MENÜ

Katılım Emeklilik

Katılım Emeklilik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Katılım Emeklilik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 808 Katılım Emeklilik haberi bulunmuştur.

Katılım Emeklilik Haberleri

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Sincek: Kovid-19 tanı ve tedavilerini karşılıyoruz

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Sincek: Kovid-19 tanı ve tedavilerini karşılıyoruz

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, "Katılım Sağlık olarak koronavirüs salgını sürecinde tam desteğimizle tüm sigortalılarımızın yanındayız. Kovid-19 tanı ve tedavilerinde sigortalılarımızın giderlerini poliçe limitleri dahilinde karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

7.04.2020Ekonomi
BES bu dönemde de en güvenli yatırım

BES bu dönemde de en güvenli yatırım

Koronavirüs pandemisi insan yaşamının hiç beklenmedik zamanlarda insanların günlük rutininin sekteye uğrayabileceğini gösterdi.

3.04.2020Sigorta
Bu dönemde BES’de fon değişikliği yapılmalı mı

Bu dönemde BES’de fon değişikliği yapılmalı mı?

Sigorta sektöründe birçok branşta etkileri hissedilmeye başlanan Koronavirüs, Bireysel Emeklilik Sistemi’ni nasıl etkileyecek? Bu konuda kafalarda oluşan soruları Katılım Emeklilik Fon Yönetim Müdürü Fatih Bozkurt, YouTube kanalı Sigorta Ekranı’nda cevapladı.

27.03.2020Sigorta
Sağlıkta faizsiz dönem

Sağlıkta faizsiz dönem

Katılım Emeklilik, Katılım Sağlık markasıyla faizsiz özel sağlık sigortasını hayata geçirdi.

16.03.2020Ekonomi
BES, 2020’de yatırımların  yeni adresi olacak

BES, 2020’de yatırımların yeni adresi olacak

Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kuruluşundan itibaren geçen 17 yılda, 120 milyar TL fon büyüklüğüne ve Otomatik Katılım Sistemi (OKS) ile birlikte 13 milyon katılımcı sayısına ulaştı.

24.01.2020Sigorta
Tamamlayıcı emeklilik formülü

Tamamlayıcı emeklilik formülü

’Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’ kapsamında tamamlayıcı emeklilik sistemine geçilecek, kıdem tazminatı ile BES’in entegrasyonu sağlanacak. Tamamlayıcı emeklilik ile devletin, işverenin ve çalışanın katılacağı işyeri bazlı emeklilik geliştirilecek, işveren de emeklilik finansmanına dahil olacak.

22.04.2019Ekonomi
Emeklilikten endişe duyuyoruz

Emeklilikten endişe duyuyoruz

Katılım Emeklilik, Türk halkının sigorta ve bireysel emeklilikle ilgili algısını ölçmek için gerçekleştirdiği ‘Sigorta Okuryazarlığı Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.

8.03.2019Ekonomi
Otomatik BES’te neler değişti

Otomatik BES’te neler değişti?

Ocak sonu, en geç şubat ortasına kadar BES’e, 5 ila 9 çalışanı olan işletmeler giriş yapacak. Sene başında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı otomatik BES’te önemli düzenlemeler yaptı. Cayma süresinde yüzde 25’lik devlet katkısına kadar çalışanları yakından ilgilendiren birçok değişiklik oldu.

5 milyon çalışan tasarruf ediyor

5 milyon çalışan tasarruf ediyor

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, bugüne kadar 15 milyon çalışanın Bireysel Emeklilik Sistemi ile otomatik katılım sayesinde tanıştığını belirterek, hali hazırda 5 milyon 22 bin çalışanın otomatik BES’te kalmayı tercih ettiğini söyledi.

14.01.2019Ekonomi
Sigortacılıkta istihdam arttı

Sigortacılıkta istihdam arttı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni yayımladığı Türkiye’de Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyetleri Raporu’nda sektörün istihdam rakamlarını da açıkladı. Buna göre geçen yıl sadece şirketlerde çalışan sayısı 20 bine yaklaştı. Toplam istihdam ise 200 bine çıktı.

BES’ciler sağlıkçı oluyor

BES’ciler sağlıkçı oluyor

Yeni düzenleme ile bireysel emeklilik şirketleri özel sağlık sigortası da satabilecek. Şu sıralar emeklilik şirketleri birer birer sağlık ruhsatı almak için Hazine’ye başvuruyor.

22.10.2017Ekonomi
Faizsiz sigortacılığın sınırları çizildi

Faizsiz sigortacılığın sınırları çizildi

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, katılım sigortacılığının çalışma usul ve esasları yönetmeliğinin resmi gazetede yayınlanmasıyla faizsiz sigortacılığın resmi sınırlarının çizildiğini belirterek, düzenlemenin sektörde büyümeyi sağlayacağı gibi, yabancı sermaye girişini de hızlandıracağını söyledi.

