EKSTRA
MENÜ

Kozalak

Kozalak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kozalak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 251 Kozalak haberi bulunmuştur.

Kozalak Haberleri

Kamkatı 6 denemenin ardından reçele dönüştürdü

Kamkatı 6 denemenin ardından reçele dönüştürdü

Adana’nın Kozan ilçesinde ev hanımı Fatma Ataş Cura, turunç çeşidi olan kamkat süs bitkisinin meyvesini 6 denemenin ardından reçele dönüştürdü.

15.01.2021Yemek
Muzdan yumurtaya kadar 85 çeşit turşu yapıyor

Muzdan yumurtaya kadar 85 çeşit turşu yapıyor

KAYSERİ’de, 46 yıllık turşucu Bayram Ali Aydoğan (68), dükkanında muzdan yumurtaya kadar 85 çeşit ürünün turşunu yapıyor. Aydoğan, "Yenilebilecek olan her şeyin turşusu var" dedi.

30.11.2020Güncel
Yangının kundaklama sonucu çıktığını iddia eden kadın: Sözlerimin arkasındayım

Yangının 'kundaklama' sonucu çıktığını iddia eden kadın: Sözlerimin arkasındayım

HATAY'ın İskenderun ilçesinde önceki gün çıkan, 22 saatlik çalışmayla söndürülen yangın sırasında cep telefonuyla çektiği görüntüleri sosyal medyadan paylaşıp, "kundaklama" iddiasında bulunan Banu D., "İddialarımın arkasındayım. Bu arazide, bu eğimde kozalak sıçramasıyla yangın yayılmaz" dedi.

29.10.2020Haber
Türkiyenin konuştuğu görüntüleri çeken Banu D.: İddialarımın arkasındayım

Türkiye'nin konuştuğu görüntüleri çeken Banu D.: İddialarımın arkasındayım!

Hatay'ın İskenderun ilçesinde önceki gün çıkan, 22 saatlik çalışmayla söndürülen yangın sırasında cep telefonuyla çektiği görüntüleri sosyal medyadan paylaşıp, ‘kundaklama’ iddiasında bulunan Banu D., "İddialarım arkasındayım. Bu arazide, bu eğimde kozalak sıçramasıyla yangın yayılmaz" dedi.

29.10.2020Gündem
Ölümü göze alıp topluyorlar Kilosunu 300 liradan satıyorlar

Ölümü göze alıp topluyorlar! Kilosunu 300 liradan satıyorlar

Aydın’dan Antalya'nın Manavgat ilçesine kozalak toplamaya gelen 11 işçi, Kum mevkiindeki ormanlık alanda 20 günde 15 ton çam kozalağı topladı. Çam kozalağının tonundan 15-20 kilo fıstık içi çıktığı, 300 liraya satıldığı, baharatçılarda kilosunun bin liraya kadar satıldığı bildirildi.

22.10.2020Ekonomi
Faydası saymakla bitmiyor Kilosu 800 lira

Faydası saymakla bitmiyor! Kilosu 800 lira

Marketlerde kilosu 800 liraya satılan çam fıstıklarının hasadı başladı. Tanesi 2 liraya alınan fıstıkları toplamak için köylüler onlarca metre yüksekte ölümle dans edip hasat yapıyor. Uzmanlar ise çam fıstığının faydalarını anlatmakla bitiremiyor

19.10.2020Ekonomi
Muzdan üzüme kadar 35 çeşit turşu yapıyor

Muzdan üzüme kadar 35 çeşit turşu yapıyor

İZMİT'te, turşucu Dursun Zengin, dükkanında 35 çeşit turşu yapıyor. Kozalak, mısır, patates, muz ve üzüm gibi birbirinden ilginç turşular yapan Zengin, doğadaki her şeyin turşusunu kurabileceğini söyledi.

16.10.2020Gündem
Normal turşu gibi yapılıyor ama sadece suyu içiliyor

Normal turşu gibi yapılıyor ama sadece suyu içiliyor

Eskişehir’de, nadir yapılan ve özellikle solunum rahatsızlığı yaşayanlar tarafından tercih edilen çam kozalağı turşusunun sadece suyu içiliyor.

Kozalağın şifasını aldı Öksürük şurubu yaptı

Kozalağın şifasını aldı! Öksürük şurubu yaptı

Çocukken hasta olduğunda halasının çam kozalaklarından yaptığı şifa şurubu Hande Karagedik’e ilham oldu. TÜBİTAK projesiyle, İngiltere Royal Akademi Mühendislik’ten destek alarak kozalak şurubundan yüzde yüz doğal öksürük şurubu yaptı...

