EKSTRA
MENÜ

Lenfödem

Lenfödem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lenfödem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 68 Lenfödem haberi bulunmuştur.

Lenfödem Haberleri

Kanseri yenip lenfödeme teslim olmayın

Kanseri yenip lenfödeme teslim olmayın

Meme kanseri veya karın bölgesi kanserleri sonrası ya da doğuştan lenf sistemindeki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkan kol ve bacaklardaki şişmeler, kompleks fiziksel terapi ile tedavi edilebiliyor. Meme kanseri olan hastaların yüzde 10-20’sinin kollarında ödem görülüyor. Daha çok kanser tedavisi ya da travma sonrası görülen lenf ödem, tedavi edilmediğinde hayatı felç ediyor.

28.09.2004Kelebek
Kanseri yenmek tehlikeleri bitirmiyor

Kanseri yenmek tehlikeleri bitirmiyor

Meme kanseri olan hastaların yüzde 10-20'sinin kollarında ödem görülüyor. Daha çok kanser tedavisi ya da travma sonrası görülen lenf ödem, tedavi edilmediğinde hayatı felç ediyor.

Lenfödemle savaşın püf noktaları

Lenfödemle savaşın püf noktaları

Dr. Vildan ÇERÇİ

Lenfödem, kol ve bacakta şişmeyle seyreden bir rahatsızlık. İki türlü lenfödem var. Birincisi, doğuştan lenf sistemindeki yetersizlik nedeniyle, yaşamın belli bir döneminde ortaya çıkan primer lenfödemdir.

14.12.2004Kelebek
Meme kanseri belirtileri nedir Erkeklerde ve kadınlarda meme kanseri tedavisi nasıl yapılır

Meme kanseri belirtileri nedir? Erkeklerde ve kadınlarda meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Meme kanseri, erkeklerde ve kadınlarda belirtileri görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle mamografi çekimleri ile anlaşılabilmekte olan meme kanseri, belirtileri çok geç anlaşılabilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Peki, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de görülebilen meme kanseri tedavisi nasıl yapılır? İşte, meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Ödemi engelleyin

Ödemi engelleyin

Alınan sıvı ile atılan sıvı arasındaki dengenin bozulması ödem oluşmasına yol açar. Bu durumu nasıl engelleyebilirsiniz?

Pilatessiz risk fazla...

Pilatessiz risk fazla...

Meme kanserli hastaların lenfödem riskine karşı tedavilerinde pilates egzersizleri kullanılıyor.

Fil hastalığının tedavisi süpermikrocerrahi yöntemi

Fil hastalığının tedavisi 'süpermikrocerrahi' yöntemi

Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen ve sıklıkla bacak veya kollarda görülen ödemlerin kesin tedavisinin “süpermikrocerrahi” olduğu bildirildi.

15.06.2007Sağlık
Samsun onlar için umut oldu

Samsun onlar için umut oldu

Türkiye'nin çeşitli illerinde fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle yıllardır tedavi olamayan ve umutları tükenmekte olan birçok hasta, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat olabileceklerini öğrenmeleri üzerine Samsun'a gelmeye başladı.

11.01.2008Sağlık
Televizyon, şiddet ve çocuk

Televizyon, şiddet ve çocuk

Çocukların hayal dünyaları çok geniştir. Hayal dünyalarında şiddetle ilgili fantezileri de vardır. Bu fanteziler çocukların iç dünyasıdır. Çocuk televizyonda bir kavga, yaralanma, ölüm sahnesi gördüğü zaman, iç dünyasındaki fanteziler dış dünyada bir gerçeklik bulabilir.

19.02.2008Kelebek
Meme kanseri sonrası...

Meme kanseri sonrası...

Lenfödem; lenfatik sistemin bozulması ya da tıkanması sonucu oluşan bir şişliktir. Halk arasında "Fil Hastalığı"olarak ta bilinen lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokuda birikerek, sıklıkla kollarda veya bacaklarda, ara sıra da gövdede şişmeye neden olmasıdır.

22.08.2008Kelebek
Nerede yoga yapalım

Nerede yoga yapalım?

Yoga yapmaya başlamak için gidilmesi gereken en ideal adres hangisi...

12.04.2009Spor Fitness
Meme kanserinde koltuk altını koruyan yöntem

Meme kanserinde koltuk altını koruyan yöntem

En sık görülen kanser türlerinden meme kanseri tedavisinde yeni uygulama, koltuk altını tamamiyle tahrip etmekten koruyor.

