EKSTRA
MENÜ

Kimyasal Atık

Kimyasal Atık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kimyasal Atık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.186 Kimyasal Atık haberi bulunmuştur.

Kimyasal Atık Haberleri

Kimyasal atığa bulaşmış gıda tehdidi

Kimyasal atığa bulaşmış gıda tehdidi

Bursa halkı uyardı. Peki, uzmanlar ne diyor?

27.11.2012Sağlık
Vahşeti “boya” parçasıyla aydınlattılar

Vahşeti “boya” parçasıyla aydınlattılar

28 yaşındaki içmimar Cevat Şahin’in inanılmaz bir planla, işkence yapılarak öldürülmesinin ardında yatan gerçekler ve katillerin yakalanma öyküsü Olay Yeri’nde…

9.07.2012Gündem
Deliçay’ı kim  kızdırdı

Deliçay’ı kim kızdırdı

Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesi sınırları içinden geçen Nilüfer Deresi’nin Deliçay koluna arıtılmadan kontrolsüz dökülen ve endüstriyel olduğu belirtilen kırmızı renkli kimyasal atık sular, tehlike saçıyor.

7.07.2012Gündem
BURSADA ZEHİR DERESİ

BURSA'DA "ZEHİR" DERESİ

Bursa'nın merkez Yıldırım İlçesi sınırları içinden geçen Nilüfer Deresi'nin Deliçay koluna arıtılmadan kontrolsüz dökülen ve endüstriyel olduğu belirtilen kırmızı renkli kimyasal atık sular tehlike saçıyor. Dere çevresinde bulunan evlerde oturanlar suyun yıllardan bu yana kırmızı renkte aktığını ve kötü koktuğunu söylerken, Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin, aldıkları numunelerde yaptıkları ilk incelemeye göre, kirliliğinin normal değerlerin 4-5 katı olduğunu söyledi. Suyun kirlendiği bölgede oturan mahalle sakinleri yıllardan bu yana kırmızı renkte akan suyun yetkililer tarafından umursanmadığını savundu. 15 yıldan bu yana Şirinevler Mahallesi'nde oturduğunu Sami Kaya, "Dere yıllardır böyle akıyor. Yetkililer defalarca buraya geldi ve inceleme yaptı. Yaz-kış hep böyle akıyor. Dere çevresinde okul ve parklar var. Çocuklarımız burada oynuyor. Mikrop kapmalarından korkuyoruz" dedi.Sebile ÇETİN-Selahattin BUDAKOĞLU-BURSA-DHA

7.07.2012Haber
KÖYDE TABUTLU KEFENLİ ATIK TESİS PROTESTOSU

KÖYDE TABUTLU KEFENLİ ATIK TESİS PROTESTOSU

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Çobanköy sakinleri, köylerinde yapılması planlanan kimyasal atık tesisine karşı olduklarını belirterek, protesto gösterisi yaptı. Köylüler, yere yatırdıkları çocuklarının üzerlerine kefen örtüp, kartondan yapılan tabutları taşıdı.Çobanköy'de, 'Atık Bertaraf Tesisi' adı altında yapılması planlanan kimyasal atık tesisine dikkat çekmek amacıyla 'Köy Şenliği' düzenlendi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği şenlik kapsamında yürüyüş yapıldı. Ellerinde çevre ile ilgili çeşitli yazıların bulunduğu dövizler taşıyan köy sakinleri kimyasal atık tesise karşı olduklarını belirtti. Köydeki çocuklar kartondan yapılan temsili tabutları taşı.Tuna İŞLEYEN/TAVŞANLI/DHA

20.05.2012Haber
İstanbul için müthiş proje

İstanbul için müthiş proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesince geliştirilen “Deniz Atıklarından Asfalt Üretim Projesi” kapsamında, denizlerden toplanan petrol türevli gemi atıkları, İstanbul'da asfalt üretiminde kullanılacak.

2.09.2011Ekonomi
Marmaranın kalbine bomba iddiası

'Marmara'nın kalbine bomba' iddiası

Hollanda kökenli Royal Vopak firması Yalova Taşköprü'de çok büyük bir kimyasal atık depolama tesisi kuracak. Tesisin çok tehlikeli olduğu iddia ediliyor.. Çünkü burada depolanacak atıklar "altından geçen aktif fayın" kırılması veya başka bir sebeple "patlarsa" Marmara Bölgesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

4.08.2011Gündem
Eski başkana 4 yıl çevre cezası

Eski başkana 4 yıl çevre cezası

SAKARYA’nın Karasu İlçesi Darıçayırı Beldesi eski Belediye Başkanı Recep Sarı’ya İstanbul’dan motorin parası karşılığı getirtirip belde sınırları içinde yol kenarına gömüldüğü belirlenen ve içinde kimyasal atık bulunan radyasyonlu 23 varille ilgili 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Sarı, karara itiraz ederken 388 bin TL cezaya çarptırılan Darıçayırı Belediyesi de "Bu parayı ödeyemeyiz" diyerek Danıştay’a başvurdu.

