EKSTRA
MENÜ

Kılavuz

Kılavuz haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kılavuz hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.866 Kılavuz haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kılavuz Haberleri

ALES başvuruları başladı

ALES başvuruları başladı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 19 Eylül'de yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) başvuruları başladı. Başvurular, 3–11 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

3.08.2021Eğitim
Kılavuzunuz engelli olsun

Kılavuzunuz engelli olsun

Artık inşa edilen pek çok binanın, alışveriş merkezinin, etkinlik mekânının erişilebilir olmasına da dikkat ediliyor. İyi de, bu yerlerin erişilebilir olduğuna kim karar veriyor?

YKS tercih kılavuzu yayınlandı

YKS tercih kılavuzu yayınlandı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2021-YKS tercih işlemlerine ilişkin kuralların yer aldığı kılavuzu yayınladı. Tercihler, 5-13 Ağustos tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre alınacak. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından kendileri yapacaklar.

29.07.2021Eğitim
TYT puanı iki yıl geçerli mi

TYT puanı iki yıl geçerli mi?

TYT puanı iki yıl geçerli mi sorusu pek kişinin araştırdığı konu olmaya başladı. TYT puanı alıp AYT'den istediği puanı alamayan öğrenciler için bir sonraki yıl fırsat niteliği taşıyan TYT puanı geçerliliği, öğrencilerin de gündeminde yer aldı. Peki, TYT puanı iki yıl geçerli mi? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

28.07.2021Gündem
Bakan’dan 6 Eylül vurgusu

Bakan’dan 6 Eylül vurgusu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 6 Eylül'de açılmasıyla ilgili her türlü görevi yerine getirdiklerini söyledi.

26.07.2021Eğitim
Bakan Selçuk: Bizim şu andaki bakış açımız okulların tamamen 6 Eylülde açılmasıyla ilgili

Bakan Selçuk: Bizim şu andaki bakış açımız okulların tamamen 6 Eylül'de açılmasıyla ilgili

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs vaka artışlarının okulların açılmasını erteleyip ertelemeyeceği ile ilgili bir soruya ''Bizim şu andaki bakış açımız, tamamen okulların 6 Eylül'de açılmasıyla ilgili. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü görevi, vazifeyi yerine getiriyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz şu anda 'acaba vesaire...' bu konularla ilgili bir değerlendirme yapmıyoruz. Sadece odak noktamız okulların açılması'' dedi.

26.07.2021Haber
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuktan okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs vaka artışlarının okulların açılmasını erteleyip ertelemeyeceği ile ilgili bir soruya ''Bizim şu andaki bakış açımız, tamamen okulların 6 Eylül'de açılmasıyla ilgili. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü görevi, vazifeyi yerine getiriyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz şu anda 'acaba vesaire...' bu konularla ilgili bir değerlendirme yapmıyoruz. Sadece odak noktamız okulların açılması'' yanıtını verdi.

26.07.2021Gündem
Rapor Nedir Ve Nasıl Yazılır Rapor Özellikleri Nelerdir

Rapor Nedir Ve Nasıl Yazılır? Rapor Özellikleri Nelerdir

Çalışma raporları yazmak için belirlenmiş bir format olmasa da, mümkün olan en etkili ve profesyonel raporu oluşturmanızı sağlamak için atabileceğiniz belirli adımlar vardır. Çalışma raporunun ne olduğunu, verimli bir raporun nasıl yazılacağını ve kendi raporunuzu hazırlamak için kullanabileceğiniz bir şablon ve çalışma raporu örneklerini derledik.

22.07.2021Araştırma
Mide Botoksu Nedir, Nasıl Uygulanır Ve Yapılır Mide Botoksu Zararları Var Mıdır Ve Sonrası Beslenme Nasıl Olur

Mide Botoksu Nedir, Nasıl Uygulanır Ve Yapılır? Mide Botoksu Zararları Var Mıdır Ve Sonrası Beslenme Nasıl Olur

Aşırı kilolar her zaman bir sağlık problemi olmuştur. Farkına varmadan özellikle vücut yaşlanmaya başladığında kilo alımı da hızlanır. Aşırı kiloların sağlık ve yaşam kalitesi risklerini azaltmak için mide botoksu harika bir yöntemdir. Peki, mide botoksu nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Hüda isminin anlamı nedir Hüda ne demek Hüda adının özellikleri, analizi ve kökeni

Hüda isminin anlamı nedir? Hüda ne demek? Hüda adının özellikleri, analizi ve kökeni

Dilimize Farsçadan geçmiş olan Hüda isminin ilk anlamı doğru yolu gösteren, kişiyi selamete ve hidayete erdirendir. Bu kelimenin sözlük anlamı ise her şeyi yoktan var eden, kudreti ve gücü sınırsız olan yüce Allah'tır. Osmanlıca kaleme alınmış birçok metinde bu sözcük, Allah ve Cenabıhak kelimelerinin yerine kullanılmıştır. Hüda isminin anlamı nedir? Hüda ne demek? Sizin için Hüda adının analizini özellikleri ve kökeni ile birlikte detayları derledik.

