MENÜ

Kuleli Askeri Lisesi

Kuleli Askeri Lisesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuleli Askeri Lisesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 615 Kuleli Askeri Lisesi haberi bulunmuştur.

Kuleli Askeri Lisesi Haberleri

Tutuklu askeri lise öğrencileri gözyaşlarıyla tahliye oldu

Tutuklu askeri lise öğrencileri gözyaşlarıyla tahliye oldu

Darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Kuleli Askeri Lisesi’nden 62 öğrenci, Maltepe Cezaevi’nden tahliye edildi. FETÖ'nün darbede kullanmaya çalıştığı öğrencilerin daha çocuk yaşta olmaları görenleri isyan ettirdi. Cezaevi önünde bekleyen aileler ise tahliyelerle birlikte gözyaşlarına boğuldu.

30.07.2016Gündem
15 Temmuz gecesi kapıcı dairesine sığınan Korgeneral Abdullah Barutçu tutuklandı

15 Temmuz gecesi kapıcı dairesine sığınan Korgeneral Abdullah Barutçu tutuklandı

Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi gibi birçok askeri okuldan sorumlu olan ve darbe soruşturmasında tutuklanan EDOK Okullar Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu’nun ifadesi ortaya çıktı.

30.07.2016Gündem
‘Kınalı kuzumu linç edenler bulunsun’

‘Kınalı kuzumu linç edenler bulunsun’

20 yaşındaki er Kurtuluş Kaya’nın tezkeresine 12 gün kalmıştı. Kuleli’de kantinciydi. Darbe girişimi gecesi köprüde linç edilerek öldürüldü. Oğullarının öldürülüşünü videodan gören ailesi “Suçlular bulunsun” dedi.

29.07.2016Gündem
Köprüde linç edilen askerin terhisine 12 gün kalmıştı

Köprüde linç edilen askerin terhisine 12 gün kalmıştı

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bur grubun 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, kalkışmanın kilit noktalardan biri olan, daha sonra adı Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü’nde linç edilen piyade er Kurtuluş Kaya’nın babası Satılmış Kaya, "Oğlumu ’tatbikat var’ diyerek oraya götüren komutanlarından ve linç edenlerden davacı olacağım" dedi.

29.07.2016Gündem
Komutan vatandaşı dövüyordu

Komutan vatandaşı dövüyordu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 36'sı tutuklanan, 14'ü serbest bırakılan Kuleli Askeri Lisesi'nde görevli erlerin mahkeme sorgusunda anlattıkları, darbe girişimi gecesi Çengelköy'de yaşanan dehşeti gözler önüne serdi.

24.07.2016Gündem
Kahraman astsubay: Allahıma kitabıma hepinizi vururum... Bırakın çocukları

Kahraman astsubay: 'Allah'ıma kitabıma hepinizi vururum... Bırakın çocukları'

Kuleli Askeri Lisesi'nde görevli erler mahkemede yaşananları anlattı. Bir er şöyle konuştu: Kemal astsubay bize, 'Askerlerim, evlatlarım, bir oyun var, sizi kullanacaklar. Oyunlarına oyuncak olmayın, beni takip edin' dedi. Sonra Samet yüzbaşı geldi, 'dinlemeyin' dedi. Sonra Kemal astsubay, 'Samet sen karışma' diyerek tartışmaya başladılar. Başka rütbeliler de geldi. Kemal astsubay, 'Allah'ıma kitabıma hepinizi vururum, çocukları bırakın. Siz bir örgütün itliğini mi yapıyorsunuz?' diye söyledi. Kemal astsubay silahını çekince, arkasına geçtik ve biz de rütbelilere karşı silah doğrulttuk"... Erlerden 36'sı tutuklandı. Astsubay Kemal Vurgun'a yardım edenlerin de aralarında bulunduğu 14'ü serbest kaldı. Erler, okul komutanı Mürsel Çıkrıkçı'yı suçladı.

24.07.2016Gündem
Boğaziçi Köprüsündeki intihar girişiminde bulunan albay serbest

Boğaziçi Köprüsü'ndeki intihar girişiminde bulunan albay serbest

Boğaziçi Köprüsü'nde intihar girişiminde bulunduktan sonra gözaltına alınan Kuleli Askeri Lisesi öğretmeni Albay Birkan Çörez, serbest bırakıldı.

23.07.2016Gündem
Köprüdeki darbeci albay gardıroptan çıktı

Köprüdeki darbeci albay gardıroptan çıktı

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde İstanbul Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kapatmakla görevlendirildiği iddia edilen Kuleli Askeri Lisesi Okul Komutanı Kurmay Albay Muammer Aygar Antalya’da yakalandı.