22.08.2020Ekonomi
Gaziantepte düğüne giden minibüsler çarpıştı: 11 yaralı

Gaziantep'te düğüne giden minibüsler çarpıştı: 11 yaralı

GAZİANTEP’in İslahiye ilçesinde, farklı düğünlere gidenleri taşıyan 2 minibüs kavşakta çarpıştı. 11 kişinin yaralandığı kaza bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

26.06.2020Gündem
Sedir ağacı nedir

Sedir ağacı nedir?

Sedir ağacı özellikleri ile merak edilen ağaç türleri arasında yer alıyor. Sedir, çamgiller (Pinaceae) familyasından Cedrus cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilen isimdir. Ortalama ömürleri 1000 yıl kadardır, 40 metre boya ve 2 metre çapa kadar büyüyebilirler.

7.05.2020Gündem
Kozalak toplamak isterken canından oldu

Kozalak toplamak isterken canından oldu

AYDIN'ın Koçarlı ilçesinde, kozalak toplarken ağaçtan düşen Murat Yılmaz (45), kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

6.04.2020Gündem
Çocuklarınız buna bayılacak Kartondan oyun evi yapıyoruz…

Çocuklarınız buna bayılacak! Kartondan oyun evi yapıyoruz…

Çocukların çok seveceği, sizin de oynarken çocukluğunuza döneceğiniz kartondan oyun evi yapmaya ne dersiniz? Hem çok kolay hem de neredeyse sıfır maliyetle! Montessori Eğitmeni Canan Yelken, gerekli tüm malzemeleri ve yapım aşamalarını bizlerle tek tek paylaşıyor.

Çadırkentin çocukları ilham oldu

Çadırkentin çocukları ilham oldu

Elif Atmaca 29 yaşında genç bir tasarımcı, Toyi oyun kiti markasının yaratıcısı. 17 Ağustos’u İzmit’te yaşadı. Çadırkentteki yaşamı, oradaki çocukların duygularını, acıları ve kahkahayı paylaştı. Üniversiteyi bitirdiğinde cinsiyetsiz, her çocuğun yaratıcılığını tetikleyen, dezavantajlı çocuklara ulaşacak bir oyun kiti tasarladı. Toyi oyun kiti kısa zamanda global bir oyun kiti oldu. MoMA (Museum of Modern Art) müze mağazası ilk kez bir Türk oyuncak tasarımcısının ürününe yer verdi. Toyi oyun kiti Türkiye’den Tayvan’a, Hollanda’dan Amerika’ya uzandı. Elif Atmaca bu yıl İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik İleri Aşama Ödülü’nü de aldı.

22.02.2020Ekonomi
Çörek otu nedir, nasıl kullanılır Çörek otu faydaları neler

Çörek otu nedir, nasıl kullanılır? Çörek otu faydaları neler?

Hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soğuk algınlığına yakalananlar ve ağırlıklı olarak kadınların tercih ettiği çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Siyatik ağrılara olan faydasıyla ön plana çıkan çörek otu, şeker hastalığı, reflü, göğüs ve sırt ağrıları, prostat, meme ve rahim kanseri gibi yüzlerce hastalığı karşı şifa yöntemi olarak kullanılıyor. Peki, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu faydaları neler?

14.02.2020Sağlık
Son dakika haberler: Edirnedeki vahşeti itiraf etmişti Babadan mahkemede şaşkına çeviren ifade

Son dakika haberler: Edirne'deki vahşeti itiraf etmişti! Babadan mahkemede şaşkına çeviren ifade

EDİRNE'nin Keşan ilçesinde, bir eğlenme mekanında oryantallik yapan kızı Diğdem Uslu'yu (32) boğarak öldürdükten sonra cesedini bıçakla parçalara ayırarak, ormanlık alana gömdüğü iddiasıyla tutuklanan baba Hasan Uslu (56) ile olayı polise bildirmediği öne sürülen anne Satı Uslu'nun (54) yargılanmasına başlandı. Baba Uslu, kızını öldürdüğünü inkar ederek, "Eşim ve benim bu olayla hiçbir alakamız yok. Tamamen yanlışlık sonucu buradayız. Susma hakkımızı kullandığımız halde ifade vermişiz gibi imza attırdılar. Sonra kendimizi cezaevinde bulduk" dedi. Anne Uslu da olay günü kızıyla kavga ederek baygınlık geçirdiğini, hiçbir şey hatırlamadığını söyledi.

