EKSTRA
MENÜ

Koronavirüs Krizi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 778 haberi bulunmuştur.

Koronavirüs Krizi Haberleri

Swap piyasalarını tamir eden Fed için riskler bitmiş değil

Swap piyasalarını tamir eden Fed için riskler bitmiş değil

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının 2008 küresel finans krizi seviyelerine çıkardığı doların maliyetini kurduğu swap hatlarıyla düşürmeyi başaran ABD Merkez Bankası (Fed) için riskler farklı varlık gruplarında devam ediyor.

12.04.2020Ekonomi
Son dakika haberi: 2 saat 23 dakikalık istifa krizi... Süleyman Soylunun istifası kabul edilmedi

Son dakika haberi: 2 saat 23 dakikalık istifa krizi... Süleyman Soylu'nun istifası kabul edilmedi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak için getirilen sokağa çıkma yasağı kararının ilanı sonrasında çok sayıda vatandaşın marketlere akın etmesiyle ortaya çıkan görüntüler krize neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir” diyerek görevinden istifa ettiğini duyurdu. İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soylu’nun istifasını kabul etmediğini açıkladı.

13.04.2020Gündem
Paskalya’da havaalanları boş kaldı: Uçuşlar yüzde 90 azaldı

Paskalya’da havaalanları boş kaldı: Uçuşlar yüzde 90 azaldı

Almanya’da Paskalya tatili denilince ilk akla hava yolculuğundaki trafik gelirdi. Ancak koronavirüs nedeniyle havalanlarında uçaklar pistte bekliyor. Bu da tarihi krizi anlamına geliyor.

13.04.2020Avrupa
Arsenallı futbolculardan maaş indirimine ret

Arsenallı futbolculardan maaş indirimine ret

Arsenal futbolcuları corona virüs (koronavirüs) nedeniyle ücretlerinde indirime gidilmesini kabul etmedi.

14.04.2020Futbol
Önlemlerimiz başarılı, çok iyi yerdeyiz

Önlemlerimiz başarılı, çok iyi yerdeyiz

Almanya’da korona krizi üzerine gelişmelerin değerlendirme merkezi olan Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Lothar Wieler, “Başka ülkelere kıyasla çok iyi yerdeyiz. Önlemlerimiz başarılı oldu” dedi ama ihtiyatlı olma konusunda uyardı.

14.04.2020Avrupa
Corona virüs nedeniyle ara verilen Süper Ligde yayıncı kuruluş muamması

Corona virüs nedeniyle ara verilen Süper Lig'de yayıncı kuruluş muamması

Futbol ailesinde herkes aynı soruyu soruyor...

15.04.2020Futbol
Forbes kadın liderlere dikkat çekti...  Kadınlar salgını daha mı iyi yönetti

Forbes kadın liderlere dikkat çekti... Kadınlar salgını daha mı iyi yönetti?

Amerikan Forbes dergisi, kadın devlet başkanlarının, koronavirüs (COVID-19) salgınını erkek liderlere kıyasla daha iyi yönettiğine ilişkin bir haber yayınladı.

15.04.2020Dünya
Salgın sürecinde psikolojik dayanıklılık gücü nasıl artırılabilir

Salgın sürecinde psikolojik dayanıklılık gücü nasıl artırılabilir?

Bazı insanların olumsuz koşullardan kolaylıkla etkilenip sarsılabileceğini bazılarının ise aynı olumsuz durumun üstesinden hiç zorlanmadan gelebildiğini belirten Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, koronavirüs sürecinde psikolojik dayanıklılığın nasıl geliştirilebileceğiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

15.04.2020Sağlık
Virüse karşı en başarılı ülke hangisi

Virüse karşı en başarılı ülke hangisi?

Londra’da kurulu Deep knowledge Group (DKG)adlı araştırma şirketi dünyada hangi ülkelerdeki insanların koronavirüse karşı en iyi korunduğu üzerine bir araştırma yaptı. Çarpıcı sonuçlar ortaya koyan araştırmaya göre bu kriterlere en çok uyan ülke Almanya oldu.