23.07.2016Gündem
Kurmay albay köprüden döndü

Kurmay albay köprüden döndü

Kuleli Askeri Lisesi öğretmeni Kurmay Albay Birkan Çörez, Boğaziçi Köprüsü’nün korkuluklarına çıkarak intihar girişiminde bulundu.

22.07.2016Gündem
Darbe girişiminin  en kritik noktaları

Darbe girişiminin en kritik noktaları

En sıcak gecede yurdun tamamında çatışma ve direniş vardı. Ankara ve Diyarbakır’dan F-16’lar havalandı, darbeye katılmayı kabul etmeyen komutanlar rehin alındı, TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, MİT ve Özel Harekât Daire Başkanlığı başta olmak üzere pek çok nokta darbecilerin saldırısına uğradı. 15 Temmuz’un kritik noktalarını hatırlıyoruz.

Boğaziçi Köprüsü’nde albay intihar girişiminde bulundu

Boğaziçi Köprüsü’nde albay intihar girişiminde bulundu

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında aranan Kuleli Askeri Lisesi'nde öğretmenlik yapan Albay Çörez, intihar girişiminde bulundu. Rehine Müzakere Timi tarafından ikna edilen Çörez, gözaltına alındı.

22.07.2016Gündem
Onlarca kişiyi rehin alan darbeci komutanın kan donduran sözleri

Onlarca kişiyi rehin alan darbeci komutanın kan donduran sözleri

Darbecilerin kanlı girişiminde İstanbul’da onlarca insanın öldüğü semtlerden birisi de Çengelköy oldu. Tarihi Çınaraltı’nın arkasındaki Erbap Cafe’de oturan bir grup, asker tarafından rehin tutuldu. Albay Mürsel Çıkrıkçı’ya ait olduğu belirtilen ses kayıtlarında, darbeci komutanın, aralarında kadın ile çocukların bulunduğu yaklaşık 60 kişiyle diyalogları tüyler ürpertiyor. Albay, terslediği bir kadına 'Çök, Fetih Suresi' oku asker için' diyor. Askerin, talimat verirken "Affetmek yok, hiçbirine af yok. Çengelköy şu an kontrol altında" dediği duyuluyor. Bir diğer konuşmasında ise "Durum nasıl, it sürüsü dağıldı mı" diye soruyor.

22.07.2016Gündem
Albay Muammer Aygar, Antalya’da yakalandı

Albay Muammer Aygar, Antalya’da yakalandı

Darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul’da Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kapatmakla görevlendirildiği belirlenen Kurmay Albay Muammer Aygar, Antalya’da gözaltına alındı. Aygar'ın kaldığı eve baskına gelen polislerden kaçmak için giysi dolabına saklandığı belirtildi.

22.07.2016Gündem
Yurtta Sulh Harekat Planını 13 Temmuzda öğrendim

'Yurtta Sulh Harekat Planı'nı 13 Temmuz'da öğrendim'

Darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan ve zırhlı birlikleri Boğaziçi ve FSM köprüleri ile Fenerbahçe Orduevi ve Üsküdar Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne gönderen Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, ifadesinde “Dolayısıyla biz açık ve net olan emrin gereğini yerine getirmek için polisi dinlemeyip yolumuza devam edecektik. Emrin doğru olduğuna emin olduğumdan ve bu vakte kadar emir gereğini yerine getirmek için yetiştirilmiş olduğumdan, emrin gereğini yerine getirmek için çalıştım” dedi. Köprüye gönderilen tank onbaşı ise "Sabah 06.00’a kadar çatışma oldu. Tanklardan ateş edildi. Askerlerden de ateş edenler vardı. Sonrasında komutanlar ‘Pes ediyoruz’ deyip askerleri tank başına topladı. Oradaki polislere teslim oluyoruz dediler" diye ifade verdi.

21.07.2016Gündem
Serbest bırakılan 22 asker tutuklandı

Serbest bırakılan 22 asker tutuklandı

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde bulunan ve olaylar sırasında tanklara gizlendiği belirtilen çoğu Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu öğrencisi ve Kuleli Askeri Lisesi’nden 22 asker dün çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakılmıştı. Savcılığın yaptığı itiraz üzerine yeniden hakim karşısına çıkan askerlerin 22’si de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

21.07.2016Gündem
Fenerbahçe gelecek diye çağırmışlar

Fenerbahçe gelecek diye çağırmışlar

Darbe soruşturması kapsamında gözaltına alınan 339 askeri lise ve harp okulu öğrencisinden 87’si tutuklandı. Öğrenci velileri çocukların çeşitli gerekçelerle kandırılarak okula çağrıldıklarını söylediler.

