EKSTRA
MENÜ

Kukla

Kukla haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kukla hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.018 Kukla haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kukla Haberleri

Çocuklar için yepyeni dünyalar bu kapıların ardında…

Çocuklar için yepyeni dünyalar bu kapıların ardında…

Hayal güçlerinin gelişmesi, kelime haznelerinin zenginleşmesi için çocuklara okuma sevgisi aşılamak ve kitapları hayatlarının bir parçası haline getirmek önemli. Çocukları, merak duygusu uyandıracak eserlerle buluşturan, onlara renkli dünyalar sunan en iyi çocuk kitapçılarını jürimize sorduk.

Eskişehir, kukla tiyatrosu merkezi olmaya aday

Eskişehir, kukla tiyatrosu merkezi olmaya aday

‘Eski Şehrin Kuklaları’ projesi kapsamında şehirde kukla yapım atölyesi açıldı, Çekya’dan gelen eğitmenler Pavel Vangeli ve Ivan Moravec eşliğinde profesyonel ve amatör tiyatro oyuncularıyla çalışmalar başladı.

27.09.2021Kitap Sanat
Bizim tiyatromuz en iyi ‘taklit’ tiyatrodur

Bizim tiyatromuz en iyi ‘taklit’ tiyatrodur

Ünlü ‘Şahları da Vururlar’ oyununu Ferhan Şensoy ve Halit Akçatepe’yle birlikte kotardıklarını belirten Ulvi Alacakaptan, tiyatroda yarım asrı geride bıraktı. Alacakaptan, “Bazıları bana kızabilir ama bence ne yazık ki kendine has bir Türk tiyatrosu yok. Bizim tiyatromuz Batı tipi kültür kurumları içinde en iyi ‘taklit’ tiyatrodur” diyor.

27.09.2021Kitap Sanat
Geleneksel Türk Tiyatrosu Türleri Ve Özellikleri Nelerdir Türk Tiyatrosu Kaç Gruba Ayrılır

Geleneksel Türk Tiyatrosu Türleri Ve Özellikleri Nelerdir? Türk Tiyatrosu Kaç Gruba Ayrılır?

Günümüzde herkesin önceden duymuş olduğu çeşitli tiyatro türleri bulunmaktadır. Geleneksel Türk Tiyatrosu da önceden duyulan tiyatro türleri arasında yer almaktadır. Sizin için geleneksel Türk tiyatrosunun ne demek olduğunu, bu tiyatronun türlerini ve özelliklerini derledik.

24.09.2021Araştırma
MHP Genel Başkanı Bahçeliden Kılıçdaroğluna HDP tepkisi

MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na HDP tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Kılıçdaroğlu'nun amacı ve yapmak istediği etnik temelde bölünmedir, terörle mücadeleye kast etmektir, küresel bir senaryo çerçevesinde sözde Kürdistan'ın kuruluş temellerine harç karmaktır. CHP artık HDP'dir, HDP zaten PKK'dır, nihayetinde İP ile CHP de PKK'nın mandası altına girmiştir" dedi.

23.09.2021Gündem
Vantrolog nedir, nasıl konuşturulur Vantrolog kukla malzemeleri ve yapımı

Vantrolog nedir, nasıl konuşturulur? Vantrolog kukla malzemeleri ve yapımı

Vantrolog pek çok kişinin duyduğu bir terim olsa da genellikle anlamı çok fazla bilinmez. İşte son zamanlarda araştırılan ancak anlamı bilinmese de kendisini bildiğimiz bir terim olan vantrologun anlamı, ne demek olduğu ve çocuklarınız için harika bir vantrolog kukla yapımı karşınızda…

1 Eylül hangi burç ve burcu ne 1 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

1 Eylül hangi burç ve burcu ne? 1 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

1 Eylül gününün tarih sahnesinde ki yeri oldukça büyüktür. İnsanlar geçmişten günümüze 1 Eylül gününde neler olduğunu merak etmektedir. 1 Eylül günü tarihsel olaylar nelerdir? 1 Eylül hangi burçtur? 1 Eylülde doğan ünlüler kimlerdir? 1 Eylül ne günüdür? Sizler için 1 Eylülle ilgili merak edilenleri detayları ile derledik.

14.09.2021Burçlar
İlk bölümün konuğu Gupse Özay

İlk bölümün konuğu Gupse Özay!

