EKSTRA
MENÜ

Kuş Cenneti

Kuş Cenneti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuş Cenneti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.693 Kuş Cenneti haberi bulunmuştur.

Kuş Cenneti Haberleri

Görüntüler Konyadan... ‘Görsellik çarpıcı olsa da acı verici

Görüntüler Konya'dan... ‘Görsellik çarpıcı olsa da acı verici'

KONYA'nın Kulu ilçesindeki 'flamingo cenneti' Düden Gölü'ne komşu Küçük Göl, iklim değişikliği ve bilinçsiz sulama sonucu kurudu. Tatlı su gölü olan Küçük Göl, suların azalmasına bağlı olarak artemia salina bakterisi nedeniyle pembeye büründü. Kuraklığın izleriyle birleşen renk, bölgede güzel manzara oluşturdu.

27.08.2020Gündem
Balıkesir’in doğal güzelliklerini milli parklarda keşfedin

Balıkesir’in doğal güzelliklerini milli parklarda keşfedin

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Balıkesir, Kuş Cenneti ve Kazdağı Milli Parkları ile endemik bitki örtüsü, zengin faunası, eşsiz güzellikteki şelaleleriyle doğanın sunduğu tüm zenginliklerini gözler önüne seriyor.

21.08.2020Seyahat
Reyhanlı Barajı kuş cenneti olma yolunda

Reyhanlı Barajı "kuş cenneti" olma yolunda

Hatay'daki Reyhanlı Barajı su depolama alanı ve çevresinde daha önce varlığı bilinmeyen 47 kuş türünün görüntülenmesiyle bölgedeki kuş çeşidi sayısı 99'a çıktı. Amik Ovası'nda yaklaşık 600 bin dekar arazinin sulanmasına imkan sağlayan 480 milyon metreküp su toplama hacmine sahip Reyhanlı Barajı'nda kuş türü tespit çalışmaları sürüyor.

19.08.2020Seyahat
Marmara Gölü’nün dibi gözüktü

Marmara Gölü’nün dibi gözüktü

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sınırları içerisinde bulunan ve Manisa’nın kuş cenneti olarak bilinen Marmara Gölü, son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle yok olma riskiyle karşı karşıya kaldı. Su seviyesinin yarım metreye düştüğü gölün dibi adeta gözükürken, kuruma noktasındaki görüntüsü ise korkuttu.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan' olarak tescillenen ayrıca tepeli pelikan, karabatak gibi nesli tehlikede olan kuş türleri de dahil olmak üzere 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan Marmara Gölü’nde su seviyesi yarım metrenin altına düştü. Su seviyesinin yarım metrenin altına düşmesi nedeniyle gölde 7 mahallenin geçim kaynağı olan balıkçılıkta bitme noktasına geldi. Kuraklık nedeniyle göle açılamayan balıkçılar ise kayıklarını kenara çekti.

11.08.2020Haber
Marmara Gölünde su seviyesi sıfırlandı

Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı

MANİSA'nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerinde bulunan, Ege Bölgesi'nin kuş cenneti olarak bilinen Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı. 7 mahallenin geçim kaynağı olan göldeki kuraklık, balıkçılığın da durmasına neden oldu.

11.08.2020Gündem
Gölde alarm verildi... Su seviyesi sıfırlandı

Gölde alarm verildi... Su seviyesi sıfırlandı

MANİSA'nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerinde bulunan, Ege Bölgesi'nin kuş cenneti olarak bilinen Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı. 7 mahallenin geçim kaynağı olan göldeki kuraklık, balıkçılığın da durmasına neden oldu.

11.08.2020Gündem
Biz istersek yaşarlar

Biz istersek yaşarlar

Denizde, karada ve havadaki insan işgali birçok canlıyı yok olmanın eşiğine getirdi. Ancak ‘isteyince oluyormuş’ dedirten güzel örnekler de var. Koruma çalışmaları ‘Gitti gidiyor’ denen birçok canlıyı uçurumun kenarından döndürebiliyor.

Kreşteki flamingo yavruları rüzgara karşı kanat çırpmaya başladı

Kreşteki flamingo yavruları rüzgara karşı kanat çırpmaya başladı

Flamingoların Türkiye'deki iki üreme sahasından İzmir Kuş Cenneti'ndeki yapay kuluçka adasında 2 ay önce dünyaya gelen 18 bin civarındaki yavru, suda rüzgara karşı kanat çırparak uçmaya hazırlanıyor.

23.07.2020Seyahat
‘Sakin şehir’e turizm dopingi

‘Sakin şehir’e turizm dopingi

Ordu Büyükşehir Belediyesi, "sakin şehir" unvanlı Perşembe ilçesindeki turizm yatırımlarını sürdürüyor. Hoynat Adası ve çevresinde, peyzaj ve seyir alanı çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir ekipleri, ana yol ile seyir terası arasında kalan bölümü de sıcak asfaltla buluşturdu.

