EKSTRA
MENÜ

Kavurma

Kavurma haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kavurma hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.224 Kavurma haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kavurma Haberleri

Sarmaşık otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Sarmaşık otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Sarmaşık otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Sarmaşık otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Yaz aylarında özellikle pazar alanlarında sıkça görülen sarmaşık otu, şifalı bitkiler içerisinde bulunuyor. Acı bir tadı olsa bile farklı kullanım yöntemleriyle, faydalarından yararlanılabiliyor. Sarmaşık otu nedir, ne işe yarar, nerelerde yetişir, nasıl kullanılır, faydası nedir, nasıl kullanılmalıdır gibi soruların yanıtlarını derledik.

Tane tane dökülsün, bolluk bereket getirsin

Tane tane dökülsün, bolluk bereket getirsin!

İster sade, ister nohutlu, ister üzümlü... Düğün ve bayram gibi kutlamalardan gündelik sofralara bir Türk mutfağı klasiğidir pilav. İyisini pişirmek marifet ister; pirincin cinsini tanımak, ne kadar su istediğini bilmek ve pişirerek tecrübe kazanmak gerekir...

23.10.2021Lezzetli Hayat
Cibes otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Cibes otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Cibes otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Cibes otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ege bölgesinde yetişen bitkilerden biri olan cibes otu, lahanaya benzer şekillere sahiptir. Turpgiller familyasına ait olan cibes otu, alternatif tıpta uzun süredir kullanılmaya devam ediyor. Cibes otu nedir, cibes otu ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, zararları var mıdır gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

İstanbul’un gözde semtinde en iyi tatların peşinde...

İstanbul’un gözde semtinde en iyi tatların peşinde...

Nişantaşı, İstanbul’un en hareketli noktalarından biri. Gecesi ayrı güzel, gündüzü ayrı… Işıltılı caddeleri, rengârenk vitrinleriyle tam bir metropol semti. Üstelik her köşesinde farklı bir lezzet durağı var. Lahmacunun da, böreğin de, kruvasanın da en iyisi burada. Bilenlere sorduk, bir semt rehberi hazırladık.

16.10.2021Lezzetli Hayat
Yengeç nasıl pişirilir Yengeç eti neden canlı pişirilir, kaç dakikada pişer

Yengeç nasıl pişirilir? Yengeç eti neden canlı pişirilir, kaç dakikada pişer?

Yemek kültüründe birbirinden farklı lezzetler bulunmaktadır. Özellikle yengeç ve ıstakoz gibi lezzetlerin doğru yöntemler ile pişirilmesi gerekmektedir. Yengeç nasıl pişirilir? Yengeç eti neden canlı pişirilir, kaç dakikada pişer? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Kültür mantarı nasıl pişirilir Kültür mantar sote nasıl yapılır

Kültür mantarı nasıl pişirilir? Kültür mantar sote nasıl yapılır?

Kültür mantarı; bilhassa Uzak Doğu taraflarında çok yaygın şekilde kullanılan ve şifa olması adına tüketilen besinler içerisinde yer almaktadır. Kendisine özgü bir tada sahip olmasının dışında, kültür mantarının yenip yenmemesi hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Kültür mantarı; çok sık tüketilen ve tarifleri yapılan bir mantar çeşididir. Peki kültür mantarı nasıl pişirilir? Kültür mantar sote nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Kanlıca mantarı nasıl pişirilir En güzel taze kanlıca mantarı nasıl yapılır

Kanlıca mantarı nasıl pişirilir? En güzel taze kanlıca mantarı nasıl yapılır?

Yemek yapmak herkes için oldukça rahatlatıcı ve keyif vericidir. Taze seçilen ürünler ile birbirinden lezzetli yemekler yapılabilir. Kanlıca mantarı da besin değeri yüksek olan besinlerden biridir. Kanlıca mantarı nasıl pişirilir? En güzel taze kanlıca mantarı nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Istiridye mantarı nasıl temizlenir Nasıl pişirilir İstridye mantar kavurma nasıl yapılır

Istiridye mantarı nasıl temizlenir? Nasıl pişirilir? İstridye mantar kavurma nasıl yapılır?

