MENÜ

Kuleli Askeri Lisesi

Kuleli Askeri Lisesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuleli Askeri Lisesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 615 Kuleli Askeri Lisesi haberi bulunmuştur.

Kuleli Askeri Lisesi Haberleri

‘Saklı İşler’deki tanıdık izler

‘Saklı İşler’deki tanıdık izler

Çağrı Saray’ın Sultanahmet’teki Cumhuriyet Müzesi’nde açtığı ‘Saklı İşler’ başlıklı sergisi, tanıklık ettiği geçmişle kişisel izleri yan yana/karşı karşıya getiriyor.

29.09.2017 Kitap Sanat
Ne olacak bu Kuleli’nin bahçesi

Ne olacak bu Kuleli’nin bahçesi

Kapatılan Kuleli Askeri Lisesi’nin bahçesi, iki bakanlığı karşı karşıya getirdi. Milli Savunma Bakanlığı müze olarak sadece binayı vermekte diretince, 180 dönümlük bahçenin bir bölümünü de isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmeler tıkandı.

24.09.2017Gündem
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Ve katilin izi bulundu

Ve katilin izi bulundu!

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü’ndeki FETÖ’cülerin, delilleri karartmak için köprüden aşağı attığı boş kovanlar Beylerbeyi Sarayı’nda bulundu.

14.08.2017Gündem
Telsizdeki o hain Kuleli komutanı çıktı

Telsizdeki o hain Kuleli komutanı çıktı

15 Temmuz gecesi polisin telsizini gasp ederek İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan’la görüşen darbecinin Kuleli Askeri Lisesi’nden 2. Tabur Komutanı Turgay Ödemiş olduğu belirlendi.

12.08.2017Gündem
Türkiye’nin en iyi havuzları

Türkiye’nin en iyi havuzları

Bronzlaştırıcı masajlar, Boğaz’a açılan sonsuzluk havuzlarıyla lüksün doruğuna çıkan da var, başak tarlaları içinde doğayla kucaklaşan da... Jürimiz, dalga dalga sıcaklarla boğuşan şehir sakinlerinin serin bir nefes alabileceği en iyi 10 şehir havuzunu seçti.

İşte 15 Temmuz gecesi köprüde yaşananlar...

İşte 15 Temmuz gecesi köprüde yaşananlar...

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 2'si polis 34 kişinin şehit edildiği olaylara ilişkin 135'i tutuklu 143 şüpheli asker hakkında hazırlanan iddianamede, güvenlik kameralarına yansıyan fotoğraflar dikkati çekti. İddianamede köprüdeki erlerin, müştekilerin anlattıkları yer aldı. Bir polis memuru darbeci binbaşı ile yaşadıkları diyaloğu şöyle anlattı: "Askeri hareketliliği görünce ne olduğunu sordum. Askerlerin başındaki Binbaşı bana 'Sen kimsin?' diye sordu. Polis olduğumu belirtince sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi ve benden silahımı teslim etmemi istedi. 'Şaka mı bu?' dedim ve silahımı vermemek için direndim. Bunun üzerine şahıs elindeki G3 diye tabir edilen otomatik tüfeği dolduruş yaparak havaya bir el ateş etti. Akabinde 'Silahını ver yoksa seni öldürürüm, bu saatten sonra sen artık benim emrim altındasın.' dedi. Tabancamı zorla gasbederek belimden aldı.

26.07.2017Gündem
Kebapçıdaki son görüntü ortaya çıktı

Kebapçıdaki son görüntü ortaya çıktı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 2'si polis 34 kişinin şehit edildiği olaylara ilişkin, hazırlanan 1052 sayfalık iddianamenin detayları belli oldu.

26.07.2017Gündem
Katliam emrinin verildiği an

Katliam emrinin verildiği an

‘FETÖ silahlı terör örgütü’nce gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe teşebbüsünde, 34 kişinin darbecilere karşı direnirken şehit olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün kapatılmasına ilişkin soruşturma tamamlandı.

