EKSTRA
MENÜ

Lars Klingbeil

Lars Klingbeil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lars Klingbeil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 41 Lars Klingbeil haberi bulunmuştur.

Lars Klingbeil Haberleri

‘Aşı tedarikinde yetkinin AB’ye verilmesi doğru bir karar’

‘Aşı tedarikinde yetkinin AB’ye verilmesi doğru bir karar’

Almanya’da aşı yetersizliğiyle ilgili eleştirilerin hedefi olan hükümetten cevap geldi. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, aşı tedarikinde yetkinin AB Komisyonu’na verilmesinin doğru olduğunu ve kararın arkasında durduklarını söyledi.

4.01.2021Avrupa
Almanya’da aşı kavgası büyüyor

Almanya’da aşı kavgası büyüyor

Almanya’da koronavirüse karşı aşı yetersizliği üzerine tartışmalar büyüyor. Eleştirilerin hedefinde olan Merkel aşı tedarikinde kararı AB’ye bırakmakla suçlanıyor.

3.01.2021Avrupa
Federal Meclis’te korona tacizi

Federal Meclis’te korona tacizi

Almanya’da ana muhalefet aşırı sağ AfD, korona önlemleri karşıtı göstericileri ziyaretçi listesinden içeri aldı. Göstericiler bakan ve milletvekillerini meclis koridorlarında taciz etti.

19.11.2020Avrupa
Büyük koalisyon istemiyoruz

Büyük koalisyon istemiyoruz

Almanya’da ‘büyük koalisyon hükümetini’ oluşturan Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) artık bu ortaklıktan bıktığı çok açık bir biçimde telaffuz edilmeye başlandı.

27.06.2020Avrupa
Virüsü Rumen ve Bulgar çalışanlar getirmiş

Virüsü Rumen ve Bulgar çalışanlar getirmiş!

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet’in, Gütersloh kentindeki bir et fabrikasında Kovid-19 vakalarının artmasından Rumen ve Bulgar işçileri sorumlu tutan açıklaması, ülkede tartışmalara sebep oldu.

19.06.2020Avrupa
SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

Almanya’da genel seçimler muhtemelen gelecek yıl eylül ayında yapılacak. Böyle olduğu halde hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), daha şimdiden başbakan adayı aramaya başladı. Hükümetin büyük kanadı Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) de öyle.

30.05.2020Avrupa
Merkel yoksa SPD de yok

Merkel yoksa SPD de yok

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) oluşan büyük koalisyon hükümetinde, Thüringen Eyaleti’nde sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) ‘oyunu’ yüzünden ciddi bir kriz yaşanmaya başladı.

26.02.2020Avrupa
‘Merkel’le girdik, onunla da çıkacağız’

‘Merkel’le girdik, onunla da çıkacağız’

Almanya’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileriyle girdikleri koalisyona sadece Şansölye Angela Merkel’in başbakanlığında devam edeceklerini söyledi.

13.02.2020Avrupa
Bir sonraki ölümü bekleyemeyiz

'Bir sonraki ölümü bekleyemeyiz!'

Aşırı sağcıların Almanya’da politikacılara yönelik tehditlerinin öldürme boyutuna kadar varması, siyasi partileri harekete geçirdi. Federal Meclis’te grubu bulunan partiler, aşırı sağa karşı mücadele stratejisi geliştirilmesi konusunu görüşmek için genel sekreter düzeyinde bir araya gelecek.

27.01.2020Avrupa
‘Hükümet için pazarlık yapmayız’

‘Hükümet için pazarlık yapmayız’

Sosyal Demokrat Parti (SPD) yeni yönetiminin, Genel Kurul’da parti programına aldıkları borçlanma, asgari ücret ve iklim koruma gibi konuları hükümetin programına dahil etmek istemelerine CDU/CSU kesin dille karşı çıktı.

9.12.2019Avrupa
Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, Almanya’nın Halle kentindeki ırkçı saldırıdan AfD’yi sorumlu tutarken, SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil ise Seehofer’e yüklendi: “Uzun süre sağ gözü kördü.”

16.10.2019Avrupa
NPD’li muhtar oldu, CDU, SPD, FDP karıştı

NPD’li muhtar oldu, CDU, SPD, FDP karıştı!

