EKSTRA
MENÜ

Klor

Klor haberleri sayfasında güncel ve son dakika Klor hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.182 Klor haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Klor Haberleri

Kırk kilit otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Kırk kilit otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Kırk kilit otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Kırk kilit otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Yol kenarlarında yetişebilen kırk kilit otu, doğada bulunan faydalı bitki türleri arasında yer alıyor. Kullanımı kolay olan bu bitki, yüzyıllardır insan hastalıklarının tedavisinde tercih ediliyor. Kırk kilit otu nedir, nasıl kullanılır, faydası nedir, hangi mevsimde bulunur, zararları var mıdır, yetiştiriciliği mümkün müdür sorularının yanıtlarını sizin için derledik.

Mumbar nasıl temizlenir Evde kuzu şırdan nasıl temizlenir

Mumbar nasıl temizlenir? Evde kuzu şırdan nasıl temizlenir?

Mumbar özellikle Adana ve bölgesinde çok sevilen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Son zamanlarda ise pek çok kişi tarafından tüketilmeye başlanmıştır. Sakatat sevenlerin lezzetine doyamadığı bu yiyeceğin evde de hazırlanması mümkün olmaktadır. Ama hazırlama aşamasında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Mumbar yemeği bumbar olarak ta bilinmektedir. Mumbar doğru şekilde temizlenmezse hastalığa neden olabilir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Tuz (Nacl) nedir, asit mi baz mı ve polar mı apolar mıdır Nacl yayın adı sodyum klorür ph değeri ve kullanım alanları

Tuz (Nacl) nedir, asit mi baz mı ve polar mı apolar mıdır? Nacl yayın adı sodyum klorür ph değeri ve kullanım alanları

NaCl, halk içerisinde sofra tuzu yani yemek tuzu olarak bilinir. Asitler ve bazların nötralleşme tepkimeleri sonucunda meydana gelir. Pek çok faydası ve kullanım alanı vardır. Peki, Tuz (NaCl) nedir, asit mi baz mı ve polar mı apolar mıdır? NaCL yayın adı Sodyum Klorür ph değeri ve kullanım alanları nelerdir? Sizin için tüm detayları ile derledik.

2.10.2021Araştırma
Hcl nedir ve asit mi baz mıdır Hidroklorik asit Ph değeri ve kullanım alanları

Hcl nedir ve asit mi baz mıdır? Hidroklorik asit Ph değeri ve kullanım alanları

İnsanlar arasında tuz ruhu olarak bilinen hidroklorik adı verilen madde çeşitli kimyasal tepkimelerle oluşmuş güçlü bir bileşik olarak bilinmektedir. Özellikle temizlik alanında olmak üzere PVC yapımında, organik maddelerin üretilmesinde ve demir çelik sektöründe de bu bileşikten faydalanılmaktadır. Faydalı alanlarda kullanılmasının yanı sıra hidroklorik adı verilen bu bileşik zehirli bir içeriğe de sahip olmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Peki, HCL nedir ve asit mi baz mıdır? Hidroklorik asit PH değeri nedir ve kullanım alanları nereler olmaktadır? İşte, HCL hakkında bilinmesi gereken detayları derledik.

1.10.2021Araştırma
Bakan Varank duyurdu 2023’e kadar 10’a ulaşacak...

Bakan Varank duyurdu! 2023’e kadar 10’a ulaşacak...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yürütücülüğünü Bilişim Vadisi’nin yaptığı Açık Kaynak Platformu 42 Kocaeli’nin açılışını yaptı. Varank, "Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin unicorn sayısı, 5’e ulaştı. İnşallah 2023 yılına kadar da 10’a ulaşacak" dedi.

30.09.2021Ekonomi
Lahana suyu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır Lahana suyu zayıflatır mı ve neye iyi gelir

Lahana suyu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır? Lahana suyu zayıflatır mı ve neye iyi gelir

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve çok sıklıkla tercih edilen lahana suyu, hem kolay bir şekilde kilo vermeye hem de sağlıklı olmaya yardımcı olduğundan çok sık tüketilmektedir. Lahana suyunun kaynatılıp tüketilmesi hem rahatsızlıkları gidermekte hem de bir başka açısından vücut içerisindeki ödemleri yok etmektedir. Peki, lahana suyu faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Lahana suyu zayıflatır mı ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
ABDde beyin yiyen amip paniği Şehirdeki tüm parklar kapatıldı

ABD'de 'beyin yiyen amip' paniği! Şehirdeki tüm parklar kapatıldı

ABD'nin Texas eyaletindeki Arlington kentindeki su temalı bir çocuk parkında, nadir görülen beyin yiyen amip ile enfekte olan çocuk baygın bulundu. Hastaneye kaldırılan ve kimliği açıklanmayan çocuk 6 gün sonra hayatını kaybetti. Talihsiz çocuğun ölümü sonrası inceleme başlatıldı ve şehirdeki tüm su temalı parklar kapatıldı.

