 12’nci sınıflar ile bağımsız anaokulu ve kreşler açılışa hazırlanıyor. Haziranın ikinci yarısında da tüm kademelere ‘telafi eğitimi’ için okullar açılacak.

16.05.2020Eğitim
Haziranda dersbaşı

Haziranda dersbaşı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu da uygun görürse ve bu iyileşme sürerse okulları 1 Haziran’dan itibaren açacakları mesajını vermişti. Önümüzde iki hafta var. Ben de biraz araştırma yaptım. Öğrendiğime göre haziranın ilk haftası, lise ve üniversite sınavına girecek olan 8 ve 12’nci sınıflar ile bağımsız anaokulu ve kreşler açılışa hazırlanıyor. Haziranın ikinci yarısında da tüm kademelere ‘telafi eğitimi’ için okullar açılacak.

16.05.2020Gündem
2020-LGS kılavuzu güncellendi

2020-LGS kılavuzu güncellendi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayında LGS kılavuzunun güncellendiğini açıkladı. Kılavuzun bakanlığın internet sitesinde yayımlanacağını belirten Bakan Selçuk, LGS sınavı sonuçlarının da 16 Temmuz’da MEB TV adresinden açıklanacağını söyledi. TGRT Haber’in canlı yayınında açıklamalar yapan Selçuk, 15 günde bir verilen destek paketlerinin de bugün 9’uncusunun sunulacağını duyurdu.

6.05.2020Eğitim
LGS ve YKSde karar günü

LGS ve YKS'de karar günü

Lise ve üniversite sınavına girecek milyonlarca öğrencinin gözü bugün kabine toplantısında olacak. LGS’nin haziran sonuna ertelenmesi, YKS’nin ise öne çekilmesi gündemde. 65 yaş üstüne sokak yasağıyla ilgili de esneme bekleniyor. Kararları toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak.

4.05.2020Gündem
E Okul veli bilgilendirme sınav başvurusu nasıl yapılıyor

E Okul veli bilgilendirme sınav başvurusu nasıl yapılıyor?

E Okul veli bilgilendirme sistemi aracılığıyla sınav başvuru süreci gerçekleştirilebiliyor. Liselere Giriş Sınavı olarak bilinen LGS için otomatik başvuru işlemlerinin yapılacağı E Okul veli bilgilendirme sınav başvuru sürecinde belirli aşamaların tamamlanması önem arz edecek. Peki, E Okul veli bilgilendirme sınav başvuru ayarları nereden ve nasıl yapılıyor? İşte, E Okul veli bilgilendirme girişi ve süreç hakkında merak edilen bazı bilgiler

10.04.2020Eğitim
Lise öğrencilerine soru destek paketi

Lise öğrencilerine soru destek paketi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğrencilerimizin aldığı uzaktan eğitimin kalitesini arttırmak için destek çeşitliliğimizi her geçen gün arttırıyoruz. Önümüzdeki haftalarda yeni sürprizlerimizle bu desteklerin çeşitliliğini arttıracağız" dedi.

9.04.2020Eğitim
Bakan Selçuk, EBA Canlı Sınıf’ta sınava hazırlanan öğrencilerle buluştu

Bakan Selçuk, EBA Canlı Sınıf’ta sınava hazırlanan öğrencilerle buluştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS ve YKS hazırlık sürecindeki 8 ve 12'nci sınıf öğrencileri için kademeli olarak aktif hale getirilmeye başlanan 'EBA Canlı Sınıf' uygulamasında öğrencilerle buluştu.

8.04.2020Eğitim
LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

LGS örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB tarafından her ay hazırlanarak, internet sitesinden erişime açılan örnek soru kitapçıkları yayımlandı. Önceden ayda bir adaylarla paylaşılan kitapçıklar, artık 15 günde bir yayımlanacak.

8.04.2020Eğitim
MEB, LGS ile ilgili merak edilenleri yanıtladı

MEB, LGS ile ilgili merak edilenleri yanıtladı

MEB, LGS ile ilgili sıkça sorulan soruları ve yanıtlarını, bakanlığın internet sitesinde yayımladı. Yanıtlananlar arasında, LGS’ye başvurular, oturumların içeriği, sınavın uygulanışı gibi konulardaki sorular yer aldı.