15.10.2017Ekonomi
3.4 milyon çalışan otomatik BES’lendi

3.4 milyon çalışan otomatik BES’lendi

Son olarak temmuzda sisteme giren 1.5 milyon kişi ile BES’e otomatik katılım uygulaması bu yıl için bitti. Bugüne kadar 7 milyondan fazla çalışan sisteme dahil edilirken, 4 milyonu cayma hakkını kullanarak ayrıldı, 3.4 milyonu ise kalarak, tasarrufa başladı.

10.09.2017Ekonomi
BES’te  yanlış yapmadık

BES’te yanlış yapmadık

Alianz Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, BES’te, 14 yılda 7 milyon katılımcıya ulaşıldığını belirterek, “Otomatik katılım sayesinde, 5 ayda 5.5 milyon kişiyi sisteme dahil ettik. Biz bir yanlış yapmadık ama otomatik katılımın dizaynını gözden geçirmeliyiz” dedi.

18.06.2017Ekonomi
15 bin sigortacı aranıyor

15 bin sigortacı aranıyor

Ekonomideki daralmaya rağmen 2016’de yüzde 8’e yakın istihdam artışı sağlayan sigorta şirketleri, 2017’de başta bireysel emeklilik olmak üzere her alanda 15 bin yeni personel alacak. Bugüne kadar ağırlıklı kadın istihdamına katkı sağlayan sigorta sektörü, 2017’de de bu özelliğini sürdürecek.

13.02.2017Ekonomi
497.9 bin çalışan  otomatik BES’lendi

497.9 bin çalışan otomatik BES’lendi

45 yaş altı tüm çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girmesine imkan veren otomatik katılım uygulaması 1 Ocak’ta, 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmelerden başladı.

12.02.2017Ekonomi
Otomatik BES’e girenlerin sayısı arttı

Otomatik BES’e girenlerin sayısı arttı

1 Ocak’ta, 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmelerden başlayan bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım uygulaması çerçevesinde, 27 Ocak itibariyle 16 bin 500 çalışan emeklilik şirketleri aracılığı ile sisteme dahil edildi.

5.02.2017Ekonomi
Şirketlere 500 milyar TLlik kaynak

Şirketlere 500 milyar TL'lik kaynak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, "Bu yıl şirketlere 500 milyar TL kaynak sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

25.01.2017Ekonomi
Kuveyt Türk otomatik katılıma girdi

Kuveyt Türk otomatik katılıma girdi

Katılım Emeklilik, 1000’in üzerinde çalışanı olan şirketler için başlayan otomatik katılımın ilk anlaşmasını Kuveyt Türk’le gerçekleştirdi.

8.01.2017Ekonomi
Kaç kişi BESte kalacak

Kaç kişi BES'te kalacak?

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne(BES) getirilen otomatik katılım uygulaması ile Ocak ayından itibaren sisteme yaklaşık 13 milyon kişinin katılmasını ve cayma hakkı olsa da 7-8 milyon katılımcının sistemde kalmasını öngördüklerini açıkladı.

5.09.2016Ekonomi
Helal sigorta

Helal sigorta

Tekafül olarak da bilinen İslami sigorta sistemine girenlerin ödedikleri primler faizsiz enstrümanlarda değerleniyor. Tüm primler havuzda toplanıyor, hasarlar ödendikten sonra kalan sigortalılara iade ediliyor. Bu yıl 8 bin 500 sigortalı iade alacak.

29.05.2016Ekonomi
BES’çinin yüzü gülmedi

BES’çinin yüzü gülmedi

Geçen yıl bireysel emeklilik katılımcılarının birikimleri enflasyon karşısında erirken, döviz cinsinden yatırım yapan fonları seçenler ise yüzde 10’un üzerinde getiri elde etti.

6.03.2016Ekonomi
Katılım esaslı fonlar hızlı büyüdü

Katılım esaslı fonlar hızlı büyüdü

Katılım esaslı yatırım ve emeklilik fonları, 2019 yılında iki katına çıkarak yüzde 104 büyüdü.

27.03.2020Ekonomi
Gençler STK’larda çalışsın

'Gençler STK’larda çalışsın'

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, çeyrek asır boyunca rekabete dayalı ve finans üzerine çalışma süresinin ardından sivil toplum kuruluşuna (STK) geçti. Çocukluğundan itibaren hayali olduğunu söylediği alanda çalışmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Safkan, gençlere de sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını önerdi.

23.03.2020Eğitim
BES fonlarında yüzde 14 reel getiri

BES fonlarında yüzde 14 reel getiri

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Otomatik Katılım sisteminin 2019 yılı performansına ve sistemdeki fonların getirileri üzerine açıklamada bulundu.

