EKSTRA
MENÜ

Kısırlık

Kısırlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kısırlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.481 Kısırlık haberi bulunmuştur.

Kısırlık Haberleri

Meme protezi normal karşılanıyor, penis protezi ayıplanıyor

Meme protezi normal karşılanıyor, penis protezi ayıplanıyor

Ürolog Hüseyin Serhat Kerman, erkeklerin ’ayıplanma ve alay konusu olma’ gibi nedenler yüzünden cinsel sorunlarına çözüm arayamadıklarını söyledi. Dr. Kerman, "Kadınlarda meme protezi normal karşılanırken, erkeklerde eksiklik giderici penis ve testis protezleri kabullenilmiyor, ayıp sayılıyor" dedi.

4.01.2019Sağlık
Trans yağ nedir Trans yağlar hakkında bilinmesi gerekenler

Trans yağ nedir? Trans yağlar hakkında bilinmesi gerekenler

Unlu mamullerden, hazır yiyeceklere, patates kızartmasından gofret ve çikolataya kadar çok geniş bir yelpazede kullanılan trans yağlar, birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, trans yağların, koroner kalp hastalığı ve inme riskini artırmasının yanında, tip 2 diyabet, insülin direnci, metabolik sendrom, obezite ve kanser gibi birçok hastalığa neden olduğunu söylüyor. Peki, trans yağ nedir?

4.01.2019Sağlık
Prof. Dr. Canan Karatay Karatay uyardı: Sizi koyun haline getiriyor

Prof. Dr. Canan Karatay Karatay uyardı: 'Sizi koyun haline getiriyor'

HER türlü hastalığın sebebinin gluten olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, '20 türlü hastalığa neden oluyor,bu bilimsel olarak gösterilmiştir. Çünkü vücuda girdiği zaman dost bakterileri öldürüyor, bağımlılık yapıyor sizi 'koyun' haline getiriyor' dedi.

23.12.2018Gündem
Hacamat Nedir Faydaları Nelerdir

Hacamat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hacamat, yüzyıllardır bir sağlık yöntemi olarak biliniyor. Son dönemlerde ise yeniden popüler oldu. Sağlığa çok sayıda faydası olan hacamat nedir? Faydaları nelerdir?

Jinekoloji nedir Jinekolog ne demek

Jinekoloji nedir? Jinekolog ne demek?

Gündemdeki haberlerin ardından jinekoloji ve jinekolog terimleri bir kez daha gündeme geldi. Jinekoloji, hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar. Peki, jinekoloji nedir? Jinekolog ne demek?

7.12.2018Gündem
Bebek Demek Emek Demek

Bebek Demek Emek Demek

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM) ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği’nin infertilite hakkında farkındalığı artırmak için başlattıkları “Bebek Demek Emek Demek” projesi lansmanı İstanbul’da gerçekleştirildi.

1.12.2018Etkinlikler
Gebe Kalamamanızın Sebebi DNA Hasarı Olabilir

Gebe Kalamamanızın Sebebi DNA Hasarı Olabilir

Son yıllarda özellikle çevresel faktörler ve anne olma yaşındaki artış, bebek sahibi olmayı zorlaştırıyor. Öte yandan kısırlık sayısında da ciddi bir artış gözleniyor. Özellikle erkek nedenli kısırlığa bakıldığında, sayı ve hareket bozuklukları başı çekiyor. Genetiği bozuk spermler hem gebelik oluşmasına engel oluyor hem de düşüklere neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Erken ameliyata ceza gelecek

Erken ameliyata ceza gelecek

Sağlık Bakanlığı, obezite merkezlerinin kurallarını belirledi. Beden kitle indeksi 30’un altında olan hiç kimse cerrahi müdahaleye yönlendirilemeyecek. Aksi halde ceza kesilebilecek. Kişi ve doktorlar obezite sözleşmesi imzalayacak.

20.11.2018Gündem
Kimyasal gebelik çocuk sahibi olmaya engel değil

Kimyasal gebelik çocuk sahibi olmaya engel değil

Kimyasal gebelik, yumurtanın olması gerektiği gibi döllenememesi neticesinde oluşan bir gebelik türüdür. Kimyasal gebelikten korkulmaması gerektiğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, kimyasal gebeliğin çocuk sahibi olmaya engel olmadığını da belirtti.