29.09.2021Dünya
Deniz suyunu içebilir miyiz Sıfır Gününe doğru hızla ilerlerken...

Deniz suyunu içebilir miyiz? 'Sıfır Günü'ne doğru hızla ilerlerken...

Dünya'daki su kaynaklarının sadece yüzde 2,5’i tatlı su. Bunların da yaklaşık yüzde 70’i buzullar içinde. Yani erişebileceğimiz tatlı su miktarı, dünyanın toplam su varlığının yüzde 1’inden bile daha az. Ve yerküredeki sular hızla tükeniyor. Buzulların tamamen erimesini beklemeyeceksek geriye tek bir seçenek kalıyor: Deniz sularını içilebilecek hale getirmek. Peki bu mümkün mü? İşte Avşa Adası örneğinden hareketle bu sorunun cevabı ve Türkiye'yi de tehdit etmeye başlayan Sıfır Günü alarmı...

19.09.2021Gündem
Esenlerde havuza giren 5 kişi hastaneye kaldırıldı

Esenler'de havuza giren 5 kişi hastaneye kaldırıldı

Esenler'de yüzme havuzunda patlayan borudan akan aşırı klordan etkilenen 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

16.09.2021Gündem
13 Mayıs hangi burç ve burcu ne 13 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

13 Mayıs hangi burç ve burcu ne? 13 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Herkes doğum gününü ya da sevdiği bir günün dünya da ne ifade ettiğini öğrenmek isteyebilir. Bu tarihlerden bir tanesi de 13 Mayıs’tır. 13 Mayıs hangi burçtur? 13 Mayıs yükseleni nedir? 13 Mayısta doğanların özellikleri nelerdir? 13 Mayıs gününde yaşanan tarihi olaylar nelerdir? 13 Mayıs gününde doğan ünlüler kimlerdir? Sizler için 13 Mayıs günün ile ilgili merak edilenleri detayları ile derledik.

12.09.2021Burçlar
Elektronegatiflik Nasıl Artar Elektronegatiflik Nasıl Sıralanır, Elektron İlgisi Neye Göre Artar

Elektronegatiflik Nasıl Artar? Elektronegatiflik Nasıl Sıralanır, Elektron İlgisi Neye Göre Artar?

Elektronegatiflik kavramı kimya biliminin önemli bir konusu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kavram kimya alanında bazı görevleri yerine getirmek amacı ile kullanılmakta olan bir güç şeklinde geçmektedir. Elektronegatifliğin ne demek olduğunu, elektronegatifliğin nasıl sıralandığını ve elektron ilgisinin neye göre arttığını derledik.

24.08.2021Araştırma
Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Nelerdir Ve Hangileridir Asit Yağmurlarını Oluşturan Gazların İsimleri

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Nelerdir Ve Hangileridir? Asit Yağmurlarını Oluşturan Gazların İsimleri

Hava olaylarına baktığımız zaman birçok farklı olayın yaşandığını rahatlıkla görebiliriz. Bu olaylardan biriside asit yağmurlarıdır. Asit yağmurları birçok nedenden dolayı oluşabilir ve farklı özellikleri bulunmaktadır. Asit yağmurlarına neden olan gazlar nelerdir ve hangileridir? Asit yağmurlarını oluşturan gazların isimleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

21.08.2021Araştırma
Nacl nedir, nerede kullanılır Nacl polar mı apolar mı

Nacl nedir, nerede kullanılır? Nacl polar mı apolar mı?

Nacl halk arasında tuz olarak bilinen bir bileşiktir. NaCl açılımı sodyum klorür'dür. İyonik bir bileşik olup sodyum ile klor elementlerinden meydana gelir. Günlük yaşamın içerisinde önemli bir kullanım alanın varlığı söz konusudur. Nacl nedir, nerede kullanılır? Nacl polar mı apolar mı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
İskilip Belediyesi sıvı klor satın alacak

İskilip Belediyesi sıvı klor satın alacak

İskilip Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Sıvı Klor (Sodyum Hipoklorit solüsyonu %12,5 aktif klor) alımı yapacak.

