EKSTRA
MENÜ

Lale Devri

Lale Devri haberleri sayfasında güncel ve son dakika Lale Devri hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 842 Lale Devri haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Lale Devri Haberleri

Tezhip sanatı nedir ve nasıl yapılır Tezhip sanatı ile uğraşanlara ne denir Tezhip sanatı örnekleri ve tarihçesi

Tezhip sanatı nedir ve nasıl yapılır? Tezhip sanatı ile uğraşanlara ne denir? Tezhip sanatı örnekleri ve tarihçesi

Tezhip, zeheb kökünden türeyen bir kelime olup anlamı altınlamak demek anlamına gelen bir kelime olarak tanımlanabilir. Günlük hayatta İslam kökenli olan kitap bezeme sanatı olarak tanımlanır. Minyatür ile tezhip karıştırılmaması gereken iki durumdur. Minyatür tezhibe nazaran daha çok tasvire bağlıdır. Tezhip içerisinde ise tutucu bir klasik yaklaşım akımı vardır. Tarih boyunca ortaya çıkarılmış ve kullanılmış desenleri ve formları yenilemek, bu desenlerin ve formların ana yapılarını değişikliğe uğratmadan değişik şekilde kullanmak olarak tanımlanır. Peki, tezhip sanatı nedir, tezhip sanatı ile uğraşanlara ne ad verilir, tezhip sanatı nerelerde kullanılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.07.2021Araştırma
Cam Tavanlar Süreyyası Hatice Aslan kimdir, kaç yaşında İşte, Hatice Aslanın oynadığı diziler

Cam Tavanlar Süreyya'sı Hatice Aslan kimdir, kaç yaşında? İşte, Hatice Aslan'ın oynadığı diziler

Cam Tavanlar, tanıtımlarıyla olduğu kadar oyuncu kadrosuyla da son zamanlarda dikkat çekmeye devam ediyor. 9 Haziran Çarşamba akşamı ilk bölümü yayınlanacak olan Cam Tavanlarda tarzı ve karakteriyle merak edilen oyunculardan biri de Süreyya rolünü üstlenecek olan ve rolü için dış görünüşünde de değişiklikler yapan Hatice Aslan. Peki Cam Tavanlar’ın Süreyya’sı Hatice Aslan kimdir, kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı?

9.06.2021Televizyon
Tezhip Nedir Ve Nasıl Yapılır Tezhip Sanatı Örnekleri Ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

Tezhip Nedir Ve Nasıl Yapılır? Tezhip Sanatı Örnekleri Ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

Türk tarihinde birbirinden farklı alanlarda çeşitli sanatlar kullanılmıştır. Önemli temsilciler tarafından tanıtılan bu sanatların özellikleri ve eserleri de çok önem taşır. Tezhip sanatı ise Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Tezhip nedir ve nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.05.2021Araştırma
Kaan Girgin kimdir, kaç yaşında İşte Kaan Girginin biyografisi

Kaan Girgin kimdir, kaç yaşında? İşte Kaan Girgin'in biyografisi

Ünlü doktor Seran Göçer, 13 yıl önce boşandığı oyuncu Kaan Girgin’den olan kızı S.G.’nin (13) kendi soyadı ‘Göçer’i kullanması için açtığı davayı kazandı. Bu gelişmenin ardından Kaan Girgin'in kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Kaan Girgin kimdir?

8.04.2021Kelebek
Yasak Elma Kaya geri mi dönüyor Yayıncı kuruluştan açıklama

Yasak Elma Kaya geri mi dönüyor? Yayıncı kuruluştan açıklama

Yasak Elma dizisinde Kaya karakteri için önemli bir iddia gündeme geldi. Bir dönem dizide rol aldıktan sonra ayrılan Barış Kılıç, yeniden diziye dahil olup olmayacağı ile bir süredir gündemde yer alıyordu. Konuyla ilgili resmi açıklama, yayıncı kuruluş olan Fox TV tarafından yapıldı. Peki, Yasak Elma Kaya geri mi dönüyor? İşte, o konu hakkında önemli bilgiler

4.04.2021Televizyon
Şükrü Avşar kimdir nereli kaç yaşında

Şükrü Avşar kimdir nereli kaç yaşında?