Alman basınında yer alan haberlere göre, Altenstadt beldesine bağlı Waldsiedlung mahallesinde yapılan muhtarlık seçimlerinde, aralarında CDU, SPD ve FDP temsilcilerinin de yer aldığı mahalle konseyi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) temsilcisi Stefan Jagsch’ı oy birliğiyle muhtar seçti.

8.09.2019Avrupa
‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız’

‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız?’

Yabancı ve İslam karşıtı AfD’nin, Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde pazar günü yapılan seçimlerden ikinci büyük parti çıkmasının yankıları sürüyor. Yeni tartışma konusu ise AfD’ye yönelik tutumun ve AfD seçmeni için kullanılan dilin değişmesi. Siyasi partilerin hedefi, AfD’ye kaptırdıkları seçmeni geri kazanmak.

3.09.2019Avrupa

Olaf Scholz, eş genel başkanını buldu

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) Brandenburg Eyalet Meclis milletvekili Klara Geywitz ile eş genel başkan olarak yönetmek istiyor.

20.08.2019Avrupa
‘Eğer siz de istiyorsanız, ben hazırım’

‘Eğer siz de istiyorsanız, ben hazırım’

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) genel başkan arayışı sürdürüyor. Yeni lider, aralık ayında yapılacak genel kurulda belli olacak. Adaylık için başvuru tarihi 1 Eylül’de sona eriyor. Spiegel, partinin önemli isimlerinden Federal Maliye Bakanlı Olaf Scholz’un da aday olmak istediğini yazdı.

16.08.2019Avrupa
Focus’un anketinden ikisi çıktı

Focus’un anketinden ikisi çıktı

Almanya’da 426 bin üyeli ve tarih olarak da en eski geçmişe sahip olan SPD, krizden çıkmak için biri erkek, biri kadın iki eş başkan arıyor. Eş başkan yarışında şimdiye kadar aday olanlar arasında kamuoyunda çok tanınan simalar yok. Adaylık tarihi 1 Eylül’de sona eriyor.

8.08.2019Avrupa
Can çekişen SPD’ye ‘kurtarıcı’ aranıyor

Can çekişen SPD’ye ‘kurtarıcı’ aranıyor

Almanya’da 2009 yılından beri yapılan Federal Meclis seçimleri ile son dönemlerde yapılan eyalet seçimlerinde sistematik olarak oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) tam bir ‘can çekişme’ havası yaşanırken, ‘kurtarıcı’ olarak Andrea Nahles 2018 yılı nisan ayında genel başkan olarak göreve getirildi.

7.08.2019Avrupa
SPD liderini arıyor

SPD liderini arıyor

Büyük ümitlerle SPD Genel Başkanı olan Andrea Nahles’in istifasından sonra partide lider arayışı sürüyor. Şimdiye kadar “Liderlik yarışında varım” diyenler, genellikle kamuoyunun tanımadığı yüzler.

6.08.2019Avrupa
Trump’ın hoşuna gidecek açıklama SPD’nin hoşuna gitmedi: Bizimle olmaz

Trump’ın hoşuna gidecek açıklama SPD’nin hoşuna gitmedi: Bizimle olmaz

Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer’in, ABD Başkanı Trump’ın da talep ettiği gibi savunma harcamalarını artırmak istemesi, hükümet içinde kavga çıkardı. SPD, “Bizimle olmaz” derken Yeşiller Partisi “Sen önce ordudaki sorunları çöz” karşılığını verdi.

22.07.2019Avrupa
‘Alman Rüyası’ başladı

‘Alman Rüyası’ başladı

Gazeteci ve film yapımcısı Düzen Tekkal’ın Almanya’da kurduğu ‘GermanDream - Alman Rüyası’ adlı inisiyatif, hayallerini gerçekleştirmesi konusunda gençleri cesaretlendirmeyi hedefliyor. Partiler üstü inisiyatife her alandan destek geldi.

5.06.2019Avrupa
‘Hükümetin devamı, uzlaşıya bağlı’

‘Hükümetin devamı, uzlaşıya bağlı’

Almanya’da SPD Lideri Andrea Nahles’in istifası, Merkel hükümetinin ne kadar ayakta kalabileceği sorusunu gündeme getirdi. Göç yasasında uzlaşma sağlayan hükümet, yaşanan krize rağmen iş yaptığını göstermek istedi. SPD ise koalisyonun geleceğinin güvencesi için CDU/CSU’yu önemli konularda daha fazla uzlaşıya çağırdı.