Polikistik over sendromunun 12 belirtisi

Polikistik over sendromunun 12 belirtisi

Polikistik over sendromu (PKOS) nedir? Polikistik over sendromu hangi problemlere neden olur? Belirtileri nedir ve tedavisi nasıl yapılır? Polikistik over sendromu kısırlığa neden olur mu? Aklımıza takılan tüm soruları Op. Dr. Sibel Kaya anlatıyor.

19.11.2018Sağlık
Hiç adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi

Hiç adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi?

Adet düzensizliği hamile kalmaya engel mi? Adet düzensizliği kısırlığa neden olur mu? Hiç adet görmeyen bir kadın hamile kalabilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Selen Sakar Ecemiş anlatıyor.

19.11.2018Sağlık
Gebelikte miyom düşüğe neden olur mu

Gebelikte miyom düşüğe neden olur mu?

Kadınların vücutları birçok zararsız kitleye ev sahipliği yapıyor. Hatta çoğu kadın bu kitlelerle aynı bedeni paylaştığını yaşamı boyunca öğrenmeyebiliyor. Bu kitlelerin başında ise miyomlar geliyor. Çoğu zaman tehlikesiz gibi görünse de söz konusu hamilelik olduğunda ekstra dikkat gerektiren miyomlar, kendilerinden beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, miyomların gebeliğe etkilerini anlatıyor.

Sağlığınız yüzünüzden okunuyor

Sağlığınız yüzünüzden okunuyor

Günümüzde hastalıkların teşhis edilmesinde yeni ve modern yöntemler kullanılıyor. Ancak bazı sinsi ilerleyen ve geç belirti veren hastalıkların, yüze ve vücuda yansıyan işaretleri de bireyi erken dönemde bir uzmana başvurması konusunda uyarabiliyor.

2.11.2018Sağlık
Sperm kalitesini ve doğurganlığı artıran üreme diyeti

Sperm kalitesini ve doğurganlığı artıran üreme diyeti

Beslenmedeki değişiklikler doğurganlığı artırıyor. Peki kadınlarda gebe kalma şansını artırmak ve erkeklerde de sperm kalitesini düzeltmek için ne yemeli, ne yememeli? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sizler için mükemmel bir üreme diyeti hazırladı.

31.10.2018Sağlık
Goji Berry nedir Faydaları nelerdir

Goji Berry nedir? Faydaları nelerdir?

Goji Berry nedir sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Kurt üzümü olarak da bilinen Goji Berry'nin birçok faydası bulunuyor. Peki, Goji Berry nedir? Faydaları nelerdir?

24.10.2018Sağlık
Elektrik aktivasyonu yöntemi kısırlığa umut oluyor

Elektrik aktivasyonu yöntemi kısırlığa umut oluyor

Son 10 yıldır, erkek kısırlığının tedavisinde çığır açan teknolojik gelişmelere bir yenisi daha eklendi: Elektrik aktivasyonu. Uzmanlar, bu yöntemle özellikle menide hiç canlı sperm hücresi bulunmayan veya olgun olmayan sperm hücresi bulunan erkeklerin dahi çocuk sahibi olabileceğine dikkat çekti.

22.10.2018Sağlık
Kriyoteknoloji tüp bebek alanında bir çığır açtı

Kriyoteknoloji tüp bebek alanında bir çığır açtı

Teknolojinin hızla gelişmesi, bilim adamlarının uzun yıllar üzerinde çalıştığı ‘tüp bebek tedavisini de yeni ve çok daha umut verici bir noktaya getirdi. Özel birtakım kimyasallar yardımı ile yapılan biyolojik materyallerin dondurulması işlemi olan 'kriyobiyoloji' bu noktadaki en önemli gelişmelerden biri olarak öne çıkıyor.

Düşük çinko doğurganlığı etkiliyor

Düşük çinko doğurganlığı etkiliyor

Çinko eksikliğinin yumurta gelişimini bozarak kısırlığa neden olduğunu saptandı. Çinko eksikliği olan kadınlar, gebe kalma konusunda güçlük çekiyor.

Bu ürünleri mutfağınıza bile sokmayın

Bu ürünleri mutfağınıza bile sokmayın

Trans yağların insan hayatını olumsuz etkileyen birçok hastalığa yol açtığını belirten Doç. Dr. Ümit Aydoğan, bu yağları içeren ürünlerin kesinlikle mutfağa sokulmaması gerektiğini söyledi.