22.06.2011Gündem
Başkent suyunda kimyasal şüphesi

Başkent suyunda kimyasal şüphesi

Ankara'ya su veren Yenimahalle Yakacık su deposunda kimyasal varil paniği... Deponun yakınına atılan 30'u aşkın kimyasal varilin parçalanmış olması atıkların kar ve yağmurla birlikte toprağa sızarak Başkentli'nin suyuna karışması şüphesini doğurdu. ASKİ yönetimi, içme suyuna herhangi bir sızıntı olmadığını, hem deponun hem de su boru hattının yalıtımlı olduğu için dışardan herhangi bir karışmanın mümkün olmayacağını vurguladı.

23.03.2011Gündem
Dilovasındaki madde kimyasal atık çıktı

Dilovası'ndaki madde kimyasal atık çıktı

Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Tavşancıl-Çerkeşli köyleri arasındaki bölgeye atık dökülmesine ilişkin olarak, “Alınan numunelerde yapılan incelemede atığın kimyasal arıtma çamuru olduğu belirlendi” dedi.

1.02.2011Gündem
Yalovada TEMA toplantısı

Yalova'da TEMA toplantısı

TEMA Vakfı Temsilcileri ve Gönüllü Sorumluları’nın Koordinasyon toplantısı Yalova’da yapıldı.

23.10.2010Gündem
Macaristan ikinci toksik dalgadan korkuyor

Macaristan ikinci toksik dalgadan korkuyor

Macar yetkililer, Tuna nehrine zehirli atık sızıntısının artabileceği endişesiyle bir köyü daha boşalttı.

9.10.2010Dünya
Kızılca kıyamet koptu

Kızılca kıyamet koptu

Macaristan’ın batısındaki Ajka kasabasında bir alüminyum fabrikasındaki iki setin yıkılmasıyla taşan 1 milyon metreküp kimyasal çamurun Tuna nehrine akmasından endişe ediliyor. Macaristan, bölge ülkeler ve AB alarmda.

6.10.2010Dünya
Kimyasal atık bölümünde yangın

Kimyasal atık bölümünde yangın

İZMİT Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş.'nin (İZAYDAŞ) kimyasal atık bölümünde yangın çıktı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın tesisleri tamamen sarmadan söndürüldü. Yangının yol açtığı hasarla ilgili açıklama yapılmadı.

7.08.2010Gündem
ABD’de Türk işadamına ‘Artık sana fabrika açmak yasak’ cezası

ABD’de Türk işadamına ‘Artık sana fabrika açmak yasak’ cezası

Türk işadamı Mehmet Tunç Turgut, ABD’de çevreyi kirletmekle suçlanınca ‘bir daha fabrika açmama’ cezası aldı. Bu cezayla, Maryland eyaletinde sadece fabrika değil hiçbir ticari işletme kuramayacak olan Turgut’un şirketi CPG için başka bir davada da 565 bin dolarlık ceza isteniyor.

25.06.2010Ekonomi
Hindistan, Bhopal felaketinde ölenleri andı

Hindistan, Bhopal felaketinde ölenleri andı

Hindistan'da binlerce kişi 25 yıl önce Bhopal'de gerçekleşen kimyasal gaz sızıntısı sonucu hayatını kaybeden on binlerce insanı düzenlenen etkinliklerle andı.

3.12.2009Dünya
Hamidiye’nin su kaynağına ‘kimyasal atık’ karıştı

Hamidiye’nin su kaynağına ‘kimyasal atık’ karıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Hamidiye Suları’nın kullandığı İstanbul Kemerburgaz’daki bir su kaynağına, kimyasal atık bertaraf eden yakınlardaki bir tesisten kimyasal atık karıştı. Hamidiye A.Ş. yönetimi kaynaktan su alınmadığını belirtirken, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Hasan Afacan konuyu Meclis’e taşıyacaklarını söyledi.

26.10.2009Ekonomi
Zehirli varillere, 776 bin lira rekor para cezası

Zehirli varillere, 776 bin lira rekor para cezası

SAKARYA Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri Karasu İlçesi'nde yol kenarında toprağa gömülü olarak bulunan kimyasal atık içeren 23 varili gömdüğü gerekçesiyle İstanbul'lu bir Özgün Kablo A.Ş. ve Karasu Darıçayarı Belediyesi'ne ayrı ayrı 388 bin 274 lira para cezası kesti.

