EKSTRA
MENÜ

Koronavirüs Krizi

Koronavirüs Krizi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Koronavirüs Krizi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 587 Koronavirüs Krizi haberi bulunmuştur.

Koronavirüs Krizi Haberleri

Dikkat çeken rapor yayınlandı: Acil önlem alınmalı

Dikkat çeken rapor yayınlandı: Acil önlem alınmalı

WWF(Dünya Doğayı Koruma Vakfı), Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyada yayılan Koronavirüsün doğa tahribatı ve yaban hayvanı ticareti ile ilişkisini anlatan “Doğanın Yok Oluşu ve Pandemilerin Yükselişi” adlı bir rapor yayınladı.

20.04.2020Dünya
Koronaya rağmen Pegida’ya gösteri izni

Koronaya rağmen Pegida’ya gösteri izni

Almanya’nın Dresden kentinde önlemlere rağmen İslam ve yabancı düşmanı Pegida gösterisine izin verilmesi yoğun tepkilere yol açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı iznin anlaşılır olmadığını eleştirdi ve hukusal açıdan incelettiğini söyledi.

20.04.2020Avrupa
Dünya için yeni fırsat

Dünya için yeni fırsat

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı tarafından hazırlanan (IRENA), ‘Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü’ raporuna göre koronavirüs döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar yenilenebilir enerji yatırımları için bir fırsat niteliğinde. Rapora göre yenilenebilir enerji yatırımları ekonomik çeşitliliği arttırarak ülkelerin şoklara karşı dirençlerini arttırıyor. Ayrıca karbonsuzlaşma için yapılan yatırımlar milyonlarca yeni istihdam sağlarken trilyonlarca dolarlık ekonomik büyüklük oluşturuyor.

20.04.2020Ekonomi
Yastık altından 10 yılda 100 tona yakın altın çıktı

Yastık altından 10 yılda 100 tona yakın altın çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen, bankalarla yürüttükleri yastıkaltı altının ekonomiye kazandırılması projesi kapsamında 10 yılda yaklaşık 100 ton altın toplandığını belirterek, "Yastık altında olduğunu bildiğimiz 3 ila 5 bin ton arasındaki altın sonuçta 200-300 milyar dolarlık bir ekonomi ve bu ekonomi şu anda kayıt dışında. Bunun kayıt içine girmesi demek, Türkiye'de yaşanan bütün finansal sıkıntıların, ekonomiyle ilgili çözümlerin aslında bir kaynağı olması demek." dedi.

20.04.2020Ekonomi
Son dakika haberi... Batan ‘titan’a korona virüs bahanesi

Son dakika haberi... Batan ‘titan’a korona virüs bahanesi

İzmir’de yeni bir ‘saadet zinciri’ krizi yaşanıyor. Yüksek kâr payı vaadiyle binlerce kişiden toplanan paralar buharlaştı. Sistemin kurucusu, önce “Hesaplara bloke kondu” dedi. Daha sonra koronavirüs sürecinde işlerin durduğu gerekçesiyle ödemeleri yapamadığını söyledi. Ev kadını, uzman çavuş ve öğretmenlerin de aralarında olduğu binlerce kişi ise sisteme yatırdıkları milyonlarca liranın iadesini bekliyor.

20.04.2020Ekonomi
Dünya Bankasından ticari kreditörlere yoksul ülkelerin borçlarını hafifletme çağrısı

Dünya Bankası'ndan ticari kreditörlere "yoksul ülkelerin borçlarını hafifletme" çağrısı

Dünya Bankası Başkanı Malpass "Hükümetlerin ticari kreditörlerinin de ülke borçlarının hafifletilmesine yönelik çabaları desteklemesi gerekiyor. Dünya Bankası, bu sabah itibarıyla gelişmekte olan 64 ülkedeki Kovid-19 programlarını finanse etti ve nisan sonuna kadar bu sayıyı 100 ülkeye çıkaracağız" dedi.

