EKSTRA
MENÜ

Kişilik Bozukluğu

Kişilik Bozukluğu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kişilik Bozukluğu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.366 Kişilik Bozukluğu haberi bulunmuştur.

Kişilik Bozukluğu Haberleri

Adalet Bakanlığından Ceren Özdemir açıklaması

Adalet Bakanlığı'ndan Ceren Özdemir açıklaması

Adalet Bakanlığı,Türkiye'yi sarsan Ceren Özdemir cinayetinde, katil Özgür Arduç'un açık cezaevine geçişi, firarı ve yakalanma sürecinde ihmali olduğu iddia edilen kamu görevlileriyle ilgili ailenin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuru kapsamında görüşünü bildirdi. Bakanlık, Ordu ve Rize Kalkandere Cumhuriyet Başsavcılıklarının kamu görevlilerinin ihmali ve kusuru olmadığı görüşüyle verdiği takipsizlik ve dava açılmasına yer olmadığı kararlarının Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmesi gerektiğini belirtti.

8.06.2021Gündem
Narsist (narsist kişilik bozukluğu) ne demek, narsist kimlere denir İşte narsist kişilerin özellikleri ve davranışları

Narsist (narsist kişilik bozukluğu) ne demek, narsist kimlere denir? İşte narsist kişilerin özellikleri ve davranışları

Narsist kişilikler günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız kişiler. Narsist kelimesinin geçmişi mitolojik kahraman Narkissos'a kadar uzanmaktadır. Narsist kişilik bozukluğunun, üstünlük duygusu, herkes tarafından beğenilme arzusu,i hayranlık beklentisi ve empati yapamama gibi belirtileri vardır. Peki, Narsist ne demek, narsist kimlere denir? İşte narsist kişilerin özellikleri ve davranışları...

21.04.2021Gündem
Narsist ne demek Histerik kişilik bozukluğu nedir İşte narsisizm ve histerik kişilik bozukluğu ile ilgili bilgiler

Narsist ne demek? Histerik kişilik bozukluğu nedir? İşte narsisizm ve histerik kişilik bozukluğu ile ilgili bilgiler

Histerik kişilik bozukluğu, Masumiyet dizisi ile yeniden gündeme geldi. Dizinin ana karakterinde narsist teşhisi konulması dikkat çekerken histerik kişilik bozukluğu da ekran başındakiler tarafından merak konusu oldu. Tıpta histeri taşkınlık, ani sinirlenme, hareket bozuklukları, geçici kişilik değişimi olarak tanımlanırken, Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendi bedensel ve/veya zihinsel benliğine karşı duyduğu hayranlık olarak açıklanabilir. İşte, histerik kişilik bozukluğu ve narsisizm ile ilgili merak edilen bilgiler.

14.04.2021Sağlık
Masumlar Apartmanında Hanın hastalığı ne Sınırda Kişilik Bozukluğu nedir İşte belirtileri

Masumlar Apartmanı'nda Han'ın hastalığı ne? Sınırda Kişilik Bozukluğu nedir? İşte belirtileri

Sınırda Kişilik Bozukluğu (Borderline) teşhisi Masumlar Apartmanı dizisinin fragmanına damga vurdu. Masumlar Apartmanı'nda Han'a "Sınırda Kişilik Bozukluğu" teşhisi konulduğu görülüyor. Peki, Masumlar Apartmanı'nda Han'ın hastalığı ne? Sınırda Kişilik Bozukluğu nedir? İşte Sınırda Kişilik Bozukluğu hastalığının belirtileri

13.04.2021Televizyon
Sınırda Kişilik Bozukluğu(Borderline)nedir, belirtileri neler Sınırda Kişilik Bozukluğu hakkında bilgiler

Sınırda Kişilik Bozukluğu(Borderline)nedir, belirtileri neler? Sınırda Kişilik Bozukluğu hakkında bilgiler

Sınırda Kişilik Bozukluğu (Borderline), Masumlar Apartmanı dizisinin yeni bölüm tanıtımıyla gündeme geldi. Fragmanda Han'a Sınırda Kişilik Bozukluğu(Borderline) teşhisi konulduğu görülüyor. Peki, Sınırda Kişilik Bozukluğu(Borderline)nedir, belirtileri neler? İşte Sınırda Kişilik Bozukluğu hakkında bilgiler...