Şükrü Avşar, Türk dizi ve film sektöründe yer alan yapımları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Zalim İstanbul, Karagül, Yer Gök Aşk gibi projelerin yapımlarını üstlenen Şükrü Avşar, pek çok filme de hayat vermiştir. Peki, Şükrü Avşar kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

24.03.2021Hayat
Naz Elmasın ablası Açelya Elmas kimdir, kaç yaşında Açelya Elmasın yer aldığı diziler

Naz Elmas'ın ablası Açelya Elmas kimdir, kaç yaşında? Açelya Elmas'ın yer aldığı diziler

4 kez kanseri yenen Açelya Elmas zaman zaman konuk olduğu programlar ve yaptığı açıklamalarla gündeme geliyor. 2 kez ilik nakli olan ünlü oyuncu Açelya Elmas, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada çocuk sahibi olamayacağını açıklamıştı. Peki, Açelya Elmas kimdir, kaç yaşında? İşte Açelya Elmas'ın yer aldığı diziler

23.03.2021Televizyon
Tolgahan Sayışmanın sağlık durumu nasıl Koronavirüs olan Tolgahan Sayışmanın hayatı hakkında bilgiler

Tolgahan Sayışman'ın sağlık durumu nasıl? Koronavirüs olan Tolgahan Sayışman'ın hayatı hakkında bilgiler

Ünlü oyuncu Tolgahan Sayışman koronavirüsü nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Koronavirüs testi pozitif çıkan başarılı oyuncu tedavi altına alındı. Bu gelişmenin ardından Tolgahan Sayışman'ın sağlık durumu magazin gündemine oturan haberle merak konusu oldu. En son Şampiyon ve Şeref Sözü gibi dizilerde yer alan Sayışman Elveda Rumeli'de Mustafa karakteri ile televizyon kariyerinde başarı elde etti. İşte, Tolgahan Sayışman'ın sağlık durumu ve hayatı ile ilgili merak edilen bilgiler.

19.03.2021Magazin
Yasemin Sakallıoğlu kimdir Yasemin Sakallıoğlunun eşi Burak Yırtar hakkında bilgiler

Yasemin Sakallıoğlu kimdir? Yasemin Sakallıoğlu'nun eşi Burak Yırtar hakkında bilgiler

Sosyal medyada paylaştığı videolarla adını duyuran daha sonra kariyerine oyuncu olarak devam eden Yasemin Sakallıoğlu, yönetmen Burak Yırtar'la nikah masasına oturdu. Evlilik haberleri ardından Yasemin Sakallıoğlu'nun hayatıyla ilgili araştırmalar başladı. Peki, Yasemin Sakallıoğlu kimdir? Yasemin Sakallıoğlu'nun eşi Burak Yırtar hakkında bilgiler

11.03.2021Magazin
Sibel Can kimdir, kaç yaşında Sibel Can, Şarkılar Bizi Söyler’de

Sibel Can kimdir, kaç yaşında? Sibel Can, Şarkılar Bizi Söyler’de!

Sibel Can, Şarkılar Bizi Söyler programı ile ekranlara geri dönüyor. Türkiye'nin en güzel şarkılarının seslendirileceği programda sunuculuk yapan Sibel Can’ın kaç yaşında ve nereli olduğu merak ediliyor. İşte hafızalara kazınan birçok şarkıya imza atan, 1970 doğumlu Sibel Can’ın biyografisi

25.02.2021Televizyon
Yoğurtçu Parkı Nerede Yoğurtçu Parkı Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Yoğurtçu Parkı Nerede? Yoğurtçu Parkı Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Yoğurtçu Parkı pek çok işi tarafında en çok sevilen ve oldukça huzurlu mekânlardan biri olmaktadır. Bu nedenle Yoğurtçu Parkı'nı ziyaret eden ziyaretçilerin aklına takılan bazı sorular bulunmaktadır. Bu sorular arasında en çok karşılaşılanları Yoğurtçu Parkı nerede? Yoğurtçu Parkı tarihi, özellikleri ve hakkında bilgi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.02.2021Seyahat
İnsanlar mutlu olduğunda pop yeniden zirveye çıkar

