EKSTRA
MENÜ

Küçükbaş Hayvancılık

Küçükbaş Hayvancılık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Küçükbaş Hayvancılık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.510 Küçükbaş Hayvancılık haberi bulunmuştur.

Küçükbaş Hayvancılık Haberleri

Bakan Pakdemirli: Küçükbaş hayvan varlığında Avrupada birinci sıradayız

Bakan Pakdemirli: Küçükbaş hayvan varlığında Avrupa'da birinci sıradayız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2020'de koyun sayımızı yüzde 70 artışla 42,7 milyon, keçi sayımızı yüzde 82 artışla 12,4 milyon, toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 72 artışla 55,1 milyon başa çıkardık" dedi.

8.10.2020Ekonomi
TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 57,6 milyar liralık üretimimizle ülke ekonomimizin hizmetindeyiz

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 57,6 milyar liralık üretimimizle ülke ekonomimizin hizmetindeyiz

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, geçen yıl itibarıyla 57,6 milyar lira seviyesinde olan canlı hayvan ve hayvansal ürün üretimiyle ülke ekonomisinin hizmetinde olduklarını bildirdi.

7.10.2020Ekonomi
6. Sınıf Sosyal Bilgiler İklim Özellikleri konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İklim Özellikleri konu anlatımı

Konumu sebebiyle Türkiye ılıman bir iklim kuşağında bulunmaktadır. Özellikle ülkemizin iklimini birçok farklı faktör etkilemektedir. Mevsimler, rüzgarlar, denizlerin etkisi ve daha birçok farklı husus bulunmaktadır. Şimdi bunları inceleyeceğiz ve ülkemizdeki iklim özelliklerine bakacağız. İşte 6. sınıf sosyal bilgiler iklim özellikleri konu anlatımı.

13.09.2020 6. SINIF
Küçükbaş hayvancılıkta iş birliği

Küçükbaş hayvancılıkta iş birliği

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) küçükbaş hayvancılıkta iş birliği yapma kararı aldı.

21.08.2020Ekonomi
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekonomik Faaliyetler Ve Meslekler konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekonomik Faaliyetler Ve Meslekler konu anlatımı

Bir ülkedeki ekonomik faaliyetlerin başında sanayi ve tarım gelir. Bazı ülkelerin ana geçim kaynağı tarımsal ürünler olduğu için o ülkelere ''tanrım ülkesi'' denir. Sanayisi gelişmiş ülkelerin başında ABD, Almanya, Rus, Çin ve Japonya gelir. 5. sınıflar için ekonomik faaliyetler ve meslekler konusunu örneklerle anlattık.

18.08.20205. SINIF
Küçükbaş hayvan sayısı 55 milyonu aştı

Küçükbaş hayvan sayısı 55 milyonu aştı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, son yıllarda küçükbaş hayvancılığa verilen desteklerin olumlu sonuçlarının alındığını belirterek, "Küçükbaş hayvan sayısı 55 milyonu aştı. Nüfus başına bir küçükbaş hayvan sayısı hedefine adım adım yaklaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

7.08.2020Ekonomi
Bitlis’te koyunların tozlu ve zorlu yolculuğu

Bitlis’te koyunların tozlu ve zorlu yolculuğu

BİTLİS’in Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde, binlerce küçükbaş hayvan, her gün oluşan toz bulutu içerisinde 15 kilometrelik, zorlu yolculuk yapıyor. Yayladan sağımın yapıldığı Van Gölü kıyısına kadar gelen koyunlar, fotoğraf sanatçıları için de seyrine doyumsuz manzara sunuyor.

5.08.2020Gündem
Kovid-19 nedeniyle küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine yem desteği verilecek

Kovid-19 nedeniyle küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine yem desteği verilecek

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine bir defaya mahsus yem desteği verilecek.

11.07.2020Ekonomi
2 aylık kuzusu Karaoğlan, peşinden ayrılmıyor

2 aylık kuzusu 'Karaoğlan', peşinden ayrılmıyor

TUNCELİ'de yaşayan Taylan Kandil'in (45), 2 aylık kuzusu, peşinden hiç ayrılmıyor. 'Karaoğlan' adını verdiği kuzusunun kendisini adım adım takip ettiğini belirten Kandil, "Kuzu evden çıkmak istemedi. Bize çok alıştı. Özelikle ben beslediğim için peşimden hiç ayrılmıyor" dedi.