Kuklaların en delikanlısı “Dayı” nın GAİN’de yayınlanacak canlı talkshow programı 10 Eylül’de başlıyor! Her hafta Cuma günü farklı konukların ağırlanacağı programın ilk bölümüne ise Gupse Özay konuk oluyor. İlk bölüm özelinde Gain’in tüm kullanıcılarına ücretsiz yayınlanacak olan Dayı Şov; farklı oyunlar, yarışmalar ve skeçlerle izleyiciyi mizah ve eğlenceye doyuracak.

9.09.2021Televizyon
21 Mart hangi burç ve burcu ne 21 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

21 Mart hangi burç ve burcu ne? 21 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

İnsanların tamamının nerdeyse merak ettiği bir konudur astroloji. İşte ilgiyle okuyacağınız 21 Mart hangi burç, burcu nedir, burcun özellikleri, 21 Martta doğan ünlü yabancılar ve Türk futbolcular ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

6.09.2021Burçlar
Yunus Emre’den Balkanlar’a ‘Selam Olsun’

Yunus Emre’den Balkanlar’a ‘Selam Olsun’

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından, Balkanlar'da dostluk ve kültürel bağı sanat ile pekiştirmek amacıyla "Yunus Emre ve Türkçe" yılına ithafen hazırlanan "Selam Olsun" projesinin ilk ayağı Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da düzenlendi.

31.08.2021Eğitim
Ezber bozan meslekler

Ezber bozan meslekler

“Kızımız doktor çıkacak, oğlumuz mühendis” söylemi anne babalar için her devirde mutlak bir gurur kaynağıdır. Ama bir yandan da yapay zekadan uzay bilimlerine kadar artık hayatımıza birçok yeni meslek dalı girdi. Bu yeni, prestijli ve iş garantili mesleklerin bir çoğundan aile büyüklerimizin pek de haberi yok... İşte size dünyadan ilginç bazı örnekler:

13.08.2021Eğitim
Bergüzar Korel ve Halit Ergençten büyük destek Küçük Amal’ın umut dolu yürüyüşü...

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'ten büyük destek! Küçük Amal’ın umut dolu yürüyüşü...

9 yaşındaki Suriyeli mülteci bir kız çocuğunu simgeleyen kukla Küçük Amal’ın, Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan yolculuğunu anlatan “The Walk-Yürüyüş” projesi bugün Gaziantep’te başlıyor. Projenin Türkiye elçileri ise oyuncu çift Bergüzar Korel ve Halit Ergenç oldu.

27.07.2021Magazin
Bahçeliden Kıbrıs açıklaması

Bahçeli'den Kıbrıs açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın siyasi ve stratejik sonucu 47 yıl sonra vasat bulmuş, Kıbrıs Türk devleti ufukta görünmüştür. Ok yaydan çıkmış, artık geriye dönüş yolu kapanmıştır" açıklamasını yaptı.

26.07.2021Haber
Son dakika... MHP Genel Başkanı Bahçeliden Kıbrıs açıklaması: Ok yaydan çıkmıştır

Son dakika... MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Kıbrıs açıklaması: Ok yaydan çıkmıştır

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın siyasi ve stratejik sonucu 47 yıl sonra vasat bulmuş, Kıbrıs Türk devleti ufukta görünmüştür. Ok yaydan çıkmış, artık geriye dönüş yolu kapanmıştır" açıklamasını yaptı.

26.07.2021Gündem
Ferhan Şensoy hastaneye kaldırıldı

Ferhan Şensoy hastaneye kaldırıldı

Türk tiyatrosunun efsane ismi Ferhan Şensoy'un geçen ay yaptırdığı anjiyo sonrası bugün yara bölgesinde oluşan bir komplikasyon nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Şensoy'un sağlık durumuyla ilgili son bilgiyi kızı Derya Şensoy, sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajla verdi.

1.07.2021Magazin
İstanbulun izlerinden oyuncak tasarlıyor

İstanbul'un izlerinden oyuncak tasarlıyor

Cezveler, fincanlar, lokumluklar, gazyağı lambaları, biblolar ve ahşap ayakkabı kalıpları… Miadını doldurmadığı halde bir kenara itilip gözden çıkarılmış bu objeler, bir ustanın tasarımlarıyla el emeği göz nuru birer oyuncağa dönüşüyor. Şeyda Hacızade’nin oyuncakları eski İstanbul’un izlerini taşıyor.