Günümüzde yemek yapmak için birbirinden farklı besinler kullanılmaktadır. Özellikle de mantar farklı lezzeti ve eşsiz tadı ile yemeklerde ön plana çıkmaktadır. İstiridye mantarı ise en çok merak edilen besinlerin başında geliyor. İstiridye mantarı nasıl temizlenir? Nasıl pişirilir? İstiridye mantar kavurma nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Böbrek nasıl pişirilir Böbrek yıkanır mı Böbrek sote nasıl yapılır

Böbrek nasıl pişirilir? Böbrek yıkanır mı? Böbrek sote nasıl yapılır?

Sağlıklı ve aynı zamanda ekonomik besin kaynakları içerisinde böbrek gelir. Aynı zamanda oldukça lezzetli bir yiyecek türü olarak da öne çıkar. Peki, böbrek nasıl pişirilir? Böbrek yıkanır mı? Böbrek sote nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz
Fındık nasıl kavrulur Kabuklu veya çiğ fındık tavada, fırında nasıl kavrulur

Fındık nasıl kavrulur? Kabuklu veya çiğ fındık tavada, fırında nasıl kavrulur?

En lezzetli kuruyemişlerin başında herkesin tahmin edebileceği gibi fındık gelmektedir. Fındığı neredeyse her insan çok sevmektedir. Çünkü fındık oldukça nefis bir tada sahiptir. Fındığı evde kendi imkanlarınız ile kolayca kavurma şansınızda bulunmaktadır. Fındık nasıl kavrulur? Kabuklu veya çiğ fındık tavada, fırında nasıl kavrulur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Bir fincan mutluluk

Bir fincan mutluluk

Farklı demleme çeşitleri, dev kahve festivalleri, barista’lar, havalı kafeler derken ‘üçüncü dalga’ denilen yeni nesil kahveler hayatımıza bir girdi, pir girdi... Hepimizin yolu da kahve dükkânlarıyla daha sık kesişir oldu. Hele bir de eline kahve almadan sohbete oturmayan ya da bir yudum içmeden gözünü açamayanlardansanız... 7-10 Ekim’deki İstanbul Kahve Festivali yaklaşırken en iyi kahve adreslerini jürimize sorduk.

Evde ilkel yöntemlerle başladı Kocasının patronu oldu... Türkiyenin birçok yerine gönderiyor

Evde ilkel yöntemlerle başladı! Kocasının patronu oldu... Türkiye'nin birçok yerine gönderiyor

Şırnak'ta yaşayan Hayal Erkan’ın (40) eşi Abdi Erkan (40), kömür ocağında çalışırken geçirdiği kaza sonrası çalışamaz duruma geldi. 5 çocuklu ailenin bütün yükü üzerine kalan Hayal Erkan, ilkel yöntemlerle menengiç kahvesi yapıp, satarak geçimlerini sağlamaya başladı. KOSGEB’in hibe desteğiyle 3 makine alan Erkan, eşiyle beraber Türkiye’nin birçok kentine ve Irak’a menengiç kahvesi göndermeye başladı.

27.09.2021Ekonomi
Ege’de bir renkler labirenti

Ege’de bir renkler labirenti

Kula, usta bir ressamın tuvalinden çıkmış gibi duran rengârenk evleriyle çocukluk anılarımızda kalmış bir eski zaman fotoğrafını andırıyor. Asırlardan süzülen karakteristik kentte dolaşırken bir zamanlar başkentlik yapmış bir Ege kasabasında olduğunuzu unutmayın.

19.09.2021Seyahat
‘Bahçelerde börülce, oynar gelin görümce’

‘Bahçelerde börülce, oynar gelin görümce’

Duydunuz türküyü, süreniz başladı. Birkaç haftaya zamanı biter... Siz bakmayın ‘Fasulyenin biraz incesi işte’ yorumlarına; tadı başka, pişirme yöntemleri bambaşkadır. Börülce ki Bodrum’daki Myndos kazılarında toprak kaplarda tohumları bulunmuş. Özbeöz Anadolulu bu sebzenin iadei itibar zamanı geldi de geçiyor bile. Salatasıyla yetinmeyin, sizi saraydan çıkma bir yumurtalı börülce tarifiyle ikna edebilirim...

