EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Kongo

Kongo ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kongo haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.956 Kongo haberi bulunmuştur.

Kongo Haberleri

Tatbikat röntgencisi

Tatbikat röntgencisi

Ege Denizi'nin uluslararası sularında gerçekleşen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından ‘‘Denizaslanı 2003 Tatbikatı’’ başarıyla son buldu.

8.05.2003Gündem
Havada facia: 160 ölü

Havada facia: 160 ölü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, bir nakliye uçağın arka kapısı 2200 metre yükseklikte koptu, 160 kişi yere çakılarak öldü, 40 kişi yaralandı.

9.05.2003Dünya
Kapı açıldı yolcular uçtu

Kapı açıldı yolcular uçtu

Kongo'da yaklaşık 200 kişi taşıyan Sovyet yapımı Ilyuşin 76 tipi bir nakliye uçağının kapısı havada açıldı. Yolcuların çoğu, 2 bin 200 metreden uçtu, 40 kişi kurtuldu.

9.05.2003Dünya
Kapı açıldı yolcular uçtu

Kapı açıldı yolcular uçtu

Kongo'da yaklaşık 200 yolcu taşıyan Sovyet yapımı İlyuşin 76 tipi nakliye uçağının kargo kapısı havada açıldı. Yolcuların çoğunun aşağıya uçtuğu, sadece 40 kişinin kurtulduğu bildirildi.

9.05.2003Gündem
19 Iraklı, General Franksi dava ediyor

19 Iraklı, General Franks'i dava ediyor

Belçikalı bir avukat, Amerikan askeri harekatının kurbanı olduklarını söyleyen 19 Iraklı müvekkili adına, Irak'taki güçlerinin komutanı General Tommy Franks aleyhinde dava açılması için bugün başvuruda bulunacak.

14.05.2003Gündem
Pigmeler: Bizi yiyenler yargılansın

Pigmeler: Bizi yiyenler yargılansın

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşayan Pigmelerin temsilcileri, hükümet ordusu, gerillalar ve kabile savaşçılarının Pigmeleri öldürüp etlerini yediğini ileri sürerek, bunu yapanların uluslararası mahkemede yargılanmasını istediler.

22.05.2003Gündem
MEDYADAN : Alıntılar

MEDYADAN : Alıntılar

Dekolte donumuza kadar girdi – Bursaspor sizinle gurur duyuyor - Baceoğlu’nun nasırını iyi göremedik – Necmettin Erbakan’ın o içtiğinin bir adı vardır – Koç erkekleri para kazanınca aşk hayatı iyilecekmiş – Biz de kadının günahını alacaktık az kaldı – VE HAFTANIN akla ziyan haber BAŞLIKLARI...

1.06.2003Kelebek
Timle coştular

Tim'le coştular

Normal sezonun MVP'si Tim Duncan'ın 32 sayı, 20 ribaund, 7 blok, 6 asistlik performansı, Spurs'u Nets karşısında 101-89'luk galibiyete taşıdı. Böylece Nets'in 10 maçlık Play-off'taki galibiyet serisi son buldu.

5.06.2003Spor
XX.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Araştırmasına  85 Ülkeden 1200 Sanatçı Katıldı.

XX.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Araştırması'na 85 Ülkeden 1200 Sanatçı Katıldı.

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen, her yıl dünyanın seçkin sanatçılarının jüri üyeliğini yaptığı, “dünyanın 1 numaralı karikatür yarışması” Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 20.yaşı kutlanıyor.23.06.2003Gündem
Kongoda isyanlar sona erdi

Kongo'da isyanlar sona erdi

Ruanda'nın desteklediği isyancı Kongo Demokrasi İttifakı (RCD) lideri Azarias Ruberwa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümetine karşı yürüttükleri savaşın sona erdiğini ve RCD'nin siyasi bir parti haline geldiğini ilan etti.

13.07.2003Dünya
Beyaz Saray CIA raporunu açıkladı

Beyaz Saray CIA raporunu açıkladı

Beyaz Saray, ABD Başkanı George Bush'un, Irak'a karşı girişilen savaş öncesinde bu ülkeyi nükleer silahlara sahip olmaya, bunun için Afrika ülkelerinden uranyum almaya çalışmakla suçlamasına temel oluşturan CIA raporunu bugün kamuoyuna açıkladı.

18.07.2003Dünya
Yalan rapora sorumlu aranıyor

Yalan rapora sorumlu aranıyor

ABD Başkanı George Bush'un, Irak'a karşı girişilen savaş öncesinde bu ülkeyi nükleer silahlara sahip olmaya, bunun için Afrika ülkelerinden uranyum almaya çalışmakla suçlamasına temel oluşturan CIA raporununun sorumluluğu Beyaz Saray görevlilerine yüklendi.

18.07.2003Dünya
Hindistan Çin ile nüfus farkını kapatıyor

Hindistan Çin ile nüfus farkını kapatıyor

Dünyanın ikinci en büyük nüfuslu ülkesi Hindistan, Çin ile arasındaki nüfus farkını kapatıyor. 1 milyar 304 milyon nüfusa sahip Çin'de yıllık nüfus artışı 9,5 milyonken, 1 milyar 65 milyon nüfuslu Hindistan'da 16 milyonu geçiyor.