Bursluluk sınavı (İOKBS) ne zaman yapılacak MEB duyurdu İşte 2021 başvuru ve uygulama kılavuzu

Bursluluk sınavı (İOKBS) ne zaman yapılacak? MEB duyurdu! İşte 2021 başvuru ve uygulama kılavuzu!

Bursluluk sınavı tarihi öğrenci ve velilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) eylül ayında organize edilecek. Öğrencilerin büyük bir heyecanla beklediği sınava kısa süre kala kılavuz bilgilerini erişime açan MEB sınav yerlerinin de bursluluk sınavı tarihinden 7 gün önce açıklanacağını bildirdi. Peki, bursluluk sınavı (İOKBS) ne zaman yapılacak? İşte, o konuyla ilgili bilgiler.

18.07.2021Gündem
YKS Kılavuzu yayınlandı

YKS Kılavuzu yayınlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), “2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nu yayınladı.

16.07.2021Eğitim
15 Temmuzu anlamak için 15 kitap

15 Temmuz'u anlamak için 15 kitap

15 Temmuz’da yaşanan demokrasi savaşı hem o gecenin sıcak anlarıyla hem de öncesi ve sonrasıyla kitaplara konu oldu. Bu tarihi geceyi daha iyi anlamak için olaya farklı yönleriyle bakan 15 kitabı seçtik...

15.07.2021Gündem
Milli yüzücü Yiğit Aslan, 800 metre serbest stilde gençler Avrupa şampiyonu oldu

Milli yüzücü Yiğit Aslan, 800 metre serbest stilde gençler Avrupa şampiyonu oldu

İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda milli sporcu Yiğit Aslan, altın madalyanın sahibi oldu.

11.07.2021Diğer
Haydarpaşa açıklarında gemi arızası

Haydarpaşa açıklarında gemi arızası!

Kadıköy Haydarpaşa açıklarında arızalanan kuru yük gemisine Kıyı Emniyeti'ne bağlı Kurtarma 7 römorkörü müdahale etti.

10.07.2021Gündem
Son Dakika... Milli yüzücü Berke Saka, Avrupa Gençler Şampiyonasında altın madalya kazandı

Son Dakika... Milli yüzücü Berke Saka, Avrupa Gençler Şampiyonası'nda altın madalya kazandı

 Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda erkekler 200 metre bireysel karışıkta milli sporcu Berke Saka, altın madalya elde etti.

8.07.2021Diğer
KPSS tercih ekranı: KPSS 2021/1 tercihleri ne zaman bitecek, başvuru ücreti ne kadar İşte kılavuz bilgisi

KPSS tercih ekranı: KPSS 2021/1 tercihleri ne zaman bitecek, başvuru ücreti ne kadar? İşte kılavuz bilgisi

KPSS tercih ekranı ÖSYM tarafından erişime açıldı. Kamuda memur olmak isteyen adayların başvurularını yapacağı KPSS 2021/1 tercihleri ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden gerçekleşecek. ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS-2021/1 tercih kılavuzunda, adayların 2020-KPSS Lisans, 2020-KPSS Ön Lisans ve 2020-KPSS Ortaöğretim sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerektiği bildirildi. Kamu kadrolarına yerleşecek olan adayların tercih kılavuzundaki bilgileri esas almaları gerekecek. Peki, KPSS 2021/1 tercihleri ne zaman bitecek, başvuru ücreti ne kadar? İşte, KPSS tercih ekranı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

3.07.2021Gündem
LGS tercihleri ne zaman yapılacak MEBden LGS tercih kılavuzu hakkında son bilgiler

LGS tercihleri ne zaman yapılacak? MEB'den LGS tercih kılavuzu hakkında son bilgiler