27.06.2021Hürriyet Pazar
Bize neden bir tiyatro müzesi gerek

Bize neden bir tiyatro müzesi gerek?

Çağdaş bir tiyatro müzemiz olsaydı AKM, Karaca Tiyatrosu, Küçük Sahne ve daha birçok mekân öyle kolay harcanabilir miydi? Erk sahipleri çocukluklarında aileleriyle, okulla müzeye gitmiş, bunu heyecanlı ve ilgi uyandıran bir öğrenme deneyimi olarak yaşamış olsalardı yok etme kararını bu kadar rahatlıkla verebilirler miydi? Ya da olaylar karşısında sesini çıkarmayan seyirci bir Tiyatro veya Gösteri Sanatları Müzesi, bunlardan vazgeçtim, herhangi bir müze gezme alışkanlığı edinmiş olsa yaşananları sahiplenmez, yapılanın kendi kültür yaşamına bir müdahale olduğunu aklından geçirmez miydi?

31.05.2021Kitap Sanat
Bakan Varank: Kuklacıları çok iyi tanıyoruz

Bakan Varank: Kuklacıları çok iyi tanıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Son dönemde aynı zihniyetin, kendine bulduğu bir kukla üzerinden, bakan arkadaşlarımıza ve partimize yönelik bir operasyona giriştiğini görüyoruz. Bunlarda kukla bitmez, ama biz kuklacıları çok iyi tanıyoruz. Türkiye'nin suç örgütleriyle kol kola girmiş, çetelerle ağız birliği yapan bir muhalefetle kaybedecek tek bir dakikası bile yoktur" dedi.

27.05.2021Ekonomi
Down sendromlu gençler Avrupada Türkiyeyi temsil edecek

Down sendromlu gençler Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek

İzmir'de down sendromluların sosyal hayata katılması amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında oyunculuk eğitimi alan down sendromlu gençler, önce kentte sahneye çıkacak, ardından da İtalya'da gerçekleştirilecek sanat festivalinde Türkiye'yi temsil edecek.

25.05.2021Haber
Down sendromlu gençler Avrupada Türkiyeyi temsil edecek

Down sendromlu gençler Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek

İZMİR'de down sendromluların sosyal hayata katılması amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında oyunculuk eğitimi alan down sendromlu gençler, önce kentte sahneye çıkacak, ardından da İtalya'da gerçekleştirilecek sanat festivalinde Türkiye'yi temsil edecek.

25.05.2021Gündem
10 yıl sonra kavuştular Gözyaşları sel oldu

10 yıl sonra kavuştular! Gözyaşları sel oldu

Suriye iç savaşının başlamasıyla zorunlu olarak göç edip Türkiye'ye yerleşen 7 aile, 10 yıl sonra akrabaları ile Azez’de buluştu. Buluşmada duygusal anlar yaşandı, yıllar sonra birbirlerini görenler gözyaşlarına boğuldu. Lina Hanfura ''İlk kez kardeşlerime, yeğenlerime dokundum'' derken, Magid Rahal da ''Savaş sonrası dünyaya gelen torunlarımı ilk kez canlı olarak görüp onlara dokundum. Tarif edilemez bir mutluluk yaşıyorum" diye konuştu.

10.05.2021Gündem
Çocuklara Erzurum ağzı maniler

Çocuklara "Erzurum ağzı" maniler

Erzurum'da kurulan Anadolu Masal Evi'nde koronavirüs tedbirleri nedeniyle dışarı çıkamayan çocuklara, EBA üzerinden "Erzurum ağzı" ile ramazan manileri öğretiliyor.

6.05.2021Eğitim
Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Dendiasa talimat verdiğini itiraf etti

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Dendias'a talimat verdiğini itiraf etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile geçen hafta Ankara'da bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın akabinde düzenlenen basın toplantısında diplomatik teamülleri yerle bir eden tutumunun perde arkası net şekilde ortaya çıktı. Başbakan Kiryakos Miçotakis, Dendias'a talimat verdiğini itiraf etti. Yunan Başbakan, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geleceğini belirterek, "Görüşme olacak çünkü konuşmamız gerekiyor. Görüşmenin gecikmeyeceğine inanıyorum" dedi.

