EKSTRA
MENÜ

Lancet

Lancet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lancet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 666 Lancet haberi bulunmuştur.

Lancet Haberleri

Ahududu yaprağı çayı nasıl yapılır Nelere iyi geliyor

Ahududu yaprağı çayı nasıl yapılır? Nelere iyi geliyor?

Ahududu yaprağı çayı faydaları, özellikle hamilelik döneminde doğum sancısı çeken bireyler tarafından kullanılıyor. Kadın sağlığı için sıkça kullanılan bitkiler arasında yer alan Ahududu yaprağı, çay ve merhem olarak kullanılabilmektedir. Peki, Ahududu çayı nasıl yapılır? İşte, birçok faydası olduğu söylenen Ahududu yaprağı çayı ve bu bitki hakkında detaylı bilgiler

27.02.2018Gündem
Antidepresan ilaçlar işe yarıyor

Antidepresan ilaçlar 'işe yarıyor'

Biliminsanları, çok kapsamlı bir araştırmanın ardından tıbbın en büyük tartışmalarına birine son verdiklerini ve antidepresan ilaçların gerçekten işe yaradığı sonucuna vardıklarını açıkladı.

22.02.2018Dünya
Ergenlik artık 10 ve 24 yaşları arasında yaşanıyor

'Ergenlik artık 10 ve 24 yaşları arasında yaşanıyor'

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden Lancet'in yayımladığı yeni bir araştırmaya göre ergenlik artık 10 ve 24 yaşları arasında yaşanıyor.

19.01.2018Dünya
Birkaç gece bile az uyumak beyne zararlı

Birkaç gece bile az uyumak beyne zararlı

Birçok araştırma , bilerek ya da başka sebeplerden ötürü doğru düzgün uyuyamamızın bedenimiz üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu gösteriyor.

1.11.2017Teknoloji
Sadece birkaç gece bile az uyumanız beyninize zarar veriyor

Sadece birkaç gece bile az uyumanız beyninize zarar veriyor

Birçok araştırma, bilerek ya da başka sebeplerden ötürü doğru düzgün uyuyamamızın bedenimiz üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu gösteriyor.

1.11.2017Dünya
Evlilik bunamaya karşı koruyabilir

Evlilik bunamaya karşı koruyabilir

İngiltere'deki Loughborough Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre evlilik ve yakın arkadaşlıklar, bunamaya karşı koruyabilir.

29.10.2017Dünya
Kirlilik her yıl 9 milyon can alıyor

Kirlilik her yıl 9 milyon can alıyor

DÜNYA genelinde kirlilik nedeniyle her yıl 9 milyon kişi ölüyor. İngiliz tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmaya göre ölümlerin en büyük nedeni kirlilik.

20.10.2017Dünya
Obez çocuk alarmı

Obez çocuk alarmı

YAPILAN yeni araştırma, son 40 yılda çocuk ve gençlerde obezitenin 10 kat arttığını ortaya koydu.

11.10.2017Dünya
Dünya genelinde çocuklar hızla obezleşiyor

Dünya genelinde çocuklar 'hızla obezleşiyor'

Yeni yapılan bir araştırmada, son 40 yılda çocuk ve gençler arasındaki obezite oranlarının 10 kat arttığı ve dünya genelindeki 124 milyon kız ve erkek çocuğunun fazla şişman olduğu sonucuna varıldı.

11.10.2017Dünya
Ürperten kürtaj raporu

Ürperten kürtaj raporu

İngiliz tıp dergisi Lancet’te yayımlanan Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre dünya genelinde 2010-2014 arasında her yıl güvensiz koşullarda 25 milyon kürtaj operasyonu yapıldı.

28.09.2017Dünya
Yeni slogan dengeli yağlı beslenme

Yeni slogan dengeli yağlı beslenme

Beslenmede yeni trend ‘sağlıklı yağlar’... Saygın tıp dergilerinden Lancet’ta ve Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde yayınlanan son araştırma düşük oranda yağ tüketenlerde ölüm oranının daha fazla olduğunu ortaya koydu. Peki bu, sınırsız olarak zeytinyağı ve tereyağı tüketebileceğimiz anlamına mı geliyor? Uzman kardiyologlar Hürriyet’e yorumladı.

