EKSTRA
MENÜ

Kuzey Akım

Kuzey Akım ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuzey Akım haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 665 Kuzey Akım haberi bulunmuştur.

Kuzey Akım Haberleri

Putin Merkel ile Suriye’yi görüştü

Putin Merkel ile Suriye’yi görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Suriye’yi görüştü.

17.04.2018Dünya
Mavi Akımda 15inci yıl rekorla geldi

Mavi Akım'da 15'inci yıl rekorla geldi

Rus gazını doğrudan Türkiye'ye taşıyan Mavi Akım boru hattı ile geçen yıl Rusya'dan alınan toplam 29 milyar metreküp doğalgazın yüzde 55'ine aracılık edilerek, hattın 15 yıllık operasyonel döneminde bir rekora imza atıldı.

28.02.2018Ekonomi
Gazpromdan TürkAkım açıklaması

Gazprom'dan TürkAkım açıklaması

Gazprom, 2018 yılında TürkAkım için yaklaşık 3.2 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

16.01.2018Ekonomi
ABDnin BM temsilcisini fena işlettiler

ABD'nin BM temsilcisini fena işlettiler

'Vovan' ve 'Lexus' olarak bilinen Rus komedyenler, kendilerini Polonya’nın yeni Başbakanı Mateusz Morawiecki olarak tanıtarak, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'e telefon şakası yaptı.

23.12.2017Dünya
Rusyadan flaş açıklama: Türk akımını riske atar...

Rusya'dan flaş açıklama: Türk akımını riske atar...

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarının, TürkAkım ve Kuzey Akım 2 de dahil olmak üzere boru hattı projelerinin tamamlanmasına yönelik risk oluşturduğu belirtildi.

14.11.2017Ekonomi
Türk Akımı tehlikede

Türk Akımı tehlikede

ABD Senatosu, 2014 yılından bu yana Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik en sert ekonomik yaptırımları öngören yasayı oybirliği ile kabul etti. Başkan Donald Trump imzasına gönderilen yasa ile, inşaatına yeni başlanan Karadeniz geçişli “Türk Akımı” projesinin de tehlikeye girdiği Moskova’da konuşulmaya başlandı.

28.07.2017Ekonomi
Avusturya ve Almanyadan ABDye Rusya tepkisi

Avusturya ve Almanya'dan ABD'ye Rusya tepkisi

Avusturya Başbakanı Christian Kern ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ABD Senatosunun onayladığı Rusya'ya yaptırım uygulanmasına ilişkin yasa tasarısında Rusya ile ortak enerji projelerinde yer alan Avrupalı şirketlere yaptırım uygulanması önerisinin yer almasına tepki gösterdi.

15.06.2017Dünya
Avrupadan dev projeye finansman desteği

Avrupa'dan dev projeye finansman desteği

Gazprom ile Avrupalı 5 enerji şirketi arasında Kuzey Akım 2 doğalgaz projesinin finansmanı için anlaşma imzalandı.

26.04.2017Ekonomi
Rus gazına Danimarka engeli

Rus gazına Danimarka engeli

Danimarka, Kuzey Akım 2'yi engellemek için boru hattı yasasını değiştirmeyi tartışıyor.

11.04.2017Ekonomi
Rus şirket açıkladı Dev projenin tarihi belli oldu

Rus şirket açıkladı! Dev projenin tarihi belli oldu

'Gazprom' şirketi Yönetim Kurulu üyesi Oleg Aksyutin, 'Gazprom'un Türk Akımı boru hattının deniz kısmının yapımına önümüzdeki aylarda başlayacağını açıkladı.

28.02.2017Ekonomi
Putinden önemli Türk Akımı açıklaması

Putin'den önemli 'Türk Akımı' açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, siyasi olarak doğal gazın Ukrayna üzerinden Avrupa'ya ulaşması konusunda bir hedef çizmediklerini belirterek, Macaristan'ın Türk Akımı doğal gaz boru hattından da doğal gaz alabileceğini söyledi.

2.02.2017Dünya
Türk Akımında ilk kazma 2 yıl sonra

Türk Akımı'nda ilk kazma 2 yıl sonra

"Türk Akımı'nda inşaat 2018'de başlayacak" Gazprom İcra Komitesi Başkanı Miller: "Türk Akımı'nda inşaat 2018'de başlayacak" "Türk Akımı'nın deniz kısmı tümüyle Gazprom’a ait, Türkiye topraklarında yer alacak altyapı ve terminal BOTAŞ tarafından inşa edilecek"

11.10.2016Ekonomi
‘Türk Akımı’nın hayata geçmesi kime ne sağlayacak

‘Türk Akımı’nın hayata geçmesi kime ne sağlayacak?

