EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Küf

Küf ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Küf haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.062 Küf haberi bulunmuştur.

Küf Haberleri

İlk özel roketle uzayda seyahat

İlk özel roketle uzayda seyahat

Bıll Gates ile birlikte Mircosoft’u kuran Paul Allen ‘Space Shıp One’ uçuşuyla bir çocukluk rüyasını gerçekleştirdi. Uzay yolculukları ve beyin araştırmalarını finanse eden milyarderin en büyük merakı uçak koleksiyonu ve bilim kurgu malzemeleri toplamak.

1.09.2004Spor
Gıda renklendiricilerinde kanser riski

Gıda renklendiricilerinde kanser riski

Sağlık Bakanlığı, hazır gıdaların insan sağlığının bozulmasında risk faktörü olduğu yönünde uyarıyor. Besinlerin raf ömrünün uzatılması, lezzet ve görünümlerinin değiştirilmesi için kullanılan maddeler kanser riskini artırıyor.

21.09.2004Kelebek
Gıda renklendiricilerinde kanser riski

Gıda renklendiricilerinde kanser riski

Sağlık Bakanlığı hazırladığı "Kanser Raporu"nda hazır gıdaların insan sağlığının bozulmasında risk faktörü olduğu yönünde uyarıyor. Besinlerin raf ömrünün uzatılması, lezzet ve görünümlerinin değiştirilmesi için kullanılan maddeler kanser riskini artırıyor. Besinlerin aşırı saflaştırılması da posa ve antioksidantların kaybına neden olarak kanser riskini artırıyor.

21.09.2004Kelebek
Gıda renklendiricilerinde kanser riski

Gıda renklendiricilerinde kanser riski

Sağlık Bakanlığı hazırladığı "Kanser Raporu"nda hazır gıdaların insan sağlığının bozulmasında risk faktörü olduğu yönünde uyarıyor.

Sebze ve meyveler vitamin deposu

Sebze ve meyveler vitamin deposu!

Sağlıklı beslenmek için meyveleri ve sebzeleri bilinçli seçmek gerek. Tükettiğimiz ürünler ne kadar taze ise o kadar çok vitamin alırız.

3.10.2004Spor
Süt içmek cildi güzelleştiriyor

Süt içmek cildi güzelleştiriyor

Günde ortalama yarım litre süt tüketiminin, ciltte nemlendirici etki yaparak tazeliğini korumasını sağladığı bildirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Kadir Hurşit, başta çocuklar ve gelişme çağındaki gençler olmak üzere her yaş için çok önemli bir besin kaynağı olan sütün cilt için de önemli etkisinin bulunduğunu söyledi.

10.12.2004Kelebek
Süt için cildiniz güzelleşsin

Süt için cildiniz güzelleşsin

Günde ortalama yarım litre süt tüketimi, ciltte nemlendirici etki yaparak cildin tazeliğini korumasını sağlıyor.

2005 kadınları/kumaşları

2005 kadınları/kumaşları

‘Geçmişin güzellikleri, yarının dünyası için ilham veriyor.’ Böyle diyor, Amsterdamlı trend araştırmacısı Gunnar Frank. 2005-2006 ev tekstili koleksiyonlarının ne yönde olacağına dair ipuçlarını da veriyor: ‘Geçtiğimiz sene uyumla birleşen tezatlar vardı.

12.01.2005Kelebek
On bin yıllık tarihi egzotik çarşıları ve görkemli çölleriyle yeni yeni keşfedilen bir ülke Libya

On bin yıllık tarihi egzotik çarşıları ve görkemli çölleriyle yeni yeni keşfedilen bir ülke Libya

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde beş yer: Leptis Magna, Sabratha, Cyrene, Gıdamis, Akakus mağara resimleri... Muhteşem Finike, antik Yunan, Roma, Bizans kalıntıları... Sahra Çölü, Fizan, vahalar, çöldeki göller, inanılmaz bir çöl safarisi, çöl mimarisi, Murzuk ve Erg Ubari kum denizleri... On bin yıllık mağara resimleri...

6.02.2005Seyahat
Marco Polo yoksa büyük bir palavracı mıydı

Marco Polo yoksa büyük bir palavracı mıydı?

Venedikli Marco Polo’nun İstanbul üzerinden Asya ve uzak Çin’e kadar uzanan gezileri kuşaklar boyu büyük bir hayranlıkla okundu. Peki ünlü gezgin bu bölgelere gerçekten gitti mi? Marco Polo’nun gezileri bilim dünyasında hálá tartışılan bir konu. Kimisi onu büyük bir palavracı olarak görüyor ve yazılarını oturduğu yerden yazdığını belirtiyor.

