EKSTRA
MENÜ

Keratokonüs

Keratokonüs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Keratokonüs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 74 Keratokonüs haberi bulunmuştur.

Keratokonüs Haberleri

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz ön yüzeyindeki kornea tabakasının yüzeyine yerleştirilir. Bu sayede gözdeki kırma kusurları tedavi edilebilmektedir. Op. Dr. Şeyda Atabay, kontakt lensin göz kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak geliştirilmiş ince saydam mercek olduğunu belirterek bilinçsiz lens kullanımına karşı uyarılarda bulundu.

18.01.2021Kişisel Bakım
Kontakt lens kullanımında nelere dikkat edilmeli

Kontakt lens kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Denetimsiz ve takipsiz kullanılan kontakt lenslerin göz için problemlere sebep olabildiğini dile getiren Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, kontakt lens kullanımıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

2.11.2020Sağlık
Gözlük dereceleriniz sık değişiyorsa dikkat

Gözlük dereceleriniz sık değişiyorsa dikkat!

Ergenlerde, gençlerde ve orta yaş sonrasında gözlük derecelerinin sık değişmesinin farklı nedenleri var... Hangi durumlarda gözlük derecelerinin sık değiştiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar anlattı…

21.10.2020Sağlık
Gözleri ovalamak sandığınızdan daha tehlikeli olabilir

Gözleri ovalamak sandığınızdan daha tehlikeli olabilir

Gözlerimizi ovalamanın ciddi göz problemlerine, hatta görme kaybına yol açabileceğini biliyor muydunuz? “Gözlerimi ovalamak ne kadar zararlı olabilir ki…” demeyin! Gözlerimizi ovalamanın estetik, hijyen, güvenlik ve görme açısından zararlarını Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar anlattı.

1.09.2020Sağlık
10 dakikada gözlüksüz hayat Nasıl mı

10 dakikada gözlüksüz hayat! Nasıl mı?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker, lazer operasyonlarıyla ilgili merak edilenleri anlattı.

28.08.2020Sağlık
Gözleri sık ovalamak o hastalığa davetiye çıkarıyor

Gözleri sık ovalamak o hastalığa davetiye çıkarıyor

Türk Oftalmoloji Derneği Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Koray Gümüş, keratokonus hastalığının ilerleme riskinin özellikle 10'lu ve 20'li yaşlarda çok yüksek olduğunu, diğer önemli bir risk faktörünün de gözü ovalama olduğunu belirtti.

28.07.2020Sağlık
Göz Ovuşturmak Zararlı Mıdır

Göz Ovuşturmak Zararlı Mıdır?

Birçoğumuz farkında olmadan gözlerimizi ovuşturuyor. Peki bu alışkanlık zararlı mıdır? Göz ovuşturmaktan nasıl vazgeçilir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.

8.06.2020İyi Yaşam
Gözlerinizi Sürekli Ovuşturuyor musunuz

Gözlerinizi Sürekli Ovuşturuyor musunuz?

'Gözlerinizi sürekli ovuşturuyor musunuz? Göz ovuşturmanın ne zararı olabilir ki?' diye düşünmeyin sakın. Gözün saydam tabakasını sürekli incelten ve tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına kadar gidebilen ‘Keratokonus’ hastalığına kelimenin tam anlamıyla “kendi ellerinizle” davetiye çıkarıyor olabilirsiniz! Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi

12.12.2019İyi Yaşam
Gözlerinizi sakın ovuşturmayın, çünkü…

Gözlerinizi sakın ovuşturmayın, çünkü…

Gözlerinizi sürekli ovuşturuyor musunuz? Göz ovuşturmanın ne zararı olabilir ki?” diye düşünmeyin sakın. Gözün saydam tabakasını sürekli incelten ve tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına kadar gidebilen ‘Keratokonus’ hastalığına kelimenin tam anlamıyla “kendi ellerinizle” davetiye çıkarıyor olabilirsiniz!

12.12.2019Sağlık
Gözlerinizi ovuştururken bir kez daha düşünün

Gözlerinizi ovuştururken bir kez daha düşünün

Gece görüşünüzde sıkıntı yaşıyor ya da bulanık görüyorsanız dikkat! Yaşadığınız bu problemler keratokonus hastalığının belirtileri olabilir. Korneanın sivrileşmesi olarak bilinen karatokonus, özellikle ergenlik çağındaki gençlerde sıkça karşılaşılıyor.

