EKSTRA
MENÜ

Katkı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 114.998 haberi bulunmuştur.

Katkı Haberleri

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama Yararlı ve samimi bir görüşme oldu

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama! 'Yararlı ve samimi bir görüşme oldu'

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın tüm dünyanın merakla beklediği görüşmesi sona erdi. 45 dakika süren görüşme sonrası başlayan heyetler arası görüşme de tamamlandı. Kritik görüşme sonrası ilk açıklama Biden'dan geldi. Bloomberg'ün Beyaz Saray muhabiri Jennifer Epstein, Joe Biden'ın görüşme sonrasında "Çok iyi bir toplantıydı" değerlendirmesinde bulunduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik görüşme sonrası NATO Karargahı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin yararlı olduğu belirterek, "Etkin işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz bölgelerde sayın Biden ve ekibiyle görüştük. Neticede son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Her alanda saygı ve çıkara dayalı verimli bir işbirliğini başlamasına yönelik olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca Biden'ı Türkiye davet ettiğini söyleyerek, "Sayın Biden'la ilk verimli görüşmemiz gerçekleşmiş oldu. Kendisini Türkiye'ye davet ettim. Yoğunlukları aştıktan sonra Türkiye'ye gelebileceğini söyledi" dedi.

14.06.2021Gündem
ABDli Novavaxın geliştirdiği koronavirüs aşısının etki oranı belli oldu

ABD'li Novavax'ın geliştirdiği koronavirüs aşısının etki oranı belli oldu

ABD'li aşı üreticisi Novavax'ın geliştirdiği Kovid-19 aşısı, ABD ve Meksika'da yürütülen 3'üncü aşama klinik denemelerde virüse karşı yüzde 90 bağışıklık sağladı.

14.06.2021Dünya
Çin, G7 zirvesinden çıkan sonuçlara ateş püskürdü

Çin, G7 zirvesinden çıkan sonuçlara ateş püskürdü

Çin, İngiltere'de düzenlenen G7 Zirvesi'nin sonuç bildirgesindeki insan hakları konusundaki tutumu ve ekonomideki "piyasa dışı davranışlarına" yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

14.06.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan NATO zirvesinde istikrar mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO zirvesinde 'istikrar' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İstikrara Katkı' oturumuna video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terörün her türlüsüne karşı yürüttüğümüz mücadelede maalesef müttefik ve ortaklarımızdan beklediğimiz destek ve dayanışmayı göremedik. Türkiye, dinamik ekonomisi, güçlü savunma sanayisi, ilkeli dış politikası ve müttefikleriyle iş birliği içinde küresel barış ve istikrara yardımcı olmayı sürdürecektir" dedi.

14.06.2021Haber
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan NATO zirvesinde istikrar mesajı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO zirvesinde 'istikrar' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sınırlarının aynı zamanda NATO’nun sınırları olduğunu belirterek, "Bu bakımdan, sadece kendi milli menfaatlerimiz için değil, transatlantik coğrafyasının güvenlik ve istikrarının temini için de önemli bir sorumluluk üstlendiğimizi biliyor, adımlarımızı bu bilinçle atıyoruz." ifadelerini kullandı.

14.06.2021Gündem
Trabzonsporun net borcu açıklandı 1 milyar 192 bin 419 bin TL...

Trabzonspor'un net borcu açıklandı! 1 milyar 192 bin 419 bin TL...

Trabzonspor Kulübü Olağan Divan Genel Kurulu Toplantısı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında Kadir Özcan Tesisleri Nizamettin Algan Salonu'nda gerçekleştirildi.

14.06.2021Futbol
Yıllık cari açıkta iyileşme eğilimi devam ediyor

Yıllık cari açıkta iyileşme eğilimi devam ediyor

Türkiye'nin cari işlemler açığı, dış ticaret açığındaki gerileme ve turizm ile taşımacılık gelirlerindeki artış öncülüğünde nisanda 1,7 milyar dolar ile son 6 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşirken, ekonomistler, yıllık cari dengede iyileşme eğiliminin devam edeceğini öngörüyor.