15.04.2020Avrupa
4 Mayıs’ta okullar açılacak, ibadethanelerde yasağa devam

4 Mayıs’ta okullar açılacak, ibadethanelerde yasağa devam!

Almanya koronavirüs bulaşma zincirini kırmak için getirdiği önlemleri yumuşatmak için çok dikkatlice ilk adımları atıyor. Bazı iş yerleri hijyen ve giriş çıkışı yönlendirme şartları altında açılabilecek. Son sınıf öğrencileri 4 Mayıs tarihinden itibaren sıkı hijyen kuralları şartıyla derse başlayabilecek. Kilise, cami ve sinagog gibi ibadet evlerinde ise ibadet yasağı devam edecek.

15.04.2020Avrupa
Fransadan Dünya Sağlık Örgütüne Kovid-19 eleştirisi

Fransa'dan Dünya Sağlık Örgütüne Kovid-19 eleştirisi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yol açtığı krizi eksik yönettiğini belirtti.

15.04.2020Dünya
Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

EGE Bölgesi’ndeki turizmciler, koronavirüs salgını sonrası iç turizmde hareketlilik yaşanması beklediklerini söyledi. Turizmciler, salgın tamamen ortadan kalkmadan otellerin açılmasını doğru bulmadıklarını da kaydetti.

16.04.2020Ekonomi
Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

Ege Bölgesi'ndeki turizmciler, koronavirüs salgını sonrası iç turizmde hareketlilik yaşanması beklediklerini söyledi. Turizmciler, salgın tamamen ortadan kalkmadan otellerin açılmasını doğru bulmadıklarını da kaydetti.

16.04.2020Seyahat
Hem koronavirüsü hem kalp krizini yendi

Hem koronavirüsü hem kalp krizini yendi

MALATYA'da, rahatsızlanınca hastaneye giden Ahmet Karabaş (39)'a yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı. Tedaviye alınan Karabaş, bu sırada hasta yatağındayken kalp krizi geçirdi. Tıkalı kalp damarı anjiyo ile açılan Karabaş, 20 gün kaldığı hastanede hem koronavirüsü hem kalp krizini yenerek, taburcu oldu.

16.04.2020Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Üç haftadır buradayız, dışarı çıkmıyoruz

Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Üç haftadır buradayız, dışarı çıkmıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın corona virüsle mücadele ve gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

16.04.2020Gündem
Koronayla yaşamak

Koronayla yaşamak

Koronavirüs hareket özgürlüğümüzü elimizden aldı. Ziyaretten seyahate, sosyal hayattan eğlenceye, kültürel etkinliklere, gösteri özgürlüğünden ibadete varıncaya kadar özgürlük alanımız son derece kısıtlandı. Haftalardır temel ihtiyaçlar dışında insanlar dışarı çıkmamaya çalışıyor. Süre uzadıkça, insanların, şirketlerin ekonomik kaygıları da büyüyor.

17.04.2020Avrupa
‘Sen rahat uyu Hidayet Nine’

‘Sen rahat uyu Hidayet Nine’

Londra’da, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye kökenli vatandaşların koronavirüse bağlı ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı dün itibarıyla 96’ya ulaştı.

17.04.2020Avrupa
İyi sanat her zaman karşılık bulur

İyi sanat her zaman karşılık bulur

Sanat ve kültür kurumları, küresel koronavürüs salgını önlemlerinin ilk günlerinden bu yana kapalı. Müzeler, galeriler ve kültür kurumları yaklaşık bir aydır sosyal medya kanalları üzerinden etkin olmaya çalışıyor. Online sanatçı atölyeleri, sanal ortama taşınan sergiler, arşiv paylaşımlarıyla herkes tek yönlü iletişimden karşılıklı etkileşimin olduğu bir ağ dünyasına geçti. Sanatı anlatmanın ve paylaşmanın tek platformu sosyal medya oldu. Sanat sektöründen etkin isimlerine farklı sorular yönelttik, sanatın içinden geçtiği zorlu süreci ve geleceğini konuştuk.