İnsanlar mutlu olduğunda pop yeniden zirveye çıkar

Rap mi yükselişte, pop mu çöküşte, müzik dünyasında neler oluyor; işin o kısmını uzmanına bırakmalı... Ama gönlü müzikte, aklı popta olan gençler, sektördeki karışıklığı umursamıyor. Moleküler biyoloji ve genetik eğitimi alırken bile “ille de müzik” diyen Burak Orhan, işte o cesur gençlerden... Aralıkta ilk single’ı “Bi’Şeyler”i piyasaya süren şarkıcı, popun geleceğinden ümitli. Ona göre poptaki gerilemenin sebebi, pandemi yüzünden dünyayı saran depresif ruh hali: “İnsanlar mutlu olduğu zaman pop söyler. Şu an herkes mutsuz. İnsanlar mutlu olduğunda, pop da yeniden zirveye çıkacaktır.”

23.02.2021Magazin
Bu şarkılarda hepimizin hatırası var

Bu şarkılarda hepimizin hatırası var

Unutulmaz şarkılara ses ve nefes oldular. Onların şarkılarıyla âşık olduk, aşk acısı çektik. Sibel Can, Hakan Altun ve Hüsnü Şenlendirici, Kanal D’de başlayacak ‘Şarkılar Bizi Söyler’ programı için bir arada. Üç müzisyenle konuştuk: “Aramızda ortak bir müzik dili var. Herkes birbirinin sesinden, nefesinden etkileniyor.”

21.02.2021Hürriyet Pazar
III. Ahmed kimdir III. Ahmed dönemi olayları ve 3. Ahmetin hayatı

III. Ahmed kimdir? III. Ahmed dönemi olayları ve 3. Ahmet'in hayatı

III. Ahmed, 30 Aralık 1673 tarihinde Bulgaristan'a bağlı Dobriç şehrinde dünyaya geldi. 23. Osmanlı padişahı olan III. Ahmed ''Lale Devri Padişahı'' olarak bilinir. 12 yıl süren Lale Devrinin ardından Patrona Halil Ayaklanması çıkmış ve tahtından indirilmiştir. III. Ahmed kimdir, hüküm sürdüğü dönemde hangi olaylar gerçekleşti? Merak edenler için detaylı bir şekilde araştırdık.

10.12.2020Araştırma
I. Mahmud kimdir I. Mahmud dönemi olayları ve 1. Mahmutun hayatı

I. Mahmud kimdir? I. Mahmud dönemi olayları ve 1. Mahmut'un hayatı

I. Mahmut, Osmanlı Devletinin 24. padişahıdır. Tam adı Mahmud Bin Mustafa olan sultanın annesi Saliha Sultan, babası ise II. Mustafa'dır. 1730 yılından 1754 yılına kadar Osmanlı Devletini yöneten 1. Mahmut, en uzun süre tahtta kalan padişahlardan biri olmuştur. 1. Mahmud kimdir, padişah olduğu süre boyunca hangi önemli olaylar yaşandı? Merak edenler için tüm bilgileri derledik.

10.12.2020Araştırma
I. Abdülhamid kimdir I. Abdülhamid dönemi olayları ve 1. Abdülhamitin hayatı

I. Abdülhamid kimdir? I. Abdülhamid dönemi olayları ve 1. Abdülhamit'in hayatı

Abdülhamid, Lale Devri padişahı III. Ahmed'in çocuklarından biridir. 20 Mart 1725 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi, Rabia Şermin Kadınefendi'dir. Duraklama döneminde tahta çıkmış ve birçok alanda ıslahat yapmıştır. I. Abdülhamid kimdir, hüküm sürdüğü yıllarda hangi olaylar yaşandı? Merak edenler için detaylı bir şekilde derledik.