10.04.2021Televizyon
Uzlaşmak mümkün mü

Uzlaşmak mümkün mü?

Çağdaş Norveç edebiyatının en özgün ve önemli isimlerinden Vigdis Hjorth, ‘Miras’ romanını bir kadının çözülmemiş çocukluk travması etrafında kurgulamış. Rahatsız edici, yakıcı ve yıkıcı bir hesaplaşma.

9.04.2021Kitap Sanat
Masumiyet dizisinde İlker’e narsist teşhisi - Narsist ne demek, belirtileri neler

Masumiyet dizisinde İlker’e narsist teşhisi - Narsist ne demek, belirtileri neler?

Narsist ve narsist kişilik bozukluğu terimleri Masumiyet dizisinin geçtiğimi günlerde yayınlanan bölümüyle yeniden gündeme geldi. Sahnenin birinde İlker’e narsist teşhisi konulması dikkat çekti. Peki, narsist ne demek? Narsist bozukluğu belirtileri neler?

2.04.2021Sağlık
Almadan duramıyorum, alınca pişman oluyorum

'Almadan duramıyorum, alınca pişman oluyorum!'

Pandeminin üzerinden tam bir yıl geçti ve bazılarımız bu süreyi evden çalışarak geçirdi. Bu sürede -ben başta- birçok kişi alışveriş bağımlılığının pençesine düştü. “Hocam, ne olacak bizim durumumuz?” dedim, ben sordum Psikolog Serap Duygulu anlattı…

21.03.2021Gündem
Kuşçubaşı Eşref’in son operasyonu

Kuşçubaşı Eşref’in son operasyonu!

Hayatı ve faaliyetleri kitaplara ve dizilere konu olan Eşref Kuşçubaşı hakkında yeni iddialar ortaya çıktı. İstihbarat tarihçisi Dr. Polat Safi’ye göre Kuşçubaşı, Teşkilat-ı Mahsusa’nın kurucusu ve ilk başkanı olmadığı gibi kendisini yakın tarihteki mühim hadiselerin merkezinde göstermek için ‘güvenilir olmayan yollara’ başvurmuş birisi…

21.03.2021Gündem
Ergenlerdeki davranış değişiklikleri bağımlılığa işaret edebilir

Ergenlerdeki davranış değişiklikleri bağımlılığa işaret edebilir

Alkol, sigara ya da madde bağımlılığında ergenlik döneminin önemli bir risk faktörü olduğunu belirten uzmanlar, ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ailelerin çocuklarının madde kullanımını 2 yıl sonra fark edebildiğini vurgulayan uzmanlar, öfke kontrolünde zorluk, uyku düzeninde bozulma ve içe kapanma davranışlarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bağımlılığın gelişmesinde aile tutumlarının da önemine işaret eden uzmanlar, erken yaşta alkol kullanımı durumunda alkol bağımlılığının çok daha hızlı geliştiğini söylüyor.

Kompulsif biriktirme hastalığı (dispozofobi) nedir, kimlerde görülür

Kompulsif biriktirme hastalığı (dispozofobi) nedir, kimlerde görülür?

Halk arasında istifçilik olarak bilinen kompulsif biriktirme hastalığı (dispozofobi), azımsanmayacak sayıda görülme sıklığına sahip. Bu hastalığa sahip kişiler evde işe yarama ihtimali düşük olan birçok eşyayı çöpe atmıyor, biriktiriyor, hatta eşyalarıyla duygusal bağ kuruyor… Belli bir zaman sonra ise evlerinde adım atacak yer kalmıyor, bu durum ise hem kendileri hem de birlikte yaşadıkları kişiler için sıkıntılı durumlar yaratıyor. Peki, kompulsif biriktirme hastalığından kurtulmanın yolu var mı? Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

27.11.2020Sağlık
Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılmalısınız

Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılmalısınız?

Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişiler genellikle çevresindeki insanları iyi ya da kötü olarak sınıflandırırlar. Dünyayı siyah ya da beyaz görürler ve duyguları sürekli değişkendir. Kimi günler depresif, mutsuz olurken diğer günler neşeli ve mutlu olurlar. Peki çevrenizde uç duygular arasında gidip gelen borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilere nasıl davranmalısınız?

Sadomazoşizm nedir Sadomazoşizm hakkında bilgi

Sadomazoşizm nedir? Sadomazoşizm hakkında bilgi

Sadomazoşizm terimi çoğu insan tarafından merak edilen konulardan biridir. Bu terimin diğer bir adı ise mazoşizmdir. Sadomazoşizm hakkında merak edilen tüm detayları derledik.

11.11.2020Araştırma
“Yaşadıklarını başkalarında izleyen insanlar ‘Bu benim suçum değilmiş demek ki’ diyor”

“Yaşadıklarını başkalarında izleyen insanlar ‘Bu benim suçum değilmiş demek ki’ diyor”

Türkiye ve dünyada insan psikolojisine odaklanan yapımlar ilgi odağı. Özellikle psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun gerçek hikâyelere dayanan kitaplarından uyarlama diziler en çok izlenenler arasında... YouTube’da da insan psikolojisini irdeleyen pek çok program milyonlarca tık alıyor. Ancak bu dizi ve programları faydalı bulanlar kadar eleştirenler de var.

25.10.2020Hürriyet Pazar
Hep hastalarına sorardı, bu kez o çocukluğunu anlattı: ‘İşler hiç de öyle değilmiş Freud’

Hep hastalarına sorardı, bu kez o çocukluğunu anlattı: ‘İşler hiç de öyle değilmiş Freud!’

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları’nın eski başhekimi, gündüz kuşağı ‘reality-show’ programlarının değişmez yorumcusu Prof. Arif Verimli ile buluştuk, bir psikiyatri klişesiyle, “Hocam bize çocukluğunuzu anlatır mısınız?” diye sorduk. Arif Hoca da kendi çocukluk travmasını, bir zamanlar ‘işe yaramaz’ olarak görülen psikiyatriye neden girdiğini, daha asistanlık yıllarında ‘İşlerin hiç de Freud’un dediği gibi olmadığı’nı nasıl anladığını ve Türkiye’nin psikolojisini anlattı...

11.10.2020Gündem
Müebbet hapsi ilk 3 rapor nedeniyle bozulmuştu... 4. rapor: ‘Cezai ehliyeti tam’

Müebbet hapsi ilk 3 rapor nedeniyle bozulmuştu... 4. rapor: ‘Cezai ehliyeti tam’

‘Meleklerle Yaşamak’ kitabının yazarı Beki İkala Erikli’yi öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Sinem Koç hakkındaki karar, akıl hastası olup olmadığına dair raporlar arasındaki çelişki giderilmediği gerekçesi ile bozuldu. Üç rapor arasındaki çelişkiyi gidermek amacıyla Adli Tıp 1’inci Üst Kurulu’nca hazırlanan raporda Koç’un cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi.

4.10.2020Gündem
Paranoid nedir ve ne demek Paranoid kişilik bozukluğu hakkında bilgiler

Paranoid nedir ve ne demek? Paranoid kişilik bozukluğu hakkında bilgiler!

Paranoid ne demek? Ruhsal rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan paranoid kişilik bozukluğu şüpheci yaklaşımlar ile kendisini gösteriyor. Genetik, biyolojik, sosyolojik ve nörolojik nedenlerle ortaya çıkan paranoid, tedavi edilmediği durumlarda, kişilerde şiddet eğilimini etkileyerek ciddi durumlara neden olabiliyor. İş, aile ve sosyal yaşamı etkileyen bu hastalığın geciktirilmeden tedaviye başlanması gerekiyor. İşte, paranoid kişilik bozukluğu hakkında merak edilen bilgiler.

12.09.2020Sağlık
Split dizisinin konusu nedir Kaç bölüm ve sezon Split oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

Split dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? Split oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

Kişilik bozukluğu olan bir adamın dünyasını anlatan dizi 2016 yapımı bir psikolojik gerilim türü olarak karşımıza çıkıyor. Split dizisinin konusu nedir? Split dizisi kaç bölüm ve sezon? Split dizisinin oyuncuları (oyuncu kadrosu) kimler? Sorularının cevabını sizler için detaylarıyla inceledik.