11.09.2021Lezzetli Hayat
Abdigör köftesi nasıl yapılır, hangi yöreye ait İşte Abdigör köftesinin hikayesi…

Abdigör köftesi nasıl yapılır, hangi yöreye ait? İşte Abdigör köftesinin hikayesi…

Doğubayazıt mutfağında pişirilen Abdigör köftesi, şimdilik Anadolu'nun bilinen en eski ve lezzetli diyet yemeğini oluşturmaktadır. Yaklaşık 400 yıl önce midesindeki rahatsızlık nedeniyle et yemekleri yiyemeyen Doğubayazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa için arayışa giren dönemin aşçılarının yaptığı Abdigör köftesi günümüze kadar gelmeyi başardı. Peki, Abdigör köftesi nasıl yapılır, hangi yöreye ait? İşte Abdigör köftesinin hikayesi…

Tantuni hayvanın neresinden yapılır Tantuni malzemeleri ve yapım aşamaları

Tantuni hayvanın neresinden yapılır? Tantuni malzemeleri ve yapım aşamaları

Mersin Tantunisi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Türkmen Sıkması, Kara kavurma, Et Sote, Sebzeli Kavurma’nın sentezinden oluşan Tantuni, Arapça yumuşak yemek manasına gelir. Peki, tantuni hayvanın neresinden yapılır? Tantuni malzemeleri ve yapım aşamaları

Tost: Her öğünde yenir...

Tost: Her öğünde yenir...

Serpme kahvaltıdan sıkıldığımızda, dört başı mamur bir yemeğe vakit bulamadığımızda ya da gecenin bir yarısı midemiz kazındığında... İmdada ekmeği çıtır çıtır, peyniri dışına taşmış bir tost yetişir hemen. Siz de bir ‘tostsever’seniz jürimizin belirlediği en iyi tostçuları deneyin!

28.08.2021Lezzetli Hayat
Yürek Nasıl Pişirilir Yürek Kavurma Nasıl Yapılır En Güzel Yürek Nasıl Yapılır

Yürek Nasıl Pişirilir? Yürek Kavurma Nasıl Yapılır? En Güzel Yürek Nasıl Yapılır?

Kurban bayramının gelmesi ile birlikte et tüketimi de artmaktadır. En çok tüketilen sakatat ürünlerinin başında da yürek gelmektedir. Yürek nasıl pişirildiği ve yüreğin kavurmasının nasıl olduğu bir merak konusudur. Yürek çok lezzetli bir sakatat ürünü olarak bilinmektedir. Son günlerde yürek ile ilgili araştırmalar da artmıştır. Peki, yürek nasıl pişirilir? Yürek kavurma nasıl yapılmaktadır? En güzel yürek nasıl yapılır? İşte, yürek yapmanın ve pişirmenin püf noktalarını sizler için derledik.

26.08.2021Araştırma
Bagajlar doldu... Salça, mantı, kavurma, çerez...

Bagajlar doldu... Salça, mantı, kavurma, çerez...

Yıllık izinlerini Türkiye’de kullanan gurbetçilerin çalıştıkları Avrupa ülkelerine dönüş yolculukları özlem ve gözyaşıyla başladı. Dönüşte bagajlarını memleketten aldıkları ürünlerle dolduran gurbetçiler, “Arabada yok yok” diyor.

29.07.2021Avrupa
Kavurmanın tuzu ne zaman atılır Yumuşacık kavurma tarifi

Kavurmanın tuzu ne zaman atılır? Yumuşacık kavurma tarifi

Kavurma, Kurban Bayramının vazgeçilmez ritüellerinden birisi olmaktadır. Uzun süre dayanabilme özelliğine sahip olması dolayısıyla pek çok kişi tarafından tercih edilen kavurma, belirli püf noktalarını da içerisinde barındırmaktadır. Kavurmanın tuzu ne zaman atılır sorusu da bu nedenle bunlardan birisini oluşturmaktadır. Peki, kavurmanın tuzu ne zaman atılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