17.04.2020Kitap Sanat
Kalp hastaları koronavirüse karşı düzenli uyumalı

Kalp hastaları koronavirüse karşı düzenli uyumalı

Salgının ortaya çıkmasından bugüne kadar yapılan tıbbi araştırmalar sonucu COVID-19’un daha çok kalp hastalarını etkilediğine dikkat çeken Kardiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Kemal Kunovac, “Koronavirüsün yaş grubu ayrımı yapmadan kronik kalp ve hipertansiyon hastalığı olanlarda ölüm oranının yaklaşık yüzde 15 daha yüksek olduğu saptandı. Kalp, damar ve hipertansiyon hastaları evden çıkarken mutlaka maske takmalı ve sosyal mesafeyi korumalıdır. Dengeli beslenmeli ve bol sıvı almalıdır. Düzenli uyku uyumaları büyük önem taşır. İlaçları düzenli kullanmaya özen göstermeliler.” dedi.

17.04.2020Sağlık
Caroline Koçun annesi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Caroline Koç'un annesi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Dört yıl önce yaşamını yitiren iş adamı Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç'un annesi Marianne Graud, koronavirüs nedeniyle İsveç'te hayatını kaybetti.

17.04.2020Gündem
Özel bankaların virüs imtihanı

Özel bankaların virüs imtihanı

Türkiye, koronavirüsle hem sağlık hem de ekonomik olarak ciddi anlamda mücadele ediyor. Birbiri ardına alınan ekonomik tedbirler, destek paketleriyle ekonomi canlı tutulmaya, istihdam korunmaya çalışıyor. Ancak destek noktasında özel bankaların geride kaldığı, gerekli çabayı göstermediği ifade ediliyor. Biz de konuyu ekonomistlere sorduk. Ekonomistleri neler yapılması gerektiğini, özel bankaların tutumunu Hürriyet’e değerlendirdi.

18.04.2020Ekonomi
Dünya Bankasından ticari kreditörlere yoksul ülkelerin borçlarını hafifletme çağrısı

Dünya Bankası'ndan ticari kreditörlere "yoksul ülkelerin borçlarını hafifletme" çağrısı

Dünya Bankası Başkanı Malpass "Hükümetlerin ticari kreditörlerinin de ülke borçlarının hafifletilmesine yönelik çabaları desteklemesi gerekiyor. Dünya Bankası, bu sabah itibarıyla gelişmekte olan 64 ülkedeki Kovid-19 programlarını finanse etti ve nisan sonuna kadar bu sayıyı 100 ülkeye çıkaracağız" dedi.

18.04.2020Ekonomi
Son dakika haberi... Batan ‘titan’a korona virüs bahanesi

Son dakika haberi... Batan ‘titan’a korona virüs bahanesi

İzmir’de yeni bir ‘saadet zinciri’ krizi yaşanıyor. Yüksek kâr payı vaadiyle binlerce kişiden toplanan paralar buharlaştı. Sistemin kurucusu, önce “Hesaplara bloke kondu” dedi. Daha sonra koronavirüs sürecinde işlerin durduğu gerekçesiyle ödemeleri yapamadığını söyledi. Ev kadını, uzman çavuş ve öğretmenlerin de aralarında olduğu binlerce kişi ise sisteme yatırdıkları milyonlarca liranın iadesini bekliyor.

20.04.2020Ekonomi
Yastık altından 10 yılda 100 tona yakın altın çıktı

Yastık altından 10 yılda 100 tona yakın altın çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen, bankalarla yürüttükleri yastıkaltı altının ekonomiye kazandırılması projesi kapsamında 10 yılda yaklaşık 100 ton altın toplandığını belirterek, "Yastık altında olduğunu bildiğimiz 3 ila 5 bin ton arasındaki altın sonuçta 200-300 milyar dolarlık bir ekonomi ve bu ekonomi şu anda kayıt dışında. Bunun kayıt içine girmesi demek, Türkiye'de yaşanan bütün finansal sıkıntıların, ekonomiyle ilgili çözümlerin aslında bir kaynağı olması demek." dedi.

20.04.2020Ekonomi
Dünya için yeni fırsat

Dünya için yeni fırsat

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı tarafından hazırlanan (IRENA), ‘Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü’ raporuna göre koronavirüs döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar yenilenebilir enerji yatırımları için bir fırsat niteliğinde. Rapora göre yenilenebilir enerji yatırımları ekonomik çeşitliliği arttırarak ülkelerin şoklara karşı dirençlerini arttırıyor. Ayrıca karbonsuzlaşma için yapılan yatırımlar milyonlarca yeni istihdam sağlarken trilyonlarca dolarlık ekonomik büyüklük oluşturuyor.