12.10.2009Gündem
Orduda içme suyu alarmı

Ordu'da içme suyu alarmı

Ordu'da 3 günden bu yana devam eden sağanak yağmur ardından özel bir firmaya ait maden ocağındaki havuzda meydana gelen çökme sonucu kentin içme suyunun sağlandığı Melet Irmağı'nda kirlenmeye yol açtı. Belediye Başkanı DSP'li Seyit Torun "Irmaktan su alımını kestik. Havuzlarda sadece bir günlük içme suyumuz var. Tahlil sonuçlarını bekliyoruz" dedi.

25.09.2009Gündem
Belediyeye 346 bin lira çevre cezası

Belediyeye 346 bin lira çevre cezası

SAKARYA'nın Karasu İlçesi'ne bağlı Darıçayırı Beldesi'nde bir dönem önceki Belediye Başkanı Recep Sarı'nın İstanbul'dan mazot parası karşılığı getirttirip belde sınırları içinde yol kenarına gömüldüğü belirlenen ve içinde kimyasal atık bulunan 23 varille ilgili belediyeye 346 bin TL cezası uygulanacak.

11.08.2009Gündem
2 TIR dolusu atığın ne olduğu araştırılıyor

2 TIR dolusu atığın ne olduğu araştırılıyor

Kocaeli'nin Gebzçe İlçesi'ndeki Muallimköy yolu üzerine iki TIR dolusu kimyasal atık bırakıldı. Plakaları alınamayan TIR'lar aranırken ağır koku yayan ve yaklaşıldığında gözleri yaşartan kimyasal maddelerin ne olduğu araştırılıyor.

29.07.2009Gündem
Çevre gönüllüsü öğretmen sınıra yaklaştı

Çevre gönüllüsü öğretmen sınıra yaklaştı

KÜRESEL ısınmaya dikkat çekmek için Manisa’dan yola çıkan çevre gönüllüsü öğretmen 47 yaşındaki Cuma Toygar, yürüyüşte sona doğru yaklaşıyor.

28.07.2009Gündem
ABD Dışişleri Bakanlığı hem AKP hem AK Parti dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı hem AKP hem AK Parti dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde belli aralıklarla yayınlanan ve ülkelerle ilgili nüfus, ekonomi ve hukuk sistemi gibi teknik bilgilerle istatistiklerin verildiği, “Ülke Notları” bölümünde Türkiye’ye ilişkin bilgiler de yer aldı. Burada iktidar partisinden “AK Party” ve “AKP” olarak her iki şekilde de bahsedildi.

11.06.2009Dünya
Sakaryada 13 zehirli varil bulundu

Sakarya'da 13 zehirli varil bulundu

Sakarya'nın Hendek ilçesinde araziye terk edilmiş 13 varil kimyasal atık bulundu.

10.06.2009Gündem
Sakaryada kimyasal atıklar bulundu

Sakarya'da kimyasal atıklar bulundu

Sakarya'nın Erenler ilçesinde boş bir arsaya bırakılmış kimyasal atıklar bulundu.

4.11.2008Gündem
Yüzer sondaj platformu bulundu

Yüzer sondaj platformu bulundu

Sakarya'nın Karasu İlçesi'nde Karadeniz'den sahilde yüzer sondaj platformu bulundu. 15 metre uzunluğunda 5 metre genişliğindeki platformun hangi ülkeye ve kime ait olduğu, ne amaçla kullanıldığı araştırılıyor.

20.09.2008Gündem
Sakarya’da kimyasal atık varili karaya vurdu

Sakarya’da kimyasal atık varili karaya vurdu

SAKARYA’nın Kocaali İlçesi’ne bağlı Caferiye Köyü’nde Karadeniz’den karaya vuran üzerinde hiç bir kurum ve kuruluşa ait simge bulunmayan 200 litrelik paslanmış varil bulundu.

15.09.2008Gündem
İstanbulda tüyler ürperten cinayet

İstanbul'da tüyler ürperten cinayet

İSTANBUL'da elektronik cihaz ithalatçısı Abdülkmadir Ekingen, iş ortağının 45 günlük evli olan oğlu 28 yaşındaki mimar Cavit Şahin'i kaçırarak işkenceyle öldürdükten sonra cesedini bir varile koyup betonlayarak Gümüşyaka'da araziye attığı iddiasıyla, suç ortağı 11 kişiylle birlikte yakalandı.

22.07.2008Gündem
Gediz akamıyor

Gediz akamıyor

Ege Denizi'ne dökülen ikinci büyük nehrimiz Gediz, kurumaya yüz tuttu.

13.06.2008Gündem
Binlerce Burduricus ölerek kıyıya vurdu

Binlerce Burduricus ölerek kıyıya vurdu

Burdur Gölü’ndeki aşırı kirlilik nedeniyle binlerce "phanius Burduricus" türü balık ölerek kıyıya vurdu.

