EKSTRA
MENÜ

Lenfödem

Lenfödem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lenfödem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 68 Lenfödem haberi bulunmuştur.

Lenfödem Haberleri

Meme kanserinde koltuk altını koruyan yöntem

Meme kanserinde koltuk altını koruyan yöntem

En sık görülen kanser türlerinden meme kanseri tedavisinde yeni uygulama, koltuk altını tamamiyle tahrip etmekten koruyor.

24.05.2010Kelebek
Nerede yoga yapalım

Nerede yoga yapalım?

Yoga yapmaya başlamak için gidilmesi gereken en ideal adres hangisi...

12.04.2009Spor Fitness
Meme kanseri sonrası...

Meme kanseri sonrası...

Lenfödem; lenfatik sistemin bozulması ya da tıkanması sonucu oluşan bir şişliktir. Halk arasında "Fil Hastalığı"olarak ta bilinen lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokuda birikerek, sıklıkla kollarda veya bacaklarda, ara sıra da gövdede şişmeye neden olmasıdır.

22.08.2008Kelebek
Televizyon, şiddet ve çocuk

Televizyon, şiddet ve çocuk

Çocukların hayal dünyaları çok geniştir. Hayal dünyalarında şiddetle ilgili fantezileri de vardır. Bu fanteziler çocukların iç dünyasıdır. Çocuk televizyonda bir kavga, yaralanma, ölüm sahnesi gördüğü zaman, iç dünyasındaki fanteziler dış dünyada bir gerçeklik bulabilir.

19.02.2008Kelebek
Samsun onlar için umut oldu

Samsun onlar için umut oldu

Türkiye'nin çeşitli illerinde fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle yıllardır tedavi olamayan ve umutları tükenmekte olan birçok hasta, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat olabileceklerini öğrenmeleri üzerine Samsun'a gelmeye başladı.

11.01.2008Sağlık
Fil hastalığının tedavisi süpermikrocerrahi yöntemi

Fil hastalığının tedavisi 'süpermikrocerrahi' yöntemi

Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen ve sıklıkla bacak veya kollarda görülen ödemlerin kesin tedavisinin “süpermikrocerrahi” olduğu bildirildi.

15.06.2007Sağlık
Pilatessiz risk fazla...

Pilatessiz risk fazla...

Meme kanserli hastaların lenfödem riskine karşı tedavilerinde pilates egzersizleri kullanılıyor.

Ödemi engelleyin

Ödemi engelleyin

Alınan sıvı ile atılan sıvı arasındaki dengenin bozulması ödem oluşmasına yol açar. Bu durumu nasıl engelleyebilirsiniz?

Meme kanseri belirtileri nedir Erkeklerde ve kadınlarda meme kanseri tedavisi nasıl yapılır

Meme kanseri belirtileri nedir? Erkeklerde ve kadınlarda meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Meme kanseri, erkeklerde ve kadınlarda belirtileri görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle mamografi çekimleri ile anlaşılabilmekte olan meme kanseri, belirtileri çok geç anlaşılabilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Peki, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de görülebilen meme kanseri tedavisi nasıl yapılır? İşte, meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Lenfödemle savaşın püf noktaları

Lenfödemle savaşın püf noktaları

Dr. Vildan ÇERÇİ

Lenfödem, kol ve bacakta şişmeyle seyreden bir rahatsızlık. İki türlü lenfödem var. Birincisi, doğuştan lenf sistemindeki yetersizlik nedeniyle, yaşamın belli bir döneminde ortaya çıkan primer lenfödemdir.

14.12.2004Kelebek
Kanseri yenmek tehlikeleri bitirmiyor

Kanseri yenmek tehlikeleri bitirmiyor

Meme kanseri olan hastaların yüzde 10-20'sinin kollarında ödem görülüyor. Daha çok kanser tedavisi ya da travma sonrası görülen lenf ödem, tedavi edilmediğinde hayatı felç ediyor.

Kanseri yenip lenfödeme teslim olmayın

Kanseri yenip lenfödeme teslim olmayın

Meme kanseri veya karın bölgesi kanserleri sonrası ya da doğuştan lenf sistemindeki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkan kol ve bacaklardaki şişmeler, kompleks fiziksel terapi ile tedavi edilebiliyor. Meme kanseri olan hastaların yüzde 10-20’sinin kollarında ödem görülüyor. Daha çok kanser tedavisi ya da travma sonrası görülen lenf ödem, tedavi edilmediğinde hayatı felç ediyor.

28.09.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

Kanser hastalarına üç aylık kontrol

MEME kanseri kadınlarda en sık görülen hastalıktır. Her 9 kadından birine meme kanseri tanısı konulmaktadır.

8.05.2009

Uçakta bacaklara dikkat

Uçak yolculuklarından sonra bacaklarınızda oluşan şişlikler, lenfödem hastalığının habercisi olabilir. Daha önce tecrübe ettiniz ve bu tür şişmeler gözlediyseniz, uçak yolculukları sırasında basınçlı lenfödem çorabı giymenizi öneriyor uzmanlar. Uçak içinde yürüyüş, ayak bilek egzersizlerinden de yararlanmanız mümkün.

26.11.2006