20.04.2020Ekonomi
Koronaya rağmen Pegida’ya gösteri izni

Koronaya rağmen Pegida’ya gösteri izni

Almanya’nın Dresden kentinde önlemlere rağmen İslam ve yabancı düşmanı Pegida gösterisine izin verilmesi yoğun tepkilere yol açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı iznin anlaşılır olmadığını eleştirdi ve hukusal açıdan incelettiğini söyledi.

20.04.2020Avrupa
Dikkat çeken rapor yayınlandı: Acil önlem alınmalı

Dikkat çeken rapor yayınlandı: Acil önlem alınmalı

WWF(Dünya Doğayı Koruma Vakfı), Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyada yayılan Koronavirüsün doğa tahribatı ve yaban hayvanı ticareti ile ilişkisini anlatan “Doğanın Yok Oluşu ve Pandemilerin Yükselişi” adlı bir rapor yayınladı.

20.04.2020Dünya
İngilizler Kovid-19 nedeniyle uluslararası soruşturma ve Çinden tazminat istiyor

İngilizler Kovid-19 nedeniyle uluslararası soruşturma ve Çin'den tazminat istiyor

İngilizler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğinin belirlenmesi durumunda Çin hakkında tazminat davası açılmasını istiyor.

20.04.2020Dünya
Logolu bornoz virüse takıldı

Logolu bornoz virüse takıldı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörler arasında turizm yer alıyor. Yaz ayları yaklaşmasına rağmen oteller henüz sezonu açamadı. Bu durum otellere mal tedarik eden işletmeceleri de etkiledi. Özellikle otel logolu havlu, bornoz, şampuan, terlik gibi malzemeler üreticinin elinde kaldı. Üreticiler üzerinde logo olan ürünleri başka bir yere satamayacaklarını, zor durumda kaldıklarını söylüyor.

21.04.2020Ekonomi
Almanya’da Bundesligada futbolcuların ayrıcalığı ne Corona virüs...

Almanya’da Bundesliga'da futbolcuların ayrıcalığı ne? Corona virüs...

Almanya’da yeni gündem idmanların sadece yeşil sahada başlaması.

21.04.2020Futbol
Eşi ile testi pozitif çıkan Cemil Bayram: Kendimden çok eşimi düşündüm

Eşi ile testi pozitif çıkan Cemil Bayram: Kendimden çok eşimi düşündüm

BURSA'da Covid-19 testleri pozitif çıkan Ayşe-Cemil Bayram çifti, 8 gün süren tedavilerinin ardından taburcu oldu. Hastalık ve tedavi sürecinde eşi ile ayrı odalara alındığında değişik duygular ve endişeler yaşadığını anlatan Cemil Bayram (42), "Eşim iki yıl önce kalp krizi geçirdi. Kalbinde de sıkışma olunca kendimden çok eşimi düşündüm. Kimsenin benim yaşadığım endişeyi yaşamasını istemem. Bu nedenle ne olur dışarı çıkmayın" diye seslendi.

21.04.2020Gündem
Küresel Gıda Krizi raporu: 135 milyon kişi gıda güvensizliği yaşıyor

Küresel Gıda Krizi raporu: 135 milyon kişi gıda güvensizliği yaşıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından oluşturulan 16 üyeli Gıda Krizine Karşı Küresel Ağ'ın yıllık raporunda, 55 ülke ve bölgede 135 milyon kişinin akut gıda güvensizliği yaşadığı belirtildi.

21.04.2020Ekonomi
KKTCde koronavirüs yardımı krizi: Lüks araç sahipleri de başvurdu

KKTC'de koronavirüs yardımı krizi: Lüks araç sahipleri de başvurdu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti koronavirüs (Covid-19) nedeniyle özel sektör çalışanı yaklaşık 60 bin kişiye, bin 500 TL'lik yardım yapma kararı aldı. Yardıma durumu iyi olan kişilerin de başvurması KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu'nun tepkisine neden oldu.

22.04.2020Ekonomi
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Mayıs sonuna kadar 5 bin tane daha solunum cihazı daha üretilecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Mayıs sonuna kadar 5 bin tane daha solunum cihazı daha üretilecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sağlık alt yapımızın güçlü olması, ekosistemin bir eş güdüm halinde çalışıyor olması ve Cumhurbaşkanımızın bu krizi anbean yönetme becerisi bizi diğer ülkelerden göreceli olarak çok daha iyi bir noktaya getirmiş durumda. Yerli solunum cihazı üretildi, bunun 100 küsür tanesi de teslim edildi. Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin tane üretilecek ve teslim edilecek." dedi.