25.05.2008Gündem
Gebze’de ağır koku yayan varil paniği

Gebze’de ağır koku yayan varil paniği

KOCAELİ’nin Gebze İlçesi’ndeki bir sanayi sitesine, kimliği belirsiz kişilerce bırakılan 4 varil panik yarattı. Çevresini zabıtanın çember altına aldığı ve ağır bir koku yayan varillerdeki maddenin ne olduğu henüz belirlenemedi.

17.12.2007Gündem
Atık piller zehir deposu

Atık piller zehir deposu

Bir atık pil 800 bin litre suyu 4 metrekare toprağı zehirliyor. Mutlaka çöplerden ayrı toplanması gerekiyor. Bu konuda yasa var ama uygulayan yok. Üstelik denetleyenler de uykuda.

26.11.2007 Ege
İzmit Körfezinde esrarengiz madde

İzmit Körfezi'nde esrarengiz madde

ÖNLEMLERE rağmen zaman zaman gemilerden veya dereler vasıtasıyla boşaltılan atıklar nedeniyle kirlilik doruğa ulaşan İzmit Körfezi’nde iki gündür deniz yüzeyi beyaz ve yağlı bir madde ile kaplandı. Adı konulamayan bu maddeden Çevre İl Müdürlüğü ekipleri numune alıp tahlile gönderirken, bazı kişiler bunların kimyasal atık olabileceğini, bazıları ise topluca ölen denizanası kalıntısı olduğunu ileri sürdü.

20.10.2007Gündem
Kimyasal atıklar kirpileri öldürdü

Kimyasal atıklar kirpileri öldürdü

İzmit’te Karayakuplu Köyü yakınla-rında boş bir araziye dökülen kimyasal atıklar, bölgede onlarca kirpinin ölümüne neden oldu.

21.09.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Olmayan “çevre”ye zarar ölçümü

Ocak ayında Yalova’daki elyaf fabrikasında çıkan yangının etkileriyle ilgili ölçümler tamamlanmak üzereymiş.

7.02.2013

Diyarbakır Dicle’nin adayları ortaya çıktı

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi’nde haziran ortasındaki rektör seçimlerinden haberler:

23.05.2012

Kirlilik her gün etrafımızı sarıyor

KİRLİLİK nereye kadar sürecek?” başlıklı yazısında metalurji mühendisi

13.04.2012

TBMM’den Borsa’ya ibretlik ‘karar’

TÜRKİYE’nin en büyük emtia borsası olan İstanbul Ticaret Borsası’nda (İTB) yönetim kavgaları bitmiyor.

1.03.2012

Danıştay’dan çevreci karar

DANIŞTAY 6. Dairesi, çevrenin kirlenmesine gözyumana da kirleten gibi para cezası kesilmesine vize verdi.

2.08.2011

Ovacık’tan mektup var

KÜTAHYA’da siyanürlü atık su barajında bir set çatladı ve sonunda da çevreciler patladı. Greenpeace, “Eti Gümüş A.Ş. ve ülkedeki diğer siyanür liç yöntemi ile çalıştırılan maden işleme tesislerinin kapatılmasını ve bu bölgelerin derhal ağır metal ve siyanürden arındırılmasını talep ediyor” diye çığlık atmaya devam ediyor.

19.05.2011

Van Valiliği de ‘Van Denizi’ diyor

VAN denizi-gölü tartışmaları için bazı bilgileri ve gerçekleri hatırlamamız gerekiyor galiba:

21.02.2011

Hafriyat ballı börektir

İSTANBUL’da inşaat sektörünün geliştiği son yıllarda hafriyat toprağına döküm yeri bulunması önemli bir sorun... Döküm yapılan yerlerin çoğunluğu ya ormanlardaki eski maden ocakları ya da orman dışındaki kamu arazileri.

26.11.2010

CHP başarısızlığının nedeni bizleriz...

CHP’nin iktidar olamayışının nedenlerini irdelemeye başlamadan önce bir anımı okuyucularla paylaşmak istiyorum” diyor; CHP’nin (15-16. dönem) eski milletvekili Nurettin Karsu...

25.11.2010

Rektörler suskun üniversiteler sessiz

ÜNİVERSİTELERİN bazılarında 20-21 Ekim 2010 tarihlerinde rektör sıralama seçimleri yapılacak.

18.10.2010

Deniz Baykal’dan helallik alacak

Başkan Kocaoğlu’nun bilmediği yemek yok. Dansı seviyor. Daha çok vals ve tango. Ama Zeybek oynamakta da başarılı.

26.06.2010

Balkanlar’daki göç mezalimini unutma

24 NİSAN, Ermeni vatandaşlarımız ve yurtdışında yaşayan Ermeniler tarafından 1915 yılında yaşanan felaketin yıldönümü olarak kabul ediliyor ve çeşitli anma faaliyetleri düzenleniyor.

23.04.2010