9.09.2020Televizyon
Glass dizisinin konusu nedir Kaç bölüm ve sezon Glass oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

Glass dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? Glass oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

Günümüzde televizyon ekranlarında veya internet üzerinde izlenen pek çok yabancı dizi ve film bulunmaktadır. İlgi ile izlenen filmlerden birisi de Glass filmidir. Glass filminin konusu pek çok dizi sevenler tarafından merak edilmektedir. Peki Glass filminin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? Glass oyuncuları (oyuncu kadrosu) listesini sizlere detaylıca açıkladık.

8.09.2020Televizyon
Borderline nedir Borderline Kişilik Bozukluğu belirtileri

Borderline nedir? Borderline Kişilik Bozukluğu belirtileri

'Türkiye'de 'Sınır Kişilik Bozukluğu' olarak bilinen borderline oranı her geçen gün artıyor. Borderline kişilik özelliği gösterenkişilerin kendine ve karşısındakilere ilişkin duyguları her an değişebiliyor. kendisini güvenli ve başarılı hissederken, bazen de çok kötü hissedebiliyor. Peki, Borderline nedir? Borderline Kişilik Bozukluğu belirtileri neler?

8.09.2020Sağlık
Kiliste kadın doktoru tehdit eden şüpheliye 6 ay uzaklaştırma

Kilis'te kadın doktoru tehdit eden şüpheliye 6 ay uzaklaştırma

KİLİS Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte görevli doktor Hacer D.'yi tehdit edip, şantaj yaptığı iddia edilen Cebrail Can K. hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı verildiğini duyurdu.

20.08.2020Gündem
Nilgün Belgün: Çok sert ve kuralcıyım

Nilgün Belgün: Çok sert ve kuralcıyım

Hayat dolu olmak başka bir şey. Başarılı oyunculuğu kadar; doğallığı, samimiyeti, cıvıl cıvıllığı, sahiciliği, şen şakrak kahkahaları ve dobralığı ile aklımızda, gönlümüzde yer etmiş biri o. İnsan saatlerce onunla sohbet etmek istiyor. Çünkü anlattıklarıyla karşışındakine çok şey katıyor. Ayrıca onun şahane enerjisini de yaşıyorsunuz. Nilgün Belgün’le; keyifli, kıpır kıpır, enerjik, sanat ve hayat dolu bir röportaj yaptık. Buyurmaz mısınız? Melike Birgölge konuştu

30.07.2020Keyif
Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır 2020

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır 2020?

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır sorusu, sürücü belgesi sahibi olmak için gerekli belgelerden birisi olarak sağlık raporuna ihtiyacı bulunan vatandaşların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Sınav sürecini ile birlikte niteliğe sahip olan ehliyet için sağlık raporu, belirli kurumlardan temin edilebiliyor. Peki, ehliyet için sağlık raporu nereden alınır? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

9.07.2020Gündem
Erkekler Neden Aldatır İşte Aldatma Nedenleri...

Erkekler Neden Aldatır? İşte Aldatma Nedenleri...

Son zamanlarda, çift terapilerine başvurma sebepleri arasında aldatma önemli bir yer tutmaktadır. Her sabah İstanbul’da milyonlarca çift aldatılma ihtimaliyle güne başlamakta, inkar ederek ve olağan akışında günü tamamlayarak evine dönmeye çalışmaktadır. Her gün erkeklerin bir kısmı aldatmayı ilk kez düşünmekte, bir kısmı aldatma ile ilgili ilk adımı atmakta bir kısmı da aldattığı kişiyle ilk beraberliğini yaşamaktadır. Oran olarak baktığımızda küçük bir miktar olsa da sayı olarak düşündüğümüzde iyimser bir bakışla bile her gün yüzlerce kişinin sadakat sınırlarını ihlal ettiğinden bahsetmek mümkündür.

26.06.2020Aşk
Psikolojik Rahatsızlıkların Fiziksel Belirtilerine Dikkat

Psikolojik Rahatsızlıkların Fiziksel Belirtilerine Dikkat!