6.09.2017Gündem
Gezegen sağlığını gözet, insanlığı koru

Gezegen sağlığını gözet, insanlığı koru

İnsanlık bugün, tarihinde hiç olmadığı kadar, üzerinde yaşadığı gezegenin kaderi üzerinde belirleyici hale geldi. İklim değişikliği, okyanus sularının asidik hale gelmesi, içilebilir su kaynaklarının kirlenmesi ve azalması, topraklarımızın verimliliğini yitirmesi, her yıl salınan milyonlarca ton kimyasal madde... İnsanlığın ve giderek insan uygarlığının sağlığının, doğal dünyanın ve sosyal yaşamın başarılı bir şekilde bir arada olmasına bağlı olduğunu kabul eden çok sayıda bilim insanı var.

7.08.2017Eğitim
2100 Londra

2100 Londra

Küresel ısınmaya karşı ciddi önlemler alınmaması halinde 2100 yılı itibariyle her yıl ekstrem hava şartlarından ötürü Avrupa’da 152 bin kişinin ölebileceği hesabı yapıldı.

5.08.2017Dünya
Küresel ısınma Avrupada ölümleri 50ye katlayacak

Küresel ısınma Avrupa'da ölümleri 50'ye katlayacak

Küresel ısınmanın neden olduğu hava şartları kaynaklı ölümler, Avrupa'da bu yüzyılın sonunda yılda 150 bini aşabilir.

5.08.2017Dünya
İğneden korkanlar için aşı bandı

İğneden korkanlar için aşı bandı!

Bilim adamları, cilde kolayca yapışan ve mikroskobik iğneleriyle grip aşısının vücuda zerk edilmesini sağlayan bir bant geliştirdi.

28.06.2017Teknoloji
2015’te 6.4 milyon tiryaki öldü

2015’te 6.4 milyon tiryaki öldü

Sigara içmenin, dünya genelinde 10 kişiden birinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

6.04.2017Dünya
Yola yakın oturanda Alzheimer riski fazla

Yola yakın oturanda Alzheimer riski fazla

İngiliz tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan bir araştırmaya göre, karayollarına yakın oturanlarda Alzheimer hastalığı riski artıyor.

6.01.2017Dünya
İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi

İrlanda'daki bilim insanlarının yaptığı araştırmalar 'bağırsak askısı' olarak bilinen 'mezenter'in yeni bir organ olduğunu ortaya koydu.

4.01.2017Dünya
Kansere karşı genetik test

Kansere karşı genetik test

Bilim insanları genetik test yoluyla neden bazı ailelerin pek çok farklı kanser türünden etkilendiklerini keşfettiklerini düşünüyor.

13.08.2016Dünya
Nadir kanser türüne yakalanma nedeni bulundu

Nadir kanser türüne yakalanma nedeni bulundu

Nadir görülen kanser türüne yakalanma nedeni gen testiyle anlaşıldı.

5.08.2016 Sağlık
Kenyada HIV vakalarında ciddi artış

Kenya'da HIV vakalarında ciddi artış

Kenya'da HIV vakalarında ciddi artış olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü, Kenya'da AIDS vakalarının son 10 yılda, yıllık yüzde 7 oranında artarak, 2015 sonu itibarıyla 1,8 milyona yükseldiğini bildirdi

20.07.2016Sağlık
Antidepresanlar gençlerde işe yaramıyor

Antidepresanlar gençlerde işe yaramıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, antidepresanlar, ağır depresyondaki çocuk ve gençlerde etkili değil.

11.06.2016Sağlık
Türkiyede kadınlar erkeklerden daha çok kilo alıyor

Türkiye'de kadınlar erkeklerden daha çok kilo alıyor!

Obezite dünyanın gelecek yıllarında mücadele edeceği en önemli sağlık problemlerinden biri olacak izlenimini veriyor. Hatta tehlike çanları bazı ülkeler için şimdiden çalıyor. Raporlara göre çok uzaklarda değil 2025 yılında her beş kişiden biri obez olacak. Türkiye'de ise bu tehlike en çok kadınları etkileyecek gibi görünüyor...