15.07.2021Ekonomi
Laksatif etki nedir Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları

Laksatif etki nedir? Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları

Sağlık konusunda önemli olan unsurlar içerisinde Laksatif etki geliyor. Pek çok kişi ise bu etkinliğin olduğunu merak etmekte ve öğrenmeye çalışmaktadır. Peki, Laksatif etki nedir? Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları üzerine merak edilenler.

15.07.2021Araştırma
Yaz sıcağında onlara göz kulak olalım

Yaz sıcağında onlara göz kulak olalım

Dünyayı paylaştığımız hayvan dostlarımızın bakımı hepimizin görevi. Sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklerle birlikte martıları, ebabilleri ve kirpileri de düşünüp hepsine uygun su kapları kullanabiliriz. Sokak hayvanlarının ömrünün kısa olmasının en önemli sebeplerinden biri susuzluk. Evcil hayvanlarımızın da sıcakta özel bakıma ihtiyacı olduğunu hatırlayıp sık sık şampuansız yıkarsak serinlemelerine yardımcı olabiliriz.

11.07.2021Hürriyet Pazar
İzmirde şebeke suyundan fenalaştıklarını iddia eden çok sayıda kişi hastaneye başvurdu

İzmir'de şebeke suyundan fenalaştıklarını iddia eden çok sayıda kişi hastaneye başvurdu

İzmir'in Buca ilçesinde şebeke suyu kullandıktan sonra fenalaştıklarını öne süren çok sayıda vatandaş hastaneye başvurdu.

21.06.2021Haber
İzmirde gece yarısı onlarca kişi hastanelik oldu Şebeke suyu şüphesi...

İzmir'de gece yarısı onlarca kişi hastanelik oldu! Şebeke suyu şüphesi...

İzmir'in Buca ilçesinde şebeke suyu kullandıktan sonra fenalaştıklarını öne süren çok sayıda vatandaş hastaneye başvurdu.

21.06.2021Gündem
Bucada şebeke suyundan zehirlenme iddiası

Buca'da şebeke suyundan zehirlenme iddiası

İzmir'in Buca ilçesinde şebeke suyu kullandıktan sonra fenalaştıklarını öne süren çok sayıda vatandaş hastaneye başvurdu. İZSU konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gaziemir ilçesinde şebeke suyunun tat ve kokusunu etkileyen kısa süreli bir arıza yaşandığı ancak bu sorunun insan sağlığına olumsuz bir etkisinin bulunmadığı belirtti.

21.06.2021Gündem
Elektroliz Nedir, Ne İşe Yarar Elektroliz Nerelerde Kullanıılır, Nasıl Yapılır

Elektroliz Nedir, Ne İşe Yarar? Elektroliz Nerelerde Kullanıılır, Nasıl Yapılır?

Elektroliz kavramı kaplama ve metalurji ve alanlarında fazlaca uygulanan bir yöntemi tanımlamak amacı doğrultusunda kullanılır. Elektroliz nedir, ne işe yarar? Elektroliz nerelerde kullanılır, nasıl yapılır sorularının yanıtlarını sizler için detaylarıyla birlikte derledik.

10.06.2021Araştırma
Peruda neler oluyor Türkler anlatıyor: Bir gün kadınlar, bir gün erkekler...

Peru'da neler oluyor? Türkler anlatıyor: Bir gün kadınlar, bir gün erkekler...

Güney Amerika ülkesi Peru, salgının başında pek çok ülkeden önce tedbirler aldı, hatta biraz tuhaf önlemler de tercih etti. Ancak şimdilerde ülke, mezarlıklarda yer bulamayacak kadar zor bir süreçten geçiyor. Ülkede resmi ölü sayısı, hükümetin incelemeleri sonucunda yaklaşık üç kat yükseltildi. Orada yaşayan Türklerden de görüşler alarak Peru’daki son durumu mercek altına aldık...

5.06.2021Dünya
Son dakika: Ankara’da yangın paniği Trafik durma noktasına geldi… Canlı yayında zor anlar

Son dakika: Ankara’da yangın paniği! Trafik durma noktasına geldi… Canlı yayında zor anlar

Ankara’da kimyasal madde fabrikasında yangın çıktı. Yangın nedeniyle trafikte yoğunluk yaşanırken, itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Vali Vasip Şahin olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yaptı. Çok sayıda iş yerinin alevler içerisinde kaldığı yangın, itfaiye ekiplerinin yaklaşık 6 saat süren müdahalesi sonucu söndürüldü. CNN TÜRK Spikeri Semiha Şahin olay bölgesinde dumandan etkilenen Mustafa Berber için, ‘Sen bir nefes al, uzaklaş hızla’ derken muhabirin zor anları kameraya yansıdı.