25.06.2020Gündem
Küçükbaş hayvan yetiştiricisi normalleşme sürecinde de üretimini sürdürdü

Küçükbaş hayvan yetiştiricisi normalleşme sürecinde de üretimini sürdürdü

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin üretmekten hiçbir zaman vazgeçmediklerini belirterek, "Normalleşme sürecinde de yetiştiricilerimiz üretmeye devam ediyor." ifadesini kullandı.

10.06.2020Ekonomi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi illeri nelerdir Güneydoğu Anadolu Bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi illeri nelerdir? Güneydoğu Anadolu Bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

Türkiye'nin kara toprakları açısından en küçük bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Karacadağ ile kısma ayrılır. Doğuda kalan kısım Dicle iken Batıda kalan bölüm Orta Fırat olarak isimlendirilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin illeri, iklimi, genel özellikleri, ovaları, bitki örtüsü gibi bilgileri sizler için derledik.

30.05.2020Gündem
Ege Bölgesi illeri nelerdir Ege bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

Ege Bölgesi illeri nelerdir? Ege bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

Yüz ölçümüyle Türkiye topraklarının 'ini kaplayan Ege Bölgesi, ismini komşusu olan Ege Denizinden alır. Ege Bölgesi illeri nereler, bölgenin genel özellikleri neler, iklim tipi, dağlar ve ovaları hakkında tüm bilgileri sizler için derlemeye çalıştık.

30.05.2020Gündem
Görünüşüyle insanları büyülüyordu... Kurtarılmayı bekliyor

Görünüşüyle insanları büyülüyordu... Kurtarılmayı bekliyor!

Konya'da, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Meke Gölü'nün kurtulması için yeraltı su seviyesinin kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Arık, ''Tarımda, havza bazında teşvik modelleri geliştirilerek daha az su tüketen ürünler yetiştirilmeli ve bölgede açılmış olan kaçak kuyular mutlaka kontrol altına alınmalı'' dedi.

2.05.2020Gündem
Bakanlık açıkladı 100 bin liraya kadar faizsiz kredi

Bakanlık açıkladı! 100 bin liraya kadar faizsiz kredi

Tarım ve Orman Bakanlığı üreticilere yönelik olarak 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabileceklerini duyurdu.

25.03.2020Ekonomi
Küçükbaş hayvancılık sektörü 2023e odaklandı

Küçükbaş hayvancılık sektörü 2023'e odaklandı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 2023 yılına nüfus başına bir koyun olacak şekilde odaklandıklarını söyledi.

8.02.2020Ekonomi
Küçükbaş hayvancılığa yönelik ıslah projesiyle 80 bin üstün nitelikli damızlık üretildi

Küçükbaş hayvancılığa yönelik ıslah projesiyle 80 bin üstün nitelikli damızlık üretildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında bugüne kadar işletmelerin kendi ihtiyaçları için 80 bin üstün nitelikli damızlık koç ve teke ürettiğini bildirdi.

4.02.2020Ekonomi
Bakan Pakdemirli açıkladı Küçükbaş hayvancılığa yerli ve milli teknolojik destek

Bakan Pakdemirli açıkladı! Küçükbaş hayvancılığa yerli ve milli teknolojik destek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçükbaş hayvancılıkta el değmeden sağım işleminin yapılabileceği yerli ve milli Gezen Hibrit Sağım Sistemi geliştirdiklerini belirterek, "Sistemle birlikte küçükbaş hayvanlarda sağım işi hem kolaylaşacak hem de elde edilen sütün kalitesi artacak, işletme maliyetleri önemli oranda düşürülecek" ifadesini kullandı.

21.01.2020Ekonomi
Tarım Orman Şurası küçükbaş hayvan üreticisini mutlu etti

Tarım Orman Şurası küçükbaş hayvan üreticisini mutlu etti

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik "Tarım Orman Şurası'ndan küçükbaş hayvancılığımız için sevindirici müjdeler çıkmıştır" dedi.

25.11.2019Ekonomi
48 bin genç çiftçiye 1,4 milyar lira hibe desteği sağlandı

48 bin genç çiftçiye 1,4 milyar lira hibe desteği sağlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Genç Çiftçilere Hibe Projesi" kapsamında 2016-2018 döneminde 48 bin kişiye 1 milyar 433 milyon lira hibe desteği verdi.

20.11.2019Ekonomi
Yeni destekler küçükbaş hayvancılığa ivme kazandıracak

Yeni destekler küçükbaş hayvancılığa ivme kazandıracak

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, "2019 yılı için açıklanan tarımsal desteklerle küçükbaş hayvancılığa geçen yıla oranla çok önemli ve yeni katkılar getirildi. Yeni desteklerle küçükbaş hayvan sayımız ve hayvansal üretimimiz artacak, sektörümüzün önü sonuna kadar açılacaktır. Bu tablodan son derece memnunuz" açıklamasında bulundu.