21.07.2021Gündem
Dana kavurma nasıl yapılır İşte kolay ve pratik lokum kıvamında kavurma tarifi

Dana kavurma nasıl yapılır? İşte kolay ve pratik lokum kıvamında kavurma tarifi

Dana kavurma Kurban Bayramı ile sofralarda yer bulmaya başladı. Et sevenlerin tükettiği kavurma Kurban Bayramlarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri. Hem ev ahalisi hem de bayramlaşmaya gelenler için lezzetli kavurma yapmak isteyenler, püf noktaları merak ediyor. Evde kavurma yapmak istiyorsanız, dana kavurma nasıl yapılır? Lokum kıvamında kavurma yapımı için nerelere dikkat etmek gerekiyor? sorularının yanıtı için haberimize göz atabilirsiniz. Siz de kavurma yapmayı deniyor fakat bir türlü istediğiniz lezzet ve kıvamda pişiremiyorsanız, işte adım adım kavurma tarifi...

Kurban eti buzdolabına ne zaman koyulur Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli Uzmanlardan dikkat çeken açıklamalar

Kurban eti buzdolabına ne zaman koyulur? Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli? Uzmanlardan dikkat çeken açıklamalar!

Kurban etinin ne kadar dinlendirileceği Kurban Bayramı ile birlikte merak konusu oldu. Yeni kesilmiş kurban etinin saklama ve dinlendirme işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çeken uzmanlar, kurban eti yeterli olgunluğa ulaşmadığı gibi bakteri üretimi konusunda da bazı olumsuzluklarla karşılaşabileceğini bildirdi. Peki, Kurban eti buzdolabına ne zaman koyulur? Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli? İşte, o konuyla ilgili Prof. Dr. Kamil Bostan'ın yaptığı açıklamalar.

20.07.2021Gündem
Dalak yenir mi Dalak kansızlığa iyi gelir mi

Dalak yenir mi? Dalak kansızlığa iyi gelir mi?

Dalak yenir mi sorusu, kurban kesiminin ardından pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya başladı. Sakatat grubuna giren dalak, kurban içerisinden elde edilen parçalardan birisidir. Dalak genellikle kan yaptığı dolayısıyla tercih edilen sakatatlardan birisidir. İşte, dalak yenir mi sorusuna cevap arayan vatandaşlar için detaylı bilgiler

Kurban kavurması nasıl yapılır Kurban etinden yumuşacık kavurma yapmanın püf noktaları

Kurban kavurması nasıl yapılır? Kurban etinden yumuşacık kavurma yapmanın püf noktaları

Kurban Bayramı’nda kavurma yapmak olmazsa olmazımızdır. Ancak kurbanın yeni kesilmiş olması nedeniyle etin yumuşak olması için bekletilmesi gerekir. Peki yumuşacık kurban kavurması nasıl yapılır? İşte kurban etinden kavurma tarifi için püf noktaları…

Kurban eti ile yapabileceğiniz ve denemeniz gereken 10 muhteşem yemek tarifi

Kurban eti ile yapabileceğiniz ve denemeniz gereken 10 muhteşem yemek tarifi

Kurban Bayramı'nda sağlıklı et tüketimi kadar lezzet de oldukça önemli. Bayramda akla ilk olarak kavurma geliyor. Ancak farklı ve leziz yemekler de hazırlayabilirsiniz. İşte kurban eti ile yapabileceğiniz ve denemeniz gereken 10 muhteşem yemek tarifi...

16.07.2021Lezizz Menüler
Mehmetçik Vakfı kurban bağışlarını kabul ediyor

Mehmetçik Vakfı kurban bağışlarını kabul ediyor

TSK Mehmetçik Vakfı 1995 yılından itibaren yapmış olduğu vekâleten kurban temin ve kesim faaliyetini, bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetva ve tebliğleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili yayımladığı tebliğ hükümlerine uygun olarak yürüttüğünü açıkladı.

16.07.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Konya'da yıldızların seyrettiği yemek

Türk mutfağının en romantik yemeğini Konya’da yedim. Bu yüzden ülkemizin yemek kültürüne yepyeni bir kategori eklemenin gururu ve mutluluğu içindeyim.