14.07.2017Gündem
İstanbulun boğaza nazır camileri

İstanbul'un boğaza nazır camileri

Avrupa ile Asya'yı birleştiren 8 bin yıllık geçmişiyle imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul'un boğaz manzaralı camileri, misafirlerini büyülüyor. Sultanahmet, Dolmabahçe, Ortaköy, Emirgan, Bebek, Mihrimah Sultan ve Kuzguncuk camileri, toplam 3 bin 215 caminin bulunduğu İstanbul'da boğaz manzarasına sahip camiler arasında yer alıyor.

30.05.2017Seyahat
Darbe girişiminin merakla beklenen ifadesi ortaya çıktı

Darbe girişiminin merakla beklenen ifadesi ortaya çıktı

15 Temmuz darbe girişimini MİT’e ihbar eden binbaşının ifadesi ortaya çıktı. Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli binbaşı ifadesinde, ailesiyle tatilde olduğunu, cuntacıların araması üzerine 15 Temmuz günü birliğe döndüğünü anlattı.

20.05.2017Gündem
Üniversitede inşaat mühendisliği tartışılacak

Üniversitede inşaat mühendisliği tartışılacak

Bir vakıf üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümünün düzenlediği ‘İnşaat Mühendisliği Sektörünün Dünü, Bugünü ve Yarını’ adlı seminer, 12 Mayıs’ta saat 14.00-15.00 arasında gerçekleştiriliyor.

12.05.2017Eğitim
Kuleli Askeri Lisesi için karar verildi

Kuleli Askeri Lisesi için karar verildi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye Varlık Fonu’na Savunma Sanayi Fonu’ndan aktarılması için karar çıkan 3 milyar liranın şimdiye kadar aktarılmadığını söyledi.  Referandum öncesinde tartışmalara sebep olan bu kaynakla ilgili Işık, “Böyle bir ihtiyaç doğmadı. Henüz de aktarılmadı” dedi.

25.04.2017Ekonomi
AYM kararı: Şok mangası işkencedir

AYM kararı: Şok mangası işkencedir

Anayasa Mahkemesi, baskı ve kötü muamele nedeniyle 2010’da Hava Harp Okulu’ndan ayrılmak zorunda kalan Ümit Ömür Salar’ın işkence başvurusunu haklı buldu ve 24 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. FETÖ üyesi subaylar, askeri okullarda oluşturdukları ‘şok mangaları’yla kendilerinden olmayan öğrencilerin ordudan ayrılmalarına, tılmalarına sebep olmuştu. AYM kararıyla bu öğrencilere tazminat yolu açıldı.

14.04.2017Gündem
İstanbulda düşmüştü... Kuleye değil bürokrasiye çarpmış

İstanbul'da düşmüştü... Kuleye değil bürokrasiye çarpmış!

İstanbul Beylikdüzü’nde meydana gelen helikopter kazasında TV kulesinin GPS sistemlerinde görünmediği iddiasının ardından tartışma yaratacak bir belge ortaya çıktı.

6.04.2017Gündem
Rotada hata var

'Rotada hata var'

Beylikdüzü’nde Tv kulesine çarparak düşen helikopterde hayatını kaybeden 7 kişiden biri olan pilot Alaattin Nacar’ın sınıf arkadaşı Pilot Mehmet Akif Güngören “Kule ne EGPWS sisteminde ne de GPS sisteminde engel olarak işaretli. Rota doğru çizilmiş ya da kule sistemde görünüyor olsaydı şimdi hayatta olabilirlerdi” dedi.

