EKSTRA
MENÜ

Katja Kipping

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 46 haberi bulunmuştur.

Katja Kipping Haberleri

Sol Parti’de görev değişimi

Sol Parti’de görev değişimi

Eski Doğu Almanya’daki Sosyalist Birlik Partisi’nin (SED) uzantısı konumundaki Sol Partili delegeler, yeni liderlerini belirlemek için bugün dijital ortamda bir araya geldi.

26.02.2021Avrupa
Sol Parti ‘İş yapma zamanı’ dedi

Sol Parti ‘İş yapma zamanı’ dedi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi SPD’den sonra Sol Parti de taslak halindeki seçim programını ilan etti. ‘Zaman iş yapma zamanı: Sosyal güvenlik, barış ve iklim adaleti için’ başlığı altında 130 sayfadan oluşan taslağın haziran ayında düzenlenecek kurultayda karara bağlanacağı da açıklandı.

9.02.2021Avrupa
2021 siyasette değişim yılı olacak

2021 siyasette değişim yılı olacak

Almanya’da bu yılın ağırlıklı gündem konusu koronanın yanı sıra federal ve eyalet parlamentosu seçimleri olacak. Federal seçimlerle birlikte altı eyalette seçmenler sandık başına gidecek. Başbakan Merkel de 16 yıllık başbakanlık sürecini tamamlayıp siyaset arenasından çekilecek. CDU ve Sol Parti de yeni yönetimini ve liderlerini seçecek.

4.01.2021Avrupa
Almanya’nın Biden sevinci

Almanya’nın Biden sevinci

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Amerika’yla geleneksel köklü ilişkilerde büyük sorun yaşayan Almanya, seçimleri son anda Joe Biden’ın kazanmasıyla rahatladı. Ülkede bayram havası oluştu. Başbakan Angela Merkel, ABD’nin 46’ncı Başkanı Biden’ın zafer konuşmasını beklemeden tebrik mesajı yayımladı.

8.11.2020Avrupa
Almanya’da Meclis isyanı

Almanya’da Meclis isyanı  

Almanya’da koronayla mücadelede Meclis’in devre dışı bırakılması siyasi partileri ve milletvekillerini ayaklandırdı. Milletvekilleri korona önlemlerine acilen Meclis’in de dahil edilmesini istiyor.

20.10.2020Avrupa
NSU 2.0 imzalı tehdit mektubu almıştı, Sol Parti için konuşuluyor

NSU 2.0 imzalı tehdit mektubu almıştı, Sol Parti için konuşuluyor

Sol Parti Eş Genel Başkanları Katja Kipping ve Bernd Riexinger ekim ayında yapılacak parti kongresinde aday olmayacaklarını açıkladıktan sonra, genel başkanlık koltuğu için isimler de konuşulmaya başlandı.

3.09.2020Avrupa
İkisi de aday olmayacak

İkisi de aday olmayacak

Sol Parti’de Eş Genel Başkanları Katja Kipping ile Bernd Riexinger, ekim ayında yapılacak parti kongresinde aday olmayacaklarını açıkladı.

30.08.2020Avrupa
İş günü haftada dört güne düşsün

İş günü haftada dört güne düşsün!

Almanya’da artan işsizlikle mücadele etmek için sendika, haftalık çalışma gün sayısının düşürülmesini önerdi. Alman Metal Sendikası IG Metall Başkanı Jörg Hoffmann “İşsizlik sorunun cevabı haftada dört gün çalışmaktan geçer” dedi.

16.08.2020Avrupa
SPD yine karıştı

SPD yine karıştı

SPD’nin sol yönetim kurulu, muhafazakâr Olaf Scholz’u oy birliğiyle başbakan adayı seçti. Diğer partilerden erken hareket eden SPD, stratejik avantaj sağladı. Ancak 9 ay önce parti liderliği yarışını kaybeden Scholz’un başbakan adaylığı ne kadar doğru? Sol kanat Scholz’la, Scholz sol kanatla nasıl anlaşacak?

11.08.2020Avrupa
SPD Sol Parti’yle koalisyondan yana

SPD Sol Parti’yle koalisyondan yana

SPD Eş Genel Başkanı Walter Borjans, Sol Parti’yle koalisyona açık olduklarını söyledi.

9.08.2020Avrupa
Çalışma süresi 4 güne indirilsin

Çalışma süresi 4 güne indirilsin!