25.10.2019Ekonomi
İş arkadaşını öldürmüştü Cezası belli oldu...

İş arkadaşını öldürmüştü! Cezası belli oldu...

KAYSERİ'de, borç alacak tartışmasında iş arkadaşı Hacı Korkmaz'ı (42) 45 yerinden bıçaklayarak öldürüp, olayı hırsızlık gibi göstermek için de kendisini yaralayan Murat Karakulak (39), tutuklu yargılandığı davada, 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

23.10.2019Gündem
Şehirdeki üst düzey mesleğini bıraktı Köyde çocukluk aşkı olan işe başladı

Şehirdeki üst düzey mesleğini bıraktı! Köyde çocukluk aşkı olan işe başladı

ANTALYA’da bir yedek parça firmasının Akdeniz bölge sorumlusu olan Ömer Mırçık(32), çok sevdiği hayvancılık uğruna işinden istifa edip, kurduğu çiftliğinde çobanlık yapmaya başladı. Kızı Duru’nun adını taşıyan çiftlikte 32 koyun ve keçi besleyen Mırçık, "Bazen huzur ve rahatlık, emin olun sizi, 5-6 bin liradan daha iyi yerlere getiriyor" dedi.

20.08.2019Ekonomi
OGM kültürel değerlere sahip çıkıyor

OGM kültürel değerlere sahip çıkıyor

Orman Genel Müdürlüğü Orman ve Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı, sadece ev kadınlarına verdiği mikrokredilerle orman köylüsünün sosyo-ekonomik seviyesinin yükselmesine katkıda bulunuyor.

12.08.2019Ekonomi
DAP desteğiyle zorlu meralarda hayvancılık kolaylaşıyor

DAP desteğiyle zorlu meralarda hayvancılık kolaylaşıyor

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Erzurum'da, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının sağladığı finansman desteğiyle hayvancılığın yeniden canlandırılması için mera yolları açılıyor.

21.07.2019Ekonomi
100 milyon hayvan hedefi için desteğe ihtiyacımız var

"100 milyon hayvan hedefi için desteğe ihtiyacımız var"

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, "Islah birlikleri yokken küçükbaş hayvan sayısı 30 milyonlara kadar düşmüştü. Bugün birlikler sayesinde ve hükümetimizin de birlikleri sahiplenmesiyle 47 milyon hayvan sayısından bahsedilmekte. Bu durum bizim için çok memnuniyet verici. 4 yıl içinde küçükbaş hayvan sayısının en az 100 milyona çıkarılması hedefimiz var. Bu hedefe ulaşabilmemiz için can suyuna ihtiyacımız var, bunu da heyecanla bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

29.04.2019Ekonomi
Bakan Kurum: 350 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmaz kiralandı

Bakan Kurum: 350 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmaz kiralandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Hazineye ait tarım arazilerini tarımsal amaçla kullanan çiftçilere 350 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmaz kiralandı. 32 bin vatandaş kira sözleşmelerini imzaladı" dedi.

16.04.2019Ekonomi
Enflasyona karşı Sera A.Ş.

Enflasyona karşı Sera A.Ş.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yapısal Dönüşüm Adımları’nda dikkat çektiği ikinci konu enflasyon oldu. Albayrak, enflasyonda en önemli sorun olan gıda için yapısal reformları hazırladıklarını belirterek, “Bu alandaki adımları Tarım Bakanlığımız ile Gıda Komitesi koordinasyonunda takip edeceğiz. Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ olacak. Tarım Orman Bakanlığı’nın çalıştığı strateji mayıs ayında kamuoyuna açıklanacak” dedi. Albayrak, ayrıca sıkı mali disiplinden asla sapılmayacağını ve vergide dönüşümün üç başlıkta sürdürüleceğini dile getirdi. Albayrak, bundan sonra da gelirleri daha da arttırmak için toplumun genelini etkilemeyen ve yüksek gelir gruplarının daha adil vergilendirilmesini sağlayacak ve enflasyona etkisi minimumda olacak bazı adımları atacaklarını vurguladı. Albayrak’ın açıklamalarıyla enflasyonla mücadele, bütçe disiplini ve vergi dönüşümü alanında atılacak adımların ayrıntıları:

11.04.2019Ekonomi
İTB Başkanı Kestelli: Reform paketini önemsiyorum

İTB Başkanı Kestelli: Reform paketini önemsiyorum

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli "Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla kurulacağı açıklanan Sera AŞ'nin, güncel teknolojilerin yakalanması, üretimin istikrara kavuşması ve fiyatların dengelenmesi açısından faydalı olacağına inanıyorum" dedi.