LGS tercihleri ne zaman yapılacak sorusu cevap buldu. LGS tercih kılavuzu 2021 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kurumun resmi internet sitesi aracılığıyla yayımlandı. Sınav sonuçlarının açıklanmasının akabinde LGS tercihleri için harekete geçen pek çok kişi, lise tercihleri ne zaman yapılacak sorusuna cevap aramak için harekete geçmişti. Lise tercihleri için açıklama yapan MEB, 5-16 Temmuz tarihlerini işaret etti. Değerlendirmenin ardından ilk yerleştirme sonuçlarını Temmuz sonuna kadar yayımlayacaklarını açıklayan MEB, detayları da kılavuz içerisindeki bilgilere göre ilerletecek. İşte, LGS lise tercihleri için detaylı bilgiler

2.07.2021Gündem
LGS tercihleri ne zaman yapılacak MEBden LGS tercih kılavuzu duyurusu

LGS tercihleri ne zaman yapılacak? MEB'den LGS tercih kılavuzu duyurusu

LGS tercihleri ne zaman yapılacak sorusu cevap buldu. LGS tercih kılavuzu 2021 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kurumun resmi internet sitesi aracılığıyla yayımlandı. Sınav sonuçlarının açıklanmasının akabinde LGS tercihleri için harekete geçen pek çok kişi, lise tercihleri ne zaman yapılacak sorusuna cevap aramak için harekete geçmişti. Lise tercihleri için açıklama yapan MEB, 5-16 Temmuz tarihlerini işaret etti. Değerlendirmenin ardından ilk yerleştirme sonuçlarını Temmuz sonuna kadar yayımlayacaklarını açıklayan MEB, detayları da kılavuz içerisindeki bilgilere göre ilerletecek. İşte, LGS lise tercihleri için detaylı bilgiler

1.07.2021Gündem
LGS sonuç itiraz etme işlemi nasıl yapılır 2021 LGS sonuçları itiraz detayları

LGS sonuç itiraz etme işlemi nasıl yapılır? 2021 LGS sonuçları itiraz detayları

LGS sonuç itiraz etme işlemi Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı kılavuz aracılığıyla gerçekleşebilecek. Sınav sonuçlarının duyurulmasının ardından erişime açılan LGS sonuçları itiraz ekranı, 5 iş günü boyunca devam edecek. Peki, LGS sonuç itiraz etme işlemi nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

30.06.2021Gündem
LGSde okul puanı hesaplanıyor mu LGS 2021 puanına okul puanı ekleniyor mu

LGS'de okul puanı hesaplanıyor mu? LGS 2021 puanına okul puanı ekleniyor mu?

LGS puanına okul puanı ekleniyor mu sorusu için internet üzerinden araştırmalarını sürdüren milyonlarca öğrenci, sorgulamalarına devam ediyor. LGS puanına okul puanı eklenip eklenmediğini öğrenerek puan hesaplama işlemlerini gerçekleştirecek olan öğrenciler, kılavuz bilgilerini araştırıyor. Peki, LGS puanına okul puanı eklenecek mi? İşte, LGS'de okul puanı hesaplanıyor mu? İşte, merak edilen o bilgiler

30.06.2021Gündem
Nitelikli lise nedir İstanbul, Ankara, İzmir nitelikli okullar hangisi

Nitelikli lise nedir? İstanbul, Ankara, İzmir nitelikli okullar hangisi?

Lise tercih süreci öncesinde en çok araştırılan konulardan biri de nitelikli okul tanımı oldu. Sınavla alım yapan nitelikli okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. Peki, nitelikli lise nedir? İstanbul, Ankara, İzmir nitelikli okullar hangisi?

30.06.2021Gündem
Uşak lise taban puanları 2021 Uşak Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

Uşak lise taban puanları 2021! Uşak Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, Uşak lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Uşak lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki Uşak'ta sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanları ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait Uşak Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Bayburt lise taban puanları 2021 Bayburt  Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

Bayburt lise taban puanları 2021! Bayburt Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, Bayburt lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Bayburt lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki Bayburt' ta sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanlarını ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait Bayburt Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Avrupa 1 Temmuzda başlıyor... Korkutan uyarı: Kaos yaratacak

Avrupa 1 Temmuz'da başlıyor... Korkutan uyarı: Kaos yaratacak!

Avrupa havayolları dijital COVID-19 aşı kartının seyahat kaosuna neden olacağı konusunda uyardı. Dijital aşı sertifikasının 1 Temmuz'da başlaması planlanıyor.

29.06.2021Ekonomi
Cambridge Üniversitesi açıkladı: Filtreli FFP3 tip maskeler koronaya karşı yüzde 100 koruma sağlıyor

Cambridge Üniversitesi açıkladı: Filtreli FFP3 tip maskeler koronaya karşı yüzde 100 koruma sağlıyor!

Koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları başlamış olsa da son günlerde tüm dünyada yayılan Delta varyantı endişe yaratmaya devam ediyor. en bulaşıcı varyant olarak açıklanan Delta'ya karşı tedbirlerin elden bırakılmaması öneriliyor. Tam da bu gündemde yaptıkları araştırmayı açıklayan İngiliz bilim insanları FFP3 tipi maskelere dikkat çekti.

29.06.2021Dünya
ÖSYM duyurdu: KPSS-2021/1 tercih tarihleri belli oldu KPSS tercihleri ne zaman, kılavuz yayınlandı mı

ÖSYM duyurdu: KPSS-2021/1 tercih tarihleri belli oldu! KPSS tercihleri ne zaman, kılavuz yayınlandı mı?

ÖSYM KPSS-2021/1 tercih tarihlerini paylaştı. Yayınlanan takvime göre, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) tercihlerinin ilki bu sene temmuz ayında gerçekleşecek. Adaylar kılavuza göre KPSS tercihlerini gerçekleştirebilecekler. Gözler şimdi KPSS-2021/1 tercih kılavuzunda. Peki, KPSS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte, KPSS-2021/1 tercihleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

29.06.2021Gündem
AYT hakkında uzman görüşleri

AYT hakkında uzman görüşleri

Cumartesi günü TYT ile başlayan YKS maratonu Pazar, AYT ile devam etti. Aynı gün adayların YDT’ye girmesiyle üniversite sınavları sona erdi. AYT sorularını eğitimciler ve uzmanlar şöyle değerlendirdi.

27.06.2021Eğitim
TYT hakkında uzman görüşleri

TYT hakkında uzman görüşleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün düzenlendi. TYT’ ye 2 milyon 607 bin 903 aday başvurdu. Tüm yurtta saat 10.15’te başlayan sınav, tek oturumda 135 dakika sürdü. TYT’de adaylara 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 sosyal Bilimler (Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersinden muaf öğrenciler için ekstra 5 Felsefe), 20 Fen Bilimleri sorusu soruldu. Sosyalde 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ile 5 Din Kültürü Ahlak Bilgisi; Fen Bilimlerinde ise 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji sorusu yer aldı. Uzmanlar TYT sorularını değerlendirdi.

26.06.2021Eğitim
YKS için PCR testi zorunlu mu

YKS için PCR testi zorunlu mu?

YKS için PCR testi zorunluluğu gündemi, öğrenciler tarafından merak edilen hususu oluşturdu. PCR testi zorunluluğu olup olmadığı merak edilirken, ÖSYM'nin kılavuz ile bu konuya herhangi bir cevap verip vermediği araştırılmaya başlandı. Peki, YKS için PCR testi zorunlu mu olacak? İşte, o detaylar

24.06.2021Gündem
Growtopia indir - Growtopia nasıl indirilir Bilgisayar, Android ve IOS için ücretsiz son sürüm macera oyunu

Growtopia indir - Growtopia nasıl indirilir? Bilgisayar, Android ve IOS için ücretsiz son sürüm macera oyunu

Hem androidde hem de IOS platformunda oynanan oyunlar arasında Growtopia yer almaktadır. Growtopia son yıllarda iyice popülerliğini arttırmış bir mobil oyundur. Hal böyle olunca Growtopia oyununu oynayanların sayısı artmıştır. Growtopia oyununun nasıl indirileceğine dair araştırmalar da artmıştır. Peki Growtopia nasıl indirilir? Bu oyunu oynamak için ipuçları nelerdir? İşte Growtopia oyunu ile ilgili tüm detaylar.

22.06.2021Teknoloji
Söz söz içinde

Söz söz içinde

Son dönem çalışmalarında dile odaklanan sanatçı Deniz Gül, SALT’ın ‘Ardışık’ programının ikinci sergisi ‘Kazı ve Yüzey’de, dili yontulacak ya da oyulacak birer malzemeymiş gibi ele aldığı çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu yontma süreci, gizli olanı bulmaya yönelik bir çaba içermiyor. Gül’ün projeleri açık/gizli gibi karşıtlıkların ötesinde dilin o anlamları nasıl içerdiğine ve ürettiğine bakıyor.

21.06.2021Kitap Sanat
Cerrahlıktan farkı yok Camdaki internet

Cerrahlıktan farkı yok! Camdaki internet

Bu hafta Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde fiber altyapısı yapımında çalıştık. Tüm dünya salgın döneminde internetin etrafında döndü. İnternet hızında dünyada oldukça geride olan Türkiye’nin ise şehir merkezlerinden köylere kadar her noktaya fiber altyapıyı kurması gerekiyor. Ancak bu konuda hem operatörlerin hem de kamunun hızlı ve ortak hareket etmesi şart. Çukur kazıp hat döşemek ise adeta iğne-iplikle çalışmaya benziyor. Saç teli inceliğindeki cam kablolar eski bakır hatlar gibi değil. Biraz bükülürse kırılıyor. Tüm bağlantı kopuyor. Sahada çalışırken hem uzmanlık hem de fazlasıyla dikkat gerekiyor.

21.06.2021Ekonomi
Sahaflar Çarşısı’nın felsefecisi: Arslan Kaynardağ

Sahaflar Çarşısı’nın felsefecisi: Arslan Kaynardağ

Arslan Kaynardağ yalnız bir sahaf değil aynı zamanda bir felsefeci, şair ve yayıncıydı. Hepimiz mutlaka Sahaflar Çarşısı’ndaki dükkânı Elif Kitabevi’ne uğrar, kitaplar üzerine tavsiyelerini alırdık.

18.06.2021Kitap Sanat
2021 LGS tercihleri ne zaman yapılacak İşte sonuçların açıklanacağı tarih

2021 LGS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte sonuçların açıklanacağı tarih

LGS sonuçları ve tercih tarihleri için gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen söz konusu sınavın sonuçları MEB takvimine göre 30 Haziran 2021'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından e Okul sistemi üzerinden LGS tercihleri başlayacak. LGS tercih işlemleri ile öğrenciler kılavuz bilgilerini göz önüne alarak tercih sıralamalarını yapacak. Peki, LGS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, 2021 LGS tercih kılavuzu ve sınav sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler.

16.06.2021Gündem
Doxingden korunma rehberi

Doxing'den korunma rehberi

Fotoğraf paylaşmak ve konum etiketlemesi yapmak, belgeleri buluta yüklemek, yeni bir uygulama yüklemek ve hatta çevrimiçi perakende mağazalarına göz atmak. Farkında olsak da olmasak da günlük olarak kişisel veri yönetimiyle ilgileniyoruz. Bu sırada çoğu zaman hangi verileri paylaştığımız ve en önemlisi, bizi savunmasız kılan verilerin nihai alıcılarının kimler olduğu çok net değil. Her yaştan, meslekten ve geçmişe sahip çevrimiçi kullanıcıların karşılaştığı tehditlerden biri olan doxing, yani ifşa amacıyla kişisel bilgileri toplamak veya birine zarar vermek için başka bir şekilde kullanma pratiği günümüzün önemli tehditleri arasında yer alıyor. Kullanıcıların verilerinin kontrolünü geri almalarına ve doxing'den korunmalarına yardımcı olmak için uzmanlar, özel verilerin sorumlu bir şekilde nasıl ele alacağına dair kapsamlı bir kontrol listesi hazırladı.

15.06.2021Teknoloji
Atasözü nedir ve özellikleri nelerdir Atasözü örnekleri ve tarihçesi

Atasözü nedir ve özellikleri nelerdir? Atasözü örnekleri ve tarihçesi

Geçmişte yaşanmış olumlu ya da olumsuz durumların bir sonucu olarak tecrübeler ortaya çıkmıştır. Türk Edebiyatında da bu tecrübelerin anlamlarını ifade eden cümleler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de atasözleridir. Peki atasözü nedir ve özellikleri nelerdir? Atasözü örnekleri ve tarihçesi nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.06.2021Araştırma
LGS tercihleri ne zaman başlayacak 2021 LGS tercih kılavuzu ve sınav sonuç tarihi

LGS tercihleri ne zaman başlayacak? 2021 LGS tercih kılavuzu ve sınav sonuç tarihi!

LGS sonuçları ve tercih tarihleri için gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen söz konusu sınavın sonuçları MEB takvimine göre 30 Haziran 2021'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından e Okul sistemi üzerinden LGS tercihleri başlayacak. LGS tercih işlemleri ile öğrenciler kılavuz bilgilerini göz önüne alarak tercih sıralamalarını yapacak. Peki, LGS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, 2021 LGS tercih kılavuzu ve sınav sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler.

13.06.2021Gündem
TUS ek tercihleri başladı

TUS ek tercihleri başladı

2021 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS 1. Dönem) ek tercih işlemleri, 10 - 16 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Bu tarihler aralığında adaylar, ek tercih tablosunu kullanarak işlemlerini yapabilecek.

10.06.2021Eğitim
Reklam Kurulu, tüketiciyi aldatmaya çalışanların peşini bırakmadı

Reklam Kurulu, tüketiciyi aldatmaya çalışanların peşini bırakmadı

Reklam Kurulunca bu yılın ocak-mayıs döneminde görüşülen 801 dosyadan 718'i ilgili mevzuata aykırı bulunurken, bunların 576'sına durdurma cezası, 142'sine de toplam 14 milyon 378 bin 995 lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

10.06.2021Ekonomi
ÖSYMden iki duyuru

ÖSYM'den iki duyuru

Ölçme Yerleştirme ve Seçme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenene Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) için başvurular 8 Haziran’da bitiyor.2020 Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2020-DUS) ek tercihleri başladı.

8.06.2021Eğitim
LGS 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi LGS 2021 detayları

LGS 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi? LGS 2021 detayları

LGS'de 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu sorusu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yanıtlandı. LGS'de sözel ve sayısal alanlardan sınava girecek olan öğrenciler, yanlış cevapların doğru cevapları götürüp götürmeyeceği merak ediliyordu. Peki, LGS 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi? İşte, o bilgiler

5.06.2021Gündem
DGS ne zaman DGS Sınav tarihi açıklandı İşte, DGS ile ilgili detaylı bilgiler

DGS ne zaman? DGS Sınav tarihi açıklandı! İşte, DGS ile ilgili detaylı bilgiler

2021 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvurularının son günlerine yaklaşmışken, sınava katılacak öğrenciler sınav tarihini merak ediyor. Üniversite eğitimlerini 2 yıldan 4 yıla yükseltmek isteyen binlerce öğrencinin katılım göstereceği DGS ne zaman merak konusu olurken, sınav tarihi ve sonuçların ne zaman açıklanacağı da belli oldu. İşte 2021 DGS son başvuru tarihi, sınav tarihi ve sonuçları le ilgili detaylar...

30.05.2021Gündem
KPSS öğretmenlik başvuruları başladı

KPSS öğretmenlik başvuruları başladı

2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ve Eğitim Bilimleri oturumu 1 Ağustos’ta, Alan Bilgisi oturumları 7- 8 Ağustos’ta, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) oturumu ise 15 Ağustos’ta uygulanacak. Sınav başvurular, 28 Mayıs- 14 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

28.05.2021Eğitim
Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı: KPSS-2021/6 Ticaret Bakanlığı tercih kılavuzu ve kadro bilgileri yayınlandı

Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı: KPSS-2021/6 Ticaret Bakanlığı tercih kılavuzu ve kadro bilgileri yayınlandı!

Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı yapacak. KPSS-2021/6 kılavuz bilgilerini yayınlayan Ticaret Bakanlığı personel alımı başvuru şartlarını duyurdu. Ticaret Bakanlığı tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme yapılacak. Kılavuz, sözleşmeli pozisyonları, bunlar için aranan nitelikler ile kontenjanlarını kapsayacak. Peki, Ticaret Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvuru şartları neler? İşte, ÖSYM KPSS-2021/6 Ticaret Bakanlığı tercih kılavuzu ve kadro bilgilerinin detayları.

27.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Yasa çıkmış kime ne?

YASA çıktı da bir şey değişti mi?

29.07.2021

Hatalarımız, büyümenin bir parçası

Hayatın bir kullanma kılavuzu yok. Hayatta hata yapmak diye bir şey var. Hepimiz hatalar yapabiliriz. Önemli olan o hatalardan ders çıkarmayı öğrenmek. Hatalarımız büyümenin bir parçasıdır. Hatalarımızla büyümek çok değerlidir. Bunların kıymetini anlamalıyız.

5.07.2021

Işık Ülkesi’nin gözbebeği

Bu hafta rotamı güney sahillerine çevirdim, yol beni Kalkan’a götürdü. Patara Plajı’nın tadını çıkarırken vakit ayırıp 2020’ye adını veren antik kenti de gezi listeme aldım. Mesleğim gereği hep ben anlatmaya alışkınım ancak bu sefer rehberim Patara kazı başkanı sevgili Prof. Havva İşkan Işık. Eminim siz de bu satırları okurken heyecanlanıp yolunuzu Patara’ya düşüreceksiniz.

28.05.2021