14.06.2021Ekonomi
DE-CIX İstanbulda en yoğun trafikte %54lük bir artış yaşandı

DE-CIX İstanbul'da en yoğun trafikte %54'lük bir artış yaşandı

DE-CIX, zorlu 2020 pandemi yılında bile dünyanın lider İnternet Değişim operatörü konumunu daha da genişletmeyi başardı. Global gelirler %10 artarak 43.4 milyon Euro'ya yükseldi ve uluslararası faaliyetlerden elde edilen gelir de 2019'a kıyasla %34 artarak toplam gelirlerin %17,4'ünü oluşturdu. Ayrıca şirket, geçen yıl 2200'den fazla müşteriye ulaşarak yaklaşık %18'lik bir müşteri büyümesi kaydetti. Sadece DE-CIX Frankfurt stratosfere ulaşarak 1000 müşteri sınırını geçti. Global salgın, müşteriler arasında bant genişliği talebinin artmasını tetikledi. Örneğin, DE-CIX lokasyonlarındaki toplam bağlı müşteri kapasitesi %33 artarak yıl sonunda 73 terabit (Tbit) ile yeni bir rekora ulaştı. DE-CIX; Barselona, Şikago, Richmond, Singapur, Atina ve Almanya'nın Ruhr bölgesinde toplam altı yeni lokasyon ile 25 yıl önce kurulduğundan bu yana en büyük uluslararası genişlemesini gerçekleştirdi.

14.06.2021Teknoloji
Son dakika haberi TBFden Sinan Erdem için flaş tepki İBB, bizi salondan çıkarmaya çalıştı

Son dakika haberi! TBF'den Sinan Erdem için flaş tepki! "İBB, bizi salondan çıkarmaya çalıştı"

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Sinan Erdem Spor Salonu’nun kullanımıyla ilgili olarak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen salonun, kullanım hakkının kendilerinde olmasına rağmen belediyenin zabıta ekiplerinin tahliye amacıyla iki kere salona geldiği ifade edildi.

14.06.2021Basketbol
Müsilajdan sonra bir kabus daha: “Artık ağ atmak istemiyoruz”

Müsilajdan sonra bir kabus daha: “Artık ağ atmak istemiyoruz”

Günlerdir Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununu konuşuyoruz, peş peşe gelen felaket fotoğrafları ile iyice endişelenmeye başladık. Ancak İstanbul Boğazı için bir başka tehdit de denizanası istilası. Bizi bekleyen tehlikeler neler? Konunun uzmanları hurriyet.com.tr’ye anlattı.

14.06.2021Gündem
Puduhepa ve kız kardeşleri 3 milyon çocuğa ulaştı

Puduhepa ve kız kardeşleri 3 milyon çocuğa ulaştı

Girişimci bir anne olan Renan Tan Tavukçuoğlu tarafından hayata geçirilen “Puduhepa ve kızkardeşleri” projesine geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin başarılı kadın figürlerinden botanist ve eczacı Asuman Baytop’un da bez bebeği eklendi. 2018 yılından Puduhepa ile başlayan projeye her yıl Anadolu topraklarında önemli bir kadın figür seçilerek ve bir tema belirlenerek yeni bir bez bebek yapılıyor. Projenin amacı ise 6-10 yaş arasındaki kız çocuklarına yaşam becerilerini kazandırmak. Bu amaçla yola çıkan proje 4 yılda 4 bebek ve birçok sosyal sorumluluk faaliyetiyle 3 milyon çocuğa ulaştı.

14.06.2021Eğitim
Türk Telekom ‘Siber Güvenlik Kampı’ başvurulara açılıyor

Türk Telekom ‘Siber Güvenlik Kampı’ başvurulara açılıyor

Türk Telekom, ‘siber güvenlik’ alanında kariyerine güçlü bir başlangıç yapmak isteyen gençlere eğitim fırsatı sunuyor. Bu yıl 2’ncisi düzenlenen “Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı” projesi için başvuru süreci başlıyor. 27 Haziran’a kadar başvuruların süreceği kampta dereceye giren gençler toplamda 33 bin TL değerinde ödülün sahibi olacaklar.

14.06.2021Teknoloji
MSÜ sınavı değerlendirme raporu yayımlandı

MSÜ sınavı değerlendirme raporu yayımlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2021-MSÜ Sınavı değerlendirme raporunu internet sitesi üzerinden yayımladı.