Psikolojik sorunlar ruhumuzu olduğu kadar bedenimizi de etkileyebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, psikolojik rahatsızlıkların fiziksel belirtilerini anlattı.

Yanlış bilgi virüsten daha hızlı yayılıyor

Yanlış bilgi virüsten daha hızlı yayılıyor

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili sosyal medyada, dolaşan ses kayıtları ve sahte haberler her geçen gün artıyor.

10.04.2020Teknoloji
Koronavirüsün Takıntı Hastalığına Sahip Kişilere Etkisi

Koronavirüsün Takıntı Hastalığına Sahip Kişilere Etkisi

Temizlik takıntısı koronavirüs döneminde en sık karşılaştığımız psikolojik sorunların başında geliyor. Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım takıntı hastalığı konusunda önemli bilgiler verdi.

8.04.2020İyi Yaşam
Uzay yolculuğu, Marsta devasa bir hortum... Sizce hangisi daha ilginç

Uzay yolculuğu, Mars'ta devasa bir hortum... Sizce hangisi daha ilginç?

Bilim dünyası şu sıralar hiç olmadığı kadar hareketli. Her gün uzayda yepyeni bir şey keşfediyor, dünya üzerinde keşfedilmemiş pek çok yeni 'şey'e ilk kez tanıklık ediyoruz. İşte, 17 Şubat haftasına damga vuran ilginç bilimsel gelişmeler...

20.02.2020Teknoloji
Beyinleri küçük olanlar antisosyal davranış bozuklukları gösteriyor

Beyinleri küçük olanlar 'antisosyal davranış bozuklukları gösteriyor'

Bilim insanlarının araştırmaları hırsızlık, zorbalık yapanların, yalan söyleyenlerin beyinlerinin daha küçük olduğunu ortaya koydu.

19.02.2020Teknoloji
Güzellik Takıntısı Psikolojik Sorun Belirtisi Olabilir

Güzellik Takıntısı Psikolojik Sorun Belirtisi Olabilir

Bakımlı olmak, istenen ve güzel bir durum iken hayatımızı etkilemeye başladığı noktada çeşitli problemler var demektir. Dış görünüşe verilen aşırı önem bazı psikolojik problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Sosyopat ne demek Sosyopat nedir Sosyopat kimlere denir

Sosyopat ne demek? Sosyopat nedir? Sosyopat kimlere denir?

Sosyal ilişkilerde sıkça duyulan terimlerden biri olan sosyopat sözlük ve TDK açısından ne anlama geliyor? Sosyopat kişiliğe sahip olan kişilerin belirtileri, tanı ve etkileri nasıl oluyor işte detaylar.

13.01.2020Gündem
Son dakika haberi: Ceren Özdemirin katilinin yeni planı

Son dakika haberi: Ceren Özdemir'in katilinin yeni planı!

Ordu Üniversitesi 3’üncü sınıf öğrencisi Ceren Özdemir’i (20) 3 Aralık’ta bıçaklayarak öldüren, kendisini yakalayan 2 polisi de yaralayan Özgür Arduç’un Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen ve ceza indirimi uygulanmaması talep edilen Arduç, duruşmaya tutuklu bulunduğu Van’daki cezaevinden bağlanarak ifade verdi, özetle şunları söyledi:

24.12.2019Gündem
Narsist İnsanlara Karşı Ne Yapılabilir

Narsist İnsanlara Karşı Ne Yapılabilir?

Uzman Klinik Psikolog Merve İlikçi İygün, narsisistik kişilik bozukluğu olan kişilerin başkasının isteklerine ve düşüncelerine ilgisiz kalan kişiler olduğunu belirterek narsist insanlara karşı neler yapılabileceğini anlattı.

TSK teşhisi 15 yıl önce koymuş... Bu raporu hiç mi gören olmadı

TSK teşhisi 15 yıl önce koymuş... Bu raporu hiç mi gören olmadı!

Ceren’i katleden Özgür Arduç’un her an suç makinesine dönüşebileceği, 2005 baharında askerliğini yaparken fark edilmiş. Hakkındaki çok ağır rapora rağmen gerekli özen gösterilmeyip toplumun içine salınmış.