1.10.2018Sağlık
Yeni evlenen çiftler için 8 maddede cinsellik

Yeni evlenen çiftler için 8 maddede cinsellik

Yeni evli çiftler cinsellikle ilgili neleri yanlış biliyor? Sağlıklı bir cinsel yaşam için nelerin bilinmesi gerekiyor. Evlenmek üzere olan çiftlerin cinsellikle ilgili en fazla neleri merak ediyor?

28.09.2018Sağlık
Sevgilisinin küçük kızına tecavüz etti İfadesi pes dedirtti...

Sevgilisinin küçük kızına tecavüz etti! İfadesi pes dedirtti...

Eskişehir'de sevgilisinin kızına tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılan sanık, savunmasında adeta 'bu kadarına pes' dedirtti.

28.09.2018Gündem
Keten tohumu faydaları nelerdir Metabolizmayı güçlendiriyor

Keten tohumu faydaları nelerdir? Metabolizmayı güçlendiriyor!

Keten tohumu, yapılan klinik çalışmalarda kanser hastalığında önleyici etkileri, kolesterol seviyesinde düşüş sağladığının gözlemlenmesi, altenatif tıp alanında sıklıkla kullanılmasına olanak sağlamıştır. Keten tohumunun faydaları arasında eklem romatizmasına sağladığı yararlar da bilim insanlarının yaptığı klinik çalışmalarla ortaya çıkmıştır. İşte, keten tohumunun faydaları hakkında merak edilen bazı bilgiler

26.09.2018Gündem
Kadınların Önemsemesi Gereken 8 Kanser Belirtisi

Kadınların Önemsemesi Gereken 8 Kanser Belirtisi

Kadınların en büyük korkularından biri jinekolojik kanserler erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Yılda bir kere yapılan jinekolojik muayenelerin hayati önem taşıdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer, hangi belirtilere karşı dikkatli olunması gerektiğini anlattı.

Kadınlara kanser uyarısı veren 8 işaret

Kadınlara kanser uyarısı veren 8 işaret

Kadınların en büyük korkularından biri jinekolojik kanserler erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer “Yılda bir kere yapılan jinekolojik muayeneler hayati önem taşıyor. Kadınlar vücutlarındaki belirtilere karşı dikkatli olmalı” diyor. Peki hangi belirtilere karşı dikkatli olmak gerekiyor? Doç. Dr. Eralp Başer anlattı.

11.09.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Boza mı şalgam mı

Probiyotik zengini içeceklere ilgi son yıllarda çok fazla. Bu grupta turşu suları, Kombucha ve kefir de var ama en çok tercih edilenler şalgam ve boza.

4.01.2019

Bebeklerde inmemiş testis kısırlık nedeni olabilir!

Kriptorşidizm olarak da adlandırılan inmemiş testis; çok sık görülmeyen ancak tedavi edilmediği takdirde ileriki yıllarda erkek kısırlığına neden olabilen sağlık problemlerinden biri olma özelliği taşır.

2.01.2019

Kadınlarda sık görülüyor! Polikistik over sendromu nedir, neden olur?

“Polikistik over sendromu, doğurganlık döneminde olan kadınlarda en çok karşılaşılan hormon bozukluklarının başında gelir” diyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, polikistik over rahatsızlığı konusunda bilgiler verdi.

30.12.2018

Boynu bükük spermlere dikkat!

Sperm şekil bozukluklarının gebelik şansı üzerindeki etkisi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, kişiye özgü tedavi planlamasının önemine dikkat çekti.

18.12.2018

Hipotiroidi kısırlık nedeni mi?

Çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftlerin tiroit hastalığı yönünden, özellikle de hiportiroidi bakımından dikkatle araştırılması gerekir. Tedaviyle tiroit hormon düzeyleri normale getirilen hastalarda üreme fonksiyonları normale döner.

14.12.2018
Kısırlık tedavisinde aşılamayı kimlere yapılmalı

Kısırlık tedavisinde aşılamayı kimlere yapılmalı?

Bir çift, 1 yıllık korunmasız ilişkiye rağmen kadın gebe kalamıyorsa buna kısırlık yani tıbbi ismiyle infertilite denir. Ve çiftimiz bu saatten sonra "Acaba bizim neden çocuğumuz olmuyor" diyerek doktorlara başvurur.