20.07.2016Gündem
62 Kuleli Askeri Lise öğrencisi tutuklandı

62 Kuleli Askeri Lise öğrencisi tutuklandı

Kuleli Askeri Lisesi’nde 9, 10, 11 ve 12’inci sınıflarda okuyan 62 askeri öğrenci, darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklandı. Öğrencilerin kokteyl var diye okula çağrıldıkları, tatbikat adı altında ise öğrencilere boş şarjörlü G3’ler verildiği ve başarılı olursalar bütünleme sınavından geçecekleri sözünün verildiği öğrenildi.

20.07.2016Gündem
Askere sızma 1986da fark edildi ama...

Askere sızma 1986'da fark edildi ama...

Fethullah Gülen Cemaati 1980’li yılların ortalarından itibaren askeri okullara sızmaya başladı. İlk olarak 1986 yılında fark edilen sızmalara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önlem almaya çalıştı. Gelinen nokta askeri okullardaki tasfiyelere rağmen Gülen cemaatinin TSK içinde ciddi olarak güçlendiğini gösteriyor. Bugün Tuğgeneral ve Albay rütbesinde olanların okullara giriş tarihleri Fethullah Gülen Cemaati’nin askeri liseler ve harp okullarına yoğun olarak yöneldiğinin iddia edildiği tarihlerle örtüşüyor.

20.07.2016Gündem
Boğaz Köprüsüne götürülen 22 asker için karar

Boğaz Köprüsü'ne götürülen 22 asker için karar

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde bulunan ve olaylar sırasında tanklara gizlendiği belirlenen çoğu Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu öğrencisi ve Kuleli Askeri Lisesi’nden öğrencilerin de bulunduğu 22 asker dün çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı. Askerlerin ifadelerinde, polis ve vatandaşlarla çıkan çatışma sırasında 4-5 saat boyunca tankların içinde saklandıklarını söyledikleri belirtildi. Serbest bırakılan askerler, bir polis memurunun kendilerine 'Size bir şey olursa ben de kafama sıkarım' demesi üzerine teslim olduklarını söyledi.

20.07.2016Gündem
Terörist muamelesi zorumuza gidiyor

Terörist muamelesi zorumuza gidiyor

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 3 günde bin er ve askeri lise öğrencisinin ifadesi alındı. Adliyede evlatlarından haber almak için çırpınan aileler, “Bize terörist muamelesi yapılması çok zorumuza gidiyor” diyor.

19.07.2016Gündem
Darbe girişiminde rütbelilerin kandırdığı erlere ne olacak

Darbe girişiminde rütbelilerin kandırdığı erlere ne olacak?

Darbe girişiminde rütbelilerin, erleri 'tatbikat var', 'nöbet var', 'eğitim var' diye kandırdıkları ortaya çıkmıştı. Şimdi herkes rütbeli komutanlar tarafından kandırılıp darbe girişimine sürüklenen erlere ne olacağı sorusunu merak ediyor. Hukukçular, "Savcı ve hakimler erlerin bu olaya iştirak ederken olayla ilgili bilgilerinin olup olmadığını tespit etmeye çalışır" diyor. Erlerin silah kullanıp kullanmadığı araştırılacak. Sosyal medyada ise polise ifade veren bir erin videosu damgasını vurdu. 4 gün sonra terhis olacağını söyleyen er "Mehmet Üsteğmen tatbikat var diye bizi topladı" diyor.

18.07.2016Gündem
İki şehirde neler oldu

İki şehirde neler oldu

15 Temmuz darbe girişiminin kilit iki şehri İstanbul ve Ankara’ydı. Onlarca noktada darbeci asker ve polislerle çatışma çıktı, köprüler kapatıldı, TBMM uçaklarla vuruldu. Darbe girişimi sabaha karşı bastırıldı.

17.07.2016Gündem
Kuleli lisesini tören var diye çağırmışlar

Kuleli lisesini tören var diye çağırmışlar!

Darbe girişimiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor...

17.07.2016Gündem
Darbeye darbe

Darbeye darbe

15 Temmuz darbe girişiminde önceki akşam saat 21.45’te İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu-Avrupa istikameti askerler ve tanklarla kapatıldı. Askeri birlikler ve tanklar İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni işgal etmeye çalıştı. Sokaklara çıkan binlerce kişi darbe girişimine tepki gösterdi, tankların önünde durdu. Özel Harekât polisleri devreye girdi. Darbe girişimi yüzlerce askerin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

16.07.2016Gündem
Kulelide darbe girişimcisi askerleri polis korudu

Kuleli'de darbe girişimcisi askerleri polis korudu

Kuleli Askeri Lisesi'nde darbe girişimi nedeniyle gözaltına alınan askerleri taşıyan otobüse yumruklu saldırıda bulunuldu.