18.04.2020Ekonomi
Özel bankaların virüs imtihanı

Özel bankaların virüs imtihanı

Türkiye, koronavirüsle hem sağlık hem de ekonomik olarak ciddi anlamda mücadele ediyor. Birbiri ardına alınan ekonomik tedbirler, destek paketleriyle ekonomi canlı tutulmaya, istihdam korunmaya çalışıyor. Ancak destek noktasında özel bankaların geride kaldığı, gerekli çabayı göstermediği ifade ediliyor. Biz de konuyu ekonomistlere sorduk. Ekonomistleri neler yapılması gerektiğini, özel bankaların tutumunu Hürriyet’e değerlendirdi.

18.04.2020Ekonomi
Caroline Koçun annesi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Caroline Koç'un annesi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Dört yıl önce yaşamını yitiren iş adamı Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç'un annesi Marianne Graud, koronavirüs nedeniyle İsveç'te hayatını kaybetti.

17.04.2020Gündem
Kalp hastaları koronavirüse karşı düzenli uyumalı

Kalp hastaları koronavirüse karşı düzenli uyumalı

Salgının ortaya çıkmasından bugüne kadar yapılan tıbbi araştırmalar sonucu COVID-19’un daha çok kalp hastalarını etkilediğine dikkat çeken Kardiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Kemal Kunovac, “Koronavirüsün yaş grubu ayrımı yapmadan kronik kalp ve hipertansiyon hastalığı olanlarda ölüm oranının yaklaşık yüzde 15 daha yüksek olduğu saptandı. Kalp, damar ve hipertansiyon hastaları evden çıkarken mutlaka maske takmalı ve sosyal mesafeyi korumalıdır. Dengeli beslenmeli ve bol sıvı almalıdır. Düzenli uyku uyumaları büyük önem taşır. İlaçları düzenli kullanmaya özen göstermeliler.” dedi.

17.04.2020Sağlık
İyi sanat her zaman karşılık bulur

İyi sanat her zaman karşılık bulur

Sanat ve kültür kurumları, küresel koronavürüs salgını önlemlerinin ilk günlerinden bu yana kapalı. Müzeler, galeriler ve kültür kurumları yaklaşık bir aydır sosyal medya kanalları üzerinden etkin olmaya çalışıyor. Online sanatçı atölyeleri, sanal ortama taşınan sergiler, arşiv paylaşımlarıyla herkes tek yönlü iletişimden karşılıklı etkileşimin olduğu bir ağ dünyasına geçti. Sanatı anlatmanın ve paylaşmanın tek platformu sosyal medya oldu. Sanat sektöründen etkin isimlerine farklı sorular yönelttik, sanatın içinden geçtiği zorlu süreci ve geleceğini konuştuk.

17.04.2020Kitap Sanat
‘Sen rahat uyu Hidayet Nine’

‘Sen rahat uyu Hidayet Nine’

Londra’da, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye kökenli vatandaşların koronavirüse bağlı ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı dün itibarıyla 96’ya ulaştı.

17.04.2020Avrupa
Koronayla yaşamak

Koronayla yaşamak

Koronavirüs hareket özgürlüğümüzü elimizden aldı. Ziyaretten seyahate, sosyal hayattan eğlenceye, kültürel etkinliklere, gösteri özgürlüğünden ibadete varıncaya kadar özgürlük alanımız son derece kısıtlandı. Haftalardır temel ihtiyaçlar dışında insanlar dışarı çıkmamaya çalışıyor. Süre uzadıkça, insanların, şirketlerin ekonomik kaygıları da büyüyor.

17.04.2020Avrupa
Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Üç haftadır buradayız, dışarı çıkmıyoruz

Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Üç haftadır buradayız, dışarı çıkmıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın corona virüsle mücadele ve gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

16.04.2020Gündem
Hem koronavirüsü hem kalp krizini yendi

Hem koronavirüsü hem kalp krizini yendi

MALATYA'da, rahatsızlanınca hastaneye giden Ahmet Karabaş (39)'a yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı. Tedaviye alınan Karabaş, bu sırada hasta yatağındayken kalp krizi geçirdi. Tıkalı kalp damarı anjiyo ile açılan Karabaş, 20 gün kaldığı hastanede hem koronavirüsü hem kalp krizini yenerek, taburcu oldu.

