EKSTRA
MENÜ

Kuzey Akım

Kuzey Akım ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuzey Akım haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 667 Kuzey Akım haberi bulunmuştur.

Kuzey Akım Haberleri

Almanya Başbakanı Merkelden flaş Uğur Şahin açıklaması...

Almanya Başbakanı Merkel'den flaş Uğur Şahin açıklaması...

Almanya Başbakanı Angela Merkel BioNTech firmasının kurucu ortağı Uğur Şahin'i 'tek boş günleri yok' diyerek savundu ayrıca koronavirüsün mutasyonlarına karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Öte yandan Kuzey Akım 2 projesine dahil olan şirketlerin yaptırımlara maruz kalmasını eleştirdi.

21.01.2021Dünya
‘Kuzey Akım 2’nin iptal edilme riski bulunuyor’

‘Kuzey Akım 2’nin iptal edilme riski bulunuyor’

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı projesinin siyasi baskı gibi zorluklar nedeniyle askıya alınma veya iptal edilme riskinin bulunduğunu bildirdi.

20.01.2021Ekonomi
Almanya ABD ile Kuzey Akım 2nin geleceğini görüşmek istiyor

Almanya ABD ile Kuzey Akım 2'nin geleceğini görüşmek istiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Rus gazını Almanya’ya taşıması planlanan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinin akıbeti konusunda yeni ABD yönetimiyle görüşmek istediklerini söyledi.

15.01.2021Ekonomi
Türkiyeye yaptırım öngören tasarı... Flaş kararını gerekçesiyle duyurdu

Türkiye'ye yaptırım öngören tasarı... Flaş kararını gerekçesiyle duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, içinde Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir bölümün de bulunduğu 740 milyar dolarlık savunma bütçesini içeren 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı veto edeceğini açıkladı.

13.12.2020Dünya
Türkiye ile iyi bir diyaloğumuz var

Türkiye ile iyi bir diyaloğumuz var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile ilişkilere dair sıcak mesajlar verdi.

23.10.2020Dünya
Son dakika haberi: Putinden dikkat çeken Erdoğan yorumu Baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor

Son dakika haberi: Putin'den dikkat çeken Erdoğan yorumu! 'Baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki projelerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlılığı sayesinde gerçekleştiğine işaret ederek, "Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor." dedi.

22.10.2020Gündem
Danimarka, Kuzey Akım 2’ye işletme izni verdi

Danimarka, Kuzey Akım 2’ye işletme izni verdi

Danimarka, Rus doğal gazını Almanya’ya taşıması planlanan Kuzey Akım 2 projesinin kendi kıta sahanlığında işletilmesi için gerekli izni verdiğini duyurdu.

1.10.2020Ekonomi
Rusya-ABD-Almanya üçgeninde Kuzey Akım 2nin geleceği belirsizliğini koruyor

Rusya-ABD-Almanya üçgeninde Kuzey Akım 2'nin geleceği belirsizliğini koruyor

ABD'nin yaptırım tehditleri ve Rus muhalif Navalnıy'ın zehirlenmesi, Rusya'nın Avrupa gaz pazarındaki kritik öneme sahip Kuzey Akım 2 projesinin geleceğini riske atıyor.

28.09.2020Ekonomi
Almanyadan ABDye 1 milyar avroluk LNG yatırımı teklifi

Almanya'dan ABD'ye 1 milyar avroluk LNG yatırımı teklifi

Almanya'nın, Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesine yönelik yaptırımlardan vazgeçmesi karşılığında Washington yönetimine Almanya'da inşa edilecek 2 sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminali için 1 milyar avroluk yatırım yapmayı teklif ettiği öne sürüldü

17.09.2020Ekonomi
‘Yaptırımlar gelmeden açıklama yapılmalı’

‘Yaptırımlar gelmeden açıklama yapılmalı’

Almanya hükümeti, Rus muhalif Aleksey Navalni’ye yönelik uygulanan sinir gazlı saldırının ardından Rusya’ya dönük uygulanacak yaptırımlarda Kuzey Akım 2 Baltık Denizi doğal gaz boru hattının etkilenmesinin söz konusu olduğunu açıkladı.