31.03.2017Gündem
Gülen’in sağ kolunun yeğeni çıktı

Gülen’in sağ kolunun yeğeni çıktı

Hürriyet'te dün ‘TSK’ya FETÖ sızıntısının hikâyesi: Takipteyken darbeci oldu’ haberindeki iki isimden, eski BDDK Denetim Daire Başkanı Utku Tosun, FETÖ’nün A takımında yer alan Kaynak Holding’in eski Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun’un yeğeni çıktı. Hürriyet’in bulduğu kayıtlara göre Utku Tosun ve amcası Naci Tosun Konya Kulu ilçesine bağlı Kozanlı kasabası nüfusuna kayıtlı.

21.03.2017Gündem
Denizci subaydan Pensilvanya itirafı...

Denizci subaydan Pensilvanya itirafı...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli 21'i asker, 3'ü sivil 24 kişi hakkında açtığı davanın iddianamesinde, sanıklarından eski asker Murat Baykal'ın, "Burak, beni yaklaşık 1,5 saat mesafedeki Pensilvanya'daki Fetullah Gülen'in çiftliğine götürdü. Hafta sonunu Pensilvanya'da geçirdik. Orada 2 gece kaldık. 2012 yılı Kasım ya da Aralık ayıydı. Fetullah Gülen'in hasta olduğu söylendi. Onunla görüştürülmedik. Diğer kişilerin verdikleri dersleri dinledik" ifadesine yer verildi.

21.03.2017Gündem
TSKya FETÖ sızıntısının hikâyesi: Takipteyken darbeci oldu

TSK'ya 'FETÖ sızıntısı'nın hikâyesi: 'Takip'teyken darbeci oldu

Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Bilal Akyüz ve Utku Tosun, 31 yıl önce okulda başlatılan Gülen soruşturmasında şüpheliydi. Akyüz cemaat bağını itiraf etti. Askeri Disiplin Kurulu ‘askeri öğrenci ve subay olamazlar’ kararı verdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Akyüz’ü ‘takip ve kontrol’ altında eğitime devam ettirirken Tosun okuldan atıldı. Tosun yıllar sonra FETÖ’cü bürokrat, Akyüz ise darbe girişimi yöneticisi kurmay albay olarak ortaya çıktı.

20.03.2017Gündem
Oda hapsinden başkanlığa

Oda hapsinden başkanlığa

Bu yıl 50. yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk’ün ilk Türk Direktörler Kurulu Başkanı olan Süer Sülün’ü bu noktaya aslında Boğaziçi Üniversitesi’nde verdiği karar getirmiş. Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) isteğiyle Boğaziçi’ne giren Sülün, ilk yılın sonunda bölüm değiştirerek, kendini attırmış. Tazminat ödeyip, 15 gün oda hapsi cezası olan Sülün’ün 30 yıllık Mercedes kariyeri de işte bu noktada başlamış.

19.03.2017Ekonomi
İhanet etmezler denilmiş

'İhanet etmezler' denilmiş

15 Temmuz’da Genelkurmay Karargâhı’nın işgal edilmesine ilişkin iddianamede, FETÖ’nün TSK başta olmak üzere devlet kurumlarına sızması ayrıntılı olarak ele alındı. FETÖ’nün 12 Eylül 1980 sonrasında ciddi bir soruşturmaya konu edilmediği belirtilerek “Devletin her kurumu bu örgütün faaliyetlerini araştırmak yerine ‘İhanet etmezler’ anlayışıyla hareket etmiştir, uyuşturulmuş ve uyutulmuştur” denildi.

9.03.2017Gündem
Son dakika haberi: Yaşar Büyükanıt kalp ritmi bozukluğu sebebiyle hastaneye kaldırıldı

Son dakika haberi: Yaşar Büyükanıt kalp ritmi bozukluğu sebebiyle hastaneye kaldırıldı

Aniden rahatsızlanan Eski Genelkurmay başkanı Büyükanıt, ambulansla eski adı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) olan Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Kalp ritmi bozukluğu nedeniyle yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Büyükanıt'ın genel sağlık durumunun iyi ve bilincinin açık olduğu belirtildi. Büyükanıt'ın kızı Bengü Caymaz Büyükanıt hastanedeki işlemler sırasında basın mensuplarının, "Önemli bir şey var mı?" sorusuna, "Yok" diyerek cevap verdi.