3.06.2021Gündem
Serum Nedir Serum Neyden Yapılır Serumun İçinde Neler Var

Serum Nedir? Serum Neyden Yapılır? Serumun İçinde Neler Var?

Serum, hastanelerde sıkça kullanılan bir tür çözeltidir. Hastanelerde en yaygın olarak kullanılan serum çözeltisi ise, %0.9 oranında tuz içerikli olan (serumun litresi başına 9 gram) "tuzlu sudur" dur. Serum nedir? Serum neyden yapılır? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

26.05.2021Sağlık
Hcl Nedir Hidroklorik Asit Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır

Hcl Nedir? Hidroklorik Asit Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

HCL diğer tabiri ile hidroklorik asit, klor ve hidrojen elementlerinin kimyasal tepkimesi neticesinde meydana gelen kuvvetli bir kimyasal bileşiktir. Sizin için çok sıklıkla sorulan HCL nedir? Hidroklorik asit ne işe yarar, nerelerde kullanılır sorularının yanıtlarını tüm detayları ile birlikte derledik.

26.05.2021Sağlık
Su Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Su Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Su Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Su Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kişilerin farklı nedenlerden alerji sorunu yaşaması söz konusu olabilmektedir. Su alerjisi de alerji türlerinden bir tanesidir. Akujenik ürtiker denen alerji pek çok kişi tarafından hayatlarında bir kez yaşadıkları bir durumdur. İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Bambu Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Bambu Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Bambu Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Bambu Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Bambu nedir? Bambu çiçeğinin özellikleri nelerdir? Bambu çiçeği nasıl yetiştirilir? Bambu çiçeği bakımı nasıldır? Bambu çiçeği nasıl ekilir? Bambu çiçeği nasıl çoğaltılır? Bambu çiçeği Latince adı nedir? Bambu çiçeği nasıl sulanır? Bambu çiçeği evde yetiştiriciliği yapılabilir mi? Bambu çiçeği ve özellikleri hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

30.04.2021Bitki Bakımı
Dışişleri Bakanlığından Suriyede rejim güçlerinin kimyasal silah kullanımına tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye'de rejim güçlerinin kimyasal silah kullanımına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de rejim güçlerinin Şubat 2018'de Serakib'de kimyasal silah kullanımının uluslararası hukukun vahim bir ihlalini oluşturduğunu belirterek, saldırıların sorumlularının cezasız kalmaması çağrısını yineledi.

14.04.2021Dünya
Lahana Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır Lahana Kürü Faydaları Ve Tarifi

Lahana Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır? Lahana Kürü Faydaları Ve Tarifi

Zengin besin değerleri, düşük kalorisi ve vitaminleri sayesinde lahana, en başta Karadeniz bölgesi olmak üzere ülkenin her bölgesinde severek tüketilen bir besindir. Sağlığa oldukça faydalı olan bu besinin en dikkat çekici özelliği ise lahananın suyundan yapılan lahana kürüdür. Lahana kürü nedir, nasıl yapılır ve lahana kürü faydaları ve tarifi nedir tüm detaylarıyla derledik.

Jakarlı Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Jakarlı Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Jakarlı Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Jakarlı Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Jakar adı verilen dokuma makinelerinin esası Türklerden geliyor. Türkler, eski nakışlı kumaşları el tezgahlarında dokurlardı. Bu tezgahların kumaş nakışlarına göre gereken çözgü tellerini kaldırmak ve aralarından renkli iplikleri geçirmek üzere kurulan bir sistem kullanılırdı. Çin tezgahı da denilen bu tezgahlar, Joseph-Marie Jacquard isminde bir Fransız mekanik alim tarafından makineleştirilmiş olup bu makineler Jakar tezgah adını almıştır. Peki bu makinelerde üretilen Jakarlı kumaş nedir, nasıldır ve terletir mi? Jakarlı kumaş özellikleri ve kullanım alanları hakkında detayları derledik.