23.03.2020Ekonomi
Bakan Selçuk: Ben toplu sözleşme masasında da daha çok kadın görmek isterim

Bakan Selçuk: Ben toplu sözleşme masasında da daha çok kadın görmek isterim

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Kadınların hem sendika üyesi hem de sendika yöneticisi olarak daha yüksek oranlarda yer alması gerekiyor” dedi.

7.03.2020Ekonomi
İstihdama 250 bin kişilik KGF katkısı

İstihdama 250 bin kişilik KGF katkısı

Kredi Garanti Fonu’yla ilgili son verileri TBMM’de açıklayan Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, “Ortalama kredi 448 bin lira olurken, vade 36.6 ay oldu. Selektif bir kullanım söz konusu” dedi. AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök de kredi kullanılan firmalardaki istihdam artışının 250 bin olduğunu belirtti.

27.02.2020Ekonomi
son dakika haber: Ekonomiye ilişkin torba teklif Mecliste kabul edildi

son dakika haber: Ekonomiye ilişkin "torba teklif" Meclis'te kabul edildi

Ekonomiye ilişkin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

26.02.2020Ekonomi

BES fonları TÜFE’nin üzerinde getiri sağladı

Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) başladığı 2003 yılından bu yana geçen 17 yıllık süre içinde zaman zaman yaşanan “Emeklilik fonlarının getirisi düşük. Katılımcı mağdur oluyor” tartışmaları sona erdi, fonlar bir anlamda rüştünü ispat etti.

7.02.2020Sigorta
Gönüllü bireysel emeklilik fonları, enflasyonun üzerinde getiri sağladı

Gönüllü bireysel emeklilik fonları, enflasyonun üzerinde getiri sağladı

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı Mustafa Selim Yazıcı, gönüllü bireysel emeklilik fonlarının ağırlıklı ortalama net getirisinin son 10 yılda TÜFE'nin 72 puan, son 5 yılda 35 puan üzerinde getiri sağladığını belirterek, "Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) başladığı 2004'den itibaren ise TÜFE'nin yaklaşık 273 puan üzerinde getiri sağladığını görüyoruz" dedi.

6.02.2020Ekonomi
Son dakika haberleri: EYTde son durum... Bakan Selçuktan EYT sorusuna cevap

Son dakika haberleri: EYT'de son durum... Bakan Selçuk'tan EYT sorusuna cevap

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk'te Hakan Çelik'in Hafta Sonu programına konuk oldu. Bakan Selçuk deprem bölgesine 5 milyon liralık kaynak aktarılacağını söyledi. Bakan Selçuk, emeklilikte 3 parametre olduğunu ve EYT'lilerin bunu karşılamadığını söyledi.

2.02.2020Ekonomi
Halk Emeklilik tasarruf hareketini başlattı

Halk Emeklilik tasarruf hareketini başlattı

Tasarrufun ülke ekonomisine katkısı oldukça büyük. İnsanları maddi olarak tasarruf etmeye yönlendiren Bireysel Emeklilik Sistemi ve ardından Otomatik Katılım sistemi devlet tarafından desteklenen, teşvik edilen hali ile ülkemizde oldukça başarılı oldu. Ancak tasarruf etmenin önemi, bireysel anlamda yapılan maddi tasarrufun yanı sıra çok daha farklı konularda da ortaya çıkıyor ve hayatın her alanında tasarruf yapılabiliyor.

24.01.2020Sigorta
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu. Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ın yazdığı tiyatro oyunu ile ilgili "Enteresan olan bir şey var; bir bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı ve heyeti, o parti ile birlikte bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir." ifadelerini kullandı. "Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalması için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz." diyen Erdoğan, "Türkiye'nin güvenliğinin sınırları dışında başladığının bilinciyle siyasi, ticari, insanı, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

16.01.2020Gündem
Sigorta sektörü 2020 yılından umutlu

Sigorta sektörü 2020 yılından umutlu

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli "Sigorta sektörünün 2020'de çok daha iyi bir yıl geçireceğini ve çok daha iyi sonuçlara ulaşacağını düşünüyoruz" dedi.

26.12.2019Ekonomi
Kamu sigortaları Varlık Fonu’nda birleşiyor

Kamu sigortaları Varlık Fonu’nda birleşiyor

Güneş Sigorta, Ziraat Sigorta, Halk Sigorta birleştirilerek Varlık Fonu’nun altında kurulacak ayrı bir şirkete devredilecek. Vakıf Emeklilik, Ziraat Emeklilik, Halk Emeklilik de Varlık Fonu’nun kuracağı ayrı bir şirket altında birleşecek.

14.12.2019Ekonomi
Son dakika... Oktay açıkladı: Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüyecek

Son dakika... Oktay açıkladı: Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüyecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'ne ilişkin açıklamada bulundu. Oktay 2020 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 5 büyüyeceğini söyledi.