7.03.2017Gündem
Erdoğandan suç duyurusu

Erdoğan'dan suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçe ile FETÖ için suç duyurusunda bulundu. Dilekçede Cumhurbaşkanı'nın 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında şahsına yönelik planlanan ve işlenen suçların yanında temsil ettiği Türk milletinin birliğine yönelik işlenen suçlar nedeniyle tüm şüphelilerden şikayetçi olduğu vurgulandı. Dilekçede, Fetullahçı Terör Örgütünün, ülke insanlarının tertemiz inançlarını, dini ve milli duygularını istismar ettiği, bu yapının sözde dini söylemlerinde, İslam'ın temel bilgi kaynaklarından çok rüyalar, gizemli hikayelerin revaç bulduğu, bunlar aracılığıyla masum kitlelerin aldatılıp efsunlandığı, hastalıklı bir zihniyet oluşturulduğu belirtildi.

22.02.2017Gündem
Ne kadar sızarlarsa sızsınlar Türk ordusunun ana gövdesi Atatürkçü ve laiktir

Ne kadar sızarlarsa sızsınlar Türk ordusunun ana gövdesi Atatürkçü ve laiktir

Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy ve Askeri Casusluk davaları başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hakkında 2008 ile 2012 yılları arasında açılan 20’ye yakın kumpas davasında yüzlerce subay tutuklandı, binlerce subay ve astsubay ordudan tasfiye edildi. FETÖ üyelerinin sahte delil üreterek ve gizli tanıklar yaratarak açtıkları bu hukuk dışı davalar sonucunda tutuklanıp cezaevine konanlar, yıllarca cezaevinde kaldıktan sonra beraat etti, ancak bu süreçte askerlerin ve ailelerinin yanı sıra TSK da büyük zarar gördü. Şimdi onları tutuklayıp cezaevine koyan polis, savcı ve hâkimler, ‘kumpas kurmak’tan dolayı yargılanıyor. Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Öznal, “Şanlı Ordudan Zanlı Orduya- Büyük Kumpas’tan 15 Temmuz’a” adlı kitabında, bu davalarda yer alan aktörleri, ilişkileri, gizli tanıkları, sahte belgeleri ve hukuk ihlallerini gözler önüne sererek hasar tespitinde bulunuyor. Öznal’la Ankara’daki evinde konuştuk.

21.01.2017Gündem
İstenen ceza: 74 askere müebbet

İstenen ceza: 74 askere müebbet

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünce 15 Temmuz darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasının işgal edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. 14’ü tutuklu 74 asker hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ veya ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

6.12.2016Gündem
Yurtta Sulh whatsapp grubu bu toplantıda kurulmuş

'Yurtta Sulh' whatsapp grubu bu toplantıda kurulmuş!

İstanbul'daki askerlere yönelik ilk 15 Temmuz darbe girişimi iddianamesinde, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işgale giden 28'i rütbeli 62 şüphelinin adı yer aldı. 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda darbe toplantısı yapıldığı da ortaya çıktı. İddianamede 12, 13 ve 14 Temmuz'da gerçekleştirilen toplantıya İstanbul'daki birliklerin katıldığı kamera görüntüleriyle tespit edildi. Darbe girişimi öncesi General Nurettin Baransel Kışlası 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda yapılan toplantının 12 Temmuz günü saat 19.00’da başlayıp 14 Temmuz saat 01.30’da sona erdiği de iddianamede yer alan bilgiler arasında. “Yurtta Sulh” isimli Whatsapp grubunun da bu toplantıda oluşturulduğu anlatılan iddianamede, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işgal edilmesi, Boğaz girişlerinin kapatılması, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Valiliği ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne de personel gönderilerek ele geçirilmesinin bu toplantıda kararlaştırıldığı anlatıldı.