24.05.2010Kelebek
Öğrenince hayata küsme koş...

Öğrenince hayata küsme koş...

Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda görev yapan bir grup bilim insanına göre kanser teşhisinin ardından hareketi azaltmak yapılabilecek en büyük hatalardan biri.

31.12.2011Sağlık
Öğrenince hayata küsme koş

Öğrenince hayata küsme koş

Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda görev yapan bir grup bilim insanına göre kanser teşhisinin ardından hareketi azaltmak yapılabilecek en büyük hatalardan biri. DW'den Andreas Sten-Ziemons'un haberi...

1.01.2012Gündem
Tırnaklardaki değişim hastalık habercisi olabilir

Tırnaklardaki değişim hastalık habercisi olabilir!

Demir eksikliği, kansızlık, kalp yetmezliği…

7.11.2012Sağlık
Fil hastası yardım bekliyor

Fil hastası yardım bekliyor

Lüleburgaz ilçesinde 15 yıl önce fil hastalığına yakalanan ve 200 kiloya ulaşan Ayşe Öz, yardım bekliyor.

11.09.2013Sağlık
35 yıl sonra ilk adımlar

35 yıl sonra ilk adımlar

Kocaeli'de 35 yıl önce yakalandığı fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle ayağının şişmesi sonucu yürüme yetisini kaybeden Ayşe Uzun, ompleks drenaj tedavisiyle sağlıklı günlerine kavuştu.

1.06.2014Sağlık
Ayaklarınız kaşınıyorsa dikkat

Ayaklarınız kaşınıyorsa dikkat!

Ayaklarınızdaki değişiklikler sağlığınız hakkında ne diyor?

21.06.2014Sağlık
Kanser hastalarını buluşturacak

Kanser hastalarını buluşturacak

Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor ve kanser hastalarını bir araya getiren "HASTA KONGRESİ" Antalya’da düzenlenecek.. 28-29 Haziran tarihlerinde iki gün sürecek olan kongrede, kanserde gelinen son nokta hastaların deneyimleri ile masaya yatırılıyor.

24.06.2014Sağlık
Fil hastası kadının tek özlemi ayakkabı giyebilmek

Fil hastası kadının tek özlemi ayakkabı giyebilmek

Muş'ta 15 yıl önce yakalandığı fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle bacak kalınlığı 65 santimetreye ulaşan Ayşe Yeğit, tek isteğinin yeniden ayakkabı giyebilmek olduğunu söyledi.

19.03.2015Sağlık
Pilates o hastalıklara karşı iyi geliyor

Pilates o hastalıklara karşı iyi geliyor

İZMİR Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hülya Özlem Şener, meme kanserine yapılan cerrahi müdahale sonrasında meydana gelen lenfödem rahatsızlığına karşı klinik pilates yapılmasını önerdi.

20.05.2015Ege
Obezite Cildinizi Yaşlandırıyor

Obezite Cildinizi Yaşlandırıyor!

Obezitenin cilde verdiği zararları Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman’dan öğrendik…

Ağrılı yağlanma sendromunda diyet ve spor yeterli değil

'Ağrılı yağlanma sendromunda diyet ve spor yeterli değil'

Armut tipi vücut olarak bilinen fiziğe sahip kadınlarda daha fazla görülen lipödem yani ağrılı yağlanma sendromnu ileri yaşlarda yürümeyi engelleyecek duruma gelebilir. Doç. Dr. Yener Demirtaş, kilo ve estetik açıdan problem olarak görülen lipödemin genetik bir hastalık olduğunu belirtiyor.

1.12.2015Sağlık
Kadınların kabusu: “Lipödem”

Kadınların kabusu: “Lipödem”

Üst bedeniniz ince, bacaklarınız çok mu kalın?

15.02.2016Sağlık
Ayaklarım şişiyor, iç varisim mi var

Ayaklarım şişiyor, iç varisim mi var?

Bacaklardaki problemlerin kaynağını öğrenmenin tedavi yöntemi açısından en önemli aşama olduğunu söyleyen Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, nedeni bulmak için mutlaka konusunda uzman doktorlara başvurulması gerektiğini söylüyor.

23.06.2016Sağlık
Ya basit bir şişlik değilse

'Ya basit bir şişlik değilse?'

