EKSTRA
MENÜ

Korona Önlemleri

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 584 haberi bulunmuştur.

Korona Önlemleri Haberleri

Dortmund’da ‘60. yıla merhaba’ konseri

Dortmund’da ‘60. yıla merhaba’ konseri

Türkiye’den Almanya’ya iş göçünün 60. yıldönümü dolayısıyla Dortmund’da ‘YazdaFest Open Air 2021- 60.Jahre Merhaba Heimat’ isimli bir konser gerçekleştirilecek.

29.08.2021Avrupa
Frankfurt’ta yeniden yüz yüze tiyatro

Frankfurt’ta yeniden yüz yüze tiyatro!

Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nde tiyatroseverler yeniden oyunları salonlarda izleyebilecek. Bu yıl yedinci kez düzenlenecek olan festivalin programı büyük ozan Yunus Emre’nin 700’üncü ölüm yılı ve Türkiye’den Avrupa’ya iş gücü göçünün 60’ncı yıl dönümlerinden esinlenerek hazırlandı.

17.08.2021Avrupa
Aşı pasaportu Fransa’da yürürlükte

Aşı pasaportu Fransa’da yürürlükte

Fransa’da halkın yoğun tepkisini çeken aşı pasaportu uygulaması devreye girdi. Fransızlar bundan böyle kafeye gitmek ya da raylı sistemleri kullanabilmek için bağışıklık durumları hakkında bilgi veren QR kodları görevlilere göstermek zorunda.

10.08.2021Dünya
YKS ertelenecek mi Üniversite giriş sınavı ne zaman yapılacak İşte son gelişmeler

YKS ertelenecek mi? Üniversite giriş sınavı ne zaman yapılacak? İşte son gelişmeler

Günlük yeni vaka sayılarının 50 binin üzerinde seyrettiği Türkiye'de yeni korona önlemleri alınmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından kısıtlamaları duyurdu. Bu gelişme üzerine üniversiteye hazırlık yapan gençler de sınavlar için bir erteleme durumunun gündeme gelip gelmediğini merak etmeye başladı. Peki, YKS ertelenecek mi?

14.04.2021Gündem
Kamuda esnek çalışma ne zaman başlıyor Kamuda mesai saatlerine ilişkin genelge Resmi Gazetede

Kamuda esnek çalışma ne zaman başlıyor? Kamuda mesai saatlerine ilişkin genelge Resmi Gazete'de

Türkiye'de vaka sayılarının son bir ayda rekor düzeyde artması ve son olarak 60 bin vakaya yaklaşılmasının ardından, yeni önlemler açıklandı. Günlük yeni vaka sayılarının 50 binin üzerinde seyrettiği Türkiye'de yeni korona önlemleri alınmasına karar verildi. Peki, kamuda esnek çalışma ne zaman başlıyor?

14.04.2021Gündem
Hollanda’daki Türkler anlatıyor ‘Ne korona deneyleri bitiyor ne de halk protestoları’

Hollanda’daki Türkler anlatıyor! ‘Ne korona deneyleri bitiyor ne de halk protestoları’

Avrupa’da üçüncü dalga endişesi gün geçtikçe artıyor. Özellikle Hollanda’da vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanıyor ve protestolar da hız kesmeden devam ediyor. En son seks işçileri de isyan bayrağını çekti… Tüm bunların dışında normalleşme adına ülkede çok ilginç deneyler de yapılıyor. İşte Türklerin gözünden Hollanda’daki son gelişmeler…

10.04.2021Dünya
Merkel konuştu, tartışma başladı: Almanya neden birlikte hareket edemiyor

Merkel konuştu, tartışma başladı: Almanya neden birlikte hareket edemiyor?

Artan vaka sayılarıyla pandemide üçüncü dalgayı yaşayan Almanya'da Merkel'in geçen hafta sonu verdiği bir röportaj tartışma yarattı. Almanya'nın idari yapısı gerçekten Covid-19'a karşı elini zayıflatıyor olabilir mi?

2.04.2021Dünya
Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: Turizm kentleri için  özel korona önlemleri alınmalı

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: Turizm kentleri için özel korona önlemleri alınmalı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, turizm kentlerine yönelik özel tedbirler alınması gerektiğini belirterek, "Belki turizmde çalışan personelin öncelikli aşılanması olabilir. Karşı tarafa güvence vermek açısından buradaki kişilerin hastalıkla ilgili bir şekilde sıkıntılarının bertaraf edilmesi, PCR örneklerinin alınması ya da bağışıklıklarının daha hızlı bir şekilde sağlanması çok önemli" dedi.