28.11.2016Gündem
FETÖcü gizli tanıktan flaş Akın Öztürk iddiası

FETÖ'cü gizli tanıktan flaş Akın Öztürk iddiası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, örgütte 22 yıldır yer alan bir subayın ifadeleri ortaya çıktı. Gizli tanık olan örgüt üyesi, örgütte yer alan ve ismini verdiği kişilerden birinin, darbe girişimine ilişkin soruşturmada tutuklanan eski YAŞ üyesi olan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün emir subaylığını yaptığını söyledi.

20.11.2016Gündem
Kuleliler için nöbet başına

'Kuleli'ler için nöbet başına'

CUMHURİYETÇİ Kadınlar Derneği öncülüğünde, Vatan Partisi ve Türkiye Gençlik Birliği üyelerinin katılımıyla dün Beşiktaş’taki Demokrasi Anıtı önünde askeri okulların kapatılmaması için eylem yapıldı.

12.11.2016Gündem
Kuleli Askeri Lisesi rektörlüğe tahsis edildi

'Kuleli Askeri Lisesi rektörlüğe tahsis edildi'

Hürriyet Ankara Bürosu’nun konuğu olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bakan Işık, Kuleli Askeri Lisesi’nin Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edildiğini söyledi. FETÖ’nün sağlık sebebiyle uzaklaştırdığı askerlere dönüş yolu açtıklarını belirten Bakan Işık, pilot eksikliğiyle ilgili de “Acil durumda uçacak pilotlarımız var. Zafiyet yok ama eksiğimiz var” dedi. Işık, 700 kişinin alınacağı özel kuvvetlere şu ana kadar 16 bin 933 başvuru olduğunu ifade etti.

12.11.2016Gündem
Kanatları demirden bir melek: Ebru Ünsal

Kanatları demirden bir melek: Ebru Ünsal

Çalıştığı kurumda 6 bin pilot var ama onun gibi bu mesleği yapan hemcinslerinin sayısı 200’ü bulmuyor... Geçen hafta uçurduğu yolcusunun hayatını kurtararak gündeme gelen Ebru Ünsal’la Türkiye’de kadın pilot olmayı konuştuk: “Mesleğimi söylediğimde aldığım tepki, büyük bir şaşkınlık.”

12.11.2016Hayat
İstanbulun en güzel bisiklet rotası

İstanbul'un en güzel bisiklet rotası

Gönül ister ki Amsterdam’ın düz yolları bizde de olsun ve İstanbul'un tadını bisikletle çıkaralım. Ama maalesef bu büyük bir hayal... Yine de öyle bir rota var ki, bisikletçilere oldukça aşina... Nereden mi bahsediyorum? Üsküdar - Kanlıca rotasından. Burası 14 kilometrelik uzun bir cadde parkuru. Bisikletime atladım, kaskımı taktım ve yola koyuldum. Rota boyunca Boğaz’ın naif sonbahar rüzgârını yüzümde hissetmenin tarifi inanılmazdı.

4.11.2016Seyahat

Yazar Sonuçları

Hazine üstündeyiz turizmde zirveye 2019’da döneriz

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Turizm Komitesi’nin 100’üncü oturumunda konuşurken İspanya delegesine sordu:

3.10.2017

Yavuz Ayhan'ın gecekonduları

Gecekondunun, özellikle 1980 öncesi köyden kente göçün yoğunlaştığı dönemlerde Türkiye’de toplumsal yaşam ve hareketlilikte önemli bir yeri vardır.

9.04.2017

‘Engelsiz’ tribün neden yapılmıyor

Fiat, bir süredir hareket kabiliyeti kısıtlı sürücülerin ve yolcuların başkalarına bağımlı kalmadan seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla “Engelsiz Hareket” adında bir kampanya yürütüyor. 

2.01.2017

Balığın ‘paşa’sı

ANKARA’ya gidip de yolu Trilye Restaurant’a düşmeyen neredeyse yoktur.

2.12.2016