13.04.2016Sağlık
Kalp hastalarına kök hücre umudu

Kalp hastalarına kök hücre umudu

ABD’deki Utah Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma kök hücre tedavisinin hasarlı kalp dokusunu tamir edebileceğini ve kalp yetmezliğinden kaynaklı ölümlerin sayısını yarıya indirebileceğini ortaya çıkarttı.

5.04.2016Sağlık
Ürküten rapor: 2050de 500 binden fazla insan ölebilir

Ürküten rapor: 2050'de 500 binden fazla insan ölebilir

155 ülkeyi kapsayan Lancet raporundan ürküten uyarılar geldi: İklim değişikliğinin gıda üretimi üzerindeki etkisi, 2050 yılında 500 binden fazla can alabilir!

3.03.2016Dünya
İklim değişikliği yüz binlerce kişiyi öldürecek

'İklim değişikliği yüz binlerce kişiyi öldürecek'

Küresel ısınma ve iklim değişikliği can alıyor. İngiliz uzmanlarca yapılan bir araştırma, iklim değişikliğinin tarım ürünleri ve gıda zinciri üzerindeki etkisini inceledi. Çarpıcı ve kaygı verici sonuçlara varıldı.

3.03.2016Dünya
Mutsuzluk ve stres ömrü kısaltmıyor

Mutsuzluk ve stres 'ömrü kısaltmıyor'

İngiltere'de 10 yıl boyunca 1 milyon kadın üzerinde yapılan bir araştırma, genel kanının aksine, mutsuzluk ve stresin ölüm riskini artırmadığını ortaya koydu.

10.12.2015Dünya
Uzmanlar uyardı: Antibiyotik kıyametinin eşiğindeyiz

Uzmanlar uyardı: 'Antibiyotik kıyameti'nin eşiğindeyiz

Tüm diğer tedavilerin işe yaramadığı durumlarda kullanılan en güçlü antibiyotiklere de dirençli bakteriler bulan bilim insanları dünyanın "antibiyotiksiz bir hayatın" eşiğinde olduğu uyarısı yaptı.

19.11.2015Dünya
En sağlıklısı ‘Japon’

En sağlıklısı ‘Japon’

İngiliz tıp dergisi ‘The Lancet’in 188 ülkede gerçekleştirdiği araştırmada, sushi ve deniz mahsülleri ağırlıklı beslenen, bol bol yeşil çay içen Japonlar, “dünyanın en sağlıklı” milleti seçildi.

6.11.2015Dünya
Sağlık ‘sushi’de

Sağlık ‘sushi’de

İngiliz tıp dergisi ‘The Lancet’in 188 ülkede gerçekleştirdiği araştırmada, sushi ve deniz mahsülleri ağırlıklı beslenen, bol bol yeşil çay içen Japonlar, “dünyanın en sağlıklı” milleti seçildi.

1.11.2015Dünya
Fazla mesai kalbin düşmanı

Fazla mesai kalbin düşmanı

İngiltere’de yapılan ve sonuçları Lancet isimli tıp dergisinde yayınlayan araştırmaya göre, haftada 55 saat çalışanların kalp krizi geçirme olasılığı, 35-40 saat arası çalışanlara göre yüzde 33 daha fazla.

23.08.2015Dünya
Çok çalışmak kalbe zarar

Çok çalışmak kalbe zarar

Lancet adlı tıp dergisinde önceki gün yayımlanan araştırmaya göre, uzun çalışma saatleri kalpte enfarktüs riskini arttırıyor.

20.08.2015Dünya
Doğum kontrol hapları bazı kanserleri önlüyor olabilir

'Doğum kontrol hapları bazı kanserleri önlüyor olabilir'

Uzun süre kullanılan doğum kontrol haplarının, başta rahim ve yumurtalık olmak üzere birçok kanseri engellediğinin tespit edildiği belirtildi. Araştırma Oxford Üniversitesi tarafından yapıldı.

20.08.2015Sağlık
Ebola aşısı yüzde yüz etkili

Ebola aşısı yüzde yüz etkili!