5.06.2019Avrupa
Merkel, ABnin yeni başkanı mı oluyor

Merkel, AB'nin yeni başkanı mı oluyor?

Angela Merkel, 2021 yılında bitecek yasama dönemi sonrasında politik hiçbir görev üstlenmeyeceğini söyledi hep. Ama Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in, “Angela Merkel’in gözlerden kaybolup gideceğini kesinlikle tahayyül bile edemiyorum. O sadece saygı duyulan bir şahsiyet değil, aynı zamanda sevgi dolu bütün bir sanat eseridir. Bu makama uygun çok nitelikli bir şahsiyettir” sözleri kafaları karıştırdı.

4.05.2019Avrupa
Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Almanya’da sadece AfD hariç cumhurbaşkanı dahil siyaset, sanat ve müzik dünyasından ünlülerin kişisel bilgilerini internette yayınlayan korsanın aşırı sağ görüşe sahip olduğu idia edildi. Eleştiri yağmuruna tutulan İçişleri Bakanı Seehofer’e olayın bir an önce aydınlatılması için baskılar artıyor.

6.01.2019Avrupa
SPD, üçüncü kez Sarrazin’i partiden atmaya hazırlanıyor

SPD, üçüncü kez Sarrazin’i partiden atmaya hazırlanıyor

Almanya’da hem genel hem de eyalet seçimlerinde tarihi yenilgi yaşayan SPD, Müslüman göçmenleri hedef alan kitaplarıyla partiye ağır zarar veren Thilo Sarrazin’i partiden üçüncü kez atmayı deniyor.

17.12.2018Avrupa
Bu kez de SPD’lileri kızdırdı

Bu kez de SPD’lileri kızdırdı

Almanya iç istihbaratı ‘Anayasayı Koruma Teşkilatı’ Başkanı Hans Georg Maassen, son yaptığı konuşmayla bu kez de SPD’lilerin tepkisini çekti. Hükümetteki Sosyal Demokratları ‘sol radikal güçler’ olarak niteleyen Maassen’in bir an önce görevden alınması istendi.

5.11.2018Avrupa
Dünyanın gözü oradaydı... Almanyada soğuk duş

Dünyanın gözü oradaydı... Almanya'da soğuk duş

Almanya Bavyera'da yapılan meclis seçimlerinde iktidardaki CSU ciddi oranda oy kaybetti. CSU çoğunluğu kaybederken, Yeşiller oy oranını artırdı, Hür Seçmenler ve AfD ilk kez meclise girdi. Sonuçların Merkel’in federal hükümetini de etkileyebileceği belirtiliyor. CSU Yeşiller'le koalisyona sıcak bakmadığını duyururken AfD sonuçlardan memnun.

14.10.2018Dünya
‘Sorunların Babası’ Seehofer’e açık mektup: Sorun ben değilim

‘Sorunların Babası’ Seehofer’e açık mektup: Sorun ben değilim

Almanya’da yalnız muhalefet partilerinden değil, hemen her kesimden tepki gören ve “Yeter artık, istifa et git” çağrıları alan ‘sorunların babası’ Seehofer’e, 45 yıldan fazladır burada ‘yurdunda’ yaşayan biri olarak bir mektup da benden.

24.09.2018Avrupa
Görevinden alınıp, terfi ettirildi

Görevinden alınıp, terfi ettirildi!

Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Başkanı Maassen’ın görevinden alınıp İçişleri Bakanlığı’nda müsteşarlığa atanması eleştirilere yol açtı. Koalisyon ortağı SPD ve muhalefet, Maassen’ın görevinden alınmasını talep ediyordu.

19.09.2018Avrupa
SPD ve Yeşiller “AfD izlensin” diyor

SPD ve Yeşiller “AfD izlensin” diyor

Almanya’nın Chemnitz kentini birbirine katan ırkçı eylemlerde başı çeken oluşumlardan biri olan aşırı sağcı parti AfD’nin istihbarat tarafından izlenmesi istendi. Federal koalisyon hükümetinin ortağı SPD ve muhalefetteki Yeşiller, “AfD izlensin” diyor.