7.09.2020Avrupa
Almanya ile Rusya arasında gerilim tırmanıyor

Almanya ile Rusya arasında gerilim tırmanıyor

Almanya ile Rusya arasındaki ilişkiler muhalif Aleksey Navalni’nin zehirlenmesinden sonra daha da gerildi. Moskova ve Berlin’den peş peşe gelen açıklamalarda taraflar birbirini suçladı.

7.09.2020Avrupa
Navalni gerilimi tırmanıyor

Navalni gerilimi tırmanıyor

RUSYA’da zehirlendiği öne sürülen Rus muhalif lider Aleksey Navalni krizi her geçen gün Almanya ile Rusya arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine yol açıyor.

7.09.2020Dünya
Avrupa ile Moskova arasında yeni kriz: ‘Rus muhalifi kim zehirledi’ kavgası

Avrupa ile Moskova arasında yeni kriz: ‘Rus muhalifi kim zehirledi’ kavgası

Almanya’nın Rus muhalif Aleksey Navalni’nin Noviçok gazıyla zehirlendiği iddiası Batı ile Moskova’yı bir kez daha karşı karşıya getirdi.

6.09.2020Dünya
ABden ABD yaptırımlarına tepki

AB'den ABD yaptırımlarına tepki

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "ABD'nin Avrupa şirketlerine ve çıkarlarına karşı artan yaptırımlarından ve yaptırım tehditlerinden derin endişe duyuyorum." ifadesini kullandı.

18.07.2020Ekonomi
Almanyadan salgında ikinci dalga açıklaması

Almanya'dan salgında ikinci dalga açıklaması

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya’nın ikinci bir koronavirüs salgını dalgasını önlemek için iyi bir konumda bulunduğunu kaydetti.

12.06.2020Ekonomi
Gazprom düşen gaz talebi ve fiyatları nedeniyle zorda

Gazprom düşen gaz talebi ve fiyatları nedeniyle zorda

Avrupa'da ve Türkiye'de Rus gazına talebin azalması nedeniyle Gazprom'un ana pazarlarındaki payları geriliyor.

8.06.2020Ekonomi
Kremlinden Kuzey Akım-2 açıklaması

Kremlin'den Kuzey Akım-2 açıklaması

Kremlin'den Kuzey Akım-2 projesi ile iligili açıklama geldi.

28.05.2020Gündem
TürkAkımla güçlenen Türk-Rus enerji iş birliği Doğu Akdenize taşınabilir

TürkAkım'la güçlenen Türk-Rus enerji iş birliği Doğu Akdeniz'e taşınabilir

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach "Rusya ve Türkiye, Doğu Akdeniz'de ortak çıkarlar bulabilir. İki ülkenin hükümetleri ortak çıkarlarını ön plana çıkartacak yolları ve zor durumlarda doğru çözümleri bulmak konusunda kendilerini kanıtladılar" dedi.

10.01.2020Ekonomi
‘Hafter’e ‘dur’ denilmezse Libya, Suriye gibi olur’

‘Hafter’e ‘dur’ denilmezse Libya, Suriye gibi olur’

Libya’daki son gelişmelere değinen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, meşru hükümeti tehdit eden güçlerin sorumlusu Hafter’e ‘dur’ denilmesi gerektiğini vurguladı. Kalın, Hafter’in saldırılarının sürmesi halinde ocakta Almanya’da yapılacak Libya zirvesinin anlamı kalmayacağını da ifade etti.

30.12.2019Dünya
Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya’nın 2019 yılındaki gündemini en çok işgal eden konular aşırı sağcı cinayetler, Başbakan Angela Merkel’in sağlık sorunu, ABD ile yaşanan fikir ayrılığı ve mülteciler oldu. Özellikle bu yıl gerçekleşen aşırı sağcı saldırılar ve işlenen aşırı sağcı cinayetler, Almanya gündemine damgasını vurdu.

27.12.2019Avrupa
‘Kuzey Akım 2’ projesine ABD yaptırımı freni

‘Kuzey Akım 2’ projesine ABD yaptırımı freni

BALTIK Denizi üzerinden Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz taşıyacak ‘Kuzey Akım 2’ boru hattını inşa eden İsviçreli Allseas şirketi, ABD’nin Rus doğalgaz boru hatlarına yaptırım kararının ardından, inşaatı tamamen durdurduğunu açıkladı.