22.04.2021Gündem
Yunan Bakandan şok tavır Diyaloğa geldi, kavga çıkardı

Yunan Bakan'dan şok tavır! Diyaloğa geldi, kavga çıkardı

Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Nikos Dendias’ın Beştepe’de görüşmelerinden sonra düzenledikleri basın toplantısı dostane bir havada başladı ancak Dendias’ın suçlayıcı ithamlarıyla gerildi. Pozitif bir atmosfer istediklerini belirten Çavuşoğlu, “İthamlar kabul edilemez” diye yanıt verdi.

16.04.2021Dünya
Son dakika... Skandalın perde arkası ortaya çıktı: Kukla gibi oynatmış

Son dakika... Skandalın perde arkası ortaya çıktı: Kukla gibi oynatmış!

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara'daki ortak basın toplantısında Türkiye'ye yönelik diplomatik teamülleri aşan ifadeler kullanan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın skandal yaratan tutumunun perde arkası ortaya çıktı.

15.04.2021Dünya
Parmak kukla nasıl yapılır Çocuklar için evde parmak kukla yapımı

Parmak kukla nasıl yapılır? Çocuklar için evde parmak kukla yapımı

Parmak kuklalar, çocukluktan aklımızda kalan ve günümüze kadar gelmiş en eski oyuncaklardan biridir. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmede oldukça etkili olan parmak kuklaları siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz. İşte, çocuklara ve ebeveynlere eğlenceli bir aktivite: Parmak kukla yapımı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na sert sözler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na sert sözler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘CHP Genel Başkanı, alem bir insan. Allah’ı var, sıkıntılı anlarda insanımızı iyi güldürüyor! Kara mizahta ustalaştı, epey de mesafe kat etti.’ açıklamasında bulundu. Bahçeli ayrıca, 'Madem gerçek milliyetçi olduğunu söylüyor, o halde gereğini ve gerçeğin sorumluluğunu da bir an önce yapmak zorundadır. FETÖ ve PKK’yla bütün bağlarını keserek işe başlamalıdır. Kılıçdaroğlu bunları yaparsa, gelip partimize dahi üye olabilir. Siyasi mücadelesini aramızda sürdürebilir.' ifadelerini kullandı.

31.03.2021Haber
MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na sert sözler

MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na sert sözler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘CHP Genel Başkanı, alem bir insan. Allah’ı var, sıkıntılı anlarda insanımızı iyi güldürüyor! Kara mizahta ustalaştı, epey de mesafe kat etti.’ açıklamasında bulundu. Bahçeli ayrıca, 'Madem gerçek milliyetçi olduğunu söylüyor, o halde gereğini ve gerçeğin sorumluluğunu da bir an önce yapmak zorundadır. FETÖ ve PKK’yla bütün bağlarını keserek işe başlamalıdır. Kılıçdaroğlu bunları yaparsa, gelip partimize dahi üye olabilir. Siyasi mücadelesini aramızda sürdürebilir.' ifadelerini kullandı.

31.03.2021Gündem
Skandallarla gelen değişim Japonyada neler oluyor

Skandallarla gelen değişim! Japonya'da neler oluyor?

Tokyo Olimpiyatları'nın organizasyonundan sorumlu yetkililerin peş peşe karıştığı skandallar, Japonya'nın zayıf cinsiyetçilik karnesini gündeme getirdi. Bu olgunun kökenleri hem ekonomik hem de sosyal anlamda çok derinlerde yatıyor ama son dönemde duyulan değişimin ayak sesleri dikkat çekici...

25.03.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Kuşatma-II

İslam coğrafyasındaki tüm ülkelerde kaç nesil eğitimsiz büyüdü, büyüyor? 

8.09.2021

Demokratik rüştün ispatı: 15 Temmuz

Türk halkı, inanç değerlerine bağlı olarak, tarihi gelişimi itibarıyla başa bağlı bir millettir.

1.09.2021

Emel bebekler kimden kaçıp kimlere sığınıyor

Siz de izlemişsinizdir... Suriye sınırını geçen bir kız çocuğu, 27 Temmuz günü Gaziantep’ten uzun bir yürüyüşe başladı.

31.08.2021

Bizdeki Taliban!

İngiltere’nin ya da ABD’nin vesayetine giren Türkiye, Irak, Mısır, Suudi Arabistan, Afganistan ve daha nice ülkelere bir bakar mısınız? Vesayet illeti, tüm bu ülkeleri çığrından çıkarmıştır. Vesayet baskısı altında ezilen bu ülkeler, kendilerinin dışında her şey olabilirler lakin asla kendileri olamazlar.