21.01.2020Gündem
Kozalaktan çam ağacı nasıl yapılır

Kozalaktan çam ağacı nasıl yapılır?

"Kış günü çocukları evden çıkaramıyoruz, hava çok soğuk evde gelişimlerini destekleyici nasıl faaliyetler yapabiliriz" ebeveynlerin en sık sorduğu sorular arasında. Uluslararası İngilizce Eğitmeni ve Montessori Lideri Yasmin Yılmaz Başaran, çocukları teknolojiden yeterince ve doğru kullanımı dışında uzak tutabilecek etkinlikleri anlatıyor.

Çam kozalağından gelen şifa Şurubunu yapıp içerseniz...

Çam kozalağından gelen şifa! Şurubunu yapıp içerseniz...

Genellikle süs amaçlı kullanılan çam kozalağı insan sağlığı için oldukça faydalı.

19.11.2019Saglik
Machka Sonbahar Kış 2019-2020 Koleksiyonu

Machka Sonbahar Kış 2019-2020 Koleksiyonu

Feminen görünümü kusursuz el işçiliği ile buluşturan Machka Sonbahar Kış 2019-2020 Koleksiyonu, yılbaşı davetlerine yüksek dozda ışıltısını yansıtarak göz kamaştırıcı siluetler sunuyor.

19.11.2019Koleksiyonlar
Dağ meyvesi alıçın lezzet yolculuğu

Dağ meyvesi "alıç"ın lezzet yolculuğu

Sivas'ın Suşehri ilçesinde dağlardan toplanan kış mevsiminin habercisi alıç, zahmetli bir sürecin ardından marmelat yapılarak sofraları tatlandırıyor.

29.10.2019Ekonomi
3 bin yıllık Asur mührü kazılarda ortaya çıktı

3 bin yıllık 'Asur mührü' kazılarda ortaya çıktı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan Kalesi'nde yürütülen kazılarda, Asur dönemine ait 3 bin yıllık mühür bulundu.

22.10.2019Seyahat
Diyarbakırda bulundu Şehrin tarihini değiştirdi

Diyarbakır'da bulundu! 'Şehrin tarihini değiştirdi'

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi yakınlarındaki Zerzevan Kalesi'nde yürütülen kazılarda, Asur dönemine ait 3 bin yıllık mühür ortaya çıkarıldı. Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, "Kale Roma dönemine ait ancak Asur dönemine ait bulguların çıkması Zerzevan Kalesi'nin tarihini bin 200 yıl geriye götürdü. Hem bölgenin hem de Diyarbakır'ın tarihini değiştirdi. Artık Zerzevan'da 3 bin yıllık Asur yerleşiminin olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

21.10.2019Gündem
3 bin yıllık Asur mührü kazılarda ortaya çıktı

3 bin yıllık 'Asur mührü' kazılarda ortaya çıktı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan Kalesi'nde yürütülen kazılarda, Asur dönemine ait 3 bin yıllık mühür bulundu.

21.10.2019Teknoloji
Bu işi aşkla yapıyorum

Bu işi aşkla yapıyorum

Derya Baykal, teve2’de seyirciyle buluşmaya devam ediyor. “Derya Baykal’la Gülümse” adlı programında el becerilerini geliştirmek isteyen kadın erkek milyonlarca kişiye yol gösteren, küçük ama etkili tüyolar veren Baykal, “Annemden öğrendiklerimin bir gün bana meslek olacağı aklıma gelmezdi” diyor.

16.10.2019Televizyon
Aydında feci ölüm Ağaçtan düşerken akıma kapıldı...

Aydın'da feci ölüm! Ağaçtan düşerken akıma kapıldı...

AYDIN'da, kozalak toplamak için çıktığı ağaçta, elindeki demir çubuğun yüksek gerilim hattına değmesi sonucu elektrik akımına kapılıp, 5 metre yükseklikten düşen Sezgin Ülker (51), yaşamını yitirdi.

22.09.2019Gündem
Şifa dağıtıyor: Çam kozalağı reçeli nasıl yapılır

Şifa dağıtıyor: Çam kozalağı reçeli nasıl yapılır?

Çam ve köknar ağaçlarının meyvesi olan kozalaklardan yapılan reçel, hem ağızları tatlandırıyor hem de soğuk algınlığı ve öksürük gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılıyor. Peki, çam kozalağı reçeli nasıl yapılır, faydaları neler?

Kozalak şurubu faydaları neler, nasıl yapılır

Kozalak şurubu faydaları neler, nasıl yapılır?