24.12.2019Dünya
Rusya, ABD’nin Kuzey Akım 2 ve TürkAkım yaptırımlarına cevap verecek

Rusya, ABD’nin "Kuzey Akım 2 ve TürkAkım" yaptırımlarına cevap verecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Kuzey Akım 2 ve TürkAkım doğal gaz boru hatlarına yönelik yaptırım kararını yanıtsız bırakmayacaklarını söyledi.

23.12.2019Dünya
‘ABD yaptırımlarına yanıt vereceğiz’

‘ABD yaptırımlarına yanıt vereceğiz’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin kabul ettiği ve ‘Kuzey Akım 2’ ile ‘Türk Akımı’” doğalgaz boru hatlarına yaptırım öngören 2020 Amerikan askeri bütçesine Moskova’nın yanıt vereceğini açıkladı. Rusya’da en çok izlenen Birinci TV kanalında konuşan Lavrov, “Kesinlikle yanıt vereceğiz. ABD ile aramızda tek fark bizim yanıtımız kendimize zarar vermeyen türden olacak” dedi.

23.12.2019Dünya
Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’yı Rusya’ya bağımlı kılacağı ve ulusal güvenliği tehlikeye düşüreceği iddiasıyla ‘Kuzey Akım 2’ projesi ile ‘Türk Akım’ projesinin iptalini istiyor. Bunun için de yaptırım kararı aldı. Boru hatlarının önümüzdeki yıl kullanıma girmeleri planlanıyor. Kuzey Akım 2, Baltık Denizi altından, Türk Akım ise Karadeniz altından döşenen borularla Rusya doğalgazını Almanya’ya ve Avrupa’ya taşıyacak.

22.12.2019Avrupa
Tepki çeken yasayı onayladı

Tepki çeken yasayı onayladı

ABD’nin 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak bilinen ve içinde Türkiye’ye karşı maddelerin de bulunduğu savunma bütçesi Başkan Donald Trump tarafından onaylandı.

22.12.2019Dünya
Daha çok kadın milletvekili

Daha çok kadın milletvekili

Almanya’da büyük koalisyon hükümetini oluşturan Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Koalisyon Protokolü’nde, Başbakan Angela Merkel’in her yıl Federal Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtlaması da yer aldı.

21.12.2019Avrupa
Merkelden Trumpa: Açık savaş ilanı

Merkel'den Trump'a: Açık savaş ilanı

ABD Senatosunun Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattına yönelik yaptırımları içeren savunma bütçesini onaylaması Almanya ve ABD arasındaki gerginliği körükledi.

20.12.2019Dünya
Trump’ın önündeki 4 kritik madde

Trump’ın önündeki 4 kritik madde

Amerikan Kongresi’nin kabul ettiği Türkiye karşıtı 4 madde içeren savunma bütçe yasası onay için ABD Başkanı Donald Trump’a gidiyor. Bütçe, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının verilmemesi, Rus yapımı S-400 aldığı gerekçesiyle yaptırım uygulanması, Rusya’nın doğalgaz taşıma projesi TürkAkım için yaptırım ve Kıbrıslı Rumlara silah ambargosunun sonlandırılmasını öngörüyor.

19.12.2019Dünya
ABDnin yaptırım kararı sonrası Merkelden açıklama Misilleme yapılacak mı

ABD'nin yaptırım kararı sonrası Merkel'den açıklama! Misilleme yapılacak mı?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin ABD'nin Rus gazını doğrudan Baltık Denizi altından Almanya'ya getirecek olan Kuzey Akım 2 boru hattının inşasında yer alan şirketlere yaptırım kararına karşı misilleme yapılmayacağı sinyalini verdi.

18.12.2019Dünya
Milletvekilleri sordu, Merkel yanıtladı

Milletvekilleri sordu, Merkel yanıtladı

Yılda üç defa Federal Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, yılın son soru-cevap oturumuna da katıldı. Merkel, şiddet olaylarından mülteci göçüne, ABD yaptırımlarından Kuzey Akım 2 projesine kadar bir saat boyunca milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

18.12.2019Avrupa
Akdeniz satrancı... Rusya - Almanya, Mısır - İsrail...

Akdeniz satrancı... Rusya - Almanya, Mısır - İsrail...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde Libya meselesinin çözümünü değerlendirdi. Kremlin Libya'da çözümde arabuluculuk için BM ve Almanya'yı destekleyeceğini belirtti. Öte yandan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Mısır'a doğal gaz ihracatının başlamasına onay veren belgeyi imzaladı. İsrail bu hamlesiyle ilk kez enerji ihraç eden ülke konumuna geldi.