10.12.2020Araştırma
Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli turizm mekanları arasında yer alan Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı'nı Kovid-19 salgınına rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

16.11.2020Seyahat
Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Osmanlı mirası İshak Paşa Sarayı 105 bin turist ağırladı

Osmanlı mimarisinin Anadolu'daki seçkin örneklerinden olan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla 2,5 ay ziyarete kapalı kalan tarihi İshak Paşa Sarayı, 105 bin turisti ağırladı.

13.11.2020Seyahat
Lale Devri’ni Üsküdar’a taşıyan cami

Lale Devri’ni Üsküdar’a taşıyan cami

Üsküdar iskelesinin yerini iki cami belli eder: 16. asır yapısı Mihrimah Sultan Cami ile 18. yüzyıl eseri Yeni Valide Cami. Klasik Osmanlı mimarisinin sonu yeni sanatsal anlayışın başlangıcı olarak kabul olarak kabul edilen Valide-i Cedid Külliyesi’ni adımlayalım mı?

26.10.2020Seyahat
Nevşehirin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Nevşehirde Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Nevşehir'in İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Nevşehir'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Nevşehir, “Güzel Atlar Diyarı” olarak bilinen Kapadokya’nın nadide bir parçasıdır. Özellikle genç çiftlerin oldukça romantik anlamlar yüklediği bu şehir, her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Peki, Nevşehir ilçeleri nelerdir, şehir hangi bölgede yer almaktadır? Nevşehir’de gezilecek ve tarihi yerler nerelerdir? İşte, Nevşehir hakkında merak ettiğiniz ve aradığınız tüm cevaplar.

25.09.2020Seyahat
Voltaire’in ‘saf oğlan’ı İstanbul’a gelirse

Voltaire’in ‘saf oğlan’ı İstanbul’a gelirse

Nedim Gürsel, son romanı ‘Aşk ve İsyan’da Voltaire’in ünlü kahramanı Candide’i İstanbul’a getiriyor ve bu ‘saf oğlan’ın parodisinin yanı sıra yazılı kaynakların ayrıntılarına girerek Sultan Ahmet’in ağzından sert bir Osmanlı eleştirisi yapıyor.

17.09.2020Kitap Sanat
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Devletinde Islahat Hareketleri konu anlatımı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Devleti'nde Islahat Hareketleri konu anlatımı

Islahatın kelime anlamı yeniliktir. Osmanlı Devletinde birçok padişah eğitim, yönetim ve kültür alanında ıslahatlar gerçekleştirmiştir. İlk ıslahatlar ise I. Ahmed tarafından hukuk alanında yapılmıştır. 7.sınıflar için Osmanlı Devletinde ıslahat hareketlerini anlattık.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Türkçe Öznel-Nesnel İfadeler konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Öznel-Nesnel İfadeler konu anlatımı

Bir kişinin bakış açısını yansıtan, genel bir hükmü bulunmayan ifadelere öznel ifadeler denir. Bu tür ifadeler ''bence'' anlamı değişir ve kişiden kişiye değişir. Nesnel ifadeler ise genel bir yargı taşır. 7 sınıflar için öznel - nesnel ifadeler konusunu örnek cümlelerle anlattık.

14.09.20207. SINIF
Pandemide sonbahar sezonu açıldı

Pandemide sonbahar sezonu açıldı!

Tıpkı geçen ilkbahar ve yaz gibi öncekilere hiç benzemeyen bir sonbahar bizi bekliyor. Pandeminin sebep olduğu zor günlere katlanmanın en güzel yolu kültür-sanat ve eğlenceden geçiyor. Ancak sinema salonlarını, tiyatroları, etkinlik mekânlarını doldururken, yeni mekânları denerken sosyal mesafeyi ve maskeyi unutmamalıyız.

Rahmi Koç Müzesi Nerede Rahmi Koç Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Rahmi Koç Müzesi Nerede? Rahmi Koç Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Rahmi Koç Müzesi kar amacı gütmeyen bir müzedir. Bu müze Rahmi Koç Vakfının bir parçasıdır. müzenin nerede olduğu, tarihi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri ile ilgili bilgileri derledik.

