EKSTRA
MENÜ

Lejyoner Hastalığı

Lejyoner Hastalığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lejyoner Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 98 Lejyoner Hastalığı haberi bulunmuştur.

Lejyoner Hastalığı Haberleri

Sonbahar ve kış aylarında sık görülen zatürreye dikkat Korunmak için...

Sonbahar ve kış aylarında sık görülen zatürreye dikkat! Korunmak için...

Akciğerlerin mikrobik iltihaplanması sonucu oluşan Zatürre (Pnömoni) hastalığı özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen çok ciddi bir enfeksiyondur. Zatürreden korunmak için bağışıklık sisteminin en iyi düzeyde tutulması gerektiğini belirten İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Torasik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Turgay Çelikel, hastalıkla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

6.11.2020Sağlık
Klimalardan Gelen Hastalıklara Dikkat

Klimalardan Gelen Hastalıklara Dikkat!

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde kullanımı artan ve temizliği iyi yapılmayan klimaların sağlığı ciddi şekilde tehdit ettiğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Finn Rasmussen, klimalardan gelen zararı en aza indirmek için uyarılarda bulundu.

13.07.2020İyi Yaşam
Koronavirüs ile benzerliği dikkat çekiyor: Bu hastalığa dikkat

Koronavirüs ile benzerliği dikkat çekiyor: Bu hastalığa dikkat!

Kalabalık ofis ortamları, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda klimalardan yayılan farklı virüsler olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner, “Temizliği ihmal edilen klima filtrelerinde üreyen bakterilerin, uygun sıcaklıkta çoğalıp ortamdaki havaya yayılmasıyla ortaya çıkan bir tür zatürre olan Lejyoner hastalığı, Covid-19 virüsüne benzer belirtiler gösteriyor” dedi.

10.07.2020Sağlık
Klima hastalığına dikkat Sigara içenler daha kolay yakalanıyor

Klima hastalığına dikkat! Sigara içenler daha kolay yakalanıyor

Klima hastalığının (lejyoner hastalığı) yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateşle belirti verebileceğini vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, özellikle pandemi sürecinde klima kullanıma daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

7.07.2020Sağlık
Yaz aylarında en sık yaşanan enfeksiyon hastalıkları

Yaz aylarında en sık yaşanan enfeksiyon hastalıkları

Sıcak havalar, enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığında artışına neden oluyor. Yaz aylarında ortaya çıkan bu enfeksiyon hastalıkları, kendisini ateş yüksekliği, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık, boğaz ağrısı, öksürük, bulantı-, kusma, karın ağrısı, ishal, vücutta oluşan döküntüler gibi belirtiler ile gösteriyor. Uzm. Dr. F. Nur Özdoğan, yaz aylarında sıklıkla rastlanan enfeksiyonlara dikkat çekiyor.

23.07.2019Sağlık
Yaz Gribinden Korunma Yolları

Yaz Gribinden Korunma Yolları

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişi en azından grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarını geride bıraktığını düşünür. Ancak tıpkı kış mevsiminde olduğu gibi halsizlik ve öksürük gibi şikayetlere neden olan bir hastalığı göz ardı eder; yaz gribini… K.B.B Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, yaz gribinin bilinmeyenlerini anlattı.

Yaz gribi belirtileri nelerdir, nasıl geçer

Yaz gribi belirtileri nelerdir, nasıl geçer?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişi en azından grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarını geride bıraktığını düşünür. Ancak tıpkı kış mevsiminde olduğu gibi halsizlik ve öksürük gibi şikayetlere neden olan bir hastalığı göz ardı eder, yaz gribini! K.B.B Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, yaz gribinin bilinmeyenlerini anlatıyor.

18.06.2019Sağlık
Lejyoner hastalığı nedir Lejyoner hastalığının tedavisi nasıl olur

Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığının tedavisi nasıl olur?

Lejyoner hastalığı nedir sorusu birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Legionelle pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığının tedavisi nasıl olur?