25.03.2021Haber
100 milyon dolarlık organizasyon... Canelo Alvarez ve Avni Yıldırım karşı karşıya

100 milyon dolarlık organizasyon... Canelo Alvarez ve Avni Yıldırım karşı karşıya!

Dev organizasyon, 27 Şubat Cumartesi’yi 28 Şubat Pazar’a bağlayan gece, Türkiye saati ile 03.00’te start alacak. Avni Yıldırım ile Canelo Alvarez’i karşı karşıya getirecek ana maçın pazar sabahı 06.00 civarında başlaması bekleniyor.

26.02.2021Magazin
Querdenken yüzünden yüzde 40 arttı

Querdenken yüzünden yüzde 40 arttı

Almanya’da yapılan bir araştırma ‘Querdenken’ (Aykırı Düşünenler) adlı korona önlemleri karşıtlarının geçen yıl kasım ayında yaptıkları gösterilerin, virüsün daha çok yayılmasına sebep olduğunu ortaya koydu.

10.02.2021Avrupa
Salonlar kapalı düğünü evde yaptılar

Salonlar kapalı düğünü evde yaptılar

Almanya’nın başkenti Berlin’de koranavirüs salgını önlemlerine aykırı düğün yapanlara müdahale eden polis, direnişle karşılaşınca göz yaşartıcı sprey kullandı. Düğünü dağıtan polis, direniş gösterip kendilerine saldıran çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

2.02.2021Avrupa
Merkel ümit verdi: Okulların açılması çok uzak değil

Merkel ümit verdi: Okulların açılması çok uzak değil

Almanya Başbakanı Merkel, korona önlemleri altında en ağır yükü taşıyan çocuklu ailelerin yaşadıklarını “Çok zorlu bir iş” olarak niteledi ve biraz daha sabır diledi. Merkel, kreş ve okulların yeniden açılabilmesinden henüz uzak değiliz” diyerek ümit verdi.

31.01.2021Avrupa
Esnaf kan ağlıyor: İflaslar kapıda

Esnaf kan ağlıyor: İflaslar kapıda

Almanya’da esnaf korona kriziyle kan ağlıyor. Bürokratik engellere takılan yardımların gecikmesi esnafın sabrını tüketiyor. 750 bin iş yeri iflasın eşiğinde.

29.01.2021Avrupa
‘Tatili verimli geçirin’

‘Tatili verimli geçirin’

22 Ocak itibariyle öğrenciler için sömestir tatili başlıyor. Bu yıl sömestir, korona önlemleri kapsamında iki değil üç hafta planlanarak Nisan ayındaki bir haftalık ara tatil sömestire eklendi.

20.01.2021Eğitim
Çocuklar sömestiri verimli geçirsin… İşte uzmanından öneriler

Çocuklar sömestiri verimli geçirsin… İşte uzmanından öneriler

22 Ocak itibariyle öğrenciler için 3 haftalık sömestir tatili başlıyor. Bu yıl sömestir, korona önlemleri kapsamında 2 değil 3 hafta planlandı, Nisan ayındaki 1 haftalık ara tatil sömestire eklendi. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Koordinatörü Sibel Durak, çocukların sömestiri verimli geçirmesi için öneriler sundu.

20.01.2021Eğitim
Amerika olmayalım

Amerika olmayalım

Almanya’nın en güçlü siyasi partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) yeni lideri Armin Laschet, çok önemli mesajlar verdi. Ülkenin kutuplaşmasına, toplumun bölünmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Laschet, aşırı sağ oyların gelecek seçimlerde yüzde 5’in altına düşmesi ve böylece meclise girememesi için tüm gücüyle çalışacağını vurguladı.

17.01.2021Avrupa
İngilterede hastanelerde yer kalmadı... Acile değil, otele gidin

İngiltere'de hastanelerde yer kalmadı... 'Acile değil, otele gidin'

İngiltere’de tırmanışa geçen vaka sayıları nedeniyle hastaneler doldu taştı. Sağlık sisteminin kilitlendiği ülkede, hastanelerin yükünü hafifletmek amacıyla hastaların otellere yerleştirilmesi planlanıyor.

15.01.2021Dünya
Sıkı karantina başladı

Sıkı karantina başladı

Almanya, çok sert geçen ikinci koronavirüs dalgasıyla boğuşuyor. Az geldikçe önlemleri biraz daha sertleştirme yöntemleri tutmadı. Günlük vaka ve ölü sayılarıyla birlikte bulaş değeri de her geçen gün artıyor. Ülke genelinde bir haftalık bulaş değeri 100 bin nüfus başına 166.6. Saksonya ve Thüringen’de bu oran daha da yüksek. Saksonya’da 357, Thüringen’de 314. Almanya yeni kısıtlamalarla bulaş değerini 50’nin altına çekmeyi hedefliyor.