16.07.2020Seyahat
Kuşların göç rotasındaki Kuyucuk yeniden kuş cenneti oldu

Kuşların göç rotasındaki Kuyucuk yeniden 'kuş cenneti oldu'

Avrasya-Afrika göç yolunda birçok kuş türüne ev sahipliği yapan ancak 2 yıl önce tamamen kuruyan Kuyucuk Gölü, devletin yaptığı çalışmalarla suya kavuşunca tekrar kuşların üreme alanı oldu.

6.07.2020Seyahat
Samsunda mutlaka görülmesi gereken 9 doğa harikası

Samsun'da mutlaka görülmesi gereken 9 doğa harikası

Samsun’da bir adet tabiatı koruma alanı, beş adet tabiat parkı, üç adet sulak alan olmak üzere toplamda dokuz adet sürdürülebilir eko turizm alanı bulunuyor. İşte o doğal güzellikler...

30.06.2020Seyahat
Kuş cenneti Yayla Gölü kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Kuş cenneti 'Yayla Gölü' kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Denizli'nin Buldan ilçesinde 182 kuş türünü barındıran ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini hayran bırakan Yayla Gölü, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

29.06.2020Seyahat
Dünya mirası Kızılırmak Deltası ziyaretçilerini bekliyor

Dünya mirası Kızılırmak Deltası ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri olan ve 1 Haziran’dan itibaren yeniden ziyarete açılan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, muhteşem doğası ve cıvıl cıvıl kuş sesleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

11.06.2020Seyahat
Karsın kuş cenneti Deniz Gölü, eşsiz güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor

Kars'ın 'kuş cenneti' Deniz Gölü, eşsiz güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor

Kars'ın Kağızman ilçesinde Aras Vadisi'nin kuzeyindeki dağlar arasında bulunan ve "kuş cenneti" olarak nitelendirilen Deniz Gölü, eşsiz doğasıyla keşfedilmeyi bekliyor.

11.06.2020Seyahat
Altı güzel haber...

Altı güzel haber...

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Kayseri’deki Sultan Sazlığı, Van’daki Dönemeç Sazlıkları, Sivas’taki Hafik Gölü ve Giresun’un Yağlıdere ilçesindeki Gölyanı Yaylası doğal sit alanları, ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi. Giresun ve Marmaris’teki iki bölge de nadir bitki ve hayvan çeşitliliği sebebiyle korumaya alındı.

31.05.2020Hürriyet Pazar
Kuyucuk Gölü eski günlerine dönüyor

Kuyucuk Gölü eski günlerine dönüyor

Kars'ın Arpaçay ilçesinde, Vali Türker Öksüz'ün talimatıyla 'can suyu' ile kurumaktan kurtarılan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti eski günlerine dönüyor. Son haftalarda yağan yağmurların da etkisiyle yavaş yavaş eski eski haline dönen Kuyucuk Gölü'ne geçen hafta 57 türden 3 bin 178 kuş geldi.

18.05.2020Seyahat
Kuşlar yuvaya döndü

Kuşlar yuvaya döndü

Avrasya - Afrika göç yolu üzerinde birçok kuş türüne ev sahipliği yapan, ancak 2 yıl önce tamamen kuruyan Kars’taki Kuyucuk Gölü, valiliğin öncülüğünde yürütülen sondaj çalışmalarıyla suya kavuşturulunca tekrar ‘kuş cenneti’ oldu. Yeniden eski günlerine döndürülen göl, birçok türden binlerce kuşa ev sahipliği yapmaya başladı.

18.05.2020Gündem
Bir gölün kurtuluş hikâyesi İşte inanılmaz değişim...

Bir gölün kurtuluş hikâyesi! İşte inanılmaz değişim...

Çin'in en büyük ikinci doğal gölü olan Dongting Gölü'nün son 50 yıldaki öyküsü oldukça ilgi çekici dersler barındırıyor. İşte Dongting Gölü hakkında bilgiler...

15.05.2020Seyahat
Kuyucuk Kuş Cennetinde görsel şölen

Kuyucuk Kuş Cenneti'nde görsel şölen

Kars'ta iklim değişikliği, küresel ısınma ve yanlış su kullanımıyla kuruduğu için kuşların konaklamadığı Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti, yıllar sonra yeniden göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor. Kuşların gelişiyle de ortaya renkli görüntüler çıktı. Gruplar halinde uçan kuşlar, görsel bir şölen oluşturdu.