30.07.2018Sağlık
Kimsenin aklına gelmez... Evdeki gizli tehlike

Kimsenin aklına gelmez... Evdeki gizli tehlike

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sulhattin Arslan, özellikle klimalarda bulunan "lejyoner" mikrobunun duş başlıklarında da bulunabildiğini belirterek, duş başlıklarının temizliğine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

29.07.2018Gündem
Lejyoner hastalığı nedir Lejyoner hastalığı belirtileri

Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı belirtileri

Legionelle pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu Lejyoner hastalığı adını bu enfeksiyonun ilk olarak 1976 yılında Amerikan Lejyonu adındaki kongreye katılan Amerikan ordusu emekli askerlerinde görülmesi nedeniyle almıştır. Bu hastalık hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar da 'Lejyoner hastalığı nedir?' sorusuna yanıt arıyor. Peki, Lejyoner hastalığı belirtileri neler?

10.07.2018Sağlık
Klimalardaki tehlike: Lejyoner hastalığına dikkat

Klimalardaki tehlike: Lejyoner hastalığına dikkat!

Yazın klima kullanımı ve buna bağlı olarak hastalananların sayısı da artmaya başladı. Her ne kadar yazın bunaltıcı sıcakları için klimaları kurtarıcı görsek de sebep olduğu birçok hastalıkla çok ciddi bir tabloya neden olabiliyorlar.

3.07.2018Sağlık
Uzmanlardan klima hastalığı uyarısı

Uzmanlardan klima hastalığı uyarısı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, klima yoluyla bulaşan ’lejyoner hastalığı’nın zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabildiğini, mutlaka klima bakımı yapılması gerektiğini kaydetti.

4.06.2018Sağlık
Sağlıklı bir tatil geçirmek için ipuçları

Sağlıklı bir tatil geçirmek için ipuçları

Rezervasyonunu aylar öncesinden yaptırdığınız, bütün bir yıl boyunca dört gözle beklediğiniz, tatil zamanı geldi çattı. Yurtdışı tatili veya Kurban Bayramı tatili için bavulunuzu bile hazırlamış olabilirsiniz; ancak seyahatinizi sağlıkla yapmanızın bunlardan daha önemli olduğunu unutmayın. Sağlıklı seyahatin ipuçlarını İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu verdi.

Meslek hastalıklarının kaydı yok

Meslek hastalıklarının kaydı yok

Türkiye’de son yıllarda 300–500 dolayında gezen yıllık yeni meslek hastalığı vakası sayısının gerçekte 40–120 bin olduğu tahmin ediliyor. İnsanlar KOAH, astım oluyor, çok çeşitli kanserlere yakalanıyor, kalp krizi geçiriyor, sağır oluyor, ciltlerinde yaralar bereler hatta kanserler gelişiyor, hepatit oluyor, HIV/AIDS oluyor, karaciğer yetmezliği gelişiyor, şarbon, Brucella vb. hastalıklara yakalanıyor ve hatta sakat kalıp ölüyorlar ama neredeyse hiç biri mesleki olarak kayıt altına alınmıyor. Diğer taraftan hipertansiyon, depresif bozukluklar, anksiyete astım, KOAH, bel ve boyun fıtığı, dermatitler, eklem ağrıları, görme bozuklukları, karpal tünel sendromu ve bazı kanser türleri de çalışanları tehdit ediyor. İşyeri Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Atınç Kayınova ile meslek hastalıklarını ve işyerlerinde sık görülen hastalıkları konuştuk.

Dikkat klima mikrobu hasta ediyor

Dikkat klima mikrobu hasta ediyor

Yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte klima kullanımı da artıyor. Klimanın yanlış kullanımı, özellikle solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Yrd. Doç. Dr. Safiye Koçulu, klima mikrobu ve bu mikrobun yol açtığı ‘lejyoner hastalığı’ hakkında bilgi verdi.

Temizlenmeyen klima tehlike saçıyor

Temizlenmeyen klima tehlike saçıyor!

Tatil sezonunu açanlar sıcaklardan korunmak için çareyi klimalı ortamlar ya da havuzlarda serinlemekte buluyor. Ancak astım hastalığı olanların hem tatil yapacakları yeri seçerken ve havuza girerken hem de evlerindeki klimayı çalıştırmadan önce bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şen, nefes darlığı problemi yaşayanlar için önemli hatırlatmalarda bulundu.

20.06.2017Sağlık
Serinleyeceğim derken zatürree olmayın

Serinleyeceğim derken zatürree olmayın

Tamam çok sıcak, tamam nefes alamıyorsunuz. Serin bir yere sığınmak, hatta yüzünüz klimaya dönük yaşamak istiyorsunuz. Anlıyoruz. Ama bunun bir de ertesi günü var. Yaz ortasında hasta olmamak için can simidiniz klimayı doğru kullanmalısınız. Nasıl olacağını Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece anlattı

11.08.2015Sağlık
Klima hangi hastalıklara sebep oluyor

Klima hangi hastalıklara sebep oluyor?