Genellikle süs amaçlı kullanılan çam kozalağı insan sağlığı için oldukça faydalı. Özellikle kaynatılıp hazırlanan kozalak şurubunun solunum yolu hastalıklarından olan astıma ve bronşite iyi geldiği söyleniyor.

3.07.2019Sağlık
Kozalak şurubu nasıl yapılır Kozalak şurubunun püf noktaları

Kozalak şurubu nasıl yapılır? Kozalak şurubunun püf noktaları

Kozalak şurubu yaz aylarında çam ağaçlarının üzerindeki kozalaklar henüz yeşilken yapılan ve özellikle öksürüğe karşı etkili olduğuna inanılan bir doğal şifa kaynağı. Solunum ve akciğer hastalıklarının yanı sıra mide rahatsızlıklarına karşı da kullanılan kozalak şurubunu siz de evde yapabilirsiniz. Kozalak şurubunun yapılışına geçmeden önce bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Kütük parçasından ev yapımı oyuncak nasıl yapılır

Kütük parçasından ev yapımı oyuncak nasıl yapılır?

Çocukların karne alıp uzun bir yaz tatiline girmelerine sayılı günler kaldı. Önünüzde kocaman bir tatil ve çocuklarınız ile bol bol zaman geçirebilme fırsatınız varken bunu keyifli bir etkinlik ile değerlendirmek güzel olur. Uluslararası İngilizce Eğitmeni ve Montessori Lideri Yasmin Yılmaz Başaran tamamen doğal materyaller ile evde yapabileceğiniz bir etkinliği sizler için anlatıyor.

Aynı kent iki farklı olay... Biri ot diğeri mantar...

Aynı kent iki farklı olay... Biri ot diğeri mantar...

Kahramanmaraş’ta ormanlık alanda yediği yabani ottan zehirlenip kaybolan bir kişi jandarma ekipleri tarafından bulunarak ailesine teslim edildi. Yine Kahramanmaraş’ta ormanlık alanda yediği mantardan zehirlenen bir kişinin ambulans helikopterle hastaneye kaldırıldığı ve durumunun kritik olduğu belirtildi.

5.05.2019Gündem
Sekoya nedir İşte sekoya ağacının özellikleri

Sekoya nedir? İşte sekoya ağacının özellikleri

Anavatanı Kuzey Amerika olan sekoya, dünyanın en uzun ağaçları olarak biliniyor. Sert ve nemli topraklarda, tam olarak güneşi gören tarafta yetişen sekoyalarda 2 tip yaprak çeşidi bulunuyor. Peki, sekoya ağacının diğer özellikleri neler?

22.04.2019Gündem
Uşaklı girişimci Almanyadan Türkiyeye döndü Ormandan toplayıp 20 ülkeye satıyor

Uşaklı girişimci Almanya'dan Türkiye'ye döndü! Ormandan toplayıp 20 ülkeye satıyor

Almanya'da bir süre çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen Uşaklı girişimci, kurduğu tesiste ormanlık alanlardan toplanan kozalak, yosun, ağaç kabuğu, kuru dallar ile bitki kalıntılarını işleyerek bunları 20 ülkeye dekoratif süs ürünü olarak satıyor.

15.02.2019Ekonomi
Almanya’dan dönüp ormanın çöpünü paraya çevirdi

Almanya’dan dönüp ormanın çöpünü paraya çevirdi

Almanya’da uzun yıllar çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek memleketi Uşak’a 5 bin metrekarelik tesis kuran Ramazan Çevirgen, ormanlık alanlardan topladığı kozalak, yosun, ağaç kabuğu, kuru dallar ve bitki kalıntılarını işleyerek bunları 20 ülkeye dekoratif süs ürünü olarak satmaya başladı.

15.02.2019Avrupa
Kızı Didem Usluyu öldüren babadan kan donduran ifadeler

Kızı Didem Uslu'yu öldüren babadan kan donduran ifadeler

EDİRNE'nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda kesik kolu ve diğer vücut parçaları bulunan kızı Didem Uslu'yu (32) elleriyle boğup, cesedini bıçakla parçalara böldükten sonra ormanlık alana gömen dönerci Hasan Uslu'nun (55) savcılık ifadesi ortaya çıktı.