Sodyum hipoklorit, mayi klor ve dozaj pompası alınacaktır

Sodyum hipoklorit, mayi klor ve dozaj pompası alınacaktır

Kayseri Su Kanal İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ) tarafından sodyum hipoklorit, mayi klor ve dozaj pompası alımı yapılacak.

8.04.2021Ekonomi
Maden Suyunun Faydaları Neler Maden Suyu ve Soda Arasındaki Farklar

Maden Suyunun Faydaları Neler? Maden Suyu ve Soda Arasındaki Farklar

Maden suyu, içerdiği zengin mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Bu nedenle vücuda sayısız faydası vardır. Genellikle soda ile karıştırılan maden suyunun farklarına ve faydalarına gelin birlikte bakalım.

2.04.2021İyi Yaşam
Beyni erken yaşlandıran 6 önemli tehlike

Beyni erken yaşlandıran 6 önemli tehlike

Beyniniz yaşlanmaya hazır mı? TUİK verilerine göre; ülkemizde 65 yaş üzeri birey sayısı 10 milyon civarında ve 2040 yılında bu rakamın 16 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Tıp alanındaki gelişmeler de yaşam sürelerinin uzamasını sağlıyor. Toplumdaki yaşlı bireylerin oranı her geçen gün artarken, bilimsel çalışmalarla yeni soruların yanıtları aranmaya başlandı: İleri yaşlara ulaşmayı başaran bir bireyin beyni diğer organları kadar sağlıklı kalabilecek mi? Bir bireyin böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri ve kalbi sağlıklı kalırken, beyni bu organlara oranla daha hızlı yaşlanabilir mi? Peki beynimizi hızla yaşlandıran faktörler neler? Nöroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin beynimizde hasar oluşturan 6 problemi anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!

16.03.2021Sağlık
Maske kullanımında buna dikkat Nemli maske koruyuculuğunu kaybediyor

Maske kullanımında buna dikkat! Nemli maske koruyuculuğunu kaybediyor

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, nemlenen veya ıslanan maskelerin koruyuculuğunu tamamen kaybettiğini, bunun yanı sıra ciltte temasa bağlı egzama ve kurdeşen oluşabildiğini belirtti.

16.02.2021Gündem
Yüzme derslerinden muafiyete ‘tıbbi neden’ zorunluluğu

Yüzme derslerinden muafiyete ‘tıbbi neden’ zorunluluğu

Fransa’da kamuya açık alanlarda 18 yaşın altındaki kızların başörtü takmasının yasaklanmasını isteyen Fransız Bakan Marlene Schiappa, okullarda kız-erkek karışık yüzme derslerinden muaf olmak için tıbbi neden bildirilmesinin zorunlu kılınmasında ısrar etti.

12.02.2021Avrupa
Evdeki hava kirliliği çocuklardaki astımı tetikliyor

Evdeki hava kirliliği çocuklardaki astımı tetikliyor

Ev içi kirleticilerin çocuklarda astımı tetiklediğini söyleyen Doç. Dr. Nacaroğlu, “Pandemi döneminde çocuklar günün büyük bir kısmını kapalı ortamda geçiriyor. Bu nedenle astımı olan çocuk hastalarda iç ortam koşulları daha da önemli hale geldi. Astımlı çocuğun izleminde, ataklarının ve astım bulgularının önlenmesi için çok çeşitli olabilen bu tetikleyici hava kirleticilerinin ve irritanların belirlenmesi; ayrıca maruziyetin önlenmesi çok önemlidir” dedi.

10.02.2021Sağlık
Prof. Dr. Ahmet Akçay  “Maske takmak astımı tetiklemez”

Prof. Dr. Ahmet Akçay “Maske takmak astımı tetiklemez”

Maske, artık günlük hayatımızın bir parçası. Ancak çocuklara maske taktırmak hem çok zor hem de aileler maskenin yaratabileceği sağlık riskleri konusunda endişeli.

8.02.2021Sağlık
Okullar ne zaman (hangi sınıflar) açılacak İşte okulların açılış tarihi ve yüz yüze eğitimin detayları...

Okullar ne zaman (hangi sınıflar) açılacak? İşte okulların açılış tarihi ve yüz yüze eğitimin detayları...

Okulların ne zaman açılacağı bir süredir ana gündem konularından biriydi. Binlerce ve öğrencinin günlerdir merak ettiği yüz yüze eğitimin detayları belli oldu. Yüz yüze eğitim takvimi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan illere gönderilen yazıda, yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatlerinin okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirleneceği duyuruldu. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek. Peki, Okullar ne zaman (hangi sınıflar) açılacak? İşte okulların açılış tarihi ve yüz yüze eğitimin detayları...