Türkiye, en büyük doğalgaz tedarikçisi Rusya ile aslında uzun yıllardır enerji alanında yakın ilişki içinde. Peki Türk Akımı Projesi’nin hayata geçmesinin iki ülke açısından anlamı ne? Bunu uzmanlara sorduk. Uzmanlar, Ukrayna’yı by-pass etmek isteyen Rusya için Türk Akımı’nın büyük önem taşıdığını söylerken, Türkiye için ise arz güvenliği açısından olumlu etkisi olacağını vurguluyor.

12.08.2016Ekonomi
Erdoğan ile Putin’in Rusya’da yapacağı dev zirveye 3 gün kaldı

Erdoğan ile Putin’in Rusya’da yapacağı dev zirveye 3 gün kaldı

Ekonomi ve özellikle enerji ile turizm piyasalarında gözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında 9 Ağustos’ta yapılacak zirveye çevrildi. Rusya ve Türkiye, askıya alınmış olan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini raftan indirme kadarı almıştı. Ziyaretin ardından projede yeni adımlar atılabilir. Diğer yandan, turizmciler de görüşmeden umutlu...

5.08.2016Ekonomi
Rusyadan Türk Akımı ile ilgili önemli açıklama

Rusya'dan Türk Akımı ile ilgili önemli açıklama

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Türkiye ve Rusya arasındaki Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin kritik bir role sahip olduğunu belirterek, "Bazı Avrupalı politikacılar projeye muhalefet edebilir ancak bu önemli değil, Türkiye ve Rusya karşılıklı anlaşmalarla gereken altyapı inşaatını yapabilir" dedi.

5.08.2016Ekonomi
Gazprom’un ölü projeler koleksiyonu

Gazprom’un 'ölü projeler' koleksiyonu

Rusya'nın enerji devi Gazprom'un yeni projelerine yönelik BBC Türkçe'de yer alan bir analizde analistlerin "ölü projeler" yorumu yaptığı ifade edildi.

27.02.2016Ekonomi
Putin Türk Akımına neden son vermedi

Putin Türk Akımı'na neden son vermedi?

Ankara ile yaşanan gerginliğe rağmen Rusya lideri Vladimir Putin Türk Akımı projesini henüz iptal etmedi. Deutche Welle'de yer alan bir analizde, Rusya'nın neden

2.12.2015Ekonomi
Almanya doğalgazı Rusyadan direkt alacak

Almanya doğalgazı Rusya'dan direkt alacak

Almanya'nın, doğalgazı Rusya'dan aracısız almasını sağlayacak Kuzey Akım 2 boru hattı projesi transit ülkeleri kızdırdı.

27.11.2015Avrupa
Rusyanın en büyük kozu: Doğalgaz

Rusya'nın en büyük kozu: Doğalgaz

Türkiye ile Rusya’yı birbirine bağlayan en önemli faktör enerji. Türkiye, Rusya’dan yıllık doğalgaz ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılıyor. Rus uçağının düşürülmesi ve ardından Putin’in sert açıklamaları sonrası ‘Kışa girerken gaz kesilir mi?’ soruları gündeme geldi. Bu krize yönelik kısa vadede bir B planımız hatta herhangi bir alternatifimiz yok.

24.11.2015Ekonomi
Türk Akımı ile ilgili yeni açıklama

Türk Akımı ile ilgili yeni açıklama

Merkezi Moskova'da bulunan Rusya Bilimler Akademisi'nin Enerji Araştırma Enstitüsü'nde Petrol ve Gaz Bölümü Başkanı Tatiana Mitrova, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı planlayan Türk Akımı projesinin hiçbir zaman blöf olmadığını, bir veya iki hat olarak mutlaka hayata geçirileceğini düşündüğünü söyledi.

17.11.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı yarın Moskovaya gidiyor, ana gündem maddelerinden biri Türk Akımı olacak

Cumhurbaşkanı yarın Moskova'ya gidiyor, ana gündem maddelerinden biri Türk Akımı olacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yarın gerçekleşecek günübirlik Moskova ziyaretinde Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmeler çerçevesinde Rusya'nın Suriye'ye yönelik artan askeri ve siyasi desteğinin yanı sıra, Türkiye ve Rusya arasında inşa edilmesi planlanan ancak müzakereleri askıya alınan Türk Akımı projesinin ele alınması bekleniyor.

22.09.2015Ekonomi
Rus gazı Avrupaya taşınıyor

Rus gazı Avrupa'ya taşınıyor

Rus enerji devi Gazprom Shell, E.ON ve OMV ile birlikte Almanya’ya yeni bir doğalgaz boru hattı inşa etmek üzere anlaşma imzaladı. Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya ulaşacak olan boru hattının yılda 55 milyar metreküplük doğalgaz taşıması bekleniyor.