Almanya’da muhalefet Sol Parti Başkanı Katja Kipping’in korona krizinden çıkmak için haftalık çalışma süresinin 4 güne indirilmesi talebi yoğun tartışmalara neden oldu. İş verenler öneriye sıcak bakıyor.

22.07.2020Avrupa
Alman ordusunda nazi skandalları büyüyor

Alman ordusunda nazi skandalları büyüyor

Alman ordusunda ortaya çıkan neonazi skandalları, aşırı sağın ordu içine yuvalandığı korkularını giderek güçlendiriyor. Sekizi Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU’nun iki elebaşısı da Alman ordusunda silah kullanmayı öğrenmişti. Ordu içinde özellikle yedekler arasında neonazi vakaların korkutucu boyutta artması dikkati çekiyor.

1.07.2020Avrupa
Aşırı sağcı askerde 17 isimlik liste ele geçirildi

Aşırı sağcı askerde 17 isimlik liste ele geçirildi

Alman ordusunda radikal yapılanma şüphesiyle yürütülen soruşturma kapsamında aşırı sağcı olarak değerlendirilen bir yedek astsubayda üst düzey politikacıların özel adres ve cep telefonu numaralarının bulunduğu bir liste ele geçirildi.

30.06.2020Avrupa
‘Biz bayrağımızı rüzgârdan sonra asanlardan değiliz’

‘Biz bayrağımızı rüzgârdan sonra asanlardan değiliz’

Saksonya ve Brandenburg seçimlerinde oyunu artıran bir diğer parti ise Yeşiller oldu. Yeşiller liste başı adayı Ursula Nonnemacher seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmede “Brandenburg’da tarihi bir başarı elde ettik. Hiç bu kadar yüksek oy almamıştık” dedi.

2.09.2019Avrupa
35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde haftaya pazar seçimler var. Anketlere göre aşırı sağcı AfD, bu eyaletlerde oy patlaması bekliyor. Seçimler öncesi halkı aşırı sağa karşı uyarmak isteyen 35 bin kişi, Almanya’da yükselen ırkçılığı protesto etti ve aşırı sağcı partilere oy verilmemesi çağrısı yaptı.

25.08.2019Avrupa
Muhalefet, organ bağışı tasarısını tanıttı

Muhalefet, organ bağışı tasarısını tanıttı

Almanya’da hükümet, organ nakli bekleyen hastalara çözüm bulmak için çareyi otomatik organ bağışında buldu. Bakanlar Kurulu’ndan onay alan ve Federal Meclise gelen yasa tasarısına göre, aksi belirtilmedikçe herkes otomatikman organ bağışçısı. Hükümetin hazırladığı tasarı yasalaşırsa sadece organlarını bağışlayan değil bağışlamak istemeyen de beyanda bulunmak zorunda.

6.05.2019Avrupa
Sol Partideki görevlerini de bırakıyor

Sol Parti'deki görevlerini de bırakıyor

Sol Parti’nin önde gelen isimlerinden Sahra Wagenknecht, pazar günü kendi kurduğu ‘Ayağa Kalk’ hareketinin başkanlığını bıraktı. Bir gün sonra da sert mücadeleler sonucu elde ettiği Sol Parti Grup Başkanlığı’nı sonbaharda bırakacağını açıkladı.

12.03.2019Avrupa
Tebrik de geldi eleştiri de

Tebrik de geldi eleştiri de

Annegret Kramp Karrenbauer’in CDU kurultayında genel başkanlığa seçilmesine, Almanya siyasetinin birçok aktöründen çeşitli tebrik ve eleştiriler geldi.

8.12.2018Avrupa
Basın balosunun yıldızı ‘Kim’

Basın balosunun yıldızı ‘Kim’

Berlin’de düzenlenen geleneksel basın balosu, siyaset, basın ve sanat dünyasını her yıl bir araya getiriyor. Berlin’deki tarihi Adlon otelde düzenlenen 67’inci basın balosu, bu kez uzun zaman hafızalarda kalacak renkli görüntülere sahne oldu.

26.11.2018Avrupa
‘CDU’nun yeni bir başlangıç yapması lazım’

‘CDU’nun yeni bir başlangıç yapması lazım’

Başbakan Merkel’in liderliği bırakma kararı, kendisinden böyle bir adım beklemeyen diğer siyasi partilerin liderleri için de sürpriz oldu.

