EKSTRA
MENÜ

Küresel Gıda Fiyatları

Küresel Gıda Fiyatları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Küresel Gıda Fiyatları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 772 Küresel Gıda Fiyatları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Küresel Gıda Fiyatları Haberleri

Merkez Bankası enflasyon beklentisini yükseltti

Merkez Bankası enflasyon beklentisini yükseltti

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılsonu enflasyon tahminini büyük bölümü TL cinsi ithal fiyatlarından kaynaklı 0.5 puan artışla yüzde 8.4'e revize etti ve maliye politikalarının enflasyonla mücadeleye verdiği desteğin devamının önemine dikkat çekti.

30.04.2018Ekonomi
Dünyada iflaslara hazır olun

Dünyada iflaslara hazır olun

Küresel piyasaların güzü ticaret savaşında. Eski deneyimler ABD’nin her ticaret savaşının iflasları arttırdığını ortaya koyuyor. Küresel İflas Endeksi, bu yıl 50 milyon Euro üzeri cirolu büyük şirketlerin riskte olduğunu gösteriyor.

11.03.2018Ekonomi
30 yılda ciroda 1 milyar liraya dayandı hedefine gelişmiş ülkeleri koydu

30 yılda ciroda 1 milyar liraya dayandı hedefine gelişmiş ülkeleri koydu

Sivas'tan Gaziantep'e 1970'li yılların sonunda göç eden Çoban Ailesi'nin kurduğu Şölen Çikolata, endüstri 4.0 teknolojisi ile kurduğu dev fabrikası sonrası hedefine gelişmiş pazarları koydu. Dünyada çikolata tüketiminin en fazla olduğu ülkelere yoğunlaştıklarını aktaran Şölen CEO’su Elif Çoban, anılan ülkelere ihracatı 5 yıl içinde 5'e katlamayı hedeflediklerini açıkladı.

6.03.2018Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankasının 2018 sonu enflasyon tahmini açıklandı...

Son dakika... Merkez Bankası'nın 2018 sonu enflasyon tahmini açıklandı...

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon raporunun detaylarını gerçekleştirdiği sunumla paylaşıyor. İşte Merkez Bankası'nın 2018 yıl sonu enflasyon tahmini...

30.01.2018Ekonomi
Kürüsel sermaye turu başlıyor

Kürüsel sermaye turu başlıyor

EKONOMİDEN Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yatırımcıların şüphe ve korkularını gidermek için çalıştıklarını ve küresel ilişki ağını güçlendirmek için bir dizi program yaptıklarını söyledi.

7.12.2017Ekonomi
Gıda ticaretinin yeni yıldızı tropikal meyveler

Gıda ticaretinin "yeni yıldızı" tropikal meyveler

Küresel gıda ticaretinde tropikal meyvelere talep hızla artarken, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu meyvelerin ticaret hacminin yıl sonunda geçen yıla göre miktar bazında yüzde 5,2 artarak 7 milyon tona ulaşacağını, değer bazında ise 10 milyar doları bulacağını öngördü.

3.12.2017Ekonomi
IMF’den çekirdek enflasyon uyarısı

IMF’den çekirdek enflasyon uyarısı

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), Avrupa ülkelerine yönelik Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye’de çekirdek enflasyonun 3 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini belirterek Türkiye’nin bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 2.7’den yüzde 5.1’e yükseltildiği hatırlatılıp, en belirgin revizyonun Türkiye’ye yönelik olduğu vurgulandı.

13.11.2017Ekonomi
IMF’ten çok önemli ‘Türkiye’ raporu

IMF’ten çok önemli ‘Türkiye’ raporu

Uluslararası Para Fonu, Türkiye’ye güçlü büyüme momentumunu göz önüne alarak, uygulanan mali politika desteğinin yeniden değerlendirmesi ve orta vadeli konsolidasyon için güvenilir bir plan oluşturulması tavsiyesinde bulundu.

13.11.2017Ekonomi
Enflasyon 9 yılın zirvesini gördü

Enflasyon 9 yılın zirvesini gördü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE Ekim'de aylık yüzde 2.08 artarken yıllık artış yüzde 11.90 ile 2008'den beri en yüksek seviye olarak kayda geçti. İşte doların ilk tepkisi...

3.11.2017Ekonomi
Enflasyon tahminine 1.1 puanlık artış

Enflasyon tahminine 1.1 puanlık artış

MERKEZ Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın son enflasyon raporunda bu yıl için enflasyonun yıl sonunda yüzde 9.8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

1.11.2017Ekonomi
Çekirdek rekoru

Çekirdek rekoru

Eylülde yıllık enflasyon yüzde 11.20 ile yüksek seyrini sürdürürken çekirdek enflasyondan rekor geldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), enerji, gıda ve içecek, içki ile sigara ve altın fiyat artışlarını göz ardı ederek hesapladığı C çekirdek enflasyonu yüzde 10.98 ile 2004 sonrası en yüksek seviyesini gördü.

3.10.2017Ekonomi
Çekirdek enflasyon 13.5 yılın zirvesinde

Çekirdek enflasyon 13.5 yılın zirvesinde

Yükseliş eğiliminin devam ettiği TÜFE'de Eylül'de gıda hariç diğer tüm ana harcama gruplarında artış gözlenirken, yıllık enflasyon yüzde 11.20'ye yükseldi; çekirdek enflasyon ise 13.5 yılın zirvesine geldi.

3.10.2017Ekonomi
Avrupada tereyağı krizi

Avrupa'da tereyağı krizi

Avrupa’da tereyağı krizi yaşanıyor. Fiyatlar haziranda yüzde 14 artarken, yılbaşından bu yana fiyat artışı yüzde 100’ü buldu. Artışta süt üretimin gerilemesine karşın talebin artması rol oynuyor.