29.07.2003Ekonomi
Miras iktidarlar

Miras iktidarlar

Azerbaycan'da Haydar Aliyev'in oğlu İlham Aliyev'i hasta yatağından başbakan seçtirmesi, siyasi hanedanları gündeme getirdi. Babaları iktidarda olan bazı becerikli ve aşırı hırslı çocuklar, bir şekilde yönetime gelerek siyasi hanedan oluşturuyorlar.

5.08.2003Dünya
De Soto, Batı Sahraya atandı

De Soto, Batı Sahra'ya atandı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'yu, dünyanın başka sorunlu bölgesi olan Batı Sahra'ya atadı.

7.08.2003Gündem
Ebolaya karşı aşı

Ebola'ya karşı aşı

Amerikan Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nden aşı uzmanı doktor Gary Nabel, maymunlar üzerinde denenen aşının tek bir dozunun, hayvanları Ebola hastalığına karşı koruduğunu belirterek, aşının, akut solunum yolu sendromu (SARS) başta olmak üzere diğer bulaşıcı hastalıklara karşı aşı geliştirilmesi konusunda bilimadamlarını cesaretlendirdiğini söyledi.

Holbrooke: Irakın sınırları yanlış çizilmiş

Holbrooke: Irak'ın sınırları yanlış çizilmiş

ABD'nin eski BM Daimi temsilcisi Richard Holbrooke, Churchill'in Irak'ı 1922'de kurduğu sınırların yanlış olduğunu belirterek, baba Bush'un, 1991'de Türklerle çalışarak bu yanlışı düzeltebileceğini ancak bunun yapılamadığını söyledi.

2.09.2003Dünya
Komşular Irakı yer

Komşular Irak'ı yer

Bosna'daki barışın mimarı ABD'li diplomat Richard Holbrooke, Irak sınırlarının 1922'de Winston Churchill tarafından yanlış çizildiğini, 1991'de baba George Bush ile Türkiye'nin bu hatayı birlikte düzeltme fırsatını kaçırdığını söyledi ve ‘‘Şimdi Türkiye dahil komşuları Irak'tan parçalar koparır ve orta kesimde teröristler kalır’’ dedi.

2.09.2003Dünya
Powell, Irakta 1 tümen Türk askeri istiyor

Powell, Irak'ta 1 tümen Türk askeri istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, en geniş piyade gücüne sahip ordulardan biri olarak Türk ordusunun, asker göndermeye karar verirse, bir tümenle Irak'a gelmesini umduklarını söyledi.

24.09.2003Dünya
Türkiye tümen yollasın

Türkiye tümen yollasın

ABD Dışişleri Bakanı Powell, Türk ordusunun çok geniş insan gücüne sahip olduğunu ve Irak'a asker gönderme kararı alınması halinde bir tümen beklediklerini söyledi.

24.09.2003Dünya
Soyları tehlikede dağ gorilleri sayılacak

Soyları tehlikede dağ gorilleri sayılacak

Bilim adamları, soyları hızla tükenmekte olan, Afrika'nın dağlık bölgelerinde yaşayan gorilleri 14 yıllık aradan sonra saymaya karar verdiler. Dağ gorilleri, başrolünü, Diane Fossey'i canlandıran Sigourney Weaver'in oynadığı "Gorillas in the Mist" filmiyle kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı.

7.10.2003Gündem

Yazar Sonuçları

‘Deprem Vahit’ten yeni bir iddia

DEPREM konusunda 1999'dan beri araştırmalar yapan ve bu konuda bir cihaz geliştiren Vahit Okumuş (Deprem Vahit) ile üç yıldan beri konuşmuyorduk. Dün aradığında ‘‘Size önemli bir kayıt düşmek istiyorum’’ dedi.

11.06.2003

Yaban kent: Termessos

Termessos, hem arkeolojik hem de biyolojik olarak halen sırlarla dolu. Mütevazı bir insan gibi sessizce Güllük Dağı'nın bin metre yüksekliğindeki kartal yuvasını andıran doğal platformunda duruyor.

9.08.2003

Vatanı korumak uğruna Yemen'in de ötesine, Burma'ya kadar gitmiştik

‘‘Mehmetçik'in kanını Galiçya'da, Yemen'de akıttık. Niçin akıttığımızı hálá soruyoruz’’ diyenlere Ertuğrul Özkök dün çok güzel bir cevap verdi ve ‘‘Mehmetçik orada can verdi, Çünkü oraları vatan toprağı idi. Savunduğumuz yer vatandı’’ dedi.

16.08.2003

Yüzsüz Hollanda

“İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika, Felemenk, Hollanda, Türkiye’nin merkezi Ankara!” diye bir çocuk oyunu tekerlemesi vardı. Ve tekerleme şöyle devam ederdi: “Ankara’nın Kız Lisesi, kudurmuş talebesi!”

4.09.2003