EKSTRA
MENÜ

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kulak Burun Boğaz Hastalıkları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.560 Kulak Burun Boğaz Hastalıkları haberi bulunmuştur.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Haberleri

Dikkat Geniz eti deyip geçmeyin

Dikkat! Geniz eti deyip geçmeyin!

Çocukların ağzı açık uyuması, horlaması ya da sıkça karşılaşılan burun tıkanıklığı geniz eti büyümesinin belirtilerinden olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Uzm. Dr. Mustafa Konaklıoğlu; geniz eti büyümesi ile ilgili şu bilgileri verdi...

Kuru ve Şiddetli Öksürüğünüz Varsa Dikkat

Kuru ve Şiddetli Öksürüğünüz Varsa Dikkat!

Kuru ve şiddetli öksürüğünüzün sebebi trakeit olabilir. Op. Dr. Pınar Korlu, trakeit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Acile hücum

Acile hücum

Acil servisler ‘hızlı muayene ve tetkik’ isteyenlerin akınına uğradı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda 10 ayda yapılan 295.8 milyon muayenenin dörtte biri acil servislerde gerçekleşti.

3.01.2019Gündem
Çocuklardaki yürüme problemi vertigoyu işaret edebiliyor

Çocuklardaki yürüme problemi vertigoyu işaret edebiliyor

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da vertigoyla karşılaştıklarına dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, “Çocukta yürüme problemi, bulantı, kusma, korku, terleme gibi şikâyetler ortaya çıktığında mutlaka vertigoyu da araştırmak gerekiyor. Zira, çocukların yaklaşık yüzde 5-6'sında bu sorun görülüyor” dedi.

Çocuğunuz ağzı açık mı uyuyor

Çocuğunuz ağzı açık mı uyuyor?

Ağzı açık uyuma ve horlama çocuklarda sık görülen genellikle üst hava yolunda darlık oluşturan sebep veya sebeplere bağlı oluşan bir problemdir. Aileleri tedirgin eden bu durum konusunda Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. İbrahim Akın bilgiler verdi.

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun estetiği, en sık tercih edilen estetik operasyonların başında geliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İbrahim Akın, burun estetiği (rinoplasti) hakkında merak edilenleri yanıtladı.

21.12.2018Kişisel Bakım
Kulak Tıkanıklığı Yaşam Konforunu Düşürüyor

Kulak Tıkanıklığı Yaşam Konforunu Düşürüyor

Kulak tıkanıklığı genelde ciddi bir durum olmasa da hayat konforumuzu olumsuz şekilde etkileyen bir sorun. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan anlatıyor...

Öksürüğün kaynaklandığı hastalık tespit edilmeli

Öksürüğün kaynaklandığı hastalık tespit edilmeli

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, yaşam kalitesini düşüren ve hangi nedene bağlı oluşursa oluşsun, öksürüğün kaynaklandığı hastalığın tespit edilerek tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

10.12.2018Sağlık
Kulak enfeksiyonu yüz felcine sebep oluyor

Kulak enfeksiyonu yüz felcine sebep oluyor

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte enfeksiyon hastalıkları da artış göstermeye başladı. Birçok insan soğuğa maruz kalmanın yüz felci için tehlike oluşturduğunu düşünürken, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Engin Çekin, “Tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları ya da yüze yakın çevredeki enfeksiyonlar yüz felcine sebep oluyor” dedi.

10.12.2018Sağlık
Sabahları yorgun uyanmamak için uzmanından 7 tavsiye

Sabahları yorgun uyanmamak için uzmanından 7 tavsiye

Sabahları yorgun uyanmanın günlük aktif yaşam, uzun çalışma saatleri ve stres kaynaklı olabileceği gibi herhangi bir hastalığın habercisi de olabileceğini vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Belma Yeşilada Yağbasan, yorgun uyanmamak için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.

14.11.2018Sağlık
Bu alışkanlıklar kulaklarımıza zarar veriyor

Bu alışkanlıklar kulaklarımıza zarar veriyor

Kulaklarımız aslında düşündüğümüzden de hassastır.Bazı davranışlar ve durumlar var ki kulaklara zarar verebiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

18.09.2018Sağlık
Duymuyorsa sebebi var

Duymuyorsa sebebi var!

Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, “Bazı anne-babalar çocuklarının ilgi çekmek, onları kızdırmak için duymuyormuş gibi davrandıklarını söyleyebilir. Bu tarz davranışların altında bazen gerçekten dikkat bozukluğu veya ilgi isteği gibi durumlar olsa da, duymama veya ilgilenmeme gibi durumlarda ilk yapılması gereken çocuğun kulaklarında bir problem olup olmadığına bakılmasıdır” diyerek uyardı.

Burun farkıyla öndeyiz

Burun farkıyla öndeyiz

Avrupa Rinoplasti Derneği Başkanı ve Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği İkinci Başkanı olan Prof. Dr. Nazım Çerkeş, en iyi burun ameliyatlarının İstanbul’da yapıldığını söyledi. Bu görüşün dünyanın her yerinde kabul gördüğünü belirten Prof. Dr. Çerkeş, yılda yaklaşık 10 bin hastanın ve farklı ülkelerden çok sayıda cerrahın burun cerrahisi eğitimi için buraya geldiğini anlattı.

20.08.2018Gündem
Uyku apnesi nedir Uyku apnesi belirtileri, tedavisi

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri, tedavisi

Uyku apnesi, hastaların yorgun uyanmasına ve gün içinde yanlış zamanlarda uyuyakalmasına yol açabilmesi nedeniyle iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Zamanında tedavi edilmeyen uyku apnesi ilerleyen dönemlerde başta hipertansiyon, ritim bozukluğu, kalp krizi olmak üzere; diyabet, obezite ve hormon bozukluğu gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, uyku apnesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

15.08.2018Sağlık
Sıcak havalarda sağlıklı serinleme rehberi

Sıcak havalarda sağlıklı serinleme rehberi

Sıcak havalarda rahat bir nefes almamıza yardımcı olan klimalar, uygun şartlarda ve doğru kullanılmadığı zaman hastalık saçıyor. Aşırı sıcaktan soğuk duş etkisi yaratan “şok soğuklar”a ani geçişe dikkat! Sıcaktan kaçarken klimanızı serin modda kullanmak yerine ortamın nem ayarını yapan modunda kullanılmasının daha sağlıklı olduğu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ethem Şahin; sağlıklı serinlemenin yollarını anlattı.

14.08.2018Sağlık
Çocuğunuz sizi gerçekten duymuyor olabilir

Çocuğunuz sizi gerçekten duymuyor olabilir!

Orta kulakta sıvı birikmesi sonucu işitme kaybı gelişebilir. Ağrı ve acı olması da şart değildir. Çocuğunuzun sizi duymadığından şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun!

10.08.2018Sağlık
Çocuklarda görülen her burun kanaması masum değil

Çocuklarda görülen her burun kanaması masum değil!

Söz konusu çocukları olduğunda çok daha dikkatli ve özverili olan ebeveynler, bir anda ortaya çıkan burun kanamaları karşısında endişe ve stres yaşayabilirler. Özellikle de herhangi bir hastalıktan farklı olarak yaşanan kanamalar, ailelerin paniğe kapılmasına yol açar. Burun kanamasının çocuklarda sıklıkla gözlemlenen bir durum olduğunu ifade eden Kulak Burun Boğaz hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Odyometri nedir Odyometri taban puanları

Odyometri nedir? Odyometri taban puanları

YKS tercih işlemlerinin başlamasıyla birlikte, bazı bölümlerin taban puanları, iş imkanları ve ders içerikleri merak konusu oldu. Özellikle odyometri bölümü hakkında bilgi edinmek isteyen üniversiteli adayları, bu bölümün taban puanlarını sorguluyor. Peki, odyometri bölümü nedir? Odyometri taban puanları kaç?

8.08.2018Gündem
Çocuklardaki kulak burun boğaz hastalıklarına dikkat

Çocuklardaki kulak burun boğaz hastalıklarına dikkat!

Çocuklarda sıklıkla görülen kulak burun boğaz hastalıkları hakkında uyarılarda bulunan Op. Dr. Halide Güneş Çiftçi, “Üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, geniz eti veya bademcik büyümesi, işitme kayıpları, konuşma geriliği, boyunda şişlikler ve solunum güçlükleri gibi durumlarla karşılaşmaktayız” dedi.

Vertigonun nedeni çok Stresten bile kaynaklanabilir

Vertigonun nedeni çok! Stresten bile kaynaklanabilir

Etrafımdaki her şey sürekli hareket ediyor… Kendim de dönüyorum… Dünyam tersine döndü… Yer sanki ayağımın altından kayıyor… Ayağım boşluğa gidiyor… Başım kazan gibi… Tüm yaş grupları göz önüne alındığında her 100 kişiden 3’ünde görülen bu tablonun adı; baş dönmesi, tıbbi adıyla, Vertigo!