9.08.2017Ekonomi
Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Çetinkaya, enflasyon raporu toplantısında 2017 yıl sonu enflasyonunu yüzde 8,5'den yüzde 8,7'e yükseltildiğini açıkladı.

1.08.2017Ekonomi
Piyasaların merakla beklediği faiz kararı belli oldu

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı belli oldu

Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. TCMB geç likidite penceresi (GLP) dahil kısa vadeli faizleri beklentiler doğrultusunda sabit tuttu. TCMB PPK toplantısında bir haftalık repo faizini yüzde 8, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 9.25, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini de yüzde 7.25, geç likidite penceresi (GLP) borç verme faizini yüzde 12.25'te sabit tuttu. Merkez Bankası'nın kararı sonrasında dolar/TL kuru 3.52 seviyesinde sabitledi.

27.07.2017Ekonomi
5 ay sonra  ilk düşüş

5 ay sonra ilk düşüş

Nisanda zirvesini gören enflasyon, mayısta yönünü aşağıya çevirerek umut verdi. Özellikle taze sebze ve meyvelerin pazarlara çıkmasıyla yaşanan fiyat düşüşleri aylık enflasyonun yüzde 0.45’te kalmasını sağladı. Yıllık enflasyon ise 5 ayın ardından ilk kez geriledi ve yüzde 11.72’ye indi.

5.06.2017Ekonomi
Son Dakika... Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı

Son Dakika... Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8'de, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 7,25'te ve gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,25'te sabit tutarken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 11,75'ten yüzde 12,25'e yükseltti. Karar sonrasında hem dolar hem de euroda sert bir düşüş yaşandı.

26.04.2017Ekonomi
TCMBden ılımlı büyüme ve sıkı duruş vurgusu

TCMB'den ılımlı büyüme ve "sıkı duruş" vurgusu

Merkez Bankası yayımladığı toplantı özetinde son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmelerin ve gıda fiyatlarındaki oynaklığın enflasyonun hızlı bir yükseliş göstermesine neden olduğunu, döviz kuru hareketlerinin de gecikmeli yansımaları ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi nedeniyle kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edebileceğinin öngörüldüğü belirtildi.

23.03.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Döviz kurunda 4 potansiyel risk

Hafta başından itibaren TL’de değer kaybı yeniden hızlandı, nedeni de Afrin’e askeri harekât yapılacağının en yüksek siyasi makamdan ilan edilmesi, askeri hareketliliğin başlaması idi. Dolar kuru 3.73’ten dün 3.83 liraya kadar yükseldi. Doların son bir ayda kabaca yüzde 5 değer kaybettiği, Euro paritesinin 1.2250 civarında olduğu hesaba katılırsa döviz sepeti aralık ayı ortasında doların 3.92-3.95 aralığında olduğu yere denk düşüyor.

16.01.2018

Şeker piyasası yönetilmiyor denetlenmiyor

Şeker piyasasında son yıllarda yaşanan belirsizliğin devam edeceği anlaşılıyor. Yönetim ve denetimde doğan boşluklar ile yenilenmeyen kotalar nedeniyle kaçak ve vergi kaybının iyice arttığı iddia ediliyor.

23.10.2017

Herkesin ucundan tuttuğu gıdamız…

Birikmişleri azaltıp, yerlerine birşey koymadan, elimizde olanı sonuna kadar layıkıyla kullanarak yaşamak… Bir ferah ruh hali içindeyim.

18.10.2017

Para girişi de iyimserlik de devam ediyor

Piyasalardaki iyimserliğin kaynağı yabancıların ocak ayından bu yana yaptığı girişler. Ancak 3.90’lı dolar/TL kuru nasıl Türkiye’ye giriş için iyi bir zemin oluşturdu ise düşük kurun da çıkış için uygun şartları barındırabileceğini unutmamalı.

9.09.2017

İstanbul’un balık lokantaları

İstanbul’un dört bir yanına yayılmış, özellikle de Boğaz ve deniz kıyılarına sıralanmış balık lokantaları hakkında roman yazılır. Kiminden “iyi ki var” düşüncesiyle, yüzünüzde bir gülümsemeyle çıkarsınız, kiminden de bin pişman, “bir daha mı asla” düşüncesiyle.

14.07.2017

Rehavetin ‘meyveleri’ bitmez

EYLÜL ayında kredi dereceleme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu yatırım sınıfından spekülatif sınıfa indirince, Ankara’dan gelen tepkilerden biri “vız gelir tırıs gider” olmuştu. Oysa göstere göstere gelen bir indirim varken, buna karşı adım atılması gerekiyordu; umursanmadı. Şimdi sonuçlarını, yani “meyvelerini” topluyoruz.

9.06.2017

Üç haftada 8.4 milyar dolarlık yığınak

DÖVİZ kuru yükselirken “yabancı mihrakların oyunu”, kur düşerken “istikrar geldi; ekonomi uçuşa geçti” diye açıklamak, başka bir ülkede olsa eğlence sayılırdı. Referandumu içine alan son üç haftada, yurttaşlar ve şirketlerin bankalardaki hesaplarında 8.4 milyar dolarlık artış olmuş. Bu çok yüksek; buna ne diyeceğiz?

5.05.2017

Enflasyonu ikiye katlayan para politikasına devam

DÜN açıklanan enflasyon oranlarının, piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleştiği söylenebilir.

3.05.2017

Yıllık enflasyon yüzde 12’yi zorluyor

BU hafta açıklanacak nisan ayı rakamlarıyla birlikte, yıllık enflasyonun yüzde 12 civarına çıkması bekleniyor. Merkez Bankası da zaten nisan-mayıs aylarında yıllık enflasyondaki artışın devam etmesini bekliyor.

1.05.2017