16.04.2020Gündem
Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

Ege Bölgesi'ndeki turizmciler, koronavirüs salgını sonrası iç turizmde hareketlilik yaşanması beklediklerini söyledi. Turizmciler, salgın tamamen ortadan kalkmadan otellerin açılmasını doğru bulmadıklarını da kaydetti.

16.04.2020Seyahat
Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

Egeli turizmciler, salgın sonrası yurt içinde hareketlilik bekliyor

EGE Bölgesi’ndeki turizmciler, koronavirüs salgını sonrası iç turizmde hareketlilik yaşanması beklediklerini söyledi. Turizmciler, salgın tamamen ortadan kalkmadan otellerin açılmasını doğru bulmadıklarını da kaydetti.

16.04.2020Ekonomi
Fransadan Dünya Sağlık Örgütüne Kovid-19 eleştirisi

Fransa'dan Dünya Sağlık Örgütüne Kovid-19 eleştirisi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yol açtığı krizi eksik yönettiğini belirtti.

15.04.2020Dünya
4 Mayıs’ta okullar açılacak, ibadethanelerde yasağa devam

4 Mayıs’ta okullar açılacak, ibadethanelerde yasağa devam!

Almanya koronavirüs bulaşma zincirini kırmak için getirdiği önlemleri yumuşatmak için çok dikkatlice ilk adımları atıyor. Bazı iş yerleri hijyen ve giriş çıkışı yönlendirme şartları altında açılabilecek. Son sınıf öğrencileri 4 Mayıs tarihinden itibaren sıkı hijyen kuralları şartıyla derse başlayabilecek. Kilise, cami ve sinagog gibi ibadet evlerinde ise ibadet yasağı devam edecek.

15.04.2020Avrupa
Virüse karşı en başarılı ülke hangisi

Virüse karşı en başarılı ülke hangisi?

Londra’da kurulu Deep knowledge Group (DKG)adlı araştırma şirketi dünyada hangi ülkelerdeki insanların koronavirüse karşı en iyi korunduğu üzerine bir araştırma yaptı. Çarpıcı sonuçlar ortaya koyan araştırmaya göre bu kriterlere en çok uyan ülke Almanya oldu.

15.04.2020Avrupa
Salgın sürecinde psikolojik dayanıklılık gücü nasıl artırılabilir

Salgın sürecinde psikolojik dayanıklılık gücü nasıl artırılabilir?

Bazı insanların olumsuz koşullardan kolaylıkla etkilenip sarsılabileceğini bazılarının ise aynı olumsuz durumun üstesinden hiç zorlanmadan gelebildiğini belirten Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, koronavirüs sürecinde psikolojik dayanıklılığın nasıl geliştirilebileceğiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

15.04.2020Sağlık
Forbes kadın liderlere dikkat çekti...  Kadınlar salgını daha mı iyi yönetti

Forbes kadın liderlere dikkat çekti... Kadınlar salgını daha mı iyi yönetti?

Amerikan Forbes dergisi, kadın devlet başkanlarının, koronavirüs (COVID-19) salgınını erkek liderlere kıyasla daha iyi yönettiğine ilişkin bir haber yayınladı.

15.04.2020Dünya
Corona virüs nedeniyle ara verilen Süper Ligde yayıncı kuruluş muamması

Corona virüs nedeniyle ara verilen Süper Lig'de yayıncı kuruluş muamması

Futbol ailesinde herkes aynı soruyu soruyor...