11.04.2019Ekonomi
İş dünyası reform paketinden memnun

İş dünyası reform paketinden memnun

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı reform paketine ilişkin olarak iş dünyası olumlu mesajlar vermeye başladı.

10.04.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan Albayrak ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

Son dakika... Bakan Albayrak ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u duyurdu. Bakan Albayrak, ekonomi ve yargıda reformların yapılacağını söyledi.

10.04.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan Pakdemirli açıkladı: İlk görevimiz üreticiyi korumak

Son dakika... Bakan Pakdemirli açıkladı: İlk görevimiz üreticiyi korumak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bazı ürünlerin planlanmasında rekolte kayıpları ve ekim gecikmelerinden dolayı Türkiye ithalat da yapabilmelidir. Tabii ki Tarım ve Orman Bakanlığının ilk görevi üreticiyi korumaktır. Diğer taraftan tüketicimiz de çok yüksek fiyatlarla bu ürünleri yememelidir" açıklamasında bulundu.

27.03.2019Ekonomi
TKDK’dan 1.5 milyar TL hibe desteği

TKDK’dan 1.5 milyar TL hibe desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD II 5. Başvuru Çağrı Tanıtım Programı, Erzurum Ticaret Borsası’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

22.03.2019Ekonomi
Üreticiye 5 ay faizsiz dönem

Üreticiye 5 ay faizsiz dönem

TARİŞ’ten devraldıkları bilgi birikimi ve beşeri sermaye ile girdikleri tarım bankacılığı alanında DenizBank olarak oyunu değiştiren kurum olduklarını ifade eden DenizBank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “DenizBank olarak ayrı bir önem verdiğimiz tarım sektörü, üzerine titrediğimiz ve her ayrıntısına büyük bir titizlikle odaklandığımız bir sektör. Her ürün grubu, hatta her tarımsal ürün kendine özgü dinamiklere ve çok değişken nakit akışına sahip. Şu anda ülkemizde üretilen ve ekonomik değeri olan 300’den fazla tarımsal ürüne finansal destek sağlıyoruz. Bu ürünler kendi içinde kredi ihtiyacı, nakit akışı, gelir elde etme ve ödeme gücüne kavuşma sıklığı gibi birçok alanda birbirinden ayrılıyor. Buna dikkat etmeksizin uygulanan bir finansman yöntemi ile rasyonel bir faaliyeti bile ödeme güçlüğüne sokabilirsiniz” dedi.

19.03.2019Ekonomi
Suriyeliler tarım sektörüne kazandırılıyor

Suriyeliler tarım sektörüne kazandırılıyor

AB ve Türkiye tarafından finanse edilen proje kapsamında, 8 ilde aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 800 kişiye tarımsal işbaşı eğitimleri verilecek.

11.03.2019Ekonomi
Küçükbaş hayvan sayısı desteklerle arttı

Küçükbaş hayvan sayısı desteklerle arttı

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik: "Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği anaç koyun keçi ve gen kaynaklarını koruma gibi destekler sektöre ve dolayısıyla küçükbaş hayvan sayısının artmasına olumlu yansıdı" açıklamasında bulundu.

12.02.2019Ekonomi
Ukraynadan küçükbaş hayvan getireceğim diye on binlerce dolar para topladı

'Ukrayna'dan küçükbaş hayvan getireceğim' diye on binlerce dolar para topladı

Eskişehir’de Ferhat Aydemir isimli bir işadamı, uluslararası hayvan ticareti yapan şahıs ve şahıslar tarafından 24 bin dolar dolandırıldığını iddia etti. Ayrıca Aydemir, kuracağı iş için yaklaşık 1 milyon 500 bin lira yatırım yaptığını ve kendisi gibi 5 kişinin daha dolandırıldığını söyleyerek, dolandırıcının hayvan almak isteyenlerden toplamda 406 bin dolar topladığını iddia etti.

21.01.2019Ekonomi
Üniversite mezunu gençten örnek davranış

Üniversite mezunu gençten örnek davranış

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde 2016 yılında üniversiteden mezun olan ve halen üniversite eğitimine devam eden Duran Bircan, ailesiyle beraber besledikleri 300 koyuna çobanlık yapıyor.

