EKSTRA
MENÜ

Kötü Karne

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 531 haberi bulunmuştur.

Kötü Karne Haberleri

İyi notlar için takdir, kötü notları düzeltmesi için teşvik edin

İyi notlar için takdir, kötü notları düzeltmesi için teşvik edin

Pandeminin etkisi ile uzaktan devam eden eğitim ve öğretim yılı bugün sona eriyor. Tedbirler kapsamında karneler elektronik ortamda öğrencilere ulaştırılacak. Karnenin öğrenci ve ebeveynleri için büyük bir anlam taşıdığını belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Karne çocuğun karakter belgesi değil. İyi ya da kötü notlar karşısında çocuğa karşı gösterilen davranışın aşırıya kaçmaması gerekiyor. İyi notlar için takdir, kötü notları düzeltmesi için teşvik edin. Yaz tatilinde çocuklara 2 haftalık serbest zaman tanıyın, tatil planlamalarını birlikte yapın” dedi.

19.06.2020Eğitim
Karne başarısızlığının nedeni öğrenme güçlüğü olabilir

Karne başarısızlığının nedeni öğrenme güçlüğü olabilir

Çocuklarda sık görülen bir sorun olan ‘öğrenme güçlüğü’ konusunda bilgiler veren Çocuk Gelişimi Uzmanı Ayşenur Bekaroğlu, “İlköğretim çağındaki çocuğunuz okuma yazmayı ve sayıları öğrenmede zorluk yaşıyorsa, yüksek sesle okumayı reddediyorsa kırıklarla dolu bir karneyle eve geldiğinde onu suçlamayın. Zira çocuğunuzda öğrenme bozukluğu olabilir” dedi.

Başarısız karnenin sebepleri araştırılmalı

Başarısız karnenin sebepleri araştırılmalı

Çocuk Nöroloji Uzmanı - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doç. Dr. Ebru Kolsal, başarısız karnenin ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını görmeleri için bir fırsat verdiğini belirtti.

15.01.2020Eğitim
İkinci dönem ne zaman başlayacak Okullar ne zaman açılacak

İkinci dönem ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak?

İkinci dönem ne zaman başlayacak sorusu, karnelerin alınmasına sayılı gün kala pek çok vatandaşın araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2. dönem tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar internet üzerinden detayları araştırıyor. Peki, MEB takvimine göre ikinci dönem ne zaman başlayacak? İşte, okullar ne zaman açılacak sorusunun cevabı

15.01.2020Gündem
Kötü karne çocuğu tüm alanlarda başarısız yapmaz

Kötü karne çocuğu tüm alanlarda başarısız yapmaz

Eğitim-öğretim döneminin ilk yarısı bitiyor. Miniklerin karne heyecanı da, tatil beklentisiyle birlikte başladı. Günümüzde öğretim kademelerindeki öğrenciler, okul başarılarına göre değerlendirildiği için “akademik başarı” kavramı öğrencilerin yaşamlarında önemli bir rol oynuyor.

Karne notlarından yalnızca çocuk sorumlu değildir

Karne notlarından yalnızca çocuk sorumlu değildir!

Karne bir başarı ölçüsü müdür? Karnesi kötü gelen çocuğu cezalandırmak doğru mu? Kötü karnesi olan çocuk sınıf arkadaşlarıyla kıyaslanmalı mı? İyi karnenin ödüllendirilmesi doğru mu?

14.06.2019Eğitim
Karne notlarından yalnızca çocuk sorumlu değildir

Karne notlarından yalnızca çocuk sorumlu değildir!

Karne bir başarı ölçüsü müdür? Karnesi kötü gelen çocuğu cezalandırmak doğru mu? Kötü karnesi olan çocuk sınıf arkadaşlarıyla kıyaslanmalı mı? İyi karnenin ödüllendirilmesi doğru mu?

14.06.2019Sağlık
Karnesini değerlendirirken aşırı eleştiride bulunmayın

Karnesini değerlendirirken aşırı eleştiride bulunmayın!

Yarıyıl tatiline az bir zaman kaldı, öğrenciler karne heyecanı yaşıyor. Uzmanlar ise ebeveynleri “karne tepkisi” konusunda uyarıyor: “Karneyi değerlendirirken aşırı eleştiride bulunmaktan ve aşağılamaktan kaçınılması gerekir.” Başarıya bağlı sevginin çocuğa zarar verdiğini belirten uzmanlar, “Sadece uslu ve başarılı olduğu için sevilen bir çocuk başkaları tarafından sevilmenin tek koşulunun başarıya bağlı olduğunu öğrenir” diyor. Klinik Psikolog Duygu Barlas, yaklaşan yarıyıl tatili öncesinde önemli tavsiyelerde bulundu.

