EKSTRA
MENÜ

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kıdem Tazminatı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.094 Kıdem Tazminatı haberi bulunmuştur.

Kıdem Tazminatı Haberleri

Bakan Selçuk: 20.5 milyar lira nakdi destek yapıldı

Bakan Selçuk: 20.5 milyar lira nakdi destek yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 20.5 milyar liraya yakın nakdi destek verildiğini söyledi. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne ilişkin olarak da Bakan Selçuk devletin yüzde 1 oranında katkı sağlayacağını duyurdu.

17.06.2020Ekonomi
Buna dikkat İşten çıkamazsınız, tazminat alamazsınız

Buna dikkat! İşten çıkamazsınız, tazminat alamazsınız

Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Noyan Doğan köşesine gelen soruları yanıtladı. Doğan iş dünyasıyla ilgili kafaları karıştıran detayları tek tek anlattı.

17.06.2020Ekonomi
SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı: Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır

SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı: Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatının nasıl hesaplandığı araştırılan konular arasında yerini aldı. Bu tazminatı almak isteyen vatandaşlar detayları öğrenmek istiyorlar. Bu sistem, çalışan işçinin hizmet süresi boyunca verdiği emeğin karşılığını almasını sağlayan yasal bir sistemdir. Net ücret, yemek yardımı, kasa tazminatı gibi ödemeler de tazminat hesaplanırken ödemeye dahil edilir. İşte kıdem tazminatı hesaplama ekranı...

16.06.2020Gündem
‘Kıdem tazminatında birden çok model var’

‘Kıdem tazminatında birden çok model var’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kıdem tazminatı konusunda birden çok modeli görüştüklerini söyledi.

14.06.2020Ekonomi
Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı

Kıdem tazminatı; çalışan işçinin hizmet süresi boyunca verdiği emeğin karşılığını almasını sağlayan yasal bir sistemdir. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? İşte SGK kıdem tazminatı hesaplama ekranı

13.06.2020Gündem
Son dakika... Kıdem tazminatıyla ilgili önemli detay... İşte 2 yeni model

Son dakika... Kıdem tazminatıyla ilgili önemli detay... İşte 2 yeni model

Tamamlayıcı emeklilik modeliyle birlikte kıdem tazminatlarında yeni bir dönem başlayacak. Tartışmaya açılan modellerden biri yasalaşırsa çalışanın brüt ücretinin yüzde 3’ü her ay tamamlayacı emeklilik hesabına aktarılacak. Yüzde 5.33 ise eskiden olduğu gibi işveren sorumluğunda kalacak. İkinci model yasalaşırsa ya şu andaki mevcut sistem tercih edilecek ya da devletin de katkıda bulunacağı işçi ve işverenin prim ödeyeceği yeni sistem.

11.06.2020Ekonomi
Son dakika haberler: Çalışma hayatında köklü değişiklikler yapılacak... Yeni emekliliğe iki model

Son dakika haberler: Çalışma hayatında köklü değişiklikler yapılacak... Yeni emekliliğe iki model

Tamamlayıcı emeklilik modeliyle birlikte kıdem tazminatlarında yeni bir dönem başlayacak. Tartışmaya açılan modellerden biri yasalaşırsa çalışanın brüt ücretinin yüzde 3’ü her ay tamamlayacı emeklilik hesabına aktarılacak. Yüzde 5.33 ise eskiden olduğu gibi işveren sorumluğunda kalacak. İkinci model yasalaşırsa ya şu andaki mevcut sistem tercih edilecek ya da devletin de katkıda bulunacağı işçi ve işverenin prim ödeyeceği yeni sistem.

11.06.2020Ekonomi
Servis aracında yumruk attı, tazminatsız kovuldu Yargıtay haklı buldu

Servis aracında yumruk attı, tazminatsız kovuldu! Yargıtay haklı buldu

Fabrika servisinde kavga çıkartan işçi tazminatsız şekilde kovuldu. Yargıtay, kavgayı başlatan işçinin tazminatsız kovulmasını haklı buldu.

7.06.2020Gündem
Milyonları ilgilendiren karar Bu durumda olan istifa etse de tazminat alacak

Milyonları ilgilendiren karar! Bu durumda olan istifa etse de tazminat alacak

Bir aylık maaş alacağının olduğunu öne süren işçi, istifa etti; ancak kıdem tazminatını alamadı. İşçiyle işveren mahkemelik oldu. Davaya son noktayı koyan Yargıtay; işçinin maaş, prim, fazla mesai ücretinin ödenmemesi halinde haklı fesih yoluyla istifa edebileceğini ve kıdem tazminatı alabileceğine hükmetti.

30.05.2020Ekonomi
Yargıtay kararını verdi... Bu hareket tazminatsız kovulma sebebi

Yargıtay kararını verdi... Bu hareket tazminatsız kovulma sebebi!

Sorumlu olarak çalıştığı mağazada, yüksek prim alabilmek için fire ürünleri düşük gösteren mağaza sorumlusu, tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemenin, 'tazminat ödenmeli' dediği uyanık müdüre kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, envantere doğru rakamın girilmemesinin haklı nedenle feshin gerektirdiğine hükmetti.

24.05.2020Ekonomi
Sokağa çıkma yasağında ücret ödenir

Sokağa çıkma yasağında ücret ödenir

Noyan Doğan sorularınızı yanıtlıyor

20.05.2020Ekonomi
Koronavirüsün iş hayatına getirdiği değişiklikler neler

Koronavirüsün iş hayatına getirdiği değişiklikler neler?

Salgın sürecinin iş hayatında meydana getirdiği etkilere bağlı olarak işverenler ve çalışanlar için önemli değişiklikler yapıldığını belirten Avukat Emre Kuşkapan, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Koronavirüs sebebiyle ücretsiz izin kullanım şartları nelerdir

Koronavirüs sebebiyle ücretsiz izin kullanım şartları nelerdir?

Koronavirüs nedeniyle iş alanlarında belli tedbirler alınmaya başlandı. Çalışanlarının sağlığını tehdit eden virüse karşı işverenlerin de ücretsiz izin vermeye başladığını belirten Avukat Elvan Kılıç, salgın sebebiyle ücretsiz izin kullanım koşullarını açıkladı.

Kanunlar ne diyor

Kanunlar ne diyor?

İş Kanunu’nda salgın hastalıklara yönelik özel bir düzenleme var mı? Çalışanlar ücretsiz izne zorlanabilir mi? Sigorta şirketleri COVID-19’a bağlı masrafları ödeyecek mi? Merak ettiğiniz her şeyi uzmanlar cevapladı.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor İşveren, çalışandan Corona virüs testi isteyebilir mi

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! İşveren, çalışandan Corona virüs testi isteyebilir mi?

DÜNYAYI saran koronavirüs (Kovid-19) salgını, iş hukukuyla ilgili yeni konuları gündeme getirdi. Salgın nedeniyle işverenin, işçisinden Kovid-19 testi isteyebileceğini belirten hukukçular, "İşveren bütün işçilerinden test yaptırma talebinde bulunabilir" yorumunu yaptı.

31.03.2020Ekonomi
Corona virüs tüm dünyanın gündeminde: Milyonlarca çalışan ve işveren bu soruların yanıtlarını merak ediyor

Corona virüs tüm dünyanın gündeminde: Milyonlarca çalışan ve işveren bu soruların yanıtlarını merak ediyor

Corona virüsün neredeyse tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte çalışanlar ve şirketleri ilgilendiren bazı konular bulunuyor. İşçi bulaşıcı bir hastalığa tutulursa işçi ve işveren iş akdini feshedebilir.

13.03.2020Ekonomi
Birçok kişinin başına geldi O para geri alınabilir mi

Birçok kişinin başına geldi! O para geri alınabilir mi?

Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarlarından Noyan Doğan gelen sorulara yanıt verdi. İşte kıdem tazminatından SSK primlerine kadar birçok detayda püf noktaları...

11.03.2020Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor Kıdem tazminatına ilişkin emsal karar

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Kıdem tazminatına ilişkin emsal karar

İşten çıkarılan ve işe iade davası açan bir kişi sadece kıdem tazminatıyla yetinmedi. Baz ücrete bütün giydirilmiş alacaklar ile yakacak, yemek, kıyafet, bireysel emeklilik yardımı, süreklilik arz eden prim ve mesai ödemelerini de kıdem tazminatına eklettirdi. Böylece yüzde 30 daha fazla tazminat almış oldu.

5.03.2020Ekonomi
Dev şirket yasta Efsane başkanları vefat etti

Dev şirket yasta! Efsane başkanları vefat etti

General Electric efsane başkanı ve eski CEO'su Jack Welch 84 yaşında hayatını kaybetti.

3.03.2020Ekonomi
Bunu yapan çalışan tazminatsız kovulabilir Yargıtaydan emsal karar...

Bunu yapan çalışan tazminatsız kovulabilir! Yargıtay'dan emsal karar...

Bursa'da güvenlik görevlisi olarak olarak çalıştığı sitede bir bina sakininin kendisine anahtarını emanet ettiği otomobille tur atan genç kovuldu. Mahkemenin, haklı bulduğu güvenlik görevlisine kötü haber Yargıtay'dan geldi.

14.02.2020Ekonomi
Kıdem ve ihbar tazminatları nasıl hesaplanır

Kıdem ve ihbar tazminatları nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır konuları merak ediliyor, internette sıkça aranıyor. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama ile ilgili bilinmesi gerekenleri Avukat Emre Kuşkapan detaylarıyla açıkladı, milyonlarca işçiyi ilgilendiren bu hesaplama yöntemleriyle ilgili önemli bilgiler aktardı.

İşçinin ölmesi durumunda mirasçıların hakları

İşçinin ölmesi durumunda mirasçıların hakları

İşçinin ölümü, iş akdini fesih dışında sona erdiren hallerden biridir. Gerek İş Kanunu gerekse Türk Borçlar Kanunu’nda işçinin ölümüne birtakım sonuçlar bağlanmıştır. Peki, işçinin ölümü halinde kıdem tazminatı hakkı var mı? Tazminat vefat eden işçinin mirasçılarına ödenir mi? Konuyla ilgili detaylı bilgileri Avukat Erdal İşbilir’den aldık.

Kıdem tazminatı 2020 tavanı ne kadar Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ve kimler faydalanır

Kıdem tazminatı 2020 tavanı ne kadar? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ve kimler faydalanır?

Yeni yılda asgari ücretin netleşmesi ile birlikte 2020 yılının ilk yarısında alınacak olan kıdem tazminatı tavanı netlik kazandı. Ocak-temmuz, temmuz-aralık olmak üzere senede kere değişen kıdem tazminatı tutarının belli olmasıyla çalışanların kıdem tazminatı tavan miktarına yönelik araştırmaları hız kazandı. Belli şartları sağlayan işçilere verilen kıdem tazminatı hesaplama işlemi de yoğunlukla araştırılıyor. Peki, kıdem tazminatı 2020 tavanı ne kadar? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ve kimler faydalanır? İşte, o konular hakkında ayrıntılar.

23.01.2020Ekonomi
Yargıtaydan emsal karar Tüm çalışanları ilgilendiriyor: Bunu yapan yandı...

Yargıtay'dan emsal karar! Tüm çalışanları ilgilendiriyor: Bunu yapan yandı...

Çalıştığı iş yerinde amirine ve mesai arkadaşlarına küfrettiği öne sürülen genç, işten kovuldu. İş yerinde sürekli küfür ve hakaret etmekle suçlanan işçi, büyük bir heyecanla gittiği İş Mahkemesi'nden de eli boş döndü.

17.01.2020Ekonomi
2020 kıdem tazminatı hesaplama tablosu: Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır

2020 kıdem tazminatı hesaplama tablosu: Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

İşten çıkarılan çalışanların 2020 yılında alacakları kıdem tazminatı tavanı belli oldu. Buna göre, tazminat tutarı geçen yıla göre yüzde 5.49 artarak 6 bin 730 lira oldu. Kıdem tazminatı netleşmesiyle beraber, milyonlarca çalışanın gündeminde yer alan kıdem tazminatı hesaplama tablosu ve kıdem tazminatı alma şartları merak konusu oldu. Peki, kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? İşte, 2020 kıdem tazminatı hesaplama işlemleri hakkında ayrıntılı bilgiler...

16.01.2020Ekonomi
Dikkat yanlış hesaplamayın: Arttı İşte maaş ve çalışma yılına göre alınacak kıdem tazminatı tutarları

Dikkat yanlış hesaplamayın: Arttı! İşte maaş ve çalışma yılına göre alınacak kıdem tazminatı tutarları

YENİ yılda asgari ücretin netleşmesi ile birlikte 2020’nin ilk yarısında işçilerin, işten ayrılırken işverenden alacakları kıdem tazminatı da arttı. Kıdem tazminatının tavanı ne oldu, çalışma yılına göre kimler, ne kadar tazminat alacak sorularına açıklık getirmeden önce kıdem tazminatı ile ilgili önemli bir-iki konuya değineyim.

16.01.2020Ekonomi
Boeinge 737 Max cezası

Boeing'e 737 Max cezası

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), uçak üreticisi Boeing'in 737 MAX modellerindeki hatalı kanat parçaları nedeniyle 5.4 milyon dolar ceza öngördü.

11.01.2020Ekonomi
Kıdem tazminatı değişiyor mu Bakan Selçuk açıkladı

Kıdem tazminatı değişiyor mu? Bakan Selçuk açıkladı!

Kıdem tazminatı için bir süredir konuşulan değişiklik hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kıdem tazminatı ile ilgili sorulan soruya yanıt verdi. Bakan Selçuk, kıdem tazminatı reformunun sosyal mutabakat ile gerçekleştirileceğini ifade etti.

10.01.2020Ekonomi
Emeklilik sisteminde reforma ihtiyaç var

Emeklilik sisteminde reforma ihtiyaç var

Türkiye’de emeklilik sisteminin bütüncül bir şekilde değerlendirilerek reforme edilmesine ihtiyaç olduğunu ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Aktüeryal dengeyi de gözeterek bu konuda adımlar atılmalı. ‘Hem çalışırken daha az tasarruf yapayım, hem de emekli olduğumda yüksek standartlarda yaşayalım’ gibi bir yaklaşım var. Tasarruflarımızı arttırmalıyız” diye konuştu.

10.01.2020Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor Kıdem tazminatı hesaplaması değişti... İşte yeni tavan rakamı

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı hesaplaması değişti... İşte yeni tavan rakamı

İşveren tarafından iş akdi feshedilen kişilere ödenen kıdem tazminatında artış yaşandı. 2019’un son enflasyon rakamının açıklanmasıyla birlikte kıdem tazminatının tavanına ilişkin tutar netleşti.

3.01.2020Ekonomi
Kıdem tazminatı nedir Kıdem tazminatı şartları neler

Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı şartları neler?

İşveren ve işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatı ile ilgili yapılan değişiklikler ardından çeşitli sorular yeniden gündeme geliyor. Özellikle kıdem tazminatının hangi durumlarda verildiği merak ediliyor. Peki, kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı şartları neler?

2.01.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

İşveren 4 ay telafi çalışması yaptırabilir

Soru: Koronavirüsten kronik hastalığım sebebiyle 67 gün idari izine çıkarıldım. 1 Haziran’da iş başı yaptım. İşyerim çalışmadığım günleri yıllık izinden sayarak ve fazla çalışarak benden istiyor. Benim durumum nedir? Ahmet D.

17.06.2020

Fındıkta yeni sezonun oyunları

Fındık üretimi iyi bir sezonun ardından ‘sıkıntılı’ bir sezona girecek gibi görünüyor. Sezon 25 liradan başlarsa üreticinin yüzü ‘gülecek’ ama global oyunların nelere mal olacağı da şimdiden hesaplanamıyor. Ordu’da fındıkla ilgili programları dikkatle izlenen fındık uzmanı Osman Çakmak’ı dinledik. Dedi ki:

16.06.2020

Çalışan kendi emekliliğini tamamlayacak

Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile çalışanlar sosyal güvenlik sisteminin üzerine ilave emeklilik geliri elde edecek. Çalışanın maaşından kesinti yapılacağı, işveren ve devletin de katkıda bulunacağı sistem zorunlu olacak. Sene sonuna kadar kıdem tazminatının tamamlayıcı emekliliğe entegrasyonu için formül bulunacak.

15.06.2020

Kıdem, BES’le birleşecek tamamlayıcı emekliliğe geçilecek

Kıdem tazminatı ve BES’in birlikte kurgulandığı karma modelle fon oluşturularak Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) geçilecek. Çalışanlar maaşlarına göre az ya da çok ödeyecekler. Fona işveren de devlet de katkı sağlayacak. TES, yeni işe girenler için zorunlu, diğer çalışanlar için isteğe bağlı olacak.

11.06.2020

Sığacık güya sakin şehirdi

İzmir’in temiz ve sahil beldesi Akarcalı’yı sakinleri acaba koruyabilecek mi? Binlerce sakini için el değmemiş bu cennet köşede girişilecek endüstriyel deniz yatırımı yapılırsa, “Sakin şehir unvanını alan Sığacık’a ve Seferihisar’a siz ne yapıyorsunuz” diye sormazlar mı?

10.06.2020

Kısa çalışmada sigorta primi ödenmez

Soru: Çalıştığım şirket pandemi süresince evden tamzamanlı çalışma yapmama rağmen benim adıma ve benim gibi çalışan 12 kişilik proje gurubu adına kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. Bize de mail attılar, İŞKUR’dan sizi ararlarsa haftalık 22.5 saat çalıştığınızı belirtin diye. Maaşımın üçte ikisi kısa çalışmadan, üçte biri şirketten yatıyor. Sigorta girişi yapılmamış. Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor? Murat K.

10.06.2020

Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na beklenen atamalar yapıldı

Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (SEDDK) beklenen atamalar gerçekleşti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu benzeri bir yapının sigortacılıkta da kurulması, neredeyse 20 yıldır gündemde olan bir konuydu; 2019’un ekim ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kuruldu.

1.06.2020

Kısa çalışmada ödemeler başlayacak

Soru: 23 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı olan işyeri sahibiyim. İşyerimde 4 çalışanım için kısa çalışma ödeneği için 25 Mart 2020 tarihinde müracaat ettiğim halde bilgi verilmedi ve çalışanlara da ödeme yapılmadı. Ahmet Oktay Ertem

29.04.2020

Çalışanlar için 6 önemli düzenleme

Meclise, gönderilen kanun teklifi yasalaşırsa işverenlere üç ay süreyle ücretsiz izin hakkı tanınacak, ücretsiz izne ayrılanlara devlet aylık 1.177 destek verecek, işveren çalışanını işten çıkaramayacak, çalışan da işten ayrılamayacak, ücretsiz izinli olanların sağlık primleri işsizlik fonundan karşılanacak, kısa çalışma ödemeleri işverenin beyanı ile ödenmeye başlayacak.

16.04.2020

Maaşın yüzde 75’ini alacaksınız

Soru: Daha önce kısa çalışma ödeneği ile ilgili bir yazınızda, “Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işveren isterse devletin ödediğinin üzerini tamamlayabilecek. Yani, kısa çalışma ödeneği ile çalışanın maaşının yüzde 60’ını devlet karşılarken, kalan yüzde 40’ını da işveren çalışana ödeyebilir” diye yazmıştınız. İşveren bunu tamamlamama hakkına sahip midir? Bizler aldığımız maaşı tam alamayacak mıyız? Alper Baltacı

15.04.2020

5 uyarım var

Koronavirüs önlemleri kapsamında hazırlanan yeni torba kanun ile işverenler, çalışanlarını 3 ay süreyle işten çıkartamayacak.

10.04.2020

Ücretsiz izinde tüm merak edilenler

Koronavirüs salgını nedeniyle her geçen gün ücretsiz izne ayrılanların sayısı artıyor. Bu süreçte çalışanlar maaş alamıyor, sigorta primleri ödenmiyor. Ücretsiz izin süresi bir ayı geçerse genel sağlık sigortasından da yararlanılamıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ücretsiz izne çıkarılanlara yönelik maaş desteği başlatacaklarını açıkladı.

9.04.2020

Yıllık izin paraya çevrilmez

Soru: Personel, işten ayrılırken yıllık izin ücretini almak için yıllık izin kullanmak istemiyor.

11.03.2020

Emekliler de kıdem tazminatı alır

Soru: 7.11.1966 doğumluyum. 30.08.1984’den şubat 2007 yılına kadar çalışıp 2007 Şubat ayında TSK’dan emekli oldum. 2007 yılı mart ayından beri bir özel şirkette SGK kayıtlı olarak çalışmaya devam ediyorum. 13 yıldır aynı firmada çalışıyorum ve sağlığım elverdiğince de çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum. İşverenin isteği ya da kendi isteğimle işten ayrılmam durumunda iş kanununun kıdem tazminatı hak ediş kurallarına göre hangi durumlarda haklarımı alabilirim. Bu konuda daha tamamlamam gereken bir süre var mıdır? Adnan KARACA

4.03.2020

Emekli maaşınızı etkilemez

Soru: 1967 doğumluyum. 1985 SSK başlangıcım var. 2018’de yurtdışı borçlanması yaparak emekli oldum. Maaşım 2019 Şubat ayında bağlandı. 1993-1999 yılları arası toplam 1500 gün asgariden borçlandım. 1500 gün aralıksız çalışma değil, 6 yıl içinde aralıklarla 1500 gün borçlanmaya uygun bulundu. Eğer tavandan borçlansaydım, emekli maaşıma etkisi ne kadar olurdu? Ali Rıza Yılankıran

19.02.2020

Hamilelikte veya doğum sonrası işten çıkarılma halinde ne yapılabilir?

Çalışan kadınlar hamile oldukları haberini almaları ile anne olma sevincini yaşarken bir yandan da çalıştığı işyerinden çıkarılma endişesine kapılır. Kadınların hamilelikte veya doğum izni döneminde işten çıkarılmaları başta eşitlik ilkesi açısından sorun yaratan bir haldir.

14.02.2020

Kıdem tazminatı yüzde 5.49 arttı

İşçilerin, 2020’nin ilk yarısında alacakları kıdem tazminatı tavanı açıklandı. Tazminat tutarı geçen yıla göre yüzde 5.49 artarak 6 bin 730 lira oldu. Yeni yılın ilk yarısına kadar çalışanlar bu rakamın üzerinde tazminat alamayacak.

17.01.2020