17.10.2021

Eminönü'nde eşsiz manzarada çayınızı yudumlamak

Tarihî yarımada; Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi ile çevrili olan, İstanbul şehrinin ilk kurulduğu yere verilen isimdir. Tarihe konu olan, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin uğrak noktasıdır. Ticaretin de can damarı olan tarihi yarımadanın Eminönü bölümündeki kahvaltı mekanlarını keşfettim Boğaz’ı ayaklarınız altına, Galata Kulesi’ni karşınıza alarak kahvaltınızı yapabileceğiniz harika 3 mekan...

3.10.2021

Yukarı Mezopotamya’nın bereketli şehri: Elazığ

Alpagut Bağları’nda dolaşırken iyice ballanmış öküzgözü salkımlarından üzüm koparıp atıyorum ağzıma. Öküzgözü ve boğazkere bölgenin en iyileri. Bağları gezip ardından yöresel sofralarına oturduğumuz Elazığ’ın kadim mutfağı damaklarımızı şenlendiriyor.

26.09.2021

Çikolata bizden sorulur!

Şaka yapmıyorum; dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden biri olduğumuzu ben de yeni öğrendim... Gana ve Fildişi Sahilleri’nden gelen ilk hasat ithal kakaolarla ‘çekirdekten tablete’ üretim yapan Altınmarka, şu anda dünyadaki en büyük ikinci kakao işleme tesisi...

25.09.2021

3 farklı yerde 3 yeni mekan

Et ve mangaldan vazgeçmeyen biri olarak yeni mekanları keşfetmek için yine yollara düştüm, davetlere icabet ettim. Farklı yerlerde hizmet vermeye başlayan 3 restoranı ziyaret ettim. Üçünün de ortak noktası henüz yeni olmaları. Ayrıca üçünün de lezzetleri gayet farklı farklı ve gayet iyiydi. Bunlardan en önemlisi Maltepe’de hizmete giren 'Soğukçeşme Kavurma’ydı. Tescillenmiş bir lezzeti müşteriyle buluşturuyorlar ve gerçekten harika bir mekan ortaya çıkarmışlar. Her yönüyle “Ben kaliteyim” diyordu mekan. Lezzet 10 üzerinden 10. İstanbul’da böyle yöresel lezzet bulmanız çok zor açıkçası. Bir diğeri Kebapçı Ersin Usta... Günlük kebaplarının yanında çıtır tavuğu harikaydı. İstanbul Çöp şiş Restoran’ın köftesi ve 135 gramlık ekmekten taşan hamburgeri ise süperdi. Şimdi gelin bu mekanlara bir göz atalım.

18.09.2021

Bitkisel etin leziz ve popüler hali

Buğdaydan, gerçeğini aratmayan lezzetli bir et elde etme fikri kulağa nasıl geliyor? Asya’da 1.500 yıldır yenen ‘seitan’, tadı ve dokusu kadar doyuruculuğuyla da şaşırtan, popüler bir seçenek.

18.09.2021

Sessizlik

“Sessizlikten yaratmışsa evreni yaradan; seslerden sessizlikler yaratmaktır yaratıcılık.” (Can Yücel)

9.09.2021

Tarihi Cuma Pazarı, Yörük Türkmen gelenekleri  

Geçmişini yüzyıllara yaslamış, yeterince de tanınmamış bir mekana, Cuma Pazarına düştü yolumuz.

2.09.2021

Hayat akarken

“Hepimiz biraz balık, biraz bahar nezlesi, biraz şiir, biraz parasızlık...” (Ferhan Şensoy)

2.09.2021

Ne İtalyan, ne Fransız, favorim Türk mutfağı

“Hangi restoranı tercih ediyorsun” diye karşınızdakine sorduğunuzda alacağınız bazı cevapları 3 aşağı 5 yukarı tahmin ediyorum: “İtalyan mutfağının hastasıyım”, “Fransız yemeklerine bayılıyorum”, “Ben Uzakdoğucuyum”, “Tabii ki kebap, lahmacun” gibi bir çok yanıt duymanız mümkün. Nedense “Türk mutfağı favorim” diyen pek çıkmaz. Kültürümüzden kaçarız. Halbuki, “Ekmeği banıp, tabak sıyırmak” diye bir tabir var bizde. Sulu yemeyi hangimiz sevmez ki? Türk mutfağının kültürü ise esnaf lokantalarıdır. Hepimiz gideriz, hepimiz biliriz. Ama nedense söylemekten çekiniriz. Onlar, kaliteyi ucuza yiyebildiğimiz, tıka basa doyduğumuz, aylar sonra bile gitsek aynı tattaki yemeği önümüze koyan, yaşayan efsanelerdir. İşte geçmişten günümüze gelen, unutulmayan tatları yaşatan 3 güzel mekan...