3.09.2018Avrupa
İçişleri Bakanı suskunluğunu iki gün sonra bozdu

İçişleri Bakanı suskunluğunu iki gün sonra bozdu

Almanya pazar akşamında beri Chemnitz kentinde yabancı avına çıkan nenoazilerin yol açtığı olayları konuşuyor. Buna rağmen Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer iki gün boyunca sustu. Seehofer, gelen tepkiler üzerine bugün yazılı bir açıklama yaptı.

28.08.2018Avrupa
İki gündür suspus

İki gündür suspus!

Almanya iki gündür Chemnitz kentinde yabancı avına çıkan nenoazilerin yol açtığı olayları konuşuyor. Ancak Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer susuyor.

28.08.2018Avrupa
Merkele büyük şok Spiegel: Almanya’da SPD erken seçime hazırlanıyor

Merkel'e büyük şok! Spiegel: Almanya’da SPD erken seçime hazırlanıyor

Spiegel: Almanya’da SPD erken seçime hazırlanıyor

25.06.2018Dünya
AfD liderinin Nazizm yorumuna sert tepki

AfD liderinin Nazizm yorumuna sert tepki

Almanya’da radikal sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) liderlerinden Alexander Gauland’ın, Nazi rejiminin Alman tarihinde sadece bir kuş pisliği olduğu sözleri büyük tepki çekti.

3.06.2018Dünya
BAMF skandalı Başbakan Merkel’e kadar sıçradı

BAMF skandalı Başbakan Merkel’e kadar sıçradı

Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin Bremen şubesinde patlak veren skandal, Başbakan Angela Merkel’e kadar sıçradı.

3.06.2018Avrupa
Aşırı sağcı lider yine kızdırdı. Nazilerin yaptıkları küçük bir lekeymiş

Aşırı sağcı lider yine kızdırdı. Nazilerin yaptıkları küçük bir lekeymiş!

Yabancı ve İslam karşıtı aşırı sağcı parti Almanya İçin Alternatif (AfD) Eş Başkanı Alexander Gauland, Nazi dönemi ve Alman tarihindeki yerine yönelik sözleriyle tartışmalara yol açtı.

3.06.2018Avrupa
Genç Sosyaldemokratlar çıkış arıyor... “Ne olacak bizim partinin hali”

Genç Sosyaldemokratlar çıkış arıyor... “Ne olacak bizim partinin hali?”

Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) pazar günü yapacağı olağanüstü kongresinde yeni genel başkanını seçecek. SPD’nin gençlik örgütü Jusos ise 2017 genel seçimlerinde tarihinin en kötü sonucunu alan partide köklü yenilenme istiyor.

21.04.2018Avrupa
Umarım meclis beni başbakan seçer

Umarım meclis beni başbakan seçer

Almanya’da beş ayı aşkın bir süredir kurulamayan hükümet çalışmaları SPD üyelerinin koalisyona “Evet” demesi üzerine hızlandı. Merkel, “Bir an evvel işbaşı” dedi.

5.03.2018Dünya
Koalisyon için önce liderler görüştü

Koalisyon için önce liderler görüştü

Almanya’da büyük koalisyon için taraflar masaya oturdu. Başbakan Angela Merkel, “İnsanlar bizden hükümet kurmamızı bekliyor. Hızla müzakere edeceğiz” dedi.

26.01.2018Dünya
JUSOS başkanı durmuyor: 10 euro ver, ‘Hayır’ de

JUSOS başkanı durmuyor: 10 euro ver, ‘Hayır’ de

SPD’nin, CDU/CSU ile büyük koalisyonu kurmasına karşı çıkan SPD gençlik teşkilatı JUSOS Başkanı Kevin Kühnert, yeni bir kampanya başlattı. Koalisyon sözleşmesinin kabul edilmemesi için bu kez de ‘Hayır’ diyecek kişileri partiye üye yapıyor.

24.01.2018Dünya
Erken seçim mi

Erken seçim mi?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yüzde 20.5’le Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) tarihinde aldığı en büyük yenilgi akşamı, Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, “Bizim yerimiz muhalefet.

30.10.2017Dünya
SPD’nin yeni genel sekreteri mi olacak

SPD’nin yeni genel sekreteri mi olacak

Bu yılın başında ikinci kez SPD Genel Sekreteri seçilen Heil, aralıktaki genel kurulda aday olmayacak. Heil’ın yerine 39 yaşındaki Lars Klingbeil’ın adı geçiyor.

19.10.2017Dünya