4.11.2019Sağlık
Stephen Curry 2 bin 469 üçlüğü görmeden atmış

Stephen Curry 2 bin 469 üçlüğü görmeden atmış

NBA oyuncusu Stephen Curry, üç sayı atış yüzdesinde ciddi düşüş yaşamasının ardından çözümü ‘kontakt lens’ takmakta buldu.

5.04.2019Basketbol
2469 üçlüğü görmeden atmış

2469 üçlüğü görmeden atmış

NBA oyuncusu Stephen Curry, üç sayı atış yüzdesinde ciddi düşüş yaşamasının ardından çözümü ‘kontakt lens’ takmakta buldu.

5.04.2019Dünya
Aşırı bilgisayar kullanımı miyopinin artışını hızlandırıyor

Aşırı bilgisayar kullanımı miyopinin artışını hızlandırıyor

Miyopi, dünyadaki en yaygın göz rahatsızlıklardan biridir. Çoğunlukla kalıtımsal olan miyopi, günlük yaşamı olumsuz etkileyen problemlerin başında geliyor. Özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen odaklanma bozukluğu, çocukların okul başarısını olumsuz etkiliyor. Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, miyopinin nedenleri ve tedavisine yönelik önemli bilgiler paylaştı.

Kornea için göz oyulmuyor

Kornea için göz oyulmuyor

Türkiye’de nakil için organ kadar aslında bir doku olan kornea temini de sorun yaşanıyor. Gözün en önündeki, şeffaf tabaka olan kornea ölüden, morgda alınabiliyor. Ancak aileler cenazelerini biran önce götürmek istedikleri için, hastaneler kornea talebinde dahi bulunma fırsatını yakalayamıyor.

13.11.2018Gündem
İnsan dokusu kişiye özel şekillendirildi, Türkiye’de uygulandı

İnsan dokusu kişiye özel şekillendirildi, Türkiye’de uygulandı

Bilim insanları insan kolajenini kişiye özel olarak şekillendirdi ve lens gibi üretilerek uygulandı. Türkiye’de birçok hastaya uygulanan ve biyolojik kornea (corneal inlay) adı verilen yöntem sayesinde hastalar hem yakın gözlükten kurtuldu hem de bugüne kadar uygulanan diğer yöntemlerine aksine insan kolajeni olduğu için gözde reaksiyon oluşma ihtimali en aza indirildi. Presbiyobi ve hipermetrop hastalarına uygulanabilen yöntem Türkiye’den sonra Avrupa’nın birçok ülkesinde de yapılmaya başlanacak.

7.08.2018Sağlık
Keratokonus (Kornea sivrileşmesi) nedir, belirtileri nelerdir

Keratokonus (Kornea sivrileşmesi) nedir, belirtileri nelerdir?

Keratokonus gözün saydam kısmı olan korneanın irregüler koni biçimini aldığı hayli yaygın görülen ilerleyici bir hastalıktır. Yüksek miyopi ve astigmatizmaya yol açmakla beraber tüm kornea katlarını etkileyebilir. Etyolojisi tam bilinmemekle birlikte multifaktöriyel, sık olarak rastlanan bir patolojidir.

14.07.2018Gündem
Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor

Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor!

Gözün saydam tabakası korneanın incelerek sivrileşmesiyle ortaya çıkan keratokonus rahatsızlığı, gözleri ovuşturmak, sert baskı yapmak ve kaşımak ile tetikleniyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baha Toygar, keratokonus hastalığı hakkında bilinmeyenleri paylaşıyor.

12.06.2018Sağlık
Lazer ile yakın gözlükten kurtulmak mümkün mü

Lazer ile yakın gözlükten kurtulmak mümkün mü?

Türkiye’de ve dünyada uzun süredir uygulanan lazer tedavisi ile yakını görme problemi yaşayan hastalar kısa sürede bu probleminden kurtulup, normal yaşantısına dönebiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, özellikle ilk semptomlarını 40 yaşından itibaren göstermeye başlayan presbiyopi rahatsızlığının tedavisinde Supracor yönteminin etkili bir çözüm olduğunu ifade ediyor.