14.06.2021Eğitim
Müsilajlı denizden çıkan balık ve midye yenir mi Uzmanından kritik açıklama: Felç geçirebilirsiniz

Müsilajlı denizden çıkan balık ve midye yenir mi? Uzmanından kritik açıklama: Felç geçirebilirsiniz

Marmara Denizi'nde görülen müsilaj(deniz salyası) etkisini sürdürüken bir yandan da bölgede kaçak midye avcıları dikkat çekiyor. DHA ekipleri gece ve sabah saatlerinde teknelerle açılarak midye avcılarını görüntüledi. Doç. Dr. Muharrem Balcı ise, "Deniz salyası ile birlikte bazı özel mikroorganizma grupları ortaya çıkacaktır. Bu mikroorganizmalar oldukça zehirlidir. Midyeler bu zehirli maddeleri biriktirir ve soframıza kadar gelir. Bu midyeyi yediğiniz anda felç bile geçirebilirsiniz.’’ dedi.

14.06.2021Gündem
TMSFye devredilen şirketlerin aktif büyüklüğü 70,3 milyar liraya ulaştı

TMSF'ye devredilen şirketlerin aktif büyüklüğü 70,3 milyar liraya ulaştı

TMSF Başkanı Gülal, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin ardından TMSF'ye devredilen şirketlerin aktif büyüklüğünün 42,3 milyar liradan 70,3 milyar liraya ulaştığını belirtti.

14.06.2021Ekonomi
Rüzgar, yükselen kapasitesiyle yenilenebilir enerjide payını artırıyor

Rüzgar, yükselen kapasitesiyle yenilenebilir enerjide payını artırıyor

Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi, 2020'de devreye alınan yaklaşık 100 gigavat rekor kapasiteyle 743 gigavata ulaştı.

14.06.2021Ekonomi
Çocuklarla Felsefe

Çocuklarla Felsefe

Dünyanın neresinde ve hangi kültür havzasında olursa olsun, çocukların eğitimi öteden beri en önemli ve öncelikli konular arasında yer alıyor. Bu duyarlılık, günümüze doğru gelindiğinde bilgi ve teknolojinin gelişimi, aynı zamanda uzmanlaşmaya bağlı olarak daha da gelişiyor Modern eğitimin en çok üzerinde odaklandığı hususlardan biri, belki en önemlisi, bireyin zihinsel yeterliği çerçevesinde düşünme becerileri (eleştirel, yansıtıcı, yaratıcı düşünme), kişisel tatmin ve verimliliğin artırılması konusu.

14.06.2021Eğitim
Önü 2010 arkası 2015 model

Önü 2010 arkası 2015 model!

Pandemi sürecinin yanı sıra artan fiyatlarla da önemli ölçüde darbe alan otomotivde ağır hasar kayıtlı araç sayısı artmaya devam ediyor. Hasarlı araçların yüzde 30’u yetkili servislerde, yüzde 40’ı özel servislerde, yüzde 30’u da tamirhanelerde onarılırken, trafikteki pert araç sayısı 2 milyona ulaştı. Tüketici sıfıra ulaşamayınca hasar kayıtlıya yönelirken, bir de buna iki aracı birleştirip kazasız süsü veren dolandırıcılar eklendi…

14.06.2021Ekonomi
Mısır ve Fransa arasında 1,7 milyar euroluk anlaşma

Mısır ve Fransa arasında 1,7 milyar euroluk anlaşma

Mısır, Fransa ile 1,7 milyar Euro değerinde bir finansman anlaşması imzalandığını duyurdu.

14.06.2021Ekonomi
Dünya Bankasından Ganaya 200 milyon dolar destek

Dünya Bankası'ndan Gana'ya 200 milyon dolar destek

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) acil durum desteği ve aşı temini için Gana'ya 200 milyon dolar destek verdi.

14.06.2021Ekonomi
İlk uçak fabrikası nerede, ne zaman kuruldu İlk uçak fabrikası ne zaman kapandı Kim kapattı

İlk uçak fabrikası nerede, ne zaman kuruldu? İlk uçak fabrikası ne zaman kapandı? Kim kapattı ?