19.03.2005Spor
Saman nezlesi zamanı geldi

Saman nezlesi zamanı geldi

Mevsimsel alerjik rinit ya da saman nezlesi en sık görülen alerjik hastalıklardan. Alerji belirtileri, bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye (antijen) yanıt vermesiyle başlar. Bunu da alerjenin giriş yerine antikor göndererek yapar. Alerjen ve antikor arasındaki savaş, kana çeşitli kimyasal maddelerin salınımına neden olur. Kimyasal maddeler de alerjik hastalık belirtilerine yol açar.

31.03.2005Kelebek
Dikkat, alerji mevsimi başladı

Dikkat, alerji mevsimi başladı!

Havalar hálá ısınmadı ama bahar dalları ve rengarenk çiçekler ilkbaharı müjdeliyor. Çiçekler ve polenler kimileri için nezle ve hapşırık demek. Alerjik kişiler saman nezlesi ve astım rahatsızlıklarından yakınırlar. Peki alerjik ne demek?

12.04.2005Spor
Besin alerjileri

Besin alerjileri

Görülme sıklığı çocuklarda yüzde6 , erişkinlerde yüzde 1,5 dur. Gıda katkı maddelerinin neden olduğu allerjiler toplumda yüzde 1 oranında görülür.

Alerji gerçeği

Alerji gerçeği

Son yıllarda artış gösteren hastalıklardan biri de allerji...

Mercan kırmızısı, Lapis Lazuli mavisi, Firuze yeşili...

Mercan kırmızısı, Lapis Lazuli mavisi, Firuze yeşili...

Anadolu kültürünün derinliklerine inip de etkilenmeyen bir tasarımcı olabileceğini düşünemiyorum. Yarımadanın topraklarından doğan desen, renk ve formların zenginliği, giderek daha geniş bir alanda, daha fazla yaratıcıya ilham veriyor.

25.05.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Dikkat, hipertansiyon hedef organları vurur

Hipertansiyonlu hastalar için en önemli tehdit, ‘hedef organlar’da oluşabilecek ağır hasardır.

22.09.2004

İyi biftek seçmenin ve pişirmenin esasları: Bölüm 3

Artık biliyoruz: En iyi biftek dananın az hareket eden kaslarından elde edilir. İçindeki ince ‘yazı’ ne denli fazla olursa etin kalitesi o kadar fazla olur.

6.11.2004

Yollarda küf alerjisinin gazabına uğramayın

Havadaki küfler, özellikle bu mevsimde alerjik göz hastalıklarından saman nezlesine, cilt alerjilerinden astım ve alerjik zatürreeye kadar pek çok alerjiye bağlı şikayete neden oluyor.

21.11.2004

Biz kaşarı geç keşfettik

Türkler’in yapımını Anadolu’ya geldikten sonra öğrendiği kaşar peyniri, aynı dönemde Avrupalıların deyim yerindeyse üzerine doktora yaptıkları bir peynirdir.

28.12.2004

Solundan kalmış kuduruk yazı

Yeni Türk Lirası’nı kullanmaya başladığımız şu yepisssyeni günlerde, küf kokan bir soruyu dile getirmek ayıba kaçacak belki ama pardon, dayanamayacağım: N’olacak bu Türk solunun háli?

5.01.2005

Etna Sicilya’nın gururu

Geçen hafta mafyanın anayurdu Sicilya Adası’na yaptığım gezinin ilk bölümünde, başkent Palermo’nun labirent sokaklarını, yoksul görüntüleri, lüks caddeleri, pazar yerlerini, adanın batı ucundaki Marsala’yı, üzüm bağlarını, bundan 300 yıl önce aynı yolculuğu yapan Goethe’nin de yardımıyla anlatmıştım. Bu hafta size bu yolculuğun devamını aktaracağım.

5.02.2005

Saç dökülmesine karşı tıbbi küf

Saç dökülmesi yaygın ve sık görülen bir sağlık sorunudur. Yaşamınızın herhangi bir döneminde bu sorunu siz de yaşayabilirsiniz.

19.02.2005

Eski bilgelere göre mutluluğun reçetesi

Son günlerde yoğun bir mutluluk tartışması yaşıyoruz. Türk toplumunun mutlu bir toplum olduğuna kimseler inanmıyor! Doğrudur, biz ‘kaygı yükü fazla’ ve ‘kaygılarını yoğun yaşayan’ bir ulusuz.

2.03.2005

Sinan insanlığın izinde...

Artık Sinan’la önemli programlar yapmaya karar verdim. Anlamsız ve verimsiz geçen cumartesi-pazarlardan sıkılmaya başladım çünkü. Hafta arası çalıştığım için, aslında hafta sonu kendim için tembellik yapmak istiyorum ama çocuklar haklı olarak istemiyorlar.

11.03.2005

Yediğim en anlamlı yemekler

Şu son aylarda katıldığın hangi davetten etkilendin, en anlamlı yemeği nerede yedin diye sorsalar; Çamlıca’daki Bilfen İlköğretim Okulu’nda yapılan Uluslararası Yemek Yarışması ve o yarışmaya katılan çocukların pişirip tattırdıkları derim.

29.04.2005