Karne günü geldi Notlarına göre yargılamayın

Karne günü geldi! Notlarına göre yargılamayın

2017-2018 öğretim yılı bugün yaz tatiline girdi. Milyonlarca öğrencinin karne heyecanı ile tatil heyecanını birlikte yaşayacağı bugün, karnesi iyi veya kötü gelen öğrenciye nasıl davranmak gerekiyor? Velilerin karne tatili ile birlikte merak ettiği bu sorunun da cevabını Psikaytrist Uzm. Dr. Orhan Karaca verdi.

Karne kötü de iyi de olsa sebebini araştırın

Karne kötü de iyi de olsa sebebini araştırın

Bugün bir eğitim yılı daha sona eriyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen, üç aylık yaz tatiline giriyor.

7.06.2018Eğitim
e-Okul’la karne heyecanı kalmadı

e-Okul’la karne heyecanı kalmadı

Teknoloji hayatımıza girip, veliler ve öğrenciler e-Okul’dan tüm notları öğrenmeye başlayınca karne heyecanı da kalmadı.

19.01.2018Eğitim
Karneler bugün saat kaçta verilecek

Karneler bugün saat kaçta verilecek?

Karna günü geldi çattı. Bugün 2017- 2018 eğitim- öğretim yılının ilk yarısını geride bırakacak olan öğrenciler ve en az onlar kadar heyecanlı olan veliler, 'Karneler bugün saat kaçta verilecek?' sorusuna yanıt arıyor. İşte 19 Ocak karne saati

18.01.2018Eğitim
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı: Kötü karne bizimdir

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı: Kötü karne bizimdir

Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci cuma günü karne almaya hazırlanırken, öğretmenlere ve idarecilere bir uyarı Edirne’den geldi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, öğretmenlere seslenerek, "Uzun bir süre eğitim süremiz var. Hiç ödev verilmemesini arzu ediyoruz" dedi.

17.01.2018Eğitim
Araştırma haksızlığı ortaya koydu

Araştırma haksızlığı ortaya koydu

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, Alman Bertelsmann Vakfının ‘Din Monitörü 2017’ isimli araştırmasının sonuçlarını değerlendirirken, “Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Müslümanlar birçok yönden haksızlığa uğruyor ve yoğun şekilde ön yargıların hedefi oluyor” dedi.

25.08.2017Dünya
Zayıf karnenin 3 nedeni

Zayıf karnenin 3 nedeni!

Çocukların zayıf karneleri sonucu anne babaların öz eleştiri yapmaları gerektiğini söyleyen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Başak Ayık, zayıf karnenin nedenlerini anlattı.

Karnede sizin de payınız var

Karnede sizin de payınız var

Karneleri almak için gün sayan öğrenciler, ailelerini de hediye konusunda sıkıştırmaya başladı. Peki çocuğa karne hediyesi alınmalı mı? Alınacaksa nasıl bir hediye seçilmeli? İyi ve kötü karne değerlendirmesi neye göre, nasıl yapılmalı? Aileler unutmamalı, başarısız olan öğrenciler için son anda verecekleri olumsuz tepkilerin geçerliliği yok. Çünkü bir yıl boyunca çocuğu izlemek ailenin görevi. Aslında karne hem çocuğun hem de ailenin.

5.06.2017Eğitim
Yarıyıl tatilinde kırık nota hediye motivasyonu

Yarıyıl tatilinde kırık nota hediye motivasyonu

GittiGidiyor’un sömestr anketine göre, ebeveynlerin yüzde 59’u, “Kötü karne getirse de motivasyon sağlamak için çocuğuma hediye alırım” diyor. Çocukların yüzde 51’i teknoloji ürünü talep ederken, bu kategoriyi yüzde 28 ile oyuncak izliyor. Anket, babaların annelere kıyasla hediye alımına daha fazla bütçe ayırdığını da ortaya koyuyor.

26.01.2017Teknoloji
Alkol komasına giren 16 yaşındaki lise öğrencisi hastanelik oldu

Alkol komasına giren 16 yaşındaki lise öğrencisi hastanelik oldu

BURSA’nın İnegöl İnegöl İlçesi’nde dün alkol komasına girerek baygınlık geçiren 16 yaşındaki liseli bir kız öğrenci, hastaneye kaldırıldı.

20.01.2017Gündem
Çocuklar korkularıyla  nasıl başa  çıkabilir

Çocuklar korkularıyla nasıl başa çıkabilir

Korku aslında tüm canlılarda tehlike hissi ve endişesi doğduğunda ortaya çıkar; kendini korumak, başını dertten kurtarmak hamlesi olarak varlık gösterir. Yani ancak hayati tehlike durumunda yaşanan korku normal ve/veya sağlıklı diyebileceğimiz doğal korkudur. Bunun dışındaki korkular ise öğretilmiş korkulardır.