9.12.2019Ekonomi
Son dakika... Bakandan önemli asgari ücret açıklaması

Son dakika... Bakandan önemli asgari ücret açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmasına ilişkin açıklamada bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını 10 Aralık'ta, üçüncü toplantı 17 Aralık'ta yapacak.

2.12.2019Ekonomi
‘Sıfırcı hocalar’a karşı milli adım

‘Sıfırcı hocalar’a karşı milli adım

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından hak ettiği notu alamadığı gerekçesiyle ulusal rating ajansı kurmayı uzun zamandır gündeminde tutan Türkiye, önemli bir adım attı. Türk bankaları ve finans kuruluşları JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

30.11.2019Ekonomi
Türkiye Bankalar Birliği duyurdu: Yüzde 85i için anlaşmaya varıldı

Türkiye Bankalar Birliği duyurdu: Yüzde 85'i için anlaşmaya varıldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türk finans sektörünün öncü kurumlarının, Japan Credit Rating Agency Ltd. (JCR) Avrasya’nın yüzde 85,05 hissesinin kurucu ortaklarından satın aldığını açıkladı.

29.11.2019Ekonomi
TCMB Başkanı Uysal: İhracattaki güçlenme cari dengeyi iyileştiriyor

TCMB Başkanı Uysal: İhracattaki güçlenme cari dengeyi iyileştiriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal "İhracattaki güçlü seyrin de cari dengedeki iyileşmeye önemli katkı verdiğini belirtmeliyim" dedi.

27.11.2019Ekonomi
BES’te fon büyüklüğü 112,8 milyar TL oldu

BES’te fon büyüklüğü 112,8 milyar TL oldu

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin toplam fon büyüklüğü 112 milyar 800 milyon liraya ulaştı.

26.11.2019Ekonomi
Sigorta şirketleri üçüncü çeyrekte 29,1 milyar TL tazminat üstlendi

Sigorta şirketleri üçüncü çeyrekte 29,1 milyar TL tazminat üstlendi

2019 yılı üçüncü çeyreğinde sigorta sektörünün üstlendiği tazminat tutarı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,6 artış göstererek 29,1 milyar TL olarak gerçekleşti.

22.11.2019Ekonomi
Komisyonda kabul edildi

Komisyonda kabul edildi

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

21.11.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Sigortada faizsiz dönem

Hazine bugüne kadar sigortaya uzak duran faize duyarlı kesim için katılım sigortacılığını başlattı. Sigortacılık faizsiz esaslara göre yürütülecek ve sigortalılara para iadesi yapılacak. Yeni düzenleme ile Malezya’dan ve Körfez ülkelerinden yabancı sermaye girişi artacak.

24.09.2017

Giriş zorunlu çıkış serbest

45 yaş altı tüm çalışanları yakından ilgilendiren bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım, 1 Ocak’ta başlıyor. Yeni yayımlanan yönetmeliklerle uygulamaya yönelik detaylar da belli. Toplam 12 milyon çalışan zorunlu olarak sisteme girecek ama çıkışlar serbest olacak. İlk olarak 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmelerden başlayacak olan otomatik katılıma, ocak ayı sonunda 2 milyon kişi giriş yapacak. İşletmelerin, çalışanları adına emeklilik şirketleri ile anlaşma yapmalarına sayılı günler kala, otomatik katılım ile ilgili tüm merak ettiklerinizi yazı dizimizde bulabilirsiniz.

21.12.2016

5.4 milyon çalışana iyi haber

İşverenleri tarafından, maaşlarından kesinti yapılarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilen 5.4 milyon çalışanın birikimleri 2019’da yüzde 22.60 arttı. Bunun üzerine yüzde 25’lik devlet katkısı da eklendiğinde getiriler rekor seviyeye çıktı. Asgari ücretli bir çalışanın iki yılın sonunda birikimi 2 bin 200 lira oldu.

16.03.2020

Önce insan

Yeşim Tekstil Ceo’su Şenol Şankaya’nın babası rahmetli Şükrü Bey, 25 yıl önce bir öğüt verdi. ‘Evladım, çalışanlarının insan olduğunu ve onlara iyi davranma sorumluluğunun olduğunu asla unutma. Onlara daima iyi davran.’ Şenol Şankaya, bu sözü benimsedi. Bunu büyük cümlelerle anlatmak zor olduğu için de ‘Önce İnsan’ dedi. Ardından kurum kültürü olarak benimsendi. Tüm projeler ve çalışmalar bunun üzerine kuruldu. Yeşim Tekstil İnsan Kaynakları ve Sosyal Uygunluk Direktörü Fatoş Hüseyinca ile Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur, insan odaklı çalışmaları ve projeleri anlattı.

22.12.2019