30.10.2018Avrupa
Yeni bir hareket başlatıyor

Yeni bir hareket başlatıyor

Almanya’da Sol Parti’nin meclis grubu başkanı Sahra Wagenknecht, Almanya’daki mevcut siyasi partilerde kendini bulamayan sol eğilimli seçmenlere bir platform sunmayı hedefleyen ‘Aufstehen’ (Ayağa Kalk) adlı yeni bir hareket başlattı.

5.09.2018Avrupa
Vekiller Bundestag’a PKK renkleriyle geldi

Vekiller Bundestag’a PKK renkleriyle geldi

Alman Parlamentosu’nda Zeytin Dalı harekatı tartışıldı. Bundestag’da temsil edilen aşırı sağdan sola kadar tüm siyasi partiler, Türkiye konusunda birleşti.

1.02.2018Dünya
TV’lerde her akşam Türkiye tartışılıyor

TV’lerde her akşam Türkiye tartışılıyor

Almanya’da genel seçimler dolayısıyla televizyonların açık oturumlarında Türkiye-Almanya arasındaki gerilim ateşli tartışma konusu. Hükümet partileri Türkiye’yle müzakerelerin sonlandırılmasını savunurken, muhalefet askıya alınmasından yana.

8.09.2017Dünya
Uyum Bakanlığı’nın yetkileri yetersiz

Uyum Bakanlığı’nın yetkileri yetersiz

Almanya'da 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz, Hıristiyan Birlik Partilerinin çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açmasını eleştirdi. Schulz, çifte vatandaşlığın kaldırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

16.08.2017Dünya
Köln’de sağ popülistler protesto ediliyor

Köln’de sağ popülistler protesto ediliyor

Sağ popülist Almanya için Alternatif partisinin kongresi sırasında Köln’de protesto gösterileri düzenleniyor. Protestolara 50 bin kişinin katılacağı tahmin ediliyor.

22.04.2017Dünya
Yücel için 160 Alman milletvekili mektup yazdı

Yücel için 160 Alman milletvekili mektup yazdı

Türkiye'de geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel için Alman milletvekilleri devreye girdi.

25.02.2017Dünya
Herkes Türkiye’yi sordu

Herkes Türkiye’yi sordu

Başkent Berlin’de geleneksel Basın Balosu siyaset, sanat ve moda dünyasından ünlü isimlerini ve simaları bir araya getirdi. Cumhurbaşkanı Gauck, Viyana Valsi’yle geceyi açtı. Bu yıl yabancı karşıtı parti AfD Başkanı Petry baloya davet edilmedi. Baloda karşılaştığım hemen herkes, Türkiye’yi sordu.

29.11.2016Dünya
Almanyada koalisyon Steinmeierin cumhurbaşkanlığı adaylığını destekleyecek

Almanya'da koalisyon Steinmeier'in cumhurbaşkanlığı adaylığını destekleyecek

Almanya'da koalisyondaki üç partinin Sosyal Demokrat Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in cumhurbaşkanlığı adaylığını destekleyeceği bildirildi.

14.11.2016Dünya
Sol Parti: Steinmeier bizim adayımız değil

Sol Parti: Steinmeier bizim adayımız değil

Almanya’da ana muhalefet Sol Parti, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) cumhurbaşkanı adaylığı için ön plana çıkardığı Steinmeier için “Bizim adayımız değil” dedi.

10.11.2016Dünya
Yüzüne pasta attılar

Yüzüne pasta attılar

Sol Parti Federal Meclis Grubu Eşbaşkanı Sahra Wagenknecht'in yüzüne çikolatalı yaş pasta fırlatıldı.

29.05.2016Dünya
135 Alman vekilden Erdoğan’a mektup

135 Alman vekilden Erdoğan’a mektup

ALMAN Parlamentosu’nda temsil edilen siyasi partilerden 135 milletvekili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a imzalı bir mektup gönderdi.

17.03.2016Dünya
Alman siyasetçilerden PEGIDA uyarısı

Alman siyasetçilerden PEGIDA uyarısı

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Sigmar Gabriel, PEGIDA hareketinin radikalleştiği uyarışındabulunarak, "PEGIDA sağcı popülist ve bazı yanlarıyla açıkça aşırı sağcı bir öfke hareketi haline geldi" dedi.

21.10.2015Avrupa
BARIŞTILAR MI

BARIŞTILAR MI

Almanya ile Yunanistan haftalardır karşılıklı sert düello savaşına girdi. Berlin’de Başbakan Merkel’le Yunanistan Başbakanı Çipras gerilen ortamı yumuşatmaya çalışmaktan öte gidemedi. Ama gürültü de koparmadı.