22.05.2018Sağlık
Görme engelli Mesme Taşbağ bronz madalya kazandı

Görme engelli Mesme Taşbağ bronz madalya kazandı

Görme engelli milli sporcu Mesme Taşbağ, formda kalmak için judoya başladı. Hastalığına aldırmadı, savaştı. 2016 Rio Paralimpik Oyunları judo branşında, Türkiye'ye bronz madalya kazandırdı.

17.06.2017Diğer
Keratokonus nasıl tedavi edilir

Keratokonus nasıl tedavi edilir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler cevapladı: "Astigmat ve katarakt beraber olduğunda tedavi nasıl yapılır?"

27.03.2017Sağlık
Keratokonus nasıl tedavi edilir

Keratokonus nasıl tedavi edilir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler cevapladı; Astigmat ve katarakt beraber olduğunda tedavi nasıl yapılır?

Keratokonus nedir

Keratokonus nedir?

Keratokonusun ülkemizde en sık görülen göz hastalıklarından biri olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, hastalık hakkında detaylı bilgi veriyor...

18.03.2017Sağlık
Keratokonus tedavisi nasıl yapılır

Keratokonus tedavisi nasıl yapılır?

Keratokonus tedavisinde en önemli hususun hastalığın ilerlemesini durdurmak olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, bu rahatsızlıkla ilgili bilgi verdi.

22.12.2016Sağlık
Keratokonus nedir

Keratokonus nedir?

En sık görülen göz hastalıklarından biri...

17.10.2016Sağlık
Excimer Lazer Tedavisi nedir ve kimlere uygulanır

Excimer Lazer Tedavisi nedir ve kimlere uygulanır?

Excimer lazer tedavisinin hipermetrop, miyop ve astigmat tedavisinde kullanılan en yaygın tedavi olduğunu belirten Göz Hastalıkları Doktoru, Uzman Doktor Ali Nihat Ofluoğlu tedavinin detaylarından bahsetti.

29.05.2016Sağlık
“Keratokonus” nedir

“Keratokonus” nedir?

Ülkemizde en sık görülen göz hastalıklarından biri!

20.01.2016Sağlık
Kornea naklindeki yeni teknikler

Kornea naklindeki yeni teknikler

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. VolkanHürmeriç cevaplıyor; Kornea naklindeki yeni tekniklerKornea dokusu pek çokhastalık nedeniyle saydamlığını kaybetmekte ve değiştirilmesi gerekmektedir.Halk arasında kornea nakline göz nakli adı verilmektedir. Uzun yıllardır ülkemizdekornea nakli yapılsa da son 15 yıl içerisinde olan gelişmeler sayesinde artıkkornea dokusunun tamamı yerine sadece hastalıklı olan kısmının değiştirilmesitercih edilmektedir. Bu sayede vücudun değiştirilen korneayı reddetme ihtimalive göz tansiyonu riski en aza indirilmektedir. Yeni nakil teknikleri arasındayer alan DALK ameliyatı ileri derece keratokonusta kullanılarak korneanınsadece ön kısmı nakledilmektedir. Katarakt ameliyatı sonrası olan görmekayıplarında ise korneanın sadece arka yarısı DSAEK tekniği iledeğiştirilmektedir.  Kısmı nakiluygulanan bu ameliyatlarda hastaların görme seviyesi çok daha kısa sürededüzelebilmektedir.

Keratokonus tedavisi nasıl yapılır

Keratokonus tedavisi nasıl yapılır?

Keratokonus tedavisinde enönemli hususun hastalığın ilerlemesini durdurmak olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, diğer amacın ise görmeyiarttırmak olduğunu ifade ediyor.

Keratokonus nedir

Keratokonus nedir?

Keratokonusun ülkemizde ensık görülen göz hastalıklarından biri olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, hastalığı anlatıyor.

Gözünüz kaşınıyorsa dikkat

Gözünüz kaşınıyorsa dikkat

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, gözleri çok kaşınan kişilerin görme bozukluğuna neden olan keratokonus hastalığı açısından risk grubunda yer aldığını söyledi.

1.11.2015Ege
Bunu yaparsanız kornea ülseri olabilirsiniz

Bunu yaparsanız 'kornea ülseri' olabilirsiniz

Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. U. Emrah Altıparmak, bahar aylarının gelmesiyle birlikte gözlerde bahar alerjilerinin arttığını belirterek, “Aşırı kaşınma ve kapaklarda şişlik gibi durumlarda soğuk kompresler uygulanmalıdır” dedi.