9.09.2020Seyahat
Günnur Adıgüzel kimdir Oyuncu Günnur Adıgüzel gasp edildi

Günnur Adıgüzel kimdir? Oyuncu Günnur Adıgüzel gasp edildi

Oyuncu Günnur Adıgüzel Şişli’de kimliği belirsiz kişiler tarafından gasp edildi. 500 bin lirası çalınan Günnur Adıgüzel'in bankadan çıktıktan sonra darp edildiği öğrenildi. Kendi imkanları ile hastaneye giden oyuncu, yaşadığı şokun ardından polise ifade verdi. Genç oyuncu Arka Sokaklar, Lale Devri, Alev Alev gibi dizilerde rol aldı. Peki, Günnur Adıgüzel kimdir? İşte, oyuncu Günnur Adıgüzel'in hayatıyla ilgili merak edilenler.

25.08.2020Televizyon
5. Sınıf Türkçe Kesme İşareti Nedir Nerelerde Kullanılır Kesme İşareti Kullanımı konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Kesme İşareti Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kesme İşareti Kullanımı konu anlatımı

Noktalama işaretleri dilin doğru kullanılmasını sağlayan dilde ki duyguyu, düşünceyi ve anlamı en doğru şekilde karşıya iletmeye yarayan işaretlerdir. Noktalama işaretleri sayesinde dil daha anlamlı hale gelir. Türkçe de sondan eklemeli dillerden bir tanesidir. Türkçe dersinde noktalama işaretleri oldukça önemli bir yer kaplar. Bu sebeple noktalama işaretleri ile ilgili detayları yazımızda derledik.

20.07.20205. SINIF
Kiminle aynı masada, nereye oturduğunuzu ve ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim

Kiminle aynı masada, nereye oturduğunuzu ve ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim

‘İktidarların Sofrası’ adlı yeni kitabında yemek ve siyaset ilişkisini irdeleyen Prof. Dr. Artun Ünsal “Yemeğin de siyasal bir olgu olduğu geç de olsa fark edildi” diyor. 800 sayfalık kitapta Hun toylarından konuğun payına düşen et parçasıyla verilen mesajlara birbirinden ilgi çekici bilgiler var.

12.07.2020Hürriyet Pazar
Keşke hiç ellemeseydiniz

Keşke hiç ellemeseydiniz

Üsküdar Ahmediye Külliyesi’nde devam eden restorasyonda ortaya çıkan görüntü tepkilere neden oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü şikâyetler üzerine kontrol teşkilatını görevden aldı ama soruna bir çözüm bulamadı.

3.07.2020Kitap Sanat
Osmanlının en seçkin eserlerinden İshak Paşa Sarayı ziyarete açıldı

Osmanlı'nın en seçkin eserlerinden İshak Paşa Sarayı ziyarete açıldı

Osmanlı Devleti'nin Anadolu'daki en seçkin eserlerinden, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı, normalleşme süreciyle yeniden ziyarete açıldı.

8.06.2020Keyif
Kuruluş Osman Zöhre Hatun kimdir Zöhre Hatunu (Zühre) canlandıran Ayşegül Günay Demirin hayatı

Kuruluş Osman Zöhre Hatun kimdir? Zöhre Hatun'u (Zühre) canlandıran Ayşegül Günay Demir'in hayatı

Kuruluş Osman'ın ekranlara gelen yeni bölümüyle beraber, Dündar Bey'in eşi Zöhre Hatun'un hayatı merak konusu oldu. Kuruluş Osman karakterlerinden olan Zöhre Hatun dizide Osman Bey'in karşısında ve Dündar Bey'in yanında yer alıyor. Zöhre Hatun karakterine de oyuncu Ayşegül Günay Demir hayat veriyor. Peki, Kuruluş Osman Zöhre Hatun kimdir? İşte, ayrıntılar.

3.06.2020Televizyon
Tarihi İshak Paşa Sarayı nisanda beyaza büründü

Tarihi İshak Paşa Sarayı nisanda beyaza büründü

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde etkili olan kar yağışı, Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden İshak Paşa Sarayı ve çevresini beyaza bürüdü.