30.08.2021

Maskara fiyat endeksinden kahve fincanı enflasyonuna

Dün sabah büyük bir memleket meselesi ile uyandım...

14.08.2021

Otantik semtin eski ve yeni lezzetleri

Balat’ta üçüncü nesle uzanan ama popülerliğini kaybetmeyen lezzet noktalarıyla modern restoran ve kahve dükkânları bir arada... Tarihi Yarımada’nın bu sıcacık semtinin hayrete düşüren zenginlikteki yemek sahnesinde birlikte keyifli bir tura çıkalım...

8.08.2021

Alanya'da 3 enfes restoran

Alanya tatilimin lezzet duraklarını yazmaya kaldığım yerden devam ediyorum. Bu güzel ilçeye geldiğimi duyan Güvenç Konyalı’nın değerli işletmecisi Hüseyin Güvenç bana mesaj attı ve Alanya’da kuzenlerinin harika bir restoranı olduğunu oraya mutlaka uğramam gerektiğini iletti. Hemen arkasından bölgedeki tek Konya restoranı Konyalı Hacı Bey”in işletmecilerinden Mithat Balcılar’ın aramasıyla bu güzel işletmeyi ziyaret ettim. Şimdiden söyleyeyim notum 10 üzerinden 10. Ardından ünlü restoran Alanya’nın Yöresel Mutfağı Esma Hanım’ın Yeri’ne giderek işletmecisi Cevdet Görücü’yle tanıştım. Öyle bir donattı ki masayı, bir tabak daha koyacak yer kalmadı. Lezzet burada bahsedilen kadar varmış. Unutmadan... Cevdet abinin özel bademli kahvesini çok beğeneceksiniz. Son olarak Dim Çayı kenarındaki Pınarbaşı restorana gittim. “Çay kenarında bir sürü restoran var, neden burası” diyeceksiniz... Burası yerel halktan aldığım bilgilere göre diğer mekanlardan bir tık öndeymiş. Gerçekten de haklı çıktılar...

7.08.2021

Kirpiklerimizin arasında...

Bir bayram daha kirpiklerimizin arasından geçip gitti...

24.07.2021

Alanya tatilimin lezzet durakları

Siz de tatil için çalışanlardan mısınız? İşte ben tam da buyum. Tatile bir de yemeği ekleyebilirsiniz. İki hafta önce rotayı çevirdim Alanya’ya. Ailemle birlikte belirlediğim lezzet noktalarında molalar verdim. İlk rotam Sakarya’daki “Baytar Steakhouse” oldu. Şirketin kurucusu Enes Baytar ile bol bol sohbet ettik, kendi yetiştirdiği ürünlerin tadına baktık. İkinci durağım ise Aydın Koçarlı’da yeni açılan “Kavurmacım” isimli mekan oldu. Kuyruk yağıyla yapılan kavurmayı denedim. Son durağım ise Denizli... Bölgenin en ünlü ustasın yetiştirdiği Kebapçı Mehmet Usta’nın ünlü şefi Zafer Bey’in elinden yediğim Denizli Kebabı bambaşkaydı....

22.07.2021

Tatilcilerin değil müdavimlerin kasabası

Ayvalık, sonu ille denize kavuşan daracık taş sokaklarından Çamlık’a, Sarımsaklı’dan Cunda’ya hayallerdeki Ege kasabası. Girit’ten ve Midilli’den esen lezzet rüzgârıysa zeytinyağına ve balığına meftun. Tabak tabak Ayvalık-Cunda turumuzda gelenekseli de var, modern adresler de....

18.07.2021