30.08.2021

Dikiz aynaları...

Afganistan diyoruz ama kendi halkına bile zulüm eden, affetmeyen, kanunsuzca davranan bir Taliban örgütü acaba hiç aynaya bakıyor mu?

28.08.2021

Bergama'nın her köşesi bir sahne…

Kentin güçlü tarihi ve kültürel kodlarını, zanaatkârların elinden çıkan yerel üretimi ve bölgenin Berlin’le olan tarihsel bağını, odağına tiyatroyu alarak iç içe geçiren Bergama Tiyatro Festivali üç senelik zorunlu aradan sonra ‘yeniden’ başlıyor... Hem Bergama’dan, hem bölgeden hem de dünyadan birçok tiyatrocu 26-29 Ağustos arasında sahnede olacak.

21.08.2021

Küçük Amal’ın yolculuğu İnatçı Keraban gibi oldu

Fransız yazar Jules Verne’in 1883 yılında yayımladığı ‘İnatçı Keraban’ romanının kahramanı Keraban Ağa’ya neden ‘inatçı’ sıfatının takıldığını bilir misiniz?

18.08.2021

‘Küçük Amal’ İzmir’e konuk

Suriyeli bir mülteci kızı simgeleyen ve 4 aylık yolculuğa çıkan 3,5 metrelik ’Küçük Amal’ adlı kukla, 4 Ağustos’ta Selçuk, 5 Ağustos’ta Urla’da olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Amal’ı 6-8 Ağustos’ta konuk edecek.

31.07.2021

Aşıda pozitif ayrımcılık olabilir mi

Düşen vaka sayılarının Delta varyantına bağlı olarak yeniden artmaya başlaması ile Fransa restoran, bar, kafe, sinema, hastane, AVM gibi kamuya açık mekanlara girişte aşı ya da PCR testi zorunluluğu getirdi. 15 Eylül’den sonra sağlık çalışanlarına ise aşı zorunlu hale gelecek. Bilim Kurulu Türkiye için de benzer bir uygulama talep ediyor. Talep, kabine toplantısında tartışılacak ancak bazı hukukçular ve doktorlar ‘Zorunlu aşı’ uygulamasına kapı açtığı ve hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile duruma karşı. Yasal ve etik anlamda pozitif de olsa böyle bir ‘ayrımcılık’ mümkün mü? Sordum.

19.07.2021

Çocukların bu yaz eğlenmeye ihtiyacı var

Son 1.5 yılımızı pandeminin kıskacında geçirdik. Bu süreçten en çok çocukların etkilendiği ortada. Okullar yaz tatiline de girdi, şimdi ne yapacaklar? Uzmanlar tatil dönemini ailece bir arada ve eğlenerek geçirmek gerektiğinin altını çiziyor.

3.07.2021

Kahrolası bir geyik: Doğulular şöyle batılılar böyle

Geçen akşam elimde kumanda, televizyon kanalları arasında minik bir gezintiye çıkmıştım.

12.06.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Evrenini ekranlarda da genişleterek sürdüren Marvel’in yeni macerası “Loki”, Thor’un kötü kalpli kardeşi Loki’nin “Yenilmezler” serisinden bağımsız maceralarını konu alıyor. Roberto Benigni’nin Geppetto ustaya hayat verdiği “Pinokyo” ve korkusuz bir politikacının samimi portresini çizen “Feminist Bakan”, haftanın film seçenekleri...

11.06.2021

Büyük kuklalar

Yıllardan beri söyleniyor:

22.05.2021

Sevmek fiili

“Sevmek fiilinden sonra gelen dünyanın en güzel fiili yardım etmektir.” (Bertha von Suttner - Nobel barış ödülü alan ilk kadın)

29.04.2021

İzleye izleye öğrenin çocuklar

Malum bu hafta 23 Nisan’ı kutlayacağız... Ata’nın çocuklara armağan ettiği bu bayram vesilesiyle onlara hayat boyu taşımaları beklenen değerleri hatırlatan filmleri derledik. İşte insanlığı ayakta tutan erdemlerde dolaşan, klasikleşen, çocuklar kadar büyüklere de seslenen yapımlar...

17.04.2021