24.04.2020Keyif
İstanbul’un orta yeri plajmış...

İstanbul’un orta yeri plajmış...

‘Yakın tarih arkeoloğu’ Gökhan Akçura’nın ‘Bir Şehr-i İstanbul ki...’ adlı kitabı, Osmanlı’nın son yılları ve Cumhuriyet’in ilk dönemindeki İstanbul’un eğlence hayatını hiç görülmedik belgelerle anlatıyor. Geçmişte hem İstanbullunun hem denizle ilişkisinin hem de eğlence anlayışının günümüzdekinden çok daha açık fikirli ve neşeli olduğunu görüyoruz...

24.04.2020Kitap Sanat
İstanbulun göbeğinde tarihi yapılara büyük saygısızlık

İstanbul'un göbeğinde tarihi yapılara büyük saygısızlık

İstanbul'un göbeğinde Lale Devri’nin temsil yapılarından biri olan Karaköy’deki Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi, tahribata uğradı. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Sanat Tarihçisi Mahir Polat, bu gibi eserlerin korunması için önleyici koruma tedbirlerinin artırılması gerektiğini söyledi.

20.04.2020Haber
İstanbulun göbeğinde büyük saygısızlık

İstanbul'un göbeğinde büyük saygısızlık

İstanbul'un göbeğinde Lale Devri’nin temsil yapılarından biri olan Karaköy’deki Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi, tahribata uğradı. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Sanat Tarihçisi Mahir Polat,  bu gibi eserlerin korunması için önleyici koruma tedbirlerinin artırılması gerektiğini söyledi.

20.04.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Diplomasi soğuk yenen bir yemektir

TÜRKİYE ile Fransa arasındaki gergin hava geçtiğimiz ekim ayında zirve yapmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emmanuel Macron’a “Zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacın var” diye seslendiği noktaya kadar varmıştı.

4.03.2021

İnsanlar mutlu olduğunda pop yeniden zirveye çıkar

Rap mi yükselişte, pop mu çöküşte, müzik dünyasında neler oluyor; işin o kısmını uzmanına bırakmalı... Ama gönlü müzikte, aklı popta olan gençler, sektördeki karışıklığı umursamıyor. Moleküler biyoloji ve genetik eğitimi alırken bile “ille de müzik” diyen Burak Orhan, işte o cesur gençlerden... Aralıkta ilk single’ı “Bi’Şeyler”i piyasaya süren şarkıcı, popun geleceğinden ümitli. Ona göre poptaki gerilemenin sebebi, pandemi yüzünden dünyayı saran depresif ruh hali: “İnsanlar mutlu olduğu zaman pop söyler. Şu an herkes mutsuz. İnsanlar mutlu olduğunda, pop da yeniden zirveye çıkacaktır.”

23.02.2021

Manolyalar uyanıyor

İstanbul’da bahar denince Boğaz’ı süsleyen erguvanlar hatırlanır ama benim aklıma Bebek gelir... İnşirah Sokak’ın başındaki beyaz köşkün bahçesinde pembe manolyanın çiçekleri bugünlerde görünür oldu bile. Bu muhteşem manzarayı görmek için yolunuzu Bebek’e düşürün. Gitmişken parkı, camisi, badem ezmesi, kafeleri ve bir saray yavrusu görünümündeki Mısır Konsolosluğu’yla meşhur semti bir daha keşfedin.

14.02.2021

Bu düşmanlık neden?

Hadise çırpınıyor bir süredir. “Bu kadar da olmaz, bunun bir yaptırımı yok mu” diye sağa sola dert yanıyor.

6.02.2021

Boğaz’ın Dört Muhafızı’na yolculuk

Boğaziçi, her şeye rağmen dünyamıza sarkıtılan bir rüya. Bu, böyledir. Çünkü kadîm suyoluna girdiğinizde, mitolojisinin ‘sanki dün olmuş’ tavrı, gökyüzü kadar parlak sesi yakalar sizi. Boğaz gezileri, hâliyle popüler tur programlarının başında geliyor. Ben bu yazımda, kendi kitabım Boğaz’ın Dört Muhafızı’ndan mütevellit, aynı hat üzerinde farklı bir rota çizmeye çalışacağım.