8.12.2019Gündem
Antisosyal kişilik bozukluğu (psikopat) nedir

Antisosyal kişilik bozukluğu (psikopat) nedir?

Uzmanlar Ceren Özdemir’in katil zanlısının ‘psikopat’ denilen antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olabileceğini belirtiyor. Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler dışarıdan kibar ve nazik görünse de empati duygusu gelişmeyen, bencil olan, suçluluk ve pişmanlık hissetmeyen kişiler olduğu ifade ediliyor. Peki, halk dilinde psikopat olarak bilinen antisosyal kişilik bozukluğu nedir?

6.12.2019Sağlık
Türkiye Adalet Bakanlığı, Adalet Akademisi 40 güvenlik görevlisi personel alımı yapacak.. İşte başvuru şartları ve detaylar

Türkiye Adalet Bakanlığı, Adalet Akademisi 40 güvenlik görevlisi personel alımı yapacak.. İşte başvuru şartları ve detaylar

Adalet Bakanlığı Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda,2018-KPSS (B grubu) puan sırasına konulmak kaydıyla, Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilecek sözlü sınav başarı sırasına göre yapılacak yerleştirme ile Türkiye Adalet Akademisinde çalıştırılmak üzere 40 koruma ve güvenlik görevlisi kadrosuna açıktan atama ile personel alımı yapılacaktır.

14.10.2019Gündem
Ve iş insanı baba konuştu...

Ve iş insanı baba konuştu...

UKRAYNALI Svitlana Krychun, boşanma aşamasında olduğu Türk eşi Şevki Melih Eker’in kaçırdığını iddia ettiği, velayetleri kendisine verilen iki kızının peşine düştü. İki aylık arayışı sonucu kızların izine Marmaris’te rastladığını belirten Svitlana Krychun, "Yetkililerden yardım istiyorum. Lütfen velayeti bende bulunan çocuklarımı geri verin" dedi. iş insanı Şevki Melih Eker ise Marmaris Adliyesi’ne avukatı Namık Kemal Alpargu ile gelerek, Svitlana Krychun hakkında ’kişisel haklarının ihlali ve özel alanına izinsiz giriş’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

16.09.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Sosyal medya küslüğü

Sosyal medya ağları hayatımıza girdiğinden beri ilişkilerimiz ve ilişkilere bakış açımız da değişti. Birbirimizi sosyal medya platformlarındaki paylaşımları, beğenileri, takipçileri, etkileşimi zerinden değerlendirmeye başladık. Bu doğru bir tutum mu? Elbette ki hayır!

10.06.2021

Günümüz ilişkilerinde bağlanma problemleri

Günümüzde ilişkilerin uzun sürmediğinin hepimiz farkındayız. Yapılan araştırmaların evliliklerin üçte ikisinin boşanmayla sonuçlandığını da gösterince, doğal olarak insanların aklına “neden” sorusu geliyor.

10.03.2021

Öfkeli insanın dramı: Pasif agresif kişilik

Günlük yaşamda evde, işte, okulda ve ilişkilerimizde birçok stres faktörü ile karşılaşır ve belli düzeylerde çatışmalar yaşarız. Bu çatışmaların yaşanması gayet doğaldır. Çatışmaların çözümünde tercih ettiğimiz bilinçli ya da bilinçdışı bazı yöntemler ise sorun yaşamamıza neden olabilir.

23.02.2021

Dünya 3 Kasım’da hangi eşikten döndü?

Başkanlık koltuğunda oturduğu dört yıl boyunca yalnızca Amerikalılar değil, bütün dünya kendisini çok yakından tanıdı. İzlediği politikaları bir tarafa koyalım, hacim ölçülerini zorlayan bir ego, ABD’deki uzmanların “narsisistik kişilik bozukluğu” olarak adlandırdıkları bir karakter bütün çıplaklığıyla ortalığa döküldü bu dört yıl zarfında.

14.01.2021

İlişkilerde narsist ve borderline çatışması

Narsisizmi ve borderline kişilik bozukluklarını sıkça duymaya başladık. Bu durumda olan kişilerin duyguları yoğun yaşadıklarını, günlük hayatlarında bazı ilişki problemleri yaşadıklarına vakıf durumdayız artık.