19.01.2019Gündem
Türkiyenin kanını donduran cinayette şok Babası itiraf etti

Türkiye'nin kanını donduran cinayette şok! Babası itiraf etti

Edirne'nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda kesik kolu ve diğer vücut parçaları bulunan Didem Uslu'yu (32) dönerci ustası olan babası Hasan Uslu'nun öldürdüğü ortaya çıktı. Polis, Didem Uslu'nun annesi Satı ve babası Hasan Uslu'yu gözaltına aldı. Cinayeti itiraf eden Hasan Uslu'nun, kızını evde çıkan tartışma sırasında öldürdüğünü, cesedini bıçakla parçalara ayırdıktan sonra uzuvları 3-4 gün içerisinde dışarı çıkarıp ormanlık alana attığını söylediği öğrenildi.

18.01.2019Gündem
Ormanda dehşet Gazete kağıdına sarılı halde buldu

Ormanda dehşet! Gazete kağıdına sarılı halde buldu

EDİRNE'nin Keşan ilçesinde omuz hizasından kesildikten sonra gazete kağıdına sarılarak ormanlık alana atılmış kadına ait kol bulundu. Yapılan parmak izi incelemesinde, Didem Uslu'ya ait olduğu belirlendi.

10.01.2019Gündem
Kozalak tatlısı nasıl yapılır İşte kozalak tatlısı tarifi

Kozalak tatlısı nasıl yapılır? İşte kozalak tatlısı tarifi

Kozalak tatlısı, kısa sürede az malzemeyle hem çok lezzetli hem de görüntüsü muhteşem lezzetler ortaya çıkarmak isteyenlerin favori tarifleri arasında yer alıyor. Birkaç basit malzemeyle kısa sürede yapılabilen ve tatlı krizlerine karşı gerçekten çok başarılı bir silah olan kozalak tatlısını siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz. Tarifini ve püf noktalarını hemen aşağı yazıyoruz. İşte kozalak tatlısının tüm detayları...

Acı biber, kozalak, patlıcan reçel oldu

Acı biber, kozalak, patlıcan reçel oldu

Bursa'da geleneksel yöntemlerle reçel üreten bir firma, zencefil, çam kozalağı, domates, acı biber, kakule, kekik, Hindistan cevizi gibi değişik çeşitli ürünlerden yaptığı reçellerle alışılmış tatların dışına çıktı. Sürekli yeni ürünler ortaya koyduklarını belirten firma sahibi Cafer Yıldırım, Arap turistlerin bu reçellere yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

6.11.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Çam ağacından gelen sağlık

Her mevsim yeşilliğini koruyan çam ağacının birçok farklı türü vardır. Başta kızılçam, karaçam, sarıçam ve fıstık çamı olmak üzere yüzlerce türü bulunan çam ağacının farklı kısımlarından çeşitli alanlarda yararlanılmaktadır.

4.01.2021

Yılbaşı temalı kapı süsü yapımı

Oğlumla beraber çıktığımız doğa yürüyüşlerinde oyunlarımızda kullanmak için kozalak toplarız. Baktım epey birikmiş, hemen değerlendirmeye karar verdim.

29.12.2020

Doğal ve kokulu oyun hamuru

Sonbaharı uğurlarken adına yakışır bir oyun yapmak istedim. Hem doğal materyallerle serbest oyun olsun hem de mis gibi sonbahar kokulu bir duygusal oyun olsun diye evdeki malzemelerle oyun hamuru yaptım.

4.12.2020

Sonbahar etkinlikleri

En sevdiğim mevsim ‘sonbahar’ demiştim değil mi? Sonbaharla ilgili daha önce oğlumla beraber hazırladığımız etkinliklerden birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

9.10.2020

Saygı, sabır, umut ve uyum için sen anlat Anadolu! Çocuklar bu 10 rotayı mutlaka görmeli

Oğlum doğduğundan beri her fırsatta bazen anne-oğul, bazen de çekirdek aile seyahat ediyoruz. Seyahatler çocuğun yeni şeylere ilgi duymasına, insanları anlayıp farklılıkları görerek saygı duymasına, daha sabırlı, uyumlu ve anlayışlı olmasına yardım ediyor. Çocuğumun Türkiye’yi ve insanını anlaması, sahip olduğu değerleri fark etmesi için mutlaka yapmasını istediğin seyahatler var. İşte o rotalar ve nedenleri…

2.08.2020

Ağaç bayramı yeşil seferberlik olabilir

EFENDİM, fidan dikmenin yararlarından söz edip, art arda gelen orman yangınlarına neden olanlara, “Elleriniz kırılsın” dedikten sonra, “Ağaç bayramı düzenlensin, bedelli askerler de fidan diksin” önerilerini dile getirmiştik. Orman yangınlarını önleme konusunda başta kamu görevlileri olmak üzere, herkesi seferber olmaya çağırmıştık.

20.07.2019