14.05.2020Seyahat
Kesin korunacak hassas alan ilan edilen doğal güzellik Sultan Sazlığı

'Kesin korunacak hassas alan' ilan edilen doğal güzellik Sultan Sazlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilen kuş cenneti Sultan Sazlığı, doğal yapısıyla görenleri etkiliyor.

14.05.2020Seyahat
Saklı cennet Asboğa Gölü göçmen kuşlarla şenlendi

"Saklı cennet" Asboğa Gölü göçmen kuşlarla şenlendi

Sarıçam ormanları, kristal karı ve eşsiz doğal güzellikleriyle adeta göz kamaştıran Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Asboğa Gölü, havaların ısınmaya başladığı bugünlerde göçmen kuşlarla renklendi.

11.05.2020Keyif
Saklı cennet Asboğa Gölü göçmen kuşlarla şenlendi

'Saklı cennet' Asboğa Gölü göçmen kuşlarla şenlendi

Sarıçam ormanları, kristal karı ve eşsiz doğal güzellikleriyle adeta göz kamaştıran Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Asboğa Gölü, havaların ısınmaya başladığı bugünlerde göçmen kuşlarla renklendi.

11.05.2020Seyahat
Evinizden Seyfe Gölünü gezin

Evinizden Seyfe Gölü'nü gezin!

Türkiye'nin Ramsar Sözleşmesi ile korunan ender sulak alanlarından Seyfe Gölü Kuş Cenneti'ni ziyarete gelemeyen doğaseverlere gölde oluşan görsel şölen, sosyal medya hesaplarından yansıtılıyor.

9.05.2020Keyif
Galeriç Subasar Ormanında su papatyası güzelliği

Galeriç Subasar Ormanı'nda 'su papatyası' güzelliği

Kızılırmak Deltası'nda bulunan Galeriç Subasar Ormanı'nda açan su papatyaları kartpostallık görüntüler oluşturdu.

6.05.2020Seyahat
Nallıhan Kuş Cenneti sessizliğe büründü

Nallıhan Kuş Cenneti sessizliğe büründü

Ankara'nın Nallıhan ilçesinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, dünya genelinde yaşanan koronavirüs sebebiyle ziyaretçisiz kaldı.

5.05.2020Seyahat
UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesine aday deltada, 359 kuş türü yaşıyor

UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi'ne aday deltada, 359 kuş türü yaşıyor

Samsun'da, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde, Türkiye'de var olan 486 kuş türünün 359'u yaşıyor. Daimi listeye aday, 56 bin hektarlık deltanın korunması için bölgede özel çaba harcanırken, denetimler de üst seviyede tutuluyor.

4.05.2020Seyahat
Galeriç Ormanında su papatyası güzelliği

Galeriç Ormanı'nda su papatyası güzelliği

Samsun'da, Kızılırmak Deltası'nda bulunan Galeriç Ormanı, ilkbaharla birlikte su papatyalarının açmasının ardından beyaza büründü.

29.04.2020Seyahat
Nehil Sazlığında gökkuzgun da görüntülendi

Nehil Sazlığı'nda gökkuzgun da görüntülendi

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan, birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Nehil Sazlığı'nda, bugüne kadar görülmeyen gökkuzgun da görüntülendi.

29.04.2020Gündem
Kuyucuk Kuş Cennetinde görsel şölen

Kuyucuk Kuş Cenneti'nde görsel şölen

Kars'ta iklim değişikliği, küresel ısınma ve yanlış su kullanımıyla kuruduğu için kuşların konaklamadığı Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti, yıllar sonra yeniden göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor. Kuşların gelişiyle de ortaya renkli görüntüler çıktı. Gruplar halinde uçan kuşlar, görsel bir şölen oluşturdu.

29.04.2020Seyahat
Bıyıklı kamışçın, bilim insanlarını heyecanlandırdı

Bıyıklı kamışçın, bilim insanlarını heyecanlandırdı

Diyarbakır'da, UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Hevsel Bahçeleri'nin olduğu Dicle Vadisi'ndeki bataklık ve sazlık alanda, ilk kez bıyıklı kamışçın (Acrocephalus melanopogon) kuşunun görülmesi, uzmanları heyecanlandırdı. Kuşlar üzerinde 20 yıldır bilimsel çalışmalar yapan Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, "Bu, Diyarbakır için büyük bir şans, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için büyük bir şans" dedi.

23.04.2020Seyahat
Nallıhan Kuş Cennetine göçmen kuşlar gelmeye başladı

Nallıhan Kuş Cennetine göçmen kuşlar gelmeye başladı

Ankara'nın Nallıhan ilçesinde bulunan Kuş Cenneti'ne havaların ısınmasıyla birlikte göçmen kuşlar gelmeye başladı.

20.04.2020Seyahat
UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor?

Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına öncülük eden UNESCO, 2020 yılında Türkiye’den 5 yeni kültür varlığını daha listeye ekledi. Dünya çapında pek çok ülkede kültür varlıklarını listeleyen UNESCO, Türkiye’den toplam 83 kültür varlığına bu listede yer verdi. Peki, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde Türkiye’den kaç kültür varlığı yer alıyor? İşte, Dünya Miras Alanı olarak kabul edilen yerler ve geçici liste içerisine alınan kültür varlıkları

20.04.2020Seyahat
Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girdi

Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi

Kayseri'nin Melikgazi ilçesindeki tarihi, kültürel ve doğal varlıklarıyla ünlü Koramaz Vadisi, UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi'ne girdi.

17.04.2020Seyahat
Afrikadan Avrupaya göç eden ak pelikanlar Manyas Kuş Cennetinde görüntülendi

Afrika'dan Avrupa'ya göç eden ak pelikanlar Manyas Kuş Cenneti'nde görüntülendi

Her yıl ilkbaharda Afrika'dan Avrupa'ya göç eden binlerce ak pelikan Bursa'nın Karacabey ilçesindeki longoz, Uluabat Gölü ve Balıkesir sınırlarındaki Manyas Kuş Cenneti'nde mola veriyor. Corona virüs sebebiyle balıkçılar dışarıya çıkamayınca doğa fotoğrafçısı Ali Şenel, tedbirlerini alıp Manyas Kuş Cenneti'nde mola veren yüzlerce ak pelikanı görüntüledi.

13.04.2020Seyahat
Afrikadan göçen pelikanlar, Karacabey ve Manyasta mola verdi

Afrika'dan göçen pelikanlar, Karacabey ve Manyas'ta mola verdi

AFRİKA’dan Avrupa’ya göç eden ak pelikanlar, Bursa’nın Karacabey ilçesindeki longoz, Uluabat gölü ve Balıkesir sınırlarındaki Manyas Kuş Cenneti’nde görülüyor. Doğa fotoğrafçısı Ali Şenel, Kuş Cenneti’nde yüzlerce ak pelikanı fotoğrafladı.

10.04.2020Gündem
Kuş cenneti Akgöl Sazlığına flamingolar geldi

Kuş cenneti Akgöl Sazlığı'na flamingolar geldi

Konya'nın Ereğli ilçesinde kuş cenneti olarak bilinen Akgöl Sazlığı'nın konukları olan flamingolar geldi.

10.04.2020Seyahat
Göç eden pelikanlar Manyas Kuş Cennetinde görüntülendi

Göç eden pelikanlar Manyas Kuş Cenneti'nde görüntülendi

Her yıl ilkbaharda Afrika'dan Avrupa'ya göç eden binlerce ak pelikan Bursa'nın Karacabey ilçesindeki longoz, Uluabat Gölü ve Balıkesir sınırlarındaki Manyas Kuş Cenneti'nde mola veriyor. Korona virüs sebebiyle balıkçılar dışarıya çıkamayınca Doğa fotoğrafçısı Ali Şenel, tedbirlerini alıp Manyas Kuş Cenneti'nde mola veren yüzlerce ak pelikanı görüntüledi. Ak pelikanların Afrika'dan kuzeye olan yolculukları bu yıl da baharla birlikte başladı.

10.04.2020Haber
Müthiş görüntü Geldiler...

Müthiş görüntü! Geldiler...

Konya'nın Ereğli ilçesinde kuş cenneti olarak bilinen Akgöl Sazlığı'nın konukları olan flamingolar geldi.

10.04.2020Gündem
Koronavirüs önlemleri göçmen kuşlara yaradı

Koronavirüs önlemleri göçmen kuşlara yaradı

Kırşehir'in Mucur ilçesi sınırlarındaki Seyfe Gölü Kuş Cenneti kıyıları, koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle ziyaretçi sayısı iyice azalınca binlerce flamingo, yüzlerce martı, ördek ve turnanın özgürce yaşadığı bir ortama dönüştü.

7.04.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Türkiye’den dünyaya yeni üretim tekniği

ANADOLU Efes’in bira ustaları ve mühendisleri Türkiye ve dünyada bir ilki gerçekleştirerek yeni bir üretim tekniği geliştirdi.

7.07.2020

Doğa harikası Gediz Deltası

GEÇEN hafta İzmir Vakfı Genel Müdürü Güven Eken ve TARKEM yöneticileriyle birlikte Gediz Deltası, İzmir Kuş Cenneti’nin halka açık olmayan kısımlarında gezme ve bilgilenme fırsatımız oldu.

7.06.2020

Ankara’yı avucumun içi gibi bilirim

Malum, en çok İstanbul’a dönüşü sevilen, sıkıcı ve gri bulunan, denizi yok diye hor görülen Ankara’da, şehrimize hasret kaldık.

12.05.2020