11.01.2021Avrupa
Ne zaman normale döneriz

Ne zaman normale döneriz

Almanya karantina süresini sadece ocak ayı sonuna kadar uzatmakla kalmadı. Önlemleri çok daha sertleştirdi. Hareket özgürlüğü ve özel buluşmalar son derece kısıtlandı. Enfeksiyon sayılarının yüksek olduğu yerlerde kentin 15 km dışına çıkmak yasak.

6.01.2021Avrupa
Avrupanın en büyük genelevi Pascha iflas etti

Avrupa'nın en büyük genelevi Pascha iflas etti

Almanya’nın Köln kentinde 1972 yılından beri faaliyet gösteren ve Avrupa’nın en büyük genelevi olarak bilinen Pascha isimli genelev işletmesi, iflas başvurusunda bulundu.

4.01.2021Avrupa
Yoğun bakımda personel alarmı

Yoğun bakımda personel alarmı!

Almanya Yoğun Bakım Tabipleri Birliği, personel açığının giderek büyüdüğü uyarısında bulundu. Hastaneler ise devlet yardımı gelmezse, maaşları ödeyemeyiz dedi.

29.12.2020Avrupa
Son dakika... Koronavirüse yakalandı, İskoç aksanıyla konuşmaya başladı

Son dakika... Koronavirüse yakalandı, İskoç aksanıyla konuşmaya başladı

Son dakika haberleri...İngiltere'nin Liverpool kentinde filmlere konu olacak bir olay yaşandı. Koronavirüse yakalanan adam komaya girdi iyileşince İskoç aksanıyla konuşmaya başladı.

25.12.2020Dünya
‘Korkakça bir saldırı’ deyip ırkçıya ağırlaştırılmış ömür boyu verdi

‘Korkakça bir saldırı’ deyip ırkçıya ağırlaştırılmış ömür boyu verdi  

Almanya’da iki kişiyi öldürmek ve 51 kişiyi de öldürmeye teşebbüsten yargılanan ırkçı terörist Stephan Balliet, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çaptırıldı. Naumburg Eyalet Yüksek Ceza Mahkemesi Hakimi Ursula Mertens “Korkakça bir saldırı” diyerek sanığın cezasını açıkladı.

21.12.2020Avrupa
DB’nin zararı 13 milyar euro

DB’nin zararı 13 milyar euro

Almanya’da federal hükümete göre Alman Demiryolları’nın (DB) koronavirüs salgını kaynaklı zararı 13 milyar euro.

20.12.2020Avrupa
Polis, bu paraların hepsine el koydu

Polis, bu paraların hepsine el koydu

Almanya’nın Düsseldorf kentinde kaçak kumar oynatan bir bara baskın yapan polis bütün paralara el koydu. Kumar oynatan ve oynayanlara da korona kurallarını ihlalden ceza kesildi.

17.12.2020Avrupa
Querdenker şiddete mi hazırlanıyor

Querdenker şiddete mi hazırlanıyor?

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), korona önlemleri karşıtı Aykırı Düşünenler hareketinin giderek şiddete hazırlandığı uyarısında bulundu.

10.12.2020Avrupa
Kısıtlamalar 10 Ocak’a kadar uzatıldı

Kısıtlamalar 10 Ocak’a kadar uzatıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının 10 Ocak’a kadar uzatıldığını açıkladı.

3.12.2020Avrupa
Avrupa’da korona önlemleri işe yaradı

Avrupa’da korona önlemleri işe yaradı

İngiltere’de iki hafta önce uygulanmaya başlanan kısmi sokağa çıkma yasağı sonrası koronavirüs yayılım hızında yüzde 30 düşüş gözlemlendiği belirtildi.

1.12.2020Dünya

Alman Asayiş Şubesi’nden korkutan uyarı: ‘Aykırı düşünenler’ aşı merkezlerine saldırabilir

Koronavirüse karşı bir aşının yakında çıkacağı umutları artarken Alman Asayiş Şubesi’nden (BKA), korkutan bir uyarı geldi. Koronavirüs önlemi karşıtları aşı geliştiren şirketlere, aşı depoları ve aşı merkezlerine saldırı düzenleyebilir.

27.11.2020Avrupa
Son dakika haberler: Koronavirüse karşı aşı umutları artarken… Alman Asayiş Şubesinden korkutan uyarı

Son dakika haberler: Koronavirüse karşı aşı umutları artarken… Alman Asayiş Şubesi'nden korkutan uyarı

Koronavirüse karşı bir aşının yakında çıkacağı umutları artarken Alman Asayiş Şubesi'nden (BKA), korkutan bir uyarı geldi. Koronavirüs önlemi karşıtları aşı geliştiren şirketlere, aşı depoları ve aşı merkezlerine saldırı düzenleyebilir.

27.11.2020Dünya
Almanya’da vaka sayısı 1 milyonu aştı

Almanya’da vaka sayısı 1 milyonu aştı

Almanya’da korona vakaları 1 milyonu aşarken, bir günde ölenlerin sayısı ise 426 kişiye ulaşarak rekor kırdı.

27.11.2020Avrupa
Merkelin ofisine saldırı girişimi

Merkel'in ofisine saldırı girişimi

Almanya’nın başkenti Berlin’de 54 yaşındaki bedensel engelli bir kişi, sabah saat 10.00 sıralarında başbakanlık binasına otomobiliyle saldırı girişiminde bulundu.

25.11.2020Avrupa
Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor

Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, "Gerek iç pazardan gerekse Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarlarından kış turizmi merkezlerimize ilgi mevcuttur. Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor." dedi.

24.11.2020Ekonomi
Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor

Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Gerek iç pazardan gerekse Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarlarından kış turizmi merkezlerimize ilgi mevcuttur. Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor" dedi.

24.11.2020Seyahat
Berlin karıştı: Onlar önlemleri, karşıtlar da onları protesto etti

Berlin karıştı: Onlar önlemleri, karşıtlar da onları protesto etti

Koronanın yalan olduğu iddiasıyla önlemlere karşı gelen ‘Aykırı düşünenler girişimi’ yen rahat durmadı. Leipzig, Hannover ve Berlin’de yine gösteriler düzenleyen korona önlemleri karşıtlarıyla yanlıları karşı karşıya geldi. Polis müdahale ederek olaylar çıkmasını önledi.

22.11.2020Avrupa
‘Bunlar AfD’nin timsah gözyaşları’

‘Bunlar AfD’nin timsah gözyaşları’

AfD’nin, dışarıdan aşırı sağcıları ziyaretçi olarak Meclis’e sokup bakan ve milletvekillerini taciz ettirmesi büyük tepki çekti. Meclis’te grubu bulunan bütün partiler düzenlenen özel oturumda AfD’ye yüklendi. CDU’lu Brömer, özür dileyen Gauland’ı ‘ikiyüzlülükle’ suçladı.

20.11.2020Avrupa
Alman parlamentosunda bakana koronavirüs tacizi

Alman parlamentosunda bakana koronavirüs tacizi

Almanya’da aşırı sağcı AfD, korona önlemleri karşıtlarını parlamentoya soktu. Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier mecliste bir protestocunun hedefi oldu.

20.11.2020Dünya
Enfeksiyon Koruma Yasası yıldırım hızıyla yürürlüğe girdi

Enfeksiyon Koruma Yasası yıldırım hızıyla yürürlüğe girdi

Almanya’da sert tartışmalara neden olan enfeksiyon koruma yasasındaki değişiklikler hızla Meclis ve Federal Konsey’den geçti. Cumhurbaşkanı Steinmeier’in de aynı gün imza atmasıyla yeni yasa bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

19.11.2020Avrupa
Federal Meclis’te korona tacizi

Federal Meclis’te korona tacizi

Almanya’da ana muhalefet aşırı sağ AfD, korona önlemleri karşıtı göstericileri ziyaretçi listesinden içeri aldı. Göstericiler bakan ve milletvekillerini meclis koridorlarında taciz etti.

19.11.2020Avrupa
İstanbulda korona önlemleri: Müzeler, tiyatrolar kapandı

İstanbul'da korona önlemleri: Müzeler, tiyatrolar kapandı

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSMEK kurslarının açılışını erteledi, kültür merkezleri, müzeler ve spor tesislerinin de kapatılmasına karar verdi. Kapalı salondaki sahne sanatları da online icra edilecek...

18.11.2020Gündem
‘Sosyal temas daha fazla sınırlandırılmalı’

‘Sosyal temas daha fazla sınırlandırılmalı’

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, vakaların yayılmasını önlemek için sosyal temasın daha fazla sınırlandırılmasını, okullarda alternatif ders imkânları üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylerken Mecklenburg Vorpommer Eyalet Başbakanı Manuela Schwesig, yuva ve okulların kesinlikle açık kalmasını istedi.

16.11.2020Avrupa
‘Virüs bitene kadar gösteri yasaklansın’

‘Virüs bitene kadar gösteri yasaklansın’

Almanya’da korona salgınına karşı alınan önlemlere rağmen vaka sayısındaki artışın devam etmesi, gösteri yasağını da gündeme getirdi.

16.11.2020Avrupa
Menajerimi Ara yeni bölüm ne zaman, bu akşam neden yok Star TV yayın akışı

Menajerimi Ara yeni bölüm ne zaman, bu akşam neden yok? Star TV yayın akışı

Menajerimi Ara yeni bölüm fragmanı izleyenler tarafından merak ediliyor. Pazar akşamları ekranlara gelen Menajerimi Ara dizisinin bu akşamki yeni bölümünün yerine yayın akışında başka bir programa yer verildi. Barış Falay, Canan Ergüder, Fatih Artman, Ahsen Eroğlu, Ayşenil Şamlıoğlu, Deniz Can Aktaş, Semi Sırtıkkızıl gibi isimlerin yer aldığı diziyi ekranda göremeyenler yeni bölüm tarihini araştırmaya başladı. Peki, Menajerimi Ara yeni bölüm ne zaman? İşte, ayrıntılar.

15.11.2020Televizyon
Virüs aşıyla hemen bitmeyecek

Virüs aşıyla hemen bitmeyecek!

Prof. Uğur Şahin’in öncülüğünde koronavirüse karşı etkili bir aşının geliştirildiği haberi virüs uzmanlarını da sevindirdi. Ancak uzmanlar aşının pandemide sonun başlangıcı olacağını, fakat hemen sona ereceği anlamına da gelmeyeceğini vurguladı.

13.11.2020Avrupa
İki bin kişinin katıldığı Murat Dalkılıç konserinde korona unutuldu

İki bin kişinin katıldığı Murat Dalkılıç konserinde korona unutuldu

Mersin’in Silifke ilçesinde ünlü sanatçı Murat Dalkılıç'ın konserinde sosyal mesafe ve maske kuralı unutuldu.Mersin Büyükşehir Belediyesinin "Cumhuriyet Konserleri" kapsamında düzenlediği konser alanı dolup taştı. Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı konserde Covid-19 önlemleri ise hiçe sayıldı. Konserde sosyal mesafe ve maske kuralına uyulmadığı görüldü.

29.10.2020Magazin
Peş peşe kötü haberler geliyor... Koronavirüs Avrupayı sallıyor

Peş peşe kötü haberler geliyor... Koronavirüs Avrupa'yı sallıyor

83 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık ülkesi Almanya’da önceki gün 11 bin 287 vaka ile günlük vaka rekoru kırıldı. İspanya, vakaların 1 milyonu aştığı ilk Avrupa ülkesi olurken, Çekya ikinci kez karantina ilan etti.

23.10.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Ferhan Şensoy’un ardından

Pandemi döneminde, son birkaç yılda ne büyük kayıplar yaşadık.

2.09.2021

Barış için dövüş

Dev organizasyon, 27 Şubat Cumartesi’yi 28 Şubat Pazar’a bağlayan gece, Türkiye saati ile 03.00’te start alacak. Avni Yıldırım ile Canelo Alvarez’i karşı karşıya getirecek ana maçın pazar sabahı 06.00 civarında başlaması bekleniyor.

26.02.2021

Donan kanal ve göllerde buz pateni keyfi

Şubat, Hollanda’nın en soğuk aylarından birisi, kışın ortası… Hollanda, alışıldığı üzere soğuk, yağmurlu ve gri devam eden haftalarından sonra bizlere bir sürpriz yaptı ve bir günde bembeyaz oluverdi. Aslında uzmanlar kar geliyor diye uyarıyordu fakat öncesindeki birkaç yanılma sebebiyle kimse inanamıyordu. Yıllardır yağmurlu fakat karsız soğuğa alışan ve son bir senede de korona önlemleri sebebiyle oldukça daralan ve sıkılan Hollandalılar yılların acısını bu yağan karla çıkardı. Biz de hayatımızda ilk defa donan kanallar ve göller üzerinde buz pateni yaptık, bir ilke daha merhaba dedik.

17.02.2021

Yabancı dile yerli yazılım

Pandemi döneminde öğrencilerin yaşadığı en büyük zorluklardan biri online sınavlar oldu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün hem korona önlemleri altında sınavların nasıl yapıldığını anlattı hem de güzel bir projenin müjdesini verdi: Dijital ortamdaki yabancı dil sınavlarını yerli yazılımla yapmak.

12.12.2020