13.12.2018

Mağdur kadınlar anlatıyor 3

Olayı biliyorsunuz, özetlememe gerek yok. Tanınan ve bilinen bir jinekoloji profesörü olan Fecri Sevilen, cinsel saldırıyla suçlanıyor. Davası devam ediyor, bir sonraki duruşma 19 Mart’ta.Onu cinsel saldırıyla suçlayan kadınların ikisi birbirini tanıyan kadınlar. Hoca bunun kumpas olduğunu söylüyor. “Para sızdırma amacı var, karımı arayıp 10 bin dolardan başlayıp 250 bin dolara kadar para istedi birileri, verirseniz olayı kapatırız dedi!” diyor.Ama sonra aynı hocanın tacizine uğradığını söyleyen iki kadın daha çıktı. Ve onlar da suç duyurusunda bulundular. Birbirlerini tanımıyorlar. Ayrı şehirlerde yaşıyorlar. Dün ikinci kadını okudunuz, bugün de üçüncü kadının anlattıklarına yer veriyorum. Başka isimler de var, bana yazan başka kadınlar da var. Hatta bu konuda görüş bildiren ve hocayla ilgili bu tür şeyleri uzun süredir duyduğunu söyleyen meslektaşları da var. Ben size elimden geldiğince görüşleri aktardım, artık gerisi mahkemeye kalmış. Hep birlikte bekleyip göreceğiz...

13.12.2018

Spiral nedir? Spiral nasıl takılır?

Gebelik olasılığı ise genellikle %1’in altında.

12.12.2018

Rahmi olmayan bir kadın bebek sahibi olabilir mi?

Uterus nedir? Uterin transplantasyonu nasıl gerçekleşir? Kimler uterus (rahim) nakli yaptırır? Doğuştan rahmi olmayan veya kanser gibi nedenlerden dolayı rahmin tamamı alınan kadın çocuk sahibi olabilir mi?

10.12.2018

Kadının yeni çıkmazı: Erkek kısırlığı

Bir takvim yılı içerisinde, kadınların 12 yumurtlama döneminde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik oluşmaması durumu olarak tanımlanan “kısırlık”; hem kadın hem de erkek kaynaklı görülebilen bir sağlık sorunu olma niteliği taşır. Sanılanın aksine yalnızca kadın faktörü nedeniyle oluşmayan kısırlık ve kısırlığa bağlı yaşanan duygusal travmalar yüzyıllardır kadınlarla özdeşleştirilmektedir.

5.12.2018

Polipler kısırlığa neden olur mu?

Polip, genellikle rahim bölgesi, bağırsaklar ve ses telleri gibi vücudun değişik bölgelerinde meydana gelen iyi huylu tümörlerdir. Polip, oluştuğu yerde normalin dışında büyüme meydana gelir. Poliplerin yer aldığı bölgeyle olan bağlantısına göre ismi değişebilmektedir. Oldukça ince bir bağlantıya sahip olan poliplere ‘Sağlı Polip’ adı verilir.

27.11.2018
Aman dikkat Her 100 erkekten 15i risk altında

Aman dikkat! Her 100 erkekten 15'i risk altında!

Testosteron, erkeklerin en önemli cinsellik hormonudur. Ancak erkeklerde az da olsa kadınlık hormonu olan östrojen de bulunur. Kilolu ve göbekli erkeklerde kadınlık hormonu zaman içinde artış eğilimi gösterip, testosteronu baskılayarak penisin hacim kaybetmesine, küçülmesine yol açabilmektedir.

8.10.2018

Azospermi (Azoospermi) nedir ve nasıl tedavi edilir?

Erkeklerin kısırlık nedenlerinden birisi de azospermi (azoospermi) olmaktadır. Azospermi ejekülatta, çocuk yapmaya yarayan olgun sperm hücresinin olmadığı durumlara verilen isimdir.

4.10.2018
Çocuklarda florür uygulaması yararlı mı zararlı mı

Çocuklarda florür uygulaması yararlı mı zararlı mı?

Çocuklarda florür uygulaması nedir? Florür uygulaması faydalı mı? Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ne diyor?

2.10.2018

Şekerin 10 sabıkası

Şekerin “tatlı bir zehir”, sinsi ama ciddi bir “sağlık sabotajcısı” olduğu kesin.

30.09.2018