Ulaşım araçları, günümüze kadar bir çok gelişme yaşamış ve şu an son sistem olarak bizlere hizmet vermektedir. Ancak ilk olanlar tarihe geçmiş olmakla birlikte aslında bugün gelişen araçların temelini atmıştır. Ulaşım araçları arasında uçak, ilk olarak nerede üretilmiş yani ilk uçak fabrikası nerede ne zaman kurulmuştur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

14.06.2021Araştırma
İlk fotoğraf makinesi ne zaman bulundu İlk fotoğraf makinesi adı ve markası nedir İlk fotoğraf makinesi resmi ve özellikleri nelerdir

İlk fotoğraf makinesi ne zaman bulundu? İlk fotoğraf makinesi adı ve markası nedir? İlk fotoğraf makinesi resmi ve özellikleri nelerdir?

Günümüzde fotoğrafçılık, en popüler mesleklerden ve sanat dallarından biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 200 yıl önce icat edilen ilk fotoğraf makinesi görsel sanatlar alanında birçok yeni gelişmenin yaşanmasını sağladı. Fotoğraf, sinema sanatının da öncülü sayılmaktadır. İlk fotoğraf makinesi ne zaman, kim tarafından bulundu? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

13.06.2021Araştırma
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: NATOnun stratejik konseptini güncelleme zamanı gelmiştir

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: NATO'nun stratejik konseptini güncelleme zamanı gelmiştir

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Son on yılda değişen bölgesel güvenlik dinamiklerinin ardından, NATO'nun stratejik konseptini güncelleme zamanı gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

13.06.2021Gündem
Merkel, Kovid-19 salgınından çıkış yolunun aşılar olduğunu belirtti

Merkel, Kovid-19 salgınından çıkış yolunun aşılar olduğunu belirtti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından çıkış yolunun aşılar olduğunu söyledi.

13.06.2021Dünya
Turkcell GranFondo İstanbul’da bisiklet şöleni

Turkcell GranFondo İstanbul’da bisiklet şöleni

TURKSPORU’nun en büyük destekçisi Turkcell’in ana sponsorluğunda ve Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla İstanbul’da ilk kez düzenlenen Turkcell GranFondo İstanbul yol bisiklet yarışının startı Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan tarafından verildi. 15 ülkeden 1000 amatör bisikletçi, Boğaziçi’nin eşsiz doğal güzellikleri arasında yarışma şansına sahip oldu. Uzun ve kısa parkur üzerinden yapılan yarış, sosyal mesafe kurallarına uygun ve sağlık önemleri artırılmış olarak gerçekleştirildi.

13.06.2021Diğer
Cami cami dolaşıp korona aşısını anlattılar

Cami cami dolaşıp korona aşısını anlattılar

Türk-Alman Sağlık Vakfı ve Hessen Sosyal İşler ve Entegrasyon Bakanlığı tarafından göçmen kökenlilerin salgına karşı aşılamalarını bilinçlendirmek amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında camiler ziyaret edilerek cemaat bilgilendiriliyor.

13.06.2021Avrupa
İlk 5 ayda Doğu Anadoludan 1 milyar 53 milyon 505 bin dolarlık ihracat

İlk 5 ayda Doğu Anadolu'dan 1 milyar 53 milyon 505 bin dolarlık ihracat

Geçen yılın ocak-mayıs döneminde 676 milyon 341 bin dolarlık ihracat yapan DAİB üyelerinin bu yılın ilk 5 ayında gerçekleştirdiği ihracat, Kovid-19 salgınına rağmen yüzde 55,77 arttı. TİM Denetim Kurulu Üyesi ve DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, "2021’in ilk çeyreğinde ülkemiz ekonomisi yüzde 7 büyüdü. Bu büyümeye net ihracatın katkısı yüzde 1,1 oldu. Ocak-mayıs döneminde DAİB üyesi 1182 firma ihracat yaptı." açıklamasında bulundu.

13.06.2021Ekonomi
Öğrenciler, Kleopatra Koyunu dip bucak temizledi

Öğrenciler, Kleopatra Koyu'nu dip bucak temizledi

Dokuz Eylül Üniversitesindeki (DEÜ) 5 öğrenci topluluğuna üye öğrenciler, Çeşme'de Kleopatra Koyu'nda temizlik yaptı.