Vücudumuzda nasıl bir kan dolaşımı varsa cilt altında da lenf olarak ifade edilen berrak su gibi bir sıvının dolaşımı vardır. Bu dolaşımın amacı cilt ve cilt altı enfeksiyonlara yol açabilecek bakterileri ortamdan uzaklaştırmak ve enfeksiyonları önlemektir.

5.08.2016Sağlık
Meme kanserinde doğru sanılan 8 yanlış

Meme kanserinde doğru sanılan 8 yanlış

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kadına meme kanseri tanısı konuyor. Ülkemizde de bu durum pek farklı değil. Öyle ki her 8 kadından 1’i yaşamının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor.

2.10.2017Sağlık
Bu amazonlar çok cephede savaşıyor

Bu amazonlar çok cephede savaşıyor

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı elbette bir avantaj. Ancak metastatik (diğer organlara sıçramış) meme kanserinde de her şey bitmiyor. 7 yıl önce metastatik meme tanısı alan, 4 kez de kanseri nükseden Canan Perdahlı başkanlığını yaptığı Metastatik Meme Kanseri Derneği (METAMAZON) ile hastalara ilham ve destek veriyor.

25.10.2017Gündem
Gamzenin inanılmaz değişimi 19 ayda 153 kilo verdi

Gamze'nin inanılmaz değişimi! 19 ayda 153 kilo verdi

Diyarbakır’da, 3 yaşındayken yakalandığı fil hastalığı nedeniyle yaşamı altüst olan ve 230 kiloya ulaşan Gamze Kanik, İstanbul’da gördüğü tedavinin ardından 19 ayda 77 kiloya düştü

11.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Uçakta bacaklara dikkat

Uçak yolculuklarından sonra bacaklarınızda oluşan şişlikler, lenfödem hastalığının habercisi olabilir. Daha önce tecrübe ettiniz ve bu tür şişmeler gözlediyseniz, uçak yolculukları sırasında basınçlı lenfödem çorabı giymenizi öneriyor uzmanlar. Uçak içinde yürüyüş, ayak bilek egzersizlerinden de yararlanmanız mümkün.

26.11.2006

Kanser hastalarına üç aylık kontrol

MEME kanseri kadınlarda en sık görülen hastalıktır. Her 9 kadından birine meme kanseri tanısı konulmaktadır.

8.05.2009

Sağlık haberlerine dikkat edin!

Sağlık haberleri müthiş ilgi görüyor. Bu haberlere dayanarak sağlığına yön vermeye çalışanlar bile var.

22.03.2011

FAZLA KİLO KÂBUS DEĞİL

Fazla kilo nedeniyle rejim ve spor yapan ancak istediği kiloya bir türlü kavuşamayanlara, ‘lazer lipoliz’ yöntemini öneren Op. Dr. Ünal Şahin, tedavinin ayrıntılarını anlattı.

26.07.2013

Genç bir kadının dramı

Günlerdir genç bir kadının verdiği mücadeleye yakından tanık oldum.

1.08.2013

LENFÖDEM KADER DEĞİLDİR

Halk arasında ‘fil hastalığı’ olarak bilinen ‘lenfödem’ hastalığının bilinmeyenlereni ve tedavi yöntemlerini anlatan konunun uzmanı fizyoterapist Seda Otan Güler, bu hastalığını kader olmadığını ve tadavi edilebildiğini söyledi.

2.08.2013

Şişlik mi, şişmanlık mı?

Vücutta şişme veya su toplanması haline sağlık uzmanları “ödem” adını veriyor. Ödem, bazen geçici ve önemsiz ama bazen de kalıcı, hatta ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor.

25.09.2013

Dermanı işportada arıyorlar

‘Her 10 erkekten biri yaşamı boyunca en az bir kere erektil disfonksiyon (sertleşme) sorunu yaşıyor.

6.03.2015

Erken tanı önem taşıyor

Lenfödem genellikle kollarda veya bacaklarda şişme ile ortaya çıkıyor. Ancak yüz, boyun, karın ve genital organlarda da lenfödem gelişebiliyor.

20.03.2015

Bir bileklik nasıl hayat kurtarır?

Meme kanseri biz kadınların gerçeği. Ama iş başa geldi mi hikâye çok daha başka! Sağlık Kalite Derneği (SAĞKAL) Umut Atölyeleri’nden sonra bu defa ‘hayat kurtaran bileklikler’le karşımızda. Dernek Başkanı ve Umut Atölyesi Proje Koordinatörü Op. Dr. Cüneyt Tuğrul’la konuştuk.

15.07.2016