8.01.2021

Paranoya yaşam kalitenizi etkiliyorsa dikkat! Uzun süreli takip çözüm olabilir

Günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan hatta zaman zaman birçoğumuzun kullandığı bir kavramdır kişilik bozuklukları. Bazen bir diğerini yargılamak, eleştirmek, suçlamak adına kolayca kullanırız bu kavramları. Kişilik bütünlüğünün bozulduğu bir durum olduğunu bilerek ya da bilmeyerek çatışma yaşadığımız insanlara yönelik bir niteleme amacıyla dilimize dolanır bu tür psikolojik tanımlamalar. Aslında bu yönüyle iki türlü yanılgıya düşeriz. Birincisi gerçekten kişilik bozuklukları olan ve aslında birçoğu rahatlıkla tedavi edilebilen bu türden hastalıkları olan insanları etiketlemiş oluruz, ikincisi de insanları bu tip hastalık isimleriyle tanımlayarak hem hastalığı hem de bireyleri aşağılamış oluruz. Oysa bütün fizyolojik sağlık sorunları gibi psikolojik sağlık sorunları da tamamen doğaldır ve hayatımızın herhangi bir diliminde hepimiz psikolojik sorunlar yaşayabiliriz.

21.12.2020

Evlilikte sihirli kavram sadakattir

Kanal D’nin “Sadakatsiz” dizisi her bölümüyle konuşturuyor, her sahnesiyle tartışma yaratıyor. Özlemişiz böyle kaliteli yapımları. Son olarak dizide geçen bir diyalog medyanın gündemine oturdu. Dizinin başrolündeki Volkan karakteri, “İnsanın kalbi sadece bir kişi için atmıyormuş, evli olmak âşık olmaya engel değilmiş” dedi. Ne dertliymişiz biz bu konuda. Haftanın gündemini Psikiyatrist ve Nöropsikolog Nevzat Tarhan’a sordum, çok çarpıcı cevaplar aldım.

24.10.2020

Kanser travması ve EMDR terapisi

Kanser bedeni tehdit eden en ciddî hastalıklardandır ve bugün ölüm sebepleri içinde 2. sırayı almaktadır. Öldürücü ve ciddi bir hastalık olması nedeniyle kanserle mücadele yöntemlerinin çok daha detaylı ve organize bir şekilde planlanması gerekir. Kanserli hastalarda görülen olumsuz düşünceler ve olumsuz ruh hali tedavi başarısını düşürür. Yapılan araştırmalar kanserli hastalarda kanserin kendisinden ziyade olumsuz inanışların ve psikolojik sorunların yaşam kalitesini ve süresini etkilediğini ortaya koymuştur.

7.10.2020

Narsist Partner ile İlişki

Yunan mitolojisine göre dünya üzerinde yaşayan birçok Tanrıdan biri olan Narkissos bir gün bir nehir kenarına gelir. Su içmek için eğildiğinde suda kendi yansımasını görür ve daha önce farkında olmadığı güzelliği karşısında kendine aşık olur.

22.08.2020

Kavala’nın beraatına sevinelim, ancak...

İstanbul’daki ağır ceza mahkemesi tarafından Gezi davasındaki 9 sanık bakımından verilen beraat kararını bir büyük haksızlığın giderilmesi anlamında memnuniyetle karşılamak durumundayız.

19.02.2020

Kişisel olarak hesabımı veriyorum

- CNN Türk’te yaptığım programlarda iktidar perspektifine de muhalefet perspektifine de her zaman eşit derecede yer verdim.

9.02.2020

Cinayet hükümlüsü mağdur, psikiyatri hastası tanık olunca...

DAVANIN mağduru olduğunu iddia edenlerden biri, insan öldürmekten mahkûmiyeti olan, teşkilattan ihraç edilmiş eski bir polis.

31.01.2020

Bulimia nervoza nedir?

Normalin çok üzerinde yedikleri için mide şikayetleri ve kalori kısıtlaması amacıyla kendilerini kusturmaya çalışırlar veya laksatif ve diüretik ilaçlar kullanırlar.

2.10.2019