Klimanın sebep olduğu hastalık ciddi seyredebilir ve ölümle sonuçlanabilir!

10.08.2015Sağlık
Havadan nem kaptık

Havadan nem kaptık

Temmuz ayına girmemize rağmen yaz mevsiminin tam olarak yüzünü göstermemesi, havaların bir açıp bir kapaması adaptasyon sürecimizi zorlaştırıyor. Havadaki bu değişimler hem kaygı ve yorgunluk düzeyini arttırıyor hem de pek çok hastalığa neden oluyor.

CHPli güven lejyoner hastalığına dikkat çekti

CHP'li güven lejyoner hastalığına dikkat çekti

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, nemli ortamları seven ve bu yüzden özellikle oteller ile hastanelerdeki klimalarda çoğalabilen lejiyonella bakterisinin, ölüme yol açabilen ciddi bir akciğer enfeksiyon türü olduğunu, konuyla ilgili soru önergesine verilen cevapta hiçbir önlem alınmadığının ortaya çıktığını söyledi.

23.03.2015Ege
Antalyada Ebola ve Sıtma alarmı

Antalya'da Ebola ve Sıtma alarmı

Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. Ozan Uzkut, söz konusu salgın hastalık konusunda Antalya’nın, İstanbul’ndan çok daha fazla risk taşımakta olduğunu ileri sürdü.

12.09.2014Sağlık
Lejyoner hastalığı 10 gün içinde ölüme neden olabilir

Lejyoner hastalığı 10 gün içinde ölüme neden olabilir

Su buharcıklarının havadan solunum yoluyla akciğere girmesi sonucu oluşan lejyoner hastalığı 10 gün içinde ölüme sebep olabiliyor. Ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin'i de öldüren ve klima hastalığı olarak da bilinen lejyoner hastalığı iyi temizlenmemiş klimalarda herkesi tehdit ediyor.

17.07.2014Sağlık
Güvenden soru önergesi

Güven'den soru önergesi

CHP İzmir Milletvekili ve kendisi de tıp doktoru olan Prof. Dr. Hülya Güven, klimaların neden olabileceği lejyoner hastalığına karşı alınan önlemler konusunda TBMM Başkanlığı"na Sağlık Bakanlığı'nın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

3.07.2014Ege
Siz de lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz

Siz de lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz

Geçen haftalarda vefat eden İzmirli beyin cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin’in ölümüne yol açan lejyoner hastalığı aslında ‘seyahat hastalıkları’ arasında yer alıyor. Bakteriye karşı alabileceğiniz kişisel önlem pek yok. Ama en azından kendinize iyi bakarak, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızda yarar var.

29.06.2014Seyahat
Klimalarda Görünmeyen Tehlikeler

Klimalarda Görünmeyen Tehlikeler!

Evde, ofiste, otomobilde ve kamuya açık birçok alanda kullanılan klimalar, sunduğu konforun yanı sıra ölümcül riskleri de beraberinde taşıyor...

Yazın vazgeçilmezi klimalar sizi hasta etmesin

Yazın vazgeçilmezi klimalar sizi hasta etmesin

Ev, ofis gibi birçok alanda kullanılan klimalar hastalıklara davetiye çıkarıyor!

24.06.2014Sağlık
Dr. Yusuf Erşahini klima mikrobu öldürmüş

Dr. Yusuf Erşahin'i klima mikrobu öldürmüş

Çoğunlukla klimalardan kaynaklanan lejyoner bakterisinden dolayı akciğer rahatsızlığı geçirip 10 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybeden, beyin ve sinir cerrahisi alanında önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Yusuf Erşahin için Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tören düzenlendi.

19.06.2014Sağlık
Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları

Grip, verem, kızamık, hepatit B, hepatit C, HIV bulaşıcı hastalıklardan sadece birkaçı. Hava, solunum, sindirim sistemi, kan veya temas yolu ile bulaşan pek çok hastalık var. Ofisler, plazalar, alışveriş merkezleri gibi kapalı ortamlar bulaşıcı hastalıklar için büyük risk oluşturuyor. Oysa küçük tedbirler alarak bu riskleri en aza indirmek mümkün.