17.07.2018Sağlık
Burun ameliyatı algısı değişiyor

Burun ameliyatı algısı değişiyor!

İnsanlar kendilerini iyi hissetmek ve estetik bir görünüme sahip olmak için burun estetiği ameliyatlarına başvuruyor. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu ameliyatların çok büyük bir bölümünün temel nedeni, sadece estetik görünümlü bir buruna sahip olmak değil. Konu ile ilgili olarak Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen önemli bilgiler verdi.

17.07.2018Sağlık
Yaz aylarında kulak sorunları artıyor

Yaz aylarında kulak sorunları artıyor

Deniz ve havuz keyfi kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Kulak kanalının ıslak kalması, temiz olmayan havuz ve deniz suyu, iltilap, mantar, dış kulak enfeksiyonuna zemin hazırlıyor.

16.07.2018Seyahat
Havuz ve deniz keyfi felakete dönüşmesin

Havuz ve deniz keyfi felakete dönüşmesin

Sıcak havaların insanları deniz ve havuzlara doğru çağırdığı bugünlerde, havuzda yaşanabilecek burun kırılmaları, olası kazalar arasında yer alıyor.

3.07.2018Sağlık
Çılgın çoraplar ittifakı

Çılgın çoraplar ittifakı

SAĞLIKÇILARIN tükenmişliklerine dikkat çekmek isteyen doktorlar dün farklı farklı çoraplar giydi.

1.06.2018Gündem
İşitme kaybına karşı gürültüden uzak durun

İşitme kaybına karşı gürültüden uzak durun!

Günümüzde 10 kişiden biri işitme kaybı sorunu yaşasa da Dünya Sağlık Örgütü, bu soruna yol açan faktörlerin yüzde 60′nın önlenebilir olduğuna dikkat çekiyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz ancak, günümüzde gürültü seviyesinin artması ve maruz kalınan sürenin uzamasının, kulağımızda ciddi ve geri dönüşü olmayan hasar oluşturabildiğini söylüyor.

18.04.2018Sağlık
Enfeksiyon ellerde

Enfeksiyon ellerde!

Günde yaklaşık 500 kez farkında olmadan yüzümüze dokunduğumuzu ve hastalık yapan mikroorganizmaları ellerimizden yüzümüze taşıdığımızı biliyor musunuz? Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

23.02.2018Sağlık
Okullar ne zaman kapanacak Yaz tatili ne zaman başlayacak İşte 2018 tatil günleri

Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlayacak? İşte 2018 tatil günleri

Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili ne zaman başlayacak soruları milyonlarca öğrencinin gündeminde yer alan konular arasında yer almaya devam ediyor. Sömestr tatilini bitirip yeniden eğitim ve öğretime geçen öğrenciler bu yıl oldukça yoğun bir sene geçirecekler. Yoğun sınav temposundan kurtulup artık tatil yapmaya başlamak isteyen öğrenciler, MEB tarafından belirlenen tatil takvimini sorguluyorlar. İşte, İşte 2018 yılı tatil günleri.

6.02.2018Gündem
Okullar ne zaman kapanacak Yaz tatili ne zaman

Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman?

5 Şubat pazartesi itibariyle sömestr tatili sona erdi, tatile doyamayan öğrenciler şimdiden 'Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman?' gibi soruları gündeme taşıdı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı 2017-2018 iş takvimine göre bu yıl öğrenciler ve öğretmenler, haziran ayında bir eğitim- öğretim dönemini daha geride bırakmış olacak. İşte okulların kapanış tarihine ilişkin net bilgi!

4.02.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Hastaneden sahneye

Sahneye çıktığında bazen ‘deli’, bazen de eli tespihli bir ‘külhanbeyi’. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Tarhun Yosunkaya, öncülüğünü ettiği ve tamamı hastane çalışanlarından oluşan tiyatro topluluğundakilerden yalnızca biri.

17.12.2018

Yaz aylarında kulak sorunları artıyor

Deniz ve havuz keyfi kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Kulak kanalının ıslak kalması, temiz olmayan havuz ve deniz suyu, iltilap, mantar, dış kulak enfeksiyonuna zemin hazırlıyor.

15.07.2018