16.12.2019Gündem
Putin ve Merkel, Libya meselesini görüştü

Putin ve Merkel, Libya meselesini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde Libya meselesinin çözümünü değerlendirdi.

16.12.2019Dünya
Almanyadan ABDye yaptırım tepkisi

Almanya'dan ABD'ye yaptırım tepkisi

ABD'nin Kuzey Akım 2 projesi nedeniyle Almanya'ya yaptırım getirmeye hazırlanması, ülkede tepkiyle karşılandı.

12.12.2019Dünya
TürkAkım ve Kuzey Akımı için yaptırım çağrısı

TürkAkım ve Kuzey Akımı için yaptırım çağrısı

ABD'nin 2020 yılı savunma bütçesinde, Rus enerji ihracatına katkı sağlayan boru hatlarının inşasında çalışan gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da yer aldı.

11.12.2019Dünya
TürkAkım Türkiyenin bölgedeki etkisini artıracak

TürkAkım Türkiye'nin bölgedeki etkisini artıracak

Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz "Türkiye ve Avrupa'yı Rusya'nın doğal gaz rezervlerine doğrudan bağlayan ve yıllık 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip TürkAkım, enerji arz güvenliği için kilit bir çözüm olacak" dedi.

6.12.2019Ekonomi
Moskova ve Pekin’den tarihi işbirliği

Moskova ve Pekin’den tarihi işbirliği

GÜNEY Avrupa’ya TürkAkımı ve Kuzey Akım 2 ile Almanya’ya yeni doğalgaz hatlarını devreye sokmaya hazırlanan Rusya, ‘Sibirya Gücü’ boru hattıyla da Çin’e açıldı.

3.12.2019Dünya
Putin ziyareti öncesi ‘gaz verdiler’

Putin ziyareti öncesi ‘gaz verdiler’

Mavi Akım’dan sonra Rusya’dan Türkiye’ye çekilen Karadeniz geçişli ikinci doğalgaz boru hattı olan ‘TürkAkım’ Rusya lideri Vladimir Putin’in ocak ayında gerçekleştirmesi beklenen Türkiye ziyareti öncesinde gaz ile dolduruldu.

21.11.2019Ekonomi
Suudi Arabistan enerji güvenliğini koz olarak kullanıyor

'Suudi Arabistan enerji güvenliğini koz olarak kullanıyor'

Crisis Group İran Uzmanı Rafati, "Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, 14 Eylül saldırılarının İran provokasyonu olduğunu dünyaya kabul ettirmek ve İran'a karşı baskı oluşturmak için enerji güvenliği meselesini koz olarak kullanıyor." dedi.

13.10.2019Dünya
Kuzey Akım 2nin inşaatında sona gelindi

Kuzey Akım 2'nin inşaatında sona gelindi

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Zubkov "(Kuzey Akım 2 doğal gaz projesi) Her şey yaklaşık 4-5 hafta içinde tamamlanabilir ancak aralık sonuna kadar vaktimiz var, bu nedenle acele etmiyoruz" dedi.

2.10.2019Ekonomi
Laschet kapıyı açık bıraktı

Laschet kapıyı açık bıraktı

Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder, alışılmışın dışında bir politikacıydı. Gençliğinde, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) ‘Jusos’ kısa adıyla tanınan gençlik teşkilatı Genç Sosyalistler’in başkanlığını da yapan Gerhard Schröder’in gözü hep yükseklerdeydi.

9.09.2019Avrupa
Kuzey Akım 2nin yüzde 75i tamamlandı

Kuzey Akım 2'nin yüzde 75'i tamamlandı

Rus enerji şirketi Gazprom'un, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Projesi'nin yüzde 75'ine tekabül eden bin 855 kilometrelik boru döşeme işini tamamladığı bildirildi.

26.08.2019Ekonomi
Türkiye’yi dışlayıp Türkleri küstürmeyin

Türkiye’yi dışlayıp Türkleri küstürmeyin

Avrupa Birliği (AB) bir medeniyet projesidir. AB bir dayanışma projesidir. AB bir barış projesidir. Almanya, Fransa. İtalya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg şu andaki AB’nin temellerini 1951 yılında kurdukları Avrupa Maden ve Çelik Birliği ile attılar.