13.06.2021Eğitim
Antalya Valisinden sevindiren turist açıklaması

Antalya Valisi'nden sevindiren turist açıklaması

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, tarihi Kaleiçi esnafını ziyaret ederek sohbet etti. Esnafın sorun ve taleplerini yerinde dinleyen Vali Yazıcı, geçen senenin aynı dönemine oranla turist sayısının daha iyi olduğunu, kısıtlamaların tamamen kalkmasıyla eski günlere dönüleceğini söyledi.

13.06.2021Ekonomi
Çiftçinin kâbusuna dikkat çeken önlem:  Avcı böcek üretiliyor.

Çiftçinin kâbusuna dikkat çeken önlem: 'Avcı böcek' üretiliyor.

BATI Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) laboratuvarlarında, Antalya'daki üretim alanlarındaki zararlılara karşı mücadelede kullanılan 'avcı böcek' üretiliyor. Özellikle nar, turunçgiller ve muz ağaçlarına ve meyvelere zarar veren unlu bit zararlısının doğal avcısı üzerine çalışan BATEM mühendisleri, bu zararlıya karşı uğur böceği ailesinden 'Cryptolaemus montrouzieri' böceği avcı olarak üretti. Üreticilerin büyük ilgi gösterdiği avcı böceğin 10 tanesi, 1 ağacı sezon boyunca zararlılardan koruyor.

13.06.2021Gündem
Bakan Varank: Dünyada artık sadece üretmek yetmiyor

Bakan Varank: Dünyada artık sadece üretmek yetmiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ”Dünyada artık sadece üretmek yetmiyor; üretim proseslerinizi ne kadar verimli yaparsanız ne kadar çevreye saygılı yaparsanız firmalar bir adım öne çıkıyor” dedi.

13.06.2021Ekonomi
Et demek artık dert demek

Et demek artık dert demek

Son yıllarda ardı ardına yayımlanan raporlar et ve süt ürünlerinin üretimi için yapılan hayvancılığın, gezegene verdiği zarar nedeniyle sürdürülemez olduğunu ortaya koyuyor. Buna rağmen tüm dünyada et tüketimi artıyor.

13.06.2021Hürriyet Pazar
Pandemide güçlendi yatırım atağına kalktı

Pandemide güçlendi yatırım atağına kalktı

Kale Grubu, Avrupa’nın 5’inci, dünyanın ise 15’inci büyük seramik karo üreticisi olduğu yapı ürünleri grubunda mevcut ürün portföyüne katkı sağlayacak yeni şirket satın alımı veya yeni fabrika yatırımları planlıyor.

13.06.2021Ekonomi
Aklınızı da sağlıklı besleyin

Aklınızı da sağlıklı besleyin

Son yıllarda ‘beslenme psikiyatrisi’ terimini daha çok duymaya başladık. Uzmanlar “Ne yiyorsak beynimizi onunla besliyoruz, bu da ruh halimizi etkiliyor” diyor. Türkiye’de psikiyatri diyetisyenliğinin öncülerinden Prof. Dr. Aliye Özenoğlu da selenyum, çinko, magnezyum, D vitamini yetersizliklerinin zihinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabileceğini söylüyor.

13.06.2021Hürriyet Pazar
En doğal yayla Didingola

En doğal yayla Didingola

Karadeniz’de haziran ayıyla birlikte yaylalara göç de başladı. Bölgede yüzlerce yayla var. Ama ne yazık ki birçoğu betona ve yoğun yapılaşmaya teslim olmuş durumda. Ancak az sayıda olsa da geleneksel mimari yapının bozulmadığı, kadimden beri süregelen yayla kültürünün her yönüyle yaşatıldığı yerler de var. Örneğin Didingola. Bir diğer adıyla ‘Büyük Yayla’.

13.06.2021Seyahat
İletişim Başkanı Altun, Libya ziyaretini değerlendirdi

İletişim Başkanı Altun, Libya ziyaretini değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, NATO zirvesi öncesi Libya'ya gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında, Libya'nın birliği, barış ve huzuru için kayda değer görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

12.06.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan yoğun tempo: Kritik görüşmeler ve ziyaretler...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yoğun tempo: Kritik görüşmeler ve ziyaretler...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki NATO Zirvesi'nin ardından Azerbaycan'a giderek Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le görüşecek, Bakü'de oynanacak Türkiye-Galler maçını izleyecek. Azerbaycan ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönecek Erdoğan, 17 Haziran'da Antalya’da düzenlenecek Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne başkanlık edecek, 18 Haziran’da Antalya Diplomasi Forumu’nun açılışına katılacak.