16.07.2016Gündem
Dakika dakika darbe girişimi - 15-16 Temmuz 2016

Dakika dakika darbe girişimi - 15-16 Temmuz 2016

İşte 15 Temmuz 2016 gecesi başlayan ve ertesi güne sarkan darbe girişiminde dakika dakika gelişmeler:

16.07.2016Gündem
WhatsApp üzerinden darbe girişimi

WhatsApp üzerinden darbe girişimi!

Darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerler anlık bilgileri, telefonlarında oluşturdukları WhatsApp grubundan yaptı. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın rehin alınması için birkaç defa paylaşımda bulunan örgüt üyeleri, AK Partililerin yollara çıktığı bilgisi üzerine, " Geçirmeyin, ateş serbest" paylaşımında bulundu.

16.07.2016Gündem
Kuleli Askeri Lisesinin 80 öğrencisi gözaltında

Kuleli Askeri Lisesi'nin 80 öğrencisi gözaltında

Kuleli Askeri Lisesi'nin 80 öğrencisinin darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre Lise'den çıkan bir grup öğrenci dün gece Çengel Karakolu'nun askerlere teslim edilme talebinin reddedilmesi üzerine polis merkezine gelip ele geçirdi. İlerleyen saatlerde polis merkezi darbe girişimcisi öğrencilerden geri alındı. Polis merkezinin el değiştirmesi sırasında ve sonrasında Kuleli Askeri Lisesi'ne giden polis toplam 80 kişiyi gözaltına aldı.Ramazan EĞRİ, İstanbulDHA

16.07.2016Haber
Kuleli Askeri Lisesi’nin 80 öğrencisi de gözaltında

Kuleli Askeri Lisesi’nin 80 öğrencisi de gözaltında

Kuleli Askeri Lisesi’nin 80 öğrencisinin darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

16.07.2016Gündem
Yurt genelinde 1563 gözaltı

Yurt genelinde 1563 gözaltı

İstanbul ve Ankara'da yaşanan askeri kalkışmaya katılan askerler gözaltına alınıyor. Şu ana kadar 1563 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Hatay'daki 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat ve 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün'ün de bulunduğu öğrenildi. Safranbolu 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan yakalandı. Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Muğla'nın Marmaris ilçesinde gözaltına alındı. Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne böyle getirildi.

15.07.2016Gündem
Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi

Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi

İstanbul’da bir eğitim kurumunun bu yıl 25’incisini düzenlediği proje yarışmasına 21 ükeden 169 öğrenci katıldı. Öğrenciler ve danışman öğretmenler projelerini üç gün boyunca sergiledi. Yarışma sonunda ulusal kategoride fizik dalında ‘Uçuş Süresi ile Maden İçinde Konum Belirleme’, kimyada ‘Yaşlanma Karşıtı Nano-Malzeme Geliştirilmesi’ ve biyoloji alanında ise ‘Gıda Paketlemede Geleceğin Anahtarı: K.E.Y’ projeleri birinci oldu. Uluslararası dalda ise fizik ve kimya dalında Poloya, biyoloji alanında ise Azerbaycan birincilik ödülünün sahibi oldu.

13.05.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

En dehşetli darbe girişimi

15 Temmuz gecesi saat 22.00 civarında Türkiye ani bir hareketle çalkalandı. Bu darbe alışıldığı üzere sabaha karşı değil hafta sonu gecesinin en hareketli anında cereyan ediyordu. Köprüler kapatılmıştı. İçten bir ihbar nedeniyle darbe planının çözüleceği anlaşıldığından acele davranmışlardı. Her halükârda John Kerry’nin “Parlak olmayan bir planlama” diyeceği kadar perişanlık söz konusuydu...

23.07.2016

O yüzden de gözlerini karartarak darbeye giriştiler

HİÇ şüphe yok ki gün, demokrasiye sahip çıkma günü... Ben iflah olmaz bir iyimser olarak her şeye rağmen umutluyum. Belki de bu sayede bu kutuplaşma biter ve Türkiye demokrasi hedefinde birleşir. Bugün teybimi eski bir asker ve güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar’a uzatıyorum.Kafamda pek çok soru var. Tıpkı sizin gibi. Mete Yarar hepsini yanıtladı ama hepsi bugüne sığmadı, bu röportaj yarın da devam edecek...

18.07.2016

Erden Timur Banyan’la masada

Dünyanın en ünlü 5 otel zinciri arasında yer alan Banyan’ın da Bodrum’u gündemine aldığını duymuştum. Meğer Nef Yalıkavak’taki Bodrum projesi için Banyan’la görüşüyormuş. Prestijli lokasyonlarda yer alan Banyan’ın gecelik fiyatları 1000 Euro’dan başlıyor.

4.06.2016