17.08.2019Avrupa
ABDden Almanyaya baskı

ABD'den Almanya'ya baskı

ABD'nin Berlin Büyükelçisi Grenell, "Amerikalı vergi mükelleflerinin 50 binden fazla ABD askerinin mali yükünü ödemeye devam etmesini beklemek gerçekten hakaret gibi" ifadesini kullandı.

9.08.2019Dünya
Doğu Akdenizde önemli adım O ülkeden iş birliği sinyali

Doğu Akdeniz'de önemli adım! O ülkeden iş birliği sinyali

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, "Eğer ticari açıdan tüm tarafların yararına projeler olursa, Rus şirketleri Doğu Akdeniz'de Türkiye ile iş birliğine yönelik kararlar alabilir. Sanayide, mühendislik ürünleri ve ortak Rus uçağı yapımı için ortak girişimler kurulması yönünde ciddi bir potansiyel görüyoruz. Rus gazı rekabetçidir ve TürkAkım'ın Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında en önemli rotalardan biri olmasını bekliyoruz. Türk ortaklarımızın proje (Akkuyu NGS) yönetiminde yer alması makul olur. Buna yönelik istişareler devam ediyor ve Türk şirketlerin projede hissedar olarak yer almasını umuyoruz" açıklamasında bulundu.

26.07.2019Ekonomi
Rusyadan Doğu Akdenizde Türkiye ile iş birliği sinyali

Rusya'dan Doğu Akdeniz'de Türkiye ile iş birliği sinyali

Rusya Enerji Bakanı Novak "Eğer ticari açıdan tüm tarafların yararına projeler olursa, Rus şirketleri Doğu Akdeniz'de Türkiye ile iş birliğine yönelik kararlar alabilir." dedi.

26.07.2019Dünya
TürkAkım alım terminalinin yüzde 80i tamamlandı

TürkAkım alım terminalinin yüzde 80'i tamamlandı

Trakya kıyısındaki Kıyıköy’de yer alan terminal inşaatının yüzde 80'i bitti.

19.06.2019Ekonomi
Açıklamalar peş peşe...  ABD de gerilime katıldı

Açıklamalar peş peşe... ABD de gerilime katıldı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Umman Körfezi'nde seyir halindeki ham petrol yüklü iki büyük tankere yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, "Eğer ortada dünyanın bedelini ödemeyeceği bir şey varsa o da Körfez bölgesindeki büyük bir çatışmadır." dedi. Avrupa Birliği de (AB), "azami itidal" çağrısında bulundu. ABD ise İran'ı sorumlu tuttu. İran ordusu da patlamaların gemilerin güvertesinde çıkan yangından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

13.06.2019Dünya
Trumptan Kuzey Akım 2 gaz boru hattına yaptırım sinyali

Trump'tan Kuzey Akım 2 gaz boru hattına yaptırım sinyali

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yaptığı ortak basın toplantısında "Kuzey Akım 2 projesi için yaptırım düşüyor musunuz?" sorusuna, Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz taşıyacak olan Kuzey Akım gaz petrol boru hattını engellemek için yaptırımlar düşündüğünü belirterek, bir kez daha Avrupa ülkelerini Rus doğalgazından vazgeçerek ABD’den sıvılaştırılmış doğalgaz almaya çağırdı.

13.06.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Kafkasya’da savaş resmen başladı mı

Dünyanın çözüme kavuşamayan en eski ihtilaflardan biri olan Dağlık Karabağ sorunu, 30 yıl sonra, hafta sonu başlayan çatışmalarla bir kez daha alevlendi, geniş çaplı bir savaşın eşiğine gelindi. Azerbaycan ve Ermenistan tarafları seferberlik ve sıkıyönetim kararıyla haftaya başlarken, bölgeden çok sayıda can kaybı haberi geliyor. Dünden bugüne süreçleri, sürecin arkasındaki aktörleri ve nereye gidildiğini, uluslararası hukuk uzmanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Çaşın ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar ile konuştum.

29.09.2020

Ona ambargo... Buna ambargo... Ben... Ben... Ben... En büyük ben...

TRUMP yönetimindeki ABD’yi “dünyanın en gelişmiş ülkesi” olarak nasıl tanımlarsınız?

16.06.2019