Uzmanlar Gine'de yaşanan salgın sırasında test edilen yeni Ebola aşısının %100 etkili olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

2.08.2015Avrupa
Kansere, bir ‘ucuz’ umut

Kansere, bir ‘ucuz’ umut

Pahalı olmayan iki jenerik ilacı birlikte kullanmanın, kadınlarda menopoz sonrası göğüs kanserinin yeniden ortaya çıkması ya da ölüm oranını azaltabileceği anlaşıldı.

25.07.2015Sağlık

Yazar Sonuçları

15 kilo ver diyabeti yen!

Makul bir kalori kısıtlaması ve düzenli fiziksel aktivite yaparak ortalama 15 kilo civarında kilo kaybeden fazla kilolu veya obez diyabetlilerde kanda şeker, insülin ve HbA1c seviyeleri tamamen normalleşiyor. Bir başka deyişle diyabet yani şeker hastalığı tümüyle ortadan kalkıyor.

14.12.2017

Eğitim sistemi nasıl olmalı

SİYAH beyaz televizyondan bilgisayara, internetten akıllı telefona uzanan bir kuşak bizimki.

16.11.2017

Yaşa bağlı Seker genetik mi değil mi?

Yaşlılık tek başına diyabet nedeni değil. Öyle olsaydı, yaşı 70’i, 80’i geçen herkesin bu hastalığa yakalanması gerekirdi.

18.10.2017

Stresle mücadele için 4 basit tüyo

Stres, pek çok sağlık ve sosyal soruna davetiye çıkarıyor. Bu nedenle de hepimizin stres konusunda az çok bilgilenmesi, stres yönetimi konusunda bazı temel bilgileri öğrenmesi lazım. Gelin, bazı stres savar stratejileri yeniden hatırlayalım.

5.09.2017

Kardeşlerinin zihinsel engelli olması beni endişelendiriyor

Sevdiğim kızın abilerinden biri ve iki ablası zihinsel engelli. Bu hastalık genetik olabilir mi diye endişeleniyorum. İleride çocuklarımız da böyle sorunlar yaşarsa diye korkuyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum.

22.05.2017

Binde 2 deyip geçilemez

40 bin metrekarenin yanında 80 metrekare, size ne ifade eder?

26.02.2017

Çocuklarda antidepresan kullanımı hızla artıyor

Uluslararası Pazarlama Servisinin (IMS) 2014 verilerine göre Türkiye’de antidepresan kullanan kişi sayısı 8 milyonu geçti. Sağlık Bakanlığı 2015 verilerine göre ise Türkiye’de her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor. Bu rakam içinde çocukların sayısı da bir hayli fazla. Nedenlerini ve sonuçlarını Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli ile konuştuk.

27.01.2017

Hangi aktivite daha çok zayıflatır?

Aktivite programları içinde, yağların yakılabilmesi için aerobik egzersizler mutlaka yer almalı. Aerobik egzersizler kalp ve damar sisteminizin verimliliğini artırır, damar duvarı esnekliğini koruyup güçlendirir.

16.11.2016

Bazen neden cok terleriz

Hava sıcaksa veya aşırı bedensel faaliyet gösterdiğimizde terleriz. Korkup sinirlendiğimizde terleriz. Kontrolsüz ölçüde heyecanlandığımızda terleriz. Bu tür terlemelerin hepsi normaldir. Ne var ki bazen ortada ciddi bir neden yokken de ter dökebiliriz. Mesela mı? Buyurun...

11.05.2016

Mutluluk ömrü uzatır mı, kısaltır mı?

Ortak kanaat şu: “Mutlu insanlar daha uzun yaşar, mutsuzlar daha kısa ömürlüdür.” Bir başka fikir daha var: “Mutsuzluk stres yükü ile birlikteyse ömür törpüsü bile değil, ömür testeresi gibidir!”

18.03.2016

AYM’nin bebeklere aşı kararı doğru okunmalı

ANNE Halime Sare Aysal ile baba Mustafa Aysal, yeni doğan çocuklarına Sağlık Bakanlığı’nın ‘mecburi’ dediği aşıları yaptırmak istemedi.

24.12.2015

Üç soru üç cevap

Besinler ve besin destekleri çok konuşulan, biz sağlık profesyonellerine sık sorulan konular... Bu nedenle çok sık gündeme getiriyoruz. Bugünkü mönümüzde de yine onlar var.

27.07.2015