4.02.2021

İstanbul’a imzasını atan aile

Osmanlı İmparatorluğu’nun son, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarının tanığı Dolmabahçe Sarayı, zarafetiyle büyüleyen Ortaköy Camisi, Beyazıt’taki Yangın Kulesi, hâlâ hizmet veren Selimiye Kışlası ve daha niceleri... Bu hafta, İstanbul’a karakterini kazandıran en önemli yapılar arasındaki bu binaların mimarı olan Balyan ailesinin izini birlikte sürelim.

3.01.2021

Boğaz’ın en güzel camileri

8 bin 500 yıllık tarihi ve doğal güzellikleriyle İstanbul bir cevher. Taşı, toprağı, denizi, martıları, dilsiz sanılan duvarları bile öyle hikâyeler sunar ki bize, hayran kalmamak mümkün değil. O yüzden bu şehirde yaşanan her kayıp hem dünya kültürünün hem de her birimizin kalbinde büyük bir yara açıyor. Maalesef bu kayıplara bir yenisi eklendi; Vaniköy Camisi geçen hafta yandı. Bu vesileyle Boğaz’ın incileri yalıların arasında birer mücevher gibi duran yalı camileri yazdım.

22.11.2020

Merkür retrosunda bizi ne bekliyor

“Astroloji bir bilim midir, değil midir?” tartışmaları sürse de kaçınılmaz bir gerçek ki ‘Mars, Merkür, retro’ gibi kelimeler çoğumuzun hayatına girmiş durumda. Öyle ki en astrolojiye inanmayanın bile ağzında, hele de son 10 gündür, “Bu hafta Merkür retrosu varmış” lafı var. Nedir bu Merkür retrosu? Merkür’e ne olacak da hem şahsi hem de ülkeler genelinde dengeler değişecek? Uzmanına sordum.

13.10.2020

Kuruçeşme yükselişte, çünkü...

İstanbul’da her sezon bir semtte sosyal yaşam hareketlenir, yükselişe geçer.

26.09.2020

Adalarda martılarla dans 

Adada bugüne ait olanlara değil, geçmişe açılan pencerelere bakacaksınız. İstanbul’un kalabalığına, gürültüsüne uzak, ama ona hala aşık olmamızı sağlayan güzelliklerine ise yakın olmanın keyfini tadacaksınız. Kendi başınalığın zevkini alabildiğine yaşayan bu deniz diyarında sizde bir ada olacaksınız...Ada vapurunun yan tarafına kurulduğunuz zaman martılar eşliğinde rüyalar alemine gideceksiniz.

27.07.2020

Martılarla Dans “Büyükada”

Adada bugüne ait olanlara değil, geçmişe açılan pencerelere bakacaksınız. İstanbul’un kalabalığına, gürültüsüne uzak, ama ona hala aşık olmamızı sağlayan güzelliklerine ise yakın olmanın keyfini tadacaksınız. Kendi başınalığın zevkini alabildiğine yaşayan bu deniz diyarında sizde bir ada olacaksınız...Ada vapurunun yan tarafına kurulduğunuz zaman martılar eşliğinde rüyalar alemine gideceksiniz.

25.07.2020

Sofralarla siyasi tarih

Artun Ünsal’ın yeni kitabı ‘İktidarların Sofrası: Yemek, Siyaset ve Simgesellik’i okurken davetliler arasında kendimi buldum. Zaman zaman da bir filmde ziyafet sahnesi seyreder gibi hissettim.

18.07.2020

11 ayın festivali

Caddelerde, meydanlarda dolaşıp, kalabalıklarla yan yana açık havada eğlenceli bir şeyler izlemek... Biz bu yıl yapamasak da bu çok sevilen bir ramazan âdetidir. Bu noktada Sadâbâd’ı, Direklerarası’nı; ramazanla doğrudan ilgisi olmasa da Karagöz’ü, Hacivat’ı, Nasreddin Hoca’yı hatırlamamak olmaz.

4.05.2020