15.04.2020Futbol
Önlemlerimiz başarılı, çok iyi yerdeyiz

Önlemlerimiz başarılı, çok iyi yerdeyiz

Almanya’da korona krizi üzerine gelişmelerin değerlendirme merkezi olan Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Lothar Wieler, “Başka ülkelere kıyasla çok iyi yerdeyiz. Önlemlerimiz başarılı oldu” dedi ama ihtiyatlı olma konusunda uyardı.

14.04.2020Avrupa
Arsenallı futbolculardan maaş indirimine ret

Arsenallı futbolculardan maaş indirimine ret

Arsenal futbolcuları corona virüs (koronavirüs) nedeniyle ücretlerinde indirime gidilmesini kabul etmedi.

14.04.2020Futbol
Paskalya’da havaalanları boş kaldı: Uçuşlar yüzde 90 azaldı

Paskalya’da havaalanları boş kaldı: Uçuşlar yüzde 90 azaldı

Almanya’da Paskalya tatili denilince ilk akla hava yolculuğundaki trafik gelirdi. Ancak koronavirüs nedeniyle havalanlarında uçaklar pistte bekliyor. Bu da tarihi krizi anlamına geliyor.

13.04.2020Avrupa
Son dakika haberi: 2 saat 23 dakikalık istifa krizi... Süleyman Soylunun istifası kabul edilmedi

Son dakika haberi: 2 saat 23 dakikalık istifa krizi... Süleyman Soylu'nun istifası kabul edilmedi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak için getirilen sokağa çıkma yasağı kararının ilanı sonrasında çok sayıda vatandaşın marketlere akın etmesiyle ortaya çıkan görüntüler krize neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir” diyerek görevinden istifa ettiğini duyurdu. İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soylu’nun istifasını kabul etmediğini açıkladı.

13.04.2020Gündem
Swap piyasalarını tamir eden Fed için riskler bitmiş değil

Swap piyasalarını tamir eden Fed için riskler bitmiş değil

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının 2008 küresel finans krizi seviyelerine çıkardığı doların maliyetini kurduğu swap hatlarıyla düşürmeyi başaran ABD Merkez Bankası (Fed) için riskler farklı varlık gruplarında devam ediyor.

12.04.2020Ekonomi
İngiliz ekonomist ONeill: Türkiye’nin içinde olduğu gelişen piyasalar yatırım için cazip

İngiliz ekonomist O'Neill: Türkiye’nin içinde olduğu gelişen piyasalar yatırım için cazip

Küresel ölçekte agresif bir parasal genişleme dalgası beklediğini belirten düşünce kuruluşu Chatham House'un Konsey Başkanı ünlü İngiliz ekonomist Jim O'Neill, Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişen piyasaların yatırım için cazip göründüğünü söyledi.

10.04.2020Ekonomi
Dünyanın en büyük hackathon’u salgına çözüm üretmek için gerçekleşiyor

Dünyanın en büyük hackathon’u salgına çözüm üretmek için gerçekleşiyor

3 milyardan fazla insanın COVID-19 nedeniyle izolasyonda olduğu bu dönemde dünyanın en büyük ölçekli hackathon’u The Global Hack, devam eden kriz için teknolojik çözümler geliştirme ve paylaşma, pandemi sonrası için de dayanıklılık oluşturma hedefiyle 9-12 Nisan arasında gerçekleşecek.

10.04.2020Teknoloji
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın koronavirüs gündemini değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın koronavirüs gündemini değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Hepimiz güvende olmadıkça hiçbirimiz güvende olmayacağız. Bugünden sonra hiçbir bölge, ulus veya ülke için kültürel hiyerarşiler, ekonomik dokunulmazlıklar ve ayrıcalıklar söz konusu değildir. Hiçbir ülke bu savaşı tek başına verebilecek durumda değildir." değerlendirmesinde bulundu.

8.04.2020Gündem
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kovid-19 salgını sonrası süreci değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kovid-19 salgını sonrası süreci değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) tarafından internet üzerinden düzenlenen "Koronavirüs Sonrasında Bizi Nasıl Bir Dünya Bekliyor?" başlıklı çevrim içi panelde konuştu. Kalın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede uluslararası iş birliği ve dayanışmanın önemine vurgu yaparak, "Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz." dedi.