22.04.2020Gündem
ABD’li yetkili: Kışa daha kötü  bir salgın olabilir

ABD’li yetkili: Kışa daha kötü bir salgın olabilir

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield, bu kış grip mevsimiyle birlikte ikinci bir koronavirüs salgınının daha da kötü bir sağlık krizi yaratabileceği konusunda uyardı.

23.04.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Temkinli iyimserlik sürüyor

Piyasalar son dönemde para bolluğunu fırsata çevirmeye çalışıyor. Para uyumaz, ticaret durmaz. Borsalardaki iyimserliğe karşılık ise para piyasalarında dengeler sıkça değişiyor. Borsalarda tepki yükselişleriyle birlikte iyimserlik sürüyor. Kalıcı bir bahar havası mı, bunu daha çok virüs kaynaklı haber akışı belirleyecek. Likidite bolluğu ve düşük faiz altındaki yükselişi destekledi. ABD Doları’ndaki değerlenme ivme kaybetti. Euro ise hafif değer kazandı.

12.04.2020

İstifa krizi nasıl çözüldü?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa açıklamasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın istifanın kabul edilmediği yönündeki açıklaması arasında geçen 148 dakikada kritik gelişmeler yaşandı.

14.04.2020

Metropoll’ün anketinden ne çıktı?

Koronavirüsün sağlıktan sonra siyaset ve ekonomi üzerindeki etkisi de görülmeye başlandı. Prof. Özer Sencar’in sahibi olduğu Metropoll Araştırma’nın mart ayı anketini biraz da bu gözle inceledim. Anket sonuçlarını kullanmak ve grafiklerini yayınlamak için Özer Sencar’dan izin aldım. Ankete ilişkin yorumlarından yararlandım. Sonuç itibarıyla Metropoll, AK Parti’ye yakın bir araştırma kuruluşu değil.

16.04.2020

Kasap hep et derdinde

Haftalardır karantina koşullarında evimizde kalmaya devam ediyoruz. Neredeyse market alışverişlerimizi bile evden çıkmayarak online olarak gidermeye uğraşıyor, bazen eksik de olsa tenceremizi kaynatmaya çalışıyoruz.

17.04.2020

Koronavirüs salgını ve bel fıtığı cerrahisi

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası sosyal ve çalışma hayatımız, alışveriş alışkanlıklarımız, hatta sağlığa bakışımız...

18.04.2020

Aralarına virüs girdi... Isparta-Burdur kavgası

Koronavirüs, iki kardeş kenti birbirine düşman etti.

19.04.2020

Koronavirüste tünelin ucunda ışık göründü mü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ramazanda çifte bayram müjdesinin mürekkebi kurumadan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den “İnanıyorum ki Türkiye bu badireyi en geç ramazan ayının sonuna kadar atlatacak” açıklaması geldi.

21.04.2020

Meclis’te 23 Nisan krizi mi yaşanacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kadar havalı olmayacak ama 23 Nisan günü ben de Meclis’te olacağım.

22.04.2020

Anne adaylarının koronavirüsle ilgili sık sordukları sorular

Koronavirüs salgını tüm dünyayı endişelendirdiği gibi anne adaylarını da tedirgin etti. Hamileler en çok bu soruların yanıtlarını merak ediyor.

24.04.2020

Virüsten önce temizlik manzaraları...

Hijyen bir kültür, bir birikim, bir yaşama biçimi. “Okumak cahilliği alır, eşeklik baki kalır” denir. Temizlik de öyle. Okumuş olmak, varlıklı olmak yetmiyor. Aile görgüsü, yetişme tarzı ve bazı kültürel kalıplar işin içine giriyor.

26.04.2020

Şiddetli dengelemeler

Koronavirüs yüzünden dünya tedirgin günler yaşıyor...

27.04.2020

Normalleşme takvimi bugün netleşiyor

Bugün yapılacak olan Bakanlar Kurulu diğerlerinden biraz farklı olacak.

27.04.2020