3.01.2019Gündem
300 Koyun Projesi 2019da tamamlanacak

300 Koyun Projesi 2019'da tamamlanacak

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik: "300 Koyun Projesi'nde tedarik ve yetiştiricilere teslim işlemleri 30 Haziran 2019'da sona erecek. Koyun ve keçi bu ülkenin milli meselesi olmakla beraber ekonomik anlamda da ülkenin sigortasıdır. Küçük aile işletmelerinin 2019 yılında daha çok desteklenmesini bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

30.12.2018Ekonomi
Türkiyenin ilk ve tek Tarım AVM’si kuruluyor

Türkiye'nin ilk ve tek Tarım AVM’si kuruluyor

Bursa'da Karacabey Belediyesi tarafından, Karacabey-Bandırma yolu üzerinde 200 dönümlük alan üzerinde kurulacak Türkiye’nin ilk ve tek Tarım AVM'si ilçeyi cazibe merkezi haline getirecek. Türkiye’nin ilk Tarım Alışveriş Merkezi fuarlara ev sahipliği yapacağı gibi üretici ile tüketiciyi de ilk elden buluşturacak.

14.12.2018Ekonomi
Sonbahar yağışları besicilerin yüzünü güldürdü

Sonbahar yağışları besicilerin yüzünü güldürdü

Türkiye'nin önemli küçükbaş hayvancılık merkezlerinden Şanlıurfa'da, sonbaharda etkili olan yağışların meraları erken yeşertmesi besicileri umutlandırdı.

28.11.2018Ekonomi
Genç çiftçilere 21 milyon

Genç çiftçilere 21 milyon

Tarım ve Orman Bakanlığının "Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hibe Programı", genç çiftçilerin hayallerini gerçekleştirmesini sağlıyor. Bakanlık tarafından 2016'da hayata geçirilen program kapsamında Ordu’da üç yılda 689 genç çiftçiye toplam 21 milyon liranın üzerinde hibe desteği sağlandı.

19.11.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Gökçeada’da bitmeyen yaz 

Ülkemizde güneşin son battığı yer, yeşilin ve mavinin özgür dünyası Gökçeada Eylül ve Ekim aylarında Ege’de yazdan kalma günleri yaşamak için ideal adres. Gökçeada - İmroz son yıllarda “Kuzey Ege turizminde ben de varım“ diyor ve sakin doğayla içiçe bir tatil kaçamağı için ziyaretçilerini bekliyor.

12.10.2020

Türkiye'nin çatısı Ağrı'da mutlaka görmeniz gereken 10 yer

Türkiye’de mutlaka gidip görmeniz gereken yerler deyince aklınıza Ağrı gelir mi? Benim kendi Türkiye’de gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler listemde İshakpaşa Sarayı ve Ağrı Dağı tırmanışı uzun zamandır yer alıyordu. Birkaç yıl önce İshakpaşa Sarayı’nı karlar altında görme şansı bulmuştum. Geçtiğimiz günlerde ise Ağrı Valiliğinin Ağrı turizmini geliştirmek için düzenlediği çalıştaya davet edildim ve Ağrı’da daha önce görmediğim pek çok yeri gezip görme fırsatı yakaladım. Ağrı beni şaşırttı, yazının sonunda bakalım siz ne düşüneceksiniz.

12.09.2020

‘Gerekeni yaparız’ ne demektir? Türkşeker’de neler oluyor?

“Kuraklık, su kıtlığı başlıyor, toprak çatlıyor... Kentli, köylü, çiftçi sanayici, herkes endişeli” derken, belki de asıl endişe duymamız gereken, pandemide önemi kat kat artan çiftçilerin, tarımsal kuruluşlarda çalışan işçilerin ve fabrikaların geleceğidir.

10.09.2020

Noel Baba’yı dünyaya sevdirmek

AZİZ Nikola’yı anma günü vesilesi ile geçen hafta (6 Aralık) Dünya Barışına Çağrı Sempozyumu adı altında düzenlenen ‘Barış Yolunda Sağlıklı Yaşam, Gıda ve Çevre Etkinliği’nin yanı sıra ‘Türkiye’de kenevirin geleceği’ konusunda Antalya’nın Demre ilçesinde ilginç konuşmalar oldu. Aziz Nikola’nın vesilesi ile Hıristiyan dünyasında 24-26 Aralık arasına rastlayan Noel kutlamalarının yarattığı yüz milyarlarca dolar ticaret hacminden, maalesef Aziz Nikola’nın yaşadığı ve kilisesinin bulunduğu ülkemiz bir pay alamıyor.

10.12.2019

Gençler tarımdan kaçıyor

Önceki hafta BUSİAD Evi’nde, BUSİAD Gıda Uzmanlık Grubunun ev sahipliğinde, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Uludağ Üniversite Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü işbirliğiyle hayvansal üretimle ilgili sorunların masaya yatırıldığı Zootekni Çalıştay’ı düzenlendi.

5.11.2018