18.06.2015Ekonomi
Putinden Avrupaya tehdit gibi açıklama

Putin'den Avrupa'ya tehdit gibi açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Akım doğalgaz boru hattının tam kapasite kullanılmasına izin verilmesinin ve Güney Akım doğalgaz boru hattının inşasının da enerji arzının çeşitlendirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

16.10.2014Avrupa
Almanyanın Rus gazına karşı LNG hamlesi

Almanya'nın Rus gazına karşı LNG hamlesi

Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak isteyen Almanya hükümeti, enerji şirketi E.ON'a sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı için finansal garanti verecek.

27.08.2014Ekonomi
Bu borularla meydan okudu

Bu borularla meydan okudu

Rus gazına olan bağımlılık, Kırım kriziyle birlikte Avrupa’da tartışılırken, Rusya’nın Ukrayna’yı baypas edecek Güney Akım Projesi’nin yetkilileri kendilerinden emin.

1.05.2014Ekonomi
Schröder, yaş gününü Putin ile kutladı

Schröder, yaş gününü Putin ile kutladı

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Rusya'nın St. Petersburg şehrinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 70. yaş gününü kutlaması Almanya'da eleştirilere neden oldu.

29.04.2014Gündem
Almanyanın tartıştığı fotoğraf

Almanya'nın tartıştığı fotoğraf

Eski başbakanlardan Gerhard Schröder'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile doğum gününü kutlaması, Almanya’da tartışma konusu oldu.

29.04.2014Dünya
Gerhard Schröder 70’inci yaşını kutladı

Gerhard Schröder 70’inci yaşını kutladı

Almanya'nın eski Başbakan Gerhard Schörder dün Berlin’de 70. yaşını kutladı. Bugün ise memleketi Hannover’de tebrikleri kabul edecek. Gelecek ay Cumhurbaşkanı Gauck’a konuk olacak. Ancak Schröder’in en yakın dostu Putin ise Kırım krizi nedeniyle bu yılki kutlamalara katılmadı.

7.04.2014Gündem
Katar bahane, Erdoğan ile görüşme şahane

Katar bahane, Erdoğan ile görüşme şahane

Katar bahane, Erdoğan ile görüşme şahane Atina’dan Başbakanı Andonis Samaras’la ilgili ilginç iddia.

31.01.2013Ekonomi
OAO Gazpromın 6 aylık kârı 19,51 milyar dolar

OAO Gazprom'ın 6 aylık kârı 19,51 milyar dolar

OAO Gazprom'un, yılın ilk yarısındaki işletme karının 19,51 milyar dolar olduğu bildirildi.

2.11.2012Ekonomi
Schröder röportajının perde arkası

Schröder röportajının perde arkası

Almanya eski başbakanı Gerhard Schröder önceki gün İstanbul’daydı. Schröder ile kısa bir röportaj yapma ve resmi görevinden ayrıldığından beri hemen hiç görüş bildirmediği üç konuda soru sorma fırsatı buldum. (Bkz. http://www.hurriyet.com.tr/planet/20430898.asp )

27.04.2012Gündem
Türkiye’de ‘çok güzel’ büyüdük, yeni teşvikler iştahımızı artırabilir

Türkiye’de ‘çok güzel’ büyüdük, yeni teşvikler iştahımızı artırabilir

Dünyanın en büyük kimyasallar üreticisi BASF’ın CEO’su Kurt Bock, dinamik bir ekonomi olarak nitelediği Türkiye’de işlerinin “Çok güzel büyüdüğünü” belirterek, yeni teşvik sisteminin yatırım iştahlarını artırabileceğini söyledi.

25.02.2012Ekonomi
Gazprom vanayı açma talimatını geri çevirdi

Gazprom vanayı açma 'talimatını' geri çevirdi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Avrupa'ya yönelik gaz sevkıyatının güvence altına alınması için Rus Gazprom şirketinin her türlü önlemi alması gerektiğini söyledi.

4.02.2012Ekonomi
Doğalgazda karşılıklı restleşme

Doğalgazda karşılıklı restleşme

Avrupa'da doğalgaz ihracında yeni bir kriz kapıda. Bir yandan İran Türkiye'ye verilen doğalgazın fiyatında indirime gidilmeyeceğini açıklarken, diğer yandan Rusya da Avrupa'nın ek ihraç talebini karşılayamayacağını belirtti.

4.02.2012Ekonomi
Gazpromdan Türkiyeye gaz satışında ara formül

Gazprom'dan Türkiye'ye gaz satışında ara formül

Rus gaz devi Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandır Medvedev, BOTAŞ'ın Batı Hattı'ndan gaz alımını iptal etmesinin ardından Türkiye'ye gazın özel şirketler aracılığıyla verilebileceğini söyledi.