5.02.2021Gündem
Okullar COVID-19 tedbirleriyle açılacak

Okullar COVID-19 tedbirleriyle açılacak

15 Şubat'tan itibaren başlayacak yüz yüze eğitim döneminde Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan ‘COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan tedbirler uygulanacak. Uygun şartları taşıyan sınıflarda aynı anda en fazla 15 öğrenci bulunabilecek. Sınıflar, çalışma salonları, yemekhane ve kantin gibi toplu kullanım alanları, sosyal mesafenin korunması amacıyla kişiler arasında en az bir metre olacak şekilde düzenlenecek. Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde olmayacak, çapraz oturma planı uygulanacak, temaslı takibi için öğrencilerin sürekli aynı yerde oturması sağlanacak. Sınıfta yüksek sesle aktivite yapılmayacak, öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek ve teneffüsler sınıflar arasında sırayla yapılacak.

4.02.2021Eğitim
Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavi Şekilleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavi Şekilleri

Saçlarımızın cansızlaşmasına, kırılmasına ve dökülerek seyrekleşmesine sebep olan çok sayıda unsur vardır. Uygulanacak tedavi saç dökülmesinin nedenlerine göre belirlenir. Saç dökülmesi mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Belirli oranda dökülmeler normal kabul edilir, aşırısında ise altında yatan sebepler incelenir.

28.01.2021Kişisel Bakım

Yazar Sonuçları

Konser sektörünü kurtaracak maddeler

Bedava bilete son verilsin, konserde konuşanı alandan atalım, fotoğraf veya video çekenin telefonunu parçalayalım.

9.09.2021

Tatil sonrası cilt bakımı neden önemli?

Tatilde güneş, klor ve tuzlu su cildi yıpratarak kuruluğa sebep olmaktadır. Kuruluk sonrası cilt tipine göre hassasiyet ve kaşıntı sorunlarına da zemin oluşturabilir. Tatil dönüşü yorgun ve yıpranan cilt tatil dönüşünde geç kalınmadan toparlanmalıdır.

20.08.2021

Göz sağlığınız için dikkat etmeniz gereken 6 havuz kuralı

Havuz kuralı denince aklınıza “atlamak yasaktır”, “bonesiz girmek yasaktır” gibi kurallar geliyor olabilir. Ama göz sağlığımız için dikkat etmemiz gereken havuz kuralları başka…

17.08.2021

Tatilde göz problemleri için ilk yardım önerileri

Tatildeyken başınıza gelebilecek göz problemleri canınızı sıkmasın.

28.07.2021

Bunun kime ne faydası var

Gün geçmiyor ki müzik sektöründe bizi eğlendirecek bir hadise yaşanmasın.

17.06.2021

Yazın göz kuruluğunu önlemenin 7 yolu

Yazın klimalı ortamlarda fazla kalmaya bağlı olarak göz kuruluğunuz artabilir.

16.06.2021

Sperm nedir? Nasıl oluşur?

Erkek üreme hücresine sperm denir. Sperm bir sıvı ile karışarak vücuttan dışarıya atılır. Buna meni veya semen denir.

9.05.2021

Maske ve Dermatolojik Sorunlar

Covid-19 salgını virüs içeren damlacıklar ve nesneler yoluyla bulaşır. Konuşma, hapşırma ve öksürme sırasında damlacıkların dağılmasını önlemek için maske takılması gereklidir. Deri, vücudun ilk savunma bariyeridir ve bu nedenle, Covid-19'un yayılmasını önlemek için deri bütünlüğünü korumak da çok önemlidir. Maske kullanımı sonucunda deride bir takım dermatolojik problemler ortaya çıkabilir.

22.02.2021

Çocuklarda azalan solunum yolu enfeksiyonlarının sebebi maske kullanımı mı?

Koronavirüs pandemisi ile birlikte maskenin rutin yaşamımıza girmesi çocuk acil ve genel pediatri polikliniklerde ciddi oranda solunum yolu enfeksiyonlarının azaldığını görmekteyiz, her yıl sonbahar ve kış aylarında çocuk acillerde sıkça gördüğümüz, solunum yolu sıkışıklığı için nebulizatör tedavisi alan çocukları bu yıl çok az gördük, bu azalmada en etkin faktör tabii ki maskenin rutin hayatımıza yoğun olarak kullanılmasıdır.

18.02.2021