25.03.2015Avrupa
Şiddeti değil, protestoyu anlayışla karşılıyoruz

"Şiddeti değil, protestoyu anlayışla karşılıyoruz"

Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere, Frankfurt'ta Avrupa Merkez Bankası'nın açılışı öncesinde çıkan olaylara tepki gösterdi.

20.03.2015Avrupa
Irkçı grup PEGIDAnın güçlenmesi endişe yaratıyor

Irkçı grup "PEGIDA"nın güçlenmesi endişe yaratıyor

Aşırı sağcı PEGIDA grubunca ekim ayında düzenlenmeye başlanan gösterilere katılanların sayısının giderek artması endişelere neden oluyor.

25.12.2014Avrupa

Kadına şiddete karşı bayrak

Almanya’da hükümet ortağı Sosyaldemokrat Parti’nin (SPD) önde gelen kadın siyasetçileri, kadına yönelik şiddetle mücadele gününde göndere bayrak çekti.

24.11.2014Avrupa
Thüringen’de program da tamam

Thüringen’de program da tamam

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde koalisyon kararı alan Sol Parti, SPD ve Yeşiller, hükümet programında fikir birliğine vardı.

20.11.2014Avrupa
Dinleme skandalı Almanyayı karıştırdı

Dinleme skandalı Almanya'yı karıştırdı

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi Alman hükümet kaynaklarının Federal İstihbarat Teşkilatı’nın Türkiye’ye yönelik istihbarat faaliyetleri için görevlendirilmiş olduğunu doğruladığını yazdı.

17.08.2014Dünya
Almanyada sosyal yardımlardaki kesintilere itirazların üçte biri haklı

Almanya'da sosyal yardımlardaki kesintilere itirazların üçte biri haklı

Almanya’da Hartz IV alanlara uygulanan yardımda kısıtlama yaptırımlarının birçoğunun haksız olduğu ortaya çıktı.

17.06.2014Gündem
Almanya’da muhalefetten koalisyona eleştiri

Almanya’da muhalefetten koalisyona eleştiri

Almanya'da muhalefet partilerinin temsilcileri, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) imzaladığı koalisyon sözleşmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

29.11.2013Gündem
Sol Parti’de yeni bir şey yok

Sol Parti’de yeni bir şey yok

Almanya’da ufukta büyük koalisyon görünüyor. Bu durumda Sol Parti ana muhalefet partisi olacak. Peki buna hazır mı ve nasıl bir muhalefet politikası izleyecek? Ama en önemlisi de Sol Parti politikasında yeni bir değişikliğe gidecek mi? Parti başkanı Katja Kipping’le bu konuları görüştük.

20.10.2013Avrupa
Alman Sol Partinin ESKİ Lideri Bisky Öldü

Alman Sol Parti'nin ESKİ Lideri Bisky Öldü

Alman Sol Parti’nin eski genel başkanlarından Lothar Bisky, 71 yaşında hayata veda etti.

14.08.2013Avrupa
Dinlenme skandalı SPD’ye döndü

Dinlenme skandalı SPD’ye döndü

ALMANYA’da dinlenme skandalı tartışmaları son bulmuyor.

11.08.2013Avrupa
Dağdelenden Erdoğana mektup

Dağdelen'den Erdoğan'a mektup

Alman Federal Milletvekili Sevim Dağdelen, Fazıl Say'ın yargılanmasıyla ilgili 120'ye yakın milletvekilinin imzasıyla Başbakan Erdoğan'a mektup gönderdi.

18.10.2012Gündem
Dresdende Neonazi karşıtı eylem

Dresden'de Neonazi karşıtı eylem

Binlerce solcu gösterici, Almanya'nın Dresden kentinin 2'inci Dünya Savaşı sırasında müttefikler tarafından bombalanmasının 65. yılı vesilesiyle Neonazilerin düzenlemek istediği yürüyüşü önlemek amacıyla kent merkezinde oturma eylemi düzenledi.

13.02.2010Dünya
Amerikalılardan bunu beklemiyordum

Amerikalılardan bunu beklemiyordum

Almanya Savunma Bakanı Thomas De Maiziere, "Cep telefonumun yıllardan beri dinlendiğini tahmin ediyorum. Ancak Amerikalılardan bunu beklemiyordum" dedi.

24.10.2013Avrupa