3.10.2011Ekonomi
Avrupa’nın enerji güvenliği için Nabucco’nun rolü azalıyor mu

Avrupa’nın enerji güvenliği için Nabucco’nun rolü azalıyor mu?

Avrupa'nın enerji güvenliği açısından kilit konumda görülen Nabucco Boru Hattı projesi bu açıdan asrın projesi olarak nitelendiriliyor. Ancak teknolojik gelişmeler ve rakip boru hattı projeleri Nabucco'nun önemini tehdit ediyor.

16.10.2010Gündem
Asrın projesine teknoloji tehdidi

Asrın projesine teknoloji tehdidi

Avrupa'nın enerji güvenliği açısından kilit konumda görülen Nabucco Boru Hattı projesi bu açıdan asrın projesi olarak nitelendiriliyor. Ancak teknolojik gelişmeler ve rakip boru hattı projeleri Nabucco'nun önemini tehdit ediyor.

15.10.2010Gündem
Putin: Erdoğan’a söz verdik Samsun-Ceyhan’ı bırakmayız

Putin: Erdoğan’a söz verdik Samsun-Ceyhan’ı bırakmayız

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Transneft’ten gelen, “Samsun-Ceyhan Hattı’yla ilgili Ankara’nın tutumundan memnun değiliz” açıklaması üzerine, net tavrını ortaya koydu. Putin, “Başbakan Tayyip Erdoğan’a söz verdik, Samsun-Ceyhan’da varlığımız sürecek” dedi.

7.09.2010Ekonomi
Sarkozy: Fransa İranla nükleer müzakereye hazır

Sarkozy: Fransa İran'la nükleer müzakereye hazır

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, İran ile nükleer programını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) içinde “gecikme olmadan”görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

20.06.2010Dünya
Kuzey Akım hattının temelleri atıldı

Kuzey Akım hattının temelleri atıldı

Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski'nin korkunç bir uçak kazasında hayatını kaybetmesinden bir gün önce, Rusya ile ilişkilerinde ciddi bir sorun olarak gördüğü önemli bir projenin de temeli atıldı.

13.04.2010Gündem
Avrupa Kuzey Akımda rahat nefes aldı

Avrupa Kuzey Akım'da rahat nefes aldı

The Wall Street Journal'da (WSJ) yayımlanan bir haber analizde, Rusya’nın Ukrayna'yı devre dışı bırakan Kuzey Akım projesinin Finlandiya ve İsveç’in yeşil ışık yakması ile son engeli de aştığı yorumu yapıldı.

6.11.2009Gündem

Yazar Sonuçları

Macron’un niyeti ne?

ŞÜPHESİZ dış politikada haftaya damgasını vuran gelişmelerden biri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Washington’a yaptığı ve gayet renkli geçen üç günlük ziyaretti.

26.04.2018

Rusya'nın satranç tahtası

Rusya Devlet Başkanı Putin dün Soçi'de Türkiye ve İran Cumhurbaşkanları ile birlikte üçlü zirve düzenleyerek Suriye sorununun çözümü konusunda yeni bir hamle yaptı. Soçi zirvesi aslında Astana süreci olarak bilinen ve yine Rusya'nın insiyatifi ile başlatılmış olan çözüm çabalarının diğer ayağını oluşturuyor.

22.11.2017

50 yıllık Türk ekonomisinin sorusu: ‘Tek kolla boks yapılır mı?’

ABD’nin son ‘ambargosu’nu görünce aklıma bu soru geldi.

30.07.2017

Obama niye öyle baktı? Tesadüf mü sizce

DÜNYA haber ağı öylesine hızlandı ki...

5.09.2016

Obama’dan Birol’a ‘enerji teşekkürü’

ULUSLARARASI Enerji Ajansı’nın başekonomisti Fatih Birol’a bayram öncesi Cannes’daki B20 Zirvesi sırasında rastladığımda oldukça heyecanlıydı.

14.11.2011

Derviş: Türkiye’nin Avrupalı dostları seslerini yükseltmeli

SABANCI Müzesi’nde dünkü konferansın zamanlaması daha iyi olamazdı.

Şöyle ki, İsrail krizi devam ederken, Türkiye ile Brezilya Güvenlik Konseyi’nde İran’a yaptırıma “hayır” demiş.

10.06.2010

Gazprom bildiğiniz Gazprom değil

RUSYA Devlet Başkanı Dimitri Medvedev bugün Türkiye’de.

Medvedev’in ilk resmi ziyaretinde, ikili ticari ilişkiler, vizenin kaldırılması gibi meselelerden fazla ağırlığın nükleeriyle, doğal gazıyla enerjide olduğu sır değil.

10.05.2010

Merkel Nabucco’ya neden soğuk?

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel İstanbul’da fırtına gibi esti.

İstanbul’daki yoğun programının iki bölümüne katılma fırsatını buldum.

1.04.2010