EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Konya Ovası

Konya Ovası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Konya Ovası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 663 Konya Ovası haberi bulunmuştur.

Konya Ovası Haberleri

“Mavi Tünel” rüyasına kredi sağlandı

“Mavi Tünel” rüyasına kredi sağlandı

Konya'nın su rüyasını gerçekleştirmek için Devlet Su İşleri tarafından uygulanmaya başlanan Konya Ovası Sulama Projesinin (KOP) en önemli ayağını oluşturan Mavi Tünel için kredi sağlandı.

10.05.2007Gündem
İlk önce Konya Ovası kuruyacak

İlk önce Konya Ovası kuruyacak

Yurtdışı ve yurtiçinde yapılan araştırmalara göre, küresel ısınma yüzünden yaşanacak kuraklık ilk önce Konya ve çevresinde görülecek.

11.03.2007Gündem
Ağardan DTPye ülke bütünlüğü çağrısı

Ağar'dan DTP'ye ülke bütünlüğü çağrısı

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, DTP yöneticilerine seslenerek, “Türkiye’de siyaset, Türkiye’nin birlikteliğini ve bütünlüğünü güçlendirmek için yapılır” dedi.

6.03.2007Gündem
Su tasarrufuna camilerde anlatılacak

Su tasarrufuna camilerde anlatılacak

Konya Su Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ), vatandaşa, Türkiye'de küresel ısınmada en fazla etkilenecek yerlerin başında gelen Konya'da su tasarrufuna cami kanalıyla dikkat çekmek için Müftülük nezdinde girişimde bulundu.

6.03.2007Gündem
Akdeniz Havzasında bitkilerin yarısı yok olabilir

Akdeniz Havzası'nda bitkilerin yarısı yok olabilir

Dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın, “yüksek oranda görüleceği” Akdeniz Havzası'nda dağlık kesimlerdeki bitkilerin yarısının kaybına yol açacağı, tarımsal üretimde düşüşe neden olacağı bildirildi.

19.02.2007Gündem
Konyada altın umudu

Konya'da altın umudu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2007 yılında Konya'nın Beyşehir ve Hüyük ilçesinde altın aramalarına ağırlık vereceklerini, bölgede 4 ayrı sahayı kapattıklarını söyledi.

16.02.2007Ekonomi
Büyük kent barajlarında doluluk oranı yüzde 25e düştü

Büyük kent barajlarında doluluk oranı yüzde 25'e düştü

Büyük kentlere içme suyu sağlayan barajlarda doluluk oranı 2 Şubat itibariyle yüzde 25'e düştü. DSİ, geçen yıl aynı dönemde doluluk oranının yüzde 43 olduğunu bildirdi.

4.02.2007Gündem
Mavi Tünel Konya Ovasını kurtarmaya yetmez

Mavi Tünel Konya Ovası'nı kurtarmaya yetmez

Geçtiğimiz aylarda ihalesi yapılan Mavi Tünel Projesi, su sıkıntısıyla karşı karşıya olan Konya Ovası'nda, su bekleyen arazinin sadece 8'de 1'ine çare olacak. Uzmanlar, bu nedenle bölgede tarımsal sulamada ciddi bir tasarruf yapılmasını öneriyor.

27.01.2007Ekonomi
’Kuraklık Eylem Planı’ hazır

’Kuraklık Eylem Planı’ hazır

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, orta ve uzun vadede yaşanabilecek küresel ısınma ve kuraklık sorununa karşı, "Kuraklık Eylem Planı" hazırladıklarını açıkladı.

18.01.2007Gündem
Tarım Bakanlığından kuraklık eylem planı

Tarım Bakanlığı'ndan kuraklık eylem planı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, orta ve uzun vadede yaşanabilecek küresel ısınma ve kuraklık sorununa karşı ”Kuraklık Eylem Planı” hazırladıklarını açıkladı.

18.01.2007Ekonomi
‘Vahşi sulama önlenemezse Türkiye susuz kalacak’

‘Vahşi sulama önlenemezse Türkiye susuz kalacak’

JEOLOJİ Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından yapılan ‘Türkiye ve Konya Kapalı Havzası’ndaki Su Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konulu araştırmanın sonuçlarına göre, çiftçilerin yaygın olarak kullandığı ve ‘Vahşi Sulama’ adıyla da bilinen salma ya da kontrolsüz sulama yöntemi önlenebilirse, her yıl yüzde 60 su tasarrufu sağlanacak. Araştırmaya göre vahşi sulama biterse Konya Ovası’nın su sorunu da 10 yılda çözülecek.

18.01.2007Gündem
Konya Ovasını Karapınar gibi çölleşme bekliyor

Konya Ovası'nı Karapınar gibi çölleşme bekliyor

Uzmanlar, küresel ısınmayla birlikte, tarımsal faaliyetlerinin yaygın olduğu Konya Ovası'nda, Karapınar'daki çölleşmeye benzer olumsuzluğun beklediğini öngörüyor.

15.01.2007Gündem
’Vahşi sulama’ Konya’yı çölleştirir

’Vahşi sulama’ Konya’yı çölleştirir

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından hazırlanan ’Türkiye ve Konya Kapalı Havzası’ndaki Su Sorunları’ konulu araştırma raporuna göre, Konya ve çevresi çölleşme tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor.

3.01.2007Gündem
Konya Havzası’nda çölleşme tehdidi

Konya Havzası’nda çölleşme tehdidi

JEOLOJİ Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından hazırlanan ‘Türkiye ve Konya Kapalı Havzası’ndaki Su Sorunları’ konulu araştırma raporuna göre, Konya ve çevresi çölleşme tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor.

3.01.2007Gündem
Bakan Güler: Kocaelinin su sorununu çözeceğiz

Bakan Güler: Kocaeli'nin su sorununu çözeceğiz

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Kocaeli'ndeki su sorununu çözeceklerini belirterek, “Biz birikmiş sorunları çözen bir hükümetiz, sorunları halının altına süpürmüyoruz. Yuvacık barajı sorununu da susuzluk meselesini de biz çözeceğiz” dedi.

20.12.2006Gündem
Dev tünel ihalesinde büyük firmalar yarışacak

Dev tünel ihalesinde büyük firmalar yarışacak

Yapımı uzun yıllardan bu yana gündemde bulunan ancak kaynak yetersizliği nedeni ile gerçekleşme imkanı bulunamayan Konya Ovası Sulama Projesi kapsamındaki Mavi Tünel ve ilgili sistemlerin yapımında ilk adım atıldı.

10.12.2006Ekonomi
Süne mücadelesi için 1 milyon fidan

Süne mücadelesi için 1 milyon fidan

KONYA Ticaret Borsası, hububatta ürün kalitesini düşüren süne ile mücadele etmek için 1 milyon fidan dağıtacak. Borsa’nın çiftçilere dağıtacağı badem, kiraz ve ceviz fidanları, süne ile biyolojik mücadele kullanılan ve doğal yollarla sünenin yok edilmesini sağlayan parazitoit arılarının yaşam yuvalarını oluşturacak. Çiftçilerce Ticaret Borsası’ndan alınacak fidanlar parazitoitlerin doğaya bırakıldığı alanlardaki tarlaların kenarlarına dikilecek.

20.11.2006Gündem
Konya Ovası’nda yağmur sevinci

Konya Ovası’nda yağmur sevinci

KURAKLIK ve yeraltı sularının çekilmesi nedeniyle, göl ve nehirlerin birer birer kuruduğu Konya Ovası’nda ekim ayında metrekareye 66.1 kilogram yağış düştü. Yetkililer, meteorolojik ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1930 yılından bu yana bölgede ekim ayı yağış ortalamasının metrekareye 28.9 kilogram olduğunu, bu yıl ekim ayında yağış rekoru kırıldığını açıkladı. Çiftçinin yüzünü güldüren yağışlar, baraj sularında yüzde 40 artış sağladı.

2.11.2006Gündem
Eber Gölü de kurumak üzere

Eber Gölü de kurumak üzere

Akşehir Havzası’nın büyük bölümünü sulayan Eber Gölü, yağışların azlığı ve yeraltı su seviyesinin düşmesi nedeniyle can çekişiyor. 10 yıl öncesine kadar 7- 8 metreyi bulan su derinliği, bugün 3.5- 4 metreye kadar düştü. 200’den fazla kuş ve balık türünün yaşadığı gölde sadece bir kaç canlı türü kaldı.

17.10.2006Gündem
Konya Kapalı Havzası çöl oluyor

Konya Kapalı Havzası çöl oluyor

Dünyanın en önemli 200 havzasından birisi olan Konya Kapalı Havzası'nın önlem alınmaması durumunda 20 yıl içinde çölleşmenin hızlı yaşanacağı 8 havzadan biri olarak dünya literatürlerinde yer aldığı bildirildi.

11.10.2006Gündem
Konyadaki göller çöl oluyor

Konya'daki göller çöl oluyor

Türkiye'nin ‘Buğday Ambarı’ olarak bilinen Konya Ovası, son yıllardaki yağış azlığı ve çiftçilerin yeraltı suyunu bilinçsiz şekilde tüketmesi nedeniyle çölleşme tehtidiyle karşı karşıya bulunuyor.

25.09.2006Gündem
İsrail askeri heyetinin Türkiye ziyareti iptal

İsrail askeri heyetinin Türkiye ziyareti iptal

İsrail’in, Lübnan’a saldırısı Türkiye ile İsrail Genelkurmay’ları arasındaki temaslarda aksamaya yol açtı.

4.08.2006Dünya
’Tahıl ambarı’ susuz kaldı

’Tahıl ambarı’ susuz kaldı

Konya’nın Akşehir İlçesi’nde bulunan ve temsili Nasreddin Hoca’nın her yıl ’Ya tutarsa’ diyerek maya çaldığı Akşehir Gölü kurudu.

5.07.2006Gündem
Türkiye nüfusu kadar fidan dikecekler

Türkiye nüfusu kadar fidan dikecekler

Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, başlattıkları ağaçlandırma seferberliği kapsamında, Konya'da ülke nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

18.03.2006Gündem
Suyu akıllı kullanana 7 bin 500 Avro

Suyu akıllı kullanana 7 bin 500 Avro

WWW-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Konya Havzası Pilot Bölge Sorumlusu Çağrı Eryılmaz, su kaynakları tehlike sinyali veren Konya Ovası'nda, suyu daha akıllıca kullanmak için uygun proje getirenlere 7 bin 500'er Avro hibe vereceklerini söyledi.

24.09.2005Gündem
Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akyay Gölü, Ereğli Ovası, Karapınar Ovası gibi 50 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Konya Havzası, SOS vermeye başladı.

10.12.2004Gündem
Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akyay Gölü, Ereğli Ovası, Karapınar Ovası gibi 50 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Konya Havzası, SOS vermeye başladı. Havzada su seviyesi günden güne azalıyor, kuraklık tehlikesi belirdi. Bolluk ve Terkasan gölleri kurudu. 1997’de 260 bin hektar alanı kaplayan Tuz Gölü, 7 yılda 100 bin hektar azalarak 160 bin hektara düştü.

10.12.2004Gündem
Su kesilince elle balık avladılar

Su kesilince elle balık avladılar

Beyşehir Gölü'nden Konya Ovası'na giden Çarşamba Kanalı'nın suyu kesilince, vatandaşlar, kanalın içinde kalan balıkları elleriyle avladı.

9.09.2004Gündem
Alın size Mine Kılıç : Otibiz öyküleri (1)

Alın size Mine Kılıç : Otibiz öyküleri (1)

Tutturdunuz “Mine Kılıç’ın yazılarını artık niye kullanmıyorsun, niye Sezai Bayar yazmıyor?” Bir değil, iki değil, yüz kişi belki... İllallah yahu! Sezai Abi’nin özel bazı işleri vardı, halletti yeniden yazıyor. Mine’nin bir yazısını apartmayalı da çok olmuş, haklısınız. Buyrun Adana üzerine bir yazısı..

16.12.2003Kelebek
Çatalhöyük’ün son 10 yılı

Çatalhöyük’ün son 10 yılı

Tarihteki en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Çatalhöyük'teki arkeolojik kazılar devam ediyor. 1961 yılında James Mellaart tarafından başlatılan kazılar şu sıralarda İngiliz arkeolog Ian Hodder başkanlığındaki ekip tarafından südürülüyor. Kazılardan elde edilen zengin bilgiler 6 ciltlik bir raporda toplandı. Ayrıca bilgilere www.catalhoyuk.com adresindeki internet sitesinden de ulaşmak mümkün.

12.08.2003Gündem
Arı kovanına çomak soktuk

Arı kovanına çomak soktuk

Başbakan Erdoğan'dan kadrolaşma iddalarına sert yanıt: "Birileri buralardan nemalanıyordu, rahatsızlıklarının sebebi bu"

1.06.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Yürek yakan 130 milyon metreküp

ÇORAP reklamı gibi. Bir zamanlar çok tutan reklamda olduğu gibi, "atın, eski çoraplarınızı atın, Jil geliyor" türünde bir kampanya.

27.03.2007

1 Ekim’de yeni su yılınız kutlu ve varsa yeni su bütçeniz hayırlı olsun!

30 Eylül Cumartesi günü 2006 su yılının son günü. 1 Ekim’le beraber 2007 su yılı başlayacak. Yani 30 Eylül’ü 1 Ekim’e bağlayan gece 2007 su yılının yılbaşı oluyor. Yeni su yılınız kutlu olsun! Yöneticileriniz yaparsa yeni su bütçeniz de hayırlı olsun!

25.09.2006

Korku filmi gibi

HANİ bazı filmlerde bazı sahneler vardır...

Üstüne gelen silahlı adamlardan veya kendisini ezmeye çalışan arabadan ya da ne bileyim işte kurgulanmış birtakım yaratıklardan kaçacak yeri kalmamıştır kahramanın...

3.04.2006

Biz de varız

HATIRI sayılır bir süredir Mevlana Diyarı’nda galibiyet yüzü görmediğinden midir bilinmez, bir ürkek, tedirgin ve çekingen idi Trabzonspor...

14.08.2005

Bizler iyiyiz...

DÜN yine senin su tasını yıkadım.

Uzun uzun.

7.08.2004