5.04.2015Sağlık
Lazer göz ameliyatı böyle yapılıyor

Lazer göz ameliyatı böyle yapılıyor

Lasik, excimer laser ile kornea tabakasına yeniden şekil verilerek kırma kusuru dediğimiz göz bozukluklarının düzeltilmesi işlemidir.

5.03.2015Sağlık
Yerli malı kornea dönemi başlıyor

'Yerli malı' kornea dönemi başlıyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sait Eğrilmez, yasal düzenleme sayesinde Türkiye'de yıllık 2 bin olan kornea nakli sayısının 4 bine çıktığını, bir süre sonra ABD'den kornea ithalatına ihtiyaç kalmayacağını söyledi.

21.12.2014Sağlık
Keratokonus göz hastalığına dikkat

Keratokonus göz hastalığına dikkat

2 bin kişide 1 görülüyor ve birçoğu bu hastalığa sahip olduğunu son aşamada öğreniyor. Bir göz hastalığı olan keratokonusa yakalanan ve erken evrede öğrenenlerin çoğunluğu ise yanlış tedavi ediliyor, kornea nakli tek çare deniliyor. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi'nden Göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Tomris Şengör uyarıyor: Mutlaka kornea naklinden önce kontak lensi deneyin.

26.06.2014Sağlık
Gözünüzü sık ovuşturmayın

Gözünüzü sık ovuşturmayın

Kış aylarının sık görülen hastalığı grip, gözde enfeksiyonlara neden oluyor.

13.01.2014Sağlık
Gözlüğe rağmen görme sorunu varsa dikkat

Gözlüğe rağmen görme sorunu varsa dikkat

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Türkyılmaz, sıkça gözlük değiştirme ihtiyacı duyanların gözlük kullanmalarına rağmen görmede sorun yaşamaları halinde keratokonus hastalığından şüphelenmeleri gerektiğini bildirdi.

15.12.2013Kelebek
Gözlerinize bunu yapmayın

Gözlerinize bunu yapmayın

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgül Altıntaş, göze yapılan şiddetli kaşıma ve ovalama işlemlerinin keratokonus hastalığını başlatabileceğini bildirdi.

30.08.2013Sağlık
Bir gözden iki hastaya kornea çıktı

Bir gözden iki hastaya kornea çıktı

Libyalı hasta Nagla Elnahdi (36), keratokonus (korneanın konik şekle gelmesi) hastalığı nedeniyle 20 yıldır, bir metreden ileriyi göremiyordu.

2.04.2013Gündem
Göz alerjisi göz bozabilir

Göz alerjisi göz bozabilir

Özellikle bahar ve yaz aylarında çimen, ağaç ve çiçeklerden salgılanan polen miktarının artmasına bağlı olarak daha fazla görülen göz alerjisi ihmal edilmemeli. Çünkü bu hastalık tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra gözün kırma kusurlarından olan astigmata da yol açabiliyor.

4.06.2012Kelebek
Göz alerjisi göz bozabilir

Göz alerjisi göz bozabilir

Özellikle bahar ve yaz aylarında çimen, ağaç ve çiçeklerden salgılanan polen miktarının artmasına bağlı olarak daha fazla görülen göz alerjisi ihmal edilmemeli. Çünkü bu hastalık tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra gözün kırma kusurlarından olan astigmata da yol açabiliyor.

3.06.2012Sağlık

Yazar Sonuçları

A’dan Z’ye göz lazer ameliyatları

Göz bozukluklarıyla ilgili bilgilerimizi hatırlayacak olursak: Miyoplar uzağı net göremezken, hipermetroplar yakını net göremezler. Astigmatların ise hem uzak hem de yakın görüşleri bulanıktır.

13.11.2020

Kornea hastalığına bağlı görme kaybında tedavi

Kornea hastalığına bağlı görme kaybı, körlüğün en yaygın dördüncü nedenidir ve dünya genelinde 10 milyondan fazla insanı etkiler. Kornea dokusunda hasar ve hastalık olması, bulanık görmeye neden olarak görmeyi etkiler.

7.12.2019

Göz doktorları da lasik oluyor

DÜNYADA en yaygın uygulanan, başarı oranı en yüksek ve uzun dönem sonuçları en iyi bilinen gözlük atma yöntemi femtosaniye laser yardımlı lasik ameliyatıdır.

11.06.2016