4.04.2020Eğitim
LGS kılavuzu yayımlandı

LGS kılavuzu yayımlandı

MEB, LGS kılavuzunu yayımladı. LGS, 8'inci sınıf birinci dönem müfredat ve kazanımlarından yapılacak. Başvurular, yurtdışında e-Okul'a kayıtlı olmayan okullardakiler hariç tüm 8'inci sınıf öğrencileri için bakanlık tarafından merkezi olarak yapılacak. LGS sonuçları 1 Temmuz'da açıklanacak. LGS'de sınav, oturumlar, sınav süreleri ve soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl sınavla öğrenci alan okulların 139 bin 120 olan kapasitesi, bu yıl 213 bin 128 oldu.

3.04.2020Eğitim
MEBden LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine ‘canlı sınıf’

MEB'den LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine ‘canlı sınıf’

MEB, 8 ve 12'nci sınıfta eğitim alan ve LGS ve YKS'ye hazırlık yapan yaklaşık 2 milyon 700 bin öğrenciyi ‘canlı sınıf’ uygulamasıyla öğretmenleriyle buluşturmak için pilot çalışmalarını sürdürüyor. Testler başarıyla tamamlandığında, Türkiye genelinde binlerce şubede kademeli olarak canlı dersler başlatılacak. Öğrencileriyle çeşitli dijital olanaklarla derslerini canlı olarak yapan gönüllü öğretmenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

3.04.2020Eğitim

Bakan Selçuk: Ücretli öğretmenlerin maaşlarıyla ilgili çalışma yapılıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ücretli öğretmenlerin maaşları için Maliye Bakanlığı ile ilgili çalışmalar yapılıyor, çok da mesafe alındı. Neyi nasıl yapabiliriz konusunda en kısa zamanda bir açıklama olacak. Özel okullar, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılamayan tüm derslerin yaz tatili bile olsa telafi edileceği yönünde kamuoyuna açıklama yaptı. Diğer bazı ücretlerle ilgili çalışmalar hem okulların kendi içinde hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nda teknik olarak ele alınıyor. İllerimizde de bir rehberlik desteği süreci başlattık. Rehber öğretmen arkadaşlarımız, her ilde ekipler kurdu" dedi.

31.03.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Liselere Giriş Sınavı sürecinde yarı yıl tatiline hazırlık

Dünya yeni mutasyonlarla uğraşırken, aylardır vurgulamakta olduğumuz öğrenme kayıpları üzerine otoritelerin harekete geçmesi bizi heyecanlandırdı diyebiliriz.

6.01.2021

20 soruda LGS tercihi

Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. 16-29 Temmuz tarihleri arasında özel ortaöğretim kurumları ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar, 20-29 Temmuz’da ise Anadolu ve fen liseleri için başvurular başlıyor. Peki tercih yaparken nelere dikkat etmeli. İşte 20 soruda LGS tercih rehberi...

18.07.2020

LGS sonuçları, tercih dönemi karmaşası ve yurt dışı kariyer

Çocuklarımız, zorlu süreçlerin yaşanmasına ve okullarından uzak kalmalarına rağmen bu sene hayatlarında önemli bir dönüm noktası olan Liselere Giriş Sınavı’nda ellerinden geleni yaptılar.

15.07.2020

Haziranda dersbaşı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu da uygun görürse ve bu iyileşme sürerse okulları 1 Haziran’dan itibaren açacakları mesajını vermişti. Önümüzde iki hafta var. Ben de biraz araştırma yaptım. Öğrendiğime göre haziranın ilk haftası, lise ve üniversite sınavına girecek olan 8 ve 12’nci sınıflar ile bağımsız anaokulu ve kreşler açılışa hazırlanıyor. Haziranın ikinci yarısında da tüm kademelere ‘telafi eğitimi’ için okullar açılacak.

15.05.2020