12.06.2021Gündem
Silvan Barajının ön yüz beton imalatlarına başlandı

Silvan Barajı'nın ön yüz beton imalatlarına başlandı

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Silvan Barajı'nın ön yüz beton imalatlarına başlandığını bildirdi.

12.06.2021Ekonomi
Türk Telekom ve Aksaray Belediyesi’nden akıllı bisikletler

Türk Telekom ve Aksaray Belediyesi’nden akıllı bisikletler

Aksaray Bisiklet Festivali, “Yeşil bir Aksaray için pedallıyoruz” sloganı ile başladı. Festivalde, Aksaray Belediyesi tarafından yürütülen ve Türk Telekom iş birliği ile sürdürülen, Yeni Nesil Bisiklet Sistemi Projesi hayata geçirildi. Vatandaşların sağlıklı ve hareketli bir yaşam sürmesine katkıda bulunacak Yeni Nesil Bisiklet Sistemi Projesi, Türkiye’ye örnek olacak.

12.06.2021Teknoloji
Son dakika: Bakan Akar: Türkiye, Libyada yabancı güç değildir

Son dakika: Bakan Akar: Türkiye, Libya'da yabancı güç değildir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti. Akar, "Türkiye 500 yıllık kardeşlik bağı bulunan Libyalı kardeşlerinin yanında olmaya devam edecek. Türkiye, Libya'da yabancı güç değildir. Türkiye, Libya'nın kendi kendine yetebilecek bir seviyeye ulaşması için gayret göstermeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

12.06.2021Gündem
Üniversite yerleşkesinde ada çayı bahçeleri

Üniversite yerleşkesinde ada çayı bahçeleri

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yerleşkesinde susuz tarım uygulamasıyla 3 yıl önce hayata geçirilen projeyle üniversitede yaklaşık 720 dekarlık alana ada çayı, kekik ve lavanta gibi tıbbi aromatik bitkiler dikildi, taşlık alanlar ekilen tıbbi aromatik bitkilerle yeşillendirildi, ekilen bitkiler olgunlaşarak büyük bahçelere dönüştü. Bu bitkilerden dikkat çekici olanını ise ekonomik geliri yüksek tıpkı lavanta gibi mor çiçekler açan 350 dekarlık alandaki ada çayı bahçeleri oluşturuyor.

12.06.2021Eğitim
12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü: Onların hikayesi benim hikayem

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü: Onların hikayesi benim hikayem

Çocuk işçiliği geçmişten bugüne kısır döngüye dönüşmüş bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılı ‘Çocuk İşgücü Araştırması’na göre, Türkiye’de nüfusun yüzde yaklaşık beşte birini oluşturan 5-17 yaş grubundaki 720 bin çocuk çalışıyor. Bu sayı 5-17 yaş gurubunun yaklaşık yüzde 4 buçuğunu oluşturuyor. Oran düşük gibi görünse de Türkiye’de yüzbinlerce çocuğun çalıştığı gerçeği değişmiyor. Çalışan her 3 çocuktan biri eğitim hayatına devam edemiyor. Çocukken çalışmak zorunda kalan ancak eğitimine ailesinin desteğiyle devam edebildiği için kendini ‘şanslı’ olarak gören Turan Burun, çalışmak zorunda kalan/bırakılan çocuklar için ‘Onların hikayesi benim hikayem’ diyor.

12.06.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Bu defa Nejat haber oldu

NEJAT’la ilk kez İstanbul’da tanıştım. 30 yıl kadar önce kısa bir süre İstanbul’da yayımlanan Yeni Asır İstanbul gazetesi için İzmir ekibiyle birlikte gelmişti.

14.06.2021

Zeytinin tozunu çıkardı

ABLALARI gibi akademisyen olmayı planlar. Ama babasının aldığı zeytin bahçesi tüm kariyer hedeflerini değiştirir.

13.06.2021