11.11.2016Magazin
Çocuklara Karne hediyesi ne alalım diye düşünüyorsanız bunu okuyun

Çocuklara 'Karne hediyesi ne alalım' diye düşünüyorsanız bunu okuyun

Karne hediyesi artık son 20 yılın en yaygın geleneklerinden bir tanesi oldu ancak aslında karne hediyesi ya da kötü karneye ceza doğru bir davranış mı? Aileler iyi karneye nasıl tepki vermeli ve çocuk için verimli yaz tatili nasıl olmalı? Çocuk psikiyatristi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu belki de en çok unuttuğumuz ve çocuklar için en önemli tavsiyeyi verdi: Çocuklar bırakın sıkılsınlar ve hayal kursunlar.

17.06.2016Sağlık
Çocuğunuzu karne notlarına göre yargılamayın

Çocuğunuzu karne notlarına göre yargılamayın!

Kötü karne notları ailelere ne mesaj vermeli?

Çocuklarda karne sendromu

Çocuklarda karne sendromu

Karne, çocuğumuz ve kendimizdeki eksileri görmemizi de sağlar.

23.05.2016Eğitim
Karne korkusuyla neden ölümü seçiyorlar

Karne korkusuyla neden ölümü seçiyorlar?

Bursa’da TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bunalıma girdiği iddia edilen 13 yaşındaki kız çocuğu intihar etti. Kayseri'de de yine 13 yaşındaki bir erkek çocuk, karne gününün arefesinde hayatına son verdi. Onu da hayattan koparan nedenin kötü ders notları olduğu ileri sürüldü. Bu olayar akıllara 'Karneye uzanan küçük eller nasıl oluyor da kolayca ölüme uzanabiliyor' sorusunu getirdi.

22.01.2016Sağlık
Uzmanlardan karne uyarısı

Uzmanlardan karne uyarısı

YAŞAR Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, 22 Ocak Cuma günü karnelerini alacak öğrencilerin ailelerine seslenip, "Sadece çocuğunuzun karnesine bakarak ceza veren ebeveynlerden olmayın" uyarısında bulundu.

20.01.2016Ege
Uzmanlar: Karneler çocuğun etiketi değil

Uzmanlar: Karneler çocuğun etiketi değil

Okulların yarıyıl tatiline girmesine çok az zaman kaldı. Karnelerini almaya hazırlanan öğrenciler, yoğun bir döneme kısa bir mola verecek.

20.01.2016Eğitim
Kötü karne ve sömestir tatili için tavsiyeler

Kötü karne ve sömestir tatili için tavsiyeler!

Tatili etkili kullanabilmek için neler yapılmalı?

19.01.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Çocuklarımızın karne ve sınav notlarına karşı nasıl davranmalıyız?

Sınavların bitmesi, notların açıklanması, karnelerin alınması ile birlikte, çocuklarımızın akademik hayatlarına ve okuldaki başarı durumlarına karşı nasıl tepkiler vereceğimizi, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve başarı/başarısızlık, ödül&ceza kavramlarının neler ifade ettiğini tartışmakta fayda vardır.

21.01.2020

Kötü karneye yönelik yaklaşım nasıl olmalı?

Okulların kapanışı hem anne babalar hem de çocuklar için farklı anlamlar ifade etmektedir. Okulların kapanışı çocuklarda tatil beklentisi ve karne heyecanına sebebiyet verirken anne ve babalar içinse "Acaba çocuğumun karnesi nasıl gelecek?" sorusunu akla getirebilmektedir.

14.06.2019

e-Okul’la karne heyecanı kalmadı

Teknoloji hayatımıza girip, veliler ve öğrenciler e-Okul’dan tüm notları öğrenmeye başlayınca karne heyecanı da kalmadı.

18.01.2018
Karneye vereceğiniz tepkide ölçülü olun

Karneye vereceğiniz tepkide ölçülü olun!

Veli olarak anne-baba da kendini değerlendirmeli?

8.06.2017

Çocuğunuzun karnesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Okulların kapanmasına sayılı günler kala karne ve tatil heyecanı da başlıyor. Karne birçok çocuk için ebeveyn ve akran baskısının yoğun hissedilmesine sebep olan bir göstergedir. Uzman Klinik Psikolog & Pedagog Gülşah Öztürk Erten, sene içindeki performansın değerlendirildiği karnenin, ebeveynler tarafından nasıl okunduğunun ve nasıl tepki verildiğinin son derece önemli olduğunu belirtiyor.

5.06.2017

Kötü karne!

EĞİTİM deyince dünya ölçeğinde yarışabildiğimiz hemen hiçbir alan yok.

1.02.2017
Ailelerin karnelere tutumu ne olmalı, yarıyıl tatili nasıl geçirilmelidir

Ailelerin karnelere tutumu ne olmalı, yarıyıl tatili nasıl geçirilmelidir?

Aşırı kutlamalar ve abartılı hediyelerden sakının.

23.01.2017