Dikkat Çarpılmayın

Dikkat! Çarpılmayın

SICAK yaz günlerinde en önemli konfor araçlarından biri haline gelen ve tüm olumsuz etkilerine karşın vazgeçilemeyen klimalar hem çarpıyor, hem şaşırtıyor.

19.07.2013Ege
Baş ağrısı, ateş ve kusmaya yol açıyor

Baş ağrısı, ateş ve kusmaya yol açıyor

Klimalardaki bakteri tehlikesi birçok soruna neden oluyor.

15.07.2013Sağlık
Klimadaki bakteri tehlikesine dikkat

Klimadaki bakteri tehlikesine dikkat

Yaz aylarında serinlemek için kullanılan klimalar, lejyoner hastalığına yol açan bakterinin ortama girmesini sağlayarak yaygın kas, karın ve baş ağrısı, ateş, kuru öksürük, ishal, kusma ve bulantıya yol açabiliyor. Bakteri, hastaların yüzde 20'sinde sinir sistemi bulguları, ajitasyon, konsantrasyon bozuklukları hatta komaya neden olabiliyor.

14.07.2013Ekonomi
Yaz tatili tehlikelerine dikkat

Yaz tatili tehlikelerine dikkat

Yaz aylarında hem eğlemek hem de dinlenmek amacıyla tatil planları yaparken çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

19.06.2013Sağlık
Anne ve babalar dikkat

Anne ve babalar dikkat!

Bebek bezlerinin de son kullanma tarihi var.

4.12.2012Yenidoğan
Aman dikkat Bakımını aksatmayın

Aman dikkat! Bakımını aksatmayın

Yaz ayları ile artan sıcaklıklar nedeniyle serinlemek isteyenlerin “kurtarıcı” gördüğü klimalar, temizliği ve bakımı yapılmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

17.06.2012Sağlık
Lykia Antibakteriyel Klima Parfümü

Lykia Antibakteriyel Klima Parfümü

1 dakikada mikroplardan kurtulun...

9.12.2011Alışveriş
Yaz ortasında hasta olunur mu demeyin

'Yaz ortasında hasta olunur mu' demeyin

Hava sıcaklıkları her ne kadar yüksek seyretse de çevremizde tıpkı kışın olduğu gibi aksırıp, öksüren ya da ateş, halsizlik ve kas ağrılarından şikayet eden pek çok kişiye rastlıyoruz.

Yazar Sonuçları

Ölü yavrusunu kollarında tutması kadar, insana acı veren bir şey yok

Tüm Türkiye’nin seferber olmasına rağmen, akademisyen Umut Özkırımlı’nın küçük oğlu Lucca hayatını kaybetti...

6.10.2018

Yaz aylarında zatürreye dikkat

ZATÜRRE özellikle çocuklarda ve 65 yaş üstünde tehlikeli olabilen bir hastalık. Yaşlılar ve çocukların yanı sıra böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik bir hastalığa sahip olanlarda sigara kullananlarda, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık varlığında daha sık görülür. Tedavi yöntemlerindeki gelişmeler ve aşılar sayesinde daha kolay tedavi edilse de zatürre hala önemli bir sorun. Dünyada her yıl 4.5 milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep olan zatürre, ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alıyor.

1.07.2018

Az ye çok yaşa formülü için bir destek daha

Bilimsel veriler, ‘Uzun ve sağlıklı ömrün sırrı yemekte değil, yememekte saklı!’ diyor. Türkçesi, ne kadar yediğimiz, ne yediğimizden daha önemli. Peki, ne kadar mı yiyeceğiz? Buyurun...

19.02.2017

Hurmada hayat var!

Hurmanın faydaları saymakla bitmez. Her şeyden önce çok güçlü bir “posa” kaynağı. Bağırsak iç dengesini ve kabızlığı önleme bakımından bu çok önemli bir avantaj. Ayrıca “tanen”ler olarak bilinen “polifenolik” antioksidanlardan da çok zengin.

15.04.2016

Siz de lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz

Geçen haftalarda vefat eden İzmirli beyin cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin’in ölümüne yol açan lejyoner hastalığı aslında ‘seyahat hastalıkları’ arasında yer alıyor.

29.06.2014

Yolcu ishali olmayın

Yolcuların en sık karşılaştığı sağlık sorunu ‘yolcu ishali’. Hangi nedenle yolda olursanız olun günlerinizi zehir eden ishale karşı alabileceğiniz en etkili önlem yediğiniz, içtiğinize dikkat etmeniz.

11.11.2013