7.04.2020Gündem
Çocukların koronavirüs endişeleri nasıl önlenir

Çocukların koronavirüs endişeleri nasıl önlenir?

Çocuklara koronavirusün anlatılması ve endişelerinin giderilmesinin önemli olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Selin Karabulut, konuyla ilgili ailelere öneriler sundu.

Erken ama tartışmak doğru

Erken ama tartışmak doğru!

Alman Etik Kurulu, koronavirüs yayılmasını önleme amacıyla ülkede günlük hayata çok sıkı kısıtlamalar getiren önlemlerin kaldırılması tartışmalarını doğru bulduğunu açıkladı. Etik Kurulu asıl bu durumda insanların umuda ihtiyacı olduğunu vurguladı.

7.04.2020Avrupa
Son Dakika | Fatih Terimi üzen ölüm haberi İtalyadan geldi

Son Dakika | Fatih Terim'i üzen ölüm haberi İtalya'dan geldi

Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim'i üzen ölüm haberi İtalya'dan geldi. Corriere dello Sport'un usta muhabiri gazeteci Alessandro Rialti kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Rialti, Fiorentina'yı çalıştırdığı dönem Terim'in de yakın arkadaşıydı.

7.04.2020Futbol
Ekonomiyi korumak için nasıl önlemler alındı

Ekonomiyi korumak için nasıl önlemler alındı?

Salgının ekonomiye etkisini azaltmak için tedbirler alındı. Bu kapsamda ihtiyaç sahiplerine nakdi yardım yapmak için 2 milyar liralık kaynak ayrıldı.

‘Corona stopp’ uygulaması yolda: Şimdi dijital çözüm zamanı

‘Corona stopp’ uygulaması yolda: Şimdi dijital çözüm zamanı

Almanya, koronavirüs salgını zincirini kırmak için cep telefonuna indirilecek bir uygulama üzerinden insanları dijital takibe hazırlanıyor. ‘Corona stopp’ adlı bu uygulama önümüzdeki gün veya haftalarda hazır olacak. İnsanlar Avrupa çapında takip edilebilecek.

6.04.2020Avrupa
19 yaşındaki hemşire adayının ani ölümü ilçeyi yasa boğdu

19 yaşındaki hemşire adayının ani ölümü ilçeyi yasa boğdu

KÜTAHYA'nın Hisarcık ilçesinde Hemşirelik Bölümü öğrencisi İsmihan Kocaman (19) aniden fenalaşarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü sanılan Kocaman'ın cenazesinde koronavirüs tedbirleri nedeniyle maske takma zorunluluğu getirilirken, sosyal mesafe kuralına uyuldu.

6.04.2020Gündem
Ev Hayat Dolu dedi, Facebook grubu kurdu

'Ev Hayat Dolu' dedi, Facebook grubu kurdu

Koronavirüs salgını sonrası virüsün etkisinin azalması için milyonlarca insan ülke genelinde evlerinde vakit geçiriyor. Diğer yandan etkileşim büyük oranda internet üzerinden artık sağlanabilirken, girişimci Evren Dinçsoy ise karantina sürecinde insanların birbirlerine uzaktan da olsa yardım edebileceklerini düşünerek özel bir Facebook grubu kurdu.

6.04.2020Teknoloji
AB, ithal tıbbi malzemelerdeki vergileri kaldırdı

AB, ithal tıbbi malzemelerdeki vergileri kaldırdı

AB üyesi 27 ülke ve İngiltere, tıbbi cihazlara uygulanan çeşitli vergilerin bir süre askıya alınması talebinde bulunmuştu.

3.04.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Aralarına virüs girdi... Isparta-Burdur kavgası

Koronavirüs, iki kardeş kenti birbirine düşman etti.

19.04.2020

Koronavirüs salgını ve bel fıtığı cerrahisi

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası sosyal ve çalışma hayatımız, alışveriş alışkanlıklarımız, hatta sağlığa bakışımız...

18.04.2020

Kasap hep et derdinde

Haftalardır karantina koşullarında evimizde kalmaya devam ediyoruz. Neredeyse market alışverişlerimizi bile evden çıkmayarak online olarak gidermeye uğraşıyor, bazen eksik de olsa tenceremizi kaynatmaya çalışıyoruz.

17.04.2020

Metropoll’ün anketinden ne çıktı?

Koronavirüsün sağlıktan sonra siyaset ve ekonomi üzerindeki etkisi de görülmeye başlandı. Prof. Özer Sencar’in sahibi olduğu Metropoll Araştırma’nın mart ayı anketini biraz da bu gözle inceledim. Anket sonuçlarını kullanmak ve grafiklerini yayınlamak için Özer Sencar’dan izin aldım. Ankete ilişkin yorumlarından yararlandım. Sonuç itibarıyla Metropoll, AK Parti’ye yakın bir araştırma kuruluşu değil.

16.04.2020

İstifa krizi nasıl çözüldü?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa açıklamasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın istifanın kabul edilmediği yönündeki açıklaması arasında geçen 148 dakikada kritik gelişmeler yaşandı.

14.04.2020

Temkinli iyimserlik sürüyor

Piyasalar son dönemde para bolluğunu fırsata çevirmeye çalışıyor. Para uyumaz, ticaret durmaz. Borsalardaki iyimserliğe karşılık ise para piyasalarında dengeler sıkça değişiyor. Borsalarda tepki yükselişleriyle birlikte iyimserlik sürüyor. Kalıcı bir bahar havası mı, bunu daha çok virüs kaynaklı haber akışı belirleyecek. Likidite bolluğu ve düşük faiz altındaki yükselişi destekledi. ABD Doları’ndaki değerlenme ivme kaybetti. Euro ise hafif değer kazandı.

12.04.2020

7-1’lik maçla başlayan bir korona hikâyesi

BUGÜN size, belki de hayatınızda hiç işitmediğiniz bir dünya devinden söz edeceğim.

11.04.2020

Babacan siyasetçi mi teknokrat mı?

AK Parti’den koparak yeni parti kuranların bir özelliği var. İktidara diğerlerinden daha acımasız muhalefet ediyorlar. AK Parti iktidarının cumhurbaşkanları, başbakanları bakanları demek ki içlerinde Erdoğan’a karşı büyük bir nefret biriktirmişler. Kendilerini cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlıklar gibi görevlere getirdiği için olsa gerek! Bu yönleriyle ayrı bir tez konusu olurlar.

10.04.2020

Restoran sektörünü NELER bekliyor

Koronavirüs salgınından tüm insanlık maddi, manevi çok etkilendi. Görünen o ki bir süre daha etkilenmeye devam edecek. Yaşamlarımızı her anlamda değiştirecek bu büyük krizi en az zararla atlatmak en büyük umudumuz. Öncelik sağlıkta ama krizden etkilenen insanların ekonomik durumlarının da dikkate alınması gerekiyor.Ülke ve hatta dünya çapında dayanışma hareketlerinin başlamış olması önemli. Sektör bazında da bazı destekler açıklandı. Ancak bu krizden sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok etkilenen turizm ve restoran sektörünün daha özel bir desteğe ihtiyacı olacağa benziyor. Milyonlarca insana iş, ülkeye döviz kazandıran iki sektör de çıkmazda.Ben bu hafta restoran sektörünün önde gelen şefler ve işletmecilerinin bir bölümüyle konuştum. Kriz hakkındaki düşüncelerini, süreci nasıl yönettiklerini, geleceğe ilişkin endişelerini ve tabii ki beklentilerini sordum. Anlattıklarını özetlemek zorunda kaldım.Sektörün aktörlerinin düşüncelerini aktarmaya önümüzdeki günlerde devam edeceğiz...

4.04.2020