EKSTRA
MENÜ

Kendin Yap

Kendin Yap haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kendin Yap hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 816 Kendin Yap haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kendin Yap Haberleri

Çocuklar Evde Oyun Değil, Kodlama Öğreniyor

Çocuklar Evde Oyun Değil, Kodlama Öğreniyor

Okulların uzaktan eğitime geçmesiyle beraber yeni eğitim modelleri tasarlanmaya, eğitim yöntem ve araçları da değişim göstermeye devam ediyor. Öğrencilerin derslerinden geri kalmaması ve evde öğrenme becerilerinin geliştirilmesi için eğitimciler özellikle teknolojik ve uygulamalı derslere ağırlık veriyor. Evde kalınan dönemin en verimli şekilde kullanılması için İELEV Okulları, anaokulundan itibaren başlattığı kodlama ve STEM derslerini artık online maker atölyeleri şeklinde düzenliyor. Böylelikle çocuklar evde hem uygulamalı öğreniyor hem de eğlenceli vakit geçiriyor.

Öğrencilerine uzaktan eğitimle kodlama öğretiyorlar

Öğrencilerine uzaktan eğitimle kodlama öğretiyorlar

İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV), vakfa bağlı okullarda ‘Online Maker Atölyeleri’ aracılığıyla verilen eğitimlerle okul kültürünün evlere taşındığını duyurdu.

3.04.2020Eğitim
#EvdeKal #MüzikleKal Evde Kal Çağrısı Bu Kez Çocuklar İçin

 #EvdeKal #MüzikleKal Evde Kal Çağrısı Bu Kez Çocuklar İçin

Çocukları unutmayan Demirören Medya ‘#EvdeKal#MüzikleKal’ çağrısını bu kez Çocuk Ozanı Onur Erol ile çocuklar için yapacak. Erol’un çocuk şarkılarıyla renklenen sohbeti pazar akşamı tüm çocukları anne ve babalarıyla birlikte sosyal medyada buluşturacak.

28.03.2020 Evdehayat
Haydi mutfağa ekmek yapmaya 5 ŞEFTEN 5 TARİF

Haydi mutfağa ekmek yapmaya 5 ŞEFTEN 5 TARİF

'Kendi ekmeğini kendin yap' trendi son yıllarda hızla yükseliyor. Hele ki şimdi arama motorları ekmek tarifi arayanlarla dolu. Ne de olsa mutfakta daha çok vakit geçirebiliyoruz. Bu dönemde, çeşit çeşit ekmek yapabilir, sıcacık, taze taze yiyebiliriz. Tek ihtiyacınız biraz cesaret, un ve su! Ve sizin için şeflerden aldığımız tarifler...

Evde hiç sıkılmadan vakit geçsin istiyorsanız…

Evde hiç sıkılmadan vakit geçsin istiyorsanız…

“Soysal mesafe ile geçirmek zorunda olduğumuz ve çoğumuz için kaygı veren bu süreci fırsata çevirebiliriz” diyen Uzman Klinik Psikolog Nazan Cankılıç, evde nasıl vakit geçirebileceğimiz konusunda tavsiyeler paylaştı.

24.03.2020Etkinlikler
Evde vakit geçirmek için 79 güzel neden

Evde vakit geçirmek için 79 güzel neden

İnternet kurslarından podcast ve YouTube kanallarına, online sergilerden konserlere kadar, evdeyken ihtiyaç duyduğumuz pek çok şey sadece birkaç tık uzağımızda. Evet, evde kalalım ama dünyadan kopmamıza ve sıkılmamıza da gerek yok!

21.03.2020Evdehayat
Animal Crossing: New Horizons geliyor Yeni detaylar ortaya çıktı

Animal Crossing: New Horizons geliyor! Yeni detaylar ortaya çıktı

Animal Crossing New Horizons için 27 dakikalık oynanış videosu da çıktı, oyunla ilgili yeni detaylar da böylece gün yüzüne çıkmış oldu. Peki Animal Crossing: New Horizons'tan ne bekliyoruz?

21.02.2020Teknoloji
Müzik Festivali’nde Beethoven yılı

Müzik Festivali’nde Beethoven yılı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. sponsorluğunda 2-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 48. İstanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı. ‘Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’ temasıyla bestecinin ikonik eserlerine, yeni eser siparişlerine ve ondan esinlenen yeni projelere yer verecek festival, Beethoven’in tüm eserlerini yorumlayıp kaydeden dünyadaki tek piyanist İdil Biret’in yanı sıra Evelyn Glennie, Konzerthausorchester Berlin & Vikingur Olafsson, Beethoven &David Bowie ‘Rabel Rabel’, ‘Bebeklere Beatles’, Wiener Akademie, Borodin Quartet gibi heyecan verici konserlere ev sahipliği yapacak.

4.02.2020Kitap Sanat
Ev yapımı pratik 4 anahtarlık modeli

Ev yapımı pratik 4 anahtarlık modeli

Anahtarlık modelleri mi arıyorsunuz? Eğlenceli ve yapımı kolay 4 anahtarlık modeli önerimiz var. Şişe mantarınan anahtarlık yapmak isterseniz veya makrome ipinden anahtarlık modeli arıyorsanız Yapabilirim kendin yap video serisinde sizin için birkaç önerimiz var.

22.01.2020Life Style
Kimbureyhan kimdir, kaç yaşında Kimbureyhanın gerçek adı

Kimbureyhan kimdir, kaç yaşında? Kimbureyhan'ın gerçek adı

Issız Duvarlar şarkısıyla müzik dünyasına merhaba diyen Kimbureyhan’ın klibinde kullanılan sahneler ve dekorlarla Aleyna Tilki’nin ‘Sen Olsan Bari’ klibindeki sahnelere benzediği iddia edildi. Haberler ardından Kimbureyhan’ın hayatına ilişkin bilgiler merak konusu oldu. Peki, Kimbureyhan kimdir, kaç yaşında?

6.12.2019Magazin
Uçurtmanın kuyruğuna takılın

Uçurtmanın kuyruğuna takılın

Uçurtmaları hazırlayın! Mevsim, büyük-küçük herkesi mutlu eden bu aktivite için en güzel rüzgârları sağlıyor. Uzman jürimiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinde İstanbul’da kalacaklar için en ideal uçurtma uçurma alanlarını belirledi.

21.10.2019Seyahat
Da Vinci Kimya Günü’nde, çocuklara yönelik TV programları

Da Vinci Kimya Günü’nde, çocuklara yönelik TV programları

Türkiye’de ve tüm dünyada çocukların bilim ve teknoloji konularında eğitimine odaklanan Da Vinci Televizyon Kanalı, yayın akışının 2.5 saatlik bölümündeki tüm programlarını kimya konularına ayırdı.

24.09.2019Eğitim
Halka açık plastik geri dönüşüm merkezi

Halka açık plastik geri dönüşüm merkezi

2013 yılında Maltepe Fen Lisesi’nde göreve başlayan genç bilgisayar öğretmeni Aslı Çakmak, seçmeli ders olarak verdiği bilgisayar dersiyle yetinmedi.

15.08.2019Ekonomi
PKK’yı şoka uğratan operasyon ’Kolaysa gel kendin yap’

PKK’yı şoka uğratan operasyon! ’Kolaysa gel kendin yap’

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde başlattığı Pençe Harekatı, sadece terör örgütüne ait hedeflerin imha edilmesiyle sınırlı kalmazken örgütün içten de çöküntüye girmesini sağladı.

1.08.2019Gündem
Mucit öğrenciler fuarda buluştu

Mucit öğrenciler fuarda buluştu

‘Hayalini yansıt, gücünü göster!’ sloganıyla dünyada hızla yayılan ‘Maker Bilim Fuarı’ Mersin Tarsus’da yapıldı. ‘School Maker Faire Günü’, 600 ‘mucit’ öğrenciyi buluşturdu. 44 atölye çalışması gerçekleştiren öğrenciler etkinlikte; yarışma, teknoloji ve roket gösterileriyle yaratıcılıklarını sergiledi.

16.04.2019Eğitim
14 Şubat Sevgililer Günü için Googledan şaşırtan hamle

14 Şubat Sevgililer Günü için Google'dan şaşırtan hamle

İnternet devi Google, yaklaşan Sevgililer Günü için ilginç bir hazırlık yapıyor. Sesli dijital asistanı Google Asistan'ı 14 Şubat Sevgililer Günü için özel olarak güncelleyen şirket, kullanıcıların bu güne özel sorular sorup yanıt alabilmesine olanak verecek.

8.02.2019Teknoloji
14 Şubat için hazırlıklar bir ay önceden başlıyor

14 Şubat için hazırlıklar bir ay önceden başlıyor

Tüketiciler 14 Şubat Sevgililer Günü için hediye araştırmasına bir ay önceden başlarken, bağımsız dijital pazarlama ajansı SEM markaların bu dönemi en etkin biçimde planlamaları için ipuçları verdi.

6.02.2019Teknoloji
Z kuşağı iş hayatına atılıyor

Z kuşağı iş hayatına atılıyor

Günümüz iş dünyası Y kuşağının etkisiyle hızla değişirken şimdi de Z kuşağı ile karşı kaşıya. Nüfus bilimciler Z kuşağının en yaşlılarının 18 ila 23 yaş arasında olduğunu kabul ediyor. Araştırmacılar Z kuşağının kendinden önce gelen Y kuşağına göre çok farklı olduğunu düşünüyor. Bu konuda yapılan çalışmalara göre Z kuşağının yüzde 37’si kendi şirketini kurmak istiyor, yüzde 19’u esnek çalışmaya çok önem veriyor.

Tatilde test yerine tasarım yapsınlar

Tatilde test yerine tasarım yapsınlar

Tatile çıkacak öğrencilere ve velilere seslenen STEM (Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik, matematik) alanında çalışmalar yürüten eğitim uzmanı Dr. Devrim Akgündüz, öğrencilere test ağırlıklı ödevler yerine tasarım yapabilecekleri görevler vermesini tavsiye etti.

19.01.2019Eğitim
100 bin çocuğa girişimcilik öğretildi

100 bin çocuğa girişimcilik öğretildi

MEB, Hacettepe Üniversitesi ve diğer paydaşlar tarafından yürütülen 'STEM Makers Fest/Expo' etkinlikleriyle üç yılda 100 bin çocuk ve gence girişimcilik anlatıldı.

17.12.2018Eğitim
Ev kadınlarını ve emeklileri işe alacaklar

Ev kadınlarını ve emeklileri işe alacaklar

19 ilde 58 mağazası olan Koçtaş’ın 3 bin 200 çalışanı var. İstihdam odağına, ev kadınlarını ve elektrik, boya, tesisat, bahçe, seramik gibi alanlardan emeklileri alan Koçtaş, yeni kurduğu akademi ile de sektöre nitelikli personel yetiştirecek. Koçtaş Kampüs ile 2021 yılı sonuna kadar 300 sertifikalı usta yetiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Koçtaş İK Direktörü Aylin Yazgan İyicik ile kariyer fırsatlarını konuştuk.

‘Zeka Gücü ile genç beyinlere daha çok destek

‘Zeka Gücü' ile genç beyinlere daha çok destek

Turkcell’in 2016 yılında hayata geçirdiği, Türkiye’nin üstün zekalı çocuklarına yönelik hazırladığı Zeka Küpü porgramının yenileneceği duyuruldu. 27 şehirdeki, 33 laboratuvar ile yola devam eden proje, eğitimde fırsat eşitliği vizyonu doğrultusunda yerli ve milli teknoloji üreten çocukların başarılı olması için ‘Zeka Gücü’ne dönüşecek.

5.10.2018Teknoloji
3.2 milyar baloncuk

3.2 milyar baloncuk!

TÜKETİM alışkanlıkları hızla değişiyor.

21.08.2018Ekonomi
Furkan’ı öldüren baba ve oğula 15’er yıl hapis

Furkan’ı öldüren baba ve oğula 15’er yıl hapis

KONYA'da, kafede kadın bulaşıkçı Yaşar Takule (41) ile çöp dökme yüzünden tartışan garson Furkan Navir'i (20) bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan kadının oğlu Hasan Takule (22) ve eşi Mahmut Takule, (40) 'kasten öldürme' suçundan 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2.08.2018Gündem
Yazıcıdan plastik tabanca ABD’yi böldü: Silahını kendin yap tartışması

Yazıcıdan plastik tabanca ABD’yi böldü: Silahını kendin yap tartışması

ABD bu kez 3 boyutlu printer’larla silah yapılmasına izin veren taslakların internete yüklenmesi girişimiyle çalkalanıyor. ABD Başkanı Donald Trump bu girişime destek verirken silah karşıtı aktivistlerin itiraz etmesi ve sekiz eyalet ile Columbia bölgesinin hukuki süreç başlatması üzerine mahkeme geçici olarak uygulamayı durdurma kararı aldı.

1.08.2018Dünya
Mumları Dekorunuzun Yıldızı Yapacak 5 Yöntem

Mumları Dekorunuzun Yıldızı Yapacak 5 Yöntem

Mumlar ev dekorasyonunda çok sık kullanılan ürünlerdir. Kokulu ya da kokusuz, şamdanla ya da tek başlarına kullanılarak bir odanın havasını tamamen değiştirebilirler. Mumlarınızı daha dekoratif hale getirmek ve kişiselleştirmek ise sandığınızdan daha kolay.

11.07.2018Ev Dekorasyon
‘Maker’lar projeleriyle yarıştı

‘Maker’lar projeleriyle yarıştı

Öğrencilerin düzenlediği ‘School Maker Faire’de meraklı öğrenciler bir araya geldi ve ‘maker’lar yaptığı projelerini sergiledi. Düzenlenen RoboCross Yarışması’nda projeler ödüllendirildi.

22.05.2018Eğitim
Şimdi maker olma zamanı, hadi sen de üret

Şimdi maker olma zamanı, hadi sen de üret!

Ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerle rekabet etmek istiyorsak 21’inci yüzyılın becerilerine sahip, inovasyon yapan ve bunları pazara aktarabilen girişimci ruha sahip bireylere ihtiyacımız var. Bu anlamda maker yani ‘yapan, üreten’ bireyler ekosistemini incelemek ve bu ekosistemde soluk almak bizlere yön verecektir.

21.05.2018Eğitim
Evinizin şefi olun

Evinizin şefi olun

Mutfaklarda kendin-yap dönemi için teknoloji şirketleri harekete geçti. Geliştirilen yeni nesil cihazlarla kullanıcılar artık evde veya ofiste suşiden makarnaya kadar birçok farklı yiyeceği yapabiliyor.

28.04.2018Ekonomi
Ezber bozan girişimler

Ezber bozan girişimler

Sosyal inovasyon alanında farklı bir yaklaşımla hareket eden Young Guru Academy’den (YGA) çıkan teknoloji girişimleri dünya çapında işlere imza atıyor. Akıllı baston WeWALK, TWIN Bilim Seti, sesli tarihi yürüyüş uygulaması Piri ve yüzer güneş santralı YGA’nın öne çıkan sosyal girişimleri arasında yer aldı.

24.02.2018Ekonomi
Kendin yap: Püsküllü peçete nasıl yapılır

Kendin yap: Püsküllü peçete nasıl yapılır?

Sıkıldığınız eski eşyalarınıza yepyeni bir görünüm katmak, kenarda köşede duran kumaş parçalarına bambaşka bir işlev kazandırmak ya da sıfırdan bir şeyler yapmak istiyorsanız bu fikirden ilham alabilirsiniz.

21.02.2018Dekorasyon

Yazar Sonuçları

5 adımda müziğinizi dinleyiciye ulaştırın

Geçen hafta sonunda müziğin ön planda olacağını yazmıştım. Brandweek, Sound Ports ve Fizy İstanbul Müzik Haftası sayesinde her yerde müzik vardı. Kâh radyonun geleceği konuşuldu, kâh yeni sanatçılar için müziği yaymanın yolları.

14.11.2019

Dekorasyonda minik mutluluk formülleri

En iyi mahalledeki en kötü evi satın al

3.07.2019

Gitti 12 yıllık müzik

Tüm bu “kendin yap-yayınla” (diy) platformları çoğalmadan önce, Soundcloud ve Bandcamp’ten de önce MySpace vardı.

21.03.2019

İstanbul'un en eğlenceli adresi: Uçurtma Müzesi

Sokak oyunları kültürü içinde bambaşka bir yere sahip uçurtmalar. Peki en son ne zaman uçurtma yaptınız? Ya da çocuğunuzla beraber hiç uçurtma uçurdunuz mu? İşte size fırsat... Türkiye’de ilk ve tek olan Üsküdar’daki ‘Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’nde Asya’dan Amerika’ya bin bir çeşit uçurtmanın içinde kaybolurken çocuğunuzla birlikte uçurtma yapmanın eğlencesine doyacaksınız.

14.01.2019

Okullar çocukları neden iş dünyasına hazırlayamıyor?

OKULLAR aslında çocukları gerçek hayata hazırlama yeri değildir. Okullar gerçek hayatın kendisidir.

31.08.2018

Aşk ve yetenek birlikte çalıştığında, bir başyapıt bekleyebilirsiniz

Günaydın hepinize harika bir hafta diliyorum. Adım adım mayıs ayını da sonlandırıyoruz ve önümüzdeki maçlara doğru ilerliyoruz. Önümüzdeki en yakın ilk maç 29 Mayıstaki yay dolunayı ile oldukça güçlü etkiler altına giriyor olacağız. Diyeceksiniz ki biri bitiyor biri başlıyor. Aynen konu tam da öyle.

20.05.2018

Sadece bir kez kurban olursunuz. Ondan sonrasında, bir gönüllüsünüzdür

Günaydın Nisan ayını tam ortalacağımız haftamıza da giriş yapmış bulunmaktayız.

8.04.2018