MENÜ

Konut Hesabı

Konut Hesabı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Konut Hesabı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 832 Konut Hesabı haberi bulunmuştur.

Konut Hesabı Haberleri

Konut hesabında esneklik sağlandı

Konut hesabında esneklik sağlandı

Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına “düzenli ödeme yapmama hakları”na ilişkin süreler uzatıldı.

5.04.2020Ekonomi
Konut hesabı olanlar dikkat Esneklik sağlandı

Konut hesabı olanlar dikkat! Esneklik sağlandı

Konut hesabında para biriktirenler için 30 Eylül 2020 tarihine kadar düzenli ödeme yapmama imkanı tanındı.

3.04.2020Ekonomi
Verimsiz harcamalara tırpan, eğitim, sağlık ve üretime kaynak

Verimsiz harcamalara 'tırpan', eğitim, sağlık ve üretime 'kaynak'

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek, bu yolla oluşturulacak mali kaynak başta eğitim, sağlık ve üretim olmak üzere büyümeye katkı sağlayacak alanlarda kullanılacak.

4.12.2019Ekonomi
EYT konusunu bir de benden dinleyin

EYT konusunu bir de benden dinleyin

Emeklilikte yaşa takılanların durumunu tartışırken büyük resmi kaçırıyoruz.

25.11.2019Ekonomi
Konut hesabına asgari ödeme düzenlemesi

Konut hesabına asgari ödeme düzenlemesi

Konut hesabına yapılacak asgari ödeme tutarı her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

25.10.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan 7. Aile Şurasında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 7. Aile Şurası'nda önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 7. Aile Şurası'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında "Doğum kontrolü dediler, aile planlaması dediler değişik isimlerle bize nüfuz etmeye çalıştılar. Atılan bu adımlarla nüfusumuz azaltıldı. Bu gidişi doğru bulmadım, bulmuyorum. En az üç çocuk derken bazılarının geçim meselesi demesi… Bu toplumun kahir ekseriyeti Müslüman.  Şunu unutmayalım her doğan rızkıyla gelir" ifadelerini kullandı.

2.05.2019Gündem
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun Resmi Gazetede

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun Resmi Gazete'de

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

18.01.2019Ekonomi
Devlet katkısı arttı 25 bin TL ödenecek

Devlet katkısı arttı! 25 bin TL ödenecek

İlk kez ev sahibi olanlar için geliştirilen ‘konut hesabında’ devlet katkısı 25 bin liraya çıkıyor. Uygulamaya şu ana kadar 15 bin kişi katılırken biriken para 105 milyon liraya yaklaştı. Toplam destek 300 milyon lirayı bulabilir

24.12.2018Ekonomi
Soyludan sert açıklama: Bu coğrafyada kimse bize rağmen oyun kuramaz

Soylu'dan sert açıklama: "Bu coğrafyada kimse bize rağmen oyun kuramaz"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulunda devam eden 2019 bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, "Bu coğrafyada kimse bize rağmen oyun kuramaz; ister Almanya olsun ister İngiltere olsun ister ABD olsun." dedi.

16.12.2018Gündem
Rekor başvuru yapıldı İlk ödemeler 2019da

Rekor başvuru yapıldı! İlk ödemeler 2019'da

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yıl içerisinde yapılan kanun değişikliği ile azami devlet katkısı miktarını konut hesabında 15 bin TL’den 20 bin TL’ye, çeyiz hesabı uygulamasında ise 5 bin TL’den 7 bin 500 TL’ye yükseltti.

25.11.2018Ekonomi
Konut sigortası (DASK) zorunlu mu

Konut sigortası (DASK) zorunlu mu?

Konut sigortası (DASK) zorunlu mu sorusu yüz binlerce vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Ev almak isteyenlerin merak ettikleri bir diğer önemli konu ise konut kredisi alırken DASK zorunlu mudur sorusu. Peki, Konut sigortası (DASK) zorunlu mu?

17.07.2018Gündem
Binlerce vatandaş  konut için biriktiriyor

Binlerce vatandaş konut için biriktiriyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara destek olmak amacıyla başlatılan “Konut Hesabı” uygulamasında 13 bin vatandaşın açtığı hesaplarda biriken para 81 milyon liraya ulaştı

16.04.2018Ekonomi
Yürürlüğe girdi... 10 bin TLlik indirim başladı

Yürürlüğe girdi... 10 bin TL'lik indirim başladı!

Kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen, 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenleme ile çeyiz hesabındaki devlet katkısı yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarılırken, 2019 sonuna kadar 16 yaş ve üzerindeki aracını trafikten çekene 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi verilecek.

28.03.2018Ekonomi
Torba Yasa Resmi Gazetede yayınlandı İşte detayları

Torba Yasa Resmi Gazete'de yayınlandı! İşte detayları

Kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen, 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kendisine ait konutu olmayanların desteklenmesi ve konut hesabı sisteminin daha etkin hale getirilmesi amacıyla konut alımında yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarıldı. İşte tüm detaylar...

28.03.2018Ekonomi
Bunu yapmayan yandı Artık cezası var

Bunu yapmayan yandı! Artık cezası var

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen torba yasa ile asgari ücret alan çalışanların maaşının asgari ücret altında kalması durumunda asgari geçim indirimi sağlanacak. Fatura veya fiş düzenlemeyen, gerçek meblağdan farklı bir fatura veya fiş kesenlere ise her bir belge için asgari 240 lira ceza kesilecek.

22.03.2018Ekonomi
Ev alacaklara güzel haber Büyük destek geliyor

Ev alacaklara güzel haber! Büyük destek geliyor!

GÖZLERDEN kaçtı; Meclis’te görüşmeleri süren ve önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan Torba Yasa Tasarısı’nda, konut hesabı ile ilgili çok önemli düzenlemeler yer alıyor. Önce bir tespitte bulunayım, sonra düzenlemelere değineyim.

8.03.2018Ekonomi
6 milyon hurda araca ÖTV teşviki

6 milyon hurda araca ÖTV teşviki

Dün Meclis’e sevk edilen torba tasarıda 16 yaşından büyük araçların hurdaya çıkarılması durumunda araç sahiplerine ÖTV teşviki verilmesinden ve konut, çeyiz ve zorunlu bireysel emeklilik teşviklerinin yeniden düzenlenmesine kadar birçok düzenleme yer alıyor. Uzun süredir beklenen hurda teşviki ile 16 yaş ve üzerinde yaklaşık 6 milyon yaşlı araç trafikten çekilmesi halinde 10 bin TL’lik ÖTV indiriminden yararlanacak.

2.02.2018Ekonomi
Sizin aracınız kaç yaşında Hurda aracını getirene 10 bin TL

Sizin aracınız kaç yaşında? Hurda aracını getirene 10 bin TL!

Meclis'e sunulan tasarıya göre, 16 yaş ve üzeri araçların hurdaya ayrılması karşılığında, yeni araç alımında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi sağlanacak. Türkiye genelinde 6 milyona yakın 16 yaş üstü araç var. Tasarıya göre konut hesabında devlet katkısı 15 bin liradan 20 bin liraya çıkarılıyor.

2.02.2018Ekonomi
Konutta devlet desteğinde yeni düzenleme Az önce açıklandı...

Konutta devlet desteğinde yeni düzenleme! Az önce açıklandı...

Maliye Bakanı Naci Ağbal: "Konut hesabında devlet katkısı 15 bin liradan 20 bin liraya, azami devlet katkısı oranı yüzde 20'den 25’e çıkarılıyor."

2.02.2018Ekonomi
İlk kez ev sahibi olacaklara 4 yeni destek geliyor

İlk kez ev sahibi olacaklara 4 yeni destek geliyor

İlk kez ev sahibi olacaklara yönelik yapılacak çalışma kapsamında 4 yeni destek geliyor. 15 bin lira devlet desteği veren konut hesabı yeniden düzenlenecek, stopaj oranı indirilecek, tapu harcı düşürülecek ve düşük faizli kredi imkanı sağlanacak.

18.01.2018Ekonomi
Döviz  borcuna yasak imzada

Döviz borcuna yasak imzada

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in duyurduğu ve bir süredir üzerinde çalışmaların sürdüğü dövizle borçlanmaya getirilecek sınır için taslak hazırlandı. Döviz geliri olmayan KOBİ’ler döviz borçlana-mayacak. Büyükler ise riski azaltmak zorunda kalacaklar.

14.01.2018Ekonomi
Ev sahibi olmayanlar için çok önemli açıklama

Ev sahibi olmayanlar için çok önemli açıklama

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut hesabı uygulamasını daha etkin hale getirmek amacıyla sistemi yeniden düzenlediklerini belirterek "İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlayacak yeni düzenleme üzerinde çalışıyoruz" dedi.

14.01.2018Ekonomi
Mehmet Şimşek açıkladı: Konut desteğinde yeni model yolda

Mehmet Şimşek açıkladı: Konut desteğinde yeni model yolda!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ev almak isteyenleri tasarrufa yöneltmek için 2015 yılında başlattıkları ve 3 yılın sonunda yüzde 20 devlet katkısı verilen sistemin arzu edilen sonucu vermediğini söyledi. Şimşek, yeni sistem planladıklarını ve bunun içinde faiz desteğinin de yer aldığı Almanya modelinin öne çıktığını açıkladı.

11.01.2018Ekonomi
Ev almak ve yuva kurmak isteyenler desteğe koştu

Ev almak ve yuva kurmak isteyenler desteğe koştu

Devlet desteği ile yuva kurmak ya da ev sahibi olmak isteyenler için uygulanan Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı kapsamında 38 bin 356 kişi hesap açtı. u hesaplarda 30 Eylül tarihi itibariyle toplam 115 milyon 382 bin 663 lira para birikti.

25.10.2017Ekonomi
Devletten ilk evini alana 15 bin lira

Devletten ilk evini alana 15 bin lira

Devlet ilk evini alacaklara 'konut hesabı' açmaları şartıyla 15 bin liraya kadar destek veriyor.

28.04.2017Ekonomi
Buralara giden boşanarak çıkıyormuş

'Buralara giden boşanarak çıkıyormuş'

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, ruhsatsız aile danışma merkezlerini kapatacaklarını açıkladı.

27.01.2017Gündem
Konut Hesabından 4 ayda 7 bin kişi faydalandı

Konut Hesabı'ndan 4 ayda 7 bin kişi faydalandı

Ev sahibi olmayanların konut edinmelerine destek amacıyla başlatılan "Konut Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulaması kapsamında 4 ayda 7 bin kişi bankalarda konut hesabı açtırdı.

12.01.2017Ekonomi
Konut hesabı uygulamasına destek

Konut hesabı uygulamasına destek

Konut hesabı uygulaması bugün yürürlüğe girdi. Uygulamaya göre, vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. İnşaat sektörünün önde gelen isimleri uygulamadan memnun.

26.08.2016Ekonomi

Ev alacaklara devlet desteğinde yönetmelik değişikliği

Devlet destekli konut hesabı açılması ve işletilmesi ile devlet katkısına ilişkin esaslarda değişikliğe gidildi.

26.08.2016Ekonomi
Ev alana destek dönemi başlıyor

Ev alana destek dönemi başlıyor

Konut alacak vatandaşa devlet desteği uygulaması 26 Ağustos’ta başlıyor. Konut hesabı açan vatandaşın birikimine yüzde 20 katkı gelecek. Söz konusu katkı 15 bin TL’yi geçemeyecek ve sistemde en az 3 yıl kalma şartı aranacak.

22.08.2016Ekonomi
Devlet desteğiyle konut almak isteyenler dikkat

Devlet desteğiyle konut almak isteyenler dikkat!

Devlet katkısıyla konut almak isteyenler, 26 Ağustos Cuma gününden itibaren bankalarda konut hesabı açtırabilecek. Konut hesabı açıp asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan vatandaşlara, konut edinim tarihinde, birikimin yüzde 20'sine varan oranda devlet katkısı sunulacak. Söz konusu katkı 15 bin lirayı geçemeyecek. Konut hesabı ödemeleri aylık ya da 3 aylık olarak yapılabilecek. Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır ise 2 bin 500 lira olarak belirlendi.Hesaba, bir defaya mahsus olmak üzere açılışta 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek.

22.08.2016Ekonomi
Konuta destek 26 Ağustos’ta başlıyor

Konuta destek 26 Ağustos’ta başlıyor

Konut satın almak için tasarruf yapmak isteyenleri teşvik etmek amacıyla devlet katkısı uygulaması 26 Ağustos’ta başlıyor. 60 aylık sürede 75 bin lira biriktirenler 15 bin lira devlet katkısı alabilecek.

19.08.2016Ekonomi
3 ayda reformların yüzde 50’si, vaatlerin yüzde 82’i tamam

3 ayda reformların yüzde 50’si, vaatlerin yüzde 82’i tamam

1 Kasım seçimlerinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, açıkladığı 90 günlük eylem planında süre bugün doluyor. 3 ayın sonuna kadar hayata geçirilmesine yönelik söz verilen eylem planında 20 reformdan 10’u hayata geçirilirken, 44 vaadin 36’sı tamamlandı.

20.03.2016Ekonomi
Ev alacaklara verilen 15 bin TL devlet desteğinin şartları nelerdir

Ev alacaklara verilen 15 bin TL devlet desteğinin şartları nelerdir?

Hükümet tarafından ilk defa ev alacaklar için önemli bir düzenleme yapıldı. İlk kez ev alacak olup konut hesabı açtıracak olan vatandaşlara devlet tarafından 15 bin TL hibe veriliyor. Peki, konut yardımının şartları nelerdir? Kimler 15 bin liralık konut yardımını alabilir? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

16.03.2016Gündem
Birden fazla evi olanlar her durumda vergi ödeyecek

Birden fazla evi olanlar her durumda vergi ödeyecek

Hükümet, 2016 Bütçe Tasarısı’nın ardından uzun zamandan beri beklemede olan Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’nı gündeme taşıma kararı aldı. 2013’de TBMM’ye sevk edilen, kadük olduktan sonra yenilenen, yeni Gelir Vergisi Kanunu için start veriliyor. Tasarının alt komisyona gönderileceği, Maliye Bakanlığı’nın önergeleriyle güncel taleplere göre yenileneceği bildirildi. Yeni düzenleme birden fazla evi olanların evlerini sattıklarında her türlü vergi ödemesi şartını getirecek.

2.03.2016Ekonomi
15 bin lira konut yardımı şartları nelerdir Kimler konut yardımı alabilir

15 bin lira konut yardımı şartları nelerdir? Kimler konut yardımı alabilir?

Devlet tarafından ilk defa ev alacaklar için önemli bir düzenleme yapıldı. İlk kez ev alacak olup konut hesabı açtıracak olan vatandaşlara devlet tarafından 15 bin TL hibe veriliyor. Peki, konut yardımının şartları nelerdir? Kimler 15 bin liralık konut yardımını alabilir? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

29.02.2016Gündem
15 bin liralık konut yardımı nasıl alınacak

15 bin liralık konut yardımı nasıl alınacak

Kendisine ait konutu olmayanların (7 Nisan 2015 tarihi itibariyle) konut alımlarında devlet katkısı alma koşulları belli oldu. Konut hesabı açıp asgari 3 yıl düzenli ödeme yapanlar, ödeme tutarlarına bağlı olarak, konut satın alınca 15 bin TL’ye kadar devlet katkısı alacak. Uygulama 6 ay sonra başlayacak.

26.02.2016Ekonomi
Konut hesabı ve devlet katkısının esasları belirlendi

Konut hesabı ve devlet katkısının esasları belirlendi

Kendine ait konutu olmayanların ilk ve tek konut satın alımlarına destek olmak için açılacak konut hesabı ile devlet katkısına ilişkin esaslar belirlendi. Konut hesabı açıp asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan Türk vatandaşlarına, konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20'sine kadar devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı 15 bin lirayı geçemeyecek. Söz konusu hesap, bankaların yurt içi şubelerinde Türk lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilecek. Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramayacak. Hesaba ödemeler aylık veya üç aylık olarak düzenli şekilde yapılacak, düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olacak.

26.02.2016Ekonomi
Toplumun her kesiminden vatandaşlara Şubat ve Mart müjdesi

Toplumun her kesiminden vatandaşlara Şubat ve Mart müjdesi!

Seçim vaatlerinin yerine getirilmesi için kolları sıvayan hükümet, Şubat ve Mart aylarında yürürlüğe girecek olan düzenlemeler ile vatandaşlara pek çok yenilik sağlayacak. Peki, Şubat ve Mart aylarında yapılacak düzenlemeler hangileri? Ev alacak vatandaşlar için nasıl bir düzenleme yapılacak? Gençlere hangi haklar sağlanacak? İşte detaylar...

3.02.2016Gündem
Ev alana destek sektörü büyütecek

'Ev alana destek' sektörü büyütecek

Ev sahibi olmayan vatandaşların konut edinmesini amaçlayan “konut hesabı” uygulamasına ilişkin yönetmelik çalışmalarının son aşamaya geldiği açıklandı.

14.01.2016Ekonomi
Sınırlı destek

Sınırlı destek

Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca sağlanan muafiyetler Maliye engeline takılıyor. Yasayla sağlanan hakların sahada uygulanamadığı belirtiliyor. Kime nasıl ve ne kadar istisna tanınacağının netleşmesi bekleniyor.

5.01.2016Ekonomi
Ev alana devlet desteği için geri sayım

"Ev alana devlet desteği" için geri sayım

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ev sahibi olmayan vatandaşların konut edinmesini amaçlayan "konut hesabı" uygulamasına ilişkin yönetmelik çalışmalarının son aşamaya geldiğini bildirdi.

5.01.2016Ekonomi
2 kritik konu 2 kritik tarih

2 kritik konu 2 kritik tarih

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dün açıklanan 64. hükümetin 2016 yılı eylem planından milyonları ilgilendiren iki kritik konuda net bir takvim çıktı. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın koordinasyonunda hazırlanan plana göre, yıllardır tartışılan kıdem tazminatında tüm taraflarla görüşülerek 3 ay içinde bir sonuca varılacak ve yasal düzenleme yapılacak.

10.12.2015Ekonomi
İşte partilerin ekonomi vaatleri

İşte partilerin ekonomi vaatleri

Seçimler sonrasında ister koalisyon, ister tek parti olsun bir hükümet kurulması durumunda halen 1000 lira olan en düşük net asgari ücret 1.300 lira olacak görünüyor.

6.10.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

EYT konusunu bir de benden dinleyin

Emeklilikte yaşa takılanların durumunu tartışırken büyük resmi kaçırıyoruz.

25.11.2019

Çeyiz ve konut hesabı mı yoksa BES mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yıllardır eleştirilerin hedefidir; ha keza 2017 yılında başlayan ve tüm çalışanların sisteme girmesini sağlayan otomatik katılım uygulaması da öyle. Kimileri, ‘fonların getirisi yok, birikimler eriyor’ diye şikayet eder, kimileri, ‘devlet katkısı var ama alamıyorsun’ diye eleştirir, kimileri de biraz daha ileri gidip, ‘bu sistem vatandaşın cebinden paraları alıp özel şirketlere aktarma sistemi’ diye yüklenir. Biz, ‘tasarrufa ihtiyacımız var, kurdaki ataklar, ekonomideki dalgalanmaların temel nedeni tasarruf eksikliğimiz, bu işin de tek yolu bireysel emeklilik’ dedikçe; argo tabiri ile ‘hadi oradan’ diyorlar.

18.03.2019

Ev sahibi olmak isteyenlere büyük destek geliyor

GÖZLERDEN kaçtı; Meclis’te görüşmeleri süren ve önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan Torba Yasa Tasarısı’nda, konut hesabı